Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων ΠΑ.ΠΕΙ.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πάντως γενικά το επίπεδο της πληροφορικής του ΕΚΠΑ είναι πολύ υψηλό ( μέσες άκρες θυμάμαι πώς έβγαιναν ημίτρελοι από κει μέσα). Και οι ΗΜΜΥτες βέβαια δεν πάνε πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σαφώς. . Δεν διαφωνώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ποσα μαθηματα κανουν οι ημμυ?
κυριως αν δεν επιλεξουν την ροη λογισμικου vikam:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
να το σπάσουμε λίγο


Ιδιες προοπτικές εξέλιξης στην πληροφορικη...
δεδομένου του ότι όπως πολλές φορές έχουμε πει, αυτόν που ξεχωρίζει τον καλό πληροφορικό, από τη φόλα είναι η προσωπική δουλειά που έχει ρίξει, και όχι η σχολή, δε διαφωνώ. Αυτό από μόνο του βέβαια δε λέει τίποτα.

πολυ καλύτερους καθηγητές
δεν ισχύει

είτε σας αρέσει είτε οχι πανεπιστήμιο με περισσότερες διασυνδέσεις στο εξωτερικό
πριν 10 χρόνια που καθένας έκανε ό,τι ήθελε και το ΕΜΠ μάζευε όλα τα μυαλά λόγω χρημάτων. Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα.
πολυ περισσότερες γνώσεις και ευκαιρίες σε άλλους τομείς
αυτός είναι ο μισός λόγος. Λίγοι τελειώνοντας τη γ λυκείου ξέρουν με σιγουριά με τι θέλουν να ασχοληθούν. Μπορεί κάποιος να έχει στο μυαλό του πως θα θελε να ασχοληθεί με την πληροφορική πχ, αλλά πάντα υπάρχει η περίπτωση να καταλήξει μέσα στη σχολή ότι δεν. Αν πας πληροφορική και δεις ότι δε σου αρέσει στο δεύτερο έτος η πληροφορική, congrats! αύριο 10%. Αν πεις το ίδιο στους ΗΜΜΥ ( που δε θα το πεις γιατί πριν το 3ο έτος πληροφορική πρρρρρρ :P ) μπορείς να εξειδικευτείς αλλού.

Ο άλλος μισός λόγος είναι το πρήξιμο από σόγια φροντιστήρια κλπ + την αφελή παραδοχή μεγαλύτερη βάση ---> καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
να το σπάσουμε λίγο


δεδομένου του ότι όπως πολλές φορές έχουμε πει, αυτόν που ξεχωρίζει τον καλό πληροφορικό, από τη φόλα είναι η προσωπική δουλειά που έχει ρίξει, και όχι η σχολή, δε διαφωνώ. Αυτό από μόνο του βέβαια δε λέει τίποτα.

δεν ισχύει

πριν 10 χρόνια που καθένας έκανε ό,τι ήθελε και το ΕΜΠ μάζευε όλα τα μυα

λά λόγω χρημάτων. Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα.
αυτός είναι ο μισός λόγος. Λίγοι τελειώνοντας τη γ λυκείου ξέρουν με σιγουριά με τι θέλουν να ασχοληθούν. Μπορεί κάποιος να έχει στο μυαλό του πως θα θελε να ασχοληθεί με την πληροφορική πχ, αλλά πάντα υπάρχει η περίπτωση να καταλήξει μέσα στη σχολή ότι δεν. Αν πας πληροφορική και δεις ότι δε σου αρέσει στο δεύτερο έτος η πληροφορική, congrats! αύριο 10%. Αν πεις το ίδιο στους ΗΜΜΥ ( που δε θα το πεις γιατί πριν το 3ο έτος πληροφορική πρρρρρρ :P ) μπορείς να εξειδικευτείς αλλού.

Ο άλλος μισός λόγος είναι το πρήξιμο από σόγια φροντιστήρια κλπ + την αφελή παραδοχή μεγαλύτερη βάση ---> καλύτερη.

Σαφώς και ισχύει. Οι καθηγητές μας εχουν φοβερά βιογραφικά και το βασικό . Ειναι πολυ πιο κοντα στους φοιτητές τους , ερνδιαφερονται , συζητάνε , προτείνουν και συμβουλεύουν . Εσάς γενικα στο εκπα οι καθηγητές ειναι ......

Επισης το ΕΜΠ ειχε και εχει καθηγητές με ονόματα τιτανων ( γαζης , ρασσιας , σαραντόπουλος κτλ ) που ειναι ανθρωποι που εχουν αφήσει ΕΡΓΟ στο εξωτερικο . Αυτους του σε σέβονται σε καθε πανεπιστήμιο και η γνώμη τους ειναι παρα πολυ σημαντική για κάποιον φοιτητη με αποτέλεσμα να έχεις πιο εύκολη πρόσβαση σε ξένα πανεπιστήμια ( αν και δεν μαρεσει η λέξη ξένα ) ! Επισης αυτα που έγιναν πριν δέκα χρονια οπως λες ( που δεν ειναι δέκα αλλα με τώρα ) δεν έμειναν να τα παρει το ρέμα . Το ΕΜΠ σιγα σιγα έφτιαξε το όνομα του στο εξωτερικο ως το καλύτερο ελληνικό πανεπιστήμιο και το εχει ακόμα άσχετα αν ισχύει η οχι πλέον !

Επισης τα μαθήματα πληροφορικής που κανουν οι ημμυ μέχρι το τρίτο έτος ( δηλαδή τα πρώτα δυο ) ειναι αντίστοιχα σε αριθμό με αυτα που εσείς κανετε σε ενα έτος . Μετα ομως μην ξεχνάτε οτι εχουν και ενα ετος παραπάνω . Γενικα επειδη ο φίλος μου που ειναι εκπα το έψαξε πολυ εχετε περίπου 8-10 μαθήματα πληροφορικής παραπάνω και ο ημμυτης παρει όλα τα αντίστοιχα επιλογής περίπου 4 -5 ! Άρα μικρή η διάφορα ! Δυστυχώς κάποια χρονια έπεσαν ολοι πάνω στην ημμυ και έφτιαξαν μια σχολη με πολυ μεγάλη δύναμη σε σχέση με τι υπόλοιπες . Λέω δυστυχώς για το να επιλέξεις μεμονωμένα μια σχολη ειναι άσχημο αλλα και επειδη πλεον τους εχουν βάλει τοοοοσα πολλα που δεν μαθαίνουν ουτε τα μισά . Εχουν απαρχαιωμένο προγράμμα σπουδών στους τομείς μηχανικη , θεωρητικη πληροφορικη κτλ ομως παραμένουν η καλυτερη επιλογή σε ενέργεια , πληροφορική ( hardware κατα βαση ) , δίκτυα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σαφώς και ισχύει. Οι καθηγητές μας εχουν φοβερά βιογραφικά και το βασικό . Ειναι πολυ πιο κοντα στους φοιτητές τους , ερνδιαφερονται , συζητάνε , προτείνουν και συμβουλεύουν . Εσάς γενικα στο εκπα οι καθηγητές ειναι ......

Επισης το ΕΜΠ ειχε και εχει καθηγητές με ονόματα τιτανων ( γαζης , ρασσιας , σαραντόπουλος κτλ ) που ειναι ανθρωποι που εχουν αφήσει ΕΡΓΟ στο εξωτερικο . Αυτους του σε σέβονται σε καθε πανεπιστήμιο και η γνώμη τους ειναι παρα πολυ σημαντική για κάποιον φοιτητη με αποτέλεσμα να έχεις πιο εύκολη πρόσβαση σε ξένα πανεπιστήμια ( αν και δεν μαρεσει η λέξη ξένα ) ! Επισης αυτα που έγιναν πριν δέκα χρονια οπως λες ( που δεν ειναι δέκα αλλα με τώρα ) δεν έμειναν να τα παρει το ρέμα . Το ΕΜΠ σιγα σιγα έφτιαξε το όνομα του στο εξωτερικο ως το καλύτερο ελληνικό πανεπιστήμιο και το εχει ακόμα άσχετα αν ισχύει η οχι πλέον !

Επισης τα μαθήματα πληροφορικής που κανουν οι ημμυ μέχρι το τρίτο έτος ( δηλαδή τα πρώτα δυο ) ειναι αντίστοιχα σε αριθμό με αυτα που εσείς κανετε σε ενα έτος . Μετα ομως μην ξεχνάτε οτι εχουν και ενα ετος παραπάνω . Γενικα επειδη ο φίλος μου που ειναι εκπα το έψαξε πολυ εχετε περίπου 8-10 μαθήματα πληροφορικής παραπάνω και ο ημμυτης παρει όλα τα αντίστοιχα επιλογής περίπου 4 -5 ! Άρα μικρή η διάφορα ! Δυστυχώς κάποια χρονια έπεσαν ολοι πάνω στην ημμυ και έφτιαξαν μια σχολη με πολυ μεγάλη δύναμη σε σχέση με τι υπόλοιπες . Λέω δυστυχώς για το να επιλέξεις μεμονωμένα μια σχολη ειναι άσχημο αλλα και επειδη πλεον τους εχουν βάλει τοοοοσα πολλα που δεν μαθαίνουν ουτε τα μισά . Εχουν απαρχαιωμένο προγράμμα σπουδών στους τομείς μηχανικη , θεωρητικη πληροφορικη κτλ ομως παραμένουν η καλυτερη επιλογή σε ενέργεια , πληροφορική ( hardware κατα βαση ) , δίκτυα !


Προσπαθείς να μου αποδείξεις ότι οι του ΕΜΠ είναι καλύτεροι λέγοντας ότι έχει καλούς καθηγητές. Αυτό είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να κάνει για τη σχολή μου. Όντας στο ΕΚΠΑ είμαι κι εγώ σε θέση να δώσω γνωστά ονόματα ( Αχλιόπτας, Ρουσοπούλου, Δελής, Κουτσουπιάς, Ιωαννίδης κλπ. ). Και σίγουρα κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για ΟΠΑ.
Στα 2 χρόνια που είμαι εκεί μόνο μια περίπτωση θυμάμαι που να είπα δε γίνεται αυτός είναι για το τρελοκομείο. Και ήταν του μαθηματικού. Για το ΕΜΠ δεν ξέρω να μιλήσω, αλλά αφού το ανέφερες και μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις. μπορούν άλλοι:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2301455&postcount=48

Όταν λέω πληροφορική εννοώ προγραμματιστικά βασικά. Μαθηματικά και φυσική κάνουν τα ίδια ( όσον αφορά την πληροφορική πάντα, για ενεργειακά και υλικά χέστηκα ).Προγραμματισμό όμως 3ο 4ο 5ο εξάμηνο δεν κάνεις τίποτα.
Όπως είπα ο πιο προφανής τρόπος να ξενερώσει κάποιος με το ΗΜΜΥ είναι να κυνηγά κάτι συγκεκριμένο. Αν όχι, και απλά περιμένει από τη σχολή δε θα έχει θέμα με κάτι.

Από αυτά που μου λες καταλαβαίνω πως δεν ξέρεις κάτι παραπάνω από έναν μέσο υποψήφιο που ψάχνεται. όπως ούτε κι εγώ. Κανένας δεν έχει τελειώσει όλες τις σχολές για να μπορεί να συγκρίνει από πρώτο χέρι. Το μόνο που ξέρουμε είναι τι κάνει η κάθε σχολή, όχι πώς το κάνει. Και αυτό είναι κάτι που μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας από το internet με ένα απόγευμα ψάξιμο.

Για ποιο λόγο λοιπόν σας τρώει τόσο να βγάλετε ντε και καλά μια σχολή καλύτερη; Γιατί δε θέλετε να παραδεχτείτε μερικοί πως κανένας 18χρονος δεν κάνει μηχανογραφικό στα σοβαρά; πως πολλοί λίγοι 18χρονοι ξέρουν τι θέλουν και ακόμη λιγότεροι ακολουθούν αυτό που πραγματικά θέλουν;
Γιατί όλοι όσοι βγάζουν 19κ μόρια πάνε ιατρική; νομική; ημμυ; Συμπτωση δεν είναι σίγουρα, σε κάτι θα υπερισχύουν. Στην επιστήμη την ίδια όμως δεν νομίζω, δεν υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες επιστήμες έτσι; Στην εύρεση εργασίας; μάλλον. Τώρα όμως; τώρα δεν κινείται τίποτα. Το μόνο που έχει πια μέλλον είναι ο πρωτογενής τομέας. Εγώ δε βλέπω όμως τα γεωπονικά να ναι στα ύψη. Άρα τι;
Ξέρεις τι νομίζω εγώ; Πως αυτοί οι οποιοι έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης στα μηχανογραφικά είναι γονείς και θειοι. Άνθρωποι σημερινοι 40-50-60 χρονών που πολλοί από αυτούς μπορεί να μην έχουν βγάλει κάν ΑΕΙ, αλλά θυμούνται τις δικές τους εποχές όπου τέτοια επαγγέλματα είχαν απήχηση λόγω χρημάτων και κύρους. Είναι κατά κάποιον τρόπο και θέμα απωθημένου. Να κάνω το παιδί μου αυτό που δεν κατάφερα να γίνω εγώ ποτέ. Οι φροντιστηριάδες ενώ πολλές φορές ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω, επηρεαζόμενοι από αυτή τη νοοτροπία κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος. Και τα παιδιά τέλος, είναι αυτοί στους οποίους αποτυπώνονται όλα αυτά. Και κάπως έτσι βλέπεις απελπισμένα ποστ στο ischool του στυλ πήγα Ιατρική και το μετάνιωσα, πήγα ΗΜΜΥ και το μετάνιωσα, παιδαγωγικό, Νομική, οτιδήποτε.

Δε ξέρω για σένα εγώ ζάρια έπαιξα, για αυτό και έβαλα τότε το ΗΜΜΥ πρώτο, γιατί προσφέρει μια δικλείδα ασφαλείας όσον αφορά τις επιλογές. Όχι γιατί ήξερα κάτι παραπάνω όσον αφορά ούτε το επίπεδο των μαθημάτων ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Προσπαθείς να μου αποδείξεις ότι οι του ΕΜΠ είναι καλύτεροι λέγοντας ότι έχει καλούς καθηγητές. Αυτό είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να κάνει για τη σχολή μου. Όντας στο ΕΚΠΑ είμαι κι εγώ σε θέση να δώσω γνωστά ονόματα ( Αχλιόπτας, Ρουσοπούλου, Δελής, Κουτσουπιάς, Ιωαννίδης κλπ. ). Και σίγουρα κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για ΟΠΑ.
Στα 2 χρόνια που είμαι εκεί μόνο μια περίπτωση θυμάμαι που να είπα δε γίνεται αυτός είναι για το τρελοκομείο. Και ήταν του μαθηματικού. Για το ΕΜΠ δεν ξέρω να μιλήσω, αλλά αφού το ανέφερες και μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις. μπορούν άλλοι:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2301455&postcount=48

Όταν λέω πληροφορική εννοώ προγραμματιστικά βασικά. Μαθηματικά και φυσική κάνουν τα ίδια ( όσον αφορά την πληροφορική πάντα, για ενεργειακά και υλικά χέστηκα ).Προγραμματισμό όμως 3ο 4ο 5ο εξάμηνο δεν κάνεις τίποτα.
Όπως είπα ο πιο προφανής τρόπος να ξενερώσει κάποιος με το ΗΜΜΥ είναι να κυνηγά κάτι συγκεκριμένο. Αν όχι, και απλά περιμένει από τη σχολή δε θα έχει θέμα με κάτι.

Από αυτά που μου λες καταλαβαίνω πως δεν ξέρεις κάτι παραπάνω από έναν μέσο υποψήφιο που ψάχνεται. όπως ούτε κι εγώ. Κανένας δεν έχει τελειώσει όλες τις σχολές για να μπορεί να συγκρίνει από πρώτο χέρι. Το μόνο που ξέρουμε είναι τι κάνει η κάθε σχολή, όχι πώς το κάνει. Και αυτό είναι κάτι που μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας από το internet με ένα απόγευμα ψάξιμο.

Για ποιο λόγο λοιπόν σας τρώει τόσο να βγάλετε ντε και καλά μια σχολή καλύτερη; Γιατί δε θέλετε να παραδεχτείτε μερικοί πως κανένας 18χρονος δεν κάνει μηχανογραφικό στα σοβαρά; πως πολλοί λίγοι 18χρονοι ξέρουν τι θέλουν και ακόμη λιγότεροι ακολουθούν αυτό που πραγματικά θέλουν;
Γιατί όλοι όσοι βγάζουν 19κ μόρια πάνε ιατρική; νομική; ημμυ; Συμπτωση δεν είναι σίγουρα, σε κάτι θα υπερισχύουν. Στην επιστήμη την ίδια όμως δεν νομίζω, δεν υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες επιστήμες έτσι; Στην εύρεση εργασίας; μάλλον. Τώρα όμως; τώρα δεν κινείται τίποτα. Το μόνο που έχει πια μέλλον είναι ο πρωτογενής τομέας. Εγώ δε βλέπω όμως τα γεωπονικά να ναι στα ύψη. Άρα τι;
Ξέρεις τι νομίζω εγώ; Πως αυτοί οι οποιοι έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης στα μηχανογραφικά είναι γονείς και θειοι. Άνθρωποι σημερινοι 40-50-60 χρονών που πολλοί από αυτούς μπορεί να μην έχουν βγάλει κάν ΑΕΙ, αλλά θυμούνται τις δικές τους εποχές όπου τέτοια επαγγέλματα είχαν απήχηση λόγω χρημάτων και κύρους. Είναι κατά κάποιον τρόπο και θέμα απωθημένου. Να κάνω το παιδί μου αυτό που δεν κατάφερα να γίνω εγώ ποτέ. Οι φροντιστηριάδες ενώ πολλές φορές ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω, επηρεαζόμενοι από αυτή τη νοοτροπία κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος. Και τα παιδιά τέλος, είναι αυτοί στους οποίους αποτυπώνονται όλα αυτά. Και κάπως έτσι βλέπεις απελπισμένα ποστ στο ischool του στυλ πήγα Ιατρική και το μετάνιωσα, πήγα ΗΜΜΥ και το μετάνιωσα, παιδαγωγικό, Νομική, οτιδήποτε.

Δε ξέρω για σένα εγώ ζάρια έπαιξα, για αυτό και έβαλα τότε το ΗΜΜΥ πρώτο, γιατί προσφέρει μια δικλείδα ασφαλείας όσον αφορά τις επιλογές. Όχι γιατί ήξερα κάτι παραπάνω όσον αφορά ούτε το επίπεδο των μαθημάτων ούτε τίποτα.

Εγω μπήκα Σεμφε συνειδητοποιημένα , ήθελα Σεμφε μόνο και 100 φορές να ξανά έδινα Σεμφε θα έβαζα . Έχω δεκάδες λόγους να σου πω γιατι την προτίμησα απο το μαθηματικο και μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει ουτε έναν απο σένα που να αιτιολογεί την άποψη σου ' οποίος θέλει πκηροφορικη παει πληροφορικη ' . Πολυ εχουν απόψεις του στιλ ' οποίος θέλει μαθηματικο παει μαθηματικο ' . ΛΆΘΟΣ . Οποίος θέλει μαθηματικο παει στην σχολη που μαθαίνει καλύτερα μαθηματικα αλλ ταυτόχρονα του ανοίγονται και άλλοι δρόμοι . Ομοια και στην πληροφορικη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ΛΆΘΟΣ . Οποίος θέλει μαθηματικο παει στην σχολη που μαθαίνει καλύτερα μαθηματικα αλλ ταυτόχρονα του ανοίγονται και άλλοι δρόμοι . Ομοια και στην πληροφορικη !

Όποιος θέλει να μάθει μαθηματικά πάει στο Τμήμα Μαθηματικών. Καλώς ή κακώς αυτό το Τμήμα θεωρείται ο επίσημος διεθνής "φορέας-εκπρόσωπος" της επιστήμης αυτής, στη χώρα μας. Η έννοια "καλύτερα μαθηματικά" (μου θυμίζει "καλύτερο αυτοκίνητο" ---> νοοτροπία ΝΔΠασοκικής μεταπολίτευσης) δεν έχει να κάνει με το Τμήμα αλλά με την όρεξη του ίδιου του ενδιαφερόμενου φοιτητή. Πλέον με τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών ο καθένας Μαθηματικός μπορεί να ειδικευτεί σε κάθε κλάδο πάνω στην επιστήμη του. Σίγουρα, μαθηματικά διδάσκουν και άλλα Τμήματα με κάποιον τρόπο (ανάλογα την φύση της επιστήμης τους) και υπάρχει μια πολυεπιστημονικότητα με ερευνητική "συμμετοχή" διαφορετικών επιστημών πάνω στα Μαθηματικά. Εξάλλου μέσω της συνεργασίας επιτυγχάνεται η πρόοδος, αντ' αυτού καλλιεργούμε "στεγανά" αδυνατώντας να κατανοήσουμε την επιστημονική συνύπαρξη π.χ. της φυσικής ή της παιδαγωγικής επιστήμης μέσα στο Τμ.Μαθηματικών. Όμως ο κύριος όγκος δουλειάς και έρευνας στα Μαθηματικά γίνεται σε ένα απλό και απέριττο Τμήμα Μαθηματικών. Εξάλλου η "εφαρμογή" στα Μαθηματικά προϋποθέτει την καλή τοποθέτηση του μαθηματικού προβλήματος από τον ερευνητή, που παράλληλα προάγει και την μαθηματική επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Όποιος θέλει να μάθει μαθηματικά πάει στο Τμήμα Μαθηματικών. Καλώς ή κακώς αυτό το Τμήμα θεωρείται ο επίσημος διεθνής "φορέας-εκπρόσωπος" της επιστήμης αυτής, στη χώρα μας. Η έννοια "καλύτερα μαθηματικά" (μου θυμίζει "καλύτερο αυτοκίνητο" ---> νοοτροπία ΝΔΠασοκικής μεταπολίτευσης) δεν έχει να κάνει με το Τμήμα αλλά με την όρεξη του ίδιου του ενδιαφερόμενου φοιτητή. Πλέον με τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών ο καθένας Μαθηματικός μπορεί να ειδικευτεί σε κάθε κλάδο πάνω στην επιστήμη του. Σίγουρα, μαθηματικά διδάσκουν και άλλα Τμήματα με κάποιον τρόπο (ανάλογα την φύση της επιστήμης τους) και υπάρχει μια πολυεπιστημονικότητα με ερευνητική "συμμετοχή" διαφορετικών επιστημών πάνω στα Μαθηματικά. Εξάλλου μέσω της συνεργασίας επιτυγχάνεται η πρόοδος, αντ' αυτού καλλιεργούμε "στεγανά" αδυνατώντας να κατανοήσουμε την επιστημονική συνύπαρξη π.χ. της φυσικής ή της παιδαγωγικής επιστήμης μέσα στο Τμ.Μαθηματικών. Όμως ο κύριος όγκος δουλειάς και έρευνας στα Μαθηματικά γίνεται σε ένα απλό και απέριττο Τμήμα Μαθηματικών. Εξάλλου η "εφαρμογή" στα Μαθηματικά προϋποθέτει την καλή τοποθέτηση του μαθηματικού προβλήματος από τον ερευνητή, που παράλληλα προάγει και την μαθηματική επιστήμη.

Διαφωνώ ..τα τμήματα μαθηματικών στην Ελλάδα για μένα δεν ειναι ικανά να βγάλουν επαγγελματίες μαθηματικούς αλλα μονο επαγγελματίες καθηγητές μαθηματικών ...διδάσκονται μαθηματικα με ελάχιστη αναφορα στις εφαρμογές τους ..κανετε πχ γραμμικη αλγευρα και δεν σας εξηγούν όλα αυτα που κανετε γιατι τα κανετε . Ποιος ο λόγος να διαγώνοποιησεις έναν πίνακα ; Τι κερδίζεις ; Κανείς τελειοφοιτος του πρώτου έτους στο μαθηματικο εκπα δεν ξέρει γιατι δεν τους λένε . Άρα τι μαθηματικός είσαι ; Σκατουλες . Και επισης πρεπει να ξεκαβαλησεις λίγο . Δεν μπορείς να κανείς τα πάντα επειδη τελείωσες ενα τμήμα μαθηματικών . Ένας θεωρητικός επιστήμονας είσαι που για την βιονηχανια αυτήν την στιγμή είσαι άχρηστος . Στις αναπτυγμένες χώρες τα τμήματα μαθηματικών ποια ειναι του στιλ της Σεμφε και οχι των ανουσιων θεωρητικών μαθηματικών σχολών της Ελλάδας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έκανα εφαρμογές της Γραμμικής Άλγεβρας σε προχωρημένα θέματα Διαφορικών Εξισώσεων, Στοχαστικών Διαδικασιών, Μη Γραμμικών Δυναμικών Συστημάτων.. κτλ. Δεν νιώθω την ανάγκη να σου απολογηθώ τι γνωρίζω ως πτυχιούχος. Γνωρίζω πολύ καλά τι μαθαίνουμε και πόσο καλά μάλιστα: όταν οι ίδιοι οι καθηγητές μας παραπέμπουν να ψαχτούμε σε ξενόγλωσση βιβλιογραφία καλών Πανεπιστημίων. Όμως δεν τους το επιτρέπει η θέση να πάρουν από το χεράκι έναν-έναν φοιτητή να του μάθουν μαθηματικά. Όποιος φοιτητής ΘΕΛΕΙ μαθαίνει. Όποιος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ δεν μαθαίνει. Επίσης ο όρος εφαρμοσμένα μαθηματικά δεν είναι εφαρμογές των μαθηματικών όσο η μελέτη προχωρημένων μαθηματικών σε συγγενείς επιστημονικούς κλάδους (και όχι επιστήμες) π.χ. σε έναν κλάδο της φυσικής: την κβαντομηχανική. Αν δεν θέλεις να καταλάβεις την κοινωνική και επιστημονική σημασία αλλά και τον ιστορικό ρόλο του Τμ.Μαθηματικών τόσο στη χώρα μας όσο και διεθνώς, δεν θα μπω σ' αυτή τη διαδικασία. Είναι κάτι που με ξεπερνάει επειδή η αξία έχει φανεί. Όσο για τη Βιομηχανία που λες: απλά γελάω διότι καμία Βιομηχανία δεν προσλαμβάνει πτυχιούχους για να εφαρμόσουν αυτά που διδάχτηκαν θεωρητικά σε ένα αμφιθέατρο. Οι πανεπιστημιακές γνώσεις προσφέρουν ευρύτερα στοιχεία. Ο αυτοσκοπός δεν είναι να βρει δουλειά το Πανεπιστήμιο στον πτυχιούχο που "εκπαιδεύει". Οπότε είναι θέμα πτυχιούχου που και πως θα κινηθεί με το πτυχίο του.

Επίσης με τη φράση αυτή

και οχι των ανουσιων θεωρητικών μαθηματικών σχολών της Ελλάδας .

δείχνεις πόσο καλή ιδέα έχεις για τα Μαθηματικά. Τα Μαθηματικά ..είναι θεωρητικά εκ φύσεως. Είναι μια θετική επιστήμη αλλά άκρως θεωρητική. Εξηγεί την φύση με την λογική και την φιλοσοφία. Τα περί "εφαρμογών" τα ακούω βερεσέ από την άποψη ότι η "εφαρμογή" μιλάει σε ένα εργαστήριο χημείας και όχι σε ένα αμφιθέατρο. Εξήγησα πιο πάνω τι σημαίνει ο όρος "εφαρμοσμένα" μαθηματικά. Αν θεωρείς ανούσια τα ..Θεωρητικά Μαθηματικά (Τμήματα) φαντάζομαι ότι θεωρείς ανούσια και την Συναρτησιακή Ανάλυση, την Γενική Τοπολογία..Σκέψου όμως, ότι ένα οικονομικό μαθηματικό μοντέλο Τραπέζης απαιτεί proficiency θεωρητικών μαθηματικών από Θεωρία Μέτρου, Συναρτησιακή Ανάλυση, Θεωρία Συνόλων, ...κ.α. Περισσότερο θα πρέπει να μελετήσεις αυτά τα "ανούσια" ώστε να έχει ισχύ το μαθηματικό μοντέλο που θα κατασκευάσεις στο τέλος. Οι Οικονομικές παράμετροι - μεταβλητές του μοντέλου στην ουσία είναι στρυφνές μαθηματικές έννοιες (ανούσιες για..τους αδαείς του αντικειμένου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Brainiac28

Νεοφερμένος

Ο Brainiac28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Προσπαθείς να μου αποδείξεις ότι οι του ΕΜΠ είναι καλύτεροι λέγοντας ότι έχει καλούς καθηγητές. Αυτό είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να κάνει για τη σχολή μου. Όντας στο ΕΚΠΑ είμαι κι εγώ σε θέση να δώσω γνωστά ονόματα ( Αχλιόπτας, Ρουσοπούλου, Δελής, Κουτσουπιάς, Ιωαννίδης κλπ. ). Και σίγουρα κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για ΟΠΑ.
Στα 2 χρόνια που είμαι εκεί μόνο μια περίπτωση θυμάμαι που να είπα δε γίνεται αυτός είναι για το τρελοκομείο. Και ήταν του μαθηματικού. Για το ΕΜΠ δεν ξέρω να μιλήσω, αλλά αφού το ανέφερες και μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις. μπορούν άλλοι:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2301455&postcount=48

Όταν λέω πληροφορική εννοώ προγραμματιστικά βασικά. Μαθηματικά και φυσική κάνουν τα ίδια ( όσον αφορά την πληροφορική πάντα, για ενεργειακά και υλικά χέστηκα ).Προγραμματισμό όμως 3ο 4ο 5ο εξάμηνο δεν κάνεις τίποτα.
Όπως είπα ο πιο προφανής τρόπος να ξενερώσει κάποιος με το ΗΜΜΥ είναι να κυνηγά κάτι συγκεκριμένο. Αν όχι, και απλά περιμένει από τη σχολή δε θα έχει θέμα με κάτι.

Από αυτά που μου λες καταλαβαίνω πως δεν ξέρεις κάτι παραπάνω από έναν μέσο υποψήφιο που ψάχνεται. όπως ούτε κι εγώ. Κανένας δεν έχει τελειώσει όλες τις σχολές για να μπορεί να συγκρίνει από πρώτο χέρι. Το μόνο που ξέρουμε είναι τι κάνει η κάθε σχολή, όχι πώς το κάνει. Και αυτό είναι κάτι που μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας από το internet με ένα απόγευμα ψάξιμο.

Για ποιο λόγο λοιπόν σας τρώει τόσο να βγάλετε ντε και καλά μια σχολή καλύτερη; Γιατί δε θέλετε να παραδεχτείτε μερικοί πως κανένας 18χρονος δεν κάνει μηχανογραφικό στα σοβαρά; πως πολλοί λίγοι 18χρονοι ξέρουν τι θέλουν και ακόμη λιγότεροι ακολουθούν αυτό που πραγματικά θέλουν;
Γιατί όλοι όσοι βγάζουν 19κ μόρια πάνε ιατρική; νομική; ημμυ; Συμπτωση δεν είναι σίγουρα, σε κάτι θα υπερισχύουν. Στην επιστήμη την ίδια όμως δεν νομίζω, δεν υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες επιστήμες έτσι; Στην εύρεση εργασίας; μάλλον. Τώρα όμως; τώρα δεν κινείται τίποτα. Το μόνο που έχει πια μέλλον είναι ο πρωτογενής τομέας. Εγώ δε βλέπω όμως τα γεωπονικά να ναι στα ύψη. Άρα τι;
Ξέρεις τι νομίζω εγώ; Πως αυτοί οι οποιοι έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης στα μηχανογραφικά είναι γονείς και θειοι. Άνθρωποι σημερινοι 40-50-60 χρονών που πολλοί από αυτούς μπορεί να μην έχουν βγάλει κάν ΑΕΙ, αλλά θυμούνται τις δικές τους εποχές όπου τέτοια επαγγέλματα είχαν απήχηση λόγω χρημάτων και κύρους. Είναι κατά κάποιον τρόπο και θέμα απωθημένου. Να κάνω το παιδί μου αυτό που δεν κατάφερα να γίνω εγώ ποτέ. Οι φροντιστηριάδες ενώ πολλές φορές ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω, επηρεαζόμενοι από αυτή τη νοοτροπία κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος. Και τα παιδιά τέλος, είναι αυτοί στους οποίους αποτυπώνονται όλα αυτά. Και κάπως έτσι βλέπεις απελπισμένα ποστ στο ischool του στυλ πήγα Ιατρική και το μετάνιωσα, πήγα ΗΜΜΥ και το μετάνιωσα, παιδαγωγικό, Νομική, οτιδήποτε.

Δε ξέρω για σένα εγώ ζάρια έπαιξα, για αυτό και έβαλα τότε το ΗΜΜΥ πρώτο, γιατί προσφέρει μια δικλείδα ασφαλείας όσον αφορά τις επιλογές. Όχι γιατί ήξερα κάτι παραπάνω όσον αφορά ούτε το επίπεδο των μαθημάτων ούτε τίποτα.

Αν κάποιος κόβει το κεφάλι του οτι θέλει πληροφορική αποκλειστικά τότε δεν πρέπει να ενοχληθεί σε περίπτωση που δεν έπιασε ΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AnastasiaBlue

Νεοφερμένος

Η AnastasiaBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδια ξερετε που ακριβως βρισκεται το τμημα; Γτ στην ιστοσελιδα λεει αλλη διευθυνση απο εκεινη του παπει και μου ειπαν πως ειναι σε αλλο κτιριο:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γεια !!! Είναι κάνεις στο μεταπτυχιακό '' Διδακτική της τεχνολογίας και ψηφιακά συστήματα'' με κατεύθυνση την ηλεκτρονική μάθηση... να μου πει τις εντυπώσεις του και τη γνώμη του για τα μαθήματα και το επίπεδο σπουδών??? Κάποιος με βασικές γνώσεις πληροφορικής θα δυσκολευτεί???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος που να ξέρει, να μου δώσει μερικές πληροφορίες σχετικά με την σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος που να ξέρει, να μου δώσει μερικές πληροφορίες σχετικά με την σχολή;
Βασικα ειναι ενα ακομη τμημα πληροφορικης πιο εξειδικευμενο απλα,στην τεχνοοικονομικη διοικηση ,στα δικτυα,στην ηλεκτρονικη διακυβερνηση,στην ηλεκτρονικη μαθηση,δεν νομιζω οτι εχουν καποιο πλεονεκτημα ολα αυτα τα τμηματα πληροφορικης σε σχεση με του Εκπα,αν και ειναι υποκειμενικη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τμήμα αυτό ουσιαστικα εξειδικεύεται στη διδακτική της πληροφορικής και στα δίκτυα(επιλέγεις ένα από τα 2). Δε θα στο πρότεινα με τίποτα και θα σου πρότεινα να βάλεις πρώτα όλες τις σχολές ΑΕΙ πληροφορικής της Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Το τμημα εχει βγαλει πολυ δυνατους ηλεκτρονικους μηχανικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Το τμημα εχει βγαλει πολυ δυνατους ηλεκτρονικους μηχανικους
τρολλαρεις ,ετσι?τι σχεση εχει ενα τμημα πληροφορικης οπως αυτο με τους ηλεκτρονικους μηχανικους?Στην Αττικη το μονο τμημα που βγαζει ηλεκτρονικους μηχανικους ειναι το ημμυ ΕΜΠ και γενικα τα πολυτεχνικα τμηματα και καποια τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ξερω ατομα απο μεσα ,δουλευουνε πανω σε ηλεκτρονικα συστηματα και κανουν παπαδες.Εσυ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ξερω ατομα απο μεσα ,δουλευουνε πανω σε ηλεκτρονικα συστηματα και κανουν παπαδες.Εσυ ?
τι εγω?οχι δεν ειμαι απο το τμημα ,αλλα απο το ιδιο πανεπιστημιο με το ψηφιακων συστηματων και το οτι κανουν παπαδες οπως λες δεν σημαινει το οτι ειναι και ηλεκτρονικοι μηχανικοι κιολας .Το λεει ξεκαθαρα οτι εγγραφονται στο ΠΕ 03 της πληροφορικης ή της διδακτικης πληροφορικης.Ηλεκτρονικοι μηχανικοι απο ΑΕΙ ,βγαινουν μονο απο πολυτεχνεια και απο τει.Φιλικα παντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top