Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μηπως μορειτε να μου δωσετε ιστοσελιδες για να τα δω και online;
ευχαριστω

https://store.ziti.gr/4d$view?id=2012616-0FA79548&seq=223

https://store.ziti.gr/4d$view?id=2012616-0FA79548&seq=222

Πέρα από αυτό, καλό θα ήταν να πας σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο και να αφιερώσεις λίγο χρόνο να ξεφυλλίσεις και μόνος σου τα σχετικά με τη γραμματική και το συντακτικό βιβλία για να δεις μήπως υπάρχει κάτι που να σε καλύπτει καλύτερα ενδεχομένως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
επειδη ειμαι πο χωριο δεν εχω την δυνατοτητα να μεταβω σε μεγαλα βιβλιοπωλεια στην αθηνα για αυτο ρωταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
επειδη ειμαι πο χωριο δεν εχω την δυνατοτητα να μεταβω σε μεγαλα βιβλιοπωλεια στην αθηνα για αυτο ρωταω

Α οκ τότε! Προσωπικά, αυτά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και τα θεωρώ ως τα καλύτερα στο είδος τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
επειδη δεν μου τα βγαζει στο ιντερνετ πες τα μου λιγο ονομαστικα αυτα που χρησιμοποιεις:)

αυτες οι ιστοσελιδες που μου εχεις δωσει ειναι σχετικες με μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
αυτες οι ιστοσελιδες που μου εχεις δωσει ειναι σχετικες με μαθηματικα

Αλήθεια? Εγώ έκανα copy-paste τα links από τις σελίδες των βιβλίων..:confused: Τέλος πάντων, είναι βιβλία όπως σου είπα των εκδόσεων Ζήτη, Γραμματική και Συντακτικό σε δύο ξεχωριστούς τόμους (συγγραφέας ο Δημήτρης Πασχαλίδης) με θεωρία αναλυτική και πολλές και πολύ καλές ασκήσεις, μαζί με τις λύσεις τους σε ξεχωριστό φυλλαδιάκι. Τα θεωρώ πλήρη προσωπικά και γενικά τα συστήνουν πολλοί φιλόλογοι σε σχολεία και φροντιστήρια. Εγώ τα δουλεύω χρόνια και δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάτι που να μου φαίνεται καλύτερο ή πληρέστερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Επειδή θα πάω Β΄λυκείου (Θεωρητική Κατεύθυνση), θα ήθελα κάποιος να μου υποδείξει ένα καλό βοήθημα με άγνωστα κείμενα ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker19

Νεοφερμένος

Η Joker19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα τη Συστηματική Θεματογραφία της αρχαίας ελληνικής πεζογραφίας του Μιχάλη Σαρρή, έχει συντακτικό,γραμματική και ασκήσεις σε κάθε άγνωστο, νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά...Ο βαθμός δυσκολίας των αγνώστων ποικίλει οπότε θα βρεις και πιο εύκολα και πιο δύσκολα αλλά θα εξασκηθείς και στην γραμματική... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα τη Συστηματική Θεματογραφία της αρχαίας ελληνικής πεζογραφίας του Μιχάλη Σαρρή, έχει συντακτικό,γραμματική και ασκήσεις σε κάθε άγνωστο, νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά...Ο βαθμός δυσκολίας των αγνώστων ποικίλει οπότε θα βρεις και πιο εύκολα και πιο δύσκολα αλλά θα εξασκηθείς και στην γραμματική... :)

Ευχαριστώ πολύ ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
τα βοηθηματα της ελληνοεκδοτικης ειναι καλυτερα απο αυτα του μεταιχμιου;

παιδια τι λετε;
συντακτικο του βασιλατου η του μπαχαρακη;

παιδια θελω να μου προτεινετε ενα συντακτικο καλο για επιπλεον διαβασμαα

Σημείωση: Το μηνύμα προήλθε από το θέμα Βοήθεια/Απορίες στα Aρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εχει ασκησεις πανω στη θεωρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἔχει ἀρκετὲς ἀσκήσεις μὲ πολλὰ παραδείγματα.

Τὸ μόνο ἴσως μειονέκτημα τὸ ὁποῖο εἶχε βρεῖ μιὰ καθηγήτρια ποὺ εἶχα στὸ παν/μιο εἶναι ὅτι δὲν μεταφράζει τὰ παραδείγματα στὴ Ν.Ε. Προσωπικὰ δὲν τὸ θεωρῶ αὐτὸ μειονέκτημα, ἁπλῶς τὸ ἀναφέρω ἐπειδὴ εἰπώθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εγω θα παω β λυκειο..λες να το κατανοησω ευκολα η ειναι πολυ δυσνοητο;
επισης, εχει τις λυσεις των ασκησεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ἔχει ἀρκετὲς ἀσκήσεις μὲ πολλὰ παραδείγματα.

Τὸ μόνο ἴσως μειονέκτημα τὸ ὁποῖο εἶχε βρεῖ μιὰ καθηγήτρια ποὺ εἶχα στὸ παν/μιο εἶναι ὅτι δὲν μεταφράζει τὰ παραδείγματα στὴ Ν.Ε. Προσωπικὰ δὲν τὸ θεωρῶ αὐτὸ μειονέκτημα, ἁπλῶς τὸ ἀναφέρω ἐπειδὴ εἰπώθηκε.
του αναγνωστοπουλου ειναι πολυ καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲν ἔχει τὶς λύσεις τῶν ἀσκήσεων, ἀλλὰ ἐμένα αὐτὸ δὲ μὲ ἐνοχλεῖ. Ὁ καθένας βέβαια ὅπως βολεύεται καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
2 τομοι ειναι του αναγνωστοπουλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
η ελληνοεκδοτικη εχει καλα βοηθηματα για τη θεωρητικη β λυκειου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
για τα αρχαια εχετε να προτενετε καποιο ερμηνευτικο λεξικο;:hmm::hmm::hmm: μου ειπαν του πελεκη,αλλα μου φαινεται υπερβολικα αναλυτικο.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotekos97

Νεοφερμένος

Ο Sotekos97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας και πάλι , επιστρέφω με μερικές ερωτήσεις που αφορούν την θεωρητική κατεύθυνση.
Έχω γενικά καλές βάσεις στην γραμματική ( δεδομένου ότι κάνω και ιδιαίτερα εδώ και χρόνια ) και δουλεύω φυσικά και μόνος μου , απλά τώρα στην Β Λυκείου παρατηρώ κάποιες μικρές δυσκολίες ( κυρίως στους Αρχικούς χρόνους και συνηρημένα ) , και θα ήθελα εάν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό ( και ως εκ τούτου αποτελεσματικό για την εντριβή με την γραμματική ) κατά την γνώμη σας βοήθημα που θα περιέχει ένα ευρύ φάσμα ασκήσεων. Όσον αφορά το άγνωστο κείμενο θα με ενδιέφερε επίσης η γνώμη σας αν και έχω αρκετό υλικό που μπορώ να δουλέψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top