Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω, γιατί σε ενδιαφέρει τόσο ο δημόσιος τομέας, όταν ο μισθός που σου δίνει πλέον δε φτάνει ούτε για ζήτω; :hmm:

Επί του θέματος όμως και για να μην είμαι οφ, με μόλις 47 διορισμούς για το 2011, δε νομίζω πως μπορούμε να μιλάμε για αποκατάσταση στους παιδαγωγούς της δημοτικής εκπαίδευσης. Το μέλλον για τους δασκάλους του δημοσίου είναι πραγματικά δυσοίωνο και τα ιδιωτικά έχουν αρχίσει να έχουν όλο και περισσότερες αιτήσεις για εργασία από πτυχιούχους παιδαγωγικών τμημάτων. Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω.

ΥΓ: Το πληκτρολόγιό σου έχει το γράμμα Θ στο U. :)
Οι διορισμοί θα παγώσουν για 1 ή 2 χρόνια παρόλα αυτά κάποτε θα ανοίξουν και στον πάτο να φτάσει η Ελλάδα δασκάλους θα διοριζει. Ίσως τα επόμενα χρόνια δεν υπάρχει η νομιμότητα που λέμε και θα δουλεύετε με συμβάσεις 1,2 χρόνων αλλά άνεργοι όπως είναι π.χ. οι φιλόλογοι που ζουνε με ιδιαίτερα (και αν ) δε νομιζω να γίνετε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Οι διορισμοί θα παγώσουν για 1 ή 2 χρόνια παρόλα αυτά κάποτε θα ανοίξουν και στον πάτο να φτάσει η Ελλάδα δασκάλους θα διοριζει. Ίσως τα επόμενα χρόνια δεν υπάρχει η νομιμότητα που λέμε και θα δουλεύετε με συμβάσεις 1,2 χρόνων αλλά άνεργοι όπως είναι π.χ. οι φιλόλογοι που ζουνε με ιδιαίτερα (και αν ) δε νομιζω να γίνετε ποτέ.
σιγουρα θα γινουν διορισμοι αλλα οχι σε ενα και δυο χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
σιγουρα θα γινουν διορισμοι αλλα οχι σε ενα και δυο χρονια
ναι μεν θα γινονται καποιοι διορισμοι,αλλα με ποιες αναλογιες(πχ 1/20 ξερω γω;:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ναι μεν θα γινονται καποιοι διορισμοι,αλλα με ποιες αναλογιες(πχ 1/20 ξερω γω;:worry:)
απο οτι διαβασα σε μια ερευνα με την αναλογια 1/7.τωρα δεν ξερω που μπορει να φτασει αυτη η αναλογια:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!Και εγώ φέτος πέρασα Παιδαγωγικό στην πόλη μου,στη Θεσσαλονίκη!!!Ήταν ένα όνειρο για μένα να περάσω Παιδαγωγικό και το ήθελα πραγματικά πολύ!!!Μ'αρέσει αυτή η δουλειά περισσότερο από κάθε άλλη!!!Πολλοί μου λένε συνέχεια ''Τι ήθελες και πήγαινες εκεί..!!Ανεργία θα έχει ο κλάδος σας!! '' Δεν με ενδιαφέρει όμως καθόλου τι λένε!!!Πιστεύω πως όποιος αγαπάει την δουλειά του πετυχαίνει σ'αυτήν και βρίσκει τρόπο ώστε να καταφέρει να έχει και αποκατάσταση!!!Όλο και κάποιος θα βγαίνει στην σύνταξη οπότε θα ανοίγουν θέσεις και για εμάς!!!Και άλλωστε υπάρχουν και τα ιδιαίτερα(Αρκετοί παίρνουν δασκάλους για τα παιδιά τους) , αλλά και τα ιδιωτικά σχολεία!!!Μέχρι τώρα λέγαν για τους δασκάλους και για την ταχεία αποκατάσταση τους γιατί τους έπαιρναν ωρομίσθιους (τους διόριζαν δηλαδή,και μετέπειτα τους έκαναν μόνιμους) χωρίς ΑΣΕΠ!!Εεε τώρα τι και αν δίνουμε ΑΣΕΠ;;..!!!Όποιος το βάλει πείσμα θα τα καταφέρει!!!;)

μόλις είδα το post σου ένιωσα λες και το έγραψα εγώ λέξη προς λέξη! :D πες τα κοπέλα μου,κι εγώ έχω ως το μεγαλύτερό μου όνειρο να περάσω ΠΤΔΕ και ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι..ακριβώς επειδή το λατρεύουμε κάπου θα μας βγάλει εξ'αιτίας της επιμονής και της διάθεσης που θέλουμε να δείξουμε!λες κι οι άλλοι κλάδοι άλλωστε καλύτερη απορροφητικότητα έχουν..άντε και με το καλό συναδέλφισσες ελπίζω! :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
μιας και φτανει η ωρα για το μηχανογραφικο και πρωτη σχολη προτιμησης μου ηταν ειναι και θα ειναι το παιδαγωγικο-αν και τεχνολογικη-θα ηθελα να ρωτησω κατι.
εχουν μεγαλες διαφορες οι σχολες μεταξυ τους;υπαρχει καποια που ισως να ειναι καλυτερη;ή καποια το αντιθετο;τα μαθηματα ειναι τα ιδια σε ολες τις σχολες;;;
και οτι αλλο εχετε να μου πειτε ευπροσδεκτο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Κάθε παιδαγωγικό έχει δικό του οδηγό σπουδών. Τα μαθήματα έχουν κάποια συνάφεια, αλλά υπάρχουν και τελείως διαφορετικά. Δεδομένου ότι δεν έχουμε φοιτήσει όλοι σε όλα δε θεωρώ σοφό να δίνονται καλά και κακά τμήματα. Μελετώντας τα προγράμματα σπουδών βλέπεις τι σε ενδιαφέρει και διαλέγεις αυτό που ταιριάζει σε σένα.

Για παράδειγμα στην Αλεξανδρούπολη έχουν μεγαλύτερη ειδίκευση σε κάποιους τομείς όπως μαθηματικά (ας με διορθώσει ο Φρικ αν κάνω λάθος), στα Ιωάννινα επιλέγεις έναν τομέα εξειδίκευσης στο τρίτο έτος (αν δεν απατώμαι και πάλι :P), στη Φλώρινα ξεκινάς πρακτική άσκηση πολύ νωρίς και αποκτάς μεγαλύτερη πρακτική εμπειρία.

Οπότε καλύτερα να κάνεις μια βόλτα στις σελίδες των τμημάτων και να ρίξεις τη ματιά σου στους οδηγούς σπουδών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Κάθε παιδαγωγικό έχει δικό του οδηγό σπουδών. Τα μαθήματα έχουν κάποια συνάφεια, αλλά υπάρχουν και τελείως διαφορετικά. Δεδομένου ότι δεν έχουμε φοιτήσει όλοι σε όλα δε θεωρώ σοφό να δίνονται καλά και κακά τμήματα. Μελετώντας τα προγράμματα σπουδών βλέπεις τι σε ενδιαφέρει και διαλέγεις αυτό που ταιριάζει σε σένα.

Για παράδειγμα στην Αλεξανδρούπολη έχουν μεγαλύτερη ειδίκευση σε κάποιους τομείς όπως μαθηματικά (ας με διορθώσει ο Φρικ αν κάνω λάθος), στα Ιωάννινα επιλέγεις έναν τομέα εξειδίκευσης στο τρίτο έτος (αν δεν απατώμαι και πάλι :P), στη Φλώρινα ξεκινάς πρακτική άσκηση πολύ νωρίς και αποκτάς μεγαλύτερη πρακτική εμπειρία.

Οπότε καλύτερα να κάνεις μια βόλτα στις σελίδες των τμημάτων και να ρίξεις τη ματιά σου στους οδηγούς σπουδών. :)

Σε γενικες γραμμες οπως σου τα ειπε η Αννα ειναι τα πραγματα Χριστινα.

Οσο για την Αλεξανδρουπολη δεν ειναι τοσο οτι εχουμε μεγαλυτερη ειδικευση στα μαθηματικα, απλως εχουμε ασυνηθιστα πολλα θετικοτεχνολογικα μαθηματα σε σχεση με τα αλλα παιδαγωγικα τμηματα.

Παντως, οπου και να περασεις, αν οντως σου αρεσει το επαγγελμα του δασκαλου δε νομιζω πως θα το μετανιωσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
foreverfreak

MissKit

ευχαριστω πολυ:)
θα ηθελα επισης συγκεκριμενα να ρωτησω.στη πατρα σε τι μαθηματα δινουν περισσοτερο βαση;και στο βολο αν ξερετε///
μιας και αυτες οι πολεις ειναι αυτες που θα δηλωσω πρωτα αφου οι αλλες που αναφερατε(αλεξα/πολη ,φλωρινα)πεφτουν αρκετα μακρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ποια πολη θεωρειται πως εχει την καλυτερη σχολη για παιδαγωγικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ο καθενας μας θα σου πει τη σχολη του ως την καλυτερη,να παινεψουμε λιγο και το σπιτι μας... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
σ'οποια πολη και να παω ομως το πτυχιο την ιδια αξια δεν θα εχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
σ'οποια πολη και να παω ομως το πτυχιο την ιδια αξια δεν θα εχει?
Εννοειται βρε,απο οποια σχολη πτδε και να αποφοιτησεις,θα ειναι το ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
παιδια επισης ποιο παιδαγωγικο εχει λιγες υποχρεωτικες παρακολουθησεις-εργαστηρια??? και λιγες πρακτικες? ειναι κανεις τριτο -τεταρτο ετος απο παιδαγωγικα ή ξερει γιατι μετα το 2τερο αρχιζουν αυτα μου εχουν πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Στο δεύτερο έτος ξεκινάει το τμήμα της Φλώρινας και σχεδόν κάθε μάθημα από εκεί και πέρα έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, επομένως δε στο συνιστώ αν θες θεωρία-θεωρία και τίποτε άλλο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
σε ευχαριστω misskit ! δεν ειναι οτι θελω θεωρια,ειναι οτι δεν μπορω να λειπω απο αθηνα συνεχεια σε περιπτωση που περασω καπου εκτος αθηνων. με απασχολει πολυ αυτο.θα δειξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
παιδια επισης ποιο παιδαγωγικο εχει λιγες υποχρεωτικες παρακολουθησεις-εργαστηρια??? και λιγες πρακτικες? ειναι κανεις τριτο -τεταρτο ετος απο παιδαγωγικα ή ξερει γιατι μετα το 2τερο αρχιζουν αυτα μου εχουν πει.
Στο παιδαγωγικο της Αλεξανδρουπολης τα πραγματα εχουν ως εξης; Μεχρι το τριτο ετος, τα μαθηματα στα οποια η παρακολουθηση ειναι υποχρεωτικη (εργαστηριακα) ειναι η Διδακτικη μεθοδολογια I και ΙΙ, οι μεθοδοι εκπαιδευτικης ερευνας και η διδακτικη των μαθηματικων. Στο τελευταιο, περα απο την παρακολουθηση της διαλεξης, μια φορα στις 2 εβδομαδες παρακολουθεις το μαθημα σε μια ταξη του δημοτικου και επιπλεον (μια φορα στις 2 βδομαδες παλι) ενα εργαστηριο, στο οποιο συζητατε για τις παρατηρησεις σας στη σχολικη αιθουσα. Γενικα το τελευταιο εχει πολλες απαιτησεις και πολυ τρεξιμο μεσα στο εξαμηνο, οποτε απαιτει και αρκετο χρονο απο τη μερια του φοιτητη. Τελος, στο 4ο ετος, στο πρωτο εξαμηνο εχεις την πρακτικη I (παρακολουθηση μαθηματων σε σχολειο και καποια μαθηματα στη σχολη) και στο τελευταιο την πρακτικη II (ενας ολοκληρος μηνας που οι φοιτητες κανουν μαθημα στα παιδια του δημοτικου)

Αυτα σε γενικες γραμμες, ελπιζω να σε βοηθησα:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
ευχαριστω foreverfreak θα τα λαβω υποψιν μου ολα. να δω και τι μορια εβγαλα και θα αποφασισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
σε ευχαριστω misskit ! δεν ειναι οτι θελω θεωρια,ειναι οτι δεν μπορω να λειπω απο αθηνα συνεχεια σε περιπτωση που περασω καπου εκτος αθηνων. με απασχολει πολυ αυτο.θα δειξει.
Σ'εμας η πρακτικη αρχιζει απο το 6ο εξαμηνο.Και μονο στα Μαθηματικα β εξαμηνου ειχαμε ως τωρα τοποθετηση απουσιων(η οποια,και παλι δεν δεσμευε τον φοιτητη απολυτα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Παίδες,κι εγώ που φέτος θα δώσω και στοχεύω καθαρά στο παιδαγωγικό δημοτικής,έχω ωστόσο κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με τις πόλεις που θα δηλώσω.(Τώρα όλα αυτά σαν ιδέα τα ρωτάω,δεν προτρέχω,ούτε αγχώνομαι!Απλά αν μπορούσε κανείς να με διαφωτίσει... ^^)
Το παιδαγωγικό Κρήτης ας πούμε δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω σε προτεραιότητα από το παιδαγωγικό στην πόλη μου..το ίδιο και για της Ρόδου..αλλά πέφτουν και στην άλλη άκρη της Ελλάδας από μένα! -_-
Ωστόσο δεν θα έχω θέμα,ως πολύτεκνη χώνομαι και σε φοιτητικη εστια,οποτε μπορω να φυγω ελευθερα.. Μονο να μου πειτε για ποιοτητα μαθηματων/καθηγητων κτλ στις αντιστοιχες σχολες (πρωτα θα δηλωσω οπου υπαρχει παιδαγωγικο στη βορεια ελλαδα κι υστερα θα πανε τα νησια με την πολη μου..αλλα στα 2 τελευταια δεν ξερω ποιο να βαλω σε προτεραιοτητα)..Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top