Μεταπτυχιακό Χρηματοοικονομικά στην Αγγλία

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν θες ακαδημαϊκή καριέρα, να κάνεις PhD, αλλιώς τι να το κάνεις; Για υποτροφίες από την Αγγλία δεν γνωρίζω, αλλά από εδώ έχουν παγώσει λίγο τα πράγματα, τουλάχιστον του ΙΚΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geobai

Νεοφερμένος

Ο geobai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ρώτησα γιατί ίσως να ενδιαφέρεται η κοπέλα μου.Εγώ θα ερευνήσω αν μου αρέσει στο μεταπτυχιακό.Πιστεύω ότι θα δω αρκετά καινούργια πράγματα και παλιά με διαφορετικό τρόπο.ποτέ δεν ξέρεις.Σε σύγκριση με ελλάδα το επίπεδο των μαθημάτων πως σου φάνηκε?οι φοιτητές?Ξέρτω ότι πήγες LSE αλλά έτσι,να έχω μία εικόνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοίτα, σε πανεπιστήμια όπως το LSE γίνεται καλό ξεκαθάρισμα...εμείς ήμασταν 15 από 1200 υποψηφίους οπότε ήμασταν όλοι καλοί. Κι από υπόβαθρο γνώσεων και από κουλτούρα, τα πάντα όλα κοίταξαν. Πολλοί αμερικάνοι και από κει και πέρα από όλες τις χώρες του κόσμου το οποίο είναι μεγάλο σχολείο από μόνο του.

Το επίπεδο των μαθημάτων είναι υψηλό αλλά οι Έλληνες είναι πολύ μπροστά από γνώσεις, δεν αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα. Απλά είναι μεγάλος ο όγκος των πληροφοριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ο βαθμος του πτυχιου δεν εχει σχεση και με την σχολη απο οπου βγαινει?Συγκεκρικενα για την δικια μου σχολη και για τετοιου ειδους μεταπτυχιακα στην Αγγλια ενας μ.ο 7 θεωρειται ανεπαρκης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με 7 μπαίνεις στη διαδικασία να δουν την αίτησή σου αλλά σε τρώει ο ανταγωνισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temporary

Νεοφερμένος

Ο temporary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τελειωσα το τμημα ναυτιλιακων σπουδων με 7.1 , εχω ielts 7 , εργασια 1,5 χρονο ναυτιλιακη . Για μεταπτυχιακο χρηματοοικονομικα (καθαρο finance ) ποια πανεπιστημια παιζει να με δεχτουν στην αγγλια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ρεββεκα δηλαδη κοιτανε απλα ποιος ειναι ο βαθμος του πτυχιου σου ? δεν κοιτανε και τι σκατα πτυχιο ειναι αυτο! δηλαδη αμα εχεις τελιωσει μαθηματικο με 6,5 και διοικηση επιχειρησεων με 6,5 και θες μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα, το ιδιο σε αντιμετωπιζουν ?? επισης, παιδες, πειτε λιγο και τι παιζει με τα λεφτα για τα μεταπτυχιακα που συζητατε παραπανω, δεν εχω καθολου ιδεα, ετσι απλα να ακουω καποια νουμερα να ξερω τι γινετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ρεββεκα δηλαδη κοιτανε απλα ποιος ειναι ο βαθμος του πτυχιου σου ? δεν κοιτανε και τι σκατα πτυχιο ειναι αυτο! δηλαδη αμα εχεις τελιωσει μαθηματικο με 6,5 και διοικηση επιχειρησεων με 6,5 και θες μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα, το ιδιο σε αντιμετωπιζουν ?? επισης, παιδες, πειτε λιγο και τι παιζει με τα λεφτα για τα μεταπτυχιακα που συζητατε παραπανω, δεν εχω καθολου ιδεα, ετσι απλα να ακουω καποια νουμερα να ξερω τι γινετε!

Φυσικά και δεν κοιτάνε μόνο τον βαθμό!! Προς Θεού! Απλά είναι ένα πρώτο, και καλώς ή κακώς, βασικό σκαλοπάτι που γίνεται ένα ξεσκαρτάρισμα.

Δηλαδή, αν έχεις χαμηλό βαθμό έχεις ήδη ένα μείον. Κοιτάνε και την αίτηση φυσικά, αλλά αν είσαι γκαντέμης και δουν και άλλον έναν με πτυχίο από το Μαθηματικό και έχει εκείνος 7.5 την πάτησες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ταπεινή μου γνώμη πως περα απο λονδίνο και τα πραγματικά πανεπιστήμια με καλή φήμη..το επόμενο είναι το Durham.Και ακολουθεί το Lancaster το οποιο όμως είναι σε χωριό.To Durham se χρηματοοικονομικά ακολουθεί την ύλη του CFA και παράλληλα δίνει απαλλαγή σε καποια μαθήματα του ACCA.Τα πανεπιστήμια της Σκωτίας όπως και το City αλλά και το MAnchester είναι εξαιρετικά υπερτιμημένα.Για μένα αν καποιος δεν εχει λεφτα, και θέλει πραγματικά καλο πτυχίο πρεπει να παει Ολλανδία.Ειδικά με τα προσόντα σας το Tilburg θα σας δεχτεί, ας μην ειναι γνωστό είναι μεσα στα 3-4 κορυφαία στην ευρωπη και είανι επίσημος συνεργάτης του CFA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πολύ καλό είναι και το Warwick, έχει πολύ καλό όνομα ειδικά για τα οικονομικά!

Το City, αν εξαιρέσουμε τα ναυτιλιακά είναι σαν να είσαι σε ελληνικό πανεπιστήμιο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Και το πανεπιστημιο του exeter και του bristol εχω ακουσει επισης καλα λογια οσο αφορα msc economics.Γενικα εχω ακουσει καλα λογια για το business school τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και το πανεπιστημιο του exeter και του bristol εχω ακουσει επισης καλα λογια οσο αφορα msc economics

Το Bristol κάτι λέει αλλά το exeter είναι πολύ μέτριο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Ενταξει revekka ημουν σχεδον σιγουρος για την απαντηση σου απλα ξερεις απο πια οπτικη γωνια τα βλεπω εγω .Το προβλημα ειναι η δικτυωση (εργασια) που εχουν τα πανεπιστημια που βρισκοντε εκτος Λονδινου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να φανώ "βλαμμένη ξερόλας", θα στο ξαναπώ: Αν είναι να κάνεις κάτι μέτριο, μείνε εδώ και κάνε κάτι στην ΑΣΟΕΕ ας πούμε. Τέτοιες εποχές που ζούμε, δεν είναι για να δώσεις τόσα χρήματα για κάτι που δεν θα κάνει καμία διαφορά.

(Χρησιμοποιήσα τον χαρακτηρισμό αυτό για μένα, γιατί και εγώ όταν ψαχνόμουν κοίταζα διάφορα και μου έλεγαν τα ίδια και εγώ επέμενα...Αλλά όταν πήγα πάνω, είδα με τα μάτια μου τι παίζει, οπότε προσπαθώ και εγώ να μεταφέρω την εμπειρία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Εγω αν κανω εξω ,που δεν ειναι σιγουρο ακομα,θα κανω σε μαστερ που δεν τα βρισκω εδω,δηλαδη με παρομοιο αντικειμενο.Πχ εγω ενδιαφερομαι για μαστερ στην ερευνα αγορας,που απ οτι εχω κοιταξει εχει μονο το lancaster και το southampton.Κοιταξα και Ελλαδα αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.Παω με βασει με το τι μ αρεσει ν ασχοληθω και μετα κοιταω τα υπολοιπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγω αν κανω εξω ,που δεν ειναι σιγουρο ακομα,θα κανω σε μαστερ που δεν τα βρισκω εδω,δηλαδη με παρομοιο αντικειμενο.Πχ εγω ενδιαφερομαι για μαστερ στην ερευνα αγορας,που απ οτι εχω κοιταξει εχει μονο το lancaster και το southampton.Κοιταξα και Ελλαδα αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.Παω με βασει με το τι μ αρεσει ν ασχοληθω και μετα κοιταω τα υπολοιπα..

Το Southampton είναι καλό, έχω ακούσει καλές εμπειρίες.

Σωστά ξεκινάς σαν σκεπτικό, και εγώ έφυγα λόγω του ότι δεν είχε τίποτα εδώ. Αλλά είναι σημαντικός παράγοντας το χαρτί που θα πάρεις να είναι δυνατό και όχι κάτι που μπορεί να βρεθεί σε πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Για το Southampton εκανα ηδη αιτηση και ξερω οτι ειναι πολυ καλο στην πληροφορικη πραγμα που σχετιζεται αμεσα με την ερευνα αγορας.Δεν θα εκανα μεταπτυχιακο με τιποτα στην σχολη μου γιατι τους εχω βαρεθει και σιχαθει (με την καλη εννοια παντα) ολους εκει .Για Ελλαδα κοιταω για μαστερ μονο στο πανεπιστημιο Αθηνων.Επισης ειναι καλο να εχεις στο CV σου πτυχια απο 2 διαφορετικα πανεπιστημια και οχι απο το ιδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επισης ειναι καλο να εχεις στο CV σου πτυχια απο 2 διαφορετικα πανεπιστημια και οχι απο το ιδιο..

Εξαρτάται το πανεπιστήμιο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αν και ξεφευγω λιγο απο το thread,σημασια τουλαχιστον για το Ελλαδισταν μετραει πιο πολυ η εργασιακη εμπειρια και μετα το τι εχεις σπουδασει.Σε οποιες συνεντευξεις και να πηγα αυτο κοιταξαν πρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως! Αλλά αν δεν έχεις εργασιακή εμπειρία, τότε πρέπει να έχεις άλλα δυνατά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top