Μηχανικών Μεταλλείων – Μεταλλουργών ΕΜΠ

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Διάβασα στον οδηγό σπουδών της σχολής, οτι ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί και ως καθηγητής .
Ποιο ακριβώς μάθημα θα διδάσκει δηλαδή ένας μεταλλουργός μηχανικός δεν έχω καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Διάβασα στον οδηγό σπουδών της σχολής, οτι ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί και ως καθηγητής .
Ποιο ακριβώς μάθημα θα διδάσκει δηλαδή ένας μεταλλουργός μηχανικός δεν έχω καταλάβει.

Κυρίως σε ΕΠΑΛ, ΙΕΚ, ΕΠΑΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Διάβασα στον οδηγό σπουδών της σχολής, οτι ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί και ως καθηγητής .
Ποιο ακριβώς μάθημα θα διδάσκει δηλαδή ένας μεταλλουργός μηχανικός δεν έχω καταλάβει.

σε γυμνασια και λυκεια τεχνολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Υποθέτω πως για έναν μηχανικό, η απάσχοληση στην εκπαίδευση είναι η τελευταία λύση για αγορά εργασίας.
Έχει τόσους άλλους τομείς να ασχοληθεί κυρίως στον ιδιωτικό τομέα, σε επιχειρησείς-εταιρίες που ασχολούνται με ενέργεια κ.α. , αλλά και ως ελεύθερος επαγγελματίας κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Υποθέτω πως για έναν μηχανικό, η απάσχοληση στην εκπαίδευση είναι η τελευταία λύση για αγορά εργασίας.
Έχει τόσους άλλους τομείς να ασχοληθεί κυρίως στον ιδιωτικό τομέα, σε επιχειρησείς-εταιρίες που ασχολούνται με ενέργεια κ.α. , αλλά και ως ελεύθερος επαγγελματίας κλπ κλπ.
Nαι οντως, αν και ολοι οι μηχανικοι μπορουν να μπουν στην εκπαιδευση...Οι μηχανολογοι και οι μεταλλουργοι στα επαλ, οι ηλεκτρολογοι σαν πληροφορικαριοι, οι χημικοι σαν χημικοι κ.τ.λ ειναι η τελευταια τους επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

efex0r

Νεοφερμένος

Ο efex0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, τωρα τελειωσα τις πανελλαδικες και ειμαι στο ψαξιμο σχολων.Αρχικα, σκεφτομαι 4 σχολες μεταλλειολογους, πληροφορικης&τηλεπικοινωνιων, μαθηματικο και τοπογραφους (ολα εντως Αθηνων).Θα ηθελα να μου πειτε λιγα λογια για τους μεταλλειολογους( δικαιωματα,αναγνωρισιμοτητα στο εξωτερικο κ.α),καθως ακουω απο πολλους οτι καλυπτοται τα δικαιωματα τους και απο αλλους μηχανικους (π.χ χημικους και μηχανολογους).Τι εχετε να πειτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Απο πλευρας ευρεσης εργασιας οι μεταλ δεν εβρισκαν δουλεια και πριν την κριση, ποσο μαλλον τωρα. Για εξωτερικο δεν ξερω τι παιζει, αλλα αν εχεις ψωνιο με το θεμα τοτε ενταξει καποια ακρη θα βρεις εξω. Προσοχη ομως γτ εξω μετρανε μονο το ποσο καλος εισαι. Ομοια για τοπογραφους η κριση εφερε το θανατο και αυτης της σχολης στη αγορα εργασιας ανεπιστρεπτι. Για μαθηματικο δε το συζηταμε, ειναι τοσο κορεσμενο οσο δε φανταζεσαι. Το πληροφορικης ακομα στην ελλαδα αντεχει απο πλευρας προοπτικων. Ομως μαλλο εισαι μπερδεμενος γτ οι σχολες που σκεπτεσαι ειναι τελειως διαφορετικες μεταξυ τους. Δεν εχεις κατσει να σκεφτεις πως θα ειναι το μελλον σου και τι θες να κανεις ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efex0r

Νεοφερμένος

Ο efex0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σωστα, ειμαι μπερδεμενος καθως το μονο μου κρητιριο ειναι οτι μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και η χημεια και με τα μορια που εχω βγαλει (16264) προσπαθω να βρω κατι που να ανταποκρινεται στις προτιμησεις μου! Εχεις καποια αλλη σχολη να μου προτινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ωραια ας αφησουμε για λιγο στην ακρη το ποια μαθηματα σ αρεσουν, ας το παρουμε σαν δεδομενο οτι σ αρεσουν μαθ και χημεια. Αστο λιγο για την ωρα ομως. Κανε μια προβολη του εαυτου σου στο μελλον και πες οτι εχεις τελειωσει με τα πτυχια Πως φανταζεσαι τον εαυτο σου? τι καθημερινοτητα θελεις να χεις? με τι θες να ασχολεισαι? επειδη σ αρεσει να διαβαζεις μαθ και χημεια αυτο δεν αποτελει λογο για καποιον να σε πληρωνει. Πρεπει να κανεις καποια δουλεια γτ η σχολη θα τελειωσει νερακι τα 4 ετη, μετα ειναι το προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efex0r

Νεοφερμένος

Ο efex0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω, παιδια πειτε κι αλλοι την γνωμη σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γενικα για Μεταλλειολογους θα σε απετρεπα.Σχολη διχως κανενα αντικειμενο στην Ελλαδα.Το Μαθηματικο ειναι σχολαρα με πολυ δυνατο πτυχιο αλλα...Σου αρεσουν τα μαθηματικα σε τετοιο βαθμο ωστε να τα φας στη μαπα στην καλυτερη για 4 χρονια?Α και φυσικα στην Ελλαδα το πτυχιο δεν ανοιγει και πολλους δρομους.Πληροφορικη καλη επιλογη αλλα μπορεις να γινεις καλλιστα πληροφορικαριος και μεσω μαθηματικου και μεσω αλλων σχολων.Τοπογραφων Μηχανικων τωρα...Εγω για τη σχολη αυτη σκοπευω και την ξερω καλα γιατι εχω διαβασει απειρα για αυτη.Καλη σχολη,ευκολη για τα στανταρ του Πολυτεχνειου.Στην Ελλαδα ψοφια τα πραγματα λογω κρισης.Στο εξωτερικο τωρα εχω ξαδελφο Τοπογραφο ο οποιος επελεξε τομεα Συγκοινωνιακων και Υδραυλικων Εργων πηγε για Μεταπτυχιακο στην Αμερικη εγινε συγκοινωνιολογος και επηξε στο ταληρο!Αλλα δε βγαινει συμπερασμα απο ενα ατομο.Και φυσικα δεν μπορω να εκφερω τελειως αντικειμενικη αποψη για τη σχολη καθως την εχω 1η επιλογη...

Κατ'εμε παντως απο τις σχολες που αναφερεις οι Τοπογραφοι Μηχανικοι ειναι η καλυτερη σου επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efex0r

Νεοφερμένος

Ο efex0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μεχρι τωρα φιλε μου εχω καταληξει: 1ο το τηλεπικοινωνιων 2ο μαθηματικο και 3ο τοπογραφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aν δεν θές 100% Μαθηματικό μην το δηλώνεις ως εναλλακτική. Το Μαθηματικό έχει μια ιδιομορφία ως επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γενικά για μεταλλειολόγους βλέπω να μην είναι εύκολα τα πράγματα. Σκόπευα να τους βάλω πάνω από τους τοπογράφους στο μηχανογραφικό μου, αλλά μάλλον όχι ε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efex0r

Νεοφερμένος

Ο efex0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Aν δεν θές 100% Μαθηματικό μην το δηλώνεις ως εναλλακτική. Το Μαθηματικό έχει μια ιδιομορφία ως επιστήμη.

Θες να μου πεις οτι αν δεν σ'αρεσει δεν τη βγαζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Θες να μου πεις οτι αν δεν σ'αρεσει δεν τη βγαζεις?
Αν δεν εισαι "καμενος" ταιριαζει καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θες να μου πεις οτι αν δεν σ'αρεσει δεν τη βγαζεις?

Ακριβώς. Δεν φτάνει μόνο το διάβασμα. Κουτσά-στραβά δεν βγαίνει ή μπορεί αλλά με πολλή κούραση. Εν τέλει δεν θα σ' αρέσει μετά και δεν θα νιώθεις καλά που σπούδασες Μαθηματικά και άντε να πείσεις τον περίγυρο γιατί έχει τόσο μικρό τίτλο το πτυχίο και δεν περιέχει τίποτα γαμάουα εφαρμογές σε πυρηνική υδραυλική οικονομία και business admininstration του περίπτερου. Τα Μαθηματικά έχουν χαμηλή βάση διότι δεν προσελκύει αυτούς που τη θέλουν. Προσελκύει κατά κύριο λόγο αυτούς που δεν τη θέλουν και τη βάζουν ως λύση ανάγκης στο μηχανογραφικό αν δεν πιάσουν κάτι («είδα φως και μπήκα») με Πληροφορική ή Οικονομικά, δηλαδή, καμία σχέση. Οι λόγοι συνήθως δεν σχετίζονται με το επαγγελματικό. Υπάρχουν γενικότερα κόμπλεξ αντιμαθηματικών, στην Ελληνική κοινωνία τα οποία τα εκδηλώνουν περισσότερο όσοι σπουδάζουν Μαθηματικά. Λίγοι το πάνε το γράμμα (αυτό ισχύει σε κάθε επιστήμη). :P Κοινώς, δεν κάνουν όλοι για όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Βαλε πληροφορικης και τηλεπ. που λες γτ κραταει στην Ελλαδα απο αποψη δουλειας. Μη μπλεκεις με μαθηματικο σε καμμια περιπτωση. Μεταλ και τοπο εξωτερικο ναι υπαρχουν προοπτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ακριβώς. Δεν φτάνει μόνο το διάβασμα. Κουτσά-στραβά δεν βγαίνει ή μπορεί αλλά με πολλή κούραση. Εν τέλει δεν θα σ' αρέσει μετά και δεν θα νιώθεις καλά που σπούδασες Μαθηματικά και άντε να πείσεις τον περίγυρο γιατί έχει τόσο μικρό τίτλο το πτυχίο και δεν περιέχει τίποτα γαμάουα εφαρμογές σε πυρηνική υδραυλική οικονομία και business admininstration του περίπτερου. Τα Μαθηματικά έχουν χαμηλή βάση διότι δεν προσελκύει αυτούς που τη θέλουν. Προσελκύει κατά κύριο λόγο αυτούς που δεν τη θέλουν και τη βάζουν ως λύση ανάγκης στο μηχανογραφικό αν δεν πιάσουν κάτι («είδα φως και μπήκα») με Πληροφορική ή Οικονομικά, δηλαδή, καμία σχέση. Οι λόγοι συνήθως δεν σχετίζονται με το επαγγελματικό. Υπάρχουν γενικότερα κόμπλεξ αντιμαθηματικών, στην Ελληνική κοινωνία τα οποία τα εκδηλώνουν περισσότερο όσοι σπουδάζουν Μαθηματικά. Λίγοι το πάνε το γράμμα (αυτό ισχύει σε κάθε επιστήμη). :P Κοινώς, δεν κάνουν όλοι για όλα.

Ειδα αυτο και μου ηρθε κατευθειαν το ποστ σου
https://www.edu(βγαλτε αυτο)4u.gr/Comments.aspx?qId=58146
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top