harroulis

Νεοφερμένος

Ο harroulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σκεφτομαι ενα μεταπτυχιακο που δινει η σχολη δημοσιας υγειας "Διοικηση Μοναδων Υγειας"
Οπως καταλαβες σκεφτομαι τα παντα (Ιατρος στο εξωτερικο - Αλλη σχολη - Μεταπτυχιακο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλημέρα. ΑΠό την εμπειρία μου, όσοι έχουν δώσει με το σύστημα των δεσμών και προσπαθούν πάλι με το νέο σύστημα, επιτυγχάνουν, αρκεί να είναι συνειδητοποιημένοι. Έχοντας εξεταστεί σε ένα πολύ δύσκαμπτο σύστημα, η προσαρμογή τους σε ένα πιο ευέλικτο είναι εύκολη. Επιπλέον, οι κατατακτήριες εξετάσεις είναι πολύ πιο δύσκολες, παίρνουν πολύ λιγότερα άτομα με αυτές, άσε που πο΄τε δεν ξέρεις πως λειτουργούν τα πράγματα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (δεν υπάρχει έλεγχος από το Υπουργείο, κτλ κτλ). Εγώ θα σου πρότεινα να το προσπαθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον lazmoisiades. Με το σύστημα των δεσμών ο παράγοντας τύχη έπαιζε πολύ μεγάλο ρόλο για την εισαγωγή στις σχολές υψηλής ζήτησης (η έκθεση συμμετείχε στο 1/4 των μορίων). Τώρα τα πράγματα εξαρτώνται περισσότερο από εσένα. Το μόνο πρόβλημα που ίσως συναντήσεις ως παλιός δευτεροδεσμίτης είναι στα Μαθηματικά που χρόνο με το χρόνο τείνουν να αποκτήσουν τη φιλοσοφία των Μαθηματικών Α Δέσμης.
Τις κατατακτήριες ούτε καν θα τις σκεφτόμουν (φοβάμαι ότι εκεί ίσως παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες πλην της ικανότητας).
Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harroulis

Νεοφερμένος

Ο harroulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εχω ακουσει πως με το φετινο συστημα των πανελληνιων μετραει και ο προφορικος βαθμος,το απολυτηριο δηλαδη.
Στην δικια μου περιπτωση θα μετρησει ο βαθμος απολυτηριου του 1999?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν θα μετρήσει. Ως προφορικός βαθμός για τον υπολογισμό των μορίων θα θεωρηθεί ο βαθμός που έγραψες.

Edit:
Ο βαθμός απολυτηρίου έτσι κι αλλιώς δεν μετράει, ούτε στο τωρινό σύστημα. Στα μόρια, συνυπολογίζεται μόνο ο προφορικός βαθμός σε καθένα από τα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, μετράει όμως σε ένα πολύ μικρό ποσοστό λόγω της προσαρμογής του +-2 στο βαθμό του γραπτού (στους περισσότερους δίνει ένα μικρό bonus στα μόρια). Στα υπόλοιπα μαθήματα, είτε 0 έχεις είτε 20, ακριβώς τα ίδια μόρια βγάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harroulis

Νεοφερμένος

Ο harroulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν θα μετρήσει. Ως προφορικός βαθμός για τον υπολογισμό των μορίων θα θεωρηθεί ο βαθμός που έγραψες.

Edit:
Ο βαθμός απολυτηρίου έτσι κι αλλιώς δεν μετράει, ούτε στο τωρινό σύστημα. Στα μόρια, συνυπολογίζεται μόνο ο προφορικός βαθμός σε καθένα από τα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, μετράει όμως σε ένα πολύ μικρό ποσοστό λόγω της προσαρμογής του +-2 στο βαθμό του γραπτού (στους περισσότερους δίνει ένα μικρό bonus στα μόρια). Στα υπόλοιπα μαθήματα, είτε 0 έχεις είτε 20, ακριβώς τα ίδια μόρια βγάζεις.


Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι 36 χρονών και σκέφτομαι να δώσω Πανελλήνιες του χρόνου. Δεν το έχω αποφασίσει ακόμη. Θέλω τη γνώμη σας για τις ώρες που χρειάζονται για διάβασμα και το επίπεδο δυσκολίας της θεωρητικής κατεύθυνσης. Δουλεύω, είμαι παντρεμένη και οι ώρες μου είναι λίγες. Με ενδιαφέρει το ΤΕΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ Θεσσαλονίκης που έχει λίγες μονάδες.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν μπορω να πω για τη δυσκολια της θεωρητικης αλλα το ΤΕΙ διαιτολογιας θα χρειαζεται σιγουρα ως μαθημα γενικης παιδειας επιλογης τη βιολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αν εχεις την διαθεση να διαβασεις και εισαι αποφασισμενη γιατι οχι;ποτε δεν ειναι αργα.....:iagree:Ειναι βεβαια αρκετα δυσκολο μετα απο τοσα χρονια να ξαναμπεις στο κλιμα αυτη ειναι αληθεια
Τωρα για διαβασμα ειναι λιγο σχετικο το ποσο χρονο θα χρειαστει να αφιερωσεις...γνωμη μου ειναι οχι λιγοτερο απο ενα δυωρο την ημερα.Δυστυχως η θεωρητικη κατευθυνση εχει απαιτησεις και προυποθετει συστηματικη μελετη για να καλυψεις την υλη και με δεδομενο οτι η σχολη που σε ενδιαφερει δεν εχει απαγορευτικη βαση εισαγωγης τοτε μπορεις με λιγη προσπαθεια να τα καταφερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Τί σημαίνει απαγορευτική βάση εισαγωγής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πολύ ψηλή εννοεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι αυτο ειναι πολυ καλο μετα απο τοσα χρονια να θες να κσανακατσεις στα θρανια.Σου σινυστω να δοκιμασεις και αν περασεις εχει καλος αλλα πρεπει να διαβασεις αρκετα εως παρα πολυ πιστευω,αν και ειμαι α΄λυκειου του χρονου θα παρω θετικη κατευθυνση γιατι σκεφτομαι συμαντικα την ιατρικη και ξερω οτι θελει πολυ διαβασμα.Τελικα αν προσπαθησεις σου ευχομαι καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Δεδομένου ότι απέχεις πολλά χρόνια από το "διάβασμα", καλό θα ήταν να ξεκινήσεις το συντομότερο μια προετοιμασία. :)
Δηλαδή, να συμβουλευτείς καθηγητές για το τι γνώσεις πρέπει να έχεις από Α και Β Λυκείου ώστε να μπορέσεις να αντεπεξέλθεις στα πανελλαδικά μαθήματα της Γ, να διαβάσεις αυτά που χρειάζεται και τελικά να ξεκινήσεις την προετοιμασία σου για τις πανελλαδικές.
Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, καλό είναι να πας σε ένα φροντιστήριο για απόφοιτους (αφού πρώτα θα έχεις προετοιμαστεί διαβάζοντας την απαιτούμενη ύλη της Α και Β λυκείου)!
Τα θέματα των πανελλαδικών ως γνωστών είναι απαιτητικά, δεν είναι απλές ασκησούλες των σχολικών βιβλίων.

Καλή Επιτυχία αν το πάρεις απόφαση! :bye:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
συμωνώ με τους υπόλοιπους !βέβαια θα πρέπει να επισημανθεί(χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την κριτική ικανότητα ατόμων της ηλικίασ μας!) ότι τα θέματα των πανελληνίων απαιτούν και κριτική σκέψη και σε αυτό το κομμάτι ένα άτομο μεγαλύτερης ηλικίας μπορείι να υπερτερεί!για παράδειγμα διαφορετικά θα αντιμετωπίσει πχ ένα θέμα έκθεσης για το ρατσισμό και δεν θα περιοριστεί στην μεθοδολόγια των φροντηστηρίων όπωσ πολλοί από εμάς! αυτό βέβαια δεν σημαινει ότι θα είναι πιο εύκολα !έπειτα το διάβασμα όσο μεγαλώνεις γίνεται όλο και πιο δύσκολό και ειδικά για την θεωρητική που απαιτεί πολύ αφομοίωση και παπαγαλία!επειτά μετά από αρκετά χρόνια αποχής ειναί δύσκολό να μπεις σε τέτοια διαδικασία!αν όντως το θες και είσαι αποφασισμένη να το κάνεις δοκίμασε το!καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Βασικα δεν ξερω αν μπορεις να δωσεις γιατι καπου ειχα διαβασει οτι πανελλαδικες μπορουν να δινουν μονο οσοι εχουν τελειωσει απο το 2000 και μετα...απο τοτε που εφαρμοστηκε το συστημα δλδ...εκτος αν δεν εχεις τελειωσει το σχολειο και παρακολουθησεις την τριτη λυκειου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
το ιεκ δεν το σκεφτεσαι που ειναι 2 χρονια? ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗΣ
πηγαινε στο www.oeek.gr να ριξεις μια ματια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δυστηχώς δεν έχω χρόνο για ΙΕΚ γιατί δουλεύω πρωί-απόγευμα. Εξάλλου από ΙΕΚ δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο που είναι και ο στόχος μου. Πανελλήνιες έχω δικαίωμα να δώσω, το ρώτησα σε Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
λογικά ζητάς για Θεσ/νικη.. Η βάση είναι
13090 όχι πολύ υψηλή,αλλά όχι και μηδαμινή..ξ θεωρητική είναι μια κατεύθυνση ιδιόμορφη..απο την μια η γραμματικη πχ σε λατινικά και αρχαία είναι "μετρημένα κουκιά",αλλά απο την άλλη θέλει χρόνο,υπομονή,και μνήμη ;)

δεν είναι κάτι απλησίαστο η εισαγωγή..πιστεύω οτι εαν είχες μια καλή σχέση με τα φιλολογικά στο παρελθόν,θα επανέλθεις σχετικά γρήγορα..σκέψου μόνο οτι λογοτεχνία,ή γλώσσα θα υπάρχει ένα σχετικό πλεονέκτημα..

υπολόγισε όμως,τουλάχιστον 2 ωρίτσες διάβασμα την ημέρα..

μήπως ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία,και μπορείς να μπεις με λιγότερα μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δεν ανήκω σε καμία ειδική κατηγορία. Θα ήθελα να μου πει κάποιος που να έχει τελειώσει το Λύκειο και να ήταν θεωρητική, πως να ξεκινήσω αρχαία και λατινικά, γιατί άνοιξα λίγο τα βιβλία και....πελάγωσα:'(.
Υπάρχει κάποιο βιβλίο γραμματικής που να έχει ότι ακριβώς χρειάζεται να διαβάσω?
Φροντιστήριο δεν υπάρχει περιθώριο χρόνου να πάω....άσε που η δουλειά θα γίνει στα κρυφά γιατί όταν είσαι 36.....και πας να διαβάσεις, σε λένε τρελή:jumpy:. Το αντίθετο με ότι συμβαίνει όταν είσαι 17. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top