Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο MBA ισχύει όμως και δε μιλάω για κανένα τει ή ξένο αει. Μιλάω για πτυχιούχους του τμήματος λογιστικής του ΠΑΠΕΙ ή κάτι παρόμοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Στο MBA ισχύει όμως και δε μιλάω για κανένα τει ή ξένο αει. Μιλάω για πτυχιούχους του τμήματος λογιστικής του ΠΑΠΕΙ ή κάτι παρόμοιο.

Από την εμπειρία μου όσον αφορά το ΠΑΠΕΙ και μόνο αυτό, στα μάστερ έχουν τις χαμηλότερες επιδόσεις, και γνωρίζει όλος ο κόσμος (έχω πολλούς γνωστούς) για το πόσο ανοργάνωτο σαν πανεπιστήμιο είναι. Αυτό λαμβάνεται σοβαρά υπόψη. Η ΑΣΟΕΕ έχει 5 ΜΒΑ, εντάξει στο International, σίγουρα θα προτιμούν τους δικούς τους, χωρίς να το ξέρω απόλυτα. Στα υπόλοιπα δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον το 50% του κάθε μάστερ προέρχεται από ΑΣΟΕΕ αλλά αυτό το βρίσκω λογικό. Και στο ΠΑΠΕΙ ισχύει νομίζω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
θελω να μου πειτε την γνωμη σας για το μεταπτυχιακο αυτο με βαση το προγραμμα σπουδων που εχει.
https://www.telecom-mba.aueb.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Στο παμακ το μεταπτυχιακο στην οικονομικη επιστημη δεν εχει διδακτρα και επισης προσφερονται και υποτροφιες των 1500 ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
θελω να μου πειτε την γνωμη σας για το μεταπτυχιακο αυτο με βαση το προγραμμα σπουδων που εχει.
https://www.telecom-mba.aueb.gr/

Εξειδικεύεσαι χωρίς λόγο. Κάνε ένα γενικό ΜΒΑ. Και ο κλάδος περνά μεγάλη κρίση. 3 εταιρείες θα μείνουν. Πάντως ειδικά το ΜΒΑ καλύτερο είναι να το κάνεις μεγαλύτερος γνωρίζοντας ήδη 5 πράγματα. Αυτή η αντίληψη επικρατεί έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
καλησπερα και καλως ηλθα!!!!
λοιπον....ποσταρω στο ε-στεκι για να παρω ορισμενες αντικειμενικες αποψεις και να συζητησω με ατομα που εχουν τους ιδιους προβληματισμους μ εμενα.
ειμαι αποφοιτη κοινωνιολογιας και ψαχνω να κανω ενα μαστερ με σκοπο να μπορεσω να απορροφηθω στην αγορα εργασιας η ακομα και να δουλεψω στο δημοσιο(:smartass:ονειρα)
εχω σκεφτει
ΜΒΑ, human resources,marketing.
Περισσοτερη συναφεια με το πτυχιο μου και μεγαλυτερη απορροφηση ποιο πιστευετε οτι εχει?
Για Ελλαδα μιλαμε παντα.
Με αυτα τα μαστερ μπορω να διεκδικησω θεση διοικητικου στο ασεπ?
Αλλη προταση για μαστερ?
Εχει κανεις εμπειρια απο σπουδες στην ολλανδια η σουηδια???

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Έχω την εξής απλή απορία: Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα της εκάστοτε σχολής αφορά τους αποφοίτους της ή τους αποφοίτους άλλων σχολών που επιθυμούν να μεταπηδήσουν στο αντικείμενό της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχω την εξής απλή απορία: Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα της εκάστοτε σχολής αφορά τους αποφοίτους της ή τους αποφοίτους άλλων σχολών που επιθυμούν να μεταπηδήσουν στο αντικείμενό της;

Στην προκήρυξη που βγαίνει ή κ γενικά στον κανονισμό του κάθε μεταπτυχιακό καθορίζεται ποιους αποφοίτους δέχεται. Δλδ από ποιες σχολές.

Εξειδικεύεσαι χωρίς λόγο. Κάνε ένα γενικό ΜΒΑ. Και ο κλάδος περνά μεγάλη κρίση. 3 εταιρείες θα μείνουν. Πάντως ειδικά το ΜΒΑ καλύτερο είναι να το κάνεις μεγαλύτερος γνωρίζοντας ήδη 5 πράγματα. Αυτή η αντίληψη επικρατεί έξω.

Συμφωνώ. Γενικά τι έχεις τελειώσει? Αν έχεις τελειώσει οργάνωση & διοίκηση επιχειρήσεων ποιο το νόημα να κάνεις μετ/κο στο ίδιο ακριβώς αντικείμενο? Γενικά καλό είναι να δεις 1 μεταπτυχιακό που θα κάνει τη διαφορά. Κ πιστεύω ότι το ΜΒΑ δεν ανήκει σ' αυτή την κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
mm και εμενα θα με ενδιεφερε για MSc στο τομέα Human resources , public relations η communication στην ολλανδια ή Αγγλία. που είναι καλύτερα;

που θα έχω γρηγορότερη αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Zanin δεν ξερω εξειδικευμενα με το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο που θα εχεις γρηγοροτερη αποκατασταση,παντως σε γενικους δεικτες ανεργιας η Ολλανδια αυτη τη στιγμη εχει τη μικροτερη ανεργια στην Ευρωζωνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
θα ηθελα να μου πειτε βρε παιδια οσοι απο εσας εχουν εμπειρια ή εχουν ακουσει κατι
τελικα στην ελλαδα, θελει μεσον για να μπεις σε μεταπτυχιακο που δεν εχει διδακτρα?
στο ΕΑΠ η κληρωση ειναι αδιαβλητη ή παλι παιζει το μεσον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
κανεις εδω στο στεκι, που να εχει μια ιδεα ή μια προταση για καποιο μεταπτυχιακο? οχι αθηνα παρακαλω.
και χωρις διδακτρα ακομα καλυτερα...
επισης, κατι ακομα ποιοι απο εσας εκαναν μεταπτυχιακο και το χρησιμοποιουν τελικα??
οποιο σχολιο δεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
πρεπει να πεις σε ποιον τομέα σε ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό για να σου πούμε αν ξέρουμε κάτι σχετικά,
με τι θες να σχοληθείς ως επαγγελματική αποκατάσταση ή .....ή.......ή.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
και αναρωτιεμαι...............
ειναι τοοοοσο δυσκολο σε αυτη τη χωρα ενας νεος ανθρωπος χωρις οικονομικη ανεση αλλα με πολυ ορεξη να μπει σε ενα γ@μημενο μεταπτυχιακο????

εδωσα στο απθ εξετασεις για ενα μεταπτυχιακο και σημερα ενας καθηγητης απο το πανεπιστημιο Ιωαννινων μου ειπε----παρεπιπτοντως οχι δεν ειναι γνωστος μου ουτε τον εχω μεσο-μακαρι να τον ειχα------μην κανεις ονειρα οτι θα μπεις ποτε σε αυτο το μεταπτυχιακο...οι θεσεις ειναι μιλημενες!!!!!

καταπληκτικα!

δηλ. πρεπει να ξεσπιτωθω να παω πανεπιστημ. αιγαιου να πληρωσω και 3000 διδακτρα ......συν τα εξοδα διαμονης......

για πειτε κανενα νουμερο να παιξω τζοκερ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
αν μας πεις σε ποιον τομέα σε ενδιαφέρει πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολα στην εύρεση κάποιας πληροφορίας.
πάντως σαν προοπτική και το ανοικτό πανεπιστήμιο,κάποιες σχολές εξωτερικού δι'αλληλογραφίας με χαμηλά δίδακτρα ή σε κάποια επί μέρους υποτροφία μήπως?

πάντως σαν οικονομικές σχολές από όσο έχει ακουστεί στην σχολή μου,μόνο το οικονομικό πατρών είναι δωρεάν και μπαίνεις καθαρά μέσω εξετάσεων,άντε και με λίγο σπρώξιμο από καμιά συστατική αλλά όχι πολύ και με τις ώρες δεν είναι πάρα πολύ απαιτητικό οπότε και με μια δουλειά αν βρεις,η αλήθεια είναι δύσκολα,θα τα φέρεις κάπως βόλτα.

για αποκατάσταση δεν έχω ιδέα ομώς....ως καθηγητής βοηθάνε σίγυρά αλλά στο ευρύ πλαίσιο δεν ξέρω πως μπορεί να αντιμετωπίζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
και αναρωτιεμαι...............
ειναι τοοοοσο δυσκολο σε αυτη τη χωρα ενας νεος ανθρωπος χωρις οικονομικη ανεση αλλα με πολυ ορεξη να μπει σε ενα γ@μημενο μεταπτυχιακο????

εδωσα στο απθ εξετασεις για ενα μεταπτυχιακο και σημερα ενας καθηγητης απο το πανεπιστημιο Ιωαννινων μου ειπε----παρεπιπτοντως οχι δεν ειναι γνωστος μου ουτε τον εχω μεσο-μακαρι να τον ειχα------μην κανεις ονειρα οτι θα μπεις ποτε σε αυτο το μεταπτυχιακο...οι θεσεις ειναι μιλημενες!!!!!

καταπληκτικα!

δηλ. πρεπει να ξεσπιτωθω να παω πανεπιστημ. αιγαιου να πληρωσω και 3000 διδακτρα ......συν τα εξοδα διαμονης......

για πειτε κανενα νουμερο να παιξω τζοκερ......

Τηλέφωνα Επικοινωνίας Υπουργείου παιδείας : 210-344-2505, 210-344-2506, 210-344-2508, 210-344-2520
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
1. ειδικη αγωγη
2.περιβαλλοντικη εκπαιδευση
3.οικολογια-αειφορια...κατι σχετικο

εχει σπουδασει κανενας Ροδο??? αν ναι πειτε ρε παιδια χρειαζομαι πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fwteini87

Νεοφερμένος

Η fwteini87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!Μόλις τελείωσα το τμήμα προσχολικής αγωγής του Τ.Ε.Ι Αθήνας και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό..Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε,αν μπορώ να παρακολουθήσω μεταπτυχιακό στο ανοιχτό πανεπιστήμιο(είμαι 23)..και τι πόρτες μου ανοίγονται εκτός του βρεφονηπιοκόμου σε έναν παιδικό σταθμό?:)ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά προγράμματα του ΕΑΠ γίνονται δεκτοί απόφοιτοι τόσο πανεπιστημίων όσο και ΤΕΙ. Το δύσκολο σε αυτήν την περίπτωση είναι να κληρωθείς μεταξύ των πολλών εκατοντάδων υποψηφίων που θα υποβάλλουν αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο επηρεάζουν τα μαθήματα συνάφειας του προπτυχιακού με τα αντίστοιχα του μεταπτυχιακού προγράμματος την επιλογή ενός υποψηφίου πτυχιούχου. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές (αν δεν ακολουθήσω το κλάδο των Βιομηχανικών Μαθηματικών) πάνω στην Μετεωρολογία ή στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες του Πανεπιστημίου Πατρών ή κάποιο συναφές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Αλλά γενικότερα κάτι σε εφαρμοσμένη φύση επιστήμης. Δεν αντέχω άλλο φορμαλισμό. :P Από όσο έχω ψάξει, έχω δει ότι μεταπτυχιακά γύρω από το Περιβάλλον είναι φουλ στην Μετεωρολογία, Χημεία, Βιολογία, Γεωλογία.

Σαν τελειόφοιτος Μαθηματικός δεν έχω επιλέξει τα ομώνυμα προπτυχιακά μαθήματα της Μετεωρολογίας λόγω κακής διδάσκουσας από το Τμ.Φυσικής αλλά επέλεξα τα μαθήματα Μαθηματική Αστρονομία και Αστροφυσική επειδή είναι πιο συνενοήσιμοι οι καθηγητές και μπορείς να χτυπήσεις και 10αράκι με χαλαρό διάβασμα (σίγουρο ενδεχόμενο). Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα στην διαδικασία εισαγωγής επειδή δεν έχω διδαχτεί κάτι συναφές με περιβαλλοντική φυσική; Προσωπικά έχω διδαχθεί αρκετή βασική σύγχρονη φυσική, ουράνιο μηχανική και ρευστομηχανική που είναι η μηχανική της μετεωρολογίας/ φυσικής περιβάλλοντος.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top