Πιστοποίηση χρήσης Η/Υ

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
παιδια ενδιαφερομαι λιαν συντομως(μεχρι το πασχα):/: να παρω ενα πιστοποιητικο για την αποδειξη γνωσης χρησης Η/Υ. βρηκα απο την σελιδα του ΑΣΕΠ οτι ειναι αναγνωρισμενα τα εξης:


α) ECDL Eλλάς Α.Ε. (1.2.2006),
β) Vellum Global Educational Services S.A. (22.2.2006),
γ) Infotest (22.2.2006)
δ) ΙCT Hellas Α.Ε. (22.2.2006) ή ICT Europe (18.7.2007 αλλαγή ονομασίας της ΙCT Hellas Α.Ε.)
ε) ΚΕΥ-CERT (5.4.2006)
στ) ACTA Α.Ε. (17.5.2006)
ζ) I SKILLS A.E. (14.9.2007)
η) ΤΕΛΕΦΩΣ ΤΡΕΙΝΙΝ - TELEFOS TRAINING ΕΠΕ (18-12-2007) ή ΤΕΛΕΦΩΣ ΣΕΡΤ - TELEFOS CERT ΕΠΕ (Με την αριθ.Γ/12485/21.5.2009 πράξη μετονομασίας της ΤΕΛΕΦΩΣ ΤΡΕΙΝΙΝ - TELEFOS TRAINING ΕΠΕ)
θ) DIPLOMA-ΦΟΡΕΑΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ (30-9-2009)
ΑΣΕΠ - Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού / Προκηρύξεων

εψαξα λιγο και μου φανηκε ενδιαφερον το keycert basic plus και ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε κατι σχετικα να μου πειτε...επισης εχω δει οτι πουλανε και αντιστοιχα βιβλια..μπορει καποιος μονο με τα βιβλια να παει να δωσει;:hmm::hmm:(εννοω πρακτικα οχι θεωρητικα)αυτα που λενε οτι ληγουν μετα απο καποια χρονικη περιοδο ισχυει για ολα;
επισης διαβασα κατι πολυ περιεργο...
4. Οι υποψήφιοι της Πανεπιστημιακής, Τεχνολογικής και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποδεικνύουν επαρκώς τη γνώση χειρισμού Η/Υ ακόμη και με μόνη την υποβολή βεβαιώσεων τμημάτων ΑΕΙ και ΤΕΙ με τις οποίες πιστοποιείται ότι παρακολούθησαν επιτυχώς, σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο, τέσσερα (4) εξαμηνιαία μαθήματα τα οποία κατά την εκτίμηση του τμήματος εμπίπτουν στην περιοχή της Πληροφορικής ή του χειρισμού Η/Υ.
δηλ αμα εγω δωσω 4 μαθηματα σχετικα με Η/Υ στην σχολη ειμαι καλυμμενη :D:D:Dκαι μπορω να δηλωνω κανονικα οτι ξερω να χρησιμοποιω υπολογιστες;; εσεις το εχετε ξανακουσει;:eek::eek:
εχετε δωσει καποιο απο τα παραπανω πιστοποιητικα ή γνωριζετε να μου πειτε κατι για αυτα; (ευκολο,δυσκολο,χρονικη διαρκεια μαθηματων,αναγνωριση και !!αν υπαρχουν πιο οικονομικα πακετα για φοιτητες!!τα μαθηματα πρεπει να αρχησουν ντε και καλα απο σεπτεμβρη ή οποτε θελω εγω;...διαφορα...ο,τιδηποτε...θα μπω και εγω στα σαιτ τους αλλα δεν βγαζω ευκολα ακρη :redface::redface:εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
γιολαντα θενξ και εγω ηθελα να μαθω πραγματα πανω σε πτυχιο για Η/Υ :D βεβαια νομιζα οτι μονο το ecdl οτι αναγνωριζεται απο ασεπ φαντασου χαχα :P ελπιζω να απαντησουν και παιδια που ξερουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
γιολαντα θενξ και εγω ηθελα να μαθω πραγματα πανω σε πτυχιο για Η/Υ :D βεβαια νομιζα οτι μονο το ecdl οτι αναγνωριζεται απο ασεπ φαντασου χαχα :P ελπιζω να απαντησουν και παιδια που ξερουν

:D:D:Dκαλα η αληθεια ειναι οτι το ecdl ειναι το πιο γνωστο (λογικο με τοση διαφημιση και προωθηση) το θεμα ειναι να παρουμε ενα να κανουμε δουλεια μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elekati

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Εδώ και αρκετά χρόνια διδάσκω τα πτυχία (standard / proficiency) της Vellum, η οποία είναι και η αντιπρόσωπος του πανεπιστημίου του Cambridge οσον αφορά πτυχία πληροφορικής στην Ελλάδα. Τα πτυχία δεν χρειάζονται κάποια ανανέωση, και οι εξετάσεις τους είναι ιδιαίτερα απλές και κατανοητές. Να φανταστείτε φέτος 2 απο τους μαθητές μου ήταν παιδιά που θα πάνε Έκτη Δημοτικού και το πήραν χωρίς να δυσκολευτούν καθόλου.

Συνήθως για τους ενήλικες οργανώνονται ταχύρυθμα τμήματα των 20 ωρών για προετοιμασία word, excel και internet, ενότητες που ζητάνε για ασεπ αλλά και σε κάποια μεταπτυχιακά. Οι 20 ώρες βέβαια δεν είναι και δεσμευτικές. Μπορείτε να κάνετε ιδιαίτερα και να χρειαστείτε ενα -δύο μαθηματα για την κάθε ενότητα, συν φυσικά και τις ασκήσεις εξομοίωσης εξετάσεων, ώστε να ξέρετε τι να περιμένετε. Υπάρχουν και φροντιστήρια που οργανώνουν μαθήματα μέσω βίντεο, και επιλέγετε εσείς πόσες ώρες θα κάνετε. Είμαι σίγουρη οτι δουλεύοντας με χαλαρούς ρυθμούς μέσα σε 4 εβδομάδες θα έχετε και τις 3 ενότητες στα χέρια σας. Η κάθε εξεταστική ενότητα κοστίζει 55 ευρώ και χτυπα ξύλο η επανεξέταση 30.

Δεν αναφέρθηκα στα υπόλοιπα πτυχία της λίστας, όχι γιατι τα υποτιμώ, αλλά γιατι δεν τα εχω δουλέψει και δεν ξερω τι απαιτήσεις έχουν.Κάντε μια έρευνα αγοράς πριν αποφασίσετε, και ο,τι άλλη απορία έχετε με μεγάλη μου χαρά να σας βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δηλ αμα εγω δωσω 4 μαθηματα σχετικα με Η/Υ στην σχολη ειμαι καλυμμενη :D:D:Dκαι μπορω να δηλωνω κανονικα οτι ξερω να χρησιμοποιω υπολογιστες;; εσεις το εχετε ξανακουσει;:eek::eek:

Ισχύει αυτό με τα πανεπιστημιακά μαθήματα. Αν έχεις 4 μαθήματα σχετικά με πληροφορική κλπ σου δίνουν ένα χαρτί που αντιστοιχεί νομίζω στο core ECDL. Δεν είμαι σίγουρη για την αντιστοιχία αλλά σίγουρα δίνεται και σίγουρα αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D:D:Dκαλα η αληθεια ειναι οτι το ecdl ειναι το πιο γνωστο (λογικο με τοση διαφημιση και προωθηση) το θεμα ειναι να παρουμε ενα να κανουμε δουλεια μας....

Πάρε ένα Ελλημικό :hmm: δε χρειάζεσαι να παιδεύεσαι με ξένα πιστοποιητικά

Ισχύει αυτό με τα πανεπιστημιακά μαθήματα. Αν έχεις 4 μαθήματα σχετικά με πληροφορική κλπ σου δίνουν ένα χαρτί που αντιστοιχεί νομίζω στο core ECDL. Δεν είμαι σίγουρη για την αντιστοιχία αλλά σίγουρα δίνεται και σίγουρα αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ.
Φυσικά ισχύει και το έχω δοκιμάσει στον εαυτό μου ... δε σου δίνουν χαρτί παίρνεις βεβαίωση από τα 4 μαθήματα και τα καταθέτεις μαζί με τα χαρτιά του ΑΣΕΠ. Δε ξέρω σε τι αντιστοιχεί στο ΑΣΕΠ πάντως αναγνωρίζονται.

. Αν κάποιοι θέλουν να δώσουν λεφτά σε αυτά τα πιστοποιητικά δικαιώμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πάρε ένα Ελλημικό :hmm: δε χρειάζεσαι να παιδεύεσαι με ξένα πιστοποιητικά


Φυσικά ισχύει και το έχω δοκιμάσει στον εαυτό μου ... δε σου δίνουν χαρτί παίρνεις βεβαίωση από τα 4 μαθήματα και τα καταθέτεις μαζί με τα χαρτιά του ΑΣΕΠ. Δε ξέρω σε τι αντιστοιχεί στο ΑΣΕΠ πάντως αναγνωρίζονται.

. Αν κάποιοι θέλουν να δώσουν λεφτά σε αυτά τα πιστοποιητικά δικαιώμα τους.

Eλληνικο;; ποιο ειναι ελληνικο...εχεις να μας προτεινεις κανενα γιατι δεν τα ξερω κιολας;:D:D λεω να παρω τιποτα επιλεγομενα προς το παρον...να σε ρωτησω και κατι αλλο....οταν λες βεβαιωση;; δηλ θα παρω καποιο συγκεκριμενο χαρτι με αυτα τα μαθηματα ή απλα θα δινω την αναλυτικη βαθμολογια ολων των μαθηματων που εχω περασει μολις παρω πτυχιο;:hmm::hmm:
Καλησπέρα σας!
Εδώ και αρκετά χρόνια διδάσκω τα πτυχία (standard / proficiency) της Vellum, η οποία είναι και η αντιπρόσωπος του πανεπιστημίου του Cambridge οσον αφορά πτυχία πληροφορικής στην Ελλάδα. Τα πτυχία δεν χρειάζονται κάποια ανανέωση, και οι εξετάσεις τους είναι ιδιαίτερα απλές και κατανοητές. Να φανταστείτε φέτος 2 απο τους μαθητές μου ήταν παιδιά που θα πάνε Έκτη Δημοτικού και το πήραν χωρίς να δυσκολευτούν καθόλου.

Συνήθως για τους ενήλικες οργανώνονται ταχύρυθμα τμήματα των 20 ωρών για προετοιμασία word, excel και internet, ενότητες που ζητάνε για ασεπ αλλά και σε κάποια μεταπτυχιακά. Οι 20 ώρες βέβαια δεν είναι και δεσμευτικές. Μπορείτε να κάνετε ιδιαίτερα και να χρειαστείτε ενα -δύο μαθηματα για την κάθε ενότητα, συν φυσικά και τις ασκήσεις εξομοίωσης εξετάσεων, ώστε να ξέρετε τι να περιμένετε. Υπάρχουν και φροντιστήρια που οργανώνουν μαθήματα μέσω βίντεο, και επιλέγετε εσείς πόσες ώρες θα κάνετε. Είμαι σίγουρη οτι δουλεύοντας με χαλαρούς ρυθμούς μέσα σε 4 εβδομάδες θα έχετε και τις 3 ενότητες στα χέρια σας. Η κάθε εξεταστική ενότητα κοστίζει 55 ευρώ και χτυπα ξύλο η επανεξέταση 30.

Δεν αναφέρθηκα στα υπόλοιπα πτυχία της λίστας, όχι γιατι τα υποτιμώ, αλλά γιατι δεν τα εχω δουλέψει και δεν ξερω τι απαιτήσεις έχουν.Κάντε μια έρευνα αγοράς πριν αποφασίσετε, και ο,τι άλλη απορία έχετε με μεγάλη μου χαρά να σας βοηθήσω.

ωραιο ακουγεται...! θα το ψαξω και εγω στο ιντερνετ και θα σε ρωτησω ,μιας και εισαι ειδικος στο συγκεκριμενο πτυχιο και το ξερεις καλυτερα απο τον καθενα...20 ωρες λιγες ειναι..μια χαρα !:D:D 3 ενοτητες λιγες δεν ειναι; αμα θελει κανεις κιαλλες δεν εχει;;:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να πάρεις τη βεβαίωση δεν είναι νομίζω απαραίτητο να έχεις πάρει πτυχίο. Μπορεί να έχεις συγκεντρώσει τα απαιτούμενα μαθήματα από το δεύτερο έτος.
Συνήθως πας με την αναλυτική σου στη γραμματεία, βλέπουν τα μαθήματα ότι είναι όντως κατάλληλα και περασμένα και σου δίνουν τη βεβαίωση. Στη σχολή μας ας πούμε τη δίνει το εργαστήριο νέων τεχνολογιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Για να πάρεις τη βεβαίωση δεν είναι νομίζω απαραίτητο να έχεις πάρει πτυχίο. Μπορεί να έχεις συγκεντρώσει τα απαιτούμενα μαθήματα από το δεύτερο έτος.
Συνήθως πας με την αναλυτική σου στη γραμματεία, βλέπουν τα μαθήματα ότι είναι όντως κατάλληλα και περασμένα και σου δίνουν τη βεβαίωση. Στη σχολή μας ας πούμε τη δίνει το εργαστήριο νέων τεχνολογιών.

ωχ τωρα αρχησα να τρομαζω...εγω μολις περασω τα μαθηματα θα παω στην γραμματεια και θα τους πω να μου δωσουν βεβαιωση;;αυτοι με το ζορι μου δινουν βεβαιωση σπουδων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ωχ τωρα αρχησα να τρομαζω...εγω μολις περασω τα μαθηματα θα παω στην γραμματεια και θα τους πω να μου δωσουν βεβαιωση;;αυτοι με το ζορι μου δινουν βεβαιωση σπουδων!

Γιατί να τρομάζεις βρε συ...;
Θα πας να ρωτήσεις στη γραμματεία την διαδικασία (όχι μέσα στις εγγραφές, θα σε βρίσουν!!!) και μετά θα κινηθείς αναλόγως!

τώρα είδα τη συμπλήρωση..Αν πας με καλή διάθεση δεν θα έχεις θέμα!!!Οπλίσου με χαμόγελο και είσαι κομπλέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτή τη βεβαίωση την έχω πάρει κι εγώ από τη σχολή μου αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα τη δεχθούν στο δημόσιο και για όλες τις θέσεις. Το ECDL Core είναι ανώτερο από αυτήν αφού περιλαμβάνει 7 ενότητες ενώ αυτή η βεβαίωση που χορηγούν τα ΑΕΙ και ΤΕΙ σχεδόν πάντα δεν περιλαμβάνει και τις 7 ενότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το δέχεται σίγουρα ο ΑΣΕΠ, έχουμε δώσει πολλές σε φοιτητές και δεν έχουν θέμα.
Για την αντιστοιχία δεν είμαι σίγουρη, το είπα και πιο πάνω, αλλά δεν νομίζω ότι έχει σημασία, σε γλιτώνει από ένα κάρο λεφτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
έχει δίκιο η Βέκκα,
παίρνουμε και μεις τέτοιο γραφειοκρατικόχαρτο..:P

ψηφίστηκε με νόμο στο ΑΣΕΠ, 2 Φεβρουαρίου 2008 για Τμήματα που δεν ανήκουν στο αντικείμενο της πληροφορικής αλλά περιέχουν στο πρόγραμμά τους μαθήματα πληροφορικής ή συναφή της επιστήμης των υπολογιστών και η πιστοποίηση γίνεται με 4 εξαμηνίαια μαθήματα πληροφορικής ή συναφή της επιστήμης των υπολογιστών!

με τα 3 μαθήματα κορμού:
- Εισαγωγή στην Επιστήμη Υπολογιστών
- Βασικές Αρχές Προγραμματισμού
- Αριθμητική Ανάλυση Ι
και το 1 μάθημα επιλογής που πήρα:
- Αριθμητική Επίλυση Συνήθων Διαφορικών Εξισώσεων

συνολικά 4, δικαιούμαι τέτοια πιστοποίηση (κατά την Γραμματεία, με μια ανάλογη αίτηση μετά την λήψη του πτυχίου)

αυτό το χαρτί έχει ισχύ ECDL για όλες τις προκυρήξεις του δημοσίου με ισόβια ισχύ αφού δεν προέρχεται από ιδιωτικό φορέα πιστοποίησης αλλά από πανεπιστημιακό ίδρυμα, πράγμα που σημαίνει ότι κάποιος πτυχιούχος που έχει διδαχτεί Πανεπιστημιακά μαθήματα πληροφορικής θεωρείται ότι γνωρίζει άριστα τον απλό χειρισμό του υπολογιστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eλληνικο;; ποιο ειναι ελληνικο...εχεις να μας προτεινεις κανενα γιατι δεν τα ξερω κιολας;:D:D λεω να παρω τιποτα επιλεγομενα προς το παρον...να σε ρωτησω και κατι αλλο....οταν λες βεβαιωση;; δηλ θα παρω καποιο συγκεκριμενο χαρτι με αυτα τα μαθηματα ή απλα θα δινω την αναλυτικη βαθμολογια ολων των μαθηματων που εχω περασει μολις παρω πτυχιο;:hmm::hmm:


ωραιο ακουγεται...! θα το ψαξω και εγω στο ιντερνετ και θα σε ρωτησω ,μιας και εισαι ειδικος στο συγκεκριμενο πτυχιο και το ξερεις καλυτερα απο τον καθενα...20 ωρες λιγες ειναι..μια χαρα !:D:D 3 ενοτητες λιγες δεν ειναι; αμα θελει κανεις κιαλλες δεν εχει;;:'(:'(:'(
:hmm: νομιζω το ict hellas :hmm:

____________
Ο ΑΣΕΠ ζητάει απλά την γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών (πιστοποιημένη) σε όλους αλλά δεν έχει κλιμάκιο όπως οι ξένες γλώσσες. Αν κάνω λάθος πείτε το αλλά όσες προκηρυξεις ενδιαφέρθηκα έτσι ήτανε.

Συνεπώς όλα αυτά περί ανωτερότητα είναι μύθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γιατί να τρομάζεις βρε συ...;
Θα πας να ρωτήσεις στη γραμματεία την διαδικασία (όχι μέσα στις εγγραφές, θα σε βρίσουν!!!) και μετά θα κινηθείς αναλόγως!

τώρα είδα τη συμπλήρωση..Αν πας με καλή διάθεση δεν θα έχεις θέμα!!!Οπλίσου με χαμόγελο και είσαι κομπλέ!

ωραια εχεις δικιο...θα παω με το κλασσικο υφος...ειμαι μπουφος δεν ξερω την τυφλα μου βοηθειααααα..γτ ειναι εκει και ενας <<εξαιρετος>>γραμματεας και του αρεσει να με πειραζει:mad::mad: τεσπα...εσυ τι εκανες;; πηρες μαθηματα πληροφορικης και δεν εδωσες καποιο ιδιωτικο;
:hmm: νομιζω το ict hellas :hmm:

____________
Ο ΑΣΕΠ ζητάει απλά την γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών (πιστοποιημένη) σε όλους αλλά δεν έχει κλιμάκιο όπως οι ξένες γλώσσες. Αν κάνω λάθος πείτε το αλλά όσες προκηρυξεις ενδιαφέρθηκα έτσι ήτανε.

Συνεπώς όλα αυτά περί ανωτερότητα είναι μύθος

καλε ποια ανωτεροτητα;; σκασιλα μου...εμενα με ενδιαφερει απλως να ειναι αναγνωρισμενο...και επειδη απο τον ιδιωτικο τομεα ο καθενας ο,τι θελει κανει...ειπα να ξεκινησω απο αυτα που αναγνωριζει το δημοσιο...!για το hellas τι ξερεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Εδώ και αρκετά χρόνια διδάσκω τα πτυχία (standard / proficiency) της Vellum, η οποία είναι και η αντιπρόσωπος του πανεπιστημίου του Cambridge οσον αφορά πτυχία πληροφορικής στην Ελλάδα. Τα πτυχία δεν χρειάζονται κάποια ανανέωση, και οι εξετάσεις τους είναι ιδιαίτερα απλές και κατανοητές. Να φανταστείτε φέτος 2 απο τους μαθητές μου ήταν παιδιά που θα πάνε Έκτη Δημοτικού και το πήραν χωρίς να δυσκολευτούν καθόλου.
.
:hmm:
Θεωρώ μεγάλο λάθος παιδιά Πέμπτης Δημοτικού να ασχολούνται με τον υπολογιστή. (σε αυτή την ηλικία βρίσκω πιο πρέπων να ασχοληθούν με κάτι πιο δημιουργικό π.χ. κάποιο άθλημα ή να μάθουν μια άλλη ξένη γλώσσα. Επίσης τα παιδιά αυτά με τα ελληνικά δεδομένα θα μπουν στην αγορά εργασίας σε 12 χρόνια από τώρα.

Τι αξία έχει λοιπόν να πληρώνουν οι γονείς του παιδιού για ένα δίπλωμα που σε 12 χρόνια θα είναι άχρηστο;

Το να κάνουν φροντιστήριο πληροφορική το δέχομαι αλλά προσωπικά δε μπορώ να δικαιολογήσω γιατί παιδιά λυκείου γυμνασίου και δημοτικού ζορίζονται σε μια τόσο τρυφερή ηλικία για ένα χαρτί που θα τους είναι άχρηστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ωραια εχεις δικιο...θα παω με το κλασσικο υφος...ειμαι μπουφος δεν ξερω την τυφλα μου βοηθειααααα..γτ ειναι εκει και ενας <<εξαιρετος>>γραμματεας και του αρεσει να με πειραζει:mad::mad: τεσπα...εσυ τι εκανες;; πηρες μαθηματα πληροφορικης και δεν εδωσες καποιο ιδιωτικο;

Εγώ έχω παραπάνω μαθήματα από αυτά που ζητάνε αλλά το αντικείμενό μου έχει να κάνει με υπολογιστές, το οποίο και διδάσκω, οπότε κανείς δεν μου ζητάει πιστοποίηση!!:D:D:D Σκέψου ότι τα μαθήματα που θα χρησιμοποιούσα για την βεβαίωση, τα κάνω εγώ τώρα στη σχολή!!!χαχαχα

Πάντως, αν το ήθελα για ΑΣΕΠ, δεν θα πήγαινα να δώσω φράγκο!!Θα έδινα αυτή τη βεβαίωση και τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
- Αριθμητική Ανάλυση Ι
εχει αυτο το μαθημα σχεση με υπολογιστες;; εγω εχω εντοπισει κατι μαθηματα σε εμας που δεν ειναι σκετα πληροφορικη...εχουν πληροφορικη στα οικονομικα και κατι τετοια....δεν πιστευω να πειραζει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εχει αυτο το μαθημα σχεση με υπολογιστες;; εγω εχω εντοπισει κατι μαθηματα σε εμας που δεν ειναι σκετα πληροφορικη...εχουν πληροφορικη στα οικονομικα και κατι τετοια....δεν πιστευω να πειραζει ε;

Γι'αυτό πρέπει να ρωτήσεις τη γραμματεία. Εκεί ξέρουν ποια αναγνωρίζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ έχω παραπάνω μαθήματα από αυτά που ζητάνε αλλά το αντικείμενό μου έχει να κάνει με υπολογιστές, το οποίο και διδάσκω, οπότε κανείς δεν μου ζητάει πιστοποίηση!!:D:D:D Σκέψου ότι τα μαθήματα που θα χρησιμοποιούσα για την βεβαίωση, τα κάνω εγώ τώρα στη σχολή!!!χαχαχα

Πάντως, αν το ήθελα για ΑΣΕΠ, δεν θα πήγαινα να δώσω φράγκο!!Θα έδινα αυτή τη βεβαίωση και τέλος!

οχι κοιτα ..για να ειμαι ειλικρινης...εμενα αυτη την στιγμη δεν με ενδιαφερει ο ασεπ(αργοτερα σιγουρα αλλα οχι τωρα)...αυτο που θελω ειναι να κανω πρακτικη ασκηση και ειδα οτι στις ελαχιστες προϋποθεσεις ειναι η γνωση χειρισμου H/Y και καλη μαλιστα λεει(αυτο μας ελειπε τωρα)...και για αυτο ειπα οτι πτυχιο χρειαζεται πρεπει να το εχω εγκαιρως μεχρι το καλοκαιρι...παντως οσα πιο πολλα με πληροφορικη κανεις τοσο το καλυτερο ε;;
Αυτή τη βεβαίωση την έχω πάρει κι εγώ από τη σχολή μου αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα τη δεχθούν στο δημόσιο και για όλες τις θέσεις. Το ECDL Core είναι ανώτερο από αυτήν αφού περιλαμβάνει 7 ενότητες ενώ αυτή η βεβαίωση που χορηγούν τα ΑΕΙ και ΤΕΙ σχεδόν πάντα δεν περιλαμβάνει και τις 7 ενότητες.

μπαααα εγω διαφωνω λιγουλακι...στην σχολη κανεις και προγραμματισμο...(ε καλα οχι οπως οι πληροοφορικαριοοι )παντως κανεις και θεωρια....οχι απλως να χειριζεσαι Η/Υ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top