Νομική σχολή και εκμάθηση ξένων γλωσσών

tinkerbell21

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Σπουδάζω νομική στην αθήνα (τελείωσα το 1ο έτος) και σκέφτομαι να πάω του χρόνου στο διδασκαλείο ξένων γλωσσών του ΕΚΠΑ για να μάθω μια ακόμα ξένη γλώσσα. (ξέρω ήδη αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά), Είμαι μεταξύ τούρκικων και ρώσικων. Τι να επιλέξω? σε ποια από τις δύο χώρες θα έχω περισσότερες ευκαιρίες αργότερα με βάση το πτυχίο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9

Νεοφερμένος

Ο nikos9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Σπουδάζω νομική στην αθήνα (τελείωσα το 1ο έτος) και σκέφτομαι να πάω του χρόνου στο διδασκαλείο ξένων γλωσσών του ΕΚΠΑ για να μάθω μια ακόμα ξένη γλώσσα. (ξέρω ήδη αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά), Είμαι μεταξύ τούρκικων και ρώσικων. Τι να επιλέξω? σε ποια από τις δύο χώρες θα έχω περισσότερες ευκαιρίες αργότερα με βάση το πτυχίο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
Γιατί δεν κοιτάς καλύτερα για λατινογενείς γλώσσες (όπως π.χ. Ισπανικά) ; Έχεις καταλήξει μεταξύ τουρκικών και ρωσικών ;
Αν ναι, τότε είναι δύσκολη η επιλογή. Όσον αφορά την δυσκολία εκμάθησης τους, και οι δύο γλώσσες σε εμάς τους Έλληνες φαίνονται δύσκολες. Η μεν Ρωσία έχει διαφορετικό αλφάβητο (Κυριλλικό), και η δε Τουρκία (είχε το αραβικό, αλλά το άλλαξε σε) λατινικό. Ίσως τα Ρωσικά να είναι πιο εύκολα, πιο κοντινά στα Ελληνικά σε σχέση με τα Τουρκικά.

Όσον αφορά τις επαγγελματικές ευκαιρίες, δε γνωρίζω κάτι επί του θέματος. Η οικονομία στην Τουρκία κυρίως ακμάζει στο βορειοδυτικό και δυτικό μέρος της και στην υπόλοιπη Τουρκία οι περιοχές είναι φτωχές. Το ίδιο συμβαίνει και στη Ρωσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
βάλε χαλίκια στο στόμα και ξεκίνα να μιλάς

μόλις έμαθες Τούρκικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
τι τουρκικα ρε c? οχι οχι μακρια απο τουρκικα και γενικα απο τους γ$#%τουρκους
τα ιταλικα και τα ισπανικα ειναι ευκολες γλωσσες αλλα για ευκαιρια εργασιας δυσκολο (οπως βλεπεις και οι δυο χωρες εχουν οικονομικα προβληματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
όντως
Κόψε τα εζέλ κλπ λέω εγώ

δεν φτάνει που τα ακούμε όλη μέρα , δεν χρειάζεται να τους κάνουμε την τιμή να μάθουμε την μογγολική γλώσσα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Σπουδάζω νομική στην αθήνα (τελείωσα το 1ο έτος) και σκέφτομαι να πάω του χρόνου στο διδασκαλείο ξένων γλωσσών του ΕΚΠΑ για να μάθω μια ακόμα ξένη γλώσσα. (ξέρω ήδη αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά), Είμαι μεταξύ τούρκικων και ρώσικων. Τι να επιλέξω? σε ποια από τις δύο χώρες θα έχω περισσότερες ευκαιρίες αργότερα με βάση το πτυχίο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)


τα τούρκικα πέρα του ότι είναι εύκολη γλώσσα, τα θεωρώ πολύ πιο κατάλληλα για σένα(λόγω των σπουδών σου) από τα ρώσικα...

''Τα τουρκικά είναι μια συγκολλητική γλώσσα, χαρακτηρίζεται από φωνηεντική αρμονία, δεν έχει άρθρα ούτε γραμματικά γένη και σχεδόν όλα τα γραμματικά της στοιχεία (πτώσεις, πληθυντικός κ.α) αποδίδονται με καταλήξεις, οι οποίες προστίθενται στο τέλος των λέξεων για να σχηματίσουν νέες.''

''υπάρχουν περίπου 4600 κοινές λέξεις και 1300 κοινές εκφράσεις των δύο γλωσσών-τουρκικής και ελληνικής''


https://www.fates.gr/fates-turkiki-glosa.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Είμαι υπέρ των Ρωσικών :)
Αν και δυσκολότερη γλώσσα, είναι πολύ ωραία, και προσωπικά δεν θα μπορούσα να δουλέψω στην Τουρκία.

Η τουρκική, επίσης, μου φαίνεται απίστευτα άσχημη γλώσσα κι έχουμε φάει τρελή προπαγάνδα από τους λατρεμένους μας γείτονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Αμα θελεις να δουλεψεις στην τουρκια(αν και δεν μπορω να πιστεψω πως αυτο ειναι το ονειρο σου) μαθε τουρκικα. Αλλιως σε ενα μελλοντικο βιογραφικο τα ρωσικα θα δειχνουν πιο εντυπωσιακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
τα ρωσικα θα δειχνουν πιο εντυπωσιακα.

:worry::worry:με ποια κριτήρια μια γλώσσα είναι εντυπωσιακή?το ότι λίγοι τη μαθαίνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Καμια απο τις 2 γλωσσες δεν θα ειναι χρησιμες αν δεν εργαστει σε αυτες τις χωρες αλλα μιας και η ρωσια θεωρειται υπερδυναμη θα ηταν πιο χρησιμο ισως! Τοτε να μου πεις ας μαθει κινεζικα και θα χεις κ δικιο!! Οπως και να χει αν δεν εργαστεις στην τουρκια η γνωση των τουρκικων κατα τη γνωμη μου ειναι αχρηστη! Εκτος κι αν καποιος θελει να καταλαβαινει καλυτερα τα νοηματα των τουρκικων σειρων!!! :p Δινουν και cd στον τηλεθεατη!! (ελεος) :P Τελοσπαντων καθενας μαθαινει οτι θελει για προσωπικη του γνωση!!! Απλα σιγουρα τα τουρκικα δε θα βοηθησουν στην ασκηση της δικηγοριας σε οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα. Εκτος κι αν επιθυμει καποιος να το γυρισει στη διπλωματια κ στις διεθνεις σχεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell21

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Βασικό μου κριτήριο είναι το να μάθω μια γλώσσα στη χώρα της οποίας θα μπορούσα να δουλέψω κάνοντας κάτι σχετικό με τις σπουδές μου. Και οι δύο χωρες θεωρώ ότι είναι ταχύτατα αναπτυσσόμενες. Δεν είναι όνειρό μου να δουλέψω σε καμία από τις δύο (θα προτιμούσα κάτι πιο ευρωπαικό) αλλά δυστυχώς η ζήτηση δεν είναι τόσο μεγάλη... :(
Υ.Γ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Μ' αρέσει που μου βάζουν κι αρνητικές ψήφους.

Σε ποιό διαφωνήσατε, στο ότι η ρωσική είναι πιο ωραία από την τουρκική γλώσσα ή στο ότι γίνεται προπαγάνδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η κοπέλα ήδη ξέρει 3 γλώσσες και γουστάρει να μάθει άλλη μια.
Τι την νοιάζει αν γίνεται προπαγάνδα?
Εγώ ψηφίζω τούρκικα γιατί θα σου είναι περισσότερο εύκολο να την μάθεις και είναι μια χώρα αναπτυσσόμενη και δίπλα μας!
Ας ξεκολλήσουμε απο αντιλήψεις του 1821!Έχουμε 2011!!!!
Τόσα χρόνια και μεξικάνικα σιριαλ έρχονται , και ισπανικά και αμερικανιές και αγγλικά!
Ας σταματήσουμε τα περι προπαγάνδας!
Ζούμε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης!Ανοίγουν οι ορίζοντες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Μονο που δεν εχουμε με τους μεξικανους διαμαχες ουτε για την υφαλοκριπιδα ουτε για το αιγαιο ουτε για το κυπριακο!!! Οταν καποιος θελει να καταπατησει τα συμφεροντα της χωρας μας οφειλουμε να κραταμε μια επιφυλακτικη σταση. Δε μιλαμε για το 1821 κανεις δεν τα χει με τους ιταλους για το 40
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Οπως και να χει αν δεν εργαστεις στην τουρκια η γνωση των τουρκικων κατα τη γνωμη μου ειναι αχρηστη!

δε θα το λεγα...η Τουρκία εκτός από γείτονος χώρα, είναι και μια ανερχόμενη δύναμη(τόσο πολιτικά όσο και οικονομικά)...ανήκει και στην Ε.Ε(ένα μέρος της έστω)

Εκτος κι αν καποιος θελει να καταλαβαινει καλυτερα τα νοηματα των τουρκικων σειρων!!! :p

πίστεψέ με, αν παρακολουθείς τούρκικες σειρές δε χρειάζεται να πληρώσεις για να μάθεις τούρκικα:D

Δινουν και cd στον τηλεθεατη!! (ελεος) :P

:redface::redface::redface::redface:

Εκτος κι αν επιθυμει καποιος να το γυρισει στη διπλωματια κ στις διεθνεις σχεσεις.

λίγο είναι?εξάλλου η κοπέλα, κρίνοντας από το πλήθος(και τη δυσκολία) των γλώσσεων που γνωρίζει, μπορεί να προσανατολίζεται σε κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μονο που δεν εχουμε με τους μεξικανους διαμαχες ουτε για την υφαλοκριπιδα ουτε για το αιγαιο ουτε για το κυπριακο!!! Οταν καποιος θελει να καταπατησει τα συμφεροντα της χωρας μας οφειλουμε να κραταμε μια επιφυλακτικη σταση. Δε μιλαμε για το 1821 κανεις δεν τα χει με τους ιταλους για το 40

Και τι σημαίνει αυτό?Επειδή έχουν πρόβλημα οι κυβερνήσεις και δεν μπορούν να τα βρούν (τάχα μου) μεταξύ τους,δεν πρέπει να τα έχουν καλά οι λαοί μεταξύ τους και να εμμένουν σε παλαιά γεγονότα!?
Ποια επιφυλακτική στάση?Στους συνομιλίκους σου πχ? Νομίζεις ότι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα!?
Αυτοί που έχουν πρόβλημα μαζί μας είναι οι Μογγολότουρκοι στα βάθη της Ασίας, όπως και οι δικοί μας οι παππούδες στα χωριά και κατ'επέκταση βέβαια λίγο η πολύ!
Ξεκόλλα...συμφέροντα παίζονται!!Εδώ ανθ-Ελληνες ξεπουλάνε την Ελλάδα!!!Μην κολλάς σε βλακείες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δε θα διαφωνησω ομως λογω αυτης της διαμαχης των κυβερνησεων αν θες υπαρχει ρατσισμος τοσο για εναν ελληνα που δουλευει στην τουρκια οσο και για εναν τουρκο που δουλευει ελλαδα. Οποτε γιατι να δουλεψει καποιος ελληνας οπως η κοπελα τουρκια και να τα υποστει ολα αυτα?? Και οι μογγολοτουρκοι-αμορφωτοι τουρκοι οπως λες φιλε μου αποτελουν την πλειοψηφια εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μάθεις κάποια λατινογενή γλώσσα (ισπανικά,ιταλικά,πορτογαλικά). Έχουν πολλά κοινά στοιχεία με τα γαλλικά που ήδη ξέρεις και με τα λατινικά που κάναμε στο σχολείο και επομένως δε θα σε επιβαρύνουν ιδιαίτερα. Αφού ξέρεις γαλλικά δε θα σου είναι δύσκολο να πας στα ισπανικά και από εκεί στα ιταλικά ή στα πορτογαλικά. Αν θες κάποια από τα ρώσικα ή τα τούρικα μόνο, θα σου έλεγα καλύτερα τούρικα αν και τα ρώσικα έχουν εξίσου ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Η Τούρκια θεωρείται από τις πλουσιότερες και οικονομικά ισχυρές χώρες της Ανατ.Μεσογείου και του πλανήτη. Πολιτικά, είναι το φρούριο των ΗΠΑ στην Μεσόγειο με ρόλο «ρυθμιστή» των πολιτικο-οικονομικών εξελίξεων προς όφελος των ΗΠΑ, ενώ έχει το δικαίωμα να παίρνει πολιτικές πρωτοβουλίες χωρίς την συγκατάθεση των ΗΠΑ. Από τους βασικούς συμμάχους-επενδυτές της Τουρκίας είναι η Γερμανία, το Ην.Βασίλειο, η Ολλανδία και η Ρωσία. Αυτήν την στιγμή η οικονομία της γείτονος χώρα, παρουσιάζει πλεόνασμα, σταθερή ανάπτυξη και οι επενδύσεις τόσο σε «φοιτητικό» συνάλλαγμα (με δίγλωσσα προγράμματα σπουδών), σε βιομηχανία τεχνολογίας και κατασκευών, σε εξαγωγικό αγροτικό τομέα και σε τομέα μεταποιητικών προϊόντων, σε εμπόριο πρώτων υλών, σε τουριστικές επιχειρήσεις και σύγχρονες υπηρεσίες πάνε πολύ καλά...όσο και αν σε κάποιους Ελληναράδες αυτό κακοφαίνεται. Μην μπλέκετε την πολιτική «κατανάλωση» των ΜΜΕ με την οικονομικοκοινωνική σημασία της οικονομικής υπερ-ανάπτυξης της Τουρκίας στο πολύ άμεσο μέλλον, για την ευρύτερη Μεσόγειο και τα Βαλκάνια. Ας κοιτάξουμε λίγο τις πολιτικές της Τουρκίας σε πολλούς τομείς, ως Έλληνες...αρκετά με τα «εθνικιστικά» κυάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δε θα διαφωνησω ομως λογω αυτης της διαμαχης των κυβερνησεων αν θες υπαρχει ρατσισμος τοσο για εναν ελληνα που δουλευει στην τουρκια οσο και για εναν τουρκο που δουλευει ελλαδα. Οποτε γιατι να δουλεψει καποιος ελληνας οπως η κοπελα τουρκια και να τα υποστει ολα αυτα?? Και οι μογγολοτουρκοι-αμορφωτοι τουρκοι οπως λες φιλε μου αποτελουν την πλειοψηφια εκει

Φυσικά και είναι αμφίδρομο το όλο πράγμα!
Και γιατί οι Τούρκοι,Αλβανοί κλπ να τους εκμεταλλεύονται Έλληνες και να κάθονται να δέχονται ρατσιστικά σχόλια μέχρι και ξύλο?
1)Πλειοψηφία αυτών βρίσκεται στα βάθη της Ασίας γιατί δεν μπορούν να επικοινωνήσουν καλά ούτε με τους ίδιους τους Τούρκους!
2)Το ίδιο ισχύει και σε μας!Ξέρεις πόσους αναλφάβητους ανθρώπους έχουμε στην Ελλάδα??Που εμμένουν σε στερεότυπα και προκαταλήψεις μέχρι αηδίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top