Απορίες για κατατακτήριες

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ας πουμε,ειναι το θεμα των κατατακτηριων.Αν δεν κανω λαθος,δεν εξεταζεσαι σε νομικα μαθηματα,οπως στις αλλες νομικες σχολες,αλλα κριτηριο εισαγωγης ειναι ο βαθμος του πτυχιου σου.Ερχεται,λοιπον,ο καθενας που τελειωσε πανεπιστημιο σε πρωην γιουγκοσλαβικη χωρα,με βαθμο πτυχιου 10 και παιρνει τη θεση ενος παιδιου που τελειωσε Ιατρικη Αθηνας λ.χ με 6.Κατα τη γνωμη μου,αυτο δειχνει οτι η σχολη δε σεβεται τον εαυτο της και τους φοιτητες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ας πουμε,ειναι το θεμα των κατατακτηριων.Αν δεν κανω λαθος,δεν εξεταζεσαι σε νομικα μαθηματα,οπως στις αλλες νομικες σχολες,αλλα κριτηριο εισαγωγης ειναι ο βαθμος του πτυχιου σου.Ερχεται,λοιπον,ο καθενας που τελειωσε πανεπιστημιο σε πρωην γιουγκοσλαβικη χωρα,με βαθμο πτυχιου 10 και παιρνει τη θεση ενος παιδιου που τελειωσε Ιατρικη Αθηνας λ.χ με 6.Κατα τη γνωμη μου,αυτο δειχνει οτι η σχολη δε σεβεται τον εαυτο της και τους φοιτητες της.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όσα λες, και δε με αφορά το θέμα των κατατακτήριων, αφού για πρώτο πτυχίο πάω, αλλά, νομίζω, ξέρεις πως και οι κατατακτήριες δεν είναι και ο πιο αδιάβλητος διαγωνισμός.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ας πουμε,ειναι το θεμα των κατατακτηριων.Αν δεν κανω λαθος,δεν εξεταζεσαι σε νομικα μαθηματα,οπως στις αλλες νομικες σχολες,αλλα κριτηριο εισαγωγης ειναι ο βαθμος του πτυχιου σου.Ερχεται,λοιπον,ο καθενας που τελειωσε πανεπιστημιο σε πρωην γιουγκοσλαβικη χωρα,με βαθμο πτυχιου 10 και παιρνει τη θεση ενος παιδιου που τελειωσε Ιατρικη Αθηνας λ.χ με 6.Κατα τη γνωμη μου,αυτο δειχνει οτι η σχολη δε σεβεται τον εαυτο της και τους φοιτητες της.

Άστοχο επιχείρημα. Άλλα πράγματα κυττάς, για να βγάλεις συμπεράσματα για την ποιότητα μίας σχολής. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδια,μηπως ξερει κανεις απο εσας..το εξης : ας πουμε εγω τωρα περναω κομοτηνη κοινωνικη δοιηκηση..μπορω με κατατακτηριες να μπω στο τμημα της νομικης?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Με κατατακτήριες μπορείς να μπεις από οποιαδήποτε σχολή σε οποιαδήποτε άλλη σχολή. Άρα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Με κατατακτήριες μπορείς να μπεις από οποιαδήποτε σχολή σε οποιαδήποτε άλλη σχολή. Άρα ναι.

θα πρεπει πρωτα να εχω τελειωσει καποιος ετος της σχολης που εχω ηδη περασει?...μετρανε και τα μορια που εχω βγαλει?....ή κοτσανα ειπα?...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα πρέπει να έχεις πάρει το πτυχίο σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Θα πρέπει να έχεις πάρει το πτυχίο σου! :)

σοβαρα μιλας?....αχ γιατι?..:(.και μετα αλλα 4 χρονια για να τελεωσω την νομικη δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπαίνεις δεύτερο νομίζω έτος και χρωστάς όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους. Άρα αν ξεσκιστείς (πολύ δύσκολο) μπορεί να κάνεις και τρία χρόνια. Αλλά μην ποντάρεις και πολύ εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μπαίνεις δεύτερο νομίζω έτος και χρωστάς όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους. Άρα αν ξεσκιστείς (πολύ δύσκολο) μπορεί να κάνεις και τρία χρόνια. Αλλά μην ποντάρεις και πολύ εκεί.

Θα αναγνωριστούν μαθήματα. Και λόγω κατάταξης στο 3ο εξάμηνο, ναι μπορείς να τελειώσεις στα 3 έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μπαίνεις δεύτερο νομίζω έτος και χρωστάς όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους. Άρα αν ξεσκιστείς (πολύ δύσκολο) μπορεί να κάνεις και τρία χρόνια. Αλλά μην ποντάρεις και πολύ εκεί.

μαλιστα απογοητευτηκα τωρα.....:cry_x::cry_x::cry_x::cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
λεπτομέρεια: στην περιπτωση που ειναι σχετικά μεταξυ τους;)

Δες για τι σχολές μιλάμε. Αλλά ναι, έχεις δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα αναγνωριστούν, συμφωνώ, αλλά επαναλαμβάνω ότι δεν θα πόνταρα εκεί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Δες για τι σχολές μιλάμε. Αλλά ναι, έχεις δίκαιο.
το είπα, επειδή εδώ μέσα εχω ακούσει διάφορα να παρερμηνεύονται, και δεν θέλω άλλο ένα στραβό ξεκίνημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!!! :) Έχω 1-2 αποριούλες πάνω σε αυτό το θέμα. Το συζητούσαμε με κάτι φίλους. Θέλω να ρωτήσω πώς πας από ένα τμήμα σε κάποιο άλλο. Δηλαδή πρέπει να είναι κάποιο αντίστοιχο τμήμα με αυτό που σπουδάζεις ; Ένα κλασσικό παράδειγμα είναι από πολυτεχνειακό τμήμα ΤΕΙ να πας σε αντίστοιχο τμήμα πολυτεχνείου που σχετίζετε με το αντικείμενο που έχεις σπουδάσει, δηλαδή για παράδειγμα από ΤΕΙ στο τμήμα Πολιτικών δομικών έργων με κατατακτήριες μπορείς να πας σε πολυτεχνείο ως αρχιτέκτονας/πολιτικός μηχανικός (ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, αλλά γίνετε). Αλλά έχω ακούσει και μία άλλη εκδοχή πώς μπορείς να πας σε οποιοδήποτε τμήμα ανεξαρτήτως τι έχεις σπουδάσει και σου αφαιρούν εξάμηνα ανάλογα με τα πόσα μαθήματα έχεις ήδη κάνει. Μπορείτε να με διαφωτίσετε; :P Ευχαριστώ!!! :):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Κατατακτηριες απ οσο ξερω γινονται για οποιοδηποτε τμημα θελεις ανεξαρτητως του προηγουμενου στο οποιο σπουδαζες!Αλλα μαθε και απο αλλους γιατι απλα εχω αυτη την εντυπωση...δεν ειμαι σιγουρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!!! :) Έχω 1-2 αποριούλες πάνω σε αυτό το θέμα. Το συζητούσαμε με κάτι φίλους. Θέλω να ρωτήσω πώς πας από ένα τμήμα σε κάποιο άλλο. Δηλαδή πρέπει να είναι κάποιο αντίστοιχο τμήμα με αυτό που σπουδάζεις ; Ένα κλασσικό παράδειγμα είναι από πολυτεχνειακό τμήμα ΤΕΙ να πας σε αντίστοιχο τμήμα πολυτεχνείου που σχετίζετε με το αντικείμενο που έχεις σπουδάσει, δηλαδή για παράδειγμα από ΤΕΙ στο τμήμα Πολιτικών δομικών έργων με κατατακτήριες μπορείς να πας σε πολυτεχνείο ως αρχιτέκτονας/πολιτικός μηχανικός (ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, αλλά γίνετε). Αλλά έχω ακούσει και μία άλλη εκδοχή πώς μπορείς να πας σε οποιοδήποτε τμήμα ανεξαρτήτως τι έχεις σπουδάσει και σου αφαιρούν εξάμηνα ανάλογα με τα πόσα μαθήματα έχεις ήδη κάνει. Μπορείτε να με διαφωτίσετε; :P Ευχαριστώ!!! :):):):)

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες! Η πρώτη σου απορία ήταν σωστή και η δεύτερη απορία σου είναι σωστή! :blink:

Εξηγούμαι (και πάντα ότι είσαι πρώτα πτυχιούχος Πανεπιστημιακού ή/και ΤΕΙ Τμήματος):
α) Η πρώτη εκδοχή αναφέρεται στο ΠΑΛΙΟ σύστημα κατατακτηρίων εξετάσεων, κατά το οποίο ένας από ΤΕΙ μπορούσε να πετύχει μόνο σε αντίστοιχο/ομοειδές Τμήμα Πανεπιστημίου (υπήρχε σχετικό πινακάκι με τις επιλογές του κάθε πτυχιούχου) και ανεξαρτήτου τμήματος ΤΕΙ (δηλαδή όοοοολοι) για Γερμανική Γλώσσα & Φιλολογία!
β) Η δεύτερη εκδοχή αναφέρεται στο ΣΗΜΕΡΙΝΟ σύστημα κατακτηρίων εξετάσεων. Δηλαδή ανεξαρτήτου πτυχίου ΤΕΙ/Πανεπιστημίου μπορείς να δώσεις εξετάσεις σε οποιοδήποτε Τμήμα ΤΕΙ/Πανεπιστημίου!

Οι κατατακτήριες εξετάσεις γίνονται ή με βαθμό πτυχίου ή με εξέταση σε 3 προπτυχιακά μαθήματα (δες προηγούμενες σελίδες για τις λεπτομέρειες). Ο τρόπος εξέτασης, μεταξύ των δύο επιλογών που ορίζει ο σχετικός νόμος, αποφασίζεται από τη Συνέλευση του κάθε Τμήματος και χρονιά με χρονιά μπορεί να αλλάξει κιόλας!

Περί "αφαίρεσης" εξαμήνων που αναφέρεις υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Συνήθως πας Γ εξάμηνο, ειδικά για πτυχιούχο ΤΕΙ σε οποιοδήποτε Πανεπιστημιακό Τμήμα χρωστώντας φυσικά τα μαθήματα του όλου του πρώτου έτους. Εκτός και αν οι επιστήμες είναι τελείως άσχετες (π.χ. Πολυτεχνικής φύσεως ΤΕΙ για το Ιστορίας-Αρχαιολογίας), που πας Α εξάμηνο. Αν είσαι από Πανεπιστημιακό Τμήμα ήδη πτυχιούχος, τότε οι περιπτώσεις "αφαίρεσης εξαμήνων" ποικίλουν. Παράδειγμα: πτυχιούχος Α Τμήματος ΓΠΑ και πας στο Β Τμήμα ΓΠΑ, τότε κατατάσσεσαι στο 7ο εξάμηνο σπουδών.

Η ιστορίας κατάταξης βασίζεται όχι με το πόσα μαθήματα έχεις κάνει, αλλά βάσει του πτυχίου σου. ΑΦΟΥ εισαχθείς με κατατακτήριες, πακέτο με την εγγραφή καταθέτεις στη Γραμματεία του (νέου) Τμήματος και αίτηση "αναγνώρισης μαθημάτων" από την παλιά σου σχολή, που πιστεύεις ότι είναι συναφή (λεπτομερής λίστα με τα μαθήματα και περιληπτική αναφορά της ύλης τους). Κατά την εξέταση της εν λόγω αίτησης, το κάθε μέλος ΔΕΠ δηλώνει αν στο αναγνωρίζει ή όχι.

Η πραγματικότητα μάς δεικνύει, ότι συνήθως κανένα (ή ελάχιστα) μαθήματα αναγνωρίζονται, όταν είσαι από άλλο Τμήμα Πανεπιστημίου/ΤΕΙ. Οι πιθανότητες αυξάνονται δραματικά όταν είσαι από το ίδιο Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ και ακόμα περισσότερο όταν είσαι από την ίδια Σχολή (π.χ. από Φυσικής ΑΠΘ να πας Χημείας ΑΠΘ)! Ειδικά αν είσαι από ΤΕΙ και πας σε ομοειδές Πανεπιστημιακό Τμήμα σχεδόν πάντα κανένα μάθημα δεν αναγνωρίζεται, γιατί συνήθως η ύλη σε ποσότητα και επίπεδο είναι λιγότερη και χαμηλότερη, αντίστοιχα, στο ΤΕΙ από ό,τι στο Πανεπιστήμιο.

Το μόνο σίγουρο είναι (βάσει νόμου), ότι θα σού αναγνωριστούν τα 3 θεωρητικά μαθήματα που εξετάστηκες πριν εισαχθείς (και αυτό αν δεν είναι με βαθμό πτυχίου). Αν έχουν αυτά τα μαθήματα και εργαστηριακό μάθημα, αυτό δεν αναγνωρίζεται.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός στο... σεντόνι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
οι ηλεκτρολογοι μετσοβιου ποσους παιρνουν απο τις καταρκτηριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisPap1985@

Νεοφερμένος

Ο ChrisPap1985@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας. Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.Βοηθήστε με εαν μπορείτε παρακαλώ. Έχω τελειώσει το τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας, έχω πάρει το Proficiency Michigan/Edexcel -έχω επάρκεια και άδεια διδασκαλίας-και έχω δουλέψει σε φροντιστήριο για 3 χρόνια και κάνω και ιδιαίτερα.Επίσης έχω τελειώσει το 1ο έτος του μεταφραστικού τμήματος της Ελληνοαμερικανικής. Ωστόσο έχω -σχεδόν- αποφασίσει να δώσω κατατακτήριες για Αγγλική φιλολογία.
Ξέρω ότι παίρνουν λίγους, αλλά πιστεύετε ότι μέχρι τον Δεκέμβρη που λαμβάνουν χώρα οι εξετάσεις θα προλάβω να προετοιμαστώ ''αξιοπρεπώς'' και να προσπαθήσω?
Ποιο είναι περίπου το επίπεδο των εξετάσεων?
Ξέρετε πόσα είναι τα βιβλία που πρέπει να διαβάσω και αν θα τα προμηθευτώ από βιβλιοπωλείο?
Επίσης ξέρετε ποιο είναι το format των εξετάσεων?
Απαντήστε σε όσες θέλετε και μπορείτε. Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top