Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι ότι δεν είχα ακούσει για δημόσιο ΙΕΚ. Σε τι υπερτερεί από το ιδιωτικό? και ποια τα οφέλη από το να σπουδασει καποιος σε δημοσιο ΙΕΚ?? Η αξία του πτυχίου του να υποθέσω είναι χαμηλότερη απο του πανεπιστημιου, ετσι? Η φίλη μου ειναι σ αυτη τη θέση να επιλέξει γ αυτό ρωτάω

Τα δημοσια και ιδιωτικα ΙΕΚ ειναι ακριβως το ιδιο! Η μονη διαφορα τους εναι στις εγκαταστασεις,στο επιπεδο γνωσεων που προσφερουν κτλ για τα οποια σαφως καλυτερα ειναι τα ιδιωτικα, γιαυτο και τα πληρωνεις! Τωρα ειναι αναλογα και τι ειδικοτητα θελεις και αναλογως ψαχνεις.Τα ιδιωτικα εχουν περισσοτερες ειδικοτητες.Και τα δυο παντως δινουν ακριβως τα ιδια πτυχια,δηλαδη πτυχιο επιπεδου 3 (ισοτιμο με τα ΕΠΑΛ) και ειναι κρατικως αναγνωρισμενα. Και φυσικα μιλαμε για μεταλυκειακη εκπαιδευση και οχι για τριτοβαθμια. Και αυτο που εμαθα προσφατα ειναι οτι το φοιτητικο πασο στα ιδιωτικα το δικαιουνται μονο οσοι ειναι κατω των 22!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
@@ πάσο παίρνουμε. Πέρυσι είχαν κανονικά, φέτος μόνο μία κάρτα έχουμε, η οποία δεν βοηθάει και πολύ (μία συμφοιτήτριά μου την έπιασαν με μειωμένο εισιτήριο και της έχωσαν πρόστιμο κανονικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδια αλλο ΙΕΚ αλλο ΕΠΑΛ. Ειναι αλλες βαθμιδες
Δεν ισχυει οτι τα ΙΕΚ εχουν isced 3 ειναι isced 4 να ξερετε.
Αλλο δευτεροβαθμια αλλο μεταδευτεροβαθμια.
Πλεον εχουν ξεκαθαρισει.
ΙΕΚ ΚΕΜΕ στη μεταδευτεροβαθμια.
Τωρα στο δημοσιο οντως συμμετεχουν στου ΔΕ διαγωνισμους ακομα , αλλα δεν ξερω αν εχει προβαδισμα το ΙΕΚ.
ουσιαστικα προκειται για παρατυπια του Ελλ κρατους , αλλα τι να κανεις
Εχω πιστοποιηση απο ΙΕΚ στη Λογιστικη και γραφει ξεκαθαρα Μεταδευτεροβαθμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catspid

Νεοφερμένος

Η catspid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας!Θα προσπαθησω να σας βοηθησω σχετικα με τις αποριες σας με τα ΙΕΚ ως αποφοιτος πλεον!Εχω τελειωσει το τμημα Νοσηλευτικης σε ΙΕΚ στην Αθηνα.Πασο ναι ειχαμε περσι το οποιο ισχυε μονο για αστικα λεωφορεια κ οχι για υπεραστικα αλλα φετος δεν μας το βγαλανε επειδη δεν ειχαν πληρωθει απο τον ΟΑΣΑ.Εγω προσωπικα εδινα 3000 το χρονο συνολο δηλαδη 6000 κ τα δυο χρονια συν καθε εξαμηνο 50 ευρω για παραβολο Δημοσιου!Διαφορά με το Δημοσιο ΙΕΚ εχει μονο στ οτι στ Δημοσιο δινεις λιγοτερα χρηματα καπου στ 200-300 το εξαμηνο(ισως κ λιγοτερα)κ ειναι πιο φλου σε θεματα μαθηματων κ διδασκαλιας κτλ απ'οτι εχω μαθει απο φιλες μου που εχουν τελειωσει.Πιστοποιηση δινουν κ τα 2 ΙΕΚ γτ ειναι αναγκαστικη για να αναγνωριστει το πτυχιο και να παρετε την αδεια ασκησης επαγγελματος.Ουσιαστικο το Δημοσιο δεν υπερτερει σε κατι απο το ιδιωτικο ισα ισα στ ιδιωτικο επειδη πληρωνεις κ περισσοτερα "παιρνεις" κ περισσοτερα.Τωρα σαν πτυχιο βρισκεται κατω απο τα πτυχια των ΤΕΙ κ πανω απο τα πτυχια του ΟΑΕΔ ή μαζι με τον ΟΑΕΔ ειναι δηλαδη αρκετα υποτιμημενα.Απο την στιγμη που εχεις παρει την πιστοποιηση σου η οποια δινεται 2 φορες το χρονο κανονικα (πλεον αν θα βγει θα εισαι τυχερος μεσα στ χρονο) μπορεις να δουλεψεις καλλιστα σε ιδιωτικο κ δημοσιο τομεα.Οποιαδηποτε αλλη απορια που εχετε θα χαρω να σας απαντησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδια αλλο ΙΕΚ αλλο ΕΠΑΛ. Ειναι αλλες βαθμιδες
Δεν ισχυει οτι τα ΙΕΚ εχουν isced 3 ειναι isced 4 να ξερετε.
Αλλο δευτεροβαθμια αλλο μεταδευτεροβαθμια.
Πλεον εχουν ξεκαθαρισει.
ΙΕΚ ΚΕΜΕ στη μεταδευτεροβαθμια.
Τωρα στο δημοσιο οντως συμμετεχουν στου ΔΕ διαγωνισμους ακομα , αλλα δεν ξερω αν εχει προβαδισμα το ΙΕΚ.
ουσιαστικα προκειται για παρατυπια του Ελλ κρατους , αλλα τι να κανεις
Εχω πιστοποιηση απο ΙΕΚ στη Λογιστικη και γραφει ξεκαθαρα Μεταδευτεροβαθμια.

Για το επιπεδο του πτυχιου ειχα ακουσει απο φιλο μου που ειναι στο ΔΕΛΤΑ οτι ειναι ισο με το επαλ αλλα αφου εσυ εχεις πτυχιο σιγουρα ξερεις πολλα παραπανω ;) Για μενα προσωπικα η επιλογη καποιου να παει σε Ιεκ ειναι λαθος εκτος και αν δεν υπαρχει το αναλογο τμημα που θελει σε ΤΕΙ ή Πανεπιστημιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Για το επιπεδο του πτυχιου ειχα ακουσει απο φιλο μου που ειναι στο ΔΕΛΤΑ οτι ειναι ισο με το επαλ αλλα αφου εσυ εχεις πτυχιο σιγουρα ξερεις πολλα παραπανω ;) Για μενα προσωπικα η επιλογη καποιου να παει σε Ιεκ ειναι λαθος εκτος και αν δεν υπαρχει το αναλογο τμημα που θελει σε ΤΕΙ ή Πανεπιστημιο!
Eιναι σιγουρο , προκειται για αλλη βαθμιδα τη μεταδευτεροβαθμια οπου ανηκουν ΚΕΜΕ και ΙΕΚ .
Στο εξωτερικο γραφεσαι σε προχωρημενο εξαμηνο αντιστοιχης σχολης πανεπιστημιου αν εχεις πιστοποιηση ιεκ , πηγε κ εδω να εφαρμωσθει και υπηρχαν αντοδρασεις αλλα θα εφαρμωστει κ εδω η κοινοτικη οδηγια.
Τα ΙΕΚ ειναι καλουτσικη επιλογη αν δεν μπορεις να πας εξω η περνας σε τει της φαπας.
Σουπερ για μαγειρας η κομμωτης.
Λογιστικα κ μαρκετιγκ υπερκορεσμενα ετσι κι αλλιως.
Παντως ο φιλος σου σου ειπε λαθος τα πραγματα δεν ειναι ισο με το επαλ αλλα επιπεδου 4 , ανωτερη δηλ βαθμιδα.
Μεταδευτεροβαθμια γραφει το διπλωμα ειναι ξεκαθαρο μην ακουτε ραδιο αρβυλες παιδια, πολλοι πηγαν σε τεχνικα λυκεια
για ειδικοτητα και την πατησαν -εχασαν χρονο αντι να στραφουν στα ιεκ.
Δεν παιρνεις και το ουπερ ουαου πτυχιο παντως αλλα στην αναβροχια καλο ειναι το χαλαζι.
Στην τελικη πτυχιο ΑΕΙ παιρνεις κ απο το ΕΑΠ αν εχεις καημο δε χρειαζεται να πας πανελληνιες για να περασεις
σε ΤΕΙ της καρπαζιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nn@

Νεοφερμένος

Η @nn@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα έχω έναν φίλο που σκέφτεται να πάει σε δημόσιο ΙΕΚ ειδικότητας μάγειρα έχει κάλη επαγγελμάτικη αποκατασταση η ειδικότητα αυτή ή μήπως να το ξάνασκεφτεί και πόσα χρήματα πρέπει να δώσει το εξάμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπέρα έχω έναν φίλο που σκέφτεται να πάει σε δημόσιο ΙΕΚ ειδικότητας μάγειρα έχει κάλη επαγγελμάτικη αποκατασταση η ειδικότητα αυτή ή μήπως να το ξάνασκεφτεί και πόσα χρήματα πρέπει να δώσει το εξάμηνο?

Σιγουρα εχει αποκατασταση αλλα υπαρχει κορεσμος πλεον στο επαγγελμα! εχει γεμισει ο τοπος μαγειρες! Σε γενικες γραμμες ειναι καλα παντως και γω σκεφτομουν να παω.ειναι γυρω στα 250 το εξαμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nn@

Νεοφερμένος

Η @nn@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ευχαριστώ για την απάντηση Και μια άλλη ερώηση αν εχεις πέρασει σε κάποιο ΤEI μπορείς παραλληλα να παρακόλουθείς κάποιο Ιεκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bilikas

Νεοφερμένος

Ο Bilikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστώ για την απάντηση Και μια άλλη ερώηση αν εχεις πέρασει σε κάποιο ΤEI μπορείς παραλληλα να παρακόλουθείς κάποιο Ιεκ?

Στο ΙΕΚ Praxis που ρωτησα, μου ειπαν οτι δεν υπάρχει προβλημα, και μπορεις να εισαι και στα δυο παραλληλα.

Ειχα και εγω την ιδια απορία, σε περιπτωση που θα πέρναγα σε κάποιο ΤΕΙ, αλλα τελικά δεν...

Θα κανω ομως μαγειρική, θα με στειλουν και για πρακτική απο το ΙΕΚ, οποτε και η δουλεια ειναι εξασφαλισμενη.. αρκει να βάλω και εγω τα δυνατα μου, γιατι οπως μας έιπε και ενας οικογενειακος φιλος, και η δουλεια του μαγειρα περναει την σχετική κρίση του αλλα ειναι καλυτερα απο αλλες δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coolstudent77

Νεοφερμένος

Η coolstudent77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συγγνώμη δηλαδή, για να πας σε δημόσιο ΙΕΚ πρέπει να πληρώσεις κιόλας; Και πόσο πάει το "μαλλί", αν γνωρίζει κανείς; Εγραφές μπορούν να κάνουν όλες οι ηλικίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Συγγνώμη δηλαδή, για να πας σε δημόσιο ΙΕΚ πρέπει να πληρώσεις κιόλας; Και πόσο πάει το "μαλλί", αν γνωρίζει κανείς; Εγραφές μπορούν να κάνουν όλες οι ηλικίες;
367 δυστηχως το εξαμηνο παει το μαλλι. Απαραδεκτο , θα επρεπε να χορηγουν καποιο ατοκο δανειο σε τετοιες ασχημες
εποχες.
Ειναι αρκετα αυστηρα στα δημοσια ιεκ πανω απο δυο μαθηματα αν χρωστας χανεις το εξαμηνο, οποτε να πας σε σχολη
που μπορεις να τα βγαλεις περα.
Ειναι σπαστικη διαδικασια εχεις υποχρεωτικες ωρες καθε μερα , και το χειροτερο πρεπει να παρεις πιστοποιηση μολις
αποφοιτησεις αλλιως θεωρεισαι απλα αποφοιτος κ δεν εχεις επισημα επαγγελματικα δικαιωματα.
Ιδιαιτερα σημαντικο αν θες να πας εξωτερικο η να μπεις δημοσιο η αν εισαι πχ απο ιεκ νοσηλευτων οποτε χρειαζεσαι
αδεια επαγγελματος.
Αστα να πανε , αλλα τι να κανεις;
Eσυ τι ειδικοτητα θες να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rocco

Νεοφερμένος

Ο Rocco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Συγγνώμη δηλαδή, για να πας σε δημόσιο ΙΕΚ πρέπει να πληρώσεις κιόλας; Και πόσο πάει το "μαλλί", αν γνωρίζει κανείς; Εγραφές μπορούν να κάνουν όλες οι ηλικίες;
Μιας και το έψαχνα και εγώ, παραθέτω το σχετικό κείμενο από ένα ΙΕΚ:

Τα δίδακτρα των καταρτιζομένων στα Ι.Ε.Κ. αρμοδιότητας ήΕΠΕΘ, καθορίζονται σε τριακόσια εξήντα επτά ευρώ (367 €) για κάθε εξάμηνο κατάρτισης και καταβάλλονται εφάπαξ με την εγγραφή του καταρτιζομένου, σε συμβεβλημένη με τον Ο.Ε.Ε.Κ. τράπεζα.
Η μη καταβολή των διδάκτρων κάθε εξαμήνου, συνεπάγεται τη μη εγγραφή του υποψηφίου για την κατάρτιση στο εξάμηνο αυτό.
Με απόφαση του Δ.Σ. του Ο.Ε.Ε.Κ. ύστερα από εισήγηση της Διεύθυνσης Κατάρτισης, δύνανται να απαλλάσσονται από την υποχρέωση καταβολής διδάκτρων καταρτιζόμενοι που οικογένειες τους διαμένουν μόνιμα σε περιοχές που έχουν τεθεί σε κατάσταση ανάγκης (π.χ. σεισμόπληκτες, πλημμυροπαθείς, πυροπαθείς) και για όσο χρόνο κρίνεται κατά περίπτωση απαραίτητο.
Σε περίπτωση επανεξέτασης για οποιανδήποτε λόγο μαθήματος εξαμήνου, χωρίς επαναπαρακολούθηση, καταβάλλονται από τον καταρτιζόμενο εξέταστρα είκοσι εννιά ευρώ και τριάντα πέντε λεπτών (29,35 €).
Το παραπάνω ποσό καταβάλλεται, πριν από την έναρξη της εξεταστικής περιόδου, με αίτηση του καταρτιζόμενου για συμμετοχή του στην επανεξέταση.
Σε περίπτωση επανάληψης της παρακολούθησης μαθήματος ή μαθημάτων λόγω απουσιών ή μειωμένης επίδοσης, καταβάλλονται δεκατέσσερα ευρώ και εξήντα επτά λεπτά (14,67 €) για κάθε μάθημα ανά εξάμηνο, πολλαπλασιαζόμενου του ποσού αυτού επί τον αριθμό των ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας του μαθήματος. Στην περίπτωση αυτή δεν καταβάλλονται εξέταστρα.
Το κατά τα παραπάνω, ποσό καταβάλλεται πριν από την έναρξη του εξάμηνου κατάρτισης, με αίτηση επαναπαρακολούθησης του καταρτιζομένου.
(Σύμφωνα με το άρθρο 6 της ή.Α . Δ/13074/7.6.00, ΦΕΚ 780/τ. Β΄/23-6-2000, οι αλλοδαποί, υπήκοοι χωρών εκτός Ε.Ε. καταβάλλουν στα Δημόσια Ι.Ε.Κ. δίδακτρα και εξέταστρα πιστοποίησης διπλάσια από εκείνα που καταβάλλουν οι Έλληνες καταρτιζόμενοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι..
Εχω τελειωσει ιστορικοφιλοσοφικη σχολη :Ρ αλλα παντα μου αρεσαν τα οικονομικα.. (μεγαλη ιστορια).
Αντι να παω σε καποιο ΙΕΚ επδ εργαζομαι κιολας.. λεω να παω σε ενα φροντιστηριο που παρεχει διπλωμα απο τη Sigular (ειναι οικονομικο προγραμμα-8μηνο). Το μαλλι παει στα 1400 ευρω για 8μηνες... ειναι πιστοποιηση απο την ιδια την Sigular και μαθαινεις αρκετα. Απο μισθοδοσια μεχρι εντυπα,δηλωσεις κλπ Τι λετε να κανω; κανω καλα; για να κοστιζει τοσο δεν νομιζω να ειναι "μαπα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι..
Εχω τελειωσει ιστορικοφιλοσοφικη σχολη :Ρ αλλα παντα μου αρεσαν τα οικονομικα.. (μεγαλη ιστορια).
Αντι να παω σε καποιο ΙΕΚ επδ εργαζομαι κιολας.. λεω να παω σε ενα φροντιστηριο που παρεχει διπλωμα απο τη Sigular (ειναι οικονομικο προγραμμα-8μηνο). Το μαλλι παει στα 1400 ευρω για 8μηνες... ειναι πιστοποιηση απο την ιδια την Sigular και μαθαινεις αρκετα. Απο μισθοδοσια μεχρι εντυπα,δηλωσεις κλπ Τι λετε να κανω; κανω καλα; για να κοστιζει τοσο δεν νομιζω να ειναι "μαπα".
Αν μπορεις , πηγαινε καλυτερα σε ΙΕΚ για το λογο οτι παιρνεις πτυχιο μεταλυκειακης εκπαιδευσης πχ Λογιστικη
Δυστηχως δεν γινεται αυτο ευκολα με δουλεια παραλληλα κ 2 χρονια ειναι ψιλοπικρα.
Απο τη στιγμη που δουλευεις κ δεν μπορεις ασ το πηγαινε στη sigular.
Aν εχεις λεφτα κανε τα χαρτια σου για το ΕΑΠ στο οικονομικο αφου σου αρεσεουν τα οικονομικα .
Βασικα ολα ειναι θεμα χρηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μιας και το έψαχνα και εγώ, παραθέτω το σχετικό κείμενο από ένα ΙΕΚ:

Και μετα σου λεει δημοσια ιεκ!αν ειναι ετσι πας σε ιδιωτικο καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Βασικα ναι ολα ειναι θεμα χρηματων και ευχαριστω για την γνωμη σου. Τα ΙΕΚ πλεον πιστευω οτι υπερκορεστηκανε. Δεν ξερω αν συμφερει κανεις να παει και αν ωφελει σε κατι. Ναι θα παω εκει και μακαρι να ειναι καλο. Θα δειξει! το ΕΑΠ τι ακριβως ειναι; ειμαι λίγο άσχετη βλεπεις :Ρ

Μαιρουλα τρελα: θα συμφωνησω :) στο δημοσιο γινεται της τρελης .. ειχα ρωτησει καθηγητρια. Δεν συμφερει καθολου απο θεμα εκπαιδευσης και οργανωσης.

ααα το ανοιχτο πανεπιστημιο;Το ειχα δει περσι αλλα δεν ειχα προλαβει τις αιτησεις. και μαλλον δεν το προλαβα και φετος :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Βασικα ναι ολα ειναι θεμα χρηματων και ευχαριστω για την γνωμη σου. Τα ΙΕΚ πλεον πιστευω οτι υπερκορεστηκανε. Δεν ξερω αν συμφερει κανεις να παει και αν ωφελει σε κατι. Ναι θα παω εκει και μακαρι να ειναι καλο. Θα δειξει! το ΕΑΠ τι ακριβως ειναι; ειμαι λίγο άσχετη βλεπεις :Ρ

Μαιρουλα τρελα: θα συμφωνησω :) στο δημοσιο γινεται της τρελης .. ειχα ρωτησει καθηγητρια. Δεν συμφερει καθολου απο θεμα εκπαιδευσης και οργανωσης.

ααα το ανοιχτο πανεπιστημιο;Το ειχα δει περσι αλλα δεν ειχα προλαβει τις αιτησεις. και μαλλον δεν το προλαβα και φετος :/


Το εαπ ναι ειναι το ανοιχτο πανεπιστημιο.απο οτι μου ειχε πει μια καθηγητρια ειναι για οσους εχουν τελειωσει κατι κ δουλευουν η απλα δεν προλαβαινουν να τρεχουν σε παρακολουθησεις και τετοια.παραπανω δεν ξερω.καλυτερα να δωσεις κατατακτηριες και να μπεις σε οποιο τμημα θες.Οσο για τα ιεκ ειναι μουφες τα περισσοτερα.Εμενα μου αρεζε μια ειδικοτητα στο ακμη υπαλληλων αεροδρομιου αλλα δεν βασιστηκα κ πολυ σε αυτα που ειπαν για σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση κ τετοια γιατι δεν νομιζω να παιρνουν τοσο ευκολα υπαλληλους αεροδρομιου κ απο ιεκ κιολας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Το εαπ ναι ειναι το ανοιχτο πανεπιστημιο.απο οτι μου ειχε πει μια καθηγητρια ειναι για οσους εχουν τελειωσει κατι κ δουλευουν η απλα δεν προλαβαινουν να τρεχουν σε παρακολουθησεις και τετοια.παραπανω δεν ξερω.καλυτερα να δωσεις κατατακτηριες και να μπεις σε οποιο τμημα θες.Οσο για τα ιεκ ειναι μουφες τα περισσοτερα.Εμενα μου αρεζε μια ειδικοτητα στο ακμη υπαλληλων αεροδρομιου αλλα δεν βασιστηκα κ πολυ σε αυτα που ειπαν για σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση κ τετοια γιατι δεν νομιζω να παιρνουν τοσο ευκολα υπαλληλους αεροδρομιου κ απο ιεκ κιολας!
Το ΕΑΠ παιδια ειναι ανοιχτο πανεπιστημιο , ειναι η καλυτερη λυση μακραν αν θες πτυχιο ΑΕΙ στα οικονομικα και δουλευεις
καπου παραλληλα. Αρνητικο ειναι οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!!!
550 ΕΥΡΩ η ενοτητα παει το μαλλι..... 12 ενοτητες επι 550 ευρω
Δυστηχως τα λεφτα ειναι παρα πολλα οταν η τετραωρη εργασια παει 220 ευρω.
Πρωτα εξασφαλιζεις το φαγητο κ υστερα τα αλλα.
Οσο για τα ΙΕΚ ειναι καλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη .Τελειωσα 2 ΙΕΚ επανω στα οικονομικα με βοηθησαν
να βρω εργασιες κλπ ομως δεν εξελισεσαι . Απο ειδικοτητες λιγες αξιζουν πχ νοσηλευτικη που τα παιδια δουλευουν
παρα πολυ καλη η κομμωτικη -ανοιγεις κουρειο κατευθειαν- τα ΕΚΑΒ ,γενικα ειδικοτητες υγειας- καλλωπισμου.
Αν ξεκινουσα παλι θα διαλεγα κουρεας να ανοιξω μπαρμπερικο να ειχα κατευθειαν δικη μου εργασια.
Βλεπω παιδια με μεταπτυχιακα σερβιτορους κ ανεργους , κουρεας πολυ καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ΠΟΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?!?!?!?!?!?!?! νομιζα οτι δεν δινεις καν..οτι ηταν δημοσιο!!!!!!!!!! ο χριστος και η παναγια! εμεινα τωρα... πρωινιατικα :/

Θα συμφωνησω με τον Λαλαουνη! Πλεον στην Ελλαδα.. δεν πρεπει να χεις τπτ απο πτυχια μου φαινεται. Αλλιως να εχεις πολλα πτυχια ωστε να επιλεχθεις σιγουρα απο τον εργοδοτη. Εγω δουλευω 8ωρο σαν γραμματεας καααθε μερα και παιρνω 400 ευρω!! Απαραδεκτο στις μερες μας.. και πιστευω πως ολοι οι μισθοι εκει θα φτασουν!

Εγω θα παω σε ενα φροντιστηριο 1400 ευρω/8 μηνες. Σου παρεχει ενα πολυ καλο εφοδιο για τη ζωη.. αφορα το προγραμμα της Singular (για οποιον γνωριζει) και ειναι στις περισσοτερες εταιρειες. Λεω να το επιχειρησω και οτι βγει.. Εσεις τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top