Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών: Έχει αρκετό Σχέδιο;

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Tα μαθήματα που απαρτίζουν το πρόγραμμα σπουδών του ΕΜΠ και του ΑΠΘ είναι πιο δύσκολα όμως αν μου έλεγες να επιλέξω ανάμεσα σε αυτές τις δυο σχολές θα σου έλεγα του ΑΠΘ γιατί αφενός περιέχουν περισσότερη ύλη και αφετέρου εμβαθύνεις τις γνώσεις σου περισσότερο στον τομέα που επιλέγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
:) ευχαριστώ ... ίσως να επιλέξω για πρώτη επιλογή πολιτικός μηχανικός σε Ελλάδα ή Αγγλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xpredatorx

Νεοφερμένος

Ο xpredatorx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
με τη διαδικασία των πανελληνίων πέρασα πολιτικός μηχανικός
αυτό π θέλω να μάθω αφορά τισ οικονομικές απολαβές των πολιτικών μηχανικών. που κυμαίνονται? ασ πούμε ποιεσ έιναι οι απολαβές σε μια καλή και μια κακή χρονιά (για έναν νέο πολ. μηχανικό χωρίς συγγενείς στο χώρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
με τη διαδικασία των πανελληνίων πέρασα πολιτικός μηχανικός
αυτό π θέλω να μάθω αφορά τισ οικονομικές απολαβές των πολιτικών μηχανικών. που κυμαίνονται? ασ πούμε ποιεσ έιναι οι απολαβές σε μια καλή και μια κακή χρονιά (για έναν νέο πολ. μηχανικό χωρίς συγγενείς στο χώρο)

για εναν νεο πολ.μηχανικο...στο χωρο......χωρις συγγενεις ειναι ιδιες οπως ολων των αλλων που εχουν τελειωσει ενα αει/τει!!!δλδ 800 ευρω το μηνα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το 800-900 είναι συνήθως πρώτος μισθός (υπαλληλικός πάντα, με δελτίο) ενός πτυχιούχου πολιτικού μηχανικού από ΤΕΙ Δομικών Έργων. Ο πολυτεχνίτης απ'οτι ξέρω πιάνει το χιλιάρικο ή και λίγο παραπάνω. Αυτό με την προυπόθεση ότι βρίσκεις δουλειά...Γιατί πλέον και η κουτσή μαρία μηχανικός γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xpredatorx

Νεοφερμένος

Ο xpredatorx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το 800-900 είναι συνήθως πρώτος μισθός (υπαλληλικός πάντα, με δελτίο) ενός πτυχιούχου πολιτικού μηχανικού από ΤΕΙ Δομικών Έργων. Ο πολυτεχνίτης απ'οτι ξέρω πιάνει το χιλιάρικο ή και λίγο παραπάνω. Αυτό με την προυπόθεση ότι βρίσκεις δουλειά...Γιατί πλέον και η κουτσή μαρία μηχανικός γίνεται.

Ναι, δν ειναι κ τοσο δυσκολο πια να γίνεις γενικά(σχετικό αυτό), ειδικα φέτος μάλλον παραήταν εύκολο.
αν γνωρίζετε, πείτε μ, σε ποια ηλικία γίνεται ένασ πολιτικός μηχανικός αναγνωρίσιμος, κ φυσικά υψηλά αμοιβόιμενος. εννοώντας βέβαια ότι το παλεύει γερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε παιδιά λίγο έλεος. Πας σε μια σχολή γιατί σ' αρέσει.
Δεν αρχίζεις μετά να ρωτάς συνέχεια τί μισθό παίρνει ο πτυχιούχος, και πότε παίρνει αύξηση και πότε θεωρείται ότι αμοίβεται καλά και πότε δεν ξέρω κι εγώ τί... Έλεος. Κάτσε να απολαύσεις τη σχολή σου και να σπουδάσεις αυτό που υποτίθεται ότι σου αρέσει. Λίγο έλεος με τα λεφτά πια.
Και μην ανησυχείς, πολιτικός μηχανικός είσαι, κάπου θα βολευτείς... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ναι, δν ειναι κ τοσο δυσκολο πια να γίνεις γενικά(σχετικό αυτό), ειδικα φέτος μάλλον παραήταν εύκολο.
αν γνωρίζετε, πείτε μ, σε ποια ηλικία γίνεται ένασ πολιτικός μηχανικός αναγνωρίσιμος, κ φυσικά υψηλά αμοιβόιμενος. εννοώντας βέβαια ότι το παλεύει γερά.

το ίδιο δύσκολο ήταν πάντοτε...

και έλεος ρε παιδιά , δεκέμβρης έφτασε , μη συνεχίζετε τον παραλογισμό των πανελληνιών...δεν ήταν ποτέ κάτι που σήμαινε πολλά στις ζωές μας.

ο ίδιος αριθμός φοιτητών μπαίνει κάθε χρόνο μηχανικοί...και πέρυσι και φέτος. οπότε ας αφήσουμε το δύσκολο και το εύκολο στην άκρη , γιατί είναι ανούσιο..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Εγώ έχω συγγενή που είναι πολιτικός μηχανικός και μιλάμε για τρελό χρήμα. Αλλά ντάξει είναι 55 χρονών... τώρα άλλαξαν οι καιροί. Δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί χωρίς μέσο δύσκολα βγάζουν καλά λεφτά ειδικά στην Ελλαδίτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hiphopjunkie

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καλησπερα παιδια.!εχω κ εγς καποιες αποριες για αυτο το τμημα.απο μικρο παιδι ηθελα να περασω εκει και τελικα απ οτι φαινεται περναω.η μονη ανησυχια μου ειναι οτι πιανω μονο την ξανθη εκτος αν πεσει ο βολος 270 μορια πραγμα χλωμο και δν εχω ακουσει καλα λογια για τη φοιτητικη ζωη στην ξανθη...αν και το πανεπιστημιο ειναι πολυ καλο.ποια η γνςμη σας?αξιζει περισσοτερο βολος(καλη φοιτητικη ζωη αλλα οχι πανεπιστημιο)η ξανθη με λιγοτερη καλη ζωη αλλα καλυτερο πανεπιστημιο?ευχαριστω εκ των πρωταιρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ludiif

Νεοφερμένος

Η ludiif αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε όλους!! Θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω πιάσει 18.800 μόρια. Θέλω για πολιτικός μηχανικός, αλλά σε ποια πόλη; Αθήνα μάλλον όχι, γιατί είναι λίγο χαούπολη... Το δίλημμα είναι: Θεσσαλονική ή Ξάνθη; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Γεια σε όλους!! Θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω πιάσει 18.800 μόρια. Θέλω για πολιτικός μηχανικός, αλλά σε ποια πόλη; Αθήνα μάλλον όχι, γιατί είναι λίγο χαούπολη... Το δίλημμα είναι: Θεσσαλονική ή Ξάνθη;

Απο αποψε επιπεδου σχολης δεν ξερω ποια ειναι καλυτερη..αλλα απο αποψη πολης...Θεσσαλονικη ΦΥΣΙΚΑ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ludiif

Νεοφερμένος

Η ludiif αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εμένα το επίπεδο σχολής με νοιάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Εμένα το επίπεδο σχολής με νοιάζει...

Αμα σε νοιαζει το επιπεδο σχολης ρωτα καποιον ειδικο που ξερει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις και σε αυτό το τόπικ. https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=46084
Έχω ακούσει πάντως ότι το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στο ΕΜΠ είναι μακράν καλύτερο απ'όλα τα άλλα..
Τι έχω διαβάσει σου λέω δεν είμαι γνώστης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ανοιγει το επαγγελμα και στα ΤΕΙ? ψηφιστηκε σχετικο νομοσχεδιο χθες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ένα ενδιαφέρον φυλλάδιο για το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού προσφέρεται από τον Σύλλογο Πολιτικών Μηχανικών Κύπρου (https://www.spolmik.org/downloads/Diafora/civ_eng.pdf).

Στη σελίδα 8 του φυλλαδίου αναφέρονται οι σημαντικότερες εξειδικεύσεις του επαγγέλματος του πολιτικού μηχανικού. Αυτές είναι οι εξής:

- Δομοστατικός Μηχανικός
- Γεωτεχνικός Μηχανικός
- Υδραυλικός Μηχανικός
- Οδοποιός, Συγκοινωνιολόγος Μηχανικός
- Μηχανικός Περιβάλλοντος
- Ακτομηχανικός & Μηχανικός Υπεράκτιων Έργων

Οι 4 πρώτες είναι γνωστές και υπάρχουν στα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών των τμημάτων πολιτικών μηχανικών των πανεπιστημίων και της σχολής πολιτικών μηχανικών του ΕΜΠ. Η 5η υφίσταται ως ξεχωριστό πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών που παρέχεται από την σχολή μηχανικών περιβάλλοντος του Πολυτεχνείου Κρήτης και του τμήματος μηχανικών περιβάλλοντος του ΔΠΘ. Η 6η δεν υφίσταται σε κανένα πρόγραμμα σπουδών και κάτι μου λέει ότι θα είναι σε αυτές τις ειδικότητες οι οποίες θα ιδρυθούν σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα που προβλέπεται από την παράγραφο 3 του άρθρου 4 του νόμου 4663/1930, όπως τροποποιήθηκε από την παράγραφο 1 της υποπαραγράφου ΙΓ.12 της παραγράφου ΙΓ του άρθρου πρώτου του νόμου 4254/2014.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο Κωνσταντίνος Μεγαλοοικονόμου, συνάδελφος και γνωστός μου, παραθέτει την δική του εμπειρία για τις σπουδές και το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού:
https://rodosreport.gr/kostas-megalooikonomou-sinenteuksi/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών της εισαγωγικής κατεύθυνσης Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ & Μηχανικών Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής ΤΕ του ΤΕΙ Αθήνας για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015:
https://www.teiath.gr/userfiles/vmouss/table_pps_civil_final.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ του ΤΕΙ Πειραιά για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014:
https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/ΒΛ1246914Υ-ΨΨΣ/document?inline=true
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top