Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,887 εγγεγραμμένα μέλη και 2,445,165 μηνύματα σε 76,880 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 136 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Eπάγγελμα: Φιλόλογος

baggelis32

Νεοφερμένος

Ο baggelis32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O baggelis32 έγραψε: στις 16:01, 24-08-11:

Καλησπέρα ειμαι στο 3ο έτος της φιλοσοφικής(φιλολογία κλασική) και θα ήθελα να μου απαντήσετε στα εξής: έχουν δουλειά σήμερα οι φιλόλογοι; τα φροντιστήρια πληρώνουν καλά; θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο δυνατό μεταπτυχιακό; μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο τμήμα της νομικής; (π.χ πολιτικό) παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν! Σας ευχαριστώ.

κανείς;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qwerty111 : 27-07-12 στις 16:04. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

gorgonokoritso (zenia....)

Πολύ δραστήριο μέλος

H zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H gorgonokoritso έγραψε: στις 16:06, 24-08-11:

γιατι δεν ρωτας στο φορουμ της φιλοσοφικης να σου πουν?
κατι παραπανω θα ξερουν
www.filosofiki.eu
Παράθεση

partblah1990

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O partblah1990 Hello to all έγραψε: στις 14:43, 27-07-12:

ναι έχουν, δουλεύαν σαν γκαρσόνια !
3
Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 476 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε: στις 02:05, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από baggelis32
Καλησπέρα ειμαι στο 3ο έτος της φιλοσοφικής(φιλολογία κλασική) και θα ήθελα να μου απαντήσετε στα εξής: έχουν δουλειά σήμερα οι φιλόλογοι; τα φροντιστήρια πληρώνουν καλά; θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο δυνατό μεταπτυχιακό; μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο τμήμα της νομικής; (π.χ πολιτικό) παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν! Σας ευχαριστώ.

κανείς;
Αν και καθυστερημένα...

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα για τους φιλολόγους ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση είναι αρκετά έως πολύ δύσκολη, αλλά στις μέρες μας για όλα σχεδόν( ; ) τα επαγγέλματα οι προοπτικές είναι εξίσου δυσοίωνες.

Έχω δηλώσει κι άλλες φορές πως είναι ουτοπικό πλέον να ελπίζει κανείς πως μπορεί κάποια στιγμή να διοριστεί σε δημόσιο σχολείο. Δεν αναφέρομαι καν στα ιδιωτικά σχολεία, γιατί εκεί, αν δε μεσολαβήσει ο μπατζανάκης της κουμπάρας του γείτονα, δεν κάνεις τίποτα. Επομένως, εκεί που στρέφεται ένας απόφοιτος του τμήματος Φιλολογίας είναι ο χώρος των φροντιστηρίων και των ιδιαιτέρων.

Τώρα, είτε ιδιαίτερα κάνεις είτε προσληφθείς σε κάποιο φροντιστήριο στην αρχή θα πρέπει να συμβιβάζεσαι και με αμοιβές που πιθανότατα δε θα σε ικανοποιούν προκειμένου να αποκτήσεις κάποια πείρα και προϋπηρεσία. Ειδικά όσον αφορά στα ιδιαίτερα θα πρέπει, θεωρώ, οι τιμές σου να βρίσκονται σε λογικά πλαίσια, καθώς αυτό σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας σου θα αποτελεί την καλύτερη διαφήμιση για 'σένα. Από 'κει και πέρα, σε σχέση με το φροντιστήριο, αφού αποκτήσεις την κατάλληλη εμπειρία, αν δεν σε ικανοποιούν οι απολαβές σου, θα μπορείς να αναζητήσεις κάτι καλύτερο. Φυσικά μην ξεχνάς πως όσο πιο ελκυστικό κι ανταγωνιστικό είναι το βιογραφικό σου τόσα περισσότερα θα μπορείς να διεκδικείς απ' τους εκάστοτε εργοδότες σου.

Η δική μου αίσθηση, πάντως, βάσει συζητήσεων που έχω ακούσει και συμμετάσχει μεταξύ καθηγητών μου και γονέων αντίστοιχα, είναι πως το επάγγελμα του εκπαιδευτικού έχει πολλές, αν όχι τις περισσότερες, προοπτικές εν καιρώ κρίσης, καθότι ο γονιός θα προτιμήσει να στερηθεί πολλά πράγματα για τον εαυτό του παρά να μη βοηθήσει το παιδί του να προοδεύσει, ειδικά όταν το βλέπει ότι αγαπά τη γνώση κι έχει δυνατότητες να τα καταφέρει!

Τώρα, σχετικά με το μεταπτυχιακό δε γνωρίζω πολλά πράγματα, απλώς θα σου αναφέρω ως πρόταση τα μεταπτυχιακά που εμένα θα με ενδιέφερε να ακολουθήσω. Το ένα μεταπτυχιακό είναι πάνω στην ειδική αγωγή και το άλλο πάνω στα παιδαγωγικά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzwrtzia : 28-07-12 στις 02:16.
1
Παράθεση

Jason Del Piero

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Jason Del Piero έγραψε: στις 03:14, 28-07-12:

κανείς;
Καλησπέρα...χωρίς να με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος κλάδος θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου....
Τις προάλλες ήμουν Κομοτηνή για διακοπές και καθώς έπινα καφέ με την παρέα μου μια κοπέλα η οποία διαφήμιζε καλλυντικά άρχισε να μιλάει στις κοπέλες της παρέας....γύρω στα 25-29 ελεύθερη επαγγελματίας,δούλευε στην συγκεκριμένη εταιρία για χόμπι και για να βγάλει κανα έξτρα ψιλό,είπε στις κοπέλες,ανάμεσα σε άλλα,ότι είναι φιλόλογος σε φροντιστήριο εκεί....της είπα ότι οι δικοί μας φιλόλογοι στα φροντιστήρια της Θεσ/νικης παίρνουν γύρω στα 3-5 την ώρα απόσο ξέρω....μου απάντησε ότι το γνωρίζει και οτι έχει ακούσει για τέτοιους μισθούς στα μεγάλα αστικά κέντρα...η ίδια όμως έπαιρνε 10 ΕΥΡΩ/ώρα λέγοντας παράλληλα οτι όταν αγαπάς αυτό που κάνεις πάντα βρίσκεις λύσεις...
2
Παράθεση

BeThere.

Απόφοιτος

H BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H BeThere. έγραψε: στις 03:21, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jason Del Piero
Καλησπέρα...χωρίς να με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος κλάδος θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου....
Τις προάλλες ήμουν Κομοτηνή για διακοπές και καθώς έπινα καφέ με την παρέα μου μια κοπέλα η οποία διαφήμιζε καλλυντικά άρχισε να μιλάει στις κοπέλες της παρέας....γύρω στα 25-29 ελεύθερη επαγγελματίας,δούλευε στην συγκεκριμένη εταιρία για χόμπι και για να βγάλει κανα έξτρα ψιλό,είπε στις κοπέλες,ανάμεσα σε άλλα,ότι είναι φιλόλογος σε φροντιστήριο εκεί....της είπα ότι οι δικοί μας φιλόλογοι στα φροντιστήρια της Θεσ/νικης παίρνουν γύρω στα 3-5 την ώρα απόσο ξέρω....μου απάντησε ότι το γνωρίζει και οτι έχει ακούσει για τέτοιους μισθούς στα μεγάλα αστικά κέντρα...η ίδια όμως έπαιρνε 10 ΕΥΡΩ/ώρα λέγοντας παράλληλα οτι όταν αγαπάς αυτό που κάνεις πάντα βρίσκεις λύσεις...
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κοπέλα αυτή. Και εμένα με ενδιαφέρει η φιλολογία και απο όσο θυμάμαι απο μικρή αυτό ήθελα να γίνω. Όταν θα έχουμε βγεί εμείς στην αγορά εργασίας δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα τότε. Όπότε κυνήγα αυτο που θέλεις πραγματικά, που αγαπάς και έχεις όνειρο ζωής, και αν είσαι καλός ποτέ δεν χάνεσαι. Πάντα θα βρίσκεις διεξόδους αρκεί θέληση να υπάρχει. Και εγώ πολλά και διάφορα έχω ακούσει όμως δεν την αλλάζω. Ακόμα και 19.000 μόρια να βγάλω αυτή πάλι θα επιλέξω
3
Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε: στις 04:44, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από BeThere.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κοπέλα αυτή. Και εμένα με ενδιαφέρει η φιλολογία και απο όσο θυμάμαι απο μικρή αυτό ήθελα να γίνω. Όταν θα έχουμε βγεί εμείς στην αγορά εργασίας δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα τότε. Όπότε κυνήγα αυτο που θέλεις πραγματικά, που αγαπάς και έχεις όνειρο ζωής, και αν είσαι καλός ποτέ δεν χάνεσαι. Πάντα θα βρίσκεις διεξόδους αρκεί θέληση να υπάρχει. Και εγώ πολλά και διάφορα έχω ακούσει όμως δεν την αλλάζω. Ακόμα και 19.000 μόρια να βγάλω αυτή πάλι θα επιλέξω
Καλά κάνεις!! να επιλέξεις αυτό που σου αρέσει πραγματικά!!!! Ειδικά αν είναι όνειρο ζωής...!! Να, άλλη μία μελλοντική συνάδελφος..!!
Παράθεση

desperateforphd

Διδακτορικός

H desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H desperateforphd έγραψε: στις 02:26, 20-09-12:

κανείς;
έχουν δουλειά σήμερα οι φιλόλογοι; OXI!
τα φροντιστήρια πληρώνουν καλά; OXI! ΚΑΝΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!!
θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο δυνατό μεταπτυχιακό; ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΝΤΑ, Ο,ΤΙ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΣΟΥ. ΟΞΦΌΡΔΗ/ΚΕΜΠΡΙΤΖ/ΕΞΕΤΕΡ ΙΣΩΣ;
μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο τμήμα της νομικής; ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ, ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;

Αρχική Δημοσίευση από BeThere.
Και εγώ έτσι σκεφτόμουν στην ηλικία σου. Τώρα το μετανιώνω!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηίς : 20-09-12 στις 02:31. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Κατμαν

Βρείτε παρόμοια