Πρόγραμμα διαβάσματος για Πανελλήνιες

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
εγώ αν διάβαζα βράδυ έπρεπε να τα ξαναδιαβάσω το πρωί!
είναι αυτό που λέει η katara...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και εγώ αγχώνομαι ειδικά για την ιστορία! Δεν έχω κενά γενικά, ούτε στα αρχαία, είμαι δυνατή. Στη λογοτεχνία έχω μπερδευτεί λίγο γιατί έπεσαν πολλά ξαφνικά. Ρε παιδιά να ρωτήσω, εσείς έχετε μπει τώρα σε πρόγραμμα; Εννοώ σε πλήρη φάση διαβάσματος από τα καλοκαιρινά; Γιατί εγώ δε μπορώ να συγκεντρωθώ και τόσο πολύ, δηλαδή να πω ότι θα διαβάσω μόνη μου παραπάνω τώρα το καλοκαίρι. Αρκούμαι στα του φροντιστηρίου. Είναι νορμάλ αυτό ή να το κοιτάξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
1) Θες να μας πεις ότι σου έφταναν τόσες λίγες ώρες ύπνου?
2) Εκτός αν κοιμόσουν και στο σχολείο :P
3) Δεν είναι όλοι νυχτερινοί τύποι :/
1) Λίγες είναι 7-8 ώρες ύπνου το 24ωρο? Πάντα τόσες κοιμάμαι (ή και πιο λίγες). :tongue:
2) Ποτέ. Τα θρανία είναι σκληρά και στο σχολείο μου απαγορεύεται το μαξιλάρι.:devil:
3) Εδώ έχεις δίκιο. Η μητέρα μου με λέει βρυκόλακα. :crazy:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
εγώ το καλοκαίρι δεν διάβασα ιδιαίτερα !
από Σεπτέμβρη όμως κατάφερα και μπήκα σε πρόγραμμα...
βέβαια κενά δεν άφησα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Εγώ που ήμουν θεωρητική, ξεκίνησα τα μαθήματα 17 Αυγούστου χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα μέχρι τότε, και την ύλη πρόλαβα και την έβγαλα πολλές φορές σε όλα τα μαθήματα. Άμα διαβάζεις με πρόγραμμα όλο το χειμώνα μπορείς να βγάλεις άνετα την ύλη όσες φορές θέλεις. Γιαυτό δεν χρειάζεται άγχος από τώρα. Πάντως τα μαθήματα που θέλουν πολλή διάβασμα στην θεωρητική είναι τα αρχαία(τεράστια ύλη και χρειάζεται κριτική σκέψη για να καταλάβεις μερικά πράγματα. Χώρια και το άγνωστο που θέλει και αυτό αρκετό διάβασμα), λατινικά(θέλει να τα μάθεις όλα απ'έξω) και ιστορία διότι είναι πολύ λεπτομέρεια. Τώρα λογοτεχνία πολύ διάβασμα θέλουν μόνο τα πεζά(Κρητικός,Αμάρτημα και Όνειρο στο κυμα) τα άλλα βγαίνουν σχετικά εύκολα. Και τέλος η βιολογία θέλει ναι μεν αποστήθηση, αλλά επειδή η ύλη είναι πολύ μικρή βγαίνει γρήγορα η ύλη και μαθαίνεται αρκετά εύκολα. Το πάν πιστεύω είναι να μην αφήσεις ούτε μια μέρα χαμένη όλο το χρόνο, και να είσαι σίγουρος ότι στο τέλος θα ανταμειφθείς. Καλό κουράγιο σε όσους δίνουν φέτος και να θυμάστε ότι η χρονιά θα περάσει τόσο γρήγορα που δεν θα το πάρετε χαμπάρι, και του χρόνου θα είστε ελεύθεροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ που ήμουν θεωρητική, ξεκίνησα τα μαθήματα 17 Αυγούστου χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα μέχρι τότε, και την ύλη πρόλαβα και την έβγαλα πολλές φορές σε όλα τα μαθήματα. Άμα διαβάζεις με πρόγραμμα όλο το χειμώνα μπορείς να βγάλεις άνετα την ύλη όσες φορές θέλεις. Γιαυτό δεν χρειάζεται άγχος από τώρα. Πάντως τα μαθήματα που θέλουν πολλή διάβασμα στην θεωρητική είναι τα αρχαία(τεράστια ύλη και χρειάζεται κριτική σκέψη για να καταλάβεις μερικά πράγματα. Χώρια και το άγνωστο που θέλει και αυτό αρκετό διάβασμα), λατινικά(θέλει να τα μάθεις όλα απ'έξω) και ιστορία διότι είναι πολύ λεπτομέρεια. Τώρα λογοτεχνία πολύ διάβασμα θέλουν μόνο τα πεζά(Κρητικός,Αμάρτημα και Όνειρο στο κυμα) τα άλλα βγαίνουν σχετικά εύκολα. Και τέλος η βιολογία θέλει ναι μεν αποστήθηση, αλλά επειδή η ύλη είναι πολύ μικρή βγαίνει γρήγορα η ύλη και μαθαίνεται αρκετά εύκολα. Το πάν πιστεύω είναι να μην αφήσεις ούτε μια μέρα χαμένη όλο το χρόνο, και να είσαι σίγουρος ότι στο τέλος θα ανταμειφθείς. Καλό κουράγιο σε όσους δίνουν φέτος και να θυμάστε ότι η χρονιά θα περάσει τόσο γρήγορα που δεν θα το πάρετε χαμπάρι, και του χρόνου θα είστε ελεύθεροι!

μακάρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
1) Λίγες είναι 7-8 ώρες ύπνου το 24ωρο? Πάντα τόσες κοιμάμαι (ή και πιο λίγες). :tongue:
2) Ποτέ. Τα θρανία είναι σκληρά και στο σχολείο μου απαγορεύεται το μαξιλάρι.:devil:
3) Εδώ έχεις δίκιο. Η μητέρα μου με λέει βρυκόλακα. :crazy:

Sorry αλλά έτσι όπως το έγραψες υπέθεσα ότι κοιμόσουν μόνο 3-4 ώρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Γιατί ρε κορίτσια? Κακό είναι το ξενύχτι? Για μένα το καλύτερο διάβασμα είναι το νυχτερινό. Όλη τη χρονιά, μόλις γύριζα από το σχολείο και έτρωγα, αν είχα ιδιαίτερο αργά ή δεν είχα έριχνα έναν ύπνο 3-6 και αν είχα μάθημα νωρίς κοιμόμουνα 6-9. Έτσι μετά το βραδυνό φαγητό 10:00-10:30 καθόμουνα για διάβασμα όσο αργά ήθελα (παρέα πάντα με το ischool). Όχι, δεν είχα πρόβλημα με το πρωινό ξύπνημα, καθώς συμπλήρωνα τον ύπνο μου την ημέρα.


Απαπα, εγώ μετά τις 11, 11 και κάτι ήθελα το κρεβάτι μου, με φώναζε επίμονα. Έτσι φρόντιζα να τα έχω τελειώσει όλα νωρίτερα και αν μου έμενε κάτι ή την άλλη μέρα το μεσημέρι ή την ώρα των μαθηματικών:P
Που να κάτσω τα μεσάνυχτα να διαβάζω την αλληγορία του σπηλαίου και το κίνημα στο Γουδί, σπάνια καθόμουν μέχρι 12-12+, αν δεν είχα τελειώσει καμια έκθεση ή αν έγραφα διαγώνισμα στο σχολείο. 8/8:30 - 11 ήταν αρκετά.
Και πάντα διάβασμα στο κρεβάτι εννοείται, ποτέ στο γραφείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Απαπα, εγώ μετά τις 11, 11 και κάτι ήθελα το κρεβάτι μου, με φώναζε επίμονα. Έτσι φρόντιζα να τα έχω τελειώσει όλα νωρίτερα και αν μου έμενε κάτι ή την άλλη μέρα το μεσημέρι ή την ώρα των μαθηματικών:P
Που να κάτσω τα μεσάνυχτα να διαβάζω την αλληγορία του σπηλαίου και το κίνημα στο Γουδί, σπάνια καθόμουν μέχρι 12-12+, αν δεν είχα τελειώσει καμια έκθεση ή αν έγραφα διαγώνισμα στο σχολείο. 8/8:30 - 11 ήταν αρκετά.
Και πάντα διάβασμα στο κρεβάτι εννοείται, ποτέ στο γραφείο!

Απαπα στο κρεβάτι; Δε μπορώ καθόλου! Αν δεν έχω το super duper δυνατό άσπρο φως της λάμπας τους γραφείου πάνω από το κεφάλι μου δε μπορώ. Τι να κάνω, ελπίζω να μη στραβώσω και φέτος από το σκύψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Απαπα στο κρεβάτι; Δε μπορώ καθόλου! Αν δεν έχω το super duper δυνατό άσπρο φως της λάμπας τους γραφείου πάνω από το κεφάλι μου δε μπορώ. Τι να κάνω, ελπίζω να μη στραβώσω και φέτος από το σκύψιμο.
Δε μπορώ να συγκεντρωθώ στο γραφείο, σε 10 λεπτά το πολύ θα αρχίσω να χαζεύω, να παίζω με τα στυλό, να κοιτάζω το ταβάνι.. Στο κρεβάτι διαβάζω καταπληκτικά, συγκεντρώνομαι απίστευτα και δεν κουράζομαι τόσο.
Μια φορά με είχε πάρει ο ύπνος όταν διάβαζα λατινικά, αλλά δε μετράει ήμουν πτώμα εκείνη την ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γεια σου.Τελείωσα φέτος τις πανελλαδικές & ήμουν θεωρητική οπότε θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου.Αρχικά,το καλοκαιρι το είχα πάρει ζεστά.Διάβαζα πολύ χωρίς υπερβολές,τόσο όμως που μου έδινε αυτοπεποίθηση.Στα αρχαία μάθαινα καλά τις μεταφράσεις στην αρχή με πολύ κόπο και την εισαγωγή. Μάθαινα και κάποια σχόλια απο διάφορα λυσάρια.Μέχρι το τέλος της χρονιάς είχα αγοράσει πολλά (πιστευω σχόλια βιβλίου & σχόλια Κ.Ε.Ε.βοηθούν πολύ σε συνδυασμό με ένα απλό βοήθημα).Στο άγνωστο μάθε τέλεια τη γραμματική και το συντακτικό και απλά λύσε άγνωστα.(εγώ κατέβαζα και διάφορα απο το ιντερνετ,τα έλυνα και μετα τα έδινα στην καθηγητρια μου να τα διορθώσει.).Ιστορία μάθε καλά το κείμενο,και λύσε πολλές πηγές.Εγώ παρόλο που ήξερα άπταιστα το βιβλίο στις πανελλαδικές μου εκοψαν πηγές και πήρα 18.7. Εν πάσει περιπτώσει,λατινικά ξέσκισε τα δεν θέλει κόπο,θελει τρόπο και πολλή επανάληψη. Λογοτεχνία είχα μελετήσει πολλές σημειώσεις και πιστεύω με βοήθησε καθώς είχα μια σφαιρική άποψη για το κάθε θέμα. Πολυ καλο βοηθημα ειναι της Ελληνοεκδοτικης καθώς ενσωματώνει στα σχόλια του,σχόλια π.χ. του Καψωμένου,του Ελύτη και τα εντάσσει αρμονικά οπότε βοηθάει.Βέβαια τα σχόλια αυτά με ενα απλό googlarisma ή μια αναζήτηση στο blog ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ μπορείς να τα βρεις ,να τα κανεις copy-paste και να τα τυπώσεις. Στην έκθεση δεν μπορώ να δώσω συμβουλές είναι θέμα ατόμου.Τώρα αν δώσεις βιολογία θα σου πω τη δικη μου εκδοχή. Ξεκίνησα το Σεπτέμβριο σ ενα φροντιστήριο.Ήταν το καλύτερο αφού εγώ σε ολα τα άλλα εκανα ιδιαίτερο και καθηγητης γ βιολογία δεν υπήρχε. Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη με αποτέλεσμα κάπου τα Χριστούγεννα να μην έχουμε τελειώσει καν το 1ο κεφάλαιο.Αγχώθηκα και έτσι σταμάτησα απο κει. Πήρα εναν καθηγητη που ερχόταν απο μακριά και έκανε σε μενα κ μαζι μια αλλη φιλη π εφυγε κι εκεινη από το φροντιστήριο. Έτρεχα να βγάλω την ύλη+ οτι επειδη ο καιρος ειχε περασει και ειχα κουραστει δεν μπορουσα να αποστηθιζω ευκολα.Με λιγα λογια τα ειχα παρατήσει κ χρειάστηκε πολύ κόπο για να συνεχίσω να την μαθαίνω.Οποτε καλυτερα κοιτα λιγο κ τη βιολογια και μην την περιφρονήσεις γιατι ειναι μάθημα που προσφέρεται για βαθμό ανω του 19.5 χωρις υπερβολές. Πρόγραμμα διαβασματος δεν μπορω να σου πω.Αναλογως όμως τι τύπος είσαι πρωινος η βραδυνός(π.χ. γω ααποστηθιζα πρωι και βραδυ εκανα μονο τα γραπτα) μπορείς να προσαρμόσεις και το διάβασμα σου. Μην κουραστεις υπερβολικα τωρα,αλλα μην σκεφτεις οτι θα εχεις χρονο οταν αρχισουν τα σχολεια. Επίσης,αν ειναι στο χέρι σου μην φορτώνεις πολλά μαθήματα κάθε μερα.Άπλωσε τα μεσα στη βδομαδα.Εγω ειχα Δευ-Τρ-Πέμπτ-Παρασκ-Σάββατο τις καθημερινές μέχρι 4 30 (πήγαινα καπάκι μετα το σχολειο) και το σαββατο 12-2 30. Με βοηθησε πολυ,γιατι γυρναγα σπιτι ετρωγα χαλαρωνα κ ξεκιναγα αμεσως. Επιπροσθετως,βασικό ειναι να ξεδινεις και να καταλαβαινεις πως εισαι ανθρωπος και οχι μηχανή. Όποτε κουράζεσαι,απλά παράτα το. Δεν ειναι όλες οι μερες ιδιες μην σε τρομάζει αυτό.Τέλος,να ακούς το ένστικτο σου. Αν κάποιος καθηγητης δεν σε γεμίζει και έχεις εναλλακτική κάντην πλαγίως. Μην περιμένεις ο καθηγητης να αλλαξει μεθοδο.Στο υπογράφω(Νοέμβρη μήνα την αλλαξα αυτην της Λογοτεχνιας-Ιστοριας-εκθεσης).Δεν κολωσα και ειμαι περηφανη για την επιλογή μου. Υ.Γ.Το σχολείο θα σε κουράσει.Κάπου στο Μάρτη έκοψα τις επισκέψεις μου και έκανα στο σπίτι το πιο τελειο διαβασμα.Υ.Γ.2)ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΣΤΟΧΟ. ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ!!Αποδεδειγμένα οι άνθρωποι,εκει που κοιτάζουν θα πάνε!! Ό,τι χρειαστείς στείλε π.μ. Πάντα πρόθυμη για βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Εγώ στα θερινά του φροντιστηρίου τα πήγα πολύ καλά στα Λατινικά, Αρχαία γνωστό, Έκθεση και Ιστορία. Δυσκολεύτηκα με τη Λογοτεχνία γιατί τις προηγούμενες χρονιές δεν είχα δώσει βάση και εμφανίστηκαν ΠΟΛΛΑ ερμηνευτικά ξαφνικά ! Ξεκινήσαμε με το Αμάρτημα της μητρός μου. Στην Ιστορία η καθηγήτρια μας είπε να την παπαγαλίσουμε γιατί δε γίνεται να απαντάμε στις ερωτήσεις με δικά μας λόγια ή να αναφέρουμε απλά το νόημα. Τέλος πάντων, τώρα που έχω τελειώσει εδώ και μία εβδομάδα δε μπορώ να διαβάσω :P Μας έχουν δώσει ερωτήσεις, ασκήσεις, γενικά να κάνουμε επαναλήψεις. Το θέμα με εμένα είναι ότι έχω πάρει Μαθηματικά Γενικής και ΑΟΘ. Δε ξέρω πόσοι από εσάς το επιχείρησαν αυτό αλλά αν το έχει κάνει έστω και ένας θα ήθελα να μου πει έναν τρόπο για να αντιμετωπίσω τα Μαθηματικά. Θα συμφωνήσω με την Miss Brightside. Δε γίνεται να διαβάσω σε γραφείο ! Μόνο σε καναπέ, πολυθρόνα, κρεβάτι. Κάνεις φοβερό διάβασμα εκεί :P Από χειμώνα ξέρω ότι κόβονται οι βόλτες, οι εξόδους :P Μια φορά την εβδομάδα και πολύ είναι μας λένε στο φροντιστήριο ! Ελπίζω πάντως τον Σεπτέμβρη που θα ξεκινήσουμε το σχολείο να μας χρησιμεύσει σε κάτι. Σαν επανάληψη αφού έχουμε ξεκινήσει ήδη την ύλη από το καλοκαίρι. Το χειμώνα πρέπει να μπει ένα σωστό πρόγραμμα διαβάσματος...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Το θέμα με εμένα είναι ότι έχω πάρει Μαθηματικά Γενικής και ΑΟΘ. Δε ξέρω πόσοι από εσάς το επιχείρησαν αυτό αλλά αν το έχει κάνει έστω και ένας θα ήθελα να μου πει έναν τρόπο για να αντιμετωπίσω τα Μαθηματικά!
εγω το ειχα κανει οταν εδινα 1η φορα και θα το ξανακανω τωρα...εγω που δε το εχω καθολου με τα μαθηματικα μου φανηκαν πολυ ευκολα!!!μονο στις πιθανοτητες ειχα ενα θεμα αλλα παλευονται...συμβουλη μου να παρεις ενα καλο βοηθημα και να λυνεις μονη σου ασκησεις...στην αρχη ευκολες μετα λιγο πιο δυσκολες....βεβαια εμαθα πως απο φετος αρχισαν να βαζουν πιο δυσκολα σε σχεση με παλαιοτερες χρονιες κι εχω τρομαξει λιγο........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Τώρα λογοτεχνία πολύ διάβασμα θέλουν μόνο τα πεζά(Κρητικός,Αμάρτημα και Όνειρο στο κυμα) τα άλλα βγαίνουν σχετικά εύκολα.

Από πότε ο Κρητικός θεωρείται (...) πεζό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Χα, εγω και ξενυχτουσα πολλες φορες, και ξυπναγα που και που 5 το πρωι...Το πιο σημαντικο για μενα ειναι η ψυχολογια...να νιωθεις ασφαλεια με τους καθηγητες, και αυτοπεποιθηση οτι θα το παλεψεις και θα κερδισεις...





Συμφωνω! Αυτη η χρονια ειχε πολυ ξενυχτι. Οχι πως δεν εκανα ημερησιο προγραμμα ισα-ισα το αντιθετο, αλλα παντα επεφτα εξω! Η θεωρητικη εχει πολυ διαβασμα, πολυ θεωρια, χρειαζεται να θυμασαι και να κανεις επαναληψεις πολλα απ οσα εμαθες τα προηγουμενα χρονια! Γι αυτο σου συνιστω να εχεις υπομονη, ηρεμια και...ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΑΣΑ ΑΡΙΣΤΗ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γιατί ρε κορίτσια? Κακό είναι το ξενύχτι? Για μένα το καλύτερο διάβασμα είναι το νυχτερινό. Όλη τη χρονιά, μόλις γύριζα από το σχολείο και έτρωγα, αν είχα ιδιαίτερο αργά ή δεν είχα έριχνα έναν ύπνο 3-6 και αν είχα μάθημα νωρίς κοιμόμουνα 6-9. Έτσι μετά το βραδυνό φαγητό 10:00-10:30 καθόμουνα για διάβασμα όσο αργά ήθελα (παρέα πάντα με το ischool). Όχι, δεν είχα πρόβλημα με το πρωινό ξύπνημα, καθώς συμπλήρωνα τον ύπνο μου την ημέρα.


ωπ, να τα μας... και δε σ' είχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
εγω το ειχα κανει οταν εδινα 1η φορα και θα το ξανακανω τωρα...εγω που δε το εχω καθολου με τα μαθηματικα μου φανηκαν πολυ ευκολα!!!μονο στις πιθανοτητες ειχα ενα θεμα αλλα παλευονται...συμβουλη μου να παρεις ενα καλο βοηθημα και να λυνεις μονη σου ασκησεις...στην αρχη ευκολες μετα λιγο πιο δυσκολες....βεβαια εμαθα πως απο φετος αρχισαν να βαζουν πιο δυσκολα σε σχεση με παλαιοτερες χρονιες κι εχω τρομαξει λιγο........................

Λες να πάρω ένα βοήθημα; Δε θα μου φτάσουν οι ασκήσεις που μας δίνει το φροντιστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γεια σου.Τελείωσα φέτος τις πανελλαδικές & ήμουν θεωρητική οπότε θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου.
Αρχικά,το καλοκαιρι το είχα πάρει ζεστά.Διάβαζα πολύ χωρίς υπερβολές,τόσο όμως που μου έδινε αυτοπεποίθηση.Στα αρχαία μάθαινα καλά τις μεταφράσεις στην αρχή με πολύ κόπο και την εισαγωγή. Μάθαινα και κάποια σχόλια απο διάφορα λυσάρια.Μέχρι το τέλος της χρονιάς είχα αγοράσει πολλά (πιστευω σχόλια βιβλίου & σχόλια Κ.Ε.Ε.βοηθούν πολύ σε συνδυασμό με ένα απλό βοήθημα).Στο άγνωστο μάθε τέλεια τη γραμματική και το συντακτικό και απλά λύσε άγνωστα.(εγώ κατέβαζα και διάφορα απο το ιντερνετ,τα έλυνα και μετα τα έδινα στην καθηγητρια μου να τα διορθώσει.).Ιστορία μάθε καλά το κείμενο,και λύσε πολλές πηγές.Εγώ παρόλο που ήξερα άπταιστα το βιβλίο στις πανελλαδικές μου εκοψαν πηγές και πήρα 18.7. Εν πάσει περιπτώσει,λατινικά ξέσκισε τα δεν θέλει κόπο,θελει τρόπο και πολλή επανάληψη. Λογοτεχνία είχα μελετήσει πολλές σημειώσεις και πιστεύω με βοήθησε καθώς είχα μια σφαιρική άποψη για το κάθε θέμα. Πολυ καλο βοηθημα ειναι της Ελληνοεκδοτικης καθώς ενσωματώνει στα σχόλια του,σχόλια π.χ. του Καψωμένου,του Ελύτη και τα εντάσσει αρμονικά οπότε βοηθάει.Βέβαια τα σχόλια αυτά με ενα απλό googlarisma ή μια αναζήτηση στο blog ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ μπορείς να τα βρεις ,να τα κανεις copy-paste και να τα τυπώσεις. Στην έκθεση δεν μπορώ να δώσω συμβουλές είναι θέμα ατόμου.Τώρα αν δώσεις βιολογία θα σου πω τη δικη μου εκδοχή. Ξεκίνησα το Σεπτέμβριο σ ενα φροντιστήριο.Ήταν το καλύτερο αφού εγώ σε ολα τα άλλα εκανα ιδιαίτερο και καθηγητης γ βιολογία δεν υπήρχε. Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη με αποτέλεσμα κάπου τα Χριστούγεννα να μην έχουμε τελειώσει καν το 1ο κεφάλαιο.Αγχώθηκα και έτσι σταμάτησα απο κει. Πήρα εναν καθηγητη που ερχόταν απο μακριά και έκανε σε μενα κ μαζι μια αλλη φιλη π εφυγε κι εκεινη από το φροντιστήριο. Έτρεχα να βγάλω την ύλη+ οτι επειδη ο καιρος ειχε περασει και ειχα κουραστει δεν μπορουσα να αποστηθιζω ευκολα.Με λιγα λογια τα ειχα παρατήσει κ χρειάστηκε πολύ κόπο για να συνεχίσω να την μαθαίνω.Οποτε καλυτερα κοιτα λιγο κ τη βιολογια και μην την περιφρονήσεις γιατι ειναι μάθημα που προσφέρεται για βαθμό ανω του 19.5 χωρις υπερβολές. Πρόγραμμα διαβασματος δεν μπορω να σου πω.Αναλογως όμως τι τύπος είσαι πρωινος η βραδυνός(π.χ. γω ααποστηθιζα πρωι και βραδυ εκανα μονο τα γραπτα) μπορείς να προσαρμόσεις και το διάβασμα σου. Μην κουραστεις υπερβολικα τωρα,αλλα μην σκεφτεις οτι θα εχεις χρονο οταν αρχισουν τα σχολεια. Επίσης,αν ειναι στο χέρι σου μην φορτώνεις πολλά μαθήματα κάθε μερα.Άπλωσε τα μεσα στη βδομαδα.Εγω ειχα Δευ-Τρ-Πέμπτ-Παρασκ-Σάββατο τις καθημερινές μέχρι 4 30 (πήγαινα καπάκι μετα το σχολειο) και το σαββατο 12-2 30. Με βοηθησε πολυ,γιατι γυρναγα σπιτι ετρωγα χαλαρωνα κ ξεκιναγα αμεσως. Επιπροσθετως,βασικό ειναι να ξεδινεις και να καταλαβαινεις πως εισαι ανθρωπος και οχι μηχανή. Όποτε κουράζεσαι,απλά παράτα το. Δεν ειναι όλες οι μερες ιδιες μην σε τρομάζει αυτό.Τέλος,να ακούς το ένστικτο σου. Αν κάποιος καθηγητης δεν σε γεμίζει και έχεις εναλλακτική κάντην πλαγίως. Μην περιμένεις ο καθηγητης να αλλαξει μεθοδο.Στο υπογράφω(Νοέμβρη μήνα την αλλαξα αυτην της Λογοτεχνιας-Ιστοριας-εκθεσης).Δεν κολωσα και ειμαι περηφανη για την επιλογή μου. Υ.Γ.Το σχολείο θα σε κουράσει.Κάπου στο Μάρτη έκοψα τις επισκέψεις μου και έκανα στο σπίτι το πιο τελειο διαβασμα.Υ.Γ.2)ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΣΤΟΧΟ. ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ!!Αποδεδειγμένα οι άνθρωποι,εκει που κοιτάζουν θα πάνε!! Ό,τι χρειαστείς στείλε π.μ. Πάντα πρόθυμη για βοήθεια.
καλα τα είπες..ευχαριστω πάρα πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Δεν θα έχω πρόγραμμα συγκεκριμένο, δηλαδή ημερήσιο. Μαλλον θα έχω εβδομαδιαίους στόχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Λες να πάρω ένα βοήθημα; Δε θα μου φτάσουν οι ασκήσεις που μας δίνει το φροντιστήριο;

καλλιο αργα παρα ποτε....:redface:εμενα δε μου εφταναν του φροντιστηριου....μου φαινονταν αρκετα ευκολες και ηθελα το κατι παραπανω....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top