Φοιτητικές παρατάξεις

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Εδω θα συζητήσουμε αυτό το σημαντικό ζήτημα. Κυρίως ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά του να γραφτείς μέλος σε κάποια παράταξη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μακριαααααα!!!! Είχα γραφτεί σε ΚΝΕ και ΠΚΣ και ξέρω!! Είδα κι έπαθα να ξεγραφτώ μετά!
Μακριάααααα! Ο,τι και να σας λένε μην τους αφήσετε να σας πείσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εκει που πηγες και γραφτηκες καλα να παθεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
εκει που πηγες και γραφτηκες καλα να παθεις!!
Hμουνα μικρό και αθώο και με πείσανε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά για εμάς τους κοινούς θνητούς που δεν είμαστε και δεν ήμασταν μέλη τι επιπλέον θα πρόσφερε το να είσαι μέλος σε μια παράταξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Το να γραφτεις σε μια κομματικη παραταξη ειναι πολυ μεγαλος μπελλας. Π.χ. ο εργοδοτης αναλογα με τα συμφεροντα του μπορει να μην σε προσλαβει σε δουλεια. Προσωπικα, εδω και 3 χρονια πηγαινω στο φεστιβαλ της ΚΝΕ, αυτη τη χρονια με επιασαν πολλαααα ατομα για να με βαλουν μεσα στη παραταξη... Εννοειτε πως δεν δεχομουνα, αφου η πολιτικη ειναι ενα πραγμα που το μισω αφανταστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Το να γραφτεις σε μια κομματικη παραταξη ειναι πολυ μεγαλος μπελλας. Π.χ. ο εργοδοτης αναλογα με τα συμφεροντα του μπορει να μην σε προσλαβει σε δουλεια. Προσωπικα, εδω και 3 χρονια πηγαινω στο φεστιβαλ της ΚΝΕ, αυτη τη χρονια με επιασαν πολλαααα ατομα για να με βαλουν μεσα στη παραταξη... Εννοειτε πως δεν δεχομουνα, αφου η πολιτικη ειναι ενα πραγμα που το μισω αφανταστα...
Mόνο που το thread αφορά τις φοιτητικές πολιτικές παρατάξεις δηλαδή, ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, ΠΑΣΠ, ΠΚΣ, ΕΑΑΚ κλπ. :offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
πρωτα απο ολα συναναστρεφεσαι με κοσμο(ενδιαφεροντες και μη) και συζητας και διασκεδαζεις και προβληματιζεσαι..δευτερον εχεις καλυτερη επικοινωνια με τους καθηγητες αν το θεσ και συ....και περισοτερες πληροφοριες για θεματα στις εξετασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
πρωτα απο ολα συναναστρεφεσαι με κοσμο(ενδιαφεροντες και μη) και συζητας και διασκεδαζεις και προβληματιζεσαι..δευτερον εχεις καλυτερη επικοινωνια με τους καθηγητες αν το θεσ και συ....και περισοτερες πληροφοριες για θεματα στις εξετασεις

Χμμμ πολύ ενδιαφέροντα αυτά!:hmm: :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης ότι μόνο αν το έχεις στο αίμα σου πρέπει να γραφτεις. Δηλαδή αν είσαι συνειδητοποιημένο άτομο και είσαι σε όλα καλά με το κόμα σου, τότε ναι, να γραφτείς για να προσφέρεις ότι μπορείς στον φοιτητικό κόσμο. Η αλήθεια είναι ότι οι φοιτητικές παρατάξεις (αν και τις απεχθάνομαι πραγματικά) βοηθούν πολύ κόσμο, ιδιαίτερα στις εγγραφές (τουλάχιστον στο Παν. Κύπρου)

Το αρνητικό είναι ότι αν αφοσιωθείς στην παράταξη χάνεις την ηρεμία σου πολύ εύκολα. Όλο λασπολογίες, νεύρα, επιχειρηματολογίες, τρεχάματα για να διοργανώσεις πράματα κτλ...

Αν πάλι σου αρέσει να προσφέρεις κάτι στον φοιτητικόκοσμο, νομίζω πως υπάρχει και άλλος τρόπος (π.χ. αρθρογραφία για τα προβλήματα του Πανεπιστημίου), ή αν από την άλλη θες να οργανώνεις πράγματα, τότε υπάρχουν και οι όμιλοι ή άλλοι τομείς του Πανεπιστημίου (π.χ. εγώ είμαι βοηθός εστιών και διοργανώνω events για να περνάνε καλά οι ένοικοι...)
Άρα βασική παράμετρος παραμένει αυτό που είπα στην αρχή: ΤΟ ΚΟΜΜΑ. Αν είσαι μέσα στην ιδεολογία και το γουστάρεις, το κάνεις, αλλιώς, άστο για άλλους που αντέχουν! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μακριά από τα κομματόσκυλα κάθε χρώματος!:mpliaks::mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
γαβ γαααβ :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
πρωτα απο ολα συναναστρεφεσαι με κοσμο(ενδιαφεροντες και μη) και συζητας και διασκεδαζεις και προβληματιζεσαι..δευτερον εχεις καλυτερη επικοινωνια με τους καθηγητες αν το θεσ και συ....και περισοτερες πληροφοριες για θεματα στις εξετασεις

Και είναι σωστό να συμβαίνουν αυτα? Τι σχέση έχουν τα θέματα των εξετάσεων με τις πολιτικές παρατάξεις?? Αλλά στην ελλάδα του "μέσου" και της διαφθοράς δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Κρίμα όμως να βλέπω φοιτητές, αντί να είναι ιδεολόγοι να έχουν συμβιβαστεί και να κοιτάνε το συμφέρον τους και μόνο. Στις παρατάξεις θα έπρεπε να γράφεται κανείς απο ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, όχι για να έχει πληροφορίες για τα θέματα των εξετάσεων και ..."γκόμενες" όπως έχω ακούσει απο αλλού. :sick: :mad:
Πάντως νομίζω οτι κατάλαβα σε ποιά παράταξη είσαι/αναφέρεσαι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
σε ποια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
ΔΑΠ-ΝΔΦΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Καταρχάς θα συμφωνήσω με τον Monaxo...πρέπει να το έχεις μέσα σου...

Και περνάμε στις δικές μου εμπειρίες. 'Ημουν ενεργό μέλος από το 2ο έτος μέχρι και μέσα 4ου..(μετά πλάκωσε διπλωματική, δουλειά στο πολυτεχνείο, ασχολούμουν μεν, αλλά όχι τόσο όσο στα μικρότερα χρόνια).
Κατάφερα να μπω νωρίς στα κόλπα, να καταλάβω τι παίζει με καθηγητές, εξετάσεις, σημειώσεις, εργασίες και τα συναφή (και οι καθηγητές είναι στο κόλπο:)). Γνώρισα παιδιά από μεγαλύτερα έτη, κάναμε γενικότερα καλή παρέα. Όσοι είχαν τελιώσει, μας έδιναν πληροφορίες για δουλειές, μεταπτυχιακά, το κλίμα έξω γενικότερα.
Το κλειδί της υπόθεσης είναι να μην σε ψαρώσουν και τρέχεις για αφίσες. Θέλει πολιτική για να περάσεις καλά και μέσα ακόμα στη παράταξη:)

Θυμάμαι τα ξενύχτια στις φοιτητικές εκλογές, τα "βρισίδια" με τις υπόλοιπες παρατάξεις (τρελό γέλιο!), τους πανηγυρισμούς (πως τα κατάφερα και όσο ήμουν EMΠ, πάντα η δική μου παράταξη έβγαινε πρώτη...μόλις έφυγα, χάσαμε:P), τις συνελεύσεις (αν και στη δική μου σχολή είμασταν κόσμιοι και τις κρατάγαμε τις καρέκλες, δεν τις πετούσαμε ο ένας στον άλλο:P)

Από δουλειά τώρα για το σύνολο των φοιτητών: είχαμε καταφέρει αρκετά πράγματα όσον αφορά τη σχολή μας και το πρόγραμμα σπουδών. Γενικότερα δουλεύαμε. Όρεξη να υπήρχε και όλα γίνονταν.

Εγώ το συνέχισα και μετά το μεταπτυχιακό, όταν γύρισα ελλάδα. Κατέβηκα στις εκλογές ΤΕΕ, δικτυώθηκα πάλι, αλλά δεν υπάρχει αρκετός χρόνος για να ασχοληθεί κανείς τώρα, ιδιαίτερα αν είναι μισθωτός.

Και ολοκληρώνω: τα πάθη/μίση/έρωτες στις φοιτητικές παρατάξεις είναι μια χαρά, αρκεί να μην βλέπεις όλους τους άλλους σαν εχθρούς. Ο καθένας φροντίζει πρώτα τον εαυτό του και μετά τους υπόλοιπους. Και πάνω από όλα, δεν απορρίπτεις κανέναν επειδή ανήκει σε άλλη παράταξη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
πρωτα απο ολα συναναστρεφεσαι με κοσμο(ενδιαφεροντες και μη) και συζητας και διασκεδαζεις και προβληματιζεσαι..δευτερον εχεις καλυτερη επικοινωνια με τους καθηγητες αν το θεσ και συ....και περισοτερες πληροφοριες για θεματα στις εξετασεις

Δηλαδή για να διασκεδάσουμε και να συναναστραφούμε με άλλους ανθρώπους πρέπει να είμαστε μέλος κάποιου κόμματος! Έλεος! είμαι ικάνη να επιλέξω μόνη μου τις παρέες μου χωρίς να βάλω "ταμπέλα" για να γίνω αποδεκτή!!!! Όσο για τα άλλα που λες το θέωρω απαράδεκτο που το αναφέρεις σαν θετικό επακόλουθο......Λύπαμαι είλικρινα που "πουλιούντε" ανθρώποι και ιδέες για να έχουν προσωπικό όφελος... Δεν θέλω να προσβάλω τα παιδιά που είναι στις κομματικές παρατάξεις (και εγώ υπηρξα) όμως συμβαίνουν απαράδεκτα πράγματα.....

"...ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΡΙΕΡΑ...":mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πρωτα απο ολα συναναστρεφεσαι με κοσμο(ενδιαφεροντες και μη)
Tις κοπέλες λες ε??? :P :P


και συζητας και διασκεδαζεις και προβληματιζεσαι..

-Που παμε ρε για καφε?
-Φλοκα...
-Α οχι, οχι παλι φλοκα. Να παμε στα Σταρμπακς, που...

(και ο συμπαγής πολιτικός λόγος, υπεισέρχεται τους υγιούς προβληματισμού...)


δευτερον εχεις καλυτερη επικοινωνια με τους καθηγητες αν το θεσ και συ....

:upside: :upside: :upside: :upside: :upside: πως μεταφράζεται αυτο αν εισαι κοπελα???


και περισοτερες πληροφοριες για θεματα στις εξετασεις


............................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
....Και εγώ γιατί νόμιζα πως οι φοιτήτικες παρατάξεις είναι κομματικοποιημένες και φερέφωνα των πολιτικών κομμάτων:hmm:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
....Και εγώ γιατί νόμιζα πως οι φοιτήτικες παρατάξεις είναι κομματικοποιημένες και φερέφωνα των πολιτικών κομμάτων:hmm:...

Και το προφιτερόλ έχει ως βάση του τη ζύμη και τη σοκολάτα αλλά δε χρειάζεται σε ενα θέμα που μιλάμε για προφιτερόλ αναγκαστικά να μιλήσουμε για ζύμη ή σοκολάτα. Σεβαστό αυτό που νομίζεις αλλά συζητάμε άλλο θέμα τώρα.:)

Πάντα φιλικά έτσι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top