Βοήθεια για το ακουστικό των αγγλικών

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ δίνω το Δεκέμβριο Proficiency, είχα την ίδια απορία. Μετά από συζήτησή μου με την καθηγήτριά μου, μου είπε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκός από την εξάσκηση. Κάτι που ίσως θα βοηθούσε είναι το να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους! Έχω δει βελτίωση πάντως.
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Βασικά ακούω την ραδιοφωνική συχνότητα του BBC πολλές ώρες την ημέρα...και έχω δει τρομερή βελτίωση, δεδομένου ότι είχα αφήσει τα αγγλικά για 7 χρόνια. :D
Το BBC έχει αξιόλογη βρετανική προφορά και δημοσιογραφία επιπέδου.
Απλά έλεγα αν υπήρχαν αρκετά tests με Listening πάνω στο μοντέλο του
Proficiency του Cambridge.

Mπορείς να μου προτείνεις sites με βρετανικές ταινίες χωρίς υπότιτλους; Θέλω να εξασκηθώ στην βρετανική προφορά. Παρεπιπτόντως δίνω και εγώ τον Δεκέμβριο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Αν ήξερα, θα σου πρότεινα...:/:
Πάντως στις εξετάσεις δε νομίζω να παίζει μεγάλο ρόλο η προφορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εννοώ στην ταχύτητα του βρετανικού λόγου. Ξέρω ότι δεν παίζει ρόλο πολύ η προφορά όσο το περιεχόμενο της ομιλίας.

Σε ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο site. Αλλά άμα ψάξεις, θα βρεις, είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σειρές αγγλικές με αγγλικούς υπότιτλους - το ίδιο και ταινίες. Υπάρχει επίσης ένα site που λέγεται splendid speaking με συνδρομή και μιλάς μέσω skype με παιδιά που μαθαίνουν αγγλικά (ίδιου επιπέδου). Boηθάει πολύ sτο interactive skill .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
απο περιεργεια... (και χωρις να παρεξηγηθω)
γιατι δεν δοκιμαζετε και του μισιγκαν?
σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα, να εχετε μια εναλλακτικη... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Εγω Μichigan δίνω. Δε με ''αφήνει'' η καθηγήτρια λόγω ηλικίας:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
να πω την αληθεια, δεν ξερω πως ειναι η δομη του κειμπριτζ
εγω εδωσα πριν λιγες μερες του μισιγκαν
το ακουστικο παντως δεν ειναι κατι το τρομερο και μπορειτε ανετα να χτυπησετε βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Στο Advanced έβγαλαν τις εικόνες στο πρώτο μέρος του ακουστικού. Ισχύει και στο Proficiency?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
για ποιο προφ τωρα λες? του κειμπριτζ ή του μισιγκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Του Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
το ακουστικο του μισιγκαν δεν εχει εικονες καθολου
αποτελειται απο 3 μερη
στο πρωτο μερος, ακουμε μικρα διαλογακια, και πρεπει να επιλεξεις την σωστη επιλογη του νοηματος του διαλογου, ενα μικρο ρεζουμε δηλαδη
στο δευτερο μερος, εχει μισα διαλογακια.. δηλαδη ακουμε τον πρωτο ανθρωπο της συνομιλιας,και πρεπει να επιλεξουμε την σωστη απαντηση πχ. λεει το ακουστικο "τι ωρα ειναι?" και συ διαλεγεις την απαντηση που ταιριαζει
στο τριτο μερος ακους 3 ακουστικα 2-3 λεπτων περιπου το καθενα
εδω μπορεις να κρατας και σημειωσεις
και σου εχει 5 ερωτησεις κατανοησης για καθε 1 απο τα 3 μικρα αποσπασματα

υπαρχει και δειγμα ακουστικου στο ιντερνετ απο το ιδιο το μισιγκαν
θα το βρω και θα το ποσταρω σε λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Οκ! Ευχαριστώ πολύ! Επειδή δίνω Advanced τώρα και Proficiency το Δεκέμβριο, πρέπει να είμαι κάπως προετοιμασμένη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
https://www.lsa.umich.edu/umich/v/in...eBegin=ECPE 2011 Sample MaterialsassetNameEnd

κατεβαστε το εντυπο με τις ερωτησεις και τα ακουστικα να δειτε τι παιζει
ενδεικτικα ειναι αυτα παντα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα ήθελα να τονίσω, ότι αυτό με την ταινία χωρις υπότιτλους έχει καταντήσει καραμέλα. Είναι μόνο το 1/20 της υπόθεσης. Ποτέ δεν έβλεπα ταινία χωρίς υπότιτλους, αλλά τα πάω καλά στο listening. Μην επαναπαύεστε στην ιδέα, όταν μπορείτε να καταλάβετε τι λένε χωρίς υπότιτλους. Στις εξετάσεις εκφωνούνται κείμενα μπερδευτικά, (ας τονίσουμε ότι δεν υπάρχει καμία οπτική επαφή σε αντίθεση με την ταινία, πολύ σημαντική αντίθεση) που κάθε τρεις και λίγο αναιρούν αυτό που ειπώθηκε πριν. Οπότε οι ταινίες δεν αποτελούν σίγουρη λύση, αλλά σίγουρη ενίσχυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εχω δωσει 3 φορες το Michigan ECPE και κοβομαι συνεχεια στα ακουστικα...τωρα στις εξετασεις του Μαϊου ειχα σε ολα Low Pass και Fail στο Listening!!! Επιπλεον εδωσα και το City and Guilds(proficiency) οπου τα περασα ολα εκτος απο τα ακουστικα παλι!Και να φανταστειτε οτι η κυρια μου με φοβοταν στα κειμενα περισσοτερο, οπου παραδοξως τα πηγα τελεια!!! Επειδη θα παω Β Λυκειου σκεφτομαι να μην πιεστω και ξαναδωσω αδικα το Michigan τον Νοεμβρη 2011, αλλα να δωσω τον Οκτωβρη τα γραπτα του City & Guilds γιατι τα προφορικα τα περασα και δεν τα ξαναδινεις.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το City & Guilds μπορει να αναγνωριζεται οπως το Michigan, αλλα δεν εχει επαρκεια. Πειτε μου τη γνωμη σας..Τι με συμβουλευετε να κανω? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εχω δωσει 3 φορες το Michigan ECPE και κοβομαι συνεχεια στα ακουστικα...τωρα στις εξετασεις του Μαϊου ειχα σε ολα Low Pass και Fail στο Listening!!! Επιπλεον εδωσα και το City and Guilds(proficiency) οπου τα περασα ολα εκτος απο τα ακουστικα παλι!Και να φανταστειτε οτι η κυρια μου με φοβοταν στα κειμενα περισσοτερο, οπου παραδοξως τα πηγα τελεια!!! Επειδη θα παω Β Λυκειου σκεφτομαι να μην πιεστω και ξαναδωσω αδικα το Michigan τον Νοεμβρη 2011, αλλα να δωσω τον Οκτωβρη τα γραπτα του City & Guilds γιατι τα προφορικα τα περασα και δεν τα ξαναδινεις.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το City & Guilds μπορει να αναγνωριζεται οπως το Michigan, αλλα δεν εχει επαρκεια. Πειτε μου τη γνωμη σας..Τι με συμβουλευετε να κανω? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
το επιπεδο αυτο ειναι δυσκολο...αφου εχεις κοπει 3 φορες σημαινει οτι δεν μπορεις για αυτο το επιπεδο....δεν εχουμε αλλωστε ολοι τις ιδιες δυνατοτητες,,,,,και το λεω εγω που εχω κοπει 3 φορες στο λοουερ.....θα ξαναδωσω βεβαια(μαλλον) απλα γιατι ενα λοουερ χρειαζεται...αλλα μεχρι εκει...
δεν ειναι τυχαιο οτι και στο αλλο ξανακοπηκες στη κασεττα...μπορεις να δωεις αντβανς που και αυτο ειναι υψηλο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δέσποινα_

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
τα προφορικα τα περασα και γενικα ολα τα τμηματα του τεστ και στο Michigan και στο City.το προβλημα ειναι οτι δεν το περναω εξαιτιας των ακουστικων:/ ναι και εγω σκεφτομαι να δωσω και ενα αντβανς την επομενη φορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top