Απορίες για κατατακτήριες

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Οι θέσεις είναι περιορισμένες αλλά αυτό πάει ανάλογα με την σχολή και την πόλη ... δεν είναι εύκολο να μπεις αλλά κατά την γνωμη μου αξίζει να προσπαθήσει κάποιος (τζάμπα είναι)

Για ιατρική έδωσα δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα

Το πρόβλημα με τα ΑΕΙ είναι στην δική μου περίπτωση ότι πρέπει να ανταγωνιστεις πτυχιούχους χημικούς και βιολόγους στο μάθημα τους (εγώ νοσηλευτική τέλειωσα εκ των πραγμάτων βρίσκομαι ένα βήμα πίσω από ότι οι άλλοι αν και η σχολή πιστεύω μου έδωσε αρκετά εφόδια και την θεωρώ μια πολύ καλή σχολή αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα).

Στοχεύω στο γεγονός ότι κατά βάση οι Ελληνες μαθητές και φοιτητές δεν έχουν μάθει να διαβάζουν σωστά (τρώνε την έτοιμη τροφή των φροντιστηρίων οι μαθητές και οι φοιτητές απλά κοιτούν να περάσουν μάθημα να πηγαίνουν στις πορείες και να λουφάρουν και εγώ έριξα πολύ διάβασμα για αυτό είμαι αρκετά αισιόδοξος χωρίς να είμαι ψώνιο (δε θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο). Ακόμα και για τις κατακτήριες μερικοί πάνε σε φροντιστήρια (γνώμη μου είναι ότι πετάνε τα χρήματα τους και μιλάμε για πολλά χρήματα (και για τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ υπάρχουν φροντιστήρια).

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα έχουμε δωρεάν παιδεία και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει αρκεί να το θέλει χωρίς να πληρώσει
... σε άλλες χώρες αυτό δε μπορεί να γίνεις

Ναι έχεις δίκιο..Σίγουρα αξίζει τον κόπο να δώσεις και να προσπαθήσεις..Καλή επιτυχία σου εύχομαι ή μάλλον καλά αποτελέσματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_knight

Νεοφερμένος

Ο dark_knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Οι εγγεγραμμένοι φοιτητές τμήματος ή σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που κατατάχτηκαν σε αυτό, δεν δικαιούνται δωρεάν συγγράμματα

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αντικρουόμενους ισχυρισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αντικρουόμενους ισχυρισμούς.

Δεν ξέρω για τις άλλες σχολές στην δικιά μου τα παίρνω κανονικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wildBlackRose

Νεοφερμένος

Η wildBlackRose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις , αλλά μήπως θα μπορούσε να μου πεί κανείς σίγουρα πως μπορώ να δώσω κατατακτήριες στη νομική??? :worry:
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Γινεται αν τελειωσω ενα ΤΕΙ λογιστικης να μπω στο 2ο ετος σε καποιο ΑΕΙ χρηματοοικονομικης και λογιστικης?
πχ απο το ΤΕΙ λογιστικης Καβαλας να παω στο ΠΑΜΑΚ λογιστικη και χρηματοοικονομικα?
ή αν αυτο γινεται με ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΠΑΜΑΚ να μπω στο 2ο ετος με καποια αιτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μπορείς να τελειώσεις το ΤΕΙ και μετά να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις. Εννοείται πως πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο από την πρώτη σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Μπορείς να τελειώσεις το ΤΕΙ και μετά να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις. Εννοείται πως πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο από την πρώτη σχολή!
Αυτες οι εξετασεις ειναι κατι σαν Πανελληνιες ή οχι?
και τι πραγματα μπορει να σε ζηταει σε αυτες?Λογικα πανω στο θεμα που εχεις σπουδασει σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καμία σχέση με Πανελλήνιες. Εξετάζεσαι σε 3 μαθήματα της σχολής. Αν γράψεις καλά και εχεις και καλό βαθμό πτυχίου έχεις πολλές πιθανότητες να μπεις.
Υπάρχουν όμως κάποιες σχολές οι οποίες πάιρνουν μόνο με βαθμό πτυχίου, δηλαδή πρέπει να έχεις βγάλει με καλό βαθμό το ΤΕΙ.
Επίσης αν η σχολή που έχεις τελειώσει είναι συναφής με τη σχολή που θα κάνεις κατατακτήριες, σου αναγνωρίζονται μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
καλησπερα,

κατι σχετικο πανω σε αυτο το θεμα. Για να δωσει καποιος κατατακτηριες ειναι απαραίτητη μια σχετική αντιστοιχία μεταξύ του υπάρχοντος πτυχίου και του προσδοκούμενου?

πχ. από πολυτεχνική σχολή, σε νομική ή δημοσιογραφία, υπαρχει δυνατότητα? περαν της σίγουρης υπαρκτής δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Από οπουδήπουτε μπορείς να πας οπουδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fmar

Νεοφερμένος

Η Fmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια...!Εχω τελειωσει τη σχολη νηπιαγωγων ,ωστοσο η μεγαλη μου αδυναμια ειναι τα ζωα,οσο μπορω να θυμηθω τον εαυτο μου παντα ειχαμε κατοικιδια στο σπιτι,τα λατρευω και ειμαι πολυ εξηκιωμενη μαζι τους.Ετσι λοιπον σκεφτομαι σοβαρα να δωσω κατατακτηριες στην κτηνιατρικη Θεσσαλονικης,πηρα και τα βιβλια και εχω ξεκινησει διαβασμα η βιοχημεια με δυσκολευει αρκετα φανταζομαι λογω του οτι η σχολη που εχω ηδη τελειωσει δεν εχει καμια σχεση με θετικες επιστημες.Παρ'ολα αυτα θα το προσπαθησω γιατι ειμαι της αποψης οτι οταν θελουμε πολυ κατι πρεπει να το προσπαθουμε...Γνωριζω οτι η κτηνιατρικη Θεσσαλονικης ειναι μια ιδιαιτερα απαιτητικη σχολη και επισης πολυ καλη,αυτο που θα ηθελα να μαθω απο καποιον που ειναι ηδη φοιτητης-κτηνιατρος ειναι το ειδος το μαθηματων.Μπορω να διαβαζω ασταματητα για ανατομια ,φυσιολογια και αλλου τετοιου ειδους μαθηματα αλλα νομιζω οτι και αλλη βιοχημεια δεν θα την αντεχα!!!Θελω τοσο πολυ να καταφερω να μπω στη σχολη αλλα εχω ψιλοαπογοητευτει ,εχω χασει την αυτοπεποιθηση μου προς το παρον(ελπιζω) και εχω αγχωθει πολυ.....Μπορει καποιος να μου δωσει μερικες πληροφοριες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marispa

Νεοφερμένος

Η marispa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν τελειώσω ΤΕΙ λογιστικής, μετά να δώσω κατατακτήριες για κάποιο οικονομικό πανεπιστήμιο ,μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιο έτος θα μπω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πρώτο.

Είναι αδικία αλλά αυτό ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_knight

Νεοφερμένος

Ο dark_knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Φίλε Φόκο τώρα το είδα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς, πλέον με τον νέο νόμο δεν δικαιούμαστε βιβλία και επισήμως... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κέλλυ5764

Νεοφερμένος

Η κέλλυ5764 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπέρα παιδια..
εχω τελειώσει εμπορίας & διαφήμισης και σκέφτομαι :hmm:να δώσω κατατακτήριες για φιλοσοφική.
ο λόγος είναι οτι στη σχολή πέρασα απο λάθος επαγγελματικό προσανατολισμό που είχα απο το σχολείο μου με αποτέλεσμα να καταλάβω ότι το συγκεκριμένο επάγγελμα (γενικά το εμπόριο) δεν με εκφράζει καθόλου σαν άτομο.. φέτος αποφάσισα να δώσω κατατακτηριες..
Σκέφτομαι να δώσω για το φπψ, με ενδιαφερει επίσης και το τμήμα των ΜΜΕ όπως και ιστορια της τέχνης στην καλών τεχνών...
Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι τι επαγγελματίας ακριβως βγαινεις απο το φπψ και αν η κατάρτηση που σου δίνεται απο αυτο το τμήμα επαρκεί για να δουλέψεις ως αρθρογράφος ή γενικα σαν δημοσιογράφος? Επίσης μπορεί καποιος αν θέλει να μου προτίνει σχολές, δεν εχω κατασταλαξει ακόμα.. σημειώνω οτι ειμαι κουμπούρας στα μαθηματικα:P
Ευχαριστώ πολύ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.

κέλλυ5764

Νεοφερμένος

Η κέλλυ5764 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τα έχω ψάξει όλα αυτά αλλα θα ήθελα απόψεις με βάση την εμπειρία παιδιών που σπουδάζουν ή που έχουν τελειώσει τη συγγεκριμένη σχολη..

όπάντως σ'ευχαριστώ πολυ !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γνωρίζει μήπως κανείς κανένα site όπου μπορώ να βρω θέματα κατατακτηρίων εξετάσεων;(Συγκεκριμένα για τη Νομική σχολή)

Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ερώτηση: Άτομο που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο και μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων πετύχει σε ΤΕΙ του ίδιου κλάδου, τότε σε ποιο εξάμηνο σπουδών του ΤΕΙ κατατάσσεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top