Αλλαγή σχολής (10%)

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ως συνέχεια της σκέψης του Civilara, δηλαδή αν σε καλύπτει το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών...

και ακόμα περισσότερο αν σε καλύπτει το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών της πόλης που είσαι ήδη στους Αρχιτέκτονες Μηχανικούς (και κατά 99% με το σύστημα του 10% πιάνεις όλα τα τμήματα Πολιτικών Μηχανικών σε οποιαδήποτε πόλη)...

θα κοιτούσα κιόλας και ποια μαθήματα είναι κοινά μεταξύ των δύο τμημάτων και θα τα περνούσα φέτος, έτσι ώστε σε περίπτωση πιθανής αλλαγής τμήματος να μου αναγνώριζαν και κανένα μάθημα του χρόνου στους Πολιτικούς Μηχανικούς...

Με αυτό τον τρόπο θα "κέρδιζα" μια λιγότερο βεβαρυμένη 1η χρονιά φοίτησης στους Πολιτικούς Μηχανικούς...


το χς σκεφτει και εγώ...αλλά ΔΕΝ υπάρχουν κοινά μαθήματα!!! δεν έχουν καμία σχέση οι δύο σχολές....γιατί όλοι πιστεύουν το αντίθετο??? καλού κακού βέβαια θα πάω να ρωτήσω στη γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
το χς σκεφτει και εγώ...αλλά ΔΕΝ υπάρχουν κοινά μαθήματα!!! δεν έχουν καμία σχέση οι δύο σχολές....γιατί όλοι πιστεύουν το αντίθετο??? καλού κακού βέβαια θα πάω να ρωτήσω στη γραμματεία.

Δεν ξέρω τους οδηγούς σπουδών των δύο σχολών (φοίτησα σε άλλο κλάδο), αλλά ξέρω 'γω? Ίσως κανά μάθημα όπως Μαθηματικά Ι ή Στατιστική, Βασικές γνώσεις Στατικής, Αντοχή Υλικών... ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν ξέρω τους οδηγούς σπουδών των δύο σχολών (φοίτησα σε άλλο κλάδο), αλλά ξέρω 'γω? Ίσως κανά μάθημα όπως Μαθηματικά Ι ή Στατιστική, Βασικές γνώσεις Στατικής, Αντοχή Υλικών... ε?

Νομίζω VouDou πως για να ζητήσεις απαλλαγή φοίτησης και εξέτασης από κάποια μάθημα πρέπει να είσαι πτυχιούχος από την σχολή και όχι διεγραμμένος. Αυτό μου είπαν και στο ΓΠΑ που πήγα φέτος για εγγραφή και ζήτησα απαλλαγή από κοινά μαθήματα του 1ου εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νομίζω VouDou πως για να ζητήσεις απαλλαγή φοίτησης και εξέτασης από κάποια μάθημα πρέπει να είσαι πτυχιούχος από την σχολή και όχι διεγραμμένος. Αυτό μου είπαν και στο ΓΠΑ που πήγα φέτος για εγγραφή και ζήτησα απαλλαγή από κοινά μαθήματα του 1ου εξαμήνου.

Μάλιστα. Αυτή τη λεπτομέρεια δεν την ξέρω. Βέβαια το σύστημα με το 10% δεν υπήρχε στα χρόνια μου και δεν γνωρίζω όλες τις λεπτομέρειες, ωστόσο φοιτητές με μετεγγραφές σε όμορα τμήματα στο 3ο εξάμηνο (οικονομικοί λόγοι κυρίως) μπορούσαν να ζητήσουν απαλλαγή από τη φοίτηση/εξέταση σε κάποιο μάθημα, το οποίο φυσικά είχαν περάσει επιτυχώς στην πρώτη σχολή φοίτησης.

Τώρα εσύ όντως ως πτυχιούχος να εμπίπτεις στην κατηγορία που ανέφερες, αλλά, χχχχμμμμ, όντως αυτό αποκλείει τις άλλες (10%-διαγραφή ή/και μετεγγραφή) κατηγορίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Νομίζω VouDou πως για να ζητήσεις απαλλαγή φοίτησης και εξέτασης από κάποια μάθημα πρέπει να είσαι πτυχιούχος από την σχολή και όχι διεγραμμένος. Αυτό μου είπαν και στο ΓΠΑ που πήγα φέτος για εγγραφή και ζήτησα απαλλαγή από κοινά μαθήματα του 1ου εξαμήνου.
Τυπικά όντως δε γίνεται να σου αναγνωρίσουν μαθήματα αν δεν είσαι από κατατακτήριες..όμως μπορείτε να βρείτε τον καθηγητή να του δείξετε την αναλυτική βαθμολογία από την προηγούμενη σχολή και μετά είναι θέμα δικό του αν θα σας περάσει το μάθημα χωρίς παρακολούθηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kitsos26

Νεοφερμένος

Ο kitsos26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια θελω να σας ρωτησω και κατι ακομη.αν εισαχθω με το 10% σε καποια αλλη σχολη τοτε μπορω να χρησιμοποιησω το δικαιωμα της μεταγραφης(να ξαναπαρω μεταγραφη δηλαδη) ασχετος αν το εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον(αν εχω παρει μεταγραφη στην πρωτη σχολη που περασα)??ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kitsos26

Νεοφερμένος

Ο kitsos26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια θελω να σας ρωτησω και κατι ακομη...εχω διαβασει πολλα για το 10% και ο καθενας λεει τα δικα του..η ερωτηση μου ειναι η εξης,το 2010 τον ιουλιο που ερχεται δλδ με το 10% θα μπορουν να εισαχθουν μονο αυτοι που εδωσαν το 2008(2007-2008) και αυτοι που εδωσαν το 2009(2008-2009)???γιατι το υπουργειο λεει οτι ισχυει μονο για 2 χρονια μετα τις πανελληνιες.αρα αυτοι που εδωσαν πανελληνιες απο το 2000-2007 δεν μπορουν να δηλωσουν με το 10%..παιδια διωρθωστε με αν κανω λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
kitso κι εγώ έτσι έχω καταλάβει...το θέμα είναι θα ισχύσει απο το 2010 ή από το 2011 αυτό το μέτρο?? πάντως αν ισχυσει από τωρα με μαθηματική πάντα λογική νομίζω εμας (του 2008 και 2009) μας συμφέρει γιατί οι υποψήφιοι μάλλον θα είναι λιγότεροι σε πλήθος, που σημαίνει μικρότερο ανταγωνισμό, που σημαίνει πιο προσιτές βάσεις. Αλλο να ανταγωνίζεσαι άπειρα ατομα που εδωσαν πανελλήνιες προιστορικα κι αλλο δύο μόνο φουρνιές. Βασικά τι καλά που θα ήταν να ''διεξάγεται'' το 10% π.χ. τον προσεχή Δεκέμβρη-Ιανουάριο ώστε ναι μεν να χάνουμε οι μετανιωμένοι το πρώτο εξαμηνο αλλά όχι όλο το ακαδημαικό ετος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι μακαρι να ισχυε αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kitsos26

Νεοφερμένος

Ο kitsos26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ellaki μακαρι να ηταν ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδια οσοι θα ξανδωσετε ειτε με το 90% ειτε με το 10% πως νιωθετε???νιωθετε λιγο στην απ εξω???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
παιδια οσοι θα ξανδωσετε ειτε με το 90% ειτε με το 10% πως νιωθετε???νιωθετε λιγο στην απ εξω???:)

Γιατί να νιώθουμε στην απ'έξω; :P
Ένιωσα - έστω και για λίγο - την φοιτητική ζωή.
Είδα πως είναι η ζωή στο πανεπιστήμιο. Έκανα πολλές παρέες εδώ,
πήγαμε σε πολλά club, ατελείωτες ώρες στο κυλικείο, και φυσικά στο αμφιθέατρο. :P
Οπότε μόνο στην απ'έξω δεν νιώθω! :D

Όμως προσωπικά δεν μπορώ να συμβιβαστώ με κάτι που δεν μ'αρέσει,
δεν ήθελα ή απλά μου έτυχε και έτσι 8α δώσω με το 10% ή ξανά πανελλήνιες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ποια σχολη θες απο το πρωτο πεδιο;
σορρυ δεν ξερω να σε βοηθησω.παντως για να σιγουρευτεις παρε ενα τηλεφωνο στο σχολειο σου και ρωτησε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εαν εξετάστηκες πανελλαδικά τελευταία φορά στο διάστημα 2000-2005 τότε ναι, μπορείς όποια κατεύθυνση και να έχεις ακολουθήσει. Αν εξετάστηκες πανελλαδικά τελευταία φορά στο διάστημα 2006-2009 τότε μπορείς να το κάνεις μόνο αν έχεις επιλέξει ιστορία ως μάθημα γενικής παιδείας από θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση, ή αν ήσουν υποψήφιος της θεωρητικής κατεύθυνσης με οποιοδήποτε μάθημα γενιής παιδείας.

Αν εξετάστηκε σε αυτό το διάστημα δεν μπορεί να δώσει με το 10%
Φέτος με το 10% δίνουν όσοι έδωσαν πανελλήνιες το 2008 ή 2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrongturn

Νεοφερμένος

Ο Wrongturn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια πειτε το αγνοια πειτε το οπως θελετε..απλα ειμαι στη φαση που θα ξαναδωσω πανελληνιες....ηθελα να ρωτησω..γραφω πανελληνιες κ βγαζω ενα βαθμο..αν ειναι μικροτερος απο τον περσυνο..εχω δικαιωμα να μν κανω μηχανογραφικο κ να κανω με το 10 τοις εκατο ? ή επειδη εδωσα πανελληνιες παλι δν γινετε ?
ευχαριστω προκαταβολικα τσακαλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ναι, έχεις τη δυνατότητα...(δεν παίρνω όρκο)

ΥΓ: και με το 10% μηχανογραφικό κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν δώσεις πανελλήνιες θα είσαι υποψήφιος με το 90% με τους βαθμούς που θα γράψεις. Οι παλιοί ακυρώνονται αυτομάτως και δεν μπορείς να κάνεις με το 10% με την παλιά βεβαίωση πρόσβασης. Είμαι απόλυτα σίγουρος. Αν ξαναδώσεις πανελλήνιες εξετάσεις όντας απόφοιτος θα σου ζητήσουν από το σχολείο σου να επιστρέψεις την παλιά βεβαίωση πρόσβασης και σε περίπτωση που την έχεις χάσει δηλώνεις σε υπεύθυνη δήλωση την απώλειά της την οποία υπογράφεις. Την παλιά βεβαίωση πρόσβασης ή την υπεύθυνη δήλωση τη στέλνουν στο υπουργείο παιδείας και σου ακυρώνουν τους βαθμούς. Γι αυτό σκέψου καλά τι θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrongturn

Νεοφερμένος

Ο Wrongturn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ναι αυτο εννοω..να κανω μηχανογραφικο με το 10 τοις εκατο.... να σαι καλα ! θα το ψαξω κ αλλο..κ ισως απαντησει και κανεις αλλο που παιρνει ορκο χαχα !

αααα οκ δν το ηξερα ,θα ξαναδωσω βασικα επειδη με 14600 που πας ..... κ περασα κ στην τελευταια μου επιλογη......γι αυτο δν με ψηνει πολυ να συνεχισω σε μια σχολη που δν με καλυπτει..ουτε μ αρεσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αν δώσεις πανελλήνιες θα είσαι υποψήφιος με το 90% με τους βαθμούς που θα γράψεις. Οι παλιοί ακυρώνονται αυτομάτως και δεν μπορείς να κάνεις με το 10% με την παλιά βεβαίωση πρόσβασης. Είμαι απόλυτα σίγουρος. Αν ξαναδώσεις πανελλήνιες εξετάσεις όντας απόφοιτος θα σου ζητήσουν από το σχολείο σου να επιστρέψεις την παλιά βεβαίωση πρόσβασης και σε περίπτωση που την έχεις χάσει δηλώνεις σε υπεύθυνη δήλωση την απώλειά της την οποία υπογράφεις. Την παλιά βεβαίωση πρόσβασης ή την υπεύθυνη δήλωση τη στέλνουν στο υπουργείο παιδείας και σου ακυρώνουν τους βαθμούς. Γι αυτό σκέψου καλά τι θα κάνεις.

με βγάζεις άκυρο...καλά που απάντησες έγκαιρα :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Α, ρε άκυρε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top