Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,050 εγγεγραμμένα μέλη και 2,442,116 μηνύματα σε 77,158 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 148 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Νομική Σχολή Αθηνών

astathmitos

Φοιτητής

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε: στις 17:34, 29-09-10:

Kαλησπέρα.Μας έχουν δώσει κάποια μαθήματα επιλογής απο την σχολή σας και με ενδιαφέρουν οι γενικές αρχές αστικού.Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιές ώρες και μέρες διδάσκεται;Εχει κλιμάκια;Γενικα είναι δύσκολο θέλει παρακολούθηση και πως εξετάζεται γραπτά-προφορικά;Αν υπάρχει κάποιος παλαιότερος καλύτερα ας πεί.Ευχαριστώ!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

geokan (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O geokan έγραψε: στις 18:05, 29-09-10:

http://www.law.uoa.gr/anakoinoseis-k...html?tx_ttnews[pointer]=1
Σε παραπέμπω σ' αυτήν την ιστοσελίδα. Οι γενικές αρχές αστικού δικαίου είναι μάθημα υποχρεωτικό του α' εξαμήνου. Είναι ο πυλώνας του αστικού δικαίου. Πάρα πολύ σημαντικό μάθημα και ιδιαίτερα δύσκολο και για πρωτοετή νομικής και για κάποιον που δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο αυτό. Η πολύ τακτική παρακολούθηση κρίνεται επιβεβλημένη και ειδικά η παρακολούθηση των φροντιστηριακών μαθημάτων. Είναι δύσκολο λόγω των πολλών εννοιών με τις οποίες καλείται ο φοιτητής να εξοικειωθεί. Θέλει αρκετό διάβασμα. Εξετάζεται - συνήθως - γραπτά με τη μορφή πρακτικών θεμάτων.
Δευτεροετής στη νομική είμαι.
Μια ερώτηση: Τι σχέση έχουν τα νομικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών ιστορίας αρχαιολογίας; Από απλή περιέργεια...
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε: στις 18:43, 29-09-10:

Να σε καλά φίλε μου.Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα να μην είναι πολύ εξειδικευμένο μάθημα άλλωστε σε αυτό παραπέμπει και ο τίτλος του για αυτό και είπα να ρωτήσω.Οσον αφορά την ερώτηση σου η λογίκη πάνω στην οποία προσφέρονται αυτά τα δύο-τρία νομικά μαθήματα σε τμήματα ιστορίας-αρχαιολογίας ίσως έχει να κάνει με κάποιο κλάδο έρευνας....Οπως να έχει το θεωρώ ενδιαφέρον αλλα άν είναι απαιτητικό και θέλει παρακολούθηση δεν θα το πάρω γιατί το εξάμηνο μου έχει ήδη πάρα πολύ δύσκολα μαθήματα(αρχαία ελληνικά,λατινικά,βυζαντινά κείμενα κτλ) και δεν θα ήθελα να μπλέξω.Και πάλι ευχαριστώ!
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε: στις 18:51, 29-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από astathmitos
Kαλησπέρα.Μας έχουν δώσει κάποια μαθήματα επιλογής απο την σχολή σας και με ενδιαφέρουν οι γενικές αρχές αστικού.Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιές ώρες και μέρες διδάσκεται;Εχει κλιμάκια;Γενικα είναι δύσκολο θέλει παρακολούθηση και πως εξετάζεται γραπτά-προφορικά;Αν υπάρχει κάποιος παλαιότερος καλύτερα ας πεί.Ευχαριστώ!
Καλησπέρα,

Οι Γενικές Αρχές είναι από τα πλέον βατά μαθήματα της Νομικής. Η ύλη του αφορά τα άρθρα 1- 286 του Αστικού Κώδικα. Ουσιαστικά θα κάνετε για φυσικά, νομικά πρόσωπα, ιδρύματα, δικαιοπραξίες, προθεσμίες και συναφή ενδιαφέροντα πράγματα.

Η παρακολούθηση συνίσταται, υπό την έννοια ότι βοηθάει στη γρηγορότερη και καλύτερη κατανόηση του μαθήματος, όντας εισαγωγικού στον κλάδο του Αστικού Δικαίου. Η διδασκαλία γίνεται σε τρια κλιμάκια και η κατανομή γίνεται βάσει επιθέτου. Η εξέταση είναι συνήθως γραπτή με την εξαίρεση συγκεκριμένων διδασκόντων που εξετάζουν αποκλειστικά προφορικά.

Αν τελικά το επιλέξεις, συνιστώ το βιβλίο και τα πρακτικά του κου Γεωργιάδη, είναι υπεραρκετά για άριστη προετοιμασία για τις εξετάσεις.

Επιπροσθέτως, κοίτα τις ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα της Νομικής καθώς και στα φοιτητικά φόρουμ για περισσότερες πληροφορίες και παλιά θέματα καθώς η δομή της εξέτασης είναι σταθερά επαναλαμβανόμενη.

Υγ. Αν επιτρέπεται, ποια άλλα νομικά μαθήματα προσφέρονται στο τμήμα σας;
Υγ2. Μόλις είδα την απάντηση σου, καλύτερα να αναφέρεις τα επιλεγόμενα που προσφέρονται στο τμήμα σας για μια υπεύθυνη απάντηση- πρόταση μαθήματος βάσει των κριτηρίων που θέτεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici43946 : 29-09-10 στις 20:02.
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

O astathmitos έγραψε: στις 20:39, 29-09-10:

Τα προσφερόμενα μαθήματα είναι επίσης δίκαιο περιβάλλοντος,εμπράγματο δίκαιο και πνευματική ιδιοκτησία.Χωρίς να είμαι σίγουρος μου δίνουν την εντύπωση εξειδικευμένων νομικών μαθημάτων για αυτό και είπα να κοιτάξω μόνο για τις γενικές αρχές με την προυπόθεση οτι δεν θα χρειαστεί να το παρακολουθώ όμως.Ησουν κατατοπιστικότατος πάντως και σε ευχαριστώ!
Παράθεση

le desert

Νεοφερμένος

H le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H le desert έγραψε: στις 20:05, 13-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από astathmitos
Τα προσφερόμενα μαθήματα είναι επίσης δίκαιο περιβάλλοντος,εμπράγματο δίκαιο και πνευματική ιδιοκτησία.Χωρίς να είμαι σίγουρος μου δίνουν την εντύπωση εξειδικευμένων νομικών μαθημάτων για αυτό και είπα να κοιτάξω μόνο για τις γενικές αρχές με την προυπόθεση οτι δεν θα χρειαστεί να το παρακολουθώ όμως.Ησουν κατατοπιστικότατος πάντως και σε ευχαριστώ!
Νομιζω καλά επέλεξες! Το μεν δικαιο περιβάλλοντος έχει τεράστια ύλη, η δε πνευματική ιδιοκτησία είναι απαιτητική.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε: στις 19:43, 14-11-10:

Το Περιβάλλον ναι μεν έχει τεράστια ύλη αλλά το πρόβλημα του μαθήματος είναι αλλού. Όσο για Πνευματική, απαιτητική;
Παράθεση

le desert

Νεοφερμένος

H le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H le desert έγραψε: στις 18:00, 15-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Το Περιβάλλον ναι μεν έχει τεράστια ύλη αλλά το πρόβλημα του μαθήματος είναι αλλού. Όσο για Πνευματική, απαιτητική;
Προσωπικά πηγα καλα στην εξεταση αυτου του μαθηματος, οταν το χα δωσει.
Τις τελευταίες εξεταστικές, ομως,έμαθα οτι τα θέματα ήταν αρκετά απαιτητικά και εχω ακουσει και αρκετους που δυσκολευονται στην κατανοηση του. Και εδω που τα λεμε, το βιβλιο ειναι και λιγο ογκολιθος ε,;
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε: στις 04:23, 27-11-10:

Το μέγεθος του βιβλίου είναι αδιάφορο καθώς ως γνωστόν τα μαθήματα, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, έχουν τούβλα αντί βιβλίων.
Απλά η αλλαγή είναι ότι δεν πέφτουν πλέον τα σοσ που κυκλοφορούσαν, αλλά αντιθέτως κρίσεως. Παρόλα αυτά με καλό διάβασμα η επίτευξη βαθμού είναι εφικτή σε σύγκριση με άλλα μαθήματα της σχολής.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 975 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε: στις 23:48, 15-07-11:

Λοιπον, εδω μαζευομαστε ολοι οι φοιτητες της Νομικης Αθηνων ανεξαρτητως εξαμηνου!

Μπορουμε να κανουμε συζητησεις για το τι εντυπωσεις εχουμε απο τη σχολη, καθως και να εκφρασουμε τις αποριες μας σχετικα με τη λειτουργια, τα μαθηματα, τα βιβλια και τις εξετασεις!

Επισης, μπορουμε να συζητησουμε και για τις επαγγελματικες διεξοδους που παρεχει το συγκεκριμενο τμημα!

Αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα ολοι οι νομικαριοι!
2
1
Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε: στις 01:11, 16-07-11:

ο κούγιας έχει αρχίσει να ιδρώνει...
6
Παράθεση

danai-elpida (Δαναη-Ελπιδα)

Φοιτητής

H Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 950 μηνύματα.

H danai-elpida έγραψε: στις 01:19, 16-07-11:

Αληθεια πως χωριζομαστε? Αλφαβητικα? Ξερει κανεις?
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 01:21, 16-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από danai-elpida
Κλικ
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 975 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε: στις 01:22, 16-07-11:

Νομιζω αλφαβητικα και σε κλιμακια...αλλα δεν ξερω ποσα...
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε: στις 02:16, 16-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από ...
Μπορουμε να κανουμε συζητησεις για το τι εντυπωσεις εχουμε απο τη σχολη, καθως και να εκφρασουμε τις αποριες μας σχετικα με τη λειτουργια, τα μαθηματα, τα βιβλια και τις εξετασεις!

Επισης, μπορουμε να συζητησουμε και για τις επαγγελματικες διεξοδους που παρεχει το συγκεκριμενο τμημα!
Θα τα δεις εν καιρώ.
Κακές.

Αρχική Δημοσίευση από Miss Brightside
ο κούγιας έχει αρχίσει να ιδρώνει...
Αναμφισβήτητα.

Αρχική Δημοσίευση από danai-elpida
Α- Κ
Λ- Ω
3
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

O Balthazor έγραψε: στις 02:55, 16-07-11:

Θα τα δεις εν καιρώ.
Κακές.
Πραγματικα γιατι το λες αυτο;; Εγω ξεκινω με τις καλυτερες διαθεσεις.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε: στις 03:33, 16-07-11:

Πραγματικα γιατι το λες αυτο;; Εγω ξεκινω με τις καλυτερες διαθεσεις.
Με τις ευλογίες μου.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

O Balthazor έγραψε: στις 13:04, 16-07-11:

Απ'οτι καταλαβα εισαι φοιτητης νομικης αθηνας. Σε ποιο εξαμηνο εισαι; Πες μας σε παρακαλω γιατι εχεις αυτη την αποψη!
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε: στις 01:57, 17-07-11:

Απ'οτι καταλαβα εισαι φοιτητης νομικης αθηνας. Σε ποιο εξαμηνο εισαι; Πες μας σε παρακαλω γιατι εχεις αυτη την αποψη!
Ας πούμε μεγάλο.
Οι όροι της φοίτησης σου εξαρτώνται αποκλειστικά από σένα, αν και παίζει. Το μετά να σε απασχολεί.
Αν είσαι δεύτερο κλιμάκιο, έχεις την τύχη με το μέρος σου.
2
Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε: στις 02:03, 17-07-11:

Ας πούμε μεγάλο.
Οι όροι της φοίτησης σου εξαρτώνται αποκλειστικά από σένα, αν και παίζει. Το μετά να σε απασχολεί.
Αν είσαι δεύτερο κλιμάκιο, έχεις την τύχη με το μέρος σου.
Γιατί έχεις την τύχη με το μέρος σου?

Βασικά, με καθημερινό διάβασμα και φυσικά παρακολούθηση, δε νομίζω να είναι κάτι το τραγικό. Αρκεί βέβαια να μη πεις "εντάξει τώρα, πέρασα νομική αθηνών, θα έρθει και το πτυχίο μόνο του, χαλαρά".
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια