Νομική Σχολή Αθηνών

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Veni πιστευω οτι εισαι λιιιιιγο δραματικος και υπερβολικος σ'αυτα που λες:P
Συμφωνω! Προφανως, κατι δε σου αρεσει σχετικα με τη σχολη ή σε εχει δυσαρεστησει...Ολοι γνωριζουμε πως τιποτα δεν ειναι τελειο και πως οι διεξοδοι αν και φαινομενικα αρκετες ειναι "κλειστες".Αλλα απο εκει και περα δεν υπαρχει λογος να κατακρινουμε τα της σχολης...:hmm:
Έχω βαρεθεί να βλέπω άφρονες πρωτοετείς φοιτητές να έρχονται με ύφος χιλίων καρδιναλίων και να δηλώνουν ότι είναι οι επόμενοι μεγαλοδικηγόροι και μετά τον πρώτο μήνα να έχουν εξαφανιστεί ομαδικώς. Η Νομική έχει από τα μεγαλύτερα ποσοστά διαρροής. Αρκετοί λόγω πίεσης από το σπίτι αναγκάζονται να συνεχίσουν κούτσα στραβά και παίρνουν πτυχίο κακήν κακώς στα ν χρόνια.

Θα απαντήσω αλλά θα σου υπενθυμίσω ότι η κρίση είναι καθαρά υποκειμενική.
Θα σε συμβούλευα να μη μαζέψεις γνώμες και πράξεις ανάλογα. Είναι προτιμότερο να τα παρακολουθήσεις όλα( του εξαμήνου σου) για δύο εβδομάδες και να αποφασίσεις μόνος σου.
Λοιπον, από όσα έχω επιλέξει ως τώρα:
- η Πνευματική Ιδιοκτησία, αν και δεν ήταν τόσο ενδιαφέρουσα όσο περίμενα, ήταν αρκετά βατή
- το Κοινοβουλευτικό Δίκαιο επίσης
- το Οικονομικό Δίκαιο της Ε.Ε. ήταν άκρως ενδιαφέρον και επίκαιρο αλλά από το νέο έτος θα ενταχθεί στη Σύνθεση Διεθνούς και Ευρωπαϊκού
- τα Ασφαλιστικά Μέτρα, Εκούσια Δικαιοδοσία, Ειδικές Διαδικασίες είναι ίσως το πιο πρακτικά απαραίτητο επιλεγόμενο μάθημα της Σχολής
- οι Σύγχρονες Μορφές Πιστωτικών Συναλλαγών και Εξασφάλισης των Πιστώσεων ήταν από τα αγαπημένα μου αλλά είναι πολύ εξειδικευμένο μάθημα και πρέπει να έχεις κλίση προς τον τομέα του Αστικού για να σε απασχολήσεi
-το Διεθνές Ποινικό Δίκαιο
Βέβαια, μέσα στα έτη επέλεξα και άλλα μαθήματα αλλά οι εντυπώσεις ήταν αλγεινές..
Πνευματική και Κοινοβουλευτικό συμφωνούμε. Οικονομικό μέτριο. Ασφαλιστικά διαφωνώ, είναι καθαρά πράξη και τα μαθαίνεις στην άσκηση. Συναλλαγές ουσιαστικά είναι διατομεακό, εξειδικευμεύενο και δύσκολο. Διεθνές Ποινικό από τα δύσκολα.

-Εγκληματολογία: Ενώ το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον η διδασκαλία το αποδυναμώνει.Επίσης, απαιτείται εργασία για την επίτευξη υψηλής βαθμολογίας.
- Εκκλησιαστικό Δίκαιο: Επιλέξτε το μονάχα αν σας ενδιαφέρει ή είστε πολύ καλοί στην παπαγαλία.

Επαναλαμβάνω ότι οι παραπάνω κρίσεις είναι υποκειμενικές. Όσοι φοιτητές,άλλες τόσες διάφορες λίστες.
Εγκληματολογία είναι το καλύτερο του τομέα. Καλή βαθμολογία εφικτή. Για το άριστα προϋπόθεση η εργασία που είναι απλή και ευχάριστη. Εκκλησιαστικό είναι μία χαρά μάθημα. Μάλιστα προσφέρεται και για βαθμό. Απλώς αν ο φοιτητής δεν προτίθεται να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του διδάσκοντος ας πάρει άλλο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Veni και Ζucker, επειδή σίγουρα τα ξέρετε τα της σχολής, τι σκέφτεστε να κάνετε μετά το πτυχίο; Ποιες θεωρείτε ότι ειναι οι καλύτερες διέξοδοι για έναν πτυχιούχο της Νομικής;

Μην ανησυχείτε. Αυτές είναι οι βασικότερες πληροφορίες και δε θα πάρει καιρό να τις μάθετε. Ο οδηγός σπουδών αναφέρει τα περισσότερα από όσα ρωτάτε (πρόγραμμα σπουδών, περιγραφές μαθημάτων, διδασκόντων, τρόπος επιλογής μαθημάτων κ.λπ.). Με το που σας δοθεί μελετήστε τον προσεκτικά και για οτιδήποτε άλλο με χαρά να βοηθήσω αν μπορώ.
Βέβαια μας περιμένει ταραχώδης Σεπτέμβρης και ελπίζω να μην χαθούν μαζί με τα ξερά και τα χλωρά.
Τι εννοεί η ποιήτρια; :hmm: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Τι εννοεί η ποιήτρια; :hmm: ;)

Αναφέρομαι στο νέο νομοσχέδιο για την ανώτατη παιδεία και τις αναταραχές που ήδη προκαλεί.
Όσο για τις διεξόδους τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα ειδικά αυτή την εποχή. Δεν πρόκειται να προκρίνω κάποια γιατι είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής π.χ. όποιος θέλει πιο ανθρώπινο ωράριο μπορεί να γίνει συμβολαιογράφος ενώ όποιος ενδιαφέρεται για ανέλιξη να ακολουθήσει την οδό του δικαστικού. Εκτός αυτού μπορεί κανείς να παραμείνει δικηγόρος, να εργαστεί στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, να γίνει δικηγόρος σε εταιρεία, νομικός σύμβουλος σε επιχειρήσεις, να οδεύσει προς το διπλωματικό σώμα κ.ά.
Γενικά υπάρχουν επιλογές αλλά αρκετές είναι κορεσμένες και δεν ανταποκρίνονται όλοι οι πτυχιούχοι στις απαιτήσεις τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εχεις δικιο...Και γενικα εχω ακουσει οτι η Νομικη και δη Αθηνων ειναι απαιτητικοτατη ως σχολη, φαντασου και μετα για την επαγγελματικη αποκατασταση! Εσυ σε ποιο ετος θα πας τωρα? Παντως ,πραγματικα, ευχαριστουμε για την υπομονη και το χρονο που διαθετεις να ενημερωνεις εμας τους πρωτοετεις! Μακαρι να υπαρχουν κι αλλοι σαν εσενα στ Σχολη! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Veni και Ζucker, επειδή σίγουρα τα ξέρετε τα της σχολής, τι σκέφτεστε να κάνετε μετά το πτυχίο; Ποιες θεωρείτε ότι ειναι οι καλύτερες διέξοδοι για έναν πτυχιούχο της Νομικής;
Ό,τι ανέφερε η Zucker ισχύει στο ακέραιο.

Εχεις δικιο...Και γενικα εχω ακουσει οτι η Νομικη και δη Αθηνων ειναι απαιτητικοτατη ως σχολη, φαντασου και μετα για την επαγγελματικη αποκατασταση!
Το απαιτητικό είναι μία σχετική έννοια και εξαρτάται από το πως την ορίζεις. Το μόνο σίγουρο ότι ο καθείς παίρνει ό,τι του αναλογεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ό,τι ανέφερε η Zucker ισχύει στο ακέραιο.


Το απαιτητικό είναι μία σχετική έννοια και εξαρτάται από το πως την ορίζεις. Το μόνο σίγουρο ότι ο καθείς παίρνει ό,τι του αναλογεί.
"πώς" , χωρίς παρεξήγηση ...:P . Όσο για το δεύτερο,ότι δηλαδή ο καθένας παίρνει ό,τι του αναλογεί, έχω κάποιες επιφυλάξεις... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παντως καλουμαι να καταθεσω εντυπωσεις που εχω ακουσει απο διαφορους φοιτητες, οι οποιοι συμφωνουν πως στο β' κλιμακιο τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευνοικα απο ο,τι στο α'. Πραγματικα πώς εξηγειται αυτο...;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι μπορεί να είναι και λίγο χαζό.Όταν θα πάμε στη νομική θα μας πουν να επιλέξουν τμήμα?Γιατί μου είπαν ότι υπάρχουν 3 τμήματα,το νομικό,το πολιτικό και το οικονομικό.Σε καθένα από αυτά ποιες διέξοδοι υπάρχουν?Εγώ αν και διατηρώ κάποιες ελπίδες για Αθήνα,μάλλον θα πάω θεσσαλονίκη.Αυτό ισχύει και για τις 3 νομικές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παντως καλουμαι να καταθεσω εντυπωσεις που εχω ακουσει απο διαφορους φοιτητες, οι οποιοι συμφωνουν πως στο β' κλιμακιο τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευνοικα απο ο,τι στο α'. Πραγματικα πώς εξηγειται αυτο...;:hmm::hmm:
Τελικά είναι 2 ή 3 τα κλιμάκια; Πάντως αν όντως είναι 2 τότε είμαι στο δεύτερο...Εσύ ;

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι μπορεί να είναι και λίγο χαζό.Όταν θα πάμε στη νομική θα μας πουν να επιλέξουν τμήμα?Γιατί μου είπαν ότι υπάρχουν 3 τμήματα,το νομικό,το πολιτικό και το οικονομικό.Σε καθένα από αυτά ποιες διέξοδοι υπάρχουν?Εγώ αν και διατηρώ κάποιες ελπίδες για Αθήνα,μάλλον θα πάω θεσσαλονίκη.Αυτό ισχύει και για τις 3 νομικές?
Όχι ρε ! Είναι διαφορετικά τμήματα! Το νομικό είναι η γνωστή σε όλους "Νομική". Το πολιτικό πρέπει να είναι το τμήμα "Πολιτικών Επιστημών". Τέλος ,το οικονομικό είναι "Οικονομικής Επιστημης" νομίζω και βρίσκεται στο 5ο πεδίο! Εν ολίγοις, καμιά σχέση το ένα με το άλλο! (διορθώστε με αν κάνω λάθος,αλλά έτσι νομίζω πως είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Η ονομασία είναι "Σχολή Νομικών, Οικονομικών & Πολιτικών Επιστημών", τουτέστιν αποτελείται από τρία διακριτά τμήματα.
Τα κλιμάκια είναι άλλοτε τρία, συνηθέστερα δύο και σπανιότερα μόλις ένα. Εξαρτάται από τον αριθμό των φοιτητών και των διδασκόντων.
Όσον αφορά τη διαφορά α' και β' κλιμακίου εξηγείται κυρίως από τους καθηγητές που αναλαμβάνουν σχεδόν παραδοσιακά το εκάστοτε κλιμάκιο και τις απαιτήσεις τους που διαφοροποιούνται π.χ. στο ένα κλιμάκιο μπορεί να ζητείται εξεταστικά λεπτομερής θεωρία ενώ στο άλλο να τίθενται πρακτικά θέματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Τελικά είναι 2 ή 3 τα κλιμάκια; Πάντως αν όντως είναι 2 τότε είμαι στο δεύτερο...Εσύ ;

Γενικα ειναι 2, και σε καποια μαθηματα νομιζω ειναι 3...και εγω β':P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Και εγώ β! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γενικα ειναι 2, και σε καποια μαθηματα νομιζω ειναι 3...και εγω β':P


Ωραία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όσο για το δεύτερο,ότι δηλαδή ο καθένας παίρνει ό,τι του αναλογεί, έχω κάποιες επιφυλάξεις... :hmm:
Μην αμφιβάλλεις στο ελάχιστο.

Τελικά είναι 2 ή 3 τα κλιμάκια; Πάντως αν όντως είναι 2 τότε είμαι στο δεύτερο...
Δύο. Ενίοτε σχηματίζεται και τρίτο. Συγκαταλέγεσαι στους τυχερούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας παιδες, κι εγω Νομικη Αθηνων ειμαι, 2ο ετος.

Τα κλιμακια σε αλλα μαθηματα ειναι 2, σε αλλα 3 η και περισσοτερα. Στο α εξαμηνο εχει 3 κλιμακια στις Γενικες Αρχες και 4 στο Συνταγματικο.
Αν το επωνυμο σας αρχιζει απο Π-Ρ και Τ-Ω (το Σ για καποιο ανεξηγητο λογο το βαζουν στο γ κλιμακιο), θα ειστε στο δ κλιμακιο στο Συνταγματικο (οπως εγω), που εχει Δημητροπουλο, που σημαινει οτι θα ζοριστειτε αρκετα.
Στις Γενικες Αρχες το κλιμακιο που ημουν ειναι το Π-Ω και εκει ειναι πιο ευνοικα τα πραγματα.
Το καλο ειναι βεβαια οτι σε αλλα μαθηματα-παλουκια ανωτερων εξαμηνων οπως πχ Δικαιωματα, τα πραγματα αντιστρεφονται (ο Δημητροπουλος παει στο α κλιμακιο). :)

Γενικα η σχολη εχει πολυ θεωρητικουρα και παπαγαλια, μαθαινουμε πολλα αχρηστα πραγματα τα οποια δεν θα μας χρειαστουν στο επαγγελμα.
Υπαρχουν βεβαια και καθηγητες που πιο πολυ ζητουν πρακτικα, που κατα τη γνωμη μου σε βοηθουν καλυτερα να καταλαβεις την υλη. Ωστοσο ο κανονας ειναι θεωρητικουρα μεχρι αηδιας.

Οι εγγραφες θα ειναι τελη Σεμπτεμβριου λογικα, τα μαθηματα αρχιζουν περιπου στις 5-10 Οκτωβριου. Στις εγγραφες προσεξτε τους παραταξιακους φοιτητες, οσο μπορειτε μακρια απο αυτους. ;)

ΥΓ. Εχουμε δημιουργησει ενα site σχετικα με τη σχολη, ανεξαρτητο απο κομματα και παραταξεις. Ακομα βεβαια ειμαστε λιγα ατομα, διοτι οι περισσοτεροι φοιτητες δεν το γνωριζουν (δεν εχουμε την προβολη και την υποστηριξη που εχουν τα αντιστοιχα των παραταξεων), οσοι πιστοι μπειτε εδω https://nomiki2010.forumsmotion.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σας παιδες, κι εγω Νομικη Αθηνων ειμαι, 2ο ετος.

Τα κλιμακια σε αλλα μαθηματα ειναι 2, σε αλλα 3 η και περισσοτερα. Στο α εξαμηνο εχει 3 κλιμακια στις Γενικες Αρχες και 4 στο Συνταγματικο.
Αν το επωνυμο σας αρχιζει απο Π-Ρ και Τ-Ω (το Σ για καποιο ανεξηγητο λογο το βαζουν στο γ κλιμακιο), θα ειστε στο δ κλιμακιο στο Συνταγματικο (οπως εγω), που εχει Δημητροπουλο, που σημαινει οτι θα ζοριστειτε αρκετα.
Στις Γενικες Αρχες το κλιμακιο που ημουν ειναι το Π-Ω και εκει ειναι πιο ευνοικα τα πραγματα.
Το καλο ειναι βεβαια οτι σε αλλα μαθηματα-παλουκια ανωτερων εξαμηνων οπως πχ Δικαιωματα, τα πραγματα αντιστρεφονται (ο Δημητροπουλος παει στο α κλιμακιο). :)

Γενικα η σχολη εχει πολυ θεωρητικουρα και παπαγαλια, μαθαινουμε πολλα αχρηστα πραγματα τα οποια δεν θα μας χρειαστουν στο επαγγελμα.
Υπαρχουν βεβαια και καθηγητες που πιο πολυ ζητουν πρακτικα, που κατα τη γνωμη μου σε βοηθουν καλυτερα να καταλαβεις την υλη. Ωστοσο ο κανονας ειναι θεωρητικουρα μεχρι αηδιας.

Οι εγγραφες θα ειναι τελη Σεμπτεμβριου λογικα, τα μαθηματα αρχιζουν περιπου στις 5-10 Οκτωβριου. Στις εγγραφες προσεξτε τους παραταξιακους φοιτητες, οσο μπορειτε μακρια απο αυτους. ;)

ΥΓ. Εχουμε δημιουργησει ενα site σχετικα με τη σχολη, ανεξαρτητο απο κομματα και παραταξεις. Ακομα βεβαια ειμαστε λιγα ατομα, διοτι οι περισσοτεροι φοιτητες δεν το γνωριζουν (δεν εχουμε την προβολη και την υποστηριξη που εχουν τα αντιστοιχα των παραταξεων), οσοι πιστοι μπειτε εδω https://nomiki2010.forumsmotion.com/
Τώρα με σκοτώνεις...:worry: Πάντως, πήγα στην ιστοσελίδα που προανέφερες και φαίνεται ενδιαφέρουσα! Θέματα για πρωτοετείς έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Γεια σας παιδες, κι εγω Νομικη Αθηνων ειμαι, 2ο ετος.

Τα κλιμακια σε αλλα μαθηματα ειναι 2, σε αλλα 3 η και περισσοτερα. Στο α εξαμηνο εχει 3 κλιμακια στις Γενικες Αρχες και 4 στο Συνταγματικο.
Αν το επωνυμο σας αρχιζει απο Π-Ρ και Τ-Ω (το Σ για καποιο ανεξηγητο λογο το βαζουν στο γ κλιμακιο), θα ειστε στο δ κλιμακιο στο Συνταγματικο (οπως εγω), που εχει Δημητροπουλο, που σημαινει οτι θα ζοριστειτε αρκετα.
Στις Γενικες Αρχες το κλιμακιο που ημουν ειναι το Π-Ω και εκει ειναι πιο ευνοικα τα πραγματα.
Το καλο ειναι βεβαια οτι σε αλλα μαθηματα-παλουκια ανωτερων εξαμηνων οπως πχ Δικαιωματα, τα πραγματα αντιστρεφονται (ο Δημητροπουλος παει στο α κλιμακιο). :)

Γενικα η σχολη εχει πολυ θεωρητικουρα και παπαγαλια, μαθαινουμε πολλα αχρηστα πραγματα τα οποια δεν θα μας χρειαστουν στο επαγγελμα.
Υπαρχουν βεβαια και καθηγητες που πιο πολυ ζητουν πρακτικα, που κατα τη γνωμη μου σε βοηθουν καλυτερα να καταλαβεις την υλη. Ωστοσο ο κανονας ειναι θεωρητικουρα μεχρι αηδιας.

Οι εγγραφες θα ειναι τελη Σεμπτεμβριου λογικα, τα μαθηματα αρχιζουν περιπου στις 5-10 Οκτωβριου. Στις εγγραφες προσεξτε τους παραταξιακους φοιτητες, οσο μπορειτε μακρια απο αυτους. ;)

ΥΓ. Εχουμε δημιουργησει ενα site σχετικα με τη σχολη, ανεξαρτητο απο κομματα και παραταξεις. Ακομα βεβαια ειμαστε λιγα ατομα, διοτι οι περισσοτεροι φοιτητες δεν το γνωριζουν (δεν εχουμε την προβολη και την υποστηριξη που εχουν τα αντιστοιχα των παραταξεων), οσοι πιστοι μπειτε εδω https://nomiki2010.forumsmotion.com/

Ε τοτε θα ειμαι γ' κλιμ. Συνταγματικο και Αστικο:/:Να δουμε.

Νταξει,παντως αναποφευκτη ειναι σε καποια μαθηματα η παπαγαλια. Σε καποια ειναι 1000 σελ.Ομως, τα πρακτικα που υπαρχουν σε πολλα μαθηματα εξασκουν τον τροπο σκεψης, οποτε αναδεικνυεται η κριτικη σκεψη και οχι η παπαγαλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και πάλι λίγοι μου φαινόμαστε όσοι μπήκαμε εδώ! ;) Άντε δεν μπορεί να μην έχει και άλλους νομικάριους το iSchool!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
χαχα τα περισσότερα εδώ είναι πρωτοετά να φανταστω ε? :clapup: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jen

Νεοφερμένος

Η jen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
αχ σας ζηλευω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top