Ναυπηγών - Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ

Isildur

Νεοφερμένος

Ο Isildur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
SIte Σχολής: https://www.naval.ntua.gr/
------------
Φίλες και φίλοι,

βρίσκομαι σε ένα πολύ κρίσιμο σταυροδρόμι της ζωής μου, καθώς είμαι φοιτητής του φυσικού τμήματος στην Πάτρα, αλλά εσχάτως σκέφτομαι πια σοβαρά το ενδεχόμενο να ξαναδώσω πανελλήνιες.

Οι λόγοι που με οδήγησαν σε αυτη μου την απόφαση είναι πολλοί, ανάμεσα τους κι ότι έχει χαθεί πια η όρεξη για μάθηση στο συγκεκριμένο τμήμα, καθώς στις μέρες μας το να είσαι ενεργό μελος του φοιτητικού συνδικαλισμού, μάλλον είναι πιο αποδεκτό και και "ευγενές" απ το να προσπαθείς να σπουδάσεις και αγαπήσεις την επιστήμη(πραγματικά σε αυτή τη σχολή το κακό έχει παραγίνει).

Στην ουσία τώρα, 1η μου επιλογή οπως φαίνεται κι απ τον τίτλο είναι οι ναυπηγοί του ΕΜΠ.

Έχω αφιερώσει πολλές ώρες στο να ψάχνω πληροφορίες μέσω του διαδικτύου, ωστόσο θα ήθελα να ακούσω και τις δικές γνώμες και τυχόν πληροφορίες που μπορεί να έχετε για τη σχολή από "πρώτο χέρι".

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soultil

Νεοφερμένος

Ο soultil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα,
εναν μπερδεμένο απόφοιτο πλέον λυκείου. Η πρώτη μου επιλογή ήταν οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί στο εμπ, αλλά έβγαλα 18754 στο 4ο οπότε δέ το βλέπω... Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων λοιτάζω πλέον τις εναλλακτικές λύσεις καθώς και άλλες σχολές που δεν είχα σκεφτεί... Έτσι σκέφτομαι να πάω ημμυ στην θεσσαλονικη ή πατρα, ή να πάω στους ναυπηγούς μηχανολόγους του εμπ. Ήταν μια πρόταση που τέθηκε και η αλήθεια είναι ότι αν και δεν το είχα από την αρχή στο μυαλό μου, πλέον το σκέφτομαι σοβαρά αφού βρίσκω το αντικείμενο ιδιαίτερα ενδιαφέρον και ακούω τα καλύτερα για τις επαγγελματικές προοπτικές... Το δίλλημα όμως παραμένει αφού όλον αυτό τον καιρό η σχολή ημμυ μονοπωλούσε το ενδιαφέρον μου αλλά και αυτό που θέλω είναι να ασχοληθώ με προηγμένες τεχνολογίες (ηλεκτρονικά και η/υ στην περίπτωση της σχολής ημμυ). Τι συμβουλεύετε; Καλύτερα ημμυ θεσ/νικη ή πάτρα ή ναυπηγούς εμπ; Οι σχολές ημμυ της θεσ/νίκης και ημτυ της πάτρας είναι εφάμιλλες αυτής των ημμυ του εμπ? Γενικότερα ποιά είναι η άποψή σας για τη σχολή των ναυπηγών; Τελικά είναι αξιόλογη σχολή; Το αντικέιμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Αν και είμαι μηχανολόγος, δεν ξέρω πολλά για τους ναυπηγούς παρόλο που έχουμε κοινά μαθήματα και εργαστήρια.Περισσότερες πληροφορίες σίγουρα θα βρεις στο ίντερνετ. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι άσχετα με την φήμη που έχουν, αποτελούν μια από τις καλύτερες και πιο δύσκολες σχολές του ΕΜΠ. Επίσης αποτελούν ίσως και την μοναδική σχολή στην Ελλαδά που ακόμα ισχύει το σύστημα των προαπαιτούμενων μαθημάτων. Επίσης έχουν πολύ καλή επαγγλματική αποκατάσταση. Τώρα για μαθήματα, εργαστήρια κλπ μπορείς να συμβουλευθείς το ίντερνετ για καλύτερα αλλά αν θέλετε περισσότερα και μπορώ να βοηθήσω στείλτε μου πμ και κάτι θα βρω από "μέσα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ο ξαδερφος μου εχει τελειωσει αυτην την σχολη, εχει ανοιξει γραφειο με εναν φιλο του και βγαζει αρκετα χρηματα, μου ειπε οτι στην αρχη που ανοιξε δεν ηταν πολυ οργανομενοι αλλα απο το 95 και μετα ειναι μια χαρα, αυτος ειναι ευχαριστημενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο το τμημα υπαρχει μονο στο εμπ ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι ΑΕΙ ναυπηγών υπάρχει μονάχα στο ΕΜΠ.
Πολύ ενδιαφέρον το αντικείμενο, δεν ξέρω όμως τι μέλλον μπορεί να έχει στην Ελλάδα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είναι η μοναδική σχολή ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών στην Ελλάδα και είναι στο ΕΜΠ. Οι δυνατότητες απασχόλησης στο αντικείμενο αυτό δεν είναι πολλές, όμως οι ναυπηγοί μηχανολόγοι έχνουν διακιώματα ηλεκτρομηχανολογικών μελετών όπως οι μηχανολόγοι μηχανικοί και μπορούν να γίνουν εργολήπτες ή μελετητές δημοσίων έργων.

Επιπλέον οι απόφοιτοι κατατάσσονται στο 7ο εξάμηνο των τμημάτων Μηχανολόγων Μηχανικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Με βάση έρευνες του ίδιου του πολυτεχνείου πριν δύο-τρία χρόνια, η απορρόφηση των διπλωματούχων ναυπηγών, ήταν η υψηλότερη, ακόμα και απ' αυτή των ηλεκτρολόγων και των μηχανολόγων. Λογικό μου ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Έχω ακούσει από παιδί που είναι στη σχολή ότι οι απόφοιτοι απορροφούνται πολύ σύντομα,ειδικά άμα ξέρουν 2-3 ξένες γλώσσες και υπολογιστές στα γραφεία στο Πειραιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ποια η γνωμη σας για τη σχολη:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos__

Νεοφερμένος

Ο Giorgos__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μολις τελειωσα πανελληνιες και σκεφτομαι να δηλωσω για τη σχολη των ναυπηγων μηχανολογων μηχανικων ομως ειμαι στο οριο να πιασω και να μην πιασω την σχολη. Θελω πολυ ομως να ασχοληθω πανω σε καραβια και μηχανες καραβιων και θα ηθελα να μου πει κανεις αν ξερει αν μπορω να κανω κατι παρομοιο με τον κλαδο του ναυπηγου μηχανολογου ως αποφοιτος σχολης μηχανολογων μηχανικων(δηλαδη να εργασθω σε ναυτιλιακη εταιρια σε συντηρηση μηχανων καραβιων κτλ) καθως οπως ειπα και πριν ισως να μην πιασω την σχολη. Συγκεκριμενα σκεφτομαι για τη σχολη τον μηχανολογων μηχανικων πατρας.Θεωρειται καλη σχολη? θα χρειαστω καποιο μεταπτυχιακο? και αν ναι υπαρχει καποιο αξιολογο μεταπτυχιακο προγραμμα στην Ελλαδα?

Μπορω να απευθυνθω καπου για περισσοτερες πληροφοριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μπορείς να τελειώσεις Μηχανολόγος Μηχανικός και να κάνεις Μεταπτυχιακό μετά στην ναυπηγική ή κάτι παρόμοιο. Δύσκολο να δουλέψεις ως Μηχ Μηχ σκέτο. Με κάθε επιφύλαξη αυτό φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Απ' ότι λένε είναι η πιο δύσκολη του ΕΜΠ. Μπαίνουν πολύ λίγοι κάθε χρόνο (~60-70 νομίζω) και γι' αυτό υπάρχει και απορρόφηση των αποφοίτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Η φήμη αυτή υπάρχει γιατί, πρώτον, είναι η μοναδική σχολή στο ΕΜΠ που έχει προαπαιτούμενα μαθήματα, και δεύτερον, γιατί στο 8ο εξάμηνο έχει ένα θέμα υπολογισμού πλοίου, το οποίο απ' όσα ξέρω, είναι βαρβάτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τι εννοεισ προαπαιτουμενα μαθηματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Σημαίνει, ότι για να μπορέσεις να δώσεις ένα μάθημα μεγαλύτερου εξαμήνου, θα πρέπει στο αντίστοιχο μάθημα του μικρότερου εξαμήνου, να 'χεις γράψει τουλάχιστον 3. Εντελώς αδόκιμα, με λυκειακούς όρους, θα σήμαινε, ότι για να μπορέσεις στην τρίτη λυκείου να παρακολουθήσεις και να εξεταστείς στα μαθηματικά κατεύθυνσης, να έχεις γράψει τουλάχιστον 10 στα μαθηματικά κατεύθυνσης της Β' λυκείου. Ένα παράδειγμα.

Πάντως, αν σκέφτεσαι αυτή τη σχολή, να ξέρεις ότι είναι πολύ καλή. Και πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο. Κατά τη γνώμη μου πάντα. Πάρε και τον οδηγό σπουδών να δεις τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστω
-----------------------------------------
Θελω να ρωτησω και κατι ακομα εαν απο το τμημα της πατρας και με ενα μεταπτυχιακο μπορεισ να εργαστεις σαν ναυπηγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε κατάλαβα την ερώτηση. Σκέφτεσαι να δηλώσεις τους αεροναυπηγούς της Πάτρας και μετά να κάνεις κάποιο σχετικό με τη ναυπηγική μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οχι εαν δεν πιασω νμμ και παω πατρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Κοίτα, με τα μεταπτυχιακά, μπορείς πλέον να κάνεις σχεδόν τα πάντα. Τώρα, για το συγκεκριμένο που ρωτάς, ειλικρινά, δε ξέρω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top