Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

kyriakosg21

Νεοφερμένος

Ο Καρακατσάνης Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά, έχω τη θεματογραφία αρχαίων ελληνικών των εκδόσεων Ζήτη και έχω κάποιες ασκήσεις για μετοχές. Δηλαδή υποκείμενο μετοχής, συννημένη, απόλυτη κ.λπ.
Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων.

Αν έχετε κάποια ιδέα απαντήστε μου σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
Καταρχήν μη γράφεις με κεφαλαία. :)

Εξήγησε καλύτερα τι βοήθεια ακριβώς ζητάς (είναι πολύ γενικό αυτό που λες).


:bye:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakosg21

Νεοφερμένος

Ο Καρακατσάνης Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ενταξει δεν ξαναγραφω με κεφαλαια.Ακου παω 2α λυκειου και εχω τη θεματογραφια αρχαιων ελληνικων των εκδοσεων Ζητη.Εχω κατι ασκησεις για υποκειμενα μετοχων , ειδος μετοχων κ.λπ. και ρωταω αν μπορειτε να με βοηθησετε .Πιθανον καποιος να εχει αυτο το βιβιλιο ,Δεν ειναι σχολικο.Αν μπορει κανποιος ας με βοηθησει .Ευχαριστω εκ των προτερων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
φέτος θα πάω δευτέρα λυκείου και επέλεξα τη θεωρητική κατεύθυνση, γιατί ενώ έχω μια πολύ καλή σχέση και με τα θετικά μαθήματα, παθιάζομαι με τα αρχαία και γενικά τα θεωρητικά. Μέχρι πέρσι είχα διάφορα βοηθήματα, τα οποία ελάχιστα χρησιμοποιούσα. Όμως στις εξετάσεις διάβασα βάσει του βοηθήματος στα Αρχαία και το αποτέλεσμα ήταν άριστο(έγραψα 20). Θεωρώ, και δεν ξέρω βέβαια αν έχω δίκιο, πως με ένα καλό βοήθημα μπορείς να έχεις έναν ολοκληρωμένο τρόπο διαβάσματος, χωρίς να χάνεις χρόνο για να αναζητάς πηγές ή βιβλία. Δηλαδή όλα όσα χρειάζεσαι σε ένα βιβλίο. Έπειτα, τα σχολικά βιβλία δε φημίζονταν ποτέ για το πόσο καλογραμμένα είναι. Θα ήθελα να μου προτείνετε τα καλύτερα βοηθήματα για τα Αρχαία(γνωστό-άγνωστο) και για τα Λατινικά. Διάβασα πως η φιλοσοφία είναι αρκετά εύκολη και δε θα έχω πρόβλημα.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με ασκήσεις συντακτικού και ένα άλλο με άγνωστα κείμενα. Και τα δύο βέβαια να περιλαμβάνουν και τις εκάστοτε λύσεις.Βρήκα ήδη αυτό: https://www.perizitito.gr/product.php?productid=119847
Τί έχετε να πείτε;
Βασίζομαι στην κρίση σας! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Δυο πολυ καλα για αγνωστο ειναι:
-Συστηματική θεματογραφία της αρχαίας ελληνικής πεζογραφίας Εκδότης : ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ
Συγγραφέας : Σαρρής Μιχάλης
Πολυ καλο, εχει 100 αγνωστα με πληρη συντακτικη αναλυση, επισης σε καθε κεφ. εχει γραμμ και συντακτ. θεωρια, και εχει και ασκησεις γραμματικη και συντακτικου αυτονομα απ'το κειμενο, αλλα και μεσα απ'το κειμενο
-Θέματα αρχαίας ελληνικής Γ΄ ενιαίου λυκείου
Συγγραφέας : Μυτιληναίος, Ορφέας Χ.
Εκδόσεις : Ελληνικά Γράμματα
Εχει και για β' και για γ' λυκειου, εγω ειχα αυτο της γ' και εχει και αυτο πληρη συντακτικη αναλυση.Εχει πολυ καλα κειμενα και αυτο! Μαλιστα, στο τελος εχει πολλες σελιδες με λεξιλογιο μονο, απιστευτα βοηθητικο! Αν κατσεις και μαθαινεις με τον καιρο λεξιλογιο, θα γινεις ξεφτερι, εγγυημενο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Χρησιμοποιούσα αυτό του Πασχαλίδη που έχεις ήδη εντοπίσει, είναι εξαιρετικό κατ' εμέ.
Και θεματογραφία πάλι των εκδόσεων Ζήτη. Είχα και της Β' και της Γ' λυκείου. https://www.greekbooks.gr/books/ekpe...-ellinikon-glikiu-theoritikis-kat-sis.product
Υπάρχει και το αντίστοιχο για Β'. Έχει άγνωστα κείμενα και πολλές ασκήσεις επί των κειμένων τόσο για γραμματική όσο και για συντακτικό. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!Μάλλον τελικά θα πάρω και τις ασκήσεις συντακτικού και τη θεματογραφία του Ζήτη. Αλλά περιλαμβάνουν τις λύσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι, η θεματογραφία έχει σίγουρα λύσεις! Το θυμάμαι γιατί είχε ένα πρόσθετο βιβλιαράκι το οποίο το αποχωρίστηκα με το που αγόρασα το βιβλίο γιατί κατασχέθηκε από την καθηγήτριά μου για καλό και για κακό. :)
Του Πασχαλίδη τις έχει μέσα στο βιβλίο αλλά καλύτερα να μην τις ανακαλύψεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunny cant

Νεοφερμένος

Η κυριακη κωνσταντινου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια.. η καθηγητρια του σχολειου μας μας ειπε οτι πρεπει να προμηθευτουμεγια τα αρχαια κατευθυνσης ενα βιβλιο με ρηματα,ενα συντακτικο,μια γραμματικη και ενα βιβλιο για αγνωστα κειμενα....ποια ειναι τα καλυτερα για εσας?? και για λατινικα??τι βοηθηματα προτεινετε???για β λυκειου παντα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω πως η καλυτερη θεματογραφια ειναι του Τζουγανατου ωστε να μυηθεις με τον καλυτερο τροπο στον αρχαιοελληνικο λογο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΖΩ

Νεοφερμένος

Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΖΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ειμαι μαθητρια της β λυκειου και φιλοδοξη να περασω στη σχολη νομικης θες|νικης ....Ανακαλυψα πως χρειαζομαι επιπλεον βοηθεια στην γραμματικη την οποια λογω ανωριμης αντιμετωπισης των αρχαιων στο γυμνασιο δεν μπορεσα ποτε να την κανω κτημα μου... Αυτο συνεπαγεται με αλλωτε μικρα και αλλωτε μεγαλα κενα τα οποια δεν γνωριζω κατα ποσο μπορω να τα καλυψω... Πηγαινω σε ιδιαιτερο μαθημα οπου κανω μονο αγνωστο που φενεται να ειναι το δυνατο μου χαρτι... Αλλα οπου υπαρχει διαβασμα εχω ενα θεμα...:p ετσι λοιπον αφου μπηκε ο νεος χρονος ειπα να προβω σε ριζικες αλλαγες οπως να διαβαζω συστηματικα και πολλες ωρες αλλα και να καλυψω τα κενα της γραμματικης... Γιαυτο και χρειαζομαι την βοηθεια σας (μαθητες, καθηγητες) θελω να μου προτεινετε ενα καλο βοηθημα με γραμματικα φαινομενα γραμμενα σε μορφη πινακων... Γιατι μου ειναι πιο ευκολο να τα ομαδοποιω στην σκεψη μου οσο και να τα απομνημονευω... Η ο,τι αλλο σταθει χρησιμο ειναι ευπροσδεκτο(καποια ιστοσελιδα ισως με γραμματικη σε pdf που να μπορω να την εκτυπωσω;;) και επιπλεον θα ημουν πολυ χαρουμενη αν μου δινατε καποιες συμβουλες για το διαβασμα(ποσες ωρες την ημερα για να αγγιξω σιγα σιγα το τελειο) και με ποια σειρα να ξεκινησω να διαβαζω την γραμματικη και ο,τι θεωρειτε οτι θα ειναι χρησιμο γενικα :) σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας :d
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
λοιπον τωρα θα παω β λυκειου και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση... θελω να μου προτεινετε ενα βιβλιο σχετικα με τη γραμματικη και ενα με το συντακτικο...
επισης θελω ενα λεξικο της αρχαιας ελληνικης γλωσσας...

ααα μηπως υπαρχει τιποτα διαδυκτιακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
λοιπον τωρα θα παω β λυκειου και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση... θελω να μου προτεινετε ενα βιβλιο σχετικα με τη Ι)γραμματικη και ενα με το ΙΙ)συντακτικο...
επισης θελω ενα ΙΙΙ)λεξικο της αρχαιας ελληνικης γλωσσας...
Θα σου πω τι ε΄λιχα εγώ και με κάλυψαν πλήρως:
Ι) Ξεκίνησα με τη μικρή του Οικονόμου (aka τη σχολική). Αργότερα, καθώς άρχισα να σκέφτομαι τη φιλολογία, πήρα μία πιο ολοκληρωμένη - τη μεγάλη του Οικονόμου. Δεν έχει πολλές διαφορές.
ΙΙ) Συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας, Βασίλης Δ. Αναγνωστόπουλος, εκδ. «ΒΙΒΛΙΟΕΠΙΛΟΓΗ» Γιώργος Αναστασάκης. Ολοκληρωμένο και ενδελεχέστατο.
ΙΙΙ) Του Κων. Δ. παπανικολάου, εκδ. Π. Χιωτέλη. Επίσης, λένε πως είναι καλό και αυτό του Πατάκη (δεν το έχω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
λοιπον τωρα θα παω β λυκειου και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση... θελω να μου προτεινετε ενα βιβλιο σχετικα με τη γραμματικη και ενα με το συντακτικο...
επισης θελω ενα λεξικο της αρχαιας ελληνικης γλωσσας...

ααα μηπως υπαρχει τιποτα διαδυκτιακο;

Καλησπέρα! Για Γραμματική και Συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής θα σου πρότεινα τα βιβλία του Πασχαλίδη από τις εκδόσεις Ζήτη. Θεωρία πολύ καλά και αναλυτικά δοσμένη και πολλές πολλές ασκήσεις για εξάσκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
λοιπον τωρα θα παω β λυκειου και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση... θελω να μου προτεινετε ενα βιβλιο σχετικα με τη γραμματικη και ενα με το συντακτικο...
επισης θελω ενα λεξικο της αρχαιας ελληνικης γλωσσας...

ααα μηπως υπαρχει τιποτα διαδυκτιακο;


Πάρε το κορυφαίο του Πελέκη: ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ, εκδ. Σαββάλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
μηπως μορειτε να μου δωσετε ιστοσελιδες για να τα δω και online;
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
μηπως μορειτε να μου δωσετε ιστοσελιδες για να τα δω και online;
ευχαριστω
Online μόνο τα εξώφυλλα μπορείς να δεις. Αν αυτό είναι που επιθυμείς, google it. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top