ΟΔΕ και Διοίκηση Επιχειρήσεων (Α.Ε.Ι.). Ποιες οι διαφορές;

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Ήθελα ΟΔΕ (Πα.Πει.) αλλά τελικά δεν το πιάνω (αν και έχω μια τόση δα ελπίδα ακόμα) και μάλλον θα καταλήξω (στην καλύτερη περίπτωση) Διοίκηση Επιχειρήσεων Πάτρας. Μήπως θα μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος όσον αφορά τις διαφορές μεταξύ τους; Το πτυχίο είναι ισάξιο η μπαααα;:/:
Θεωρείτε οτι εχει καλές προοπτικές για δουλειά; Και τέλος any μελλοντικός συμφοιτητής/τρια;;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!!Εχω την ιδια απορια καθως και αν μπορει καποιος να με διαφωτισει σχετικα με τα επαγγελματικα δικαιωματα ενος αποφοιτου ΑΕΙ ιοικησης επιχειρησεων (πχ πατρα) σε σχεση με ενος αποφοιτου ΤΕΙ. Διαβασα οτι οι αποφοιτοι τει εγγραφονται στο οικονομικο επιμελητηριο και εχουν αδεια λογιστη β κατηγοριας νομιζω. Το ιδιο συμβαινει και για του αποφοιτους ΑΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
κανεις δεν ξεκιναει απο Β
ολοι απο Γ

αν δεν εχει αλλαξει απο τοτε
θες 11 χρονια να γινεις λογιστης Α απο τει, 5 χρονια να γινεις λογιστης Α απο αει
τωρα απο αυτο + ασεπ για θεσεις οικονομολογων (σχεδον ολο το 5ο πεδιο, οικονομολογοι λογιζονται)
περα απο αυτο, αλλη, ΤΥΠΙΚΗ διαφορα δεν σκεφτομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
κανεις δεν ξεκιναει απο Β
ολοι απο Γ

αν δεν εχει αλλαξει απο τοτε
θες 11 χρονια να γινεις λογιστης Α απο τει, 5 χρονια να γινεις λογιστης Α απο αει

Έχεις μείνει λίγο πίσω νομίζω. Για ψάξου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
γιατι ψηφιστηκε τελικα??? ειχα μεινει στο οτι ΘΑΑΑΑ ψηφιστει το νομοσχεδιο

ειναι λιγακι ενοχλητικο να εισαι ειρωνικος και αλαζονικος σε καθε θεμα (τετοιους θαυμαστες που εχω)

αν εχεις κατι επικαιρο πες το, αντι να λες ποσο πισω ειναι ο καθενας και ποσο σοφος εισαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Εγώ ήδη γνωρίζω ότι Απόφοιτοι Πανεπιστημίων (Οικονομικών, ΟΔΕ, Λογιστική Χρηματοοικονομικής, και τα λοιπά τμήματα που έχουν άδεια Οικονομολόγου) και Απόφοιτοι ΤΕΙ όλων των σχολών διοίκησης και οικονομίας(Λογιστικής, Διοίκησης επιιχειρήσεων, Τουριστικά, Μαρκετινγκ και τα λοιπά) παίρνουν όλοι άδεια Β" τάξης την καινούρια χωρίς προϋπηρεσία και με 3 χρόνια προϋπηρεσίας πάνε στην Α" που είναι η μεγαλύτερη σύμφωνα με τα καινούρια δεδομένα.

Επόμένως είτε είσαι Λογιστικής ΤΕΙ είτε στο Λοχρή του Παμακ είσαι το ίδιο και το αυτό στα τυπικά σου προσόντα σε σχέση με την άδεια Λογιστή από το ΟΕΕ. Η διαφορά είναι ότι ο απόφοιτος ΤΕΙ δεν θα πάρει άδεια Οικονομολόγου εκτός αν κάνει κάποιο μεταπτυχιακό στα Οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Καλά που είσαι και εσύ φίλε Artech και δεν αναγκάζομαι να τα γράφω όλα εγώ. Κάτι σχετικό με τον ΑΣΕΠ είναι ότι εκεί υπάρχει διάκριση Π.Ε., Τ.Ε. και Υ.Ε. Οπότε αυτοί των Τ.Ε.Ι. διαγωνίζονται για θέσεις π.χ. στην εφορία Τ.Ε.(Διοικητικού-Οικονομικού), ενώ οι απόφοιτοι Πανεπιστημίων διαγωνίζονται για θέσεις Π.Ε.(Διοικητικού-Οικονομικού), στην εκπαίδευση υπάρχει το Π.Ε. Οικονομολόγων που απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. δεν μπαίνουν σε αυτή την κατηγορία. Σε ότι αφορά τις άδειες του Ο.Ε.Ε. σωστά, πολύ σωστά τα είπε ο Artech, αυτά ισχύουν και θα ισχύσουν κι άλλα.

Επομένως μεγαλοεπιστήμονες που νόμιζαν ότι τελειώνοντας το Πανεπιστήμιο θα τους προτιμούσαν στην αγορά εργασίας επειδή το στοιχείο διαφοροποίησής τους, θα ήταν μια πιο πρώιμη άδεια Λογιστή από τον ανταγωνισμό, την έχουν ήδη πατήσει. Η αγορά του επαγγέλματός μας ήταν πάντα στηριγμένη στα ουσιαστικά προσόντα και στις γνώσεις που κουβαλάει ο καθένας, κανείς δεν σε προσλάμβανε στην εταιρεία του επειδή είχες μια κατοχυρωμένη άδεια και μόνο, ήθελε να γνωρίζεις την δουλειά. Επομένως αυτό που πρακτικά γινόταν τώρα, πλέον στηρίζεται και νομικά. Το ζήτημα τώρα είναι ότι αφού τα τυπικά σου προσόντα δεν σε διαφοροποιούν ούτε από τον απόφοιτο Λογιστικής ούτε από τον απόφοιτο Μάρκετινγκ και Τουριστικών(Τ.Ε.Ι.), τότε το μόνο που έχεις να επιδείξεις στον εργοδότη(στο κομμάτι των ακαδημαϊκών-γνωστικών προσσόντνων), είναι η διαφοροποίηση του προγράμματος σπουδών σου και το πόσο καλή επιστημονική βάση έχεις σε σχέση με τους άλλους.

Αλήθεια το πρόγραμμα σπουδών ενός τμήματος Λογιστικής Τ.Ε.Ι. και ενός τμήματος π.χ. Λο.Χρη. Πα.Μακ., σε τί ποσοστό διαφοροποιούνται? Είναι απλά μια ερώτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αλήθεια το πρόγραμμα σπουδών ενός τμήματος Λογιστικής Τ.Ε.Ι. και ενός τμήματος π.χ. Λο.Χρη. Πα.Μακ., σε τί ποσοστό διαφοροποιούνται? Είναι απλά μια ερώτηση...[/FONT]

Μπορεί να έχουν ονομαστικά πολλά κοινά μαθήματα, αλλά η ύλη και το επίπεδο διαφέρουν πάρααα πολύ.
Εδώ ξέρω κορίτσι απόφοιτο Λογιστικής ΤΕΙ Πάτρας που έδωσε κατατακτήριες για ΑΣΟΕΕ, και μου είπε ότι η διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη.

Επίσης, ένας παλιός συμμαθητής που φοιτεί στο ΤΕΙ Λογιστικής Ηπείρου (πρέβεζα νομίζω) μου έστειλε την ύλη της Μίκρο και στη Λογιστική Ι και πραγματικά έμοιαζαν σχεδόν τα ίδια με τα δικά μας.
Μόλις μου έδειξε τις ασκήσεις που κάνανε στη Μικρο (που ήταν απλές εφαρμογές τύπων σαν εύκολες ασκήσεις του ΑΟΘ) και μου είπε ότι η Λογιστική Ι είναι καθαρά θεωρία... εντάξει...γέλαγα. [και μπορώ να συνεχίσω για ώρες]

Τέλος, δεν μετράει η διαφοροποίηση του προγράμματος σπουδών ΑΛΛΑ το δεύτερο που λες.
Η επιστημονική βάση σε σχέση με τους άλλους. Τα εργαλεία που έχεις μάθει να χρησιμοποιείς και οι γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Επίσης αν κάποιος από το Οικονομικό ΑΠΘ με τις 5 Μίκρο δέι την ύλη την δική σας στα Μικρο, θα λέει το ίδιο ή θα γελάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Επίσης αν κάποιος από το Οικονομικό ΑΠΘ με τις 5 Μίκρο δέι την ύλη την δική σας στα Μικρο, θα λέει το ίδιο ή θα γελάει?

Καταρχάς, για να είναι σωστή η σύγκριση πρέπει να συγκρίνουμε Οικονομικό ΑΠΘ με Οικονομικό ΑΣΟΕΕ.
Που όσο αφορά τις Μίκρο έχουν τις ίδιες.

Απο εκεί και πέρα, δεν έχουν 5 Μίκρο. Έχεις λανθασμένη πληροφόρηση.
Αν δεν κάνω λάθος έχουν 2 Μίκρο και 2 μαθήματα Οικονομικής Ανάλυσης.

Εμείς στο τμ.ΟΔΕ κάνουμε μόνο τις 2 Μίκρο και η ύλη είναι ένα-δύο σκαλιά παραπάνω από τα μαθήματα Οικονομικής Ανάλυσης στην ΑΣΟΕΕ. Έτσι και αλλιώς, η στόχευσή μας δεν είναι να εντρυφύσουμε στην Οικονομική Επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Καταρχήν δεν κάνουμε σύγκριση σχολών και ούτε Οικονομικών vs ΟΔΕ. Εσύ έβαλες στην κουβέντα τις Μικρο και σου ανέφερα εναν συλογισμό αντίστοιχο. Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω καλά στο Οικονομικό ΑΠΘ σε συγκεκριμένη ροή έχουν 3 Μίκρο και 3 Μακρο + από 2 άλλα μαθήματα που στην ουσία είναι πάλι Μίκρο ή Μάκρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καταρχήν δεν κάνουμε σύγκριση σχολών και ούτε Οικονομικών vs ΟΔΕ. Εσύ έβαλες στην κουβέντα τις Μικρο και σου ανέφερα εναν συλογισμό αντίστοιχο. Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω καλά στο Οικονομικό ΑΠΘ σε συγκεκριμένη ροή έχουν 3 Μίκρο και 3 Μακρο + από 2 άλλα μαθήματα που στην ουσία είναι πάλι Μίκρο ή Μάκρο.

Μα αναφέρεσαι σε εμένα που είμαι στο τμ. ΟΔΕ , άρα αμέσως κάνεις σύγκριση μεταξύ ΟΔΕ και Ο.Ε!

Απο εκεί και πέρα, ψάξε το Οικονομικής Επιστήμης ΑΣΟΕΕ και θα δείς ότι τα πράγματα και εκεί είναι αντίστοιχα.
(και όπως είπες... σε συγκεκριμένη ροή)
Όσο αφορά εμάς κάνουμε 3 μαθήματα Ποσοτικών Μεθόδων (Μαθηματικά,Στατιστική,Οικονομετρία), 2 Μίκρο, 1 Μάκρο. Η ύλη σε κάθε μάθημα είναι μεγάλη και είναι επι των πλείστων δύσκολα μαθήματα ΑΛΛΑ είμαστε ΟΚ με αυτά. Δεν χρειαζόμαστε άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ακομα και ετσι φιλε Artech δεν μπορεις να κανεις συγκρισεις,επειδη πολυ απλα δεν μπορεις να ξερεις τι υλη καλυπτουν σε αυτα τα μαθηματα.
Να σου δωσω ενα παραδειγμα,ο βοηθος καθηγητη στην στατιστικη στο τμημα μου,εχει εργασθει και στο αντιστοιχο τμημα του ΕΚΠΑ και προχθες μας ελεγε οτι η δικη μας Στατιστικη Ι ειναι Στατιστικη Ι & ΙΙ για το ΕΚΠΑ.
Οποτε δεν μπορεις να εχεις ως μετρο συγκρισης τον αριθμο των μαθηματων που διδασκονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Και ποιος σου είπε οτι επειδή είσαι εσύ στο ΟΔΕ εγώ συγκρίνω ΟΔΕ και Οικονομικών. Θα ξεκολλήσετε ποτέ από την φανταστική μανία που έχουν οι άλλοι να σας συγκρίνουν? Δηλαδή όταν ανέφερα ότι είτε από Πανεπιστήμιο είτε από ΤΕΙ έχεις την ίδια άδεια, έπρεπε ο Πα.Μακ. να τσιγλήσει και να μου πεί "για μένα το λές"? Αλλά προφανώς και το παιδί ξέρει τί αξίζει και το υποστηρίζει με πρακτικά θέματα, δεν κολλάει σε θεωρητικές λογομαχίες για το τί και πόσες Μικρο έκανε στην σχολή του. Απο το να μου λές ότι έκανες 2-3-15 Μικρο και Λογιστικές, καλύτερα να δείχνεις την γνώση σε τυχόν ερωτήσεις λογιστικού περιεχομένου που θέτουν κατα καιρούς εδώ μέσα οι διάφοροι. Δεν σας είδα ποτέ να απαντάτε για κάτι συγκεκριμένο, μόνο να πετάγεστε ότι και καλά σας προσβάλουν , ενώ ο άλλος μιλάει γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top