Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

BobirasGr9

Νεοφερμένος

Ο BobirasGr9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
χμμμ,
1:Το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής βρισκεται στο 4 η 5 πεδιο?
Τελικα δεν ξερω τι να διαλεξω προγραμματιστης η Μηχανικων Η/Υ :hmm::hmm:

Ας βγαλω πρωτα πολλα μορια και βλεπουμε :PP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Νομίζω βρίσκονται στα πεδία 2 και 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
πάντως για τα πρακτικά να καταγραφεί ότι η Intracom για προγραμματιστές προσλαμβάνει απόφοιτους ΗΜΜΥ σχεδόν αποκλειστικά. Αν και ούτε κι εγώ σε συμβουλεύω να δηλώσεις εκεί, μια οποιαδήποτε σχολή πληροφορικής, ακόμα και ΤΕΙ θα σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
πάντως για τα πρακτικά να καταγραφεί ότι η Intracom για προγραμματιστές προσλαμβάνει απόφοιτους ΗΜΜΥ σχεδόν αποκλειστικά. Αν και ούτε κι εγώ σε συμβουλεύω να δηλώσεις εκεί, μια οποιαδήποτε σχολή πληροφορικής, ακόμα και ΤΕΙ θα σου κάνει.
Και από που παρακαλώ το ξέρεις αυτό; Γιατί ενημερωτικά θα σου πω ότι κάθε που θέλει προσωπικό η Intracom στέλνει και ένα email στην λίστα των φοιτητών+μεταπτυχιακών του CSD (Computer Science Dep = Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών = ΤΕΥ), όπως φέτος πχ, που είχε προκηρύξει καμία 40αρα θέσεων...:)
Επίσης περιττό να σου πω ότι και στο δικό μου τμήμα πχ, επικρατεί αυτή η άποψη, οπότε μάλλον πρόκειται για φήμη (ότι υπάρχει αποκλειστικότητα δλδ). Αλλά και πάλι, δεν νομίζω ότι πολλοί θέλουν να δουλέψουν προγραμματιστές στην εν λόγω εταιρεία. Κυκλοφορεί επίσης η φήμη ότι σου βγάζει το λάδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
fandago όσοι συμφοιτητές μου πήγαν σε συνέντευξη στην εν λόγω εταιρεία (τρεις συγκεκριμένα) τελικά προσλήφθηκαν (ως προγραμματιστές) και μου είπαν ότι η συντριπτική πλειοψηφία εκεί πέρα είναι ΗΜΜΥτες. Μιλάω για Θεσσαλονίκη βεβαίως. Αν κατάλαβα καλά η σχολή σου είναι επιστήμης υπολογιστών στην Κρήτη; Εχει πολύ καλή φήμη, οπότε λογικό να επικρατεί και στο τμήμα σου αυτή η άποψη. Αντίθετα στο ΤΕΙ πληροφορικής δεν υπάρχει, εγγυημένα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν αφήνουμε την καλη μας εταιρεια εκεί που ειναι λεω γω;...:P
(γιατι οπως κι εδω,οπως και σε καθε περιοχη που υπαρχει παραρτημα της εταιρειας προτιμουν το ντοπιο προϊον)
Και επειδη οι διαλογοι μεταξυ των ηλεκτρολογων και των μηχανικων υπολογιστων είναι ατέρμον loop (:P) ας σταματήσουμε εδω.


χμμμ,
1:Το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής βρισκεται στο 4 η 5 πεδιο?
Στο 4ο πεδίο ειναι η σχολη.
Στο 5ο πεδίο ειναι οικονομικες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Από που μπορώ να βρω τις βάσεις του 2007 (συγκεκριμένα σχολών πληροφορικής);
Έχω ψάξει στο in.gr αλλά δεν είναι όλες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
https://ypepth.gr/docs/baseis_2007_070827.zip

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις αυτήν τη σελίδα για να βρεις συγκεκριμένες σχολές και να δεις τις βάσεις που διαμόρφωσαν τα τελευταία χρόνια.

Ακόμα πιο γενικά, μπορείς να πας στην σελίδα του υπουργείου παιδείας και να πατήσεις πάνω στον σύνδεσμο ΜΑΘΗΤΗΣ πάνω δεξιά, όπου θα βρεις πολλές πληροφορίες σε διάφορα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Δε βρήκα όμως την βάση του 2007 της σχολής ΕΠΙΣΤ. ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΏΝ ΚΡΉΤΗΣ. Μπορείς να μου πεις μήπως την ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Δε βρήκα όμως την βάση του 2007 της σχολής ΕΠΙΣΤ. ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΏΝ ΚΡΉΤΗΣ. Μπορείς να μου πεις μήπως την ξέρεις;
16.031 νομίζω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
A ok. Σε ευχαριστώ. Ελπίζω να μην ανεβεί παραπάνω τα επόμενα χρόνια, γιατί με βλέπω να πηγαίνω ΤΕΙ :(.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
A ok. Σε ευχαριστώ. Ελπίζω να μην ανεβεί παραπάνω τα επόμενα χρόνια, γιατί με βλέπω να πηγαίνω ΤΕΙ :(.....
Πρώτον, όσο και να ανέβει, αν γράψεις καλύτερα τότε δεν σε πειράζει. ;)

Δεύτερον.... μην απαξιώνουμε τα ΤΕΙ. :)
Κάμποσα είναι αρκετά καλά οργανωμένα, και ορισμένα καλύτερα ίσως κι από αρκετά γνωστά ΑΕΙ. :whistle:


Τελειώνεις σε 3 χρόνια και πιάνεις δουλειά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρώτον, όσο και να ανέβει, αν γράψεις καλύτερα τότε δεν σε πειράζει. ;)

Δεύτερον.... μην απαξιώνουμε τα ΤΕΙ. :)
Κάμποσα είναι αρκετά καλά οργανωμένα, και ορισμένα καλύτερα ίσως κι από αρκετά γνωστά ΑΕΙ. :whistle:


Τελειώνεις σε 3 χρόνια και πιάνεις δουλειά. ;)
Εχμμ εγώ νομίζω οτι είναι τετραετή τα ΤΕΙ... :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ναι...κι εγώ νομίζω ότι είναι 4. Αλλά τεσπα, δεν έχει σημασία. Και ΑΕΙ να βγάλω δύσκολα θα βρω δουελιά στην Ελλάδα χωρίς μεταπτυχιακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ναι...κι εγώ νομίζω ότι είναι 4. Αλλά τεσπα, δεν έχει σημασία. Και ΑΕΙ να βγάλω δύσκολα θα βρω δουελιά στην Ελλάδα χωρίς μεταπτυχιακό!

Η πιο μεγάλη πλάνη σύμφωνα με τους ειδικούς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Άμα θες να γίνεις προγραμματιστής όπως λες πληροφορική στο καποδιστριακό.Είναι πιο ζόρι από το πολυτεχνείο γιατί με τις εργασίες δεν σηκώνεις κεφάλι(έχω φίλη στο πολυτεχνείο και ξέρω) αλλά μαθαίνεις οραία πραγματάκια και αρκετά ενδιαφέροντα!Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι κάτι ξέρουμε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Σημασία έχει να σου αρέσει αυτό που κάνεις και όταν πας στον υποψήφιο εργοδότη σου να του δείξεις ότι έχεις τη μεγάλη διάθεση να ασχοληθείς πάρα πολύ με το αντικείμενο. Θα σε βοηθήσει βέβαια και σε αυτό, να του δείξεις ότι τόσα χρόνια που ήσουν στη σχολή, ασχολιόσουν και "εξωσχολικά" με τον προγραμματισμό, δηλ. έκανες προγραμματάκια μόνος σου, διάβαζες κλπ κλπ.

Αν γίνει η αρχή και προσληφθείς κάπου, τότε τα πράγματα γίνονται ευκολότερα (από άποψη εύρεσης δουλειάς), γιατί θέλοντας και μη θα αποκτήσεις εμπειρία.

Για μένα, οι σχολές δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο. Η πραγματική ζωή είναι εκεί έξω. (μπορεί να έχεις βγάλει και ΙΕΚ πληροφορικής και να είσαι τόσο καλός που να προχωρήσεις κανονικά στον κλάδο ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Χρήσιμες συμβουλές παιδιά. Thank you! Όντως, μου αρέσει αυτό που θέλω να κάνω. Είμαι γεννημένος πληροφορικάριος. :P Τώρα, αν θα τα καταφέρω είναι ένα άλλο θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BobirasGr9

Νεοφερμένος

Ο BobirasGr9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ξερετε εαν υπαρχει σχολη ΤΕΙ(Ηλεκτρονικων & Μηχανικων Υ/Π?) και ποσα μορια θελει? xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κάγκουρας

Νεοφερμένος

Ο Κάγκουρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε τι διαφορές έχουν τα παρακάτω πανεπιστήμια?
Πληροφορικής - οικονιμικου αθήνα
Πληροφορικής - τηλεπικοινωνιών αθήμα
Πληροφορικής πειραιά
και λένε πως δημιουργήθηκε και ένα νέο τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top