Δύσκολο το Cambridge CPE;

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
χα χα κτλβ...εσυ εισαι καλοοοοοος δλδ..!

:Dmerci καλος δεν ξερω ειλικρινα ειναι απο τα λιγα πραγματα τα αγγλικα που χρωσταω στους γονεις μου που με πιεζαν....

παντως προσπαθησε σοβαρα να παρεις prof η Ελλαδα δεν εχει πλεον μελλον και η ανεργια μαστιζει,πρεπει να εχεις επιλογες,το χρειάζεσαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Να το πάρεις απόφαση θέλει και να στρωθείς στο διάβασμα. Πολλες ασκήσεις κλπ. Τα λογοτεχνικά και οι ταινίες θα σε βοηθήσουν όπως και το βρετανικό ραδιόφωνο (πολύ BBC! :)) Τώρα το "δύσκολο" είναι σχετικό... Ναι, είναι δύσκολο πτυχίο αλλα όχι ακατόρθωτο. Όλα στο χέρι σου είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Εξαρτάται. Βασικά, θα το περάσεις μόνο αν ασχοληθείς με τη γλώσσα εκτός των αιθουσών. Αγγλικές ταινίες, βιβλία, περιοδικά κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μπα, ευκολούτσικο είναι, ειδικά αν έχεις κάνει καλή προετοιμασία (και είσαι και λίγο ποιητική φύσις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
το βρετανικό ραδιόφωνο (πολύ BBC! :)) ...

καλη ιδεα....:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
καλη ιδεα....:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Για να ξεφύγουμε και απ'τα κλασικά listening. Είναι και ευχάριστη ασχολία το BBC radio...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nigeo

Νεοφερμένος

Ο nigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
η φήμη ότι το cpe ειναι δυσκολότερο από το ecpe αφορά όσους έχουν πρόβλημα με την έκθεση και στα ελληνικα...όσοι δυσκολεύονται στην ελληνική έκθεση θα δυσκολευτούν και στο cpe...το listening του ecpe ειναι δυσκολότερο από το cpe όπως επίσης και τα προφορικά του ecpe θέλουν ειδική προετοιμασία για να το περάσεις..πχ ακόμa και η Καλομοίρα που λέει ο λόγος αν πάει για πλάκα να δώσει το cpe θα το περάσει με άριστα στα προφορικά με τις γενικές συζητήσεις, ενώ το ecpe αν πάει χωρίς να ξέρει τη λογική της προφορικής εξέτασης θα δυσκολευτεί...γενικά πάντως το ίδιο περίπου χοντρικά ποσοστό επιτυχίας έχουν και τα 2 που σημαίνει σχεδόν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας...απλά ειναι το θέμα τι ταιριάζει στον κάθε ένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
To Cpe? Θα περάσει με γενική συζήτηση; Πλάκα κάνεις! Ίσως το αντίθετο εννοείς. Τα parts που πήγαν; Η περίληψη στο Use of English; Τα cloze ;
Οι περισσότεροι κόβονται στο Use of english και στο listening ειδικά στο part που πρέπει να συμπληρώσεις ολόκληρη φράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
η φήμη ότι το cpe ειναι δυσκολότερο από το ecpe αφορά όσους έχουν πρόβλημα με την έκθεση και στα ελληνικα...όσοι δυσκολεύονται στην ελληνική έκθεση θα δυσκολευτούν και στο cpe...το listening του ecpe ειναι δυσκολότερο από το cpe όπως επίσης και τα προφορικά του ecpe θέλουν ειδική προετοιμασία για να το περάσεις..πχ ακόμa και η Καλομοίρα που λέει ο λόγος αν πάει για πλάκα να δώσει το cpe θα το περάσει με άριστα στα προφορικά με τις γενικές συζητήσεις, ενώ το ecpe αν πάει χωρίς να ξέρει τη λογική της προφορικής εξέτασης θα δυσκολευτεί...γενικά πάντως το ίδιο περίπου χοντρικά ποσοστό επιτυχίας έχουν και τα 2 που σημαίνει σχεδόν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας...απλά ειναι το θέμα τι ταιριάζει στον κάθε ένα...

Το listening του ECPE, παρα το οτι ακουγεται μια φορα μονο, ειναι ξεκαθαρο οσον αφορα τις απαντησεις. Στο CPE μπορει να θελει να ακουσεις διαφορα idioms στα οποια κρυβεται η απαντηση, να βασιστεις σε συγκεκριμενες λεξεις κλπ. Όσον αφορά το speaking, το αφήνω ασχολίαστο... Φαίνεται οτι για να λες οτι υπάρχουν "γενικές συζητήσεις" δεν έχεις φιλοτιμηθεί να κοιτάξεις τη πολύπλοκη δομή του. Τώρα όσον αφορά το ποσοστό επιτυχίας, πρώτον οι δηλώσεις είναι εύκολες (δλδ χρειαζόμαστε τεκμήρια) και δεύτερον αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι δικαιολογημένο, επειδή στο michigan δε θα πάνε μαθητές επιπέδου cambridge ούτε το αντίθετο. Ξανατονίζω το τεράστιο χασμα δυσκολίας του Reading του Cambridge με αυτο του Michigan και επιμενω στο οτι το Cambridge μεσω του reading εξεταζει πληθωρα λεξιλογιου, που μπορει, εν αντιθέσει του ECPE, να μην είναι καθημερινό, επειδή είναι λογοτεχνικό. Επίσης, υπενθυμίζω τη δυσκολία διάφορων παρτ όπως αυτό με τις τρεις λέξεις στο use κ.α. και επιμένω πως από τη στιγμή που η εξέταση δε βασίζεται σε επιφανειακά multiple choice, αυτό που λες εσύ φήμη, εγώ το λέω πραγματικότητα.

(πιο πολλά έχω γράψει στο αντίστοιχο θέμα σύγκρισης των δύο πτυχίων)

Το CPE για όσους θελήσουν να διαβάσουν και να εξασκηθούν δεν είναι δύσκολο. Απλά θέλει πολύ εξάσκηση σε past papers , practice tests κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
To Cpe? Θα περάσει με γενική συζήτηση; Πλάκα κάνεις! Ίσως το αντίθετο εννοείς. Τα parts που πήγαν; Η περίληψη στο Use of English; Τα cloze ;
Οι περισσότεροι κόβονται στο Use of english και στο listening ειδικά στο part που πρέπει να συμπληρώσεις ολόκληρη φράση.
Εμένα το UoE και το Listening μου φάνηκαν τα πιο εύκολα :P
As illustrated in:

Your argument is fuqing invalid :P

Όσο για το speaking, έχω να πω ότι πρέπει να σου κάτσει γενικά.
Όταν ρωτάει εμένα για mental challenges και την άλλη για τη γυμναστική στο σχολείο, ε ρε μαλάκα εντάξει, ρώτα τη πόσο κάνει 1+1 όταν με ρωτήσεις για την πρόοδο της τεχνολογίας και τους κινδύνους της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γιατί όλους μας χαντακώνουν στο writing;

+ κατι αλλο λιγο χαζο :p στο statement of results το exceptional ειναι το απο κατω η το απο πανω; δλδ η ασπρη ζωνη ή η μαυρη ζωνη (δλδ το listening ηταν σωστο ΟΛΟ, κατι παραπανω δλδ απο exceptional :P) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γιατί όλους μας χαντακώνουν στο writing;

είναι το δυνατό σημείο του συγκεκριμένου πιστοποιητικού και διορθώνεται με μεγάλη αυστηρότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Η άλλη ερώτηση; :P

(εαν και πιστεύω οτι το δυνατό σημείο είναι το reading...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η άλλη ερώτηση; :P

(εαν και πιστεύω οτι το δυνατό σημείο είναι το reading...)
bitch please, reading is easy as fuark
Try vocabulary :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
+ κατι αλλο λιγο χαζο :p στο statement of results το exceptional ειναι το απο κατω η το απο πανω; δλδ η ασπρη ζωνη ή η μαυρη ζωνη (δλδ το listening ηταν σωστο ΟΛΟ, κατι παραπανω δλδ απο exceptional :P) ;

Έχω την εντύπωση ότι είναι η πάνω πάνω (πάνω από το exceptional) ζώνη για βαθμούς από 90 μέχρι 100, από κάτω για βαθμούς από 75 μέχρι 89, κι από κάτω για βαθμούς από 60 μέχρι 74, και από κάτω τα fails.

Όσο για το writing εμένα με χαντάκωσαν γιατί βαριόμουν να γράψω έκθεση της προκοπής και έγραψα παπαριές με λεξιλόγιο FCE.
Αφού ρε είχε θέμα για τις συλλογές και ρώταγε αν κάνεις κι εσύ, τι ήθελες να γράψω; Είπα εκεί ότι το ξαδερφάκι μου μαζεύει νομίσματα και είναι 9 χρονώ και έχει σχεδόν όλες τις όψεις του ευρώ, και μετά σάλτσες να γεμίσεις το γραπτό, boring as fuck, αντί να μας βάλουν ένα narrative εκεί να πορωθούμε -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
bitch please, reading is easy as fuark
Try vocabulary

Take a look at the Reading part and then comment on what I said.

Έχω την εντύπωση ότι είναι η πάνω πάνω (πάνω από το exceptional) ζώνη για βαθμούς από 90 μέχρι 100, από κάτω για βαθμούς από 75 μέχρι 89, κι από κάτω για βαθμούς από 60 μέχρι 74, και από κάτω τα fails.

Βασικάα κάθε ποστ δε το βαθμολογούν στα 20; Ώστε να βγει μετά βαθμός στα 100...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Βασικάα κάθε ποστ δε το βαθμολογούν στα 20; Ώστε να βγει μετά βαθμός στα 100...

Ε τι διαφορά έχει, βγάλε το ποσοστό.
Και όχι, απ' ό,τι θυμάμαι από τα τεστ προετοιμασίας κάθε παρτ ήταν ό,τι να 'ναι στη βαθμολόγηση, νομίζω το UoE ήταν στα 45 ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ναι, μετά με απλή μέθοδο των τριών (κάτι ήξεραν που την ονόμασαν έτσι...) βγαίνει στα 20. Το ειδα στο site.

Αφού ρε είχε θέμα για τις συλλογές και ρώταγε αν κάνεις κι εσύ, τι ήθελες να γράψω;

Αυτή την έγραψα χθες :P Έγραψα ότι είμαι φοιτητής βιολογίας και συλλέγω έντομα και μετά κάνουμε στο πανεπιστήμιο γονιδιακή μελέτη για να αρχίσει ένα genome project για όλα τα έντομα, όπως και το HJP :P

(βασικά αυτή η έκθεση ήταν past paper December 2011 και έλεγε να περιγράψεις τη συλλογή κάποιου που γνωρίζεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
είναι το δυνατό σημείο του συγκεκριμένου πιστοποιητικού και διορθώνεται με μεγάλη αυστηρότητα

Εμένα το writing ήταν το υψηλότερό μου. Ήταν στη μέση της πρώτης γραμμής. Καλά στο listening ήμουν πάνω από το borderline :P Μα άμα το βάζουν και αυτοί τελευταίο με ένα κεφάλι καζάνι! :P

nionie why my argument is invalid ? Επειδή έγραψες εσύ καλά στο listening; Η μητέρα μου προετοίμαζε για περισσότερο από 12 χρόνια μαθητές για cpe και εκ πείρας το γνωρίζω για το listening. Άσχετα το ότι παίζει ρόλο και αν το δίνεις Δεκέμβρη ή Μάη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ στο writing είχα borderline fail. Στα υπόλοιπα good.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top