Φιλίες με διαφορά ηλικίας

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
ο τίτλος τα λέει όλα

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αυτό... Αν για παράδειγμα πιστεύετε ότι τέτοιες φιλίες μπορούν να υπάρξουν/να κρατήσουν κλπ. Αναφέρομαι πιο πολύ σε εφήβους (δηλαδή 13 μέχρι εμμ...20?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Eξαρτάται από το άτομο και από τα άτομα με τα οποία επιδιώκεται η φιλία. Δηλαδή μπορεί εγώ που είμαι 17 να έχω μια καλή φιλία με κάποιον/α που είναι πχ 20-25 , επειδή ταιριάζουμε σα χαρακτήρες και έχουμε κοινά, ενώ πχ εσύ με κάποιον/α αντίστοιχης διαφοράς ηλικίας, να μην γίνετε φίλοι λόγω έλλειψης των παραπάνω. Συνεπώς και πάλι τα κριτήρια για μια φιλία με διαφορά ηλικίας είναι τα ίδια με αυτά μιας φιλίας "κλασικής".

Πάντος ένα 13χρονο με έναν 20άρη/άρα τι κοινά να έχουν; Αλλά και πάλι ποτέ δε ξέρεις, η ζωή είναι όλο εκπλήξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fayy_22

Νεοφερμένος

Η cornflake girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Νομιζω οτι αυτο εχει ν κανει μ τ ποσο ωριμη σκεψη εχει ο καθενας...γιατι οπως κ ν τ κανουμε αλλιως σκεφτεται ενας 13αρης και αλλιως ενας 20αρης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αναμεσα σε εναν 13χρονο με εναν/μια 20χρονο ειναι υπερβολικα δυσκολο γιατι τα κοινα ειναι απειροελαχιστα...ενω οπως λεει και η τσουφου αναμεσα σε ενα/μια 18χρονο και ενα/μια 25χρονο μια φιλια ειναι πολυ εφικτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Eξαρτάται από το άτομο και από τα άτομα με τα οποία επιδιώκεται η φιλία. Δηλαδή μπορεί εγώ που είμαι 17 να έχω μια καλή φιλία με κάποιον/α που είναι πχ 20-25 , επειδή ταιριάζουμε σα χαρακτήρες και έχουμε κοινά, ενώ πχ εσύ με κάποιον/α αντίστοιχης διαφοράς ηλικίας, να μην γίνετε φίλοι λόγω έλλειψης των παραπάνω. Συνεπώς και πάλι τα κριτήρια για μια φιλία με διαφορά ηλικίας είναι τα ίδια με αυτά μιας φιλίας "κλασικής".

το ότι ταιριάζετε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είστε και φίλοι. απλά αυτό που ίσως θέλω να τονίσω στο θέμα είναι ότι άλλα ενδιαφέροντα έχει ο 18άρης και άλλα το 14χρονο και οτι πιο δύσκολα σου εμπιστευεται μυστικά ο μεγαλύτερος . Οπότε θα έλεγα ότι παίζει ρόλο και η ωριμότητα

αναμεσα σε εναν 13χρονο με εναν/μια 20χρονο ειναι υπερβολικα δυσκολο γιατι τα κοινα ειναι απειροελαχιστα...ενω οπως λεει και η τσουφου αναμεσα σε ενα/μια 18χρονο και ενα/μια 25χρονο μια φιλια ειναι πολυ εφικτη

δεν μιλάω για 13χρονο με 20χρονο.. απλά έδωσα ένα όριο στην ηλικία στην οποία αναφέρομαι. Σαφώς και είναι εφικτή ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
το ότι ταιριάζετε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είστε και φίλοι. απλά αυτό που ίσως θέλω να τονίσω στο θέμα είναι ότι άλλα ενδιαφέροντα έχει ο 18άρης και άλλα το 14χρονο και οτι πιο δύσκολα σου εμπιστευεται μυστικά ο μεγαλύτερος . Οπότε θα έλεγα ότι παίζει ρόλο και η ωριμότητα

Σίγουρα η ωριμότητα παίζει ρόλο, αλλά πως γίνεσαι φίλος με κάποιον όταν δεν έχετε παρόμοιες ή τουλάχιστον όχι εντελώς απόψεις, δεν έχετε κοινά , συνεπώς δεν ταιριάζετε. Πίστεψέ με έχω υπάρξη φίλη με άτομα που νόμιζα ότι ταιριάζαμε ως άνθρωποι(ως φίλοι) ενώ στην ουσία είμασταν εντελώς αντίθετοι... κατέληξε άσχημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
αν ο 13χρονος είναι ώριμος για την ηλικία του και ο 20χρονος κάνει σαν μωρό ναι ταιριάζουν :P
Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει φιλία με διαφορά ηλικίας και όσο μιλάμε για εφήβους τα πράγματα περιπλέκονται καθώς ακόμα και ο ένας χρόνος κάνει διαφορά.Ωστόσο δεν νομίζω ότι μπορούμε να το αποκλείσουμε καθολικά.Ίσως υπάρχουν άνθρωποι που να έχουν ταιριάξει με αυτή την διαφορά παίρνοντας ο ένας από τον άλλο θετικές εμπειρίες και αλληλεπιδρώντας ο ένας στον άλλο...
Μεγαλώνοντας όμως μια τέτοια διαφορά ηλικίας (δηλαδή διαφορά 7 χρόνων και) μπορεί να μην έχει καμία σημασία γιατί το άτομο έχει αναπτύξει την προσωπικότητά του και δεν βρίσκεται στο στάδιο της προσαρμογής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η ηλικια ειναι απλα ενας αριθμος. Η εμπειριες του καθενος ειναι ενας σημαντικος παραγωντας αλλα οχι καθοριστικος κατα τη γνωμη μου.Σημασια εχει το ποσο ωριμος ειναι ο καθενας καθως και τα ενδιαφεροντα του καθενος.Ο χαρακτηρας απιζει εξισου σημαντικο ρολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
η ηλικία είναι ένας αριθμός που όμως σε βοηθά να καταλάβεις και τι εμπειρίες έχει ο άλλος,τι έχει ζήσει και αν έχει μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα.
και το φύλο είναι μια λέξη που όμως κρύβει άλλα από πίσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Η ηλικια ειναι απλα ενας αριθμος. Η εμπειριες του καθενος ειναι ενας σημαντικος παραγωντας αλλα οχι καθοριστικος κατα τη γνωμη μου.Σημασια εχει το ποσο ωριμος ειναι ο καθενας καθως και τα ενδιαφεροντα του καθενος.Ο χαρακτηρας απιζει εξισου σημαντικο ρολο
μιλωντας για την ηλικια των 13 ομως οι εμπειριες και ολα αυτα δεν μπορουν να υπαρχουν...αν και μαλλον λαθος κολλησαμε στα 13 και 20 μιας και η ερωτηση της κοπελας ηταν γενικη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
μιλωντας για την ηλικια των 13 ομως οι εμπειριες και ολα αυτα δεν μπορουν να υπαρχουν...αν και μαλλον λαθος κολλησαμε στα 13 και 20 μιας και η ερωτηση της κοπελας ηταν γενικη:P

έβαλε και παράδειγμα σε παρένθεση γι'αυτό κολλήσαμε :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fayy_22

Νεοφερμένος

Η cornflake girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
παντως καποιος που εχει σπουδασει και εν μερει ανεξαρτητοποιηθει εχει εντελως διαφορετικες εμπειριες και αντιληψεις απο καποιον που παει σχολειο και που χρειαζεται τν αδεια των γονιων του για ν κανει οτι θελει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
γενικά ένας άνθρωπος που έχει "φτιάξει" χαρακτήρα και δεν εξαρτάται απο γονείς καθώς οδηγά έχει δικα του λεφτά κτλ τότε σίγουρα έχει άλλες αντιλήψεις από κάποιον μικρότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Θεωρω εφικτη την φιλια με διαφορα ηλικιας

Αν το αλλο ατομο εχει κατι να σου πει,γιατι οχι?Και να μην ξεχνιομαστε.Παρεα-φιλια (οπως θελετε πειτε το) δεν απαιτει μονο κοινα στοιχεια αλλα και διαφορετικα για να υπαρχει διαλογος και συζητηση.

Ειναι και το τι θελει ο καθενας απο μια φιλια.Αλλος θελει χαζομαρες και βλακειουλες και αλλος σοβαρες συζητησεις και ουσιωδεις πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ειναι και το τι θελει ο καθενας απο μια φιλια.Αλλος θελει χαζομαρες και βλακειουλες και αλλος σοβαρες συζητησεις και ουσιωδεις πραγματα

:hmm: άρα πάλι για ωριμότητα μιλάμε???
από τις απαντήσεις σας έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι αν δεν είσαι ώριμος δύσκολα κάνεις φιλίες με μεγαλύτερους.... αν όμως δεν περιστρεφονται όλα γύρω απο το ώριμος ?? συμφωνώ σε αυτό που λες ότι έχει σχέση και το τι ζητάει κανείς απο μια φιλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να αντιστρέψω την ερώτηση:

Τι βρίσκει ένας 13χρονος ή μια 13χρονη σε μια ενδεχόμενη φιλική σχέση με έναν 20χρονο ή 20χρονη;
Θέλω να πω, δεν πλήττει ο μικρότερος θέλοντας να εισέλθει στον κόσμο του μεγαλύτερου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να αντιστρέψω την ερώτηση:

Τι βρίσκει ένας 13χρονος ή μια 13χρονη σε μια ενδεχόμενη φιλική σχέση με έναν 20χρονο ή 20χρονη;
Θέλω να πω, δεν πλήττει ο μικρότερος θέλοντας να εισέλθει στον κόσμο του μεγαλύτερου; :)

δεν νομίζω ότι ευσταθεί κάτι τέτοιο καθώς οι μικροί θέλουν να μεγαλώσουν γρήγορα(όλοι έχουμε το έχουμε βιώσει αυτό)
Έτσι κάνοντας παρέα με κάποιον μεγαλύτερο ίσως νιώθει ότι εισέρχεται στον λεγόμενο "κόσμο των μεγάλων"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι ευσταθεί κάτι τέτοιο καθώς οι μικροί θέλουν να μεγαλώσουν γρήγορα(όλοι έχουμε το έχουμε βιώσει αυτό)
Έτσι κάνοντας παρέα με κάποιον μεγαλύτερο ίσως νιώθει ότι εισέρχεται στον λεγόμενο "κόσμο των μεγάλων"

μπα μου φαίνεται θα αναθεωρήσω... καλά λέει ο Νίκος...
Και που θέλει να εισέλθει στον κόσμο των μεγάλων τι θα καταλάβει; Θα μεγαλώσει επειδή βρίσκεται με μεγάλους; Και εγώ μικρή δοκίμαζα τα τακούνια της μητέρας μου ... τι σημαίνει ότι μεγάλωσα; ίσα ίσα περδικλωνόμουν κιόλας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
ναι αλλά πειραματιζόσουν :)
πάρτο ως πείραμα ή ως πρότυπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι αλλά πειραματιζόσουν :)
πάρτο ως πείραμα ή ως πρότυπο...

ναι αλλά προβληματίζομαι, γιατί δε ξέρεις τι είναι ο καθένας για να τον πάρεις ως πρότυπο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top