Απορίες για κατατακτήριες

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Mπορώ να κάνω μεταπτυχιακό και παράλληλα να εισαχθώ με κατατατκτήριες σε άλλο τμήμα;

Ναι μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Όποιος ψήνεται για κατατακτήριες στο Οικονομικής ΟΠΑ, βουρ--μιλάμε για ευκολάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όποιος ψήνεται για κατατακτήριες στο Οικονομικής ΟΠΑ, βουρ--μιλάμε για ευκολάκι!

Για ΛΟΧΡΗ ξέρεις αν είναι ευκολάκι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Φαντάζομαι, θα είναι της ίδιας δυσκολίας--μία λογιστική πρώτου εξαμήνου, μαθηματικά Ι και μία στατιστική/διοίκηση. Κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι ανάλογα πόσο συναφή είναι τα δύο τμήματα..Κάνεις αίτηση για τα μαθήματα που θεωρείς ότι τα έχεις διδαχτεί στο πρώτο πτυχίο και από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του τμήματος πόσα θα σου αναγνωρίσει.Δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή κάτι άλλο που να το αποκλείει...Στους πολιτικούς μηχανικούς οι πτυχιούχοι μηχανικοί δομικών έργων μπαίνουν στο 5 εξάμηνο και τους αναγνωρίζονται αντίστοιχα μαθήματα...Εγώ σαν πτυχιούχος ηλεκτρονικός μηχανικός εαν δώσω κατατακτήριες στους πολιτικούς δεν θα μου αναγνωριστεί τίποτα που είναι και λογικό!!!!!

Το τελευταίο παράδειγμα (με τον ηλεκτρονικό μηχανικό), όχι δεν φαίνεται "λογικό" μιας και θα έπρεπε να αναγνωριστούν τα όσα κοινά μαθήματα (τύπου η/υ, μαθηματικά, φυσική, χημεία, στατιστική, μηχανικές κ.λ.π.) είναι. Προφανώς στο άλλο παράδειγμα (με τον πολιτικό έργων υποδομής) θα πρέπει να αναγνωριστούν και άλλα επιπλέον, όπως π.χ. στατική, καμιά οικοδομική κ.λ.π.. Αυτά τα δύο Τμήματα ΤΕΙ έχουν παρόμοιο "κοινό αρχικό κορμό" μαθημάτων και με ομοιότητες (ως προς τους τίτλους μαθημάτων πάντα) με τους Πολιτικούς Μηχανικούς.

Γίνεται όμως? Ας πει κάποιος που ξέρει εκ των έσω. Στο ΓΠΑ δεν γίνεται, όπως είπα.

Αναφέρεται δηλαδή, ότι δεν είναι μεταξύ συνάφειας τμημάτων (προφανώς το πιο συναφές θα έχει και περισσότερα μαθήματα να αιτηθεί), αλλά διαδικασία για μάθημα-μάθημα και "επίπεδο δυστροπίας" κάθε μέλους ΔΕΠ.

Η κατάταξη σε εξάμηνο σπουδών είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Προβλέπεται βάσει νόμου/εσωτερικού κανονισμού, είναι το ίδιο για όλους (βάσει πρώτου πτυχίου) και δεν σχετίζεται με τον αριθμό αναγνώρισης μαθημάτων (κάθε περίπτωση διαφορετική).

Καλώς ή κακώς (αν θέλετε λογικά ή παράλογα) αυτό που καταθέτω είναι, όταν από ΤΕΙ πας σε uni αντιμετωπίζονται περισσότερες "δυστροπίες" και ο αριθμός αναγνώρισης είναι μηδενικός ή/και μικρός. Ας κατατεθούν όμως και άλλες περιπτώσεις, αν γνωρίζει κάποιος, για να μη γενικολογώ για όλες τις επιμέρους επιστήμες. Μάλιστα, στο παράδειγμα που ανέφερα στο ΓΠΑ, ο πτυχιούχος πανεπιστημίου αναγνώρισε μάθημα, ενώ ο πτυχιούχος ΤΕΙ κανένα (παρόλο που είχε αρκετά συναφή/κοινά μαθήματα).

@McConkey: Ναι μπορείς ανετότατα και νομιμότατα. Ακόμα και αν είναι και τα δύο (μεταπτυχιακός και προπτυχιακός φοιτητής μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων) στο ΙΔΙΟ τμήμα. Ακόμα και έναρξη την ΙΔΙΑ χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μαρτυρία που διαφέρει λίγο από τα ανωτέρω.

Πτυχιούχος ΤΕΙ Ηλεκτρονικής με κατατακτήριες στο ΗΜΜΥ αναγνωρίστηκαν τα μαθήματα του πρώτου έτους (μαθηματικοφυσικά, η/υ, σχέδιο, εισαγωγή κυκλώματα & υλικά, αγγλικά, πολιτική οικονομία) και από το 3ο εξάμηνο μόνο τα Αγγλικά. Κατάταξη στο 3ο εξάμηνο σπουδών. Όλα στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μαρτυρία που διαφέρει λίγο από τα ανωτέρω.

Πτυχιούχος ΤΕΙ Ηλεκτρονικής με κατατακτήριες στο ΗΜΜΥ αναγνωρίστηκαν τα μαθήματα του πρώτου έτους (μαθηματικοφυσικά, η/υ, σχέδιο, εισαγωγή κυκλώματα & υλικά, αγγλικά, πολιτική οικονομία) και από το 3ο εξάμηνο μόνο τα Αγγλικά. Κατάταξη στο 3ο εξάμηνο σπουδών. Όλα στην Αθήνα.

Λογικό να αναγνωριστούν μόνο τα κοινά μαθήματα.Από το τει ηλεκτρονικής βγαίνεις πτυχιούχος ηλεκτρονικός μηχανικός ενώ από το ΗΜΜΥ βγαίνεις διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός δηλαδή άλλο ηλεκτρολόγος άλλο ηλεκτρονικός καμία σχέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Η ηλεκτρονικη ειναι υποκατηγορια της ηλεκτρολογιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λογικό να αναγνωριστούν μόνο τα κοινά μαθήματα.Από το τει ηλεκτρονικής βγαίνεις πτυχιούχος ηλεκτρονικός μηχανικός ενώ από το ΗΜΜΥ βγαίνεις διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός δηλαδή άλλο ηλεκτρολόγος άλλο ηλεκτρονικός καμία σχέση

Αυτό κατανοητό στα επαγγελματικά. Ακαδημαϊκά δεν έχει κατεύθυνση το ΗΜΜΥ με ηλεκτρονικά? Εκεί έχει κοινά μαθήματα (δεν έχω τσεκάρει οδηγούς σπουδών)?

Λογικό το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής να σχετίζεται περισσότερο με τα Πανεπιστημιακά Τμήματα Ηλεκτρονικής και όχι με ΗΜΜΥ. Αλλά δεν είναι τομέας ΗΜΜΥ? Κατ' επέκταση, τα ΤΕΙ Ηλεκτρονικής, Ενεργειακής Τεχνικής, Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, Αυτοματισμού και Ηλεκτρολογίας δεν σχετίζονται λιγότερο/περισσότερο με ΗΜΜΥ?

Στον κλάδο μου, τα ΤΕΙ Φυτικής Παραγωγής, Βιολογικών Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών & Ανθοκομίας, Ανθοκομίας & Αρχιτεκτονικής Τοπίου, Τεχνολογίας Βιολογικής Γεωργίας αποτελούν κομμάτια του Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής στα unis.

Ερώτηση: τα τελευταία χρόνια με τα πολλά τμήματα, ανάλογες συζητήσεις γίνονται στο μάθημα ΣΕΠ στα σχολεία? οι νέοι διακρίνουν τέτοιες λεπτομέρειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Η ηλεκτρονικη ειναι υποκατηγορια της ηλεκτρολογιας

Από πότε?
Η ηλεκτρονική θεραπεύει άλλα πράγματα..Να συγκρίνεις τον --αυτοματισμό με την ηλεκτρονική-- ναι αλλά όχι ηλεκτρολογία με ηλεκτρονική!!!!!!Το έχεις χάσει κάπου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αυτό κατανοητό στα επαγγελματικά. Ακαδημαϊκά δεν έχει κατεύθυνση το ΗΜΜΥ με ηλεκτρονικά? Εκεί έχει κοινά μαθήματα (δεν έχω τσεκάρει οδηγούς σπουδών)?

Λογικό το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής να σχετίζεται περισσότερο με τα Πανεπιστημιακά Τμήματα Ηλεκτρονικής και όχι με ΗΜΜΥ. Αλλά δεν είναι τομέας ΗΜΜΥ? Κατ' επέκταση, τα ΤΕΙ Ηλεκτρονικής, Ενεργειακής Τεχνικής, Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, Αυτοματισμού και Ηλεκτρολογίας δεν σχετίζονται λιγότερο/περισσότερο με ΗΜΜΥ?

Στον κλάδο μου, τα ΤΕΙ Φυτικής Παραγωγής, Βιολογικών Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών & Ανθοκομίας, Ανθοκομίας & Αρχιτεκτονικής Τοπίου, Τεχνολογίας Βιολογικής Γεωργίας αποτελούν κομμάτια του Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής στα unis.

Ερώτηση: τα τελευταία χρόνια με τα πολλά τμήματα, ανάλογες συζητήσεις γίνονται στο μάθημα ΣΕΠ στα σχολεία? οι νέοι διακρίνουν τέτοιες λεπτομέρειες?

Η ηλεκτρονική γιατί να σχετιστεί με τους ΗΜΜΥ?από που το συμπέρανες αυτό?
Πανεπιστημιακά τμήματα ηλεκτρονικής ποια εννοείς?Από όσο ξέρω ηλεκτρονικοί μηχανικοί καθαρά βγαίνουμε μόνο εμείς από τα τμήματα ηλεκτρονικής ΣΤΕΦ.
Γιατί συγκρίνεις συνέχεια τη φυτική παραγωγή κτλ με τις θετικές επιστήμες όπως η ηλεκτρονική?τι σχέση μπορούν να έχουν?
Και στο φυσικό υπάρχουν τρεις κατευθύνσεις η μια από αυτών είναι η ηλεκτρονική γιατί δεν μας συγκρίνεις με αυτούς?
Όπως καταλαβαίνεις άλλο ένας τομέας ή μια κατεύθυνση και άλλο 4έτη καθαρά ηλεκτρονικής!!είναι ασύγκριτα νομιζω

Απάντηση στην τελευταία σου ερώτηση:Η ηλεκτρονική πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα σαν σχολή το 1936 δεν δημιουργήθηκε τη δεκαετία του 90' ή 2000' ούτε έχει περίεργο ή ακατανόητο όνομα για να μπερδέψει τους υποψήφιους φοιτητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Το ηλεκτρονικο ρευμα τοτε που ανακαλυφθηκε ενταχθηκε στον ευρυτερο τομεα της ηλεκτρολογιας αλλα μετα το 1950 περιπου λογω ειδικευσης της ειδικευσης δημιουργηθηκε ξεχωριστη επιστημη ηλεκτρονικου μηχανικου αλλα εμενα οι καθηγητες μου που ηταν κλασικοι ηλεκτρολογοι μας διδασκαν οτι η ηλεκτρονικη ειναι τομεας της ηλεκτρολογιας και με οποιον δασκαλο θα κατσεις..αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το ηλεκτρονικο ρευμα τοτε που ανακαλυφθηκε ενταχθηκε στον ευρυτερο τομεα της ηλεκτρολογιας αλλα μετα το 1950 περιπου λογω ειδικευσης της ειδικευσης δημιουργηθηκε ξεχωριστη επιστημη ηλεκτρονικου μηχανικου αλλα εμενα οι καθηγητες μου που ηταν κλασικοι ηλεκτρολογοι μας διδασκαν οτι η ηλεκτρονικη ειναι τομεας της ηλεκτρολογιας και με οποιον δασκαλο θα κατσεις..αυτα

Εμένα οι δάσκαλοι μου είναι ηλεκτρονικοί μηχανικοί, φυσικοί, και προγραμματιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
εχουμε πολλα κοινα μαθηματα ηλεκτρονικα κατασκευη πλακετων ημιαγωγους κτλ αλλα δεν ξερω που κινουταν το τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
εχουμε πολλα κοινα μαθηματα ηλεκτρονικα κατασκευη πλακετων ημιαγωγους κτλ

Το ότι έχουμε κοινά μαθήματα δεν μου λέει κάτι.Όπως είπα και στο φυσικό με κατεύθυνση ηλεκτρονική κοινά μαθήματα έχουμε so??
Και οι αρχιτέκτονες με τους πολιτικούς μηχανικούς έχουνε κοινά μαθήματα παρόλα αυτά η αρχιτεκτονική μπορεί να σταθεί μόνη της σαν επιστήμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Η ηλεκτρονική γιατί να σχετιστεί με τους ΗΜΜΥ?από που το συμπέρανες αυτό?
Πανεπιστημιακά τμήματα ηλεκτρονικής ποια εννοείς?Από όσο ξέρω ηλεκτρονικοί μηχανικοί καθαρά βγαίνουμε μόνο εμείς από τα τμήματα ηλεκτρονικής ΣΤΕΦ.
Γιατί συγκρίνεις συνέχεια τη φυτική παραγωγή κτλ με τις θετικές επιστήμες όπως η ηλεκτρονική?τι σχέση μπορούν να έχουν?
Και στο φυσικό υπάρχουν τρεις κατευθύνσεις η μια από αυτών είναι η ηλεκτρονική γιατί δεν μας συγκρίνεις με αυτούς?
Όπως καταλαβαίνεις άλλο ένας τομέας ή μια κατεύθυνση και άλλο 4έτη καθαρά ηλεκτρονικής!!είναι ασύγκριτα νομιζω
Απάντηση στην τελευταία σου ερώτηση:Η ηλεκτρονική πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα σαν σχολή το 1936 δεν δημιουργήθηκε τη δεκαετία του 90' ή 2000' ούτε έχει περίεργο ή ακατανόητο όνομα για να μπερδέψει τους υποψήφιους φοιτητές

Το συμπεραίνω βάσει τίτλων και μόνο (δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες) από τη στιγμή που έχει κατεύθυνση ηλεκτρονικά στο ΗΜΜΥ. Εδώ μιλάω μόνο ακαδημαϊκά με "πακέτο" μαθημάτων (που προήλθε από τις αναγνωρίσεις μαθημάτων που λέγαμε και θεματολογία του thread).

Πανεπιστημιακά τμήματα ηλεκτρονικής εννοώ αυτά που είναι στα χανιά, βόλο, πάτρα, κοζάνη, σάμο και οι πτυχιούχοι τους χαρακτηρίζονται ως ΠΕ-Ηλεκτρονικοί (και δευτερεύουσα ειδικότητα στο ΤΕΕ στους ΗΜΜΥ). Ο τίτλος τους είναι "μακρυνάρι" και όχι σκέτο Ηλεκτρονική. Δεν μπορώ να αναλύσω το "καθαρά" ηλεκτρονική που αναφέρεις, γιατί δεν είμαι του κλάδου. Εδώ αναφέρομαι βάσει των εργασιακών χαρακτηρισμών που ισχύον, χωρίς να ξέρω εκ των προτέρων τα ακαδημαϊκά (και πακέτα μαθημάτων). Ας αναφέρουν οι ειδικοί τα περαιτέρω.

Οι Φυσικοί έχουν όντως Ηλεκτρονικά και στο παρελθόν (εποχές που δεν υπήρχαν τα πολλά τμήματα) ήταν οι ΠΕ-Ηλεκτρονικοί (ραδιοηλεκτρονικοί νομίζω για την ακρίβεια). Δεν τους συγκρίνω, γιατί τελικά δεν αναγνωρίζονται στην αγορά εργασίας ως ηλεκτρονικοί, παρόλο που στο παρελθόν υπήρχαν σχετικές συγκρούσεις (νίκησαν οι πολυτεχνικομηχανικοί). Νομίζω, ότι μόνο στην εκπαίδευση μπορούν να το κάνουν οι φυσικοί (μαζί με σχετικό μάστερ όμως). Αυτά εργασιακά. Πάντως (το είχα ξεχάσει), ακαδημαϊκά ενδιαφέρoν είναι αν ένας φυσικός με κατατακτήριες πάει στο ΗΜΜΥ, τα ηλεκτρονικά μαθήματα αναγνωρίζονται?

Τα γεωπονίστικα τα ανέφερα ως επιχειρηματολογία στο ότι πολλά τει σχετίζονται μόνο με ένα τμήμα σε uni. Καμία σχέση με τα άλλα.

Ηλεκτρονική το ξέρω (Ευγενίδειο ίδρυμα) σε μέσες και ανώτερες σχολές. Πανεπιστήμιο? Δεν ρωτώ στο τέλος για το σκέτο Ηλεκτρονική (ξεκάθαρο φυσικά), αλλά για τα νέα τμήματα με τους σεντονάτους τίτλους. Στο τομείς/τμήμα που λες φυσικά συμφωνώ. Αυτό με τις εργασιακές του προεκτάσεις. Απλά το ανέφερα υπό το πρίσμα της αναγνώρισης (συναφών) μαθημάτων, γιατί αυτό είναι και το θέμα που ξεκινήσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το συμπεραίνω βάσει τίτλων και μόνο (δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες) από τη στιγμή που έχει κατεύθυνση ηλεκτρονικά στο ΗΜΜΥ. Εδώ μιλάω μόνο ακαδημαϊκά με "πακέτο" μαθημάτων (που προήλθε από τις αναγνωρίσεις μαθημάτων που λέγαμε και θεματολογία του thread).

Πανεπιστημιακά τμήματα ηλεκτρονικής εννοώ αυτά που είναι στα χανιά, βόλο, πάτρα, κοζάνη, σάμο και οι πτυχιούχοι τους χαρακτηρίζονται ως ΠΕ-Ηλεκτρονικοί (και δευτερεύουσα ειδικότητα στο ΤΕΕ στους ΗΜΜΥ). Ο τίτλος τους είναι "μακρυνάρι" και όχι σκέτο Ηλεκτρονική. Δεν μπορώ να αναλύσω το "καθαρά" ηλεκτρονική που αναφέρεις, γιατί δεν είμαι του κλάδου. Εδώ αναφέρομαι βάσει των εργασιακών χαρακτηρισμών που ισχύον, χωρίς να ξέρω εκ των προτέρων τα ακαδημαϊκά (και πακέτα μαθημάτων). Ας αναφέρουν οι ειδικοί τα περαιτέρω.

Οι Φυσικοί έχουν όντως Ηλεκτρονικά και στο παρελθόν (εποχές που δεν υπήρχαν τα πολλά τμήματα) ήταν οι ΠΕ-Ηλεκτρονικοί (ραδιοηλεκτρονικοί νομίζω για την ακρίβεια). Δεν τους συγκρίνω, γιατί τελικά δεν αναγνωρίζονται στην αγορά εργασίας ως ηλεκτρονικοί, παρόλο που στο παρελθόν υπήρχαν σχετικές συγκρούσεις (νίκησαν οι πολυτεχνικομηχανικοί). Νομίζω, ότι μόνο στην εκπαίδευση μπορούν να το κάνουν οι φυσικοί (μαζί με σχετικό μάστερ όμως). Αυτά εργασιακά. Πάντως (το είχα ξεχάσει), ακαδημαϊκά ενδιαφέρων είναι αν ένας φυσικός με κατατακτήριες πάει στο ΗΜΜΥ, τα ηλεκτρονικά μαθήματα αναγνωρίζονται?

Τα γεωπονίστικα τα ανέφερα ως επιχειρηματολογία στο ότι πολλά τει σχετίζονται μόνο με ένα τμήμα σε uni. Καμία σχέση με τα άλλα.

Ηλεκτρονική το ξέρω (Ευγενίδειο ίδρυμα) σε μέσες και ανώτερες σχολές. Πανεπιστήμιο? Δεν ρωτώ στο τέλος για το σκέτο Ηλεκτρονική (ξεκάθαρο φυσικά), αλλά για τα νέα τμήματα με τους σεντονάτους τίτλους. Στο τομείς/τμήμα που λες φυσικά συμφωνώ.

Αυτά τα τμήματα που ανέφερες ασχολούνται περισσότερο με τις τηλεπικοινωνίες και την πληροφορική οπότε και πάλι δεν μπορώ να τα συγκρίνω...Συνεχίζω να πιστεύω ότι άλλο ένας τομέας ή μια κατεύθυνση μέσα σε μια σχολή και άλλο να σπουδάζεις σε ένα τμήμα αποκλειστικά 4 χρόνια μια επιστήμη..Είναι ασύγκριτα νομίζω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτά τα τμήματα που ανέφερες ασχολούνται περισσότερο με τις τηλεπικοινωνίες και την πληροφορική οπότε και πάλι δεν μπορώ να τα συγκρίνω...Συνεχίζω να πιστεύω ότι άλλο ένας τομέας ή μια κατεύθυνση μέσα σε μια σχολή και άλλο να σπουδάζεις σε ένα τμήμα αποκλειστικά 4 χρόνια μια επιστήμη..Είναι ασύγκριτα νομίζω!!!!

ΟΚ στην πρώτη πρότασή σου. Στα άλλα συμφωνώ, όπως προείπα. Δεν αντιλέγω. Με εξαίρεση ίσως την κατεύθυνση ηλεκτρονικών στο ΗΜΜΥ που διαρκεί 2,5 χρόνια και λογικά θα υπάρχει μια προεργασία στα μαθήματα του βασικού κορμού, για να μπεις στην κατεύθυνση.

Η ερώτησή μου ξεκίνησε από το αν αναγνωρίζονται τα μαθήματα του τομέα/κατεύθυνση της πρώτης σχολής, όταν πετύχεις με κατατακτήριες σε μία δεύτερη σχολή. Εξειδικεύω το ερώτημα με ένα παράδειγμα (αυτό που ανέφερα), για να γίνω αντιληπτός: από ΤΕΙ Ηλεκτρονικής πας στο ΗΜΜΥ με κατεύθυνση τα ηλεκτρονικά. Εκεί πόσα μαθήματα είναι κοινά ('ντάξει, με ένα σερφάρισμα βρίσκεται)? Στη μαρτυρία μου ήταν μόνο αυτά του πρώτου έτους (που μόνο η εισαγωγή στα κυκλώματα και υλικά μού ακούγεται για ηλεκτρονικής φύσεως μάθημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν έχω δώσει δεν ξέρω..Πάντως προσωπική άποψη μου είναι ότι από τι στιγμή που θα πάρω πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού με όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα ποιος ο λόγος να δώσω κατατακτήριες στους ΗΜΜΥ με κατεύθυνση την ηλεκτρονική?Και δεν βρίσκω λόγο να γίνουμε όλοι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί σε αυτή την χώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisosfp

Νεοφερμένος

Ο mixalisosfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σε ολους!Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος φοιτητης που να σπουδαζει στο Τμημα Επικοινωνιας, Μεσων και Πολιτισμου της Παντειου επειδη ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα. Pleaseeee καποιος ας απαντησει!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top