Ίδρυση ανεξάρτητης φοιτητικής παράταξης στο ΟΠΑ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Την καταντια και την ανικανοτητα των παραταξεων-νεολαιων την ξερουμε ολοι οσοι φοιτουμε σε καποιο ΑΕΙ η ΤΕΙ. Αποφασησαμε λοιπον να φτιαξουμε μια ανεξαρτητη παραταξη στην σχολη μας, η οποια θα βρισκεται πιο κοντα σε φοιτητες, εφοσον θα αποτελειται απο αυτους και θα υπαρχει για αυτους, και οχι απο μαθητευομενους πολιτικους που θα εξυπηρετουν τα συμφεροντα αλλων. Καλουμε εσας, τους φοιτητες απο ολα τα τμηματα του ΟΠΑ, να γινετε μελη. Η παραταξη βρισκεται ακομα στο ιδρυτικο σταδιο, το καταστατηκο ειναι τοιμο, ομως χρειαζομαστε τουλαχιστον 20 ατομα για να μπορεσουμε να κανουμε αιτηση ιδρυσης στο πρωτοδικειο. Μελος μπορει να γινει και αποφοιτος του πανεπιστημιου για 6 μηνες μετα την ορκωμοσια. Αν ενδιαφερεστε, αφηστε απαντηση στο thread.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προτείνω να ακολουθήσουν και άλλα παλικάρια και κοπέλες από άλλες σχολές ώστε να γίνει κίνημα. Να φτιαχτούν από εθελοντές Logo καθώς και blog όπου θα περιγράφονται οι ιδέες της νέας παράταξης καθώς και να υπάρχει ένα κύριος στόχος (να φύγει ο συνδικαλισμός από τα πανεπιστήμια)

Δυστυχώς δεν είμαι ΟΠΑ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι να φτιαχτει μια νεα παραταξη και να προστεθει στις αλλες.Την ιδεα του παιδιου απο την ΑΣΣΟΕ την βρισκω εξεραιτικη , απλα θεωρω πως αν δημιουργηθει παραταξη σε καποια σχολη θα πρεπει να ειναι τελειως ξεκομμενη απο την βρομα των αλλων παραταξεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο παρελθόν έχουν γίνει μεμονωμένες προσπάθειες αλλά δυστυχώς ενώ άρχισαν καλά δε μπορούσαν να διατηρηθούν. Σκοπός πιστεύω είναι να δημιουργηθεί ένας πηρύνας π.χ. στην ΑΣΣΟΕ αλλά μετά να ιδρύονται παρόμοιες δυνάμεις και σε άλλα πανεπιστήμια και σε ΤΕΙ της χώρας με το ίδιο όνομα (π.χ. ελπίδα) .

Πρέπει να υπάρχει ένα blog και groubakia στο facebook (ώστε να δημιουργηθεί ντόρος όπως έγινε και με το κίνημα των αγανακτισμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Κοίτα οι ανεξάρτητες παρατάξεις δυστυχώς ξεκινάνε με τρομερά καλές προϋποθέσεις αλλά στην πορεία καταλήγουν να παύουν να υπάρχουν. Κύριοι λόγοι είναι η έλλειψη κοινής πολιτικής κατεύθυνσης με άμεση συνέπεια οι μεγάλες παρατάξεις να φθείρουν τέτοια κινήματα και να τα οδηγούν στην ανυπαρξία. Επιπλέον ένα ανεξάρτητο κίνημα δεν έχει δυνατότητες να διατηρηθεί μετά την αποχώρηση των ιδρυτικών στελεχών καθότι δεν διαθέτει μηχανισμούς συντήρησης και δεν εννοώ μόνο οικονομικούς. Κυρίως τα ανεξάρτητα κινήματα δεν κοιτάνε να "προσλάβουν" νέο κόσμο. Άρα δεν υπάρχουν συνεχιστές. Άρα παύουν να υπάρχουν.

Τέλος το νέο νομοσχέδιο θέλει να καταργηθούν οι παρατάξεις από τις σχολές γιατί όπως ήδη ξέρουμε τα παιδιά αντί να πολιτικοποιούνται, κοματοποιούνται και προβατοποιούνται.

Προετοιμάσου λοιπόν να σπάσεις τα μούτρα σου στο μέλλον για πολλούς και διάφορους λόγους. Και πίστεψέ με δεν τους έχω αναφέρει όλους.

Αλλά αν το πιστεύεις από μένα καλή επιτυχία. Μακάρι να κάνετε τη διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Την καταντια και την ανικανοτητα των παραταξεων-νεολαιων την ξερουμε ολοι οσοι φοιτουμε σε καποιο ΑΕΙ η ΤΕΙ. Αποφασησαμε λοιπον να φτιαξουμε μια ανεξαρτητη παραταξη στην σχολη μας, η οποια θα βρισκεται πιο κοντα σε φοιτητες, εφοσον θα αποτελειται απο αυτους και θα υπαρχει για αυτους, και οχι απο μαθητευομενους πολιτικους που θα εξυπηρετουν τα συμφεροντα αλλων. Καλουμε εσας, τους φοιτητες απο ολα τα τμηματα του ΟΠΑ, να γινετε μελη. Η παραταξη βρισκεται ακομα στο ιδρυτικο σταδιο, το καταστατηκο ειναι τοιμο, ομως χρειαζομαστε τουλαχιστον 20 ατομα για να μπορεσουμε να κανουμε αιτηση ιδρυσης στο πρωτοδικειο. Μελος μπορει να γινει και αποφοιτος του πανεπιστημιου για 6 μηνες μετα την ορκωμοσια. Αν ενδιαφερεστε, αφηστε απαντηση στο thread.:)

Συμβουλή: δε χρειάζεται να είστε "παράταξη". Ίσα-ίσα η πολλή οργάνωση θα φάει τον αφέντη, μερικοί θα βαρεθούν και όταν φύγετε οι πρώτοι μπορεί να γίνει άλλο ένα μικρομάγαζο δίπλα στα μεγάλα καταστήματα των κομμάτων.

Καλύτερα "ιδρύστε" μια ομάδα, ένα κύκλο συζητήσεων για τα ζητήματα της σχολής και της δημόσιας ζωής, κι όσο πιο πολλοί συμμετέχουν σ' αυτό τόσο πιο πολλοί θα πηγαίνετε μετά στη συνέλευση που είναι το ζουμί της υπόθεσης.
Και στις εκλογές αν θέλετε φτιάχνετε ένα σχήμα με όσους ενδιαφέρονται και κατεβαίνετε ανεξάρτητοι με ένα όνομα του αέρα. "ανεξάρτητοι αγωνιστές βόρειου ΟΠΑ" :P

Τέλος το νέο νομοσχέδιο θέλει να καταργηθούν οι παρατάξεις από τις σχολές γιατί όπως ήδη ξέρουμε τα παιδιά αντί να πολιτικοποιούνται, κοματοποιούνται και προβατοποιούνται.

Δεν θα καταργηθούν, θα καταργηθούν μόνο τα κομματικά ψηφοδέλτια, αλλά το αρχικομματόσκυλο πάλι θα ψηφίζεται.

Το μόνο πράγμα που κάνει για τον κομματισμό το νομοσχέδιο είναι να τον ενισχύει. Τα πρόβατα βολεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_the_greek

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά, σαν μελλοντικός πρωτοετής φοιτητής-σε λίγες βδομάδες μπαίνω στο "κλαμπ"-θα ήθελα να εκφράσω τις ανησυχίες μου πάνω στο θέμα "φοιτητές-κοινά". Έχω ακούσει από μεγαλύτερους ότι το σύστημα των φοιτητικών παρατάξεων είναι ισχυρό κι όποιος δεν εντάσσεται σε αυτό χάνει έναν σίγουρο δρόμο γνωριμιών και παρεών(!) μαζί με άλλα τα οποία πιθανόν να αντιληφθώ σε λίγο καιρό. Παρ' ότι δε σκέφτομαι να ενταχθώ σε κάποια παράταξη-διότι όλες τους πρόσκεινται σε κάποιο πολιτικό κόμμα και συνεπώς δεν εκφράζουν τις πραγματικές (ιδεολογικές) ανάγκες που υπάρχουν στη σημερινή κοινωνία-με προβληματίζει η επιρροή που οι οργανώσεις αυτές θα ασκούν στον πανεπιστημιακό χώρο...Κι ακόμη πιο έντονος είναι ο προβληματισμός μου σχετικά με το μέλλον του φοιτητικού κόσμου...σε μια εποχή που η αλλαγή είναι πιο αναγκαία από ποτέ, πολλοί συνομήλικοί μας στρέφονται στις λύσεις του κατεστημένου-το οποίο "εκτείνεται" από την άκρα δεξιά ως και την άκρα αριστερά-και επαναπαύονται στην πολιτική δομή που θα οδηγήσει στην ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημίων σε λίγα χρόνια και όχι μόνο. Οι νέες ιδέες πρέπει να γεννηθούν από εμάς. Και δεν είναι ανάγκη να είναι ομοιόμορφες για να συγκροτήσουν μια "παράταξη". Ας δώσουμε στον καθένα την ευκαιρία να εκφράσει την άποψη του, να την ακούσουν οι υπόλοιποι. Έστω αυτό σε πρώτη φάση. Καταλήγοντας δηλώνω το πόσο είναι επιτακτική πλέον η ανανέωση των ιδεών ανάμεσα στους νέους, η απαλλαγή από το κομματικοποιημένο παρελθόν!
Ούτε εγώ στο ΟΠΑ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Έχω ακούσει από μεγαλύτερους ότι το σύστημα των φοιτητικών παρατάξεων είναι ισχυρό κι όποιος δεν εντάσσεται σε αυτό χάνει έναν σίγουρο δρόμο γνωριμιών και παρεών(!) μαζί με άλλα τα οποία πιθανόν να αντιληφθώ σε λίγο καιρό. Παρ' ότι δε σκέφτομαι να ενταχθώ σε κάποια παράταξη-διότι όλες τους πρόσκεινται σε κάποιο πολιτικό κόμμα και συνεπώς δεν εκφράζουν τις πραγματικές (ιδεολογικές) ανάγκες που υπάρχουν στη σημερινή κοινωνία-με προβληματίζει η επιρροή που οι οργανώσεις αυτές θα ασκούν στον πανεπιστημιακό χώρο..

Αυτο το συστημα ειναι ισχυρο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικη η κατασταση.Βεβαια σε καθε σχολη ισχυουν διαφορετικοι νομοι και κανονες και κυριαρχουν διαφορετικες παραταξεις αλλα φιλους θα βρεις και μαλιστα πολλους...Νομιζω πως αν καποιος ειναι σε καποια παραταξη θα βρει τροπο να εχει καποια πλεονεκτηματα ή διευκολυνσεις με ανταλαγμα να κολλησει καμια αφισα ή να μιρασει φυλλαδια.
Φυσικα και δεν εκφραζουν τις πραγματικες αναγκες του ιδρυματος και αυτο θα το διαπιστωσεις απο το αποτελεσμα της πρωτης συνελευσης (ή οπως την λενε) στο αμφιθεατρο.
Τελος οσο αφορα την επιρροη που ασκουν στο πανεπιστημιακο χωρο θα σου προτεινα να κανεις 2-3 βολτες στο πανεπιστημιο που θα περασεις και μετα να μου πεις αν ελυσες την απορια σου.
Α! και εγω φετος πρωτοετης θα ειμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται απο τη σχολή η επιρροή που ασκούν οι παρατάξεις και οι συνελεύσεις. Είναι σε μερικές σχολές, που ναι μεν γίνονται μ****ς αλλά δεν τις έχουν και πρώτη μούρη στο καβούρι. Το ίδιο ισχύει και για τις διευκολύνσεις που έχουν οι παρατάξεις.

Νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός, οι νέοι φοιτητές καταλαβαίνουν ότι είναι ένα από αυτά που καταστρέφουν το πανεπιστήμιο. Και το βλέπουμε και από τις συνελεύσεις, σε σοβαρά θέματα, υπάρχει συσπείρωση από τους ανένταχτους για να σώσουν τις σχολές τους. Γι' αυτό άλλωστε και πλέον δεν ενημερώνουν ΠΟΤΕ γίνονται συνελεύσεις.

Συμφωνώ με τον garch πάντως, μην οργανωθείτε, διοχετεύστε την ενέργεια αυτή σε κάτι πιο πρακτικό από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το οτι θα ειναι δυσκολη η διαδηκασια και θα υπαρχουν πολλα εμποδια, ειδικα απο τις παραταξεις, το ξερω. Αν ηταν ευκολο, δεν θα αξιζε κιολας.
Επισης το οτι υπηρξαν και αλλες προσπαθειες απο ανεξαρτητες παραταξεις που απετυχαν, το ξερω. Το θεμα ειναι οτι ηταν μονο απο ενα τμημα και οχι απο ολη τη σχολη, με αποτελεσμα αφενος να μην εχουν πολλα μελη και αφετερου να μην εχουν καθολου δυναμη στις συνελευσεις, ουτε καν να ακουγοντα οι προτασεις τους. Ολα αυτα βεβαι στην περιπτωση που οι ιδρυτες δεν ηταν πρωην πασπιτες-δαπιτες-κνιτες που απλως ηθελαν εξουσια η χαιβανια.
Τωρα, το να μην υπαρξουμε ως παραταξη, αλλα ως μια απλη ομαδα φοιτητων που να συζητα τα προβληματα της σχολης δεν εχει νοημα. Ολοι ξερουμε τα προβληματα και για να τα διορθωσεις χρειαζεται να μπορεις να περνας τις προτασεις σου στην συνελευση. Το πιο απλο απ'ολα: να καταργηθει η αφισοκολληση. Συννενοησου ομως με τον πασπιτη η με τον δαπιτη. Για να προτεινει κατι εκ μερους σου πρεπει να του ταξεις ψηφους, ομως δεν θα σχοληθει. Αυτο ειναι το θεμα ολης της υποθεσης, να περνας τις προτασεις των φοιτητων που θα βελτιωσουν την κατασταση στην σχολη, με αυτοδυναμια αν γινεται, χωρις να χρειαζεσαι τους σκλαβους, γιατι οι ιδιο δεν θα το κανουν.
Επισης για να κατεβουμε στις εκλογες πρεπει να υπαξουμε νομικα ως σωματειο, δηλαδη να μας εγκρινει το πρωτοδικειο. Αλλιως σε κυνηγανε το κομματοσκυλα και δεν σε αφηνουν να κατεβεις στις εκλογες, κατι που εγινε στο Πα.Πει. Γι'αυτο χρειαζομα τα μελη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
πόσοι είστε προς το παρών ; γιατί δεν ανεβάζετε μια προκήρυξη ;
πώς περιμένετε από κάποιους να έρθουν να γραφτούν άμα δεν ξέρουν το ιδεολογικό πλαίσιο στο οποίο κυμαίνεστε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τωρα, το να μην υπαρξουμε ως παραταξη, αλλα ως μια απλη ομαδα φοιτητων που να συζητα τα προβληματα της σχολης δεν εχει νοημα. Ολοι ξερουμε τα προβληματα και για να τα διορθωσεις χρειαζεται να μπορεις να περνας τις προτασεις σου στην συνελευση. Το πιο απλο απ'ολα: να καταργηθει η αφισοκολληση. Συννενοησου ομως με τον πασπιτη η με τον δαπιτη. Για να προτεινει κατι εκ μερους σου πρεπει να του ταξεις ψηφους, ομως δεν θα σχοληθει. Αυτο ειναι το θεμα ολης της υποθεσης, να περνας τις προτασεις των φοιτητων που θα βελτιωσουν την κατασταση στην σχολη, με αυτοδυναμια αν γινεται, χωρις να χρειαζεσαι τους σκλαβους, γιατι οι ιδιο δεν θα το κανουν.

1ον: Μην τα θεωρείς όλα αυτονόητα. Δεν ξέρουν όλοι τα προβλήματα της σχολής, πολλοί δεν ενδιαφέρονται να τα μάθουν, και άλλοι δεν ενδιαφέρονται να λυθούν, πόσο μάλλον να τα λύσουν οι ίδιοι.

2ον: Μην πέφτεις στην παγίδα των παρατάξεων που λέει πως αν δεν είσαι σε παράταξη δεν μπορείς να κατεβάσεις πρόταση, κι αν την κατεβάσεις κανείς δε θα σε ψηφίσει. Ψάξε για το επίσημο καταστατικό του συλλόγου σας. Το καταστατικό του συλλόγου συνήθως ενθαρρύνει τη συμμετοχή των φοιτητών πρώτα ως ατόμων και μετά μέσω παρατάξεων. Αυτό σημαίνει ότι ιδανικά, η συνέλευση φοιτητών λειτουργεί ως χώρος συζήτησης μεταξύ των φοιτητών και όχι ως χώρος που διαβάζουμε εκθέσεις ιδεών και "πάνω τα χεράκια, κάτω τα χεράκια".
Γι αυτό το λόγο είναι καλύτερο να οργανώνεις συζητήσεις και να συγκεντρώνεις περισσότερους φοιτητές που θα λένε τη γνώμη τους στη συνέλευση και θα διαμορφώνουν εκεί τη λύση (πχ μπορεί όλοι μέσω συζήτησης να συμφωνήσουν κατά της αφισοκόλλησης) παρά να ψάχνεις πως θα συγκεντρώσεις μεγαλύτερη δύναμη παίζοντας το παιχνίδι τους.

Επισης για να κατεβουμε στις εκλογες πρεπει να υπαξουμε νομικα ως σωματειο, δηλαδη να μας εγκρινει το πρωτοδικειο. Αλλιως σε κυνηγανε το κομματοσκυλα και δεν σε αφηνουν να κατεβεις στις εκλογες, κατι που εγινε στο Πα.Πει. Γι'αυτο χρειαζομα τα μελη.

Το καταστατικό θα βοηθήσει κι εδώ. Αν βρείτε διάταξη που ορίζει ότι στις εκλογές πρέπει να κατεβαίνουν νομικά πρόσωπα ok, αλλά συνήθως ορίζεται πως μπορεί να θέτει υποψηφιότητα οποιοσδήποτε, ή κάποιο σχήμα με 4-5 άτομα.
Με ένα χαρτί έχετε ξεκαθαρίσει τα μισά σας προβλήματα. Ξεκινήστε τη φασαρία από εκεί. ;)


Προσωπικά είχα κατέβει υποψήφιος με σχήμα που δεν ήταν νομικό πρόσωπο και σχηματίστηκε στο φλου, και κέρδισε και έδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
πόσοι είστε προς το παρών ; γιατί δεν ανεβάζετε μια προκήρυξη ;
πώς περιμένετε από κάποιους να έρθουν να γραφτούν άμα δεν ξέρουν το ιδεολογικό πλαίσιο στο οποίο κυμαίνεστε ;

Ειμαστε περιπου 6, γιατι αρκετοι δεν θελουν να μπουν καθως θα χασουν τις σημειωσεις και τα παλια θεματα απο τις παραταξεις + το οτι ειναι δυσκολο να βρω ατομα μεσα στις διακοπες. Το προβλημα μου ειναι το εξης: η ολη διαδηκασια για να ιδρηθει η παραταξη θελει πολυ καιρο και μπορει να μην προλαβει να μασ εγκρινει το πρωτοδικειο πριν τις εκλογες του Μαιου, γι'αυτο δεν περιμενω να ανοιξει η σχολη το Οκτωμβρη και να ανεασω προκυρηξη. Ως προς το ιδεολογικο πλαισιο, ειμαστε ανεξαρτητοι απο πολιτικα κομματα και ασχολυμαστε μονο με θαματα της σχολης. Μπορω να ανεβασω το καταστατηκο αν βοηθαει.

1ον: Μην τα θεωρείς όλα αυτονόητα. Δεν ξέρουν όλοι τα προβλήματα της σχολής, πολλοί δεν ενδιαφέρονται να τα μάθουν, και άλλοι δεν ενδιαφέρονται να λυθούν, πόσο μάλλον να τα λύσουν οι ίδιοι.

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και αυτα τα ατομα, ομως ειναι δικη τους επιλογη να μην θελουν να ασχοληθουν και την σεβομαι.

2ον: Μην πέφτεις στην παγίδα των παρατάξεων που λέει πως αν δεν είσαι σε παράταξη δεν μπορείς να κατεβάσεις πρόταση, κι αν την κατεβάσεις κανείς δε θα σε ψηφίσει. Ψάξε για το επίσημο καταστατικό του συλλόγου σας. Το καταστατικό του συλλόγου συνήθως ενθαρρύνει τη συμμετοχή των φοιτητών πρώτα ως ατόμων και μετά μέσω παρατάξεων. Αυτό σημαίνει ότι ιδανικά, η συνέλευση φοιτητών λειτουργεί ως χώρος συζήτησης μεταξύ των φοιτητών και όχι ως χώρος που διαβάζουμε εκθέσεις ιδεών και "πάνω τα χεράκια, κάτω τα χεράκια".
Γι αυτό το λόγο είναι καλύτερο να οργανώνεις συζητήσεις και να συγκεντρώνεις περισσότερους φοιτητές που θα λένε τη γνώμη τους στη συνέλευση και θα διαμορφώνουν εκεί τη λύση (πχ μπορεί όλοι μέσω συζήτησης να συμφωνήσουν κατά της αφισοκόλλησης) παρά να ψάχνεις πως θα συγκεντρώσεις μεγαλύτερη δύναμη παίζοντας το παιχνίδι τους.

Καταστατηκο του συλλογου της σχολης δεν υπαρχει, το εχει καποιος και κανεις δεν ξερει ποιος ειναι, μη σου πω οτι πρακτικα και συλλογος δεν υπαρχει. Οι συνελευσεις ειναι τυπικες και οι εκτος παραταξεων βρισκονται εκει για να παρακολουθησουν και οχι να συμμετασχουν.

Προσωπικά έχω κατέβει υποψήφιος με σχήμα που δεν ήταν νομικό πρόσωπο και σχηματίστηκε στο φλου, και κέρδισε και έδρα.

Κοιταξε, εχω ρωτησει την νομικη υπηρεσια της σχολης και μου ειπαν οτι χρειαζεται να μας εγκρινει το πρωτοδικειο, αλλα και να μην το λεει το καταστατηκο του συλλογου της σχολης, καλο ειναι, γιατι εκει θα ειναι που θα σε χτυπησουν οι παραταξεις.
Τα κανω αυτα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην μπορει να μου πει κανεις τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Καταστατικο- updated.docx
    38.9 KB · Εμφανίσεις: 244
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Κοιταξε, εχω ρωτησει την νομικη υπηρεσια της σχολης και μου ειπαν οτι χρειαζεται να μας εγκρινει το πρωτοδικειο, αλλα και να μην το λεει το καταστατηκο του συλλογου της σχολης, καλο ειναι, γιατι εκει θα ειναι που θα σε χτυπησουν οι παραταξεις.
Τα κανω αυτα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην μπορει να μου πει κανεις τιποτα.

Έριξα μια ματιά στο καταστατικό σας, είναι φτυστό με καταστατικό φοιτητικού συλλόγου τμήματος.
Αν θεωρείτε πως χρειάζεται πολλή οργάνωση, προχωρήστε το, αλλά ψάχτε το.
Σε κάθε περίπτωση να ζητάτε αδιαλείπτως συνελεύσεις, έστω και έκτακτες, που οι άλλοι δεν θέλουν να γίνονται ποτέ.



Γενικά σε όποιον ενδιαφέρεται πάντως προτείνω να ξεκινάει κάτι "χαλαρό", κάτι που να μαζεύει φοιτητές και να τους τονώνει το ενδιαφέρον για το δημόσιο και τη συνέλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Κανεις? Τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tito-toti

Νεοφερμένος

Ο tito-toti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειμαι φοιτητησ στην ασοεε και θα ηθελα να συμμετεχω σε κατι ανεξαρτητο καθαρο και και πανω απο ολα ομαδικο....ωστε να φυγουν ολοι απο την μεση και να λειτουργισει το πανεπηστημιο χωρισ καμια παραταξη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Dreamweaver,ο Χρήστος σε ρωτάει κάτι πολύ σημαντικό,που στέκεστε ιδεολογικά και εσύ δυστυχώς δεν απαντάς.Και εγώ αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα να σε ρωτήσω,"ποια είναι η πολιτική σας θέση?".Λέτε για τις ανεξάρτητες παρατάξεις.I got news for you,παίδες:κατά καιρούς,σ'όλα τα πανεπιστήμια εμφανίζεται μια τέτοια παράταξη,αλλά εν τέλει χάνεται.Και πολλά ακόμα σχόλια σ'αυτό το thread μιλούν για αποτυχημένες ανεξάρτητες παρατάξεις.Γιατί αποτυγχάνουν όμως?Αφού οι περισσότεροι φοιτητές δεν γουστάρουν τους φοιτητοπατέρες,σωστά?Γιατί,δεν υπάρχει ένας κοινός πυρήνας σ'αυτές τις παρατάξεις.Τα άτομα που τις αποτελούν λένε γενικά και αόριστα "εμάς μας ενδιαφέρει πάνω απ'όλα το καλύτερο της σχολής",χωρίς να προσδιορίζουν ποιο είναι αυτό.Ο καθένας,έχει στο μυαλό του κάτι διαφορετικό.Αυτό που τους ενώνει,είναι η απέχθεια προς τους φοιτητοπατέρες και στα κομματικά καπελώματα,όμως οι ίδιοι,αν και ανεξάρτητοι,εν τέλει δεν αντιπροτείνουν κάτι.Θα μου πεις τώρα,"εσύ Crowley αναρχικός είσαι,μου φέρνεις την κλασσική αντίρρηση-συνδικαλιά,γιατί αντί για ανεξάρτητη παράταξη θα προτιμούσες να πηγαίναμε στο στέκι των αναρχικών".Για να μην παρεξηγηθούν λοιπόν τα λόγια μου κατ'αυτόν τον τρόπο,θα σου φέρω και ένα απλό παράδειγμα.Έστω ότι εσύ,ο Τάκης,η Μαρία και η Άννα,αποφασίζετε να φτιάξετε μια παράταξη που να ασχολείται με τα προβλήματα της σχολής.Ξεκινάτε λοιπόν,και ανακαλύπτετε ότι η σχολή έχει ανεπαρκή εξοπλισμό.Πάτε λοιπόν στον πρύτανη και του λέτε "μεσσιέ,θέλουμε καλύτερο εξοπλισμό".Σας λέει λοιπόν αυτός "παιδιά,πολύ θα το ήθελα,αλλά γκαφρά δεν υπάρχουν και το κράτος δεν δίνει".Πρέπει λοιπόν να βρεθούν τα γκαφρά.Λες εσύ λοιπόν και η Άννα,"ωραία,ας βρούμε τότε από αλλού χρηματοδότηση".Αυτή,είναι μια αντίληψη βασισμένη στην φιλελεύθερη λογική,μια δεξιά πρόταση,ακόμα και αν εσείς δεν αυτοπροσδιορίζεστε συνειδητά ως δεξιοί.Λέει απ'την άλλη ο Τάκης και η Μαρία,"μωρέ τι μας λες?να μας τα δώσει το κράτος τα γκαφρά,να πάει να φορολογήσει τους βιομήχανους και τους παπάδες που έχουν τις χοντροκοιλάρες".Αυτή,είναι μια αντίληψη βασισμένη στη σοσιαλιστική λογική,μια αριστερή πρόταση,ακόμα και αν ο Τάκης και η Μαρία δεν αυτοπροσδιορίζονται συνειδητά ως αριστεροί.Εν τέλει,επειδή υπάρχουν δύο εκ διαμέτρου αντίθετες οπτικές,τσακώνεστε,τα σπάτε και δεν καταφέρνετε τίποτα.Οπότε,γυρίζουμε πάλι στο μηδέν.Γι'αυτό λοιπόν είναι απαραίτητο να θέσετε μια ιδεολογική βάση,ώστε να έχετε έναν μπούσουλα σχετικά με το τι αντιμετώπιση θεωρείτε ότι πρέπει να έχουν τα "θέματα της σχολής",πέρα απ'την απλή άρνηση-που με βρίσκει 100% σύμφωνο-"πούλο τα κομματόσκυλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
κολοκυθια στο πατερο.δεν υφισταται παραταξη χωρις πολιτικη προταση.ετσι γενικα και αοριστα θα μαζευτει η σαρα και η μαρα.δε θα υπαρχει καμμια συνοχη μεταξυ σας αρα δεν εχει νοημα να το συζητατε.οποτε σκεφτειτε κατι αλλο καλυτερα.Και αν κρινω και οτι τη συμμετοχη στη γενικη συνελευση τη θεωρειτε θυσια πολλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Βλέποντας τι γίνεται αυτό τον καιρό, με τις καταλήψεις και τα σχετικά σχηματίστηκε και στο τμήμα μου μια ανεξάρτητη κίνηση φοιτητών προκειμένου να κατεβάσουν πλαίσιο αντικατάληψης. Πρόκειται λοιπόν για άτομα τελείως διαφορετικά που το μόνο κοινό τους είναι η πεποίθηση οτι η κατάληψη δεν οδηγεί πουθενά. Ταυτόχρονα όμως δεν μπορούν να σχηματίσουν μια φοιτητική παράταξη γιατί έχουν διαφορετικέ απόψεις για καίρια θέματα. Στην πραγματικότητα τα άτομα που συμμετέχουν είναι άτομα πολιτικά συνειδητοποιημένα που πρόσκεινται σε κάποια ιδεολογία και απλώς για τους δικούς τους λόγους δεν συμμετέχουν σε κάποια παράταξη. Με άλλα λόγια ανεξάρτητοι συνδυασμοί είναι πολύ θετικό να δημιουργούνται και να συμμετέχουν ενεργά σε συνελεύσεις κυρίως όταν προκειται για σημαντικά ζητήματα προτείνοντας λύσεις που άλλες παρατάξεις δεν προτείνουν για διάφορος λόγους, αλλά δεν νομίζω οτι μπορούν να ανταγωνιστούν τις ''μεγάλες'' παρατάξεις γιατί διαφέρουν σε πολλούς τομείς και ο κυριότερος για μένα είναι η οργάνωση όχι σε επίπεδο σχολής αλλά πανελληνίως. Παρόλαυτα σου εύχομαι καλή επιτυχία σ αυτό που ετοιμάζεις!! Εύχομαι πραγματικά να κατεφέρεις να ιδρύσεις μια ανεξάρτητη φοιτητική παράταξη, θα είναι πραγματικά απίστευτα ενδιαφέρον.....Περιμένω νέα σου σύντομα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Καταρχας, ενα update. Αυτο που παμε να φτιαξουμε δεν θα εχει την μορφη παραταξης. Θα ειναι κατι σαν την συνεχεια του κινηματος των ανεξαρτητων που κατεβαινε και στις ΓΣ, αλλα πιο οργανωμενο. Δεν θα ειναι κατι το "επισημο" δηλαδη, με ιεραρχια, φοιτητοπατερες κτλ, αλλα πιο οργανωμενο. Ο μακροπροθεσμος στοχος ειναι το να παρακινηθουν οι φοιτητες να ασχολουνται με τα κοινα του πανεπιστημιου, γι'αυτο δεν θα υπαρχουν και ιεραρχιες, οι αποφασεις θα λαμβανονται συλλογικα και θα υπαρχει απολυτη ελευθερια του λογου.
Παραταξεις υπηρξαν και πριν, οκ. Το θεμα ειναι οτι ηταν κατι μακακες που απλως εκαναν την πλακα τους (παραταξη με ονομασια ΦΑΝΚΙ), ή απλως κατεβαιναν μονο σε ενα τμημα, με αποτελσμα να μην εχουν καμια απολυτως δυναμη.
Λοιπον, πολιτικη θεση δεν θα υπαρχει. Ναι, θα ειναι αυτο το "σιχαμενο" "θελουμε ενα καλυτερο πανεπιστημιο". Δεν λεω να μην υπαρχει καποιος διαλογος για την πολιτικη, αλλα αυτο το αφηνουμε σε ΠΑΣΠ-ΔΑΠ-αναρχικους-κτλ. Επειδη ειμαστε οικονομικο πανεπιστημιο θα μπορουσε να υπαρξει καποια συζητηση επι του θεματος απο οικονομικη αποψη, με προσκεκλημενο καποιον καθηγητη για παραδειγμα. Οσο, για το ποια ιδεολογια(και οχι πολιτικη) θα εφαρμοσουμε για να λυσουμε τα προβληματα μας, θα αποφασιστει μεσω διαλογου. Δεν χρειαζεται να απευθυνομαστε και τοσο πολυ στον πρυτανη, καποια αιτηματα μας μπορυομε να τα περασουμε και μεσω ΓΣ, πχ το να καταργηθει η αφισοκολληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top