Πιστοποίηση χρήσης Η/Υ

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα..Εγώ είμαι σε δίλημμα μεταξύ ECDL και Cambridge..Έχω 2 απορίες: Καταρχάς γιατί έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή; Το πρώτο βγαίνει κοντά στα 600 ενώ το δεύτερο 250 (για το standard). Τόσο πολύ το όνομα πληρώνεις ή παίζει και τίποτα άλλο; Και δεύτερον, το Cambridge αναγνωρίζεται και από ιδιωτικό και από δημόσιο; Είναι γνωστό ή θα με κοιτάνε περίεργα όταν τους λέω ότι έχω το συγκεκριμένο;; :P Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πάρε την έκδοση με ιμομπιλάϊζερ, δερμάτινα καθίσματα, ερκοντίσιον αυτορυθμιζόμενο, στερεοφωνικό ηχοσύστημα, υδραυλικό χειροποδόφρενο, ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Πάρε την έκδοση με ιμομπιλάϊζερ, δερμάτινα καθίσματα, ερκοντίσιον αυτορυθμιζόμενο, στερεοφωνικό ηχοσύστημα, υδραυλικό χειροποδόφρενο, ...:hmm:

Προς τι αυτή η απάντηση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
έχουν καταλήξει σαν μοντέλα αυτοκινήτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Εγώ που έχω αριστη γνώση πάνω στους υπολογιστές , ασχολούμαι αρκετα και του χρόνου στοχεύω για πανεπιστήμιο με Η/Υ (Είτε πληροφορικη , είτε μηχανικός , βλεπουμε) , και δεν έχω πτυχίο , ωστώσω διαθέτω τα βιβλία του ECDL ... Για να δώσω πρέπει να έχω συμπληρώσει κάποια μαθηματα ή μπορω να παω κατευθείαν ? Και αν περάσω σε σχολή που εχει να κάνει πληροφορικη θα μου χρειαστεί ή αδικα θα το πάρω αμα το πτυχίο έχει μεγαλύτερη ισχύει ? Ξέρω ότι όλα τα παραπάνω ακούγονται λίγο κουφά , αλλά θελω να μαθω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το ecdl expert ειναι ανωτερο απ το core σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ηθελα να ρωτησα και κατι αλλο που το χω απορια τι ειναι το καθε ενα απο αυτα:ACTA,
https://www.certiport.com/Portal/des...ibrary/MTA_certification-exams.html#Developer
https://www.infotest.gr/ic3NEW.asp
https://www.infotest.gr/microsoftNEW.asp
MCAS

και ενα τελευταιο και τελειωσα ποιο απο αυτα τα πιστοποιητικα μεσα αυτο το σαιτ ειναι το τελευταιο στη κλιμακα δηλαδη το ποιο ανωτερο https://www.cambridge-vellum.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Βρήκα μια προσφορά 99ε για 3 ενότητες:

"Word + Excel + Internet
Διάρκεια 4 εβδομάδες
6-9 ώρες / εβδομάδα
Σύνολο 30-36 ώρες
Ο σπουδαστής μπορεί μετά από εγκεκριμένες εξετάσεις στο κέντρο μας να αποκτήσει την πιστοποίηση ECDL Progress ή KeyCERT IT Initial"

Αξίζει? Να πάω? Πείτε μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι τέτοιου είδους πιστοποιήσεις δεν είναι και τόσο χρήσιμες.Δηλαδή αυτό που νομίζω είναι ότι εφόσον πρόκειτε κάποιος να ασχοληθεί με τους υπολογιστές πιό χρήσιμο θα ήταν να μάθει κάποια γλώσσα προγραμματισμού.Αρχικά είναι πιό δημιουργικό καθώς η λύση προβλημάτων απαιτεί μεγαλύτερη και περισσότερη ευρύτητα σκέψης από το να γράφει κάποιος στο word.Επίσης γνωρίζοντας μια γλώσσα προγραμματισμού θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να συμμετάσχει σε διαγωνισμούς(αν είναι μαθητής).Οι διαγωνισμοί αποτελούν ένα γερό υπόβαθρο τόσο για την εύρεση εργασίας όσο και για τις συστάσεις σε ξένα πανεπιστήμια.(αν διακριθεί).Συνοπτικά δεν έχω σκοπό να υποβαθμίσω τα συγκεκριμένα πιστοποιητικά ωστόσο προτείνω πιό ενδιαφέρουσες εναλλακτικές.Σαφώς μπορεί να υπάρξει συνδιασμός και των δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδες IT Skills Proficiency level vs ecdl expert ποιο θεωρειται καλυτερο γιατι δε ξερω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Το δημόσιο ecdl ζήταγε.. Εξαρτάται τι προκύρηξη κηνυγάς. Το expert γενικά είναι too much για τα λεφτά και τον κόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το δημόσιο ecdl ζήταγε.. Εξαρτάται τι προκύρηξη κηνυγάς. Το expert γενικά είναι too much για τα λεφτά και τον κόπο...
α οποτε λες οτι το ecdl ειναι πιο γνωστο απ αυτο του cambridge-vellum ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Θελω μια πιστοποιηση γνωσεων χρησης η/υ, γιατι απο μερικα γραφεια οπου ψαχνω για δουλεια και καλα την ζητανε.
Εχει να μου προτεινει καποιος καποια συγκεκριμενη; Σκεφτομουν την ACTA που ειναι και του Αριστοτελειου, γιατι νομιζω ειναι η πιο φθηνη αλλα αποψεις δεκτες.

Επισης καθως κανω ηδη 2 ξενες γλωσσες και το βλεπω φετος να κανω και τριτη, φραγκα γενικα δεν παιζουν... Με προσωπικο διαβασμα μπορει κανεις να ανταπεξελθει σε εξετασεις για τετοια πιστοποιητικα; Μπορει κανεις να προτεινει κανενα καλο βιβλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Παιδιά ποιό πτυχίο πληροφορικής θα μπορούσατε να μου προτείνετε ώστε να είναι αναγνωρισμένο στο εξωτερικό; Ξέρω να χειρίζομαι αξιοπρεπώς ένα word και powerpoint αλλά όσον αφορά τα πτυχία δεν είμαι και τόσο ενημερωμένος. Το ecdl αναγνωρίζεται από τις περισσότερες χώρες, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω κατι για το ecdl, η υλη καθε ποτε αλλαζει? το syllabus για ποσο καιρο θα ειναι 5.0? και το office που εξεταζει τωρα ποιο ειναι 2003 ή 2007? και επισης και αυτο καθε ποτε το αλλαζουν? ...τα ρωταω αυτα γιατι θελω να παρω κατι βιβλια για να διαβασω μονος μου και το πιο πιθανο ειναι να μη δωσω τωρα συντομα οποτε σκεφτομαι μη παλιωσουν σε ενα 1,2 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Απ'ό,τι ξέρω η ύλη του ECDL αλλάζει περίπου στα 2 χρόνια (ακολουθεί τις αλλαγές της Microsoft).
Το office 2003 πρόσφατα καταργήθηκε και εξετάζει το 2007 ή το 2010.
Αν βέβαια, όπως λες, σκοπεύεις να δώσεις σε 2 χρόνια, πιθανότατα τα δεδομένα που έδωσα να έχουν αλλάξει. Οπότε προτιμότερο είναι να βάλεις ένα πιο βραχυπρόθεσμο στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι να βγάλω πτυχίο υπολογιστών στις 6 βασικές ενότητες αλλά έχω πελαγώσει...Ήθελα το χαρτί να έχει και διεθνή αναγνώριση κι ενώ είχα ξεκινήσει μαθήματα με τον φορέα diploma ξαφνικά έμαθα ότι το πτυχίο που εκδίδουν αυτοί είναι μόνο για Ελλάδα. Με έρευνα διαπίστωσα οτι η GlobalCert και η ACTA είναι διεθνώς αναγνωρισμένοι φορείς (πιθανώς να είναι και άλλοι) και άρχισα να ψάχνω εκ νέου φροντιστήριο. Να τονίσω πως με ενδιαφέρει μόνο e-learning πρόγραμμα καθώς μου είναι δύσκολο να πηγαίνω στα μαθήματα. Το θέμα μου είναι στις τιμές. Βρίσκω πολύ μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των φροντιστηρίων και γενικά είναι τόσα πολλά που δεν μπορώ να κάτσω να τα ψάξω ένα-ένα. Έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποιο που να έχετε πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπερα, θελω να παρω πιστοποιηση word, excell kai internet. Ο,τι ζηταει ο ΑΣΕΠ δηλαδή. Επειδη εχω μπερδευτει με τα επιπεδα core, advanced κλπ. Μπορω να δωσω μονο αυτα τα 3; και αν ναι πως λεγεται η πιστοποιηση που παιρνω; μπορω αργοτερα καποια στιγμη να προσθεσω powerpoint και access??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Το ECDL χωρίζεται σε τρία πτυχία:

i) ECDL Basic (ή CORE-3), στο οποίο εξετάζεσαι σε Word, Excel και Internet
ii) ECDL Core (ή CORE-7), στο οποίο δίνεις Word, Powerpoint, Excel, Access, Windows, Internet
iii) ECDL Expert, που περιλαμβάνει Word, Powerpoint, Excel και Access σε Expert (λιγότερες αλλά δυσκολότερες και πιο περίπλοκες ερωτήσεις)

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου, μπορείς να επιλέξεις το CORE-3 για τη δουλειά σου και μετά να δώσεις για το CORE-7 για τα υπόλοιπα προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ! Επειδη το πτυχιο του ecdl εχει συγκεκριμενη ισχυ, αξιζει να δωσω καποιο αλλο ή λογω ονοματος να δωσω ecdl?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top