Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών (Ιωάννινα) vs Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας (Λάρισα) vs Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής (Αλεξ/πολης) vs Βιολογία

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γειά σας
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές ειναι οι διαφορές των παρακάτω σχολών...Εψαξα τα μαθήματα και τις επαγγελματικές προοπτικές τους και μου φάνηκαν κατα κάποιο τρόπο παρόμοια...

|Βιολογίας (Αθήνα),Βιολογίας (Πάτρα),Βιολογίας (Ηράκλειο),Βιολογίας (Θεσσαλονίκη),Βιολογίας (Λευκωσία) [ξέρω ότι είναι η ίδια σχολή αλλά παρατηρώ ότι το είδος και η ποσότητα των μαθημάτων διαφέρουν ανα πανεπιστήμιο.Κατα πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτο?]
|Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών (Ιωάννινα)
|Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας (Λάρισα)
|Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής (Αλεξανδρούπολη)

Για να πώ την αλήθεια ενδιαφέρομαι για μια σχολή που να έχει σχέση με τη γενετική του ανθρώπου,κλονωποίηση,ερευνα κλπ... Διάβασα ότι για να γίνει αυτό πρέπει να περάσω Βιολογία και να κάνω μεταπτυχιακό στη γενετική...(για Αλεξανδρούπολη δεν το βλέπω (αρκετά μεγάλη απόσταση ) )
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Γειά σας
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές ειναι οι διαφορές των παρακάτω σχολών...Εψαξα τα μαθήματα και τις επαγγελματικές προοπτικές τους και μου φάνηκαν κατα κάποιο τρόπο παρόμοια...

|Βιολογίας (Αθήνα),Βιολογίας (Πάτρα),Βιολογίας (Ηράκλειο),Βιολογίας (Θεσσαλονίκη),Βιολογίας (Λευκωσία) [ξέρω ότι είναι η ίδια σχολή αλλά παρατηρώ ότι το είδος και η ποσότητα των μαθημάτων διαφέρουν ανα πανεπιστήμιο.Κατα πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτο?]
|Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών (Ιωάννινα)
|Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας (Λάρισα)
|Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής (Αλεξανδρούπολη)

Για να πώ την αλήθεια ενδιαφέρομαι για μια σχολή που να έχει σχέση με τη γενετική του ανθρώπου,κλονωποίηση,ερευνα κλπ... Διάβασα ότι για να γίνει αυτό πρέπει να περάσω Βιολογία και να κάνω μεταπτυχιακό στη γενετική...(για Αλεξανδρούπολη δεν το βλέπω (αρκετά μεγάλη απόσταση ) )
Ευχαριστώ

Λοιπον οι βιολογιες ειναι (θα λεγα) ολες οι ιδιες. Τωρα για την Βιοχημεια στην Λαρσα και την Μοριακη της Αλεξανδρουπολης τα πραγματα αλλαζουν, Η βιοχημεια γενιακ αποτελει εναν συνδιασμο βιολογιας και χημειας.Σαν σχολη ειναι πολυ καλη και σε καθηγηγτες και σε φοιτητες ενω οι εγκαταστασεις ειναι (να το θεσω κομψα:P) καλουτσικες. Τωρα η Μοριακη ειναι αρκετα ομοια με την βιοχημεια η διαφορα ειναι νομιζω 10 μαθηματα (ετσι μου χουν πει) αλλα ασχολειται κυριως με το γενετικο υλικο και τις τυχον '' τροποποιησεις του.Για τα γιαννενα δεν εχω εικονα αλλα πα οτι εχω ακουσει παλι δεν θα το προτεινα.

Γενικα καλο θα ηταν να μην προτιμησεις καποιο παραδοσιακο βιολογικο τμημα αλλα να πας σε ειτε λαρισα ειτε αλεξανδρουπολη.:)

για το τμημα της Λαρισας αν εχεις αποριες ρωτα οτι θες!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καταρχής ευχαριστώ που μου απάντησες...:)
Με την Αλεξανδρούπολη είναι πάρα πολύ μεγάλη η απόσταση..Τόσο μεγάλη που προτιμότερο μπορεί να ήταν και το εξωτερικό.. Είναι 10 ώρες νομίζω απο Αθήνα με το αυτοκίνητο...
Θα ήθελα να σε ρωτήσω με τι ακριβως ασχολείστε στη σχολή της Λάρισας ( αν σπουδαζεις εκει).. Επίσης κατα πόσο διαφέρουν όλες αυτές οι σχολές μεταξύ τους.Απ ότι είδα τα μαθήματα είτε ειναι μοριακή,είτε ειναι βιολογία ειναι σχεδόν τα ίδια (με διαφορά οτι η Βιολογια έχει περισσοτερα)
Θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που να έχει να κανει με τη γενετική και την κλονωποίηση οργάνων κλπ (λογικά καποια στιγμή θα νομιμοποιηθεί)
Αυτο μπορεί να γινει με μεταπτυχιακό στη γενετική αφού τελειώσω τη σχολή Βιολογίας? Βασικά τις διαφορές μεταξύ Βιολογίας και Βιοχημείας εξακολλουθώ να μην της καταλαβαίνω καθώς και στις 2 σχολές ένα απο τα κύρια μαθήματα είναι η Χημεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αλεξανδρε την σχολη των Ιωαννινων γιατι την ΄΄απορριπτεις''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Να σημειώσω ότι οι απόφοιτοι των τμημάτων Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης και Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας είναι επαγγελματικά κατοχυρωμένοι καθώς έχουν δημοσιευθεί εδώ και 2-3 χρόνια τα αντίστοιχα προεδρικά διατάγματα στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.

Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει με τους αποφοίτους των τμημάτων βιολογίας των πανεπιστημίων (ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, Κρήτης, Πατρών) οι οποίοι μέχρι σήμερα δεν είναι επαγγελματικά κατοχυρωμένοι.

Επίσης σε αντίθεση με τα υπόλοιπα τμήματα στα οποία η φοίτηση είναι τετραετής (240 ECTS), η φοίτηση στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων είναι πενταετούς διάρκειας (300 ECTS) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Να σημειώσω ότι οι απόφοιτοι των τμημάτων Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης και Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας είναι επαγγελματικά κατοχυρωμένοι καθώς έχουν δημοσιευθεί εδώ και 2-3 χρόνια τα αντίστοιχα προεδρικά διατάγματα στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.

Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει με τους αποφοίτους των τμημάτων βιολογίας των πανεπιστημίων (ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, Κρήτης, Πατρών) οι οποίοι μέχρι σήμερα δεν είναι επαγγελματικά κατοχυρωμένοι.

Επίσης σε αντίθεση με τα υπόλοιπα τμήματα στα οποία η φοίτηση είναι τετραετής (240 ECTS), η φοίτηση στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων είναι πενταετούς διάρκειας (300 ECTS) .
Το οτι η σχολη αυτη ''δινει ''παραπανω ects τι σημαινει? ειχα διαβασει κατι αλλα δεν το θυμαμαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το οτι η σχολη αυτη ''δινει ''παραπανω ects τι σημαινει? ειχα διαβασει κατι αλλα δεν το θυμαμαι καλα

Σημαίνει ακαδημαϊκά ανώτερος τίτλος σπουδών που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Δεν σημαίνει ισοδυναμία με master.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σημαίνει ακαδημαϊκά ανώτερος τίτλος σπουδών που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Δεν σημαίνει ισοδυναμία με master.
Δηλαδη την συγκεκριμενη σχολη την θεωρεις(αν εχεις προσωπικη αποψη) και θεωρειται γενικα καλη ε? ρωταω γιατι ειναι πιθανο να μπω φετος(ελπιζω δηλαδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δηλαδη την συγκεκριμενη σχολη την θεωρεις(αν εχεις προσωπικη αποψη) και θεωρειται γενικα καλη ε? ρωταω γιατι ειναι πιθανο να μπω φετος(ελπιζω δηλαδη)


Δεν γνωρίζω για το επίπεδο των σπουδών γι αυτό δεν κρίνω, απλά παραθέτω κάποιους αντικειμενικούς δείκτες που είναι τα ECTS. Όταν ένας τίτλος σπουδών περιλαμβάνει ως ελάχιστη προϋπόθεση για την απονομή του περισσότερα ECTS από έναν άλλο τότε είναι ανώτερος (η σύγκριση έχει νόημα προφανώς όταν οι προς σύγκριση τίτλοι σπουδών ανήκουν στον ίδιο από τους τρεις κύκλους σπουδών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω για το επίπεδο των σπουδών γι αυτό δεν κρίνω, απλά παραθέτω κάποιους αντικειμενικούς δείκτες που είναι τα ECTS. Όταν ένας τίτλος σπουδών περιλαμβάνει ως ελάχιστη προϋπόθεση για την απονομή του περισσότερα ECTS από έναν άλλο τότε είναι ανώτερος (η σύγκριση έχει νόημα προφανώς όταν οι προς σύγκριση τίτλοι σπουδών ανήκουν στον ίδιο από τους τρεις κύκλους σπουδών).
ευχαριστω για τις απαντησεις σου..μια τελευταια ερωτηση..ο πτυχιουχος του τμηματος αναγνωριζεται οτι και ο πτυχιουχος του βιολογικου ΑΠΘ σωστα...δηλαδη ως βιολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σημαίνει ακαδημαϊκά ανώτερος τίτλος σπουδών που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Δεν σημαίνει ισοδυναμία με master.

Για αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν θα συμφωνήσω, ότι είναι ακαδημαϊκά ανώτερος τίτλος. Είναι ακριβώς το ίδιο με τα 4ετή προγράμματα σπουδών. Και η πραγματικότητα αναφέρει, ότι έχεις χάσει ένα χρόνο παραπάνω από τη ζωή σου στο διάβασμα με ελάχιστα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά αντικρύσματα. Δηλαδή:

Η ακαδημαϊκή οργάνωση είναι η γνωστή πτυχίο-ΜΔΕ-ΔΔ. Στην Ελλάδα, η νομοθεσία αναφέρει το ότι εξαρτάται στο αν υπάρχει οργανωμένο ΠΜΣ ή όχι στο Τμήμα για το αν θα πας ακαδημαϊκά στο πακέτο πτυχίο-ΔΔ ή πτυχίο-ΜΔΕ-ΔΔ (άρα δεν έχει σχέση η χρονική διάρκεια του προπτυχιακού κύκλου σπουδών). Στο εξωτερικό εξαρτάται από τη νομοθεσία της χώρας και τον εσωτερικό κανονισμό του uni στο που θα προχωρήσεις (και μόνο εδώ ίσως οι πιθανότητες να είναι περισσότερες στον 5ετή από ό,τι τον 4ετη πρώτο κύκλο για το πτυχίο-ΔΔ).

Φυσικά αν κάποιος σταματήσει στο πτυχίο, τότε περνάμε στην επαγγελματική πλευρά του ζητήματος μόνο και τότε μιλάμε για ΠΕ-Βιολόγος (ναι, τόσο γενικόλογα), που είναι όλοι το ίδιο και τους διακρίνει μόνο ο βαθμός πτυχίου (και όχι ο 4ετής ή 5ετής προπτυχιακός κύκλος. Κανένας δεν το λογίζει αυτό εδώ ούτε στο Δημόσιο, ούτε στον Ιδιωτικό Τομέα).

Επίσης, αφού περάσαμε και στα επαγγελματικά με την ακαδημαϊκή σύνδεσή τους, ο πτυχίο-ΜΔΕ-ΔΔ υπερτερεί σε προσόντα (aka μοριοδότηση ΑΣΕΠ) από τον πτυχίο-ΔΔ (αν και το δημόσιο πλέον πέθανε, αλλά κουβέντα να γίνεται)...

Περί ECTS δεν έχω πεισθεί ακόμα ότι εφαρμόζεται στη Ελλάδα, όπως νοείται τουλάχιστον στην Ε.Ε. (28 ώρες απασχόληση εκπαιδευτική = 1 ECTS), αλλά έχω ακόμα την εντύπωση ότι τα ECTS ανά μάθημα το κάθε Τμήμα την όρισε τελείως χοντροκομμένα, ώστε στη σούμα να βγαίνουν 60 ECTS/έτος γιατί έτσι τους είπαν... Πιστεύω, ότι στα Ελληνικά unis οι εκπαιδευτικές δράσεις είναι πάνω από 60 ECTS/έτος. Έχετε την ίδια εντύπωση?

Με δύο λόγια, δεν θα πήγαινα ποτέ σε ένα 5ετές προπτυχιακό πρόγραμμα, όταν μπορώ παράλληλα να γίνω ακριβώς το ίδιο με 4 έτη και για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω θα προτιμούσα το 5ο έτος να ήταν και επίσημα ΜΔΕ, παρά προπτυχιακό. Άλλωστε, θα το έκανα όπως εγώ επιθυμούσα (aka επιλογή ΜΔΕ), παρά να είναι ήδη καθορισμένο από άλλους!

Επισημαίνεται ξανά, αυτά βάσει των σημερινών δεδομένων. Αν αλλάξουν στο μέλλον, οψώμεθα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν έχω μιλήσει καθόλου για επαγγελματικά αλλά μόνο για ακαδημαϊκά προσόντα. Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής:

Ας ονομάσουμε συμβατικά "Πτυχίο" τον 4τούς φοίτησης τίτλο σπουδών (π.χ. πτυχίο τμήματος βιολογίας ΕΚΠΑ) που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών και "Δίπλωμα" τον 5ετούς φοίτησης τίτλο σπουδών που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, έτσι ώστε η αναφορά στον καθένα να είναι σαφής (π.χ. δίπλωμα τμήματος βιολογικών εφαρμογών & τεχνολογιών). Είναι δεδομένο ότι ECTS(Δίπλωμα)>ECTS(Πτυχίο), δηλαδή οι υποχρεώσεις και ο φόρτος εργασίας για την απόκτηση του διπλώματος είναι περισσότερα από ότι στο πτυχίο. Το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης είναι ο τίτλος σπουδών που ολοκληρώνει τον 2ο κύκλο σπουδών και το Διδακτορικό Δίπλωμα ολοκληρώνει τον 3ο κύκλο σπουδών.

Η ακαδημαϊκή ισχύς των απονεμόμενων τίτλων σπουδών σε αύξουσα σειρά έχει ως εξής:

Πτυχίο < Δίπλωμα < Πτυχίο+ΜΔΕ < Δίπλωμα+ΜΔΕ < Πτυχίο+ΔΔ < Δίπλωμα+ΔΔ < Πτυχίο+ΜΔΕ+ΔΔ < Δίπλωμα+ΜΔΕ+ΔΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, το ότι δεν αναφέρθηκες καθόλου στα επαγγελματικά, αλλά μόνο στα ακαδημαϊκά, το πρόσεξα, για αυτό και στην απάντηση-σχόλιό μου αναφέρθηκα στην πρώτη παράγραφο μόνο για ακαδημαϊκά. Και πιστεύω χαμένος βγαίνεις εκεί.

Στη συνέχεια έκανα μόνο εγώ τη σύνδεση με τα επαγγελματικά, για να δείξω και εκεί την όποια υστέρηση που ιστεύω. Δηλαδή χαμένος είσαι και εκεί.

Σωστή η ετυμολογική σου ερμηνεία διάκρισης "πτυχίου" και "διπλώματος", αλλά μην ξεχνάς ότι αυτό υφίσταται μόνο στους μηχανικούς και αυτό ως διάκριση με τα ίδιου κλάδου ΤΕΙ που το ονόμασαν "πτυχίο". Αυτό δεν έχω δει να αναφέρεται σε άλλους κλάδους (στο δικό μου π.χ. δεν αναφέρεται και ας έχω 5ετές πτυχίο/δίπλωμα).

Από εκεί και πέρα αν το μετράς με "φόρτο εργασίας" έχεις δίκιο, αλλά αυτό που αναφέρω με τα σημερινά δεδομένα δεν έχει αντίκρυσμα (σχεδόν) πουθενά! Αναφέρω ξανά, ότι ένα χαρτί έχει ο ένας που γράφει πάνω ΠΕ-Βιολόγος, ένα χαρτί έχει και ο άλλος που λέει ΠΕ-Βιολόγος. Μπορεί να σας ακούγονται "περίεργα" (δεν πάει αυτό σε εσένα Civilara, αλλά στους νεότερους), αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα γύρω μας βάσει της κείμενης νομοθεσίας.

Η ακαδημαϊκή σχέση που δεικνύεις στην τελευταία γραμμή για μένα έχει λάθη. Δεν συμφωνώ. Ακαδημαϊκά λοιπόν μιλώντας μόνο και δεχόμενος τη διάκριση "πτυχίου-διπλώματος", το πτυχίο+ΜΔΕ = δίπλωμα +ΜΔΕ!!!!! Επίσης, ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ όταν έχεις ΔΔ, έχεις ΔΔ. Τέλος! Δεν έχει σχέση τί κύκλους έκανες πριν (πτυχίο ή δίπλωμα, μέσω ΜΔΕ ή όχι). Και δεν μιλάω στον αέρα, τέτοια άτομα υπάρχουν γύρω μας!

Καταλαβαίνω πώς το λές και αφουγκράζομαι πλήρως τί θες να πεις, αλλά όντως δεν είναι πάντα ακριβώς έτσι. Και για να σου δώσω μία περαιτέρω πινελιά των λεγομένων μου, όταν βγήκα εξωτερικό με τα 3τή BSc ποτέ δεν δέχθηκα το 5ετές πτυχίο μου (ή Δίπλωμα αν θες) να το πω "πτυχίο-δίπλωμα-BSc", αλλά πάντα μα πάντα το έλεγα και θα το λέω "MSc-equivalent"!!!!!!!

Μάλιστα, όταν πρωτοβγήκαν τα ECTS είχα κάτσει και τα είχα μετρήσει και με αυστηρά κριτήρια τα έβγαλα 341 ECST!!!!

Βάσει των ανωτέρω και στο παράδειγμά μας... έχουμε και χρονικά: Ο 4 έτη + ΜΔΕ πάντα > "πτυχίο ή Δίπλωμα 5ετίας"!!!! Μην ξεχνάς, ότι στο παράδειγμά μας μιλάμε για δύο Πανεπιστήμια (και όχι Πανεπιστήμιο/Τ.Ε.Ι.) και εκεί πιστεύω είναι η πηγή της λανθασμένης σκέψης σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Βάσει των ανωτέρω και στο παράδειγμά μας... έχουμε και χρονικά: Ο 4 έτη + ΜΔΕ πάντα > "πτυχίο ή Δίπλωμα 5ετίας"!!!!

Μα αυτό ακριβώς λέω παραπάνω: Πτυχίο<Δίπλωμα<Πτυχίο+ΜΔΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς λέω παραπάνω: Πτυχίο<Δίπλωμα<Πτυχίο+ΜΔΕ

Στο συγκεκριμένο μόνο του, η διαφωνία μου είναι στη διάκριση "πτυχίου και διπλώματος", γιατί πρόκειται για δύο unis. Δηλαδή εδώ πιστεύω πτυχίο = δίπλωμα και ακαδημαϊκά και επαγγελματικά.

Στα προηγούμενα posts μου, όπου αναφέρεται το "πτυχίο" νοείται και "δίπλωμα" και το αντίστροφο (μπορεί να μην έγινε ξεκάθαρο)... Και στο προηγούμενο που έκανες παράθεση το πήγαινα και χρονικά πτυχίο+ΜΔΕ (5 έτη) > Δίπλωμα (5 έτη) (αυτό σκεφτόμουνα, αλλά ξέχασα να το επισημάνω και εκεί... σόρρυ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο μόνο του, η διαφωνία μου είναι στη διάκριση "πτυχίου και διπλώματος", γιατί πρόκειται για δύο unis. Δηλαδή εδώ πιστεύω πτυχίο = δίπλωμα και ακαδημαϊκά και επαγγελματικά.

Ακριβώς επειδή είναι και τα 2 πανεπιστήμια έκανα αυτή τη σύμβαση ώστε αντί να γράφω το μακρυνάρι "τίτλος σπουδών 5ετούς φοίτησης που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών" γράφω "δίπλωμα", ομοίως και για το "πτυχίο". Έκανα ένα συμβατικό ορισμό.

Οι τίτλοι BEng(3ετής τίτλος σπουδών), MEng(4ετής τίτλος σπουδών) που απονέμονται από τα πανεπιστήμια της αλλοδαπής θεωρούνται και οι δύο προπτυχιακοί (Undergraduate) και ολοκληρώνουν και οι 2 τον πρώτο κύκλο σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στον Ευρωπαϊκό Χώρο Ανώτατης Εκπαίδευσης. Συμβατικά ορίζω πτυχίο=BEng και δίπλωμα=MEng. Είναι ακαδημαϊκά ίσοι μεταξύ τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή είναι και τα 2 πανεπιστήμια έκανα αυτή τη σύμβαση ώστε αντί να γράφω το μακρυνάρι "τίτλος σπουδών 5ετούς φοίτησης που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών" γράφω "δίπλωμα", ομοίως και για το "πτυχίο". Έκανα ένα συμβατικό ορισμό.

Οι τίτλοι BEng(3ετής τίτλος σπουδών), MEng(4ετής τίτλος σπουδών) που απονέμονται από τα πανεπιστήμια της αλλοδαπής θεωρούνται και οι δύο προπτυχιακοί (Undergraduate) και ολοκληρώνουν και οι 2 τον πρώτο κύκλο σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στον Ευρωπαϊκό Χώρο Ανώτατης Εκπαίδευσης. Συμβατικά ορίζω πτυχίο=BEng και δίπλωμα=MEng. Είναι ακαδημαϊκά ίσοι μεταξύ τους;

Τώρα που βάζεις στη συζήτηση και το εξωτερικό με τους μηχανικούς....

Στη χώρα που ήμουν δεν υπήρχε αυτό. Για UK (που ξέρω ότι υπάρχει) ερώτηση: ξέρεις αν ο MEng πάει κατευθείαν για Δ.Δ. και ο BEng υποχρεωτικά περνάει το ΜΔΕ? Και το αναφέρω αυτό, γιατί αλλιώς ακαδημαϊκά δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο που μπορεί απτά να διαφέρουν, εκτός από το κέρδος στην εξέλιξη των κύκλων σπουδών...

Και κατάλαβα που αναφέρεις προσεκτικά τον όρο "Ευρωπαϊκό χώρο Ανώτατης Εκπαίδευσης", αλλά στην Ελλάδα ακόμα δεν έχουμε "συναινέσει" σε όλα αυτά... Ούτε καν στα ECTS που αναφέραμε και προηγουμένως (το πιστεύω ακόμα αυτό), όπως τα λογίζουν έξω...

Ειδικά στα 5ετή Ελληνικά πτυχία/διπλώματα υπερτερούν στα πάντα όλα παρασάγκας... Κα για αυτό ο όρος "MSc-equivalent" που ανέφερα προηγουμένως δηλώνει όσο καλύτερα γίνεται αυτό που είναι και ακαδημαϊκά και επαγγελματικά αν θες (αυτό αναγράφεται κιόλας πάνω στο πτυχίο ΓΠΑ στα Ελληνικά)... Τί γνώμη έχεις για αυτό? Τί άναφέρουν Μηχανικοί για το Δίπλωμά τους, όταν πάνε εξωτερικό?

Και γενικά, ο κόπος/φόρτος εργασίας στην Ελλάδα είναι περισσότερος για το φοιτητή και προπτυχιακά και μεταπτυχιακά (όχι Δ.Δ. εδώ... αυτό εξαρτάται από τον Επιβλέποντα και ουχί τη χώρα ή σύστημα εκπαίδευσης) σε σχέση με το εξωτερικό (καλά την 3ετία στο πτυχίο/δίπλωμα δεν τη συζητάω κάν για ολοκληρωμένο επιστήμονα Πανεπιστημίου... είμαι υπέρ του 4+1)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σύμφωνα με το Νόμο 3374/2005 τα προγράμματα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών σπουδών των ιδρυμάτων της ανώτατης εκπαίδευσης οργανώνονται με βάση το σύστημα ECTS (Άρθρο 14) και καθιερώνεται το παράρτημα διπλώματος ως συμπληρωματικό έγγραφο (Άρθρο 15). Τα τμήματα και οι σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που δεν εφαρμόζουν το σύστημα ECTS μέχρι σήμερα είναι λίγα αλλά σε σύντομο χρόνο θα αναγκαστούν και αυτά να το εφαρμόσουν. 1 πιστωτική μονάδα είναι η ίδια σε οποιοδήποτε πρόγραμμα σποδών του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΧΑΕ).

Θα συμφωνήσω ότι οι πενταετούς φοίτησης τίτλοι των μηχανικών, των γεωπόνων και των δασολόγων είναι με διαφορά ανώτεροι από το συνδυασμό BSc+MSc ή το ενιαίο 4ετές MEng για τους μηχανικούς του ΕΧΑΕ και τουλάχιστον MSc-Equivalent όπως λες. Όμως στον ΕΧΑΕ δεν αναγνωρίζεται ένας τίτλος σπουδών να ολοκληρώνει τους 2 πρώτους κύκλους σπουδών.

Στους μηχανικούς, επειδή έχει αναγνωριστεί πανευρωπαϊκώς η εκπαιδευτική ανεπάρκεια του 3ετούς φοίτησης BEng, καθιέρωσαν και το 4ετούς φοίτησης MEng. Το MEng είναι μεν ακαδημαϊκά ανώτερος τίτλος από το BEng όχι μόνο λόγο της χρονικής διάρκειας των σπουδών αλλά λόγο του γεγονότος ότι αντιστοιχεί σε 240 ECTS ενώ το ΒΕng σε 180 ECTS. Το MEng αναγνωρίζεται και επαγγελματικά ως ανώτερος τίτλος από το BEng. Στα ελληνικά το BEng θα μεταφραζόταν ως "Πτυχίο" ενώ το MEng ως "Δίπλωμα Προχωρημένων Σπουδών" ή απλά "Δίπλωμα" αλλά η ονομασία μικρή σημασία έχει.

Ισχύει όμως: BEng (180 ECTS) < MEng (240 ECTS) < BEng+MSc (180+90=270 ECTS) < MEng+MSc (240+90=330 ECTS)

Το δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού ΑΠΘ αντιστοιχεί κατ' ελάχιστον σε 339 ECTS και κατά μέγιστον σε 348 ECTS, άρα θα έπρεπε να αναγνωρίζεται τουλάχιστον ισοδύναμο με MSc, όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει μέχρι σήμερα.

Οι απόφοιτοι ελληνικών πολυτεχνείων έχουν βεβαίωση ισοδυναμίας με master. Όταν όμως πάνε στο εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές, είναι στην ευχέρεια του πανεπιστημίου να αναγνωρίσει έναν τίτλο ως ισοδύναμο με προπτυχιακό+μεταπτυχιακό τίτλο. Πολλά πανεπιστήμια της Ευρώπης το αναγνωρίζουν, όχι όμως όλα και αυτό σημαίνει πως στους άτυχους που δεν θα τους αναγνωριστεί το MSc-Equivalent θα πρέπει να πάρουν πρώτα MSc για να προχωρήσουν σε PhD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
κατι για βιολογια να μας βοηθησετε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
κατι για βιολογια να μας βοηθησετε?:)

συμφωνώ..εσείς ποια σχολή προτείνετε απο όσες έχω αναφέρει παραπάνω...?
Βιολογος με μεταπτυχιακο στη γενετική θεωρείται γενετιστής ή πρέπει οπωσδήποτε να αποφοιτήσει απο τη σχολή της Αλεξανδρουπολης?
Αφου όλες οι σχολές βιολογίας,βιοχημείας κλπ μοιάζουν..ποιος ο λόγος να υπάρχουν τόσες και να μας μπερδευουν?:worry: χα χα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top