Απορίες για κατατακτήριες

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Παρε τηλεφωνο στη σχολη...η ψαξε στο site
www.vet.auth.gr (κτηνιατρικη Θεσσαλονικης)
www.vet.uth.gr (κτηνιατρική Καρδίτσας)

Παντως δυσκολο μου φαινεται να μπαινεις ακομα και 3ο εξαμηνο (για το 5ο δεν το συζηταμε καν), γιατι η τεχνολογια τροφιμων δεν εχει πρακτικα καμια σχεση με την κτηνιατρικη...

εντιτ
κοιταξε και εδω: https://www.netrino.gr/reloaded/forum-posts.php?ft_id=2236&pn=5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Γεια σας!Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν απο τει φυσικοθεραπεια μπορεις να δωσεις κατατακτηριες για φαρμακευτικη η κτηνιατρικη?!!! Γιατι δεν εχω βρει καποια σελιδα που να λεει κατι συγκεκριμενο! ευχαριστω!!!!!!:):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis

Νεοφερμένος

Ο valantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
για τισ κατατακτήριες δεν ξέρω και πολλά. αυτό που ξέρω είναι ότι ο καθένας με πτυχείο ανώτατης σχολής ( συμπεριλαμβανομένου και τα ΤΕΙ) μπορεί να συμμετάσχει σε κατατακτήριες εξετάσεις. τώρα το αν το πτυχίο σου είναι συγγενες σε γνωστικό πεδίο με το πτυχίο που προσφέρει η σχολή που θες να μπεις αφορά μόνο τα μαθήμτα που θα δώσεις στις κατατακτήριες. για περισσότερες πληροφορίες στις γραμματείες των σχολών. και κάτι άλλο. Σε κάποιες σχολές γίνεται κατάταξη φοιτητών χωρίς εξετάσεις αλλά με βαθμο πτυχίου. ότι αποφασίσει κάθε χρόνο η ΔΕΠ. Αλλά καλύτερα ρώτα τη γραμματεία της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σ' Ευχαριστω πολύ:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
μια γνωστη μου εδωσε κατατακτηριες στην φαρμακευτικη εχοντας τελιωσει ασσοε οργανωση και διοηκηση.ασχετα μεταξυ τους δηλαδη.επομενως μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@my_07

Νεοφερμένος

Η @my_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας !γιατι ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι πρεπει να εχεις πτυχιο απο σχολη υγειας δηλαδη αυτες του 3ου πεδιου οπωσδηποτε !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
σε ποιο ετος μπαινω αν δωσω κατατακτηριες ενω εχω τελειωσει τοπογραφος και σε ποιο αν εχω τελειωσει τει???ειναι δυσκολες????θα μπω σιγουρα ή υπαρχει περιπτωση να μεινω στην απεξω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
σε ποιο ετος μπαινω αν δωσω κατατακτηριες ενω εχω τελειωσει τοπογραφος και σε ποιο αν εχω τελειωσει τει???ειναι δυσκολες????θα μπω σιγουρα ή υπαρχει περιπτωση να μεινω στην απεξω???

Αν είσαι διπλωματούχος αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός τότε κατατάσσεσαι στο 5ο εξάμηνο της σχολής πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και του τμήματος πολιτικών Μηχνανικών ΑΠΘ (λογικά και στα άλλα τμήματα πολιτικών μηχανικών αλλά δεν το γνωρίζω). Ως πτυχιούχος δομικών έργων ή έργων υποδομής κατατάσσεσαι στο 5ο εξάμηνο πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ και νομίζω στο 3ο (μπορεί όμως να κάνω λάθος και να είναι 5ο) πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ.

Το σίγουρα είναι μεγάλη κουβέντα και δεν γίνεται να είσαι σίγουρος για τίποτα στη ζωή (παρά μόνο για το θάνατο->φτου φτου). Στο ΑΠΘ πέρυσι η κατάταξη έγινε με βαθμό πτυχίου και φέτος θα γίνει πάλι με τον βαθμό πτυχίου. Όταν η κατάταξη γίνεται με βαθμό πτυχίου, πρακτικά πάει να πει ότι με πτυχίο κάτω από 8,9/10 δεν μπαίνεις αφού πάνε όλοι οι αριστούχοι. Στους πολιτικούς μηχανικούς ΕΜΠ η κατάταξη γίνεται με εξετάσεις. Αν περάσεις την βάση και στα 3 μαθήματα στις κατατακτήριες εξετάσεις και βαθμολογικά είσαι μέσα στα πρώτα άτομα από αυτά που παίρνουν (συνήθως 3-4 για ΑΕΙ και 9-10 για ΤΕΙ) τότε θα μπεις. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα με τις κατατακτήριες αλλά κερδίζεις χρόνο και προσωπικά νομίζω ότι είναι πιο εύκολο από τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλημέρα ,

αν υπάρχει κανείς μπορεί να με ενημερώσει για το καθεστώς των κατατακτήριων εξέτασεων ...

ποιοι δίνουν κατατακτήριες ? (εννοώ ποιοι έχουν το δικαίωμα να δώσουν)
πότε διεξάγονται οι εξετάσεις αυτες ?
κτλ

Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλημέρα ,

αν υπάρχει κανείς μπορεί να με ενημερώσει για το καθεστώς των κατατακτήριων εξέτασεων ...

ποιοι δίνουν κατατακτήριες ? (εννοώ ποιοι έχουν το δικαίωμα να δώσουν)
πότε διεξάγονται οι εξετάσεις αυτες ?
κτλ

Ευχαριστώ πολύ

Δικαίωμα συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις ενός τμήματος ή σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχουν οι απόφοιτοι άλλου τμήματος ή σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Οι απόφοιτοι μιας σχολής ή τμήματος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να φοιτήσουν σε άλλο τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχουν δικαίωμα να εγγραφούν στο τμήμα αυτό χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις αλλά με κατατακτήριες εξετάσεις. Κάθε τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης καθορίζει αν η κατάταξη των υποψηφίων θα γίνει με τον βαθμό πτυχίου ή με εξετάσεις. Στην δεύτερη περίπτωση καθορίζει τα μαθήματα και την εξεταστέα ύλη των μαθημάτων τα οποία είναι 3 σε αριθμό για όλες τις σχολές ή τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Οι αιτήσεις για κατάταξη γίνονται στις 1-20 Νοεμβρίου κάθε έτους ενώ αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις αυτές διεξάγονται στο διάστημα 1-20 Δεκεμβρίου του ιδίου έτους. Οι φοιτητές που κατατάσσονται σε κάποια σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν έχουν δικαίωμα δωρεάν σίτισης, στέγασης στις εστίες, διεκδίκησης υποτροφιών και δεν δικαιούνται φοιτητική ταυτότητα (πάσο). Νομίζω πως δεν δικαιούνται ούτε δωρεάν συγγράμματα αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Δικαίωμα συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις ενός τμήματος ή σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχουν οι απόφοιτοι άλλου τμήματος ή σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Οι απόφοιτοι μιας σχολής ή τμήματος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να φοιτήσουν σε άλλο τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχουν δικαίωμα να εγγραφούν στο τμήμα αυτό χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις αλλά με κατατακτήριες εξετάσεις. Κάθε τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης καθορίζει αν η κατάταξη των υποψηφίων θα γίνει με τον βαθμό πτυχίου ή με εξετάσεις. Στην δεύτερη περίπτωση καθορίζει τα μαθήματα και την εξεταστέα ύλη των μαθημάτων τα οποία είναι 3 σε αριθμό για όλες τις σχολές ή τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Οι αιτήσεις για κατάταξη γίνονται στις 1-20 Νοεμβρίου κάθε έτους ενώ αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις αυτές διεξάγονται στο διάστημα 1-20 Δεκεμβρίου του ιδίου έτους. Οι φοιτητές που κατατάσσονται σε κάποια σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν έχουν δικαίωμα δωρεάν σίτισης, στέγασης στις εστίες, διεκδίκησης υποτροφιών και δεν δικαιούνται φοιτητική ταυτότητα (πάσο). Νομίζω πως δεν δικαιούνται ούτε δωρεάν συγγράμματα αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

Oπότε πρέπει να έχεις αποφοιτήσει απο κάποιο τμήμα για να μπεις σε άλλο(αυτό που πραγματικά θες) .

Με κατατακτήριες πόσα άτομα μπαίνουν . Υπάρχει κάποιος αριθμός στάνταρ ή κάθε τμήμα λέει ας πούμε εγώ θέλω 5φοιτητές με κατατακτήριες ?

Τα 3 μαθήματα που δίνεις για κατατακτήριες τα καθορίζει πάλι το τμήμα στο οποίο επιθυμεί να εισαχθεί ο φοιτητής ?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Oπότε πρέπει να έχεις αποφοιτήσει απο κάποιο τμήμα για να μπεις σε άλλο(αυτό που πραγματικά θες) .

Με κατατακτήριες πόσα άτομα μπαίνουν . Υπάρχει κάποιος αριθμός στάνταρ ή κάθε τμήμα λέει ας πούμε εγώ θέλω 5φοιτητές με κατατακτήριες ?

Τα 3 μαθήματα που δίνεις για κατατακτήριες τα καθορίζει πάλι το τμήμα στο οποίο επιθυμεί να εισαχθεί ο φοιτητής ?

Ευχαριστώ


Ο μέγιστος αριθμός των φοιτητών που θα επιλεγούν για κατάταξη σε κάθε τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης καθορίζεται με νόμο από το ΥΠΕΠΘ. Οι διαδικασίες είναι ξεχωριστές για απόφοιτους ΑΕΙ και ισοδύναμων σχολών (π.χ. ΣΣΕ, ΣΣΑΣ, Αξιωματικών ΕΛΑΣ κλπ.) και για απόφοιτους ΤΕΙ και ισοδύναμων σχολών (π.χ. Αστυφυλάκων, σχολές υπαξιωματικών, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ.). Ο μέγιστος αριθμός των κατατασσόμενων υποψηφίων καθορίζεται ως ποσοστό των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις.

Για απόφοιτους ΑΕΙ το ποσοστό αυτό συνήθως είναι 2% ενώ για απόφοιτους ΤΕΙ το ποσοστό αυτό είναι συνήθως 5%. Όπως δείχνει τα στατιστικά οι αιτήσεις απόφοιτων ΤΕΙ είναι υπερδιπλάσιες από εκείνες των απόφοιτων ΑΕΙ στις περισσότερες σχολές ή τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και ακόμη περισσότερο στα τμήματα/σχολές υψηλής ζήτησης (πολυτεχνεία, νομικές, ιατρικές κλπ.)

Αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις, τότε τα 3 εξεταζόμενα μαθήματα και την εξεταστέα ύλη που περιλαμβάνει το καθένα, τα καθορίζει το εκάστοτε τμήμα/σχολή. Για να θεωρηθεί ο υποψήφιος επιτυχών πρέπει να έχει πιάσει την βάση και στα 3 μαθήματα αλλιώς απορρίπτεται. Το ποσοστό των κατατασσόμενων υποψηφίων καλύπτεται κατά φθίνουσα βαθμολογική σειρά από τους υποψηφίους που έχουν πιάσει την βάση και στα 3 μαθήματα. Κάθε μάθημα βαθμολογείται από δύο διορθωτές με άριστα το 10. Ο βαθμός κάθε μαθήματος ισούται με το άθροισμα των βαθμολογιών 2 διορθωτών και πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 με άριστα το 20 και στα 3 μαθήματα για να θεωρηθεί ο υποψήφιος επιλέξιμος για κατάταξη. Τα μαθήματα αυτά είναι μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών και στους φοιτητές που κατατατάσσονται στο τμήμα/σχολή τους αναγνωρίζονται. Ανάλογα με την συνάφεια του τμήματος/σχολής αποφοίτησης του υποψηφίου με το τμήμα/σχολή ενδιαφέροντος του υποψηφίου υπάρχει δυνατότητα εγγραφής (εφόσον επιλεχθεί για κατάταξη) στο 1ο, 3ο, 5ο και 7ο εξάμηνο σπουδών του προπτυχιακού κύκλου σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Έχω ακούσει πως ένας απόφοιτος βιολογίας μπορεί να κατατακτεί στην ιατρική στο 2ο έτος .

Ακόμα έχω ακούσει οτι μπορείς απο χημικός να πας χημ-μηχ με κατατακτήριες και χωρίς να έχει τελειώσει το τμήμα χημείας και όμως και το ατίστροφο , δηλ απο χημ-μηχ σε χημ .

Υπάρχει κανένας πίνακας που να λέει που μπορεί να κατατακτεί ο καθένας απόφοιτος και σε ποιο έτος ?

thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχω ακούσει πως ένας απόφοιτος βιολογίας μπορεί να κατατακτεί στην ιατρική στο 2ο έτος .

Ακόμα έχω ακούσει οτι μπορείς απο χημικός να πας χημ-μηχ με κατατακτήριες και χωρίς να έχει τελειώσει το τμήμα χημείας και όμως και το ατίστροφο , δηλ απο χημ-μηχ σε χημ .

Υπάρχει κανένας πίνακας που να λέει που μπορεί να κατατακτεί ο καθένας απόφοιτος και σε ποιο έτος ?

thanks

Αυτό δεν γίνεται. Για να είναι κάποιος υποψήφιος για κατάταξη πρέπει να υποβάλλει αντίγραφο πτυχίου ή έστω πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών αν δεν έχει ορκιστεί ως το Νοέμβριο. Οι κατατακτήριες εξετάσεις αναφέρονται σε απόφοιτους ΑΕΙ-ΤΕΙ και όχι σε επι πτυχίω φοιτητές ή τελειόφοιτους φοιτητές (απόφοιτους ή φοιτητές που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους και εκκρεμεί η ορκομωσία τους).

Από χημικός σε χημικός μηχανικός και το αντίστροφο κερδίζεις 1 χρόνο νομίζω.

Κάθε τμήμα/σχολή ανακοινώνει σε ποιο εξάμηνο κατατάσσονται οι απόφοιτοι ανάλογα με το τμήμα/σχολή που έχουν αποφοιτήσει.

Κάθε απόφοιτος έχει δικαίωμα να είναι υποψήφιος για κατάταξη σε όποιο τμήμ/σχολή επιθυμεί ανεξάρτητα με την συνάφεια του πτυχίου του με την σχολή που υποβάλλει αίτηση για κατάταξη. Αν οι σχολές αποφοίτησης και υποδοχής είναι συναφείς, τότε κερδίζει κάποια εξάμηνα. Τα εξεταστέα μαθήματα είναι διαφορετικά ανάλογα με το εξάμηνο κατάταξης (σε άλλα μαθήματα εξετάζονται όσοι είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 1ο εξάμηνο, σε άλλα όσοι είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 3ο εξάμηνο κλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

plouti

Νεοφερμένος

Η plouti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ξερετε απο τει βιβλιοθηκονομια και συστηματων πληροφορησης αν μπορεις να δωσεις προκατακτηριες για αγγλικη φιλολογια ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos17

Νεοφερμένος

Ο baggos17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει κανείς από εδώ μέσα που να έχει δώσει κατατακτήριες για κάποια άλλη σχολή; Αν ναι μηπως μπορεί να μας πει πως ήταν τα θέματα εύκολα; ή δύσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ξερετε απο τει βιβλιοθηκονομια και συστηματων πληροφορησης αν μπορεις να δωσεις προκατακτηριες για αγγλικη φιλολογια ευχαριστω.

Κατατακτήριες μπορείς να δώσεις για όποια σχολή θέλεις έχοντας ήδη ένα πτυχίο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΤΕΙ ή ΑΕΙ.Κάθε τμήμα βγάζει κάθε χρόνο ανακοίνωση λέγοντας πχ θα πάρουν 3 άτομα απόφοιτους ΑΕΙ και 5 απόφοιτους ΤΕΙ.Οπότε πρέπει απλά να μπεις στο site της σχολής https://www.enl.uoa.gr και να δεις σε ποια μαθήματα του πρώτου εξαμήνου πρέπει να εξεταστείς και σε ποια ημερονηνία να υποβάλλεις τη δήλωση. Θα μπεις κατευθείαν β' εξάμηνου εφόσον θα έχεις ήδη εξεταστεί στα μαθήματα του α'. Όσον αφορά αυτούς που επιλέγονται παίρνουν όσους έχουν την υψηλότερη βαθμολογία αναλόγως με το πόσες θέσεις θα υπάρχουν διαθέσιμες.

Παιδιά υπάρχει κανείς από εδώ μέσα που να έχει δώσει κατατακτήριες για κάποια άλλη σχολή; Αν ναι μηπως μπορεί να μας πει πως ήταν τα θέματα εύκολα; ή δύσκολα;

Εξαρτάται καθαρά από τη σχολή για την οποία δίνεις κατατακτήριες. Όσο για το αν θα επιλεγείς,εξαρτάται από το πόσους αλλους θα ανταγωνίζεσαι και πόσο καλά θα γράψουν.Οπότε είναι εντελώς ανώφελο να σου πούμε αν είναι εύκολες ή δύσκολες οι εξετάσεις.Σαφώς και σε σχολές υψηλης ζήτησης θα είναι πιο δύσκολο να μπεις λόγω του μειωμένου αριθμού εισακτέων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patrioths7

Νεοφερμένος

Ο patrioths7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι πτυχιούχος γεωπονικής και θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχει η δυνατότητα να μπω στη σχολή αξιωματικών με κατατακτήριες εξετάσεις [/SIZE][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WeskerS

Νεοφερμένος

Ο WeskerS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
O μονος τροπος ειναι να μπεις πρωτα Αστυφυλακων και μετα να δωσεις ενδο-αστυνομικες εξετασεις για να μπεις Αξιωματικων σαν κατοχος πτυχιου ΑΕΙ/ΤΕΙ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Με κατατακτηριες νομίζω πως δεν μπορείς να μπεις αλλά για τους πτυχιούχους διαφόρων σχολών γίνονται προκυρηξεις για να μπουν στην αξιωματικών δίνοντας ενδοαστυνομικες εξετάσεις σε μαθήματα όπως ποινικό δίκαιο και αλλα.Αν είσαι κάτω από 26 μπορείς να
δώσεις πανελλήνιες αλλά λογικά πτυχιούχος ανώτατης σχολής και να δίνεις πανελλήνιες είναι περίεργο και λογικά δεν θα έχεις και διάθεση να δώσεις.Ρωτα στο Α.Τ της γειτονιάς σου αν υπάρχει αυτή τη περίοδο ή αν πρόκειται να γίνει κάποια προκυρηξη για την εισαγωγή πτυχιούχων στην σχολή αξιωματικών αστυνομίας.Κάπου πήρε το μάτι μου μια τέτοια πρόσφατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top