Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Λοιπον παιδια ακουστε πως έχει το πραγμα να μου πειτε τί θα κάνατε:redface:
Τελειωσα οπως γνωρίζετε ολοι την σχολη μου τον Νοέμβρη και τωρα σκέφτομαι να πάω και ΙΕΚ σε κλάδο διοικηση επιχειρησεων ή κατι σχετικο
είναι κουλο αυτο που σκέφτομαι??
Θα με βοηθησει σε κάτι το χαρτί του Ιεκ??
εσεις τί θα κάνατε? θα πηγαίνατε?:hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Λοιπον παιδια ακουστε πως έχει το πραγμα να μου πειτε τί θα κάνατε:redface:
Τελειωσα οπως γνωρίζετε ολοι την σχολη μου τον Νοέμβρη και τωρα σκέφτομαι να πάω και ΙΕΚ σε κλάδο διοικηση επιχειρησεων ή κατι σχετικο
είναι κουλο αυτο που σκέφτομαι??
Θα με βοηθησει σε κάτι το χαρτί του Ιεκ??
εσεις τί θα κάνατε? θα πηγαίνατε?:hmm:

IEK διοίκησης επιχειρήσεων???? Ψιλοτσάμπα είναι βρε κουνελάκι μου έχω ήδη τέτοιο πτυχίο και μάλιστα αρκετά χρόνια πριν και πίστεψε με δεν με ωφέλησε καθόλου.
Αν πάντως θες οποσδήπωτε ΙΕΚ διάλεξε κάποιο άλλο κλάδο όπως marketing, διαφήμιση κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
βασικα ακου τι παιζει έχω μια επαγγελματικη προταση πάνω στον τομέα μου και σκέφτομαι πως αν ε΄χω και διοικηση επιχειρησεων θα είναι διαφορετικα γιατι είναι καινουργια εταιρια και αυτη που την φτιαχνει με θέλει για δεξι της χέρι οπότε αλλιως θα είναι να έχω και ένα χαρτι σχετικο με διοικηση ετσι το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
βασικα ακου τι παιζει έχω μια επαγγελματικη προταση πάνω στον τομέα μου και σκέφτομαι πως αν ε΄χω και διοικηση επιχειρησεων θα είναι διαφορετικα γιατι είναι καινουργια εταιρια και αυτη που την φτιαχνει με θέλει για δεξι της χέρι οπότε αλλιως θα είναι να έχω και ένα χαρτι σχετικο με διοικηση ετσι το σκέφτομαι.

Απλά γενικά να ξέρεις οτι το χαρτί απο ΙΕΚ δεν λέει και πολλά πράγματα, εδώ του πανεπηστιμίου έχει γίνει πια λες και είναι Λυκείου.
Η Διοίκηση επιχειρήσεων είναι κάτι πολύ γενικό σαν να λέμε υπάλληλος γραφείου ενώ το marketing ειδικά τώρα που κοντέυει να γίνει ένα με τις πωλήσεις έχει μεγαλύτερη βαρύτητα για αυτό και το θεωρώ καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ευχαριστω παππούλη μου

--

Σημερα το κοιταξα τί ειδικοτητες εχει μεχρι στιγμης στην περιοχη μου και θα πάω Διοικητικο και Οικονομικό Στέλεχος Επιχειρήσεων

ρε παιδια, είναι κανεις αλλος που να τελειωσε και να πηγαινει και ιεκ οχι επειδη δεν του αρέσει η ειδικοτητα που σπουδασε αλλά έτσι??για άλλους λόγους ή είμαι η μόνη??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Bunny, θα σου μιλήσω από θέση εμπειρίας μιας και διδάσκω σε ΙΕΚ, εντελώς διαφορετικό όμως αντικείμενο. Πιστεύω ότι ούτε η δουλειά που γίνεται είναι ιδιαιτέρως καλή (ακόμη και στα πιο φημισμένα, για προφανείς λόγους δε θα σου αναφέρω που βρίσκομαι εγώ) γιατί το υλικό σπουδαστών που έρχονται δυσκολεύεται να ανταποκριθεί αλλά είναι διατεθειμένο να πληρώσει καλά αλλά και πολλοί διδάσκοντες είναι απλώς στην κατηγορία "φοιτητής".

Αν σε ενδιαφέρει πήγαινε, αλλά να ξέρεις ότι δεν πρόκειται για σημαντικό "χαρτί" αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει, εκτός φυσικά αν έχεις βολιδοσκοπήσει την μελλοντική εργοδότρια και είδες ότι θα εκτιμούσε κάτι τέτοιο.

Μερικές φορές, για να κλείσω, αισθάνομαι ότι διδάσκω τα προφανή και οι άνθρωποι που με ακούνε αδυνατούν να τα καταλάβουν, τώρα που το σκέφτομαι απουσιάζει λίγο και το μεράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δε θα ρωτήσω που διδάσκεις φυσικά αλλά θα ήθελα να μάθω ΤΙ διδάσκεις....
Μήπως το αντικείμενο το δικό σου είναι ιδιόμορφο?

Και το ρωτάω αυτό γιατί απ όσο θυμάμαι εγώ (βέβαια είναι και πριν πολλά χρόνια κι άλλες εποχές) επειδή κι εγώ από ΙΕΚ είμαι και είμαι εδώ και χρόνια επαγγελματίας, εμείς μαθαίναμε όντως πράγματα....
Ισως βέβαια να έχει να κάνει με το αντικείμενο σπουδών γιαυτο και σε ρωτάω...
εγώ βγήκα σχεδιάστρια διακοσμήτρια....
έμαθα από τοπογραφικό/άρχιτεκτονικό/δομικό σχέδιο εως μακέτα/διακόσμηση/χρώμα/ελεύθερο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Bunny, δε ξέρω τι σχολή τελείωσες αλλά αν είναι δημόσια θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις κάποιο μεταπτυχιακό τίτλο της σχολής σου. Θα είναι και δημοσίου αρα θα έχει περισσότερη αξία και θα σου ρθει πιο φτηνά. Τα ΙΕΚ,(Τουλα΄χιστο μεχρι τώρα) δεν αναγνωρίζονται από το κράτος. Μόνο για ιδιωτικό τομέα μετράνε και αν... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν αναγνωρίζονται από το κράτος. Μόνο για ιδιωτικό τομέα μετράνε και αν... ;)


εδώ διαφωνώ...
1. υπάρχουν ΙΕΚ που αναγνωρίζονται απο το κράτος
2. και να μην αναγνωρίζονται, ανάλογα με τις σπουδες μπορείς να δώσεις εξετάσεις στο κρατος και να αναγνωριστείς ως επαγγελματίας
3. και σημαντικοτερον, στον ιδιωτικό τομερα μετράνε και με το παραπάνω (ανάλογα πάντα την ειδικότητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
ΚΑΝΕΝΑ ΙΕΚ ιδιωτικό δεν αναγνωρίζεται ως ισότιμο με το δημόσιο πανεπηστήμιο. Απλά στις διαφημίσεις λένε ότι είναι αναγνωρισμένα από το κράτος. Είναι, ΑΛΛΑ ως ισότιμα του Λυκείου όχι του πανεπηστημίου (Τριτοβάθμια εκπαίδευση) Φυσικά αυτό δεν το διευκρηνίζουν ποτέ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
παιδια υπάρχουν δημόσια ιεκ, δνε πάω να βγάλω αυτο το χαρτι για να ακολουθησω την ειδικοτητα του ιεκ αλλά για να έχω κατι επιπλεον, ζητανε και στο δημόσιο απο ιεκ ατομα και μάλιστα προσφατα η αγροτικη τράπεζα καθως επίσης έχω 2 φιλους που είναι σε καλές θεσεις ο ένας Στην Εθνική και ο άλλος στην Πειραιως και μπήκαν με το απολυτηριο του ιεκ;)
Προς το παρον δνε σκέφτομαι μεταπτυχιακό γιατι δνε θα με βοηθησει πουθενα με τα τωρινα δεδομένα;)
Το γνωρίζω πως το επίπεδο δεν είναι όπως στα ΤΕΙ ΑΕΙ αλλά μην τα ισοπεδωνουμε και όλα, μην τα βγάζουμε και τελείως άχρηστα(το λέω αντικειμενικα)
και οσο για το φτηνα που μου είπε κάποιος είναι 100? το εξάμηνο;) δνε είναι τίποτα. Είναι δημόσιο δεν είναι απο τα ΞΥΝΗ ΔΟΜΗ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αν υπάρχουν δημόσια τότε εντάξει. Εχουν αξία και αναγνωρίζονται από το κράτος. Δε ξέρω αν είναι ισότιμα αλλά είναι αναγνωρισμένα και μετράνε για το δημόσιο.

Bunny, έχε υπόψη ότι ένα μάστερ, πάντα δίνει το <<κάτι>> παραπάνω ;) . Ιδιαίτερα για δημόσιο δίνει αρκετά μόρια απότι έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αν υπάρχουν δημόσια τότε εντάξει. Εχουν αξία και αναγνωρίζονται από το κράτος. Δε ξέρω αν είναι ισότιμα αλλά είναι αναγνωρισμένα και μετράνε για το δημόσιο.

Bunny, έχε υπόψη ότι ένα μάστερ, πάντα δίνει το <<κάτι>> παραπάνω ;) . Ιδιαίτερα για δημόσιο δίνει αρκετά μόρια απότι έχω ακούσει.

δεν με ενδιαφερει ο δημόσιος τομέας;) και με τα τωρινα δεδομένα που έχω για την δουλεια που θέλω και μάλλον θα κάνω δεν μου χρειάζεται το μαστερ. Πέρυσι ψαχνόμουν πολύ για μάστερ, τωρα όχι λογω αλλαγης προγράμματος:P
Ισότιμα με τα πανεπιστημια δεν είναι αλλά αναγνωρίζονται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ΚΑΝΕΝΑ ΙΕΚ ιδιωτικό δεν αναγνωρίζεται ως ισότιμο με το δημόσιο πανεπηστήμιο. Απλά στις διαφημίσεις λένε ότι είναι αναγνωρισμένα από το κράτος. Είναι, ΑΛΛΑ ως ισότιμα του Λυκείου όχι του πανεπηστημίου (Τριτοβάθμια εκπαίδευση) Φυσικά αυτό δεν το διευκρηνίζουν ποτέ. ;)

Κανένα ΙΕΚ γενικά δεν αναγνωρίζεται ως ισότιμο με κανένα ΤΕΙ ή Παν/μιο.
Τα ΙΕΚ αποτελούν την λεγόμενη μεταδευτεροβάθμια εκπ/ση δλδ μια κλίμακα πάνω απο το λύκειο και καμμία σχέση δεν έχουν με τριτοβάθμια εκπ/ση.
Ακόμη και στον δημόσιο τομέα ανήκουν στην ΔΕ (δευτ/μια εκπ/ση) με προτεραιότητα απο τους απόφοιτους λυκείου.
Τόσο τα ιδιωτικά όσο και τα δημόσια έχουν την ίδια αναγνώριση ως ΔΕ.
Εξάλλου η φοίτηση στα ΙΕΚ απο μόνη της δεν παρέχει τίποτα παρά μόνο βεβαίωση παρακολούθησης το δίπλωμα απονέμεται μετά απο εξετάσεις στον ΟΕΕΚ που είναι κοινές για αποφοίτους δημοσίων ή ιδιωτικών.
Για μένα bunny δεν αξίζει τον κόπο να πας εφόσον ήδη έχεις τελειώσει ένα ΤΕΙ το ΙΕΚ είναι ένα βήμα πίσω, κάτι σαν να διαλέγεις να παρακολουθήσεις ένα διαφορετικό τύπο λυκείου απο αυτό που τελείωσες.
Αν θες να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου καλύτερα επέλεξε να κινηθείς μέσα στην τριτοβάθμια αφού ως απόφοιτος έχεις ευκαιρία για κατακτήριες, συμμετοχή σε προγράμματα εξ αποστάσεως(δες στο ΤΕΙ Πειραιά), σεμινάρια κ.α.
Ειλικρινά το θεωρώ χάσιμο χρόνου όπως το θεώρησα και για μένα που πέρασα δύο χρόνια εκεί.Το επίπεδο διδασκαλίας είναι ειλικρινά πολύ χαμηλό ακόμη και στα ακριβοπληρωμένα ιδιωτικά, άσχετα τι τάζουν και τι διαφημίζουν και παρόλο που το πρόγραμμα σπουδών που είναι ενιαίο απο τον ΟΕΕΚ είναι αξιόλογο λόγω του κατά κύριο λόγω χαμηλού επιπέδου σπουδαστών που προσεγγίζει δεν τηρείται και έτσι ουσιαστική και εμπεριεκτική διδασκαλία σπανίως γίνεται(τουλάχιστον σε ειδικότητες παραπλήσιες με διοίκηση και οικονομικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
βασικά τα γνωρίζω αυτα που λες απλα μια που κάθομαι και μπορω να συνδιασω και την δουλεια σκεφτηκα να πάρω κξαι ενα χαρτιο απο το ιεκ ετσι να το εχω ετσι κι αλλιως δημόσιο είναι, είναι κοντα στο σπίτι μου απλά να εχω κι αλλο ενα εφόδιο στην ζωη μου, ετσι το σκέφτομαι, δεν ειπα πως θα μάθω οτι θα μάθαινα στην τριτοβάθμια αλλα κάτι θα μαθω κι εκει:)
μετα οι κατατακτηριες που μου ειπες ειναι κάτι τελειως διαφορετικο, θα πρεπει να φυγω πάλι απο το σπίτι και να αρχίσουν τα εξοδα απο την αρχη και αυτο είναι πολύ δυσκολο ειδικα στην τωρινη κατασταση των οικονομικων μου:/:
Εκτος αυτο δνε με νοιάζει τόσο οσο την Λία ας πουμε που θελει να πάρει ενα χαρτι απο την ειδικότητα που της αρέσει, εγω απλα ειδα εχω ελευθερο χρόνο?πως να το εκεμταλευτω χωρις εξοδα??ΙΕΚ;)
Δεν ξερω ισως σκέφτομαι και λάθος γι'αυτο το συζηταω μαζι σας να δω εσεις πως το βλέπετε:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Έτσι όπως αναπτύσεις το σκεπτικό σου, δε βλέπω γιατι να μην πας στο ΙΕΚ που θέλεις. Πιστεύω είναι καλή επιλογή. Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις δίχως άλλες σκέψεις που γεννούν αμφιβολίες. :)

By the way... βλέπω ότι έχεις βγάλει ΤΕΙ τεχνολογίας Γεωπονίας. Από περιέργεια ποιά ειδικότητα? Σπουδάζω (ακόμα) ζωική παραγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Έτσι όπως αναπτύσεις το σκεπτικό σου, δε βλέπω γιατι να μην πας στο ΙΕΚ που θέλεις. Πιστεύω είναι καλή επιλογή. Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις δίχως άλλες σκέψεις που γεννούν αμφιβολίες. :)

By the way... βλέπω ότι έχεις βγάλει ΤΕΙ τεχνολογίας Γεωπονίας. Από περιέργεια ποιά ειδικότητα? Σπουδάζω (ακόμα) ζωική παραγωγή.
μαλλον είσαι ο πρωτος που κατάλαβες το σκεπτικό μου;)
Φυτική παραγωγη
Πες βρε άνθρωπε πως είσαι κι εσυ στην επιστημη μας
πω πω πολλοι μαζευτηκαμε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κανένα χαρτί δεν πάει χαμένο απλά επειδή και γω το πέρασα και το θεώρησα εντελώς χάσιμο χρόνου μιλάω μόνο βασισμένη στην δική μου εμπειρία. Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική.
Βασικά σου γράφω για να ρωτήσω μιας και μιλάς για δημόσιο έχεις ενημερωθεί για το πότε γίνονται αιτήσεις και για τα δικαιολογητικά;Μην χάσεις τις προθεσμίες και τσάμπα συζητάμε:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ναι καλέ καταλαβαίνω με ποια λογικη το λες μην αγχώνεσαι
ναι ναι εχω ενημερωθει στις 4/9 αρχίζουν και αυριο θα πάω να ρωτησω τί χρειάζεται.
Να ρωτησω κάτι??'ασχετο εχω χδασει το απολυτηριο του Λυκείου αν πάωτο πτυχίο θα τους κάνει άραγε?Αν πάω στο σχολειο που τελείωσα θα μου βγάλουν ενα ή θα χρειάζεται ολοκληρη διαδικασία??:hmm:
Στην μετακόμοιση εχασα πολλά(δνε ξέρω που τα εχω ακόμα σε κουτες στιβαγμένα σε μια αποθηκη είναι:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εξάλλου η φοίτηση στα ΙΕΚ απο μόνη της δεν παρέχει τίποτα παρά μόνο βεβαίωση παρακολούθησης το δίπλωμα απονέμεται μετά απο εξετάσεις στον ΟΕΕΚ που είναι κοινές για αποφοίτους δημοσίων ή ιδιωτικών.
Πολύ βασικό αυτό. Το ήξερα και εγώ!
Και εγώ καθηγητής στο ΙΕΚ έκανα κάτι φεγγάρια συνεπώς να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες!

Εγώ bunny να σου προτείνω το εξής αν τα λεφτά δεν είναι θέμα! Πας σε ένα ιδιωτικό κάτι σε 3000? το οποίο καταλαβαίνει και ότι δουλεύεις και παίρνεις ένα μεταπτυχιακό που σε βάθος χρόνου θα είναι πιο σημαντικό από το χαρτί του ΙΕΚ που για μένα απλά δεν έχει καμιά αξία! Πληρώνεις αλλά και σε δημόσιο μεταπτυχιακό στο κλάδο που θες πληρώνεις ποια!
Το ΙΕΚ είναι 1.5 χρόνος ενώ το ιδιωτικό ίσως το κάνεις και σε 1!Και από την στιγμή που το δημόσιο δεν σε ενδιαφέρει δεν θα έχεις και κανένα πρόβλημα πέρα από την αναγνώριση για τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top