Ανασφάλεια και αυτοπεποίθηση

pitbull1

Νεοφερμένος

Ο pitbull1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω ένα πρόβλημα! :(

Το θέμα λοιπόν με μένα όπως λέει και ο τίτλος είναι ότι νιώθω πολλές ανασφάλειες.Αυτό είναι κυρίως στην εμφάνιση..Δεν μου αρέσω! :( Ας πάρω πρώτα το σώμα..από μικρός ήμουν λίγο πιο γεμάτος από τους άλλους (όχι χοντρός,απλώς με λίγα παραπάνω κιλά) και πάντα ένιωθα άβολα με αυτό αλλά τότε δεν έδινα τόση σημασία..τώρα όμως νιώθω απαίσια μέσα στο σώμα μου!μάλλον θα ξεκινήσω γυμναστήριο αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξω να κάνω τόοοοοοοοση υπομονή μέχρι να περάσει καιρός και να χάσω κιλά..πάντα προσπαθούσα να ξεκινήσω γυμναστική σπίτι και μετά από 1 βδομάδα τα παράταγα γιατί απογοητευόμουν που δεν έβλεπα να αλλάζει το σώμα μου..θα μου πείτε τι να αλλάξει σε μια εβδομάδα;δίκιο θα έχετε,αλλά να,όταν βλέπεις ότι έχεις ξεκινήσει μια προσπάθεια και χρειάζεται καιρός για να δεις αποτέλεσμα το παρατάς :/ τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω..Από διατροφή επίσης δεν ξέρω αν πρέπει και τι πρέπει να προσέχω προκειμένου να γίνει πιο γρήγορα η αλλαγή στο σώμα μου,γιατί αν γυμνάζομαι και τρώω συνέχεια παχυντικά δεν έχει νόημα..

Όσον αφορά το πρόσωπο,δεν με θεωρώ άσχημο αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο..ντρέπομαι που το λέω αλλά όταν βγαίνω βόλτες δεν ξέρω ούτε καν πως να φτιάχνω τα μαλλιά μου :redface:

Δεν αντέχω άλλο αυτήν την κατάσταση..ελπίζω με το γυμναστήριο να λυθεί το πρόβλημα..αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή σχετικά με το θέμα ευπρόσδεκτη..

ΥΓ: δεν δίνω τόση έμφαση στην εμφάνιση όσο νομίζετε..απλώς δεν νιώθω άνετα στο σώμα μου σε σημείο που να με θεωρώ σχεδόν άσχημο και όταν πάω να κάνω κάποια προσπάθεια,τα παρατάω σχεδόν κατευθείαν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Χαχα για πες μας, όμως την ηλικία σου, να ξέρουμε σε τι κύματα να εκπέμψουμε.
Κοίτα, σχετικά με το πρώτο, αν είσαι έφηβος (ειδικά 15-) είναι δύσκολο να "φτιάξεις σώμα". Αυτή ως γνωστόν είναι η χειρότερη περίοδος της ζωής του ανθρώπου, κυρίως εμφανισιακά(σπυράκια, πάχος). Είναι μεταβατική περίοδος.

Αν θες να γυμναστείς όμως, δε θα πρότεινα το γυμναστήριο, αλλά κάποιο σπορ. Πχ ποδόσφαιρο, κολύμβηση, βόλευ... Αν πας γυμναστήριο θα κάνεις τα κλασικά : 20 λεπτά διάδρομο και μετά βάρη. Δε χρειάζεται να φουσκώσεις (και μετά αν αφεθείς να ξεφουσκώσεις...).


Και εγώ πάντα είχα λίγα παραπάνω κιλάκια, ειδικά στο γυμνάσιο και αρχές λυκείου, που μετά σιγά σιγά χάθηκαν (με νορμάλ άσκηση -τένις- όχι υπερβολές και νορμάλ διατροφή). Το σημαντικότερο είναι να το βάλεις στο πρόγραμμα και να επιμείνεις. Σε μια βδομάδα μπορεί να μη δεις αλλαγή, αλλά σίγουρα τους πρώτους μήνες θα δεις να σφίγγει το σώμα και να είναι πιο τονωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τα γυμναστηρια ειναι ΒΛΑ-ΚΕΙ-ΕΣ!
Λοιπον, το μονο που θα χρειαστεις ειναι 1 μονοζυγο ( ~ 20 ευρω, εξαρταται αν θα παρεις μαρκα, η κατι πιο πολυπλοκο απο μια απλη μπαρα) και ΙΣΩΣ ενα στρωμα εκγυμνασης ( αν και εγω δεν χρησιμοποιω, μερικους τους πονα το ιερο οστο σε μερικες ασκησεις)

Αρχιζουμε, για κοιλιακους!

Κανεις αυτο, μεχρι να μπορεις να κανεις 5 επαναληψεις απο την επομενη ασκηση
https://www.youtube.com/watch?v=gMo97vRBg5A

και ιδου η αλλη ασκηση, ειναι πολυ δυσκολη, δεν νομιζω να το καταφερεις απο την αρχη, αφου εισαι "τροφαντος"
https://www.youtube.com/watch?v=G0ysNevIv0w

Επειτα, για τα ποδια και τον κωλο, κανεις καθισματα, που πιστευω πως δεν χρειαζεται να σου στειλω λινκ γιατι ολοι τα ξερουν :) Οταν γινουν πολυ ευκολα, προσπαθησε να καταφερεις να τα κανεις με 1 ποδι!

Για πλατες και δικεφαλους, ελξεις, με οποια λαβη θες. Αν δεν μπορεις να κανεις ουτε 1, που ειναι πολυ πιθανο, παρε 1 σταθερη καρεκλα, βαλε το 1 ποδι σου εκει, και δωσε στον εαυτο σου αρκετη ωθηση για να μπορεις να κανεις ελξεις, και προσπαθησε να μην χρησιμοποιεις το ποδι σου πολυ!

Τωρα για το στηθος (μπορει να μην σου φαινεται σημαντικο, αλλα οταν αδυνατησεις, αν δεν ειναι γυμνασμενο θα φαινονται τα κοκκαλα σου, και φανταζομαι πως δεν το θες αυτο!) κανε καμψεις, αν δεν μπορεις, αντι να πατας στις μυτες των ποδιων σου πατα στα γονατα, και θα μπορεσεις να αρχισεις ετσι ( εγω ετσι αρχισα, μην ντρεπεσαι) και ΟΤΑΝ γινουν πολυ ευκολες, παρε μια καρεκλα και υψωσε τα ποδια σου, ετσι πιο μεγαλο % του βαρους σου παει στα χερια.

Τελος για το κατω μερος της πλατης σου

https://www.youtube.com/watch?v=4-5LiHvVQIs
Ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο και θελει ζεσταμα, προσεχε μην χτυπησεις.

ΑΥΤΑ, τωρα οσον αφορα το λιπος σου, ΣΤΑΜΑΤΑ να τρως. Δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις σε αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Τα γυμναστηρια ειναι ΒΛΑ-ΚΕΙ-ΕΣ!
Λοιπον, το μονο που θα χρειαστεις ειναι 1 μονοζυγο ( ~ 20 ευρω, εξαρταται αν θα παρεις μαρκα, η κατι πιο πολυπλοκο απο μια απλη μπαρα) και ΙΣΩΣ ενα στρωμα εκγυμνασης ( αν και εγω δεν χρησιμοποιω, μερικους τους πονα το ιερο οστο σε μερικες ασκησεις)
Καλα οκ οτι πεις.Τα γυμναστηρια εχουν πολυ περισσοτερα οργανα και φυσικα γυμναστε να σε βοηθησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εξαρταται, μπορεις να αναπτυξεις την ιδια δυναμη με 20 ευρω ( το μονοζυγο που ειπα)η να πληρωνεις 20+ τον μηνα για το γυμναστηριο.
Επιλογη του ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εξαρταται, μπορεις να αναπτυξεις την ιδια δυναμη με 20 ευρω ( το μονοζυγο που ειπα)η να πληρωνεις 20+ τον μηνα για το γυμναστηριο.
Επιλογη του ειναι

Αν δε ξέρει πως να κάνει σωστά τις ασκήσεις, το πιθανότερο είναι να τραυματιστεί. Νομίζεις ο καθένας, αγύμναστος που δεν έχει συνηθίσει και δεν έχει αντοχή, να κάνει μονόζυγο; Εγώ επιμένω να ασχοληθεί με αθλήματα, ώστε να μην νιώθει ότι "πρέπει να γυμναστεί" αλλά να περνάει καλά , να ξεχνιέται και να εκτονώνεται.


ΑΥΤΑ, τωρα οσον αφορα το λιπος σου, ΣΤΑΜΑΤΑ να τρως. Δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις σε αυτο

Αν είναι μικρός (και να μην είναι και τόσο μικρός) δε μπορεί να κοψει το φαγητό. Τι λέμε, έλεος, σωστή διατροφή χρειάζεται, όχι junk food.

ΕΛΕΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
τσουφου, το γυμναστηριο ειναι βαρετο, το να κανεις τις ασκησεις που ειπα δεν ειναι καθολου βαρετο, τις κανεις 10 λεπτα πριν μπεις για μπανιο, δεν εχει ολη την διαδικασια να παει μεχρι το γυμναστηριο να ντυθει καταλληλα κτλ.

Οσο για το φαι, και μονο φρουτα να τρωει, αν φαει πολυ παλι παχυς θα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
τσουφου, το γυμναστηριο ειναι βαρετο, το να κανεις τις ασκησεις που ειπα δεν ειναι καθολου βαρετο, τις κανεις 10 λεπτα πριν μπεις για μπανιο, δεν εχει ολη την διαδικασια να παει μεχρι το γυμναστηριο να ντυθει καταλληλα κτλ.

Οσο για το φαι, και μονο φρουτα να τρωει, αν φαει πολυ παλι παχυς θα ειναι

Λέω θα τραυματιστεί ένας που δεν έχει συνηθίσει χωρίς επίβλεψη!!! Σωστή διατροφή δεν είναι μόνο τα φρούτα. Για να έχεις σωστό αποτέλεσμα θέλει υπομονή, σωστή διατροφή(με όλα τα θρεπτικά συστατικά της) και συνδυασμό με γυμναστική. Το παιδί νομίζω εννοεί ότι θέλει να γυμναστεί σαν άνθρωπος και όχι να γίνει Σταλόνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πιο πιθανο ειναι να τραυματιστει με τις δεκαδες παραξενες μηχανες του γυμναστηριου παρα με τις ασκησεις που του λεω
Ειναι ασκησεις ΧΩΡΙΣ παραπανω βαρος απο το σωμα του, οποτε ειναι πιο "φυσικες" και δεν εχουν περιθωριο τραυματισμου αν προθερμανθει σωστα.
Ποτε εχεις ακουσει καποιον να τραυματιζεται απο καθισμα η απο ελξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Πιο πιθανο ειναι να τραυματιστει με τις δεκαδες παραξενες μηχανες του γυμναστηριου παρα με τις ασκησεις που του λεω
Ειναι ασκησεις ΧΩΡΙΣ παραπανω βαρος απο το σωμα του, οποτε ειναι πιο "φυσικες" και δεν εχουν περιθωριο τραυματισμου αν προθερμανθει σωστα.
Ποτε εχεις ακουσει καποιον να τραυματιζεται απο καθισμα η απο ελξη;
Μονο που στο γυμναστηριο υπαρχουν και γυμναστες που καθοδηγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για τα μαλλιά πάντως, απλά άστα να μακρύνουν. Βγαίνεις απ' το μπάνιο, σκουπίζεις και tah-tah! Έτοιμος.

Κάτι λέγατε για μονόζυγα όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theseus

Νεοφερμένος

Ο Theseus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Θεόδωροι (Κόρινθος). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γεια σου φιλε πιτμπουλα,
πες ηλικια υψος βαρος πρωτα.
Κοιτα μαν, μπορεις ΑΝΕΤΑ να φτιαξεις σωμα, αν εχεις υπομονη και το θελεις πραγματικα, ολα γινονται. Γυμναστηρια και διατροφολογους και τετοια ειναι πεταμενα λεφτα, δε τα χρειαζεσαι. Καλο και το γυμναστηριο, αλλα αμα θες να δεις διαφορα, θα πρεπει οι μυς σου να "νοιωσουν" την γυμναστικη που θα κανεις εκει μεσα, οχι σαν τον παπουκα να κανεις ενα σετ και μετα να περιμενεις και να βλεπεις το στρογγυλο κολαρακο της αλλης που κανει ελλειπτικο ( νταξει αμα εισαι αρχαριος, θα ξεκινησεις σιγα σιγα, μη το παρακανεις κιολας, μετα οταν αποκτησεις λιγη "εμπειρια" θα λιωνεις περισσοτερο). Λοιπον ακου, οσο αφορα την διατροφη, κοψε ολες τις σαβουρες, μην τρως τηγανητα- fast food- junk food, πατατακια και τετοιες βλακειες, οχι πολλα γλυκα (τεχνητα επεξεργασμενα σακχαρα, καλυτερα να μην τα τρως καθολου), αντι για γλυκα να τρως μελι-φρουτα φυσικα σακχαρα, κοψτα ολα αυτα τα απολαυστικα που απολαμβανες μεχρι σημερα σαν αρχοντας. Κοιτα, θα πρεπει να φτιαξεις "τουμπανιαρικο" μεταβολισμο. Πως θα το κανεις αυτο? Με σωστη διατροφη και γυμναστικη, βελτιωνεις τον μεταβολισμο σου! Ο χρυσος κανονας ειναι ενας: ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ θα χασεις κιλα! Θα με πειτε τωρα "μα ρε φιλε πως γινεται αυτο? θα μας τρελανεις". Γινεται και παραγινεται, αν σκεφτεις πως για να κανει την πεψη ο οργανισμος σου, θελει ενεργεια δηλαδη καιει θερμιδες, και κανει να δουλευει το συκωτι και το εντερο, με αποτελεσμα, να βελτιωνεται ο μεταβολισμος. Το χειροτερο απ'ολα ειναι να μην τρως καθολου, ετσι "καθεται" και γινεται "λαπας και τεμπλεης" ο μεταβολισμος, και το μονο που καταφερνεις ειναι κανεις ζημια στην υγεια σου και επισης θα χρειαζεσαι ενεργεια και πρωτεινες, ετσι θα καταστρεφονται οι μυς σου, πολλοι θα διαφωνησουν, γτ θα πιστευουν στην αλλη θεωρια, πως αμα δε τρως, ο οργανισμος θα χρειαζεται ενεργεια και ετσι θα την παιρνει απο το αποθηκευμενο λιπος, σωστο μεν αλλα, αλλα δεν ισχυει παντοτε. Πολυ παραμυθι για αρκουδες εχω γραψει μεχρι τωρα. Λοιπον, θα τρως 5-6 μικρα γευματα την ημερα. Τωρα τι να σε πω, θες συγκεκριμενες τροφες? Δεν ειμαι διατροφολογος. Οταν ξυπνας για παραδειγμα,
1ο γευμα : ψωμι ολικης με μελι, και 1-2 αυγα, και φρουτα, ή στραγγιστο γιαουρτι με κουακερ και μελι και δημητριακα, μπορεις να συνδυασεις πολλα πραγματα, μονο μην τρως οτι ειπα στην αρχη.
2ο γευμα: μετα απο 2,5-3 ωρες, κανε ενα σαντουιτσακι για το σχολειο (αμα πας), με ολικης ψωμι, μπορεις να βαλεις μεσα γαλοπουλα, λαχανικα οπως μαρουλι ντοματα, κασερι ή τυρι light, παρε μαζι σου και φρουτα, κανα μηλο, κανα μανταρινι-πορτακαλι.
3ο γευμα, θα ειναι οταν θα εχεις γυρισει απο σχολειο, δλδ μεσημεριανο, θα τρως εκει σπιτικα φαγητα, ειτε ειναι οσπρια με κρεας, ειτε μακαρονια, ψαρια, οτιδηποτε "υγιεινο". θα τα τρως με λιγο σαλατα και 2-3 φετουλες ολικης.
4ο γευμα: μετα απο 2,5-3 ωρες, λογικα κατα τις 5-6 η ωρα, φαε κανα γιαουρτακι με φρουτα, δημητριακα ξηρους καρπους αψητους και τετοια μπιχλιμπιδια ξερεις εσυ. (να ξερεις πως το ασβεστιο, εκτος απο γερα κοκκαλα, βοηθαει και στο αδυνατισμα, οπως και η πρωτεινη, νταξει μη το παρακανεις ομως με την πρωτεινη, γιατι τα βραδυα θα κλανεις ασυστολα φαρμακερο αεριο, 1 γρ ανα σωματικο κιλο αν εχεις καθιστικη ζωη, και 1,5 με 2 γρ αν αθλεισαι, οσο πιο εντονα αθλεισαι τοσο πιο πολυ χρειαζεσαι
5ο γευμα: φαε οτι εφαγες μεσημεριανο, μετα απο 2,5-3 καμια σαλατα παλι με λιγο κρεας, κοτοπουλο, ή τονο.
και πριν πας για υπνο πιες γαλα
Αυτο το πλανο, ηταν παραδειγματικο, εσυ Ο ΙΔΙΟΣ θα φτιαξεις την δικια σου διαιτα, με το τι μπορεις να τρως και τι οχι, μην περιμενεις να βρεις απο το ιντερνετ μια θαυματουργη διαιτα, για να χασεις κιλα. Παντως 5-6 γευματα θα τρως, σε καθε γευμα θα πρεπει να συνδυασεις πρωτεινη, υδατανθρακες, και λιπη ( καλα λιπαρα) σε αναλογια 25-30/50-55/20 % αντιστοιχα, αυτα βεβαια ειναι αναλογα με το βαρος, το υψος και την ηλικα σου, και φυσικα απο τον τροπο ζωης σου, αν κανεις γυμναστικη ή ασχολεισαι με πολλες δραστηριοτητες, τοτε θα χρειαζεται το τομαρι σου περισσοτερες θερμιδες
Πηγες πρωτεινης: αυγα, γαλακτοκομικα προιοντα, κρεας, ψαρια, ξηρους καρπους, οσπρια
Πηγες υδατανθρακα: δημητριακα, ρυζι, ζυμαρικα μακαρονια ψωμι, φρουτα, λαχανικα, οσπρια, γαλα
Πηγες λιπη (καλα λιπαρα, δλδ μη κορεσμενα): Ελαιολαδο (τα καλυτερα λιπαρα για τον οργανισμο), ψαρια, ελιες, ξηροι καρποι (αψητοι), με λιγα λογια φυτικα λιπη, το λιπος που εχει το κρεας ειναι αχρηστο για τον οργανισμο.
Επισης να πινεις νερο, 1,5-2 λιτρα τωρα για το καλοκαιρι πιστευω ειναι καλα, αν γυμναζεσαι με αεροβιο, θα χρειαστεις περισσοτερο νερο. Μετρον αριστον, οπως λεγανε οι λεβεντες προγονοι μας.

Τωρα για γυμναστικη, αυτα που σε ειπε ο γκρεγκορι, παρε ενα μονοζυγο, αμα εισαι αρχαριος και δε μπορεις να κανεις ελξεις, απλα κρεμασου λιγα λεπτα την ημερα. Μονοζυγο + καμψεις, γυμναζεις το πανω μερος. Κοιλιακους και ετσι. Επισης πανε για τρεξιμο, μονος σου ή με κανα φιλο, στο γηπεδο, οπου θες, τρεξε οσο μπορεις φυσικα, σιγα σιγα αυξηνε τον χρονο και τις αποστασεις, καλο ειναι να κανεις και λιγα εκατοσταρια. Οτι αποριες εχεις για γυμναστικη, μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες στο ιντερνετ, και επισης να ρωτησεις εδω. Εγω θα σε προτεινα να ασχοληθεις με καμια πολεμικη τεχνη ( αν σε αρεσει ), πχ κικ μποξινγκ, εχει τρελο αεροβιο, και ειναι οτι πρεπει για καψιμο λιπους.
Φιλε απλα ασχολησου με γυμναστικη και να τρως υγιεινα, οχι για να φαινεσαι "γαματος", αλλα για την υγεια σου πανω απ'ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pitbull1

Νεοφερμένος

Ο pitbull1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ είμαι 17 χρονών,βάρος 78 κιλά και ύψος περίπου 1,77-1,78..

Να ρωτήσω: γιατί να μην πάω γυμναστήριο; εντάξει και στο σπίτι μπορώ να κάνω γυμναστική,αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από ασκήσεις και νιώθω πιο ασφάλεια και σιγουριά αν είμαι με γυμναστή σε γυμναστήριο..τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω.. :/

Σχετικά με την διατροφή,δεν μου είναι δύσκολο να κόψω αυτά που λες,πολλά από αυτά ήδη δεν τα τρώω ούτως ή άλλως και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που έχω μείνει στάσιμος και δεν παίρνω άλλα κιλά..μια μικρή απορία μόνο..το άσπρο ψωμί γιατί δεν κάνει και πρέπει να τρώω ολικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ είμαι 17 χρονών,βάρος 78 κιλά και ύψος περίπου 1,77-1,78..

Να ρωτήσω: γιατί να μην πάω γυμναστήριο; εντάξει και στο σπίτι μπορώ να κάνω γυμναστική,αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από ασκήσεις και νιώθω πιο ασφάλεια και σιγουριά αν είμαι με γυμναστή σε γυμναστήριο..τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω.. :/

Σχετικά με την διατροφή,δεν μου είναι δύσκολο να κόψω αυτά που λες,πολλά από αυτά ήδη δεν τα τρώω ούτως ή άλλως και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που έχω μείνει στάσιμος και δεν παίρνω άλλα κιλά..μια μικρή απορία μόνο..το άσπρο ψωμί γιατί δεν κάνει και πρέπει να τρώω ολικής;

Ότι θες μπορείς να κάνεις χαχα, απλά χρειάζεται επιμονή. Είτε κάνεις στο γυμναστήριο είτε οπουδήποτε. Τώρα για το άσπρο ψωμί.
Είναι σημαντικό να επισημάνω ότι το άσπρο και το ολικής αλέσεως ψωμί (και τα μακαρόνια, μπισκότα κλπ) ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ το ίδιο!
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΑΞΙΑ

Το άσπρο ψωμί (ή αλλιώς αυτό με το απλό αλεύρι σίτου) έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε χαμηλής ποιότητας κατεργασμένους υδατάνθρακες (πχ ζάχαρη) και πολύ αλάτι , ενώ περιέχει πολύ λίγες φυτικές ίνες συγκριτικά με το μαύρο ψωμί (αφού το σιτάρι είναι επεξεργασμένο και έχει αφαιρεθεί ο φλοιός του σιταριού).
Όταν τρως μαύρο ψωμί (είτε ολικής είτε σίκαλης είτε πολύσπορο) καταναλώνεις μεγάλη ποσότητα φυτικών ινών (συνήθως έχουν και λιγότερη ζάχαρη αυτά), με αποτέλεσμα να νιώθεις το αίσθημα κορεσμού γρηγορότερα απ'ότι αν έτρωγες άσπρο ψωμί.

Στην ουσία έχει επικρατήσει η αντίληψη ότι αν τρως μαύρο ψωμί, δεν παχαίνεις, με την έννοια ότι δεν παχαίνεις επειδή χορταίνεις με λιγότερη ποσότητα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top