Αρχιτεκτόνων Μηχανικών vs Πολιτικών Μηχανικών

penny_22

Νεοφερμένος

Η penny_22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ανάμεσα σε πολιτικούς μηχανικούς και αρχιτέκτονες τι πιστεύετε;
σε λίγες μέρες λέω να καταθέσω μηχανογραφικό και δεν ξέρω τι από τα δύο να διαλέξω............
που πιστεύετε ότι θα κινηθούν οι βάσεις αυτών των σχολών της Αθήνας;
και ποιοι έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πας με λαθος σκεπτικο.Κρυψε τα μορια και πες..Τι μαθηματα εχει η καθε σχολη (βλεπε οδηγους).Ποια σε ενθουσιαζουν περισσοτερο?Αν δεις οτι δεν σαρεσουν δες αλλο τμημα.Μην πας μονο και μονο επειδη πιανεις εμπ.Προσωπικα θα διαλεγα Πολ μηχ γιατι μαρεσει πιο πολυ το αντικειμενο και πιστευω πως εχει περισσοτερες επιλογες.Καλη τυχη.Και δεν υπαρχει μονο η Αθηνα επιτελους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penny_22

Νεοφερμένος

Η penny_22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
βασικά έχω κοιτάξει τα μαθήματα και των δύο σχολών και μου αρέσουν εξίσου....
το ότι δεν θέλω να φύγω από Αθήνα είναι και λίγο το οικονομικό θέμα.
την αρχιτεκτονική Αθήνας την πιάνω μόνο για 97 μόρια.....(δεν πήγα καλά στο ελεύθερο........). έχω ελπίδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom_93

Νεοφερμένος

Ο Tom_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου - θετική κατεύθυνση - και οι βασικές μου επιλογές για τα μέλλον είναι οι Πολυτεχνικές Σχολές και Η Φαρμακευτική, κυρίως οι Πολιτικοί Μηχανικοί. Μου αρέσει τρομερά όμως και το Σχέδιο, το οποίο έχω επιλέξει φέτος για επιλεγόμενο, δεν έχω αρχίσει μαθήματα ακόμη όμως. Θέλω τη συμβουλή κάποιου φοιτητή ή απόφοιτου για τις συνθήκες σε αυτά τα 2 Πολυτεχνικά Τμήματα, καθώς και τα "συν και πλην" των δυο αυτών σχολών πάνω στην επαγγελματική τους αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akoulis

Νεοφερμένος

Ο akoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εχω περασει στο πολυτεχνειο οποτε θα προσπαθησω να σε βοηθησω.σκεψουοτι οιμ πολιτικοι μηχανικοι ειναι κατι εντελωσ διαφορετικο απο τουσ αρχιτεκτονεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom_93

Νεοφερμένος

Ο Tom_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολύ διαφορετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akoulis

Νεοφερμένος

Ο akoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
μπορεισ να πεισ οτι οι πολιτικοι μηχανικοι συνδιαζουν και αλλεσ σχολεσ ταυτοχρονα.''κλεβουν'' δηλαδη και απο τουσ αρχατεκτονεσ,τουσ τοπογραφουσ,τουσ χημικουσ μηχανικουσ....εχει να κανει με αλλεσ τισ σχολεσ σχεδον αλλα σε μικροτερη εκταση...αναλογα με τον τομεα που θα ακολουθησεισ,βεβαια..απο την αλλα οι αρχιτεκτονεσ δεν εχουν τοση μεγαλα γκαμα...αλλα εχουν το σχεδιο το οποιο και σε ενδιαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom_93

Νεοφερμένος

Ο Tom_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δηλαδή, μέσα σε μια σχολή πολιτικού μηχανικού, μπορώ να βρω αρκετές ευκαιρίες για να εξασκήσω το σχέδιο; (Όχι όσες στην Αρχιτεκτονική, βέβαια...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Δηλαδή, μέσα σε μια σχολή πολιτικού μηχανικού, μπορώ να βρω αρκετές ευκαιρίες για να εξασκήσω το σχέδιο; (Όχι όσες στην Αρχιτεκτονική, βέβαια...)


ενας πολιτικος μηχανικος μπορει αν κανει ενα απλο σεμιναριο ή ενα μεταπτυχιακο να απασχοληται και ως σχεδιαστης:):)

αυτο ακριβως εχει κανει η ξαδερφη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
ενας πολιτικος μηχανικος μπορει αν κανει ενα απλο σεμιναριο ή ενα μεταπτυχιακο να απασχοληται και ως σχεδιαστης:):)

αυτο ακριβως εχει κανει η ξαδερφη μου

πολυ σωστο αυτο!παντως για να ξερεις(και ελπιζω να συμφωνησουν οι πολιτικοι του φορουμ..)το οικοδομικο σχεδιο ειναι πιο ευκολο απο το αρχιτεκτονικο σχεδιο!ας πουμε με απλα λογια οτι ο πολιτικος μηχανικος μπορει να κανει τη δουλεια αρχιτεκτονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
πολυ σωστο αυτο!παντως για να ξερεις(και ελπιζω να συμφωνησουν οι πολιτικοι του φορουμ..)το οικοδομικο σχεδιο ειναι πιο ευκολο απο το αρχιτεκτονικο σχεδιο!ας πουμε με απλα λογια οτι ο πολιτικος μηχανικος μπορει να κανει τη δουλεια αρχιτεκτονα!


και επισης ας πουμε οτι λογο οικονομικων πολλοι προσλαμβανουν μονο πολιτικο μηχανικο και οχι αρχιτεκτονα με αποτελεσμα ο πρωτος να κανει (κατα πολλους "κλεβει") τη δουλεια του δευτερου


:stars:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akoulis

Νεοφερμένος

Ο akoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
το σχεδιο του αρχιτεκτονα δεν ειναι ακριβωσ το ιδιο με το σχεδιο του πολιτικου μηχανικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
οι πολιτιοί μηχανικοί έχουν μεγαλύερο πρεστιζ και επίσης με τις υπογραφές τους και μόνο καλύπτουν και τις υπογραφες άλλων τμηματων(τοπογραφων,ηλεκτρολογων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
το σχεδιο του αρχιτεκτονα δεν ειναι ακριβωσ το ιδιο με το σχεδιο του πολιτικου μηχανικου.

δεν συνεκρινα την ομοιοτητα των δυο σχεδιων αλλα το βαθμο δυσκολιας αυτων...και σαφως το αρχιτεκτονικο σχεδιο δεν ειναι ιδιο με το οικοδομικο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akoulis

Νεοφερμένος

Ο akoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
σιγουρα το καθε σχεδιο εχει τη δικη του δυσκολια
-----------------------------------------
οπως για την κατασκευη ενος σπιτιου απαιτει οχι μονο αρχιτεκτονα η πολιτικο μηχανικο,αλλα και τουσ 2...
-----------------------------------------
οι καθε κατασκευη χρειαζεται την συνεργασια ολων
-----------------------------------------
σιγουρα με τισ γνωσεισ που κατεχει ενασ πολιτικοσ μηχανικοσ ειναι αξιολογεσ.αλλα αυτο δεν ακυρωνει τουσ υπολοιπουσ τομεισ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
οπως για την κατασκευη ενος σπιτιου απαιτει οχι μονο αρχιτεκτονα η πολιτικο μηχανικο,αλλα και τουσ 2...

δεν ειναι απαραιτητο...αν βγεις λιγο στο δρομο θα δεις σε οικοδομες μονο πολιτικους μηχανικους ή μονο αρχιτεκτονες να αναλαμβανουν εργα!θεωρητικα σε ενα εργο πρεπει να συμμετεχει τουλαχιστον ενας πολιτικος ή αρχιτεκτονας μηχανικος και ενας μηχανολογος ή ηλεκτρολογος μηχανικος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akoulis

Νεοφερμένος

Ο akoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τα αντιμετωπιζω στην καθημερινοτητα,ολη μου η οικογενεια αποτελειται απο μηχανικουσ.
δεν διαφωνω οτι ολα ειναι στη θεωρια.αλλα αυτο δεν με εμποδιζει να παραδεχτω οτι καθε εργο ειναι συναρτηση πολλων μηχανικων μαζι.και θεωρω κακο αυτο που συμβαινει...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
O πολιτικος μηχανικος ΔΕΝ μπορει να κανει τη δουλεια του αρχιτεκτονα.
Μπορει να σου φτιαξει ενα παρα πολυ καλο κουτι με ολες τις μηχανικες προδιαγραφες, αλλα ως εκει. Αυτο δεν ειναι αρχιτεκτονικη. Γι αυτο εχει καταντησει οπως ειναι η Αθηνα, ενα συνολο απο γκριζα κουτια. Επισης ο πολιτικος μηχανικος δεν εχει και δικαιωμα υπογραφης.... Αντιθετα, αν σπουδασεις αρχιτεκτονικη θα αποκτησεις πολλες απο τις γνωσεις του πολιτικου μηχανικου, οχι ομως οτι δεν θα τον χρειαζεσαι. 'Ο (πολιτικος) μηχανικος ξερει τα παντα για κατι (εν προκειμενω μπετον:P), ο αρχιτεκτονας ξερει κατι για τα παντα...'


Φιλε Tom αν σου αρεσει πραγματικα το σχεδιο και η συνθεση διαλεξε αρχιτεκτονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
O πολιτικος μηχανικος ΔΕΝ μπορει να κανει τη δουλεια του αρχιτεκτονα.
Μπορει να σου φτιαξει ενα παρα πολυ καλο κουτι με ολες τις μηχανικες προδιαγραφες, αλλα ως εκει. Αυτο δεν ειναι αρχιτεκτονικη. Γι αυτο εχει καταντησει οπως ειναι η Αθηνα, ενα συνολο απο γκριζα κουτια. Επισης ο πολιτικος μηχανικος δεν εχει και δικαιωμα υπογραφης.... Αντιθετα, αν σπουδασεις αρχιτεκτονικη θα αποκτησεις πολλες απο τις γνωσεις του πολιτικου μηχανικου, οχι ομως οτι δεν θα τον χρειαζεσαι. 'Ο (πολιτικος) μηχανικος ξερει τα παντα για κατι (εν προκειμενω μπετον:P), ο αρχιτεκτονας ξερει κατι για τα παντα...'


Φιλε Tom αν σου αρεσει πραγματικα το σχεδιο και η συνθεση διαλεξε αρχιτεκτονικη.

Δεν είναι έτσι. Ο πολιτικός μηχανικός έχει πλήρη δικαιώματα υπογραφής σε αρχιτεκτονικές μελέτες κτιριακών έργων όπως και ο αρχιτέκτων μηχανικός. Ο αρχιτέκτονας ξέρει λίγα πράγματα για στατικά και δεν αποκτά πολλές γνώσεις πολιτικού μηχανικού όπως και ο πολιτικός μηχανικός αποκτά λίγες αρχιτεκτονικές γνώσεις κατά την διάρκεια των σπουδών του. Ο αρχιτέτων μηχανικός έχει περιορισμένα δικαιώματα υπογραφής στατικών μελετών για κατασκευές οπλισμένου σκυροδέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
παιδιά δεν είμαι καθόλου καλός σε σχέδιο και τέτοια αλλά με ενδιαφέρει πολιτικός μηχανικός , με συμβουλεύετε να ακολουθήσω ή θα δυσκολευτώ με το σχέδιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top