Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ)

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και σύνδεση στο διαδίκτυο είναι απαραίτητη για τις θετικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixariti

Νεοφερμένος

Η mixariti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
βασικα, σιγουρα θα παρω υπολογιστη μιας και ο πατερας μου πουλαει!!!
η απορια μου ειναι το που θα μου χρειαστει καθαρα για την σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου εξηγησει απο την ροη μαθηματικα στην πληροφορικη τι ακριβως σπουδαζεις ? ( προγραμματισμο , μηχανικη η/υ (??) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
εστιαζει σε θεωρητικη πληροφορικη(εξ ου και η ονομασια της ροης) δηλαδη τη μαθηματικη βαση της πληροφορικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κατ αρχας καλησπερα παιδια,ειμαι νεος στο σαιτ και θα ηθελα μερικες πληροφοριες...
πλησιαζει ο καιρος των πανελληνιων και πραγματικα αγαπω οτι εχει να κανει με φυσικη και μαθηματικα,πιστευω επισης πως ειμαι ικανος να πιασω το 15+ που απαιτει η σχολη.
Απλα οσους εχω ρωτησει μου χουν πει πως ειναι σχολη με απολυτως καμια επαγγελματικη αποκατασταση και αυτο με βαζει σε δευτερες σκεψεις.
Υπαρχει κανεις που να σπουδαζει στην συγκεκριμενη σχολη η γενικοτερα να εχει πληροφοριες πανω στο θεμα?
Θα με βοηθουσε πολυ.Ευχαριστω :D

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 45-49 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Κατ αρχας καλησπερα παιδια,ειμαι νεος στο σαιτ και θα ηθελα μερικες πληροφοριες...
πλησιαζει ο καιρος των πανελληνιων και πραγματικα αγαπω οτι εχει να κανει με φυσικη και μαθηματικα,πιστευω επισης πως ειμαι ικανος να πιασω το 15+ που απαιτει η σχολη.
Απλα οσους εχω ρωτησει μου χουν πει πως ειναι σχολη με απολυτως καμια επαγγελματικη αποκατασταση και αυτο με βαζει σε δευτερες σκεψεις.
Υπαρχει κανεις που να σπουδαζει στην συγκεκριμενη σχολη η γενικοτερα να εχει πληροφοριες πανω στο θεμα?
Θα με βοηθουσε πολυ.Ευχαριστω :D
Υπάρχει κάποια σχολή σήμερα στην Ελλάδα που σου εξασφαλίζει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση, αν εξαιρέσεις τις αστυνομικές και τις στρατιωτικές σχολές;
Επειδή η απάντηση είναι όχι, σπούδασε αυτό που αγαπάς και προσπάθησε να διακριθείς και να προχωρήσεις σ' αυτό που θα κάνεις, είτε είναι η ΣΕΜΦΕ είτε τα άλλα Πολυτεχνικά τμήματα είτε το Φυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny dekk

Νεοφερμένος

Ο johny dekk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το σεμφε είναι μια περίεργη περίπτωση σχολής...Η Σχολή λειτούργησε για πρώτη φορά το ακαδημαϊκό έτος 1999-2000.Έχει μέσο όρο φοίτησης υπολογίζω πάνω απο 7 χρόνια Έτσι σκέψου οτι δεν έχουν βγεί ακόμα μαζικά απόφοιτοι σεμφε στην αγορά εργασίας για να δούμε την πραγματική δύναμη του πτυχίου.Η ανεργία είναι πραγματικότιτα για όλους μας .Κάνε αυτό που θές και γουστάρεις αλλά γιαμένα ψάξου .Έχε στο μυαλό σου οτι η πανεπιστημιακή φυσική-μαθηματικά απέχουν αρκετά απο αυτό που διδάσκεσαι στο λύκειο και σε δυσκολία και σε μορφή-τρόπο προσέγγυσης.Σκέψου καλά δες προγράμματα σπουδών απο πολλά τμήματα (σκέψου όσο είναι δυνατό και το τί θες να κάνεις μετά-π.χ θες να γίνεια καθηγητής ή ερευνητής;
Μην τρελένεσαι τίποτα δε τελιώνει στο μηχανογραφικό και την τρίτη λυκείου παρόλα αυτα σκέψου καλά και ψάξου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πριν δηλώσεις το οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
johny προσ στιγμη ειμαι σε συγχυση,σιγα σιγα με καταβαλλει και μενα το αγχος των επερχομενων εξετασεων.Οποτε θα περιμενω να δω τα αποτελεσματα μου πρωτα και επειτα θα εξετασω οπως μου ειπες καθε σχολη αναλυτικοτατα
Το οτι το επιπεδο σε σχολες που εχουν να κανουν με Μαθηματικα και Φυσικη το γνωριζω οτι ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο που διδασκομαστε στο λυκειο(επισκεφθηκα με το σχολειο μου το τμημα μαθηματικων φετος στο καποδιστριακο και μας ειπαν οτι μεσος ορος φοιτησης ειναι τα 7-8 ετη!!)
Το θεμα μου ειναι οτι με ενδιαφερει η ερευνα και αυτο ειναι πουμε φοβιζει,εξωτερικο σιγουρα εδω που??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
johny προσ στιγμη ειμαι σε συγχυση,σιγα σιγα με καταβαλλει και μενα το αγχος των επερχομενων εξετασεων.Οποτε θα περιμενω να δω τα αποτελεσματα μου πρωτα και επειτα θα εξετασω οπως μου ειπες καθε σχολη αναλυτικοτατα
Το οτι το επιπεδο σε σχολες που εχουν να κανουν με Μαθηματικα και Φυσικη το γνωριζω οτι ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο που διδασκομαστε στο λυκειο(επισκεφθηκα με το σχολειο μου το τμημα μαθηματικων φετος στο καποδιστριακο και μας ειπαν οτι μεσος ορος φοιτησης ειναι τα 7-8 ετη!!)
Το θεμα μου ειναι οτι με ενδιαφερει η ερευνα και αυτο ειναι πουμε φοβιζει,εξωτερικο σιγουρα εδω που??

Γεια σου φίλε μου και καλή επιτυχία να έχεις στις εξετάσεις σου!
Δεν νομίζω να εννοούσε αυτό ο Johny.Είναι ο τρόπος προσέγγισης διαφορετικός.Επειδή και στην δική μου σχολή έχω πάρα πολλά μαθηματικά, μπορώ να σου πω ότι δεν είναι να πάρεις να λύσεις ασκήσεις σε συγκεκριμένα πράγματα και να εμβαθύνεις στην άσκηση και σε κάθε πιθανό πράγμα που μπορεί να συναντήσεις σε παραλλαγή.Η κεντρική ιδέα είναι να μάθεις αρκετά αφαιρετικά πράγματα , χωρίς να κάνεις αρκετές ασκήσεις ,αρκετή θεωρία και στις εξετάσεις να ανταπεξέλθεις στις ασκήσεις όσο καλύτερα μπορείς.Τώρα για έρευνα μαθηματικά δεν ξέρω τι παίζει , πάντως φυσική νομίζω ότι έχει περισσότερες προοπτικές για έρευνα.Βέβαια maths are everywhere.

Για την ΣΕΜΦΕ δεν μπορώ να πω πάντως και τα καλύτερα ακούγοντας εμπειρίες από γνωστό φίλο που την παράτησε,για πολλούς λόγους. Αυτό που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός είναι ότι δεν είναι πολύ καλά ορισμένα τα δικαιώματα που έχεις μετά και στο κάτω κάτω γιατί να φας 5 και όχι 4 χρόνια(λέμε τώρα) για μια σχολή που θα βγεις είτε μαθηματικός είτε φυσικός;;Και είναι πιθανόν ο μαθηματικός και ο φυσικός ξεχωριστά να ξέρουν περισσότερα από εσένα ο καθένας στον τομέα του βέβαια.

Αυτά από μένα!Και πάλι καλή επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ εκτος απο καθηγητές που αλλού μπορούν να εργαστούν ; Ας πούμε κάποιος που δεν επιθυμεί να εργαστεί ως καθηγητής , σε ποιο άλλο τομέα μπορεί να απασχοληθεί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έχουν απαντηθεί ..ψάξε στο φόρουμ. Για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης της σχολής (Οκτώβριος 2013):
https://www.adip.gr/eks/NTUA_ApplMathPhys_2013.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ

Νεοφερμένος

Ο Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Προτρέπω κάθε ενδιαφερόμενο για τη Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (ΣΕΜΦΕ) του ΕΜΠ να ρίξει μια ματιά στην επίσημη ιστοσελίδα των Αποφοίτων ΣΕΜΦΕ: www.semfealumni.gr.

Επικοινωνήστε μαζί μας, και ενημερωθείτε για ό,τι νεότερο για τη Σχολή και τις επιλογές των Αποφοίτων ΣΕΜΦΕ επίσημα, έγκυρα και με πραγματικά στοιχεία, δημόσια διαθέσιμα προς κάθε ενδιαφερόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

protoniCa

Νεοφερμένος

Ο protoniCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα και παλι φιλοι μου , θα ηθελα να παρω καποιες αντικειμενικες-υποκειμενικες γνωμες για το τμημα εφαρμοσμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων του ε.μ.π peacee
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Καλησπερα, θελω αν γινεται να μου πειτε γνωμες για την σχολη σεμφε στο εμπ..μου αρεσει αρκετα η φυσικη και τα μαθηματικα που αφορουν την φυσικη για αυτο σκεφτηκα τη συγκεκριμενη σχολη. Δεν εχω σκεφτει τοσο πολυ για καποιο τμημα μαθηματικο-φυσικο γιατι νομιζω πως εισαι λιγο περιορισμενος και δεν εχεις πολλες επιλογες παρα να γινεις καθηγητης. Πειτε μου αν κανω καπου λαθος και επισης με τι μπορεις να ασχοληθεις αν τελειωσεις σεμφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλησπερα, θελω αν γινεται να μου πειτε γνωμες για την σχολη σεμφε στο εμπ..μου αρεσει αρκετα η φυσικη και τα μαθηματικα που αφορουν την φυσικη για αυτο σκεφτηκα τη συγκεκριμενη σχολη. Δεν εχω σκεφτει τοσο πολυ για καποιο τμημα μαθηματικο-φυσικο γιατι νομιζω πως εισαι λιγο περιορισμενος και δεν εχεις πολλες επιλογες παρα να γινεις καθηγητης. Πειτε μου αν κανω καπου λαθος και επισης με τι μπορεις να ασχοληθεις αν τελειωσεις σεμφε
Δες στο αντιστοιχο θεμα για την Σεμφε . Επισης το ΕΜΠ διοργανωνει μια ημεριδα που θα παρουσιασει στοιχεια για το καθε τμημα ,σε οσους ενδιαφερονται . Δεν θυμαμαι ποτε ειναι ,ψαξτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καλησπερα, θελω αν γινεται να μου πειτε γνωμες για την σχολη σεμφε στο εμπ..μου αρεσει αρκετα η φυσικη και τα μαθηματικα που αφορουν την φυσικη για αυτο σκεφτηκα τη συγκεκριμενη σχολη. Δεν εχω σκεφτει τοσο πολυ για καποιο τμημα μαθηματικο-φυσικο γιατι νομιζω πως εισαι λιγο περιορισμενος και δεν εχεις πολλες επιλογες παρα να γινεις καθηγητης. Πειτε μου αν κανω καπου λαθος και επισης με τι μπορεις να ασχοληθεις αν τελειωσεις σεμφε

Στη ΣΕΜΦΕ επιλεγεις κατευθυνση ειτε μαθηματικου ειτε φυσικου. Αναλογα την κατευθυνση παιρνεις και το αναλογο πτυχιο. Τα επαγγελματικα διακαιωματα που εχεις λοιπον ειναι ακριβως τα ιδια με καποιον αποφοιτο αυτων των δυο σχολων.

Τωρα απο εκει και περα δεν υπαρχουν "μαθηματικα για φυσικους". Τα μαθηματικα αποτελουν ανεξαρτητο γνωστικο πεδιο.
Δες οδηγους σπουδων και των τριων τμηματων και θα παρεις μια γευση για τις διαφορες των σχολων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Δυστυχως και η ημερομηνια αλλα και η τοποθεσια καθως δεν ειμαι απο αθηνα κανει δυσκολο να παω στην εκδηλωση..δηλαδη δεν εχεις αλλες προοπτικες παρα σαν απλο πτυχιο μαθηματικου/φυσικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δυστυχως και η ημερομηνια αλλα και η τοποθεσια καθως δεν ειμαι απο αθηνα κανει δυσκολο να παω στην εκδηλωση..δηλαδη δεν εχεις αλλες προοπτικες παρα σαν απλο πτυχιο μαθηματικου/φυσικου?

Αμα εξαιρεσεις το δικαιωμα να διδαξεις, κανενα απο τα τρια τμηματα δε δινει δικαιωμα υπογραφης(κατι αναλογο ας πουμε με καποιον μηχανικο).
Απο εκει και περα ειναι και τι θες να κανεις μετα την αποκτηση του πτυχιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Αμα εξαιρεσεις το δικαιωμα να διδαξεις, κανενα απο τα τρια τμηματα δε δινει δικαιωμα υπογραφης(κατι αναλογο ας πουμε με καποιον μηχανικο).
Απο εκει και περα ειναι και τι θες να κανεις μετα την αποκτηση του πτυχιου.

Σίγουρα πάντως όχι καθηγητής, ούτε στο δημόσιο, ούτε σε φροντιστήριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top