Πιστοποίηση χρήσης Η/Υ

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε καλύπτει αυτό το χαρτί..Δεν θα έχεις θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ έχω το ACTA είναι από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο...Έχω πάρει τις 3 ενότητες word, excel, internet και δεν είχα κάνει καθόλου μαθήματα απλά είχα διαβάσει 2 βιβλία..Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, από τιμές δεν θυμάμαι και έχει συχνές εξετάσεις μιας και βιάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
εχει αυτο το μαθημα σχεση με υπολογιστες;; εγω εχω εντοπισει κατι μαθηματα σε εμας που δεν ειναι σκετα πληροφορικη...εχουν πληροφορικη στα οικονομικα και κατι τετοια....δεν πιστευω να πειραζει ε;


  • η Αριθμητική Ανάλυση Ι είναι η μαθηματική μελέτη διάφορων αλγορίθμων οι οποίοι χρησιμοποιούν την αριθμητική προσέγγιση για προβλήματα της μαθηματικής ανάλυσης.
  • η Αριθμητική Επίλυση Συνήθων Διαφορικών Εξισώσεων είναι κλάδος της Αριθμητικής Ανάλυσης ο οποίος μελετάει την αριθμητική λύση των συνήθων διαφορικών εξισώσεων (ΣΔΕ) δίνοντας μια αριθμητική προσεγγιστική λύση σε ΣΔΕ που δεν μπορούν να επιλυθούν αναλυτικά. Χρησιμοποιείται κυρίως σε περίεργα Προβλήματα Αρχικών / Συνοριακών Τιμών με τα οποία είναι διατυπωμένα πολλά προβλήματα της Φυσικής (κυρίως), της Εφαρμοσμένης Μηχανικής (π.χ. Αεροναυπηγική, Βιορευστομηχανική,..κτλ), της Οικονομίας, της Γεωλογίας, της Χημείας, της Βιολογίας, της Κοινωνιολογίας,...
Σαν μάθημα και το ένα και το άλλο, δεν έχει άμεση σχέση με την πληροφορική αλλά ασχολείται με αλγοριθμικές φόρμουλες οι οποίες μέσω κάποιας γλώσσας προγραμματισμού (π.χ. Fortran, C++,...κτλ) μελετώνται αποκλειστικά στον υπολογιστή δίνοντας μια προσεγγιστική λύση για το μαθηματικό πρόβλημα (γραμμικό σύστημα, διαφορική εξίσωση,..κτλ). Εμείς κάναμε εκτενή εργαστηριακή χρήση του υπολογιστικού πακέτου Matlab για να έχουμε πρακτική εικόνα εφαρμογής των μεθόδων. Οι ασκήσεις κυρίως λύνονται με την βοήθεια των υπολογιστικών πακέτων όπως το Matlab και όχι με το χέρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ έχω το ACTA είναι από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο...Έχω πάρει τις 3 ενότητες word, excel, internet και δεν είχα κάνει καθόλου μαθήματα απλά είχα διαβάσει 2 βιβλία..Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, από τιμές δεν θυμάμαι και έχει συχνές εξετάσεις μιας και βιάζεσαι.

ποια βιβλια ειχες παρει; ρε συ εγω κοιταξα ενα βιβλιο εδω https://www.klidarithmos.gr/main/index.php?dispatch=categories.view&category_id=778 και ηταν αυτο που προτεινε το keycert αλλα ηταν για windows xp εγω τωρα εχω τα vista...εκει τι θα εχουν;; για να ξερω και εγω σε ποια να κανω εξασκηση;; να υποθεσω οτι θα εχουν τα office 2010 ή 2003?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ έχω πάρει το ECDL Core, που είναι το πλέον διαδεδομένο, και μάλιστα χωρίς να πληρώσω πολλά λεφτά καθώς είχα πάρει μία επιδότηση για φοιτητές. Αυτό βέβαια συνέβη 3 χρόνια πριν, δε ξέρω αν ισχύει ακόμη αν θες κοίταξε το. Πάντως πολλά φροντιστήρια κάνουν άλλες τιμές σε φοιτητές και φυσικά μπορείς να ξεκινήσεις όποτε θες. Για το ECDL τλχ ξεκινάνε νέα τμήματα όλη τη χρονιά. Όσο για αυτό που λες για τα μαθήματα Η/Υ στη σχολή αν έχεις πάνω από 3 μαθήματα Η/Υ θεωρείται ότι έχεις το ECDL Core, έτσι μου έχουν πει. Μπορείς να ρωτήσεις στη γραμματεία για περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ έχω πάρει το ECDL Core, που είναι το πλέον διαδεδομένο, και μάλιστα χωρίς να πληρώσω πολλά λεφτά καθώς είχα πάρει μία επιδότηση για φοιτητές. Αυτό βέβαια συνέβη 3 χρόνια πριν, δε ξέρω αν ισχύει ακόμη αν θες κοίταξε το. Πάντως πολλά φροντιστήρια κάνουν άλλες τιμές σε φοιτητές και φυσικά μπορείς να ξεκινήσεις όποτε θες. Για το ECDL τλχ ξεκινάνε νέα τμήματα όλη τη χρονιά. Όσο για αυτό που λες για τα μαθήματα Η/Υ στη σχολή αν έχεις πάνω από 3 μαθήματα Η/Υ θεωρείται ότι έχεις το ECDL Core, έτσι μου έχουν πει. Μπορείς να ρωτήσεις στη γραμματεία για περισσότερες λεπτομέρειες.

αυτο που λες ισχυε τοτε το 2008 νομιζω...και η αδερφη μου ετσι το πηρε...αλλα νομιζω επειδη ηταν πολλα τα λεφτα μετα το καταργησανε...αυτο τωρα δεν ισχυει....οπως και τοτε δεν ισχυε αυτο με τα μαθηματα...κανανε αντικατασταση το ενα με το αλλο!παντως την γραμματεια θα την ρωτησω οπωσδηποτε και ας ελπισουμε να βγαλω ακρη...αλλα και να μην μου πουν δεν μασαω εγω!:pfff::pfff::pfff::pfff:θα παω στον προεδρο του τμηματος!:redface::redface:αυτος μαλιστα εχει σπουδασει κατι με πληροφορικες...ειναι ο,τι πρεπει!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Εγώ πήρα το Cambridge αλλά πριν από αρκετά χρονάκια.....Όταν ήμουν έκτη με πρώτη γυμνασίου.Από ενότητες έδωσα Word,Excel,Powerpoint,Access,Internet και Windows.Ώρες και κόστος η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι πάντως αξίζει να το ψάξετε και να μάθετε περισσότερα από την καθηγήτρια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ πήρα το Cambridge αλλά πριν από αρκετά χρονάκια.....Όταν ήμουν έκτη με πρώτη γυμνασίου.Από ενότητες έδωσα Word,Excel,Powerpoint,Access,Internet και Windows.Ώρες και κόστος η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι πάντως αξίζει να το ψάξετε και να μάθετε περισσότερα από την καθηγήτρια! :D

ποια καθηγητρια;; αμα ειναι να παω φροντιστηριο θα παω καλα διαβασμενη και θα ξερω και τι θα τους ζητησω και θα εχω δει και demo .δεν θελω να με δουν ασχετη και να μου πουν ο,τι ναναι...λες και ειμαι μωρο...θελω να δουν οτι ξερω τι ψαχνω...μην με βαλουν 150 ωρες την καθε ενοτητα!:pfff:
α τωρα που το θυμηθηκα.! αυτο που λες ειναι αναγνωρισμενο απο το δημοσιο ομως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
ποια καθηγητρια;; αμα ειναι να παω φροντιστηριο θα παω καλα διαβασμενη και θα ξερω και τι θα τους ζητησω και θα εχω δει και demo .δεν θελω να με δουν ασχετη και να μου πουν ο,τι ναναι...λες και ειμαι μωρο...θελω να δουν οτι ξερω τι ψαχνω...μην με βαλουν 150 ωρες την καθε ενοτητα!:pfff:
α τωρα που το θυμηθηκα.! αυτο που λες ειναι αναγνωρισμενο απο το δημοσιο ομως;

Ουπς μάλλον μπερδευτήκαμε!:P:redface: Όταν είπα καθηγήτρια εννοούσα την καθηγήτρια πληροφορικής της πρώτης σελίδας του θέματος! :P Δική μου παράλειψη σόρρυ! :redface: Και ναι είναι αναγνωρισμένο γι'αυτό άλλωστε και το πήρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ουπς μάλλον μπερδευτήκαμε!:P:redface: Όταν είπα καθηγήτρια εννοούσα την καθηγήτρια πληροφορικής της πρώτης σελίδας του θέματος! :P Δική μου παράλειψη σόρρυ! :redface: Και ναι είναι αναγνωρισμένο γι'αυτό άλλωστε και το πήρα! :)

και εγω βρε συ γτ δεν το βρηκα στη σελιδα του ασεπ;;:hmm: :'(:'(η καθηγητρια ασχολειται με το Vellum οχι το cambridge.λες να τη ρωτησω;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elekati

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
:hmm:
Θεωρώ μεγάλο λάθος παιδιά Πέμπτης Δημοτικού να ασχολούνται με τον υπολογιστή. (σε αυτή την ηλικία βρίσκω πιο πρέπων να ασχοληθούν με κάτι πιο δημιουργικό π.χ. κάποιο άθλημα ή να μάθουν μια άλλη ξένη γλώσσα. Επίσης τα παιδιά αυτά με τα ελληνικά δεδομένα θα μπουν στην αγορά εργασίας σε 12 χρόνια από τώρα.

Τι αξία έχει λοιπόν να πληρώνουν οι γονείς του παιδιού για ένα δίπλωμα που σε 12 χρόνια θα είναι άχρηστο;

Το να κάνουν φροντιστήριο πληροφορική το δέχομαι αλλά προσωπικά δε μπορώ να δικαιολογήσω γιατί παιδιά λυκείου γυμνασίου και δημοτικού ζορίζονται σε μια τόσο τρυφερή ηλικία για ένα χαρτί που θα τους είναι άχρηστο.

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. Η αλήθεια είναι οτι κι εγω είχα αρχικά μια άλλη προσέγγιση στο θέμα, μιλούσα για την ιστορια των υπολογιστών, την ασφάλεια του διαδικτύου και μάθαινα βασικές έννοιες και λειτουργίες απλών προγραμμάτων στα παιδιά. Οι γονείς όμως το έβλεπαν όλο αυτό ως άδικο κόπο, μιας που τα παιδιά τους δεν θα αποκτούσαν ένα χαρτί να πιστοποιεί τις γνώσεις τους. Κι έτσι δυστυχώς μπήκαμε στο χορό της διεκδίκησης των πτυχίων.. Πολύ φοβάμαι οτι σύντομα η πληροφορική θα γίνει σαν τα αγγλικά, που θα χρειαζόμαστε 7 χρόνια μέχρι να πάρουμε το πολυπόθητο χαρτί. Αυτό άλλωστε μαρτυρά και η δημιουργία τμημάτων junior πληροφορικής (από πέρσι) διάρκειας 4 χρόνων παρακαλώ!

Ο μόνος λόγος που ανέφερα τις ηλικίες των παιδιών ήταν για να δείξω πόσο απλή είναι η ύλη και οι εξετάσεις και εφόσον ένα παιδί 10 ετών τα καταφέρνει μια χαρά, γιατί όχι κι ένας ενήλικας?

Κι εγώ θα ήθελα να γινόταν καλή δουλειά στα δημόσια σχολεία ώστε να μην ταλαιπωρούνται τα παιδιά από μικρές ηλικίες με φροντιστήρια και δασκάλους στο σπίτι και οι γονείς να μη λυγίζουν κάθε χρόνο οικονομικά, αλλά μάλλον μιλάμε για ένα όνειρο απατηλό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elekati

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Στο θέμα μας τώρα..

Vellum ονομάζεται ο φορέας που οργανώνει τις εξετάσεις πληροφορικής Cambridge στην Ελλάδα. Υπάρχουν 2 επίπεδα το βασικό (Standard) και το proficiency. Το πρώτο επίπεδο περιλαμβάνει 6 ενότητες ( Windows, Word, Excel, Internet + Outlook, Powerpoint, Access), ενώ το δεύτερο 5 (όλες τις παραπάνω εκτός απο windows) με πιο πολύπλοκες λειτουργίες, χωρίς όμως να μιλάμε για κάτι τραγικό.

Συνήθως για ΑΣΕΠ ζητάνε word, excel, internet σε βασικό επίπεδο. Όσον αφορά στην ύλη, θα τη βρείς εδώ (https://https://www.vellum.org.gr/index.php?MDL=pages&SiteID=386, ώστε κανένας να μη μπορεί να σε κοροϊδέψει.

Ρίξτα μια ματιά και ότι απορία έχεις, εδω είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Στο θέμα μας τώρα..

Vellum ονομάζεται ο φορέας που οργανώνει τις εξετάσεις πληροφορικής Cambridge στην Ελλάδα. Υπάρχουν 2 επίπεδα το βασικό (Standard) και το proficiency. Το πρώτο επίπεδο περιλαμβάνει 6 ενότητες ( Windows, Word, Excel, Internet + Outlook, Powerpoint, Access), ενώ το δεύτερο 5 (όλες τις παραπάνω εκτός απο windows) με πιο πολύπλοκες λειτουργίες, χωρίς όμως να μιλάμε για κάτι τραγικό.

Συνήθως για ΑΣΕΠ ζητάνε word, excel, internet σε βασικό επίπεδο. Όσον αφορά στην ύλη, θα τη βρείς εδώ (https://https://www.vellum.org.gr/index.php?MDL=pages&SiteID=386, ώστε κανένας να μη μπορεί να σε κοροϊδέψει.

Ρίξτα μια ματιά και ότι απορία έχεις, εδω είμαστε!

:D:D:D θα μου στειλεις το λινκ και απο κανενα βιβλιαρακι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elekati

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω κάτι σε pdf, αλλά θα ήθελα να σου προτείνω τα βιβλία των εκδόσεων Γικούρδας, που χρησιμοποιώ κατεξοχήν https://www.vgiurdas.gr/books.aspx?prc_id=000000000000039.EL&prc_prc_id=000000000000025.EL&page=1
Αυτό που θα ήθελα να προσέξεις είναι τις εκδόσεις του office γιατι συνήθως εξετάζεσαι σε 2003 ή 2007. Μη πάρεις δηλαδή ένα βιβλίο που να αναλύει το Οffice 2002, γιατί θα καταμπερδευτείς λογω αλλαγής του περιεχόμενου των μενου.

Υπάρχει επίσης και ο εκδοτικός οίκος Κλειδάριθμος, αλλά δεν έχω δουλέψει βιβλία του. Δες κι εδω: https://www.klidarithmos.gr/main/index.php?dispatch=categories.view&category_id=723

Καλή επιτυχία! Μη διστάσεις ο,τι άλλο θέλεις, ρώτα ελεύθερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω κάτι σε pdf, αλλά θα ήθελα να σου προτείνω τα βιβλία των εκδόσεων Γικούρδας, που χρησιμοποιώ κατεξοχήν https://www.vgiurdas.gr/books.aspx?prc_id=000000000000039.EL&prc_prc_id=000000000000025.EL&page=1
Αυτό που θα ήθελα να προσέξεις είναι τις εκδόσεις του office γιατι συνήθως εξετάζεσαι σε 2003 ή 2007. Μη πάρεις δηλαδή ένα βιβλίο που να αναλύει το Οffice 2002, γιατί θα καταμπερδευτείς λογω αλλαγής του περιεχόμενου των μενου.

Υπάρχει επίσης και ο εκδοτικός οίκος Κλειδάριθμος, αλλά δεν έχω δουλέψει βιβλία του. Δες κι εδω: https://www.klidarithmos.gr/main/index.php?dispatch=categories.view&category_id=723

Καλή επιτυχία! Μη διστάσεις ο,τι άλλο θέλεις, ρώτα ελεύθερα!

ααααα ωραια ειναι και φθηνα!!!!!!!!!!!!!:D:D:Dεγω ειχα βρει πιο ακριβα!!!!!!!!!!!!:redface::redface:αλλη μια απορια...ποιο λες να παρω;; του 07 ή του 03?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Θεωρώ μεγάλο λάθος παιδιά Πέμπτης Δημοτικού να ασχολούνται με τον υπολογιστή. (σε αυτή την ηλικία βρίσκω πιο πρέπων να ασχοληθούν με κάτι πιο δημιουργικό π.χ. κάποιο άθλημα ή να μάθουν μια άλλη ξένη γλώσσα. Επίσης τα παιδιά αυτά με τα ελληνικά δεδομένα θα μπουν στην αγορά εργασίας σε 12 χρόνια από τώρα.

Τι αξία έχει λοιπόν να πληρώνουν οι γονείς του παιδιού για ένα δίπλωμα που σε 12 χρόνια θα είναι άχρηστο;

Το να κάνουν φροντιστήριο πληροφορική το δέχομαι αλλά προσωπικά δε μπορώ να δικαιολογήσω γιατί παιδιά λυκείου γυμνασίου και δημοτικού ζορίζονται σε μια τόσο τρυφερή ηλικία για ένα χαρτί που θα τους είναι άχρηστο.

Κατά την γνώμη μου όσο πιο μικρός μαθαίνεις κάτι τόσο το καλύτερο. Άσε που τα παιδιά στην σύγχρονη εποχή είναι πιο εξοικειωμένα με τους υπολογιστές, άρα πιο εύκολο να μάθουν κομπιούτερ. Για τα πτυχία της πληροφορικής θεωρώ πως κατάλληλη ηλικία είναι όταν είσαι στο γυμνάσιο. Από την δευτέρα γυμνασίου ή από την πρώτη μπορείς να αρχίσεις και να έχεις τα πτυχία ECDL Core και ECDL Expert μέσα σε 2,5 χρόνια στα χέρια σου. Αν ασχοληθείς σε μεγαλύτερη ηλικία δεν μπορείς να τα απορροφήσεις τόσο καλά και να σου μείνουν. Επίσης, στο λύκειο δεν θα προλαβαίνεις γιατί θα έχεις και φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης και ξένων γλωσσών, μαζί με το σχολείο και που χρόνος για υπολογιστή. Βέβαια σημασία δεν έχει τόσο αν το πτυχίο θα είναι άχρηστο μετά από τόσα χρόνια, αλλά οι γνώσεις που θα αποκομίσεις μέσα από όλο αυτό και θα είσαι πιο μπροστά από τους άλλους.

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. Η αλήθεια είναι οτι κι εγω είχα αρχικά μια άλλη προσέγγιση στο θέμα, μιλούσα για την ιστορια των υπολογιστών, την ασφάλεια του διαδικτύου και μάθαινα βασικές έννοιες και λειτουργίες απλών προγραμμάτων στα παιδιά. Οι γονείς όμως το έβλεπαν όλο αυτό ως άδικο κόπο, μιας που τα παιδιά τους δεν θα αποκτούσαν ένα χαρτί να πιστοποιεί τις γνώσεις τους. Κι έτσι δυστυχώς μπήκαμε στο χορό της διεκδίκησης των πτυχίων.. Πολύ φοβάμαι οτι σύντομα η πληροφορική θα γίνει σαν τα αγγλικά, που θα χρειαζόμαστε 7 χρόνια μέχρι να πάρουμε το πολυπόθητο χαρτί. Αυτό άλλωστε μαρτυρά και η δημιουργία τμημάτων junior πληροφορικής (από πέρσι) διάρκειας 4 χρόνων παρακαλώ!

Ο μόνος λόγος που ανέφερα τις ηλικίες των παιδιών ήταν για να δείξω πόσο απλή είναι η ύλη και οι εξετάσεις και εφόσον ένα παιδί 10 ετών τα καταφέρνει μια χαρά, γιατί όχι κι ένας ενήλικας?

Κι εγώ θα ήθελα να γινόταν καλή δουλειά στα δημόσια σχολεία ώστε να μην ταλαιπωρούνται τα παιδιά από μικρές ηλικίες με φροντιστήρια και δασκάλους στο σπίτι και οι γονείς να μη λυγίζουν κάθε χρόνο οικονομικά, αλλά μάλλον μιλάμε για ένα όνειρο απατηλό..

Δυστυχώς η πληροφορική έχει γίνει ήδη σαν τα πτυχία αγγλικών. Οι φροντιστηριούχοι δημιουργούν αυτά τα τμήματα junior (που προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητα) για να παίρνουν τα λεφτά των πελατών τους. Χρειάζεσαι μόνο 2,5 χρόνια για ECDL Core και Εxpert, αν το φροντιστήριο σου δεν πάει πολύ αργά. Αν γινόταν καλή δουλειά στα σχολεία δεν θα πηγαίναμε φροντιστήριο ούτε για ξένη γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
2,5 χρονια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; και με αλλο 1.5 χρονο γινομαι πληροφορικαριος επιστημονας με κοτζαμ πτυχιο πανεπιστημιου!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ο. Από την δευτέρα γυμνασίου ή από την πρώτη μπορείς να αρχίσεις και να έχεις τα πτυχία ECDL Core και ECDL Expert μέσα σε 2,5 χρόνια στα χέρια σου. Αν ασχοληθείς σε μεγαλύτερη ηλικία δεν μπορείς να τα απορροφήσεις τόσο καλά και να σου μείνουν. Επίσης, στο λύκειο δεν θα προλαβαίνεις γιατί θα έχεις και φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης και ξένων γλωσσών, μαζί με το σχολείο και που χρόνος για υπολογιστή. Βέβαια σημασία δεν έχει τόσο αν το πτυχίο θα είναι άχρηστο μετά από τόσα χρόνια, αλλά οι γνώσεις που θα αποκομίσεις μέσα από όλο αυτό και θα είσαι πιο μπροστά από τους άλλους.
.

:P Μόνο 2,5 χρόνια για να μάθεις τι ;
να κάνεις βάσεις δεδομένων με το access ...προτιμώ τo visual studio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
:P Μόνο 2,5 χρόνια για να μάθεις τι ;
να κάνεις βάσεις δεδομένων με το access ...προτιμώ τo virtual studio

καλε τι λετε;; μιληστε ελληνικα να καταλαβω και εγω!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
καλε τι λετε;; μιληστε ελληνικα να καταλαβω και εγω!:redface:

το access είναι ένα πρόγραμμα που σε βοηθά να φτιάξεις προγράμματα μηχανοργάνωσης το πρόβλημα είναι ότι δε σε αφήνει πλήρως ελεύθερο να δημιουργήσεις.

_________

Δεν έχω κάτι με το ecdl και αφού το απαιτεί ο ASEP πρέπει να γίνεται αλλά όχι ότι είναι κάτι απαραίτητο όπως μια ξένη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top