Αλλαγή σχολής (10%)

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Με 18667 μόρια, έχω ελπίδες για οποιαδήποτε σχολή ΕΜΠ με το 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ειναι καθαρά θέμα τύχης. Δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων τι βαθμολογία θα έχουν οι απόφοιτοι που θα κάνουν 10% και ποιες θα είναι οι επιλογές τους. Θεωρητικά πάντα έχεις. Ουσιαστικά όμως κανένας δεν μπορεί να κάνει προβλέψεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,μηπως ξερει κανεις που μπορω να προμηθευτω ενα μηχανογραφικο δελτιο???Στο σιτε του υπουργειουπαιδειας αντο κατεβασω και το παω σε ενα βιβλιοπωλειο μπορεουν να μου τ βγαζλουν και θα μ,πορει να γινει δεκτο μετα που θαπαω να το παραδοσω??Αλλιως που μπορω να βρω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Γιατί δε ρωτάς στο σχολείο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,μηπως ξερει κανεις που μπορω να προμηθευτω ενα μηχανογραφικο δελτιο???Στο σιτε του υπουργειουπαιδειας αντο κατεβασω και το παω σε ενα βιβλιοπωλειο μπορεουν να μου τ βγαζλουν και θα μ,πορει να γινει δεκτο μετα που θαπαω να το παραδοσω??Αλλιως που μπορω να βρω??


Κατέβασέ το από το site του υπουργείου παιδείας. Συμπλήρωσέ το και πήγαινε με αυτό το μηχανογραφικό. Δεν χρειάζεται να πας σε βιβλιοπωλείο για μεγέθυνση αν αυτό εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
το εχω σε μορφη pdf στο desktop μου.Πως να το συμπληρωσω απο το pc?Δε πρεπει να το φωτοτυπησω πρωτα??Και αν το φωτοτυπησω θα τοδεχτουν η πρπ να ειναι ακριβως οπως τα οριτζιναλ που δινουν στα σχολει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rose_Red

Νεοφερμένος

Η Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι πρωτοετής του τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας αλλά τελικά ανακάλυψα οτι η σχολή μου δεν μου αρέσει δυστυχώς και τόσο και ότι θα ήθελα να σπουδάσω ψυχολογία... Εχω 18455 μόρια και θέλω ΦΠΨ Αθήνας το οποίο με τις περσινές βάσεις του 10% έχει 18335...Υπάρχει περίπτωση να το πιάσω η μπααα...??:(:( Για πείτε και εσείς καμία ιδέα βρε παιδιά....

Eπίσης μήπως κανείς γνωρίζει τι προοπτικές έχω σαν ψυχολόγος όταν τελειώσω αυτή τη σχολή??Δηλαδή θα βγω μόνο φιλόλογος με κατεύθυνση ψυχολογίας ή θα μπορώ να κάνω και δουλείες τύπου κοινωνικής λειτουργού ή κάτι παρεμφερές...??
Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TOtti10CapitanO

Νεοφερμένος

Ο TOtti10CapitanO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια.ειμαι και εγω πρωτοετης στην κοινωνικη πολιτικη παντειου.δεν μου αρεσει καθολου η σχολη ομως,κ θελω να αλλαξω.εχω περιπου 14.800 μορια.αλλα βλεπω οτι με τις βασεις 10% δεν πιανω σχεδον τιποτα.υπαρχει καμια ελπιδα η οχι?κ επισης,οι βασεις του 10% πως γινεται να ειναι οι περισσοτερες πανω απο 17,000 μορια?ακομα κ σχολες με 11,000 φτανουν ν εχουν 17,000.καλα,ολοι οι υψηλοβαθμοι δηλωνουν τετοιες σχολες???αν μπορειτε δωστε μου μια απαντηση κατατοπιστικη.ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συνηθως δηλωνουν με το 10% αυτοι που εχουν μεγαλους βαθμους δε ξερω ακριβως γιατι... καποιοι θελουν 2ο πτυχιο, καποιοι να αλλαξουν σχολη, αλλοι για το πασο, διαφοροι λογοι...
παντως επειδη καθε χρονο δε ξερεις ποιοι θα δηλωσουν και τι βαθμους θα εχουν, ακομα και αν εχεις λιγα μορια σου προτεινω να δηλωσεις, ποτε δε ξερεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rose_Red

Νεοφερμένος

Η Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω αλλα νομίζω με μια ματιά που έριξα στις περσινές βάσεις του 10% ότι μπαίνουν στις σχολές άνθρωποι για 2ο πτυχίο ή για πάσο και σήμα για το αυτοκίνητο, δηλαδή τελείως για το χόμπι τους και όχι εκείνοι που πραγματικά το θέλουν. Ένας άνθρωπος με 19600 φεύγα που έχεις τελειώσει πολυτεχνείο ή νομική έιναι άσχημο να καταδικάζει έναν με 17000 να μην σπουδάσει φιλολογία,νομική ή φυσικό κλπ ενώ το θέλει πραγματικά και με τις κανονικές τις βάσεις δεν τα κατάφερε... Εντάξει ίσως ακούγεται υπερβολικό αυτό που λέω, αλλά είδα τους βαθμούς των πρώτων εισαχθέντων στις σχολές και ψιλοτσαντίστηκα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δικιο εχεις μη σου φαινεται υπερβολικο, ειναι πολυ αδικο να στερουν ετσι τις θεσεις σε ατομα που θελουν πραγματικα να σπουδασουν και γι'αυτο νομιζω η κυβερνηση θα το αλλαξει και θα μπορεις μονο για 2 χρονια απο τοτε που πηρες τα μορια να ξαναδωσεις με το 10%. Δε ξερω αν οντως ισχυει αυτο τωρα αλλα ετσι ειχα ακουσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Διάβασα ότι οι υποψήφιοι που έχουν βεβαίωση πρόσβαση από το ακαδημαϊκό έτος 2000-2001 μέχρι και το 2007-2008 θα μπορούν να υποβάλλουν μηχανογραφικό με το 10% χωρίς κανένα περιορισμό ενώ οι υποψήφιοι με βεβαίωση πρόσβασης από το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009 και μετά θα μπορούν να υποβάλλουν μηχανογραφικό με το 10% το πολύ για 2 χρόνια μετά την απόκτηση της βεβαίωσης πρόσβασης.

Το μέτρο ουσιαστικά θα ισχύει για τους τελειόφοιτους που εξετάζονται πανελλαδικά το ίδιο έτος και για τους απόφοιτους προηγούμενου έτους που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Πρωτα απ όλα τα τελευταια χρόνια στη θεωρητική υπάρχει μεγάλο πληθως αριστουχων, οποτε λογικό από μια αποψη να είναι τσιμπιμενες οι βάσεις.
Αφετερου, κάθε σχολή διαθετει το 10% των θέσεων της, δηλαδη σε μερικες σχολές μπαινουν 10 και 15 φοιτητες αντι για 100 και 150 που μπαίνουν με το 90%. Αρα, λιγοτερες θεσεις, υψηλοτερη βάση.
Τέλος, γενικότερα σε όλα τα πεδια το 10% είναι ανεβασμένο διότι πολλοι υψηλόβαθμοι δηλώνουν ό,τιναναι για να έχουν διάφορα προνόμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rose_Red

Νεοφερμένος

Η Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα βασικά..? Αν ξανακάνω μηχανογραφικό το καλοκαίρι και περάσω σε μια σχολή που δεν θέλω τελικά να πάω (μακριά απο εμάς...) μπορώ να μην πάω και να καθίσω στη σχολή μου ή θα γίνει καμιά αυτόματη διαγραφη και θα τρέχω...?? :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Οχι, δεν γίνεται καμια αυτοματη διαγραφη
Απλώς θα πρέπει να μη γραφτεις στη νέα σου σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι Rose_Red. Δεν θα έχεις καμία συνέπεια. Κάνε το μηχανογραφικό και βλέπεις. Αν σ' αρέσει η σχολή που θα περάσεις εγγράφεσαι σε αυτήν και διαγράφεσαι από την προηγούμενη. Αν δεν σ' αρέσει πολύ απλά δεν εγγράφεσαι και όλα μέλι γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rose_Red

Νεοφερμένος

Η Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!:) Ας ελπίσουμε ότι θα πέσει λίγο η βάση της ψυχολογίας και θα την πιάσω φέτος, αφού δεν μεκοψε να τη δηλώσω πέρυσι...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,αν κατεβσω το μηχανογραφικο δελτιο απτο σιτε του υπουργειου παιδειας και το βγαλω φωτοτυπιες και το συμπληρωσω κανονικα θα μου το δεχτουν μετα στη δευτεροβαθμια???Η πρπ να ειναι αυτο το εντυπο που δινουν στα σχολια??Ενδιαφερομαι για τις βασεις 10% γιαυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν παίζει κανένα ρόλο μάστορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,αν κατεβσω το μηχανογραφικο δελτιο απτο σιτε του υπουργειου παιδειας και το βγαλω φωτοτυπιες και το συμπληρωσω κανονικα θα μου το δεχτουν μετα στη δευτεροβαθμια???Η πρπ να ειναι αυτο το εντυπο που δινουν στα σχολια??Ενδιαφερομαι για τις βασεις 10% γιαυτο :)

δεν εχει σημασια γιατι ετσι κι αλλιως το αληθινο μηχανογραφικο ειναι ηλεκτρονικης μορφης, απλα παιρνεις το εντυπο για να επιλεξεις απο πριν τι θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top