Νομική Σχολή Αθηνών

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δίνει κανείς άλλος τελειόφοιτος σύνθεση δημοσίου τώρα, εκτός απο μένα ? Και αν ναι, με ποιό από τα 4 κλιμάκια? Η ανακοίνωση λέει πως η δήλωση συνεχίζεται, αλλά πότε θα δώσουμε? Όλοι υπολογίζαμε αρχές Οκτώβρη.(δεδομένου πως προέχουν οι επι πτυχίω με διαφορά) Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα όμως, που θα χωρέσει ?
Η εξέταση θα γίνει όταν λήξει το τωρινό μπάχαλο. Μη ξεχνάς ότι είναι προφορικώς εξεταζόμενο μάθημα, οπότε υπάρχει ευελιξία ως προς τις ημέρες εξετάσεων. Όμως η δήλωση φυσικό είναι να γίνεται κανονικά, καθώς θέλουν να ξέρουν ποιοι θα δώσουν το μάθημα.
Εσύ τι κλιμάκιο είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να ξεχνώ πως είναι προφορικό το μάθημα ; Το διαβάζω 4 μήνες.. Έχω ήδη κοπεί μία φορά.. Και να θέλω, δεν μπορώ να το ξεχάσω. Και δεν είναι έτσι όπως τα λές, διότι οι εν λόγω καθηγητές εξετάζουν και δικονομία, αλλά και δικαιώματα (τα δεύτερα προφορικά επίσης), οπότε όλα είναι αλληλένδετα.. Άσε που αναμένεται να κάνουν περισσότεροι επι πτύχιω δήλωση, σκεπτόμενοι ακριβώς με αυτόν τον τρόπο, οτι δηλαδή "εφόσον είναι προφορικό, ας προσπαθήσουμε να το δώσουμε , διότι για τα άλλα δεν.." Και επειδή, όπως ξέρεις φαντάζομαι, επι πτυχίω σημαίνει και εισακτέοι του.. 03 και '04, και αυτοί προέχουν, έχω βάσιμες υποψίες πως ο χρόνος δεν επαρκεί. Άσε που από τις 15, που λήγει η προθεσμία, μέχρι τις 20-22 στάνταρ δεν βγαίνει ανακ. Οπότε, είναι πολλά τα ζητήματα.. Δεν είναι τόσο απλό.
Το κλιμάκιο μου, κατά τη γνώμη μου, ήταν το καλύτερο. Και από πλευράς ύλης,και ενδιαφέροντος. Όλο το εξάμηνο μας παρέδωσαν οριακές αποφάσεις του Στε και ΕΔΔΑ.. Αλλα το θέμα είναι πως εκτός των 55 αυτών αποφάσεων, είναι στην ύλη και δικαιώματα, συνταγματικό, διοικητικό, και δικονομία. Είναι δύσκολο μάθημα. Είσαι τελειόφοιτος ; Το δίνεις και εσύ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το έχω περάσει.
Λογικό να εξετάζεστε στο σύνολο της ύλης και μάλιστα με έμφαση στους φακέλους καθώς πρόκειται για Σύνθεση.
Καλώς η κακώς είναι από τα μαθήματα που απαιτούν χρόνο για άρτια προετοιμασία. Η πλειοψηφιά των φοιτητών δεν το κάνει, οπότε κόβεται δικαια. Στο υπογραφώ, αρκετοί πάνε με σος και οδηγό την ελπίδα, όμως οι καθηγητές δεν χαρίζονται και ορθως πράττουν. Στο κλιμάκιο σου σημαντικές είναι οι αποφάσεις που διδάσκονται, τα θέματα της δικονομίας, Δικαιώματα και κάποια θέματα του Συνταγματικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγώ τα είχα διαβάσει όλα. Μου αρέσει πολύ το δημόσιο. Με έκοψαν επειδή δεν ήμουν σαφής ως προς την αναγκαστική εκτέλεση κατα του δημοσίου(λες και έδινα πολιτική ΙΙ ένα πράγμα..) και επειδή δεν ήξερα πως υπάρχει επιτροπή πίεσης κατά των διοικητικών αρχών που δεν συμμορφώνονται με το δεδικασμένο των διοικητικών δικ..
Στο κλιμάκιο μου, θα έλεγα πως ερωτάται σχεδόν πάντα το διοικητικό και συνταγματικό. Τα δικαιώματα μονάχα κατ'εξαίρεσιν.. Οι φάκελοι ελάχιστα αναφέρονται σε δικονομικά ζητήματα( εκτός από ανακλήση ομοιών ατομικών πράξεων και παρεμπίπτοντα έλεγχο κανονιστικών), άσε που εξετάζονται όχι αυτοτελώς, αλλά σε συνάρτηση με κάποιο άλλο ζήτημα που ανακύπτει στην εξέταση. Δεν ξέρω εάν ίσχυε κάτι άλλο παλαιότερα που έδινες.. Σε κάθε περίπτωση, το δημόσιο είναι αχανές, οπότε, θέλει πολύ, ΠΟΛΥ προσπάθεια, καθώς ποτέ δεν ξέρεις τι μέλλει γενέσθαι. Μπορεί να ερωτηθεί το οτιδήποτε. Είναι όμως σπουδαίο μάθημα, και δεν λυπάμαι που το ξαναμελετώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μπορώ κορίτσια να σας ρωτήσω σχετικά με τις εγγραφές.?!...Στο σχολείο μου τόνισαν πως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω/δώσω το πρωτότυπο απολυτήριο παρά μόνο το αντίγραφο...στην ανακοίνωση της σχολής όμως γράφει ότι είναι καλύτερα να δοθεί το πρωτότυπο...?!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μπορώ κορίτσια να σας ρωτήσω σχετικά με τις εγγραφές.?!...Στο σχολείο μου τόνισαν πως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω/δώσω το πρωτότυπο απολυτήριο παρά μόνο το αντίγραφο...στην ανακοίνωση της σχολής όμως γράφει ότι είναι καλύτερα να δοθεί το πρωτότυπο...?!!:confused:

Κι εγώ παραξενεύτηκα αλλά με αντίγραφο θα πάω. Το απολυτήριο δεν επανεκδίδεται επομένως δεν μπορώ να το καταθέσω στην πρωτότυπη μορφή του πουθενά. Εκτός και αν θέλουν να πάμε και με τα δύο και απλώς κάνουν επιτόπου την ταυτοποίηση. Αν και δεν το κρίνω αναγκαίο και σκόπιμο από τη στιγμή που και το αντίγραφο θα είναι επικυρωμένο. Κι άλλη ερώτηση: όταν λέει φωτογραφίες ταυτότητας εννοεί μεγέθους ταυτότητας ή πρέπει να είναι και ασπρόμαυρες όπως ακριβώς της ταυτότητας; Ανούσιο ερώτημα είναι βέβαια αλλά για να μην βγάζω διπλές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τι λετε τελικα παιδια? Δεν κανονιζουμε τιποτα εμεις οι πρωτοετεις νομικαριοι του i-school να γνωριστουμε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγω ειμαι μεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Στη σημερινή ΓΣ του τμήματος αποφασίστηκε παράταση της κατάληψης ως τις 14/09.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Κι εγώ παραξενεύτηκα αλλά με αντίγραφο θα πάω. Το απολυτήριο δεν επανεκδίδεται επομένως δεν μπορώ να το καταθέσω στην πρωτότυπη μορφή του πουθενά. Εκτός και αν θέλουν να πάμε και με τα δύο και απλώς κάνουν επιτόπου την ταυτοποίηση. Αν και δεν το κρίνω αναγκαίο και σκόπιμο από τη στιγμή που και το αντίγραφο θα είναι επικυρωμένο. Κι άλλη ερώτηση: όταν λέει φωτογραφίες ταυτότητας εννοεί μεγέθους ταυτότητας ή πρέπει να είναι και ασπρόμαυρες όπως ακριβώς της ταυτότητας; Ανούσιο ερώτημα είναι βέβαια αλλά για να μην βγάζω διπλές...

Επικύρωση αντιγράφου μπορείς να κάνεις είτε σε κάποιο Κ.Ε.Π. είτε σε αστυνομικό τμήμα! Πήγαινε στη σχολή με ήδη επικυρωμένο αντίγραφο γιατί σε άλλη περίπτωση, το πιθανότερο είναι να πρέπει ξαναπάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina7

Νεοφερμένος

Η angelina7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χρυσός κανόνας: μη δίνετε ποτέ το αυθεντικό απολυτήριο :) Όπως και πολλοί άλλοι, τους έχω δώσει επικυρωμένο. Στην αρχή ήταν δυσαρεστημένοι, τελικά το δέχτηκαν με μισή καρδιά "για να μη μπαίνετε σε κόπο/να μη χάσετε τις εγγραφές" κλπ. και έκτοτε δε με ξαναενόχλησαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Επικύρωση αντιγράφου μπορείς να κάνεις είτε σε κάποιο Κ.Ε.Π. είτε σε αστυνομικό τμήμα! Πήγαινε στη σχολή με ήδη επικυρωμένο αντίγραφο γιατί σε άλλη περίπτωση, το πιθανότερο είναι να πρέπει ξαναπάς!

Ακριβώς αυτό εννοούσα. Ίσως να μην έγινα σαφής.Το γνωρίζω ήδη. Η απλή φωτοτυπία είναι απλή φωτοτυπία, δεν έχει την παραμικρή ισχύ. Ευχαριστώ πολύ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Κ σε μας απο το σχολειο επεμεναν να μην δωσουμε ΠΟΤΕ κ ΠΟΥΘΕΝΑ τα πρωτοτυπα εγγραφα ,αλλα επικυρωμενα φωτοαντιγραφα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γιατί αγχώνεστε τόσο πολύ σχετικά με τα μεταπτυχιακά;
Κατά δεύτερον, μεγάλη σημασία δεν έχει τόσο η χώρα που θα κάνετε το μεταπτυχιακό. Πιο σημαντικά είναι το αντικείμενό του και το πανεπιστήμιο που θα επιλέξετε. Εγώ γνωρίζω δικηγόρους που έχουν κάνει μεταπτυχιακά στην Αγγλία ή στην Ιταλία.

Όσο για τα μαθήματα του ποινικού, δεν είναι και τόσο τρομερά και δύσκολα. Είναι μαθήματα που απαιτούν πιο πολύ να έχεις κρίση και δεν απαιτούν υπερβολική αποστήθιση θεωρητικών όρων και προσωπικά τα βρήκα πιο εύκολα σε σχέση με άλλα (πχ αυτά του δημοσίου δικαίου). Ένας λόγος που θεωρούνται δύσκολα είναι ίσως και ότι οι καθηγητές είναι γενικά αυστηροί στην βαθμολογία, αλλά τα περνάς άνετα αν κατανοήσεις καλά την μεθοδολογία επίλυσης των πρακτικών. Μιλάω πάντα για β' κλιμάκιο βέβαια.

ΥΓ. Καλά αποτελέσματα να έχετε αύριο!
ακριβως παιδια...μην ψαρωνετε με το ποινικο αν το διαβασετε κ παρακολουθειτε ειναι πολυ πιο ευκολο απο τα αλλα μαθηματα...εχει πολυ αυστηρη δομη κ οχι πολλες λεπτομερειες οπως το δημοσιο δικαιο ή το αστικο γ αυτο κ αν καταλαβετε το βασικο αξονα, το περνατε ανετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Επικυρωμένο αντίγραφο θα δώσετε, είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν.
Οι φωτογραφίες πρέπει να είναι μικρές έγχρωμες, δεν χρειάζεται να είναι τύπου αστυνομικής ταυτότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγω ειμαι μεσα!
Ωραια! Πειτε και ποιοι αλλοι ειστε μεσα, να το κανονισουμε αν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ειδικές κατηγορίες εννοεί τρίτεκνους κλπ; Δηλαδή εμείς πάλι στην αναμονή! =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top