Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Βόλου

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα απο αυτο το τμημα δυστυχως, λογικα παντως θα υπαρχουν στη βιβλιοθηκη, αν δε μπορεις να τα βρεις ισως να εψαχνες σε κανα βιβλιοπωλειο να τα αγοραζες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CF20

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Νομίζω γιατί το ψάχνω και εγώ το θέμα , πως τελειώνοντας από το συγκεκριμένο τμήμα μπορείς να διδάξεις και σαν δάσκαλος γενικής εκπαίδευσης
μάλιστα το αναφέρει και στη σελίδα του το πανεπιστήμιο :https://www.sed.uth.gr/sed/index.php?lang=gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδιά παρακαλώ, όποιος έχει πληροφορίες για το εν λόγω τμήμα ας με ενημερώσει..............:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Είμαι τρίτη λυκείου κι ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη σχολή καθώς όπως μου είπαν οι δάσκαλοι από εδώ έχουν μεγαλύτερη απορρόφηση από τα κλασσικά παιδαγωγικά.Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει για τη συγκεριμένη σχολή είτε σπουδάζει σε αυτην να με ενημερώσει σχετικά με αυτήν...1)καθηγητές
2)μαθήματα
3)προοπτικές
Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει εάν με το πτυχίο της συγκεκριμένης σχολής μπορώ εκτός από την ειδική εκπαίδευση να ασχοληθώ και με την κλασσικη δημοτική εκπαίδευση...:DΣας παρακαλώ αν γνωρίζετε δώστε μου σχετικές πληροφορίες γιατί βρίσκομαι σε αδιέξοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
Εγώ (κατά πάσα πιθανότητα) θα πάω στο αντίστοιχο τμήμα στη θεσ/νικη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Νομίζω γιατί το ψάχνω και εγώ το θέμα , πως τελειώνοντας από το συγκεκριμένο τμήμα μπορείς να διδάξεις και σαν δάσκαλος γενικής εκπαίδευσης
μάλιστα το αναφέρει και στη σελίδα του το πανεπιστήμιο :https://www.sed.uth.gr/sed/index.php?lang=gr
Ναι μπορεις να διδαξεις και σαν δασκαλος κλασσικης εκπαιδευσης αλλα μονο σε ιδιωτικο τομεα.Νομιζω πως δεν γινεται να διοριστεις σαν κανονικος δασκαλος.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το παιδαγωγικό ειδικής αγωγής στη Θεσσαλία έχει δύο κατευθύνσεις : α) Νηπιαγωγών ειδικής αγωγής και β) δασκάλων ειδικής αγωγής . Ενδεικτικά μαθήματα: Ψυχοφυσιολογία μαθησιακών διαταραχών , στατιστική(!), ψυχοφυσιολογία,κλπ (Περισσότερα νομίζω μπορέις να βρεις στο site της σχολής). Σε μία ενημέρωση στο φροντιστήριο μας είπαν και εμάς ότι ένας απόφοιτος από τέτοιο τμήμα έχει περισσότερες πιθανότητες να διοριστεί από τους υπόλοιπους νηπιαγωγούς και δασκάλους γιατί εργάζονται και ως αναπληρωτές και αυξάνονται οι μονάδες ειδικής αγωγής (τώρα αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει λόγω λιτότητας κλπ) . Υπάρχει και τμήμα στη Θεσσαλονίκη στο Μακεδονία, Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής πολιτικής με κατευθύνσεις συνεχούς εκπαίδευσης και εκπαίδευσης ατόμων με ειδικές ανάγκες. Δεν νομίζω ό,τι μπορούν να διοριστούν ως κλασσικοί δάσκαλοι/νημιαγωγοί αλλά άκουσα ότι ίσως αλλάξει αυτό! Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το παιδαγωγικό ειδικής αγωγής στη Θεσσαλία έχει δύο κατευθύνσεις : α) Νηπιαγωγών ειδικής αγωγής και β) δασκάλων ειδικής αγωγής . Ενδεικτικά μαθήματα: Ψυχοφυσιολογία μαθησιακών διαταραχών , στατιστική(!), ψυχοφυσιολογία,κλπ (Περισσότερα νομίζω μπορέις να βρεις στο site της σχολής). Σε μία ενημέρωση στο φροντιστήριο μας είπαν και εμάς ότι ένας απόφοιτος από τέτοιο τμήμα έχει περισσότερες πιθανότητες να διοριστεί από τους υπόλοιπους νηπιαγωγούς και δασκάλους γιατί εργάζονται και ως αναπληρωτές και αυξάνονται οι μονάδες ειδικής αγωγής (τώρα αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει λόγω λιτότητας κλπ) . Υπάρχει και τμήμα στη Θεσσαλονίκη στο Μακεδονία, Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής πολιτικής με κατευθύνσεις συνεχούς εκπαίδευσης και εκπαίδευσης ατόμων με ειδικές ανάγκες. Δεν νομίζω ό,τι μπορούν να διοριστούν ως κλασσικοί δάσκαλοι/νημιαγωγοί αλλά άκουσα ότι ίσως αλλάξει αυτό! Ελπίζω να βοήθησα!
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφορηση.Παντως θελει ψαξιμο η συγκεκριμενη σχολη γιατι νομιζς πως θα με συμφερε περισσοτερο να σπουδασω κλασσικο παιδαγωγικο και μετα να κανω μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη...δεν ξερω αν συμφωνεις,γιατι με αυτον τον τροπο τουλαχιστον θα μπορω εκτος απο κλασσικος δασκαλος να ειμαι και δασκαλος ειδικης αγωγης...Αληθεια υπαρχουνε σχολες φιλολογιας ειδικης αγωγης?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και εγώ αυτό που λες σκέφτομαι γιατί είναι από τις σχολές που με ενδιαφέρουν αλλά νομίζω ότι για να το ακολουθήσεις πρέπει να το θέλεις πάρα πολύ γιατί είναι αρκετά δύσκολο επάγγελμα μου έχουν πει και εγώ δεν είμαι και μεγάλη φαν να πω και την αλήθεια! Νομίζω ότι κάτι τέτοιο που λες για φιλολογία κάνουν στα Φ.Π.Ψ αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
αχα...ναι κι εγω τωρα λεω για παιδαγωγικο ειδικης αγωγης αλλα δεν ξερω και πως θα ειναι...σιγουρα θα ειναι δυσκολο να εχεισ να κανει μονο με παιδακια με ειδικες αναγκες.Οποτε μεχρι στιγμης το σκεφτομαι για κλασσικο παιδαγωγικο με μεταπτυχιακο αργοτερα στην ειδικη αγωγη:)Ξερεις αν με πτυχιο κλασσικου παιδαγωγου με ειδικευση στην ειδικη αγωγη μπορεις να εργαστεις και σαν κανονικος δασκαλος αλλα και σαν δασκαλος ειδικης αγωγης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Φαντάζομαι μόνο στον ιδιωτικό τομέα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
καλησπερα
παω τεχνολογικη κατευθυνση και με ενδιαφερουν σαν σχολες τοσο το παιδαγωγικο δημοτ. εκπαιδευσης αλλα τωρα τελευταια και το παιδαγωγικο ειδκης αγωγης...
καταρχας θελω να κανω μια ερωτηση...γινεται απο την κατευθυνση μου να παω σε αυτη τη σχολη(παιδαγωγικο ειδικης αγωγης)???(χωρις να χανω βεβαια μορια...)??
και επισης η σχολη αυτη υπαρχει μονο στο βολο ή και αλλου απλα δεν το ξερω εγω;
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
μόνο στο βόλο, τώρα νομίζω πως μπορείς να πας και από την κατευθυνσή σου αλλά για αυτό δεν είμαι και σίγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
να ρωτησω κτ βρε παιδια...οι αποφοιτοι του απλου παιδαγωγικου με ειδικευση στην ειδικη αγωγη εχουν τα ιδι δικαιωματα με τους αποφοιτους του τμηματος ειδικης αγωγης?μπορουν να εργαστουν δηλ κανονικα σε ειδικα σχολεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
νομίζω πως ναι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
καταρχας θελω να κανω μια ερωτηση...γινεται απο την κατευθυνση μου να παω σε αυτη τη σχολη(παιδαγωγικο ειδικης αγωγης)???(χωρις να χανω βεβαια μορια...)??

Ναι, σιγουρα
ειναι κοινο τμημα στο 1ο και 2ο πεδιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Mπορει καποιος να μου πει αν ενας αποφοιτος κλασσικου παιδαγωγικου με ειδικευση στην ειδικη αγωγη εχει τα ιδια δικαιωματα με εναν αποφοιτο του συγκεκριμενου τμηματος?ο κλασσικος δασκαλος με την ειδικευση στην ειδικη αγωγη μπορει να διοριστει και σε ειδικα και σε κλασσικα σχολεια?(οχι ταυτοχρονα απλως να επιλεξει που θελει να διοριστει).Και τελος υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο για οποιοδηποτε παιδαγωγο που να εχει σχεση με τη λογοθεραπεια και να του δινει ετσι δικαιωματα να ασκησει και καθηκοντα λογοθεραπευτη σε ορισμενες περιπτωσεις?(οχι να εχει ακριβως την ιδια ισχυ με αποφοιτο λογοθεραπειας απλως αν μπορει να την ασκησει σε παιδακια πχ ή κατι τετοιο)Η αν οχι μεταπτυχιακο σε σχεση με λογοθεραπεια μηπως υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο σε σχεση με την ψυχολογια που να σου δινει το δικαιωμα να εργαστεις ή τουλαχιστον να ασκησεις καθηκοντα ψυχολογου?(ακομα και παιδικη ψυχολογια)Σορρυ ηταν πολλα και τα ειπα και λιγο μπερδεμενα....οποιος ξερει ας απαντησει αλλα και να μην ξερει ας ρωτησει καποιον που να γνωριζει και να μου πει...πλιζζζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
παιδια να κανω μια ερωτηση...ακουσα απο μια γνωστη μου πως σ ενα σχολειο με παιδια με ειδικες αναγκες υπαρχει περιπτωση αν χρειαστει βεβαια να αλλαξεις κι εσυ ο ιδιος ενα παιδι...ισχυει κτ τετοιο?απο αλλους παλι εχω ακουσει πως δεν ειναι τοσο ασχημα να δουλευεις με τετοια παιδια καθως δεν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα τους π.χ. εχουν μονο δυσλεξια..τι απ τα δυο ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι εννοείς με το ''αλλάξεις'';
Άσχημο δεν είναι, αρκεί να το θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! Πραγματι η ειδικη αγωγη θα ναι αυτη που πιστευω θα γινει το "νεο παιδαγωγικο". Εχω τελειωσει αγγλικη φιλολογια, δουλευω full timeκαι ταυτοχρονα διαβαζω για πανελληνιες! Αρχικα σκεφτομουν το απλο παιδαγωγικο αλλα καταληγω προς το ειδικης....Δεν θελω να απογοητευσω κανεναν αλλα ολες οι καθηγητικες σχολες πλεον δεν εχουν ερεισμα στην αγορα εργασιας ...στον ιδιωτικο τομεα τα λεφτα ειναι πολυ λιγα .... για δημοσιο ουτε λόγος.Προετοιμαστειτε λοιπον για συλλογη πολλων πτυχιων....!Το οτι θα σπουδαζουμε μεχρι τα 30 ειναι το μονο σιγουρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top