Στατιστικό vs Μαθηματικό

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
απλα και μονο σκεψου, οτι οι θετικες επιστημες ειναι κατι που υπαρχει! ενω η οικονομια, κατι που δεν υπαρχει, και το εφτιαξε ο ανθρωπος! απο την μια μερα, στην αλλη, ενα σωρο οικονομολογοι, θα μπορουσαν να σταματησουν να δουλευουν γιατι απλα δεν θα μας χρειαζοταν πια! σε ενα κοσμο καλυτερο!
ελπιζω να καταλαβες τι εννοω! παρολα αυτα, σε αυτο τον κοσμο, αυτα τα πραγματα μαλλον δεν θα γινουν ποτε, οποτε δεν πειραζει, ας υπαρχουν και οι οικονομολογοι, οι οποιοι εχουν μαθει απλα τους ορους ενος παιχνιδιου, οχι της πραγματικοτητας!
Η οικονομία δεν υπάρχει...οι άνθρωποι δεν έχουν την ανάγκη να μελετήσουν τον τρόπο με τον οποίο επιλέγουν,παράγουν και κατανέμουν τα αγαθά μεταξύ των μελών της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
απλα και μονο σκεψου, οτι οι θετικες επιστημες ειναι κατι που υπαρχει! ενω η οικονομια, κατι που δεν υπαρχει, και το εφτιαξε ο ανθρωπος! απο την μια μερα, στην αλλη, ενα σωρο οικονομολογοι, θα μπορουσαν να σταματησουν να δουλευουν γιατι απλα δεν θα μας χρειαζοταν πια! σε ενα κοσμο καλυτερο!
ελπιζω να καταλαβες τι εννοω! παρολα αυτα, σε αυτο τον κοσμο, αυτα τα πραγματα μαλλον δεν θα γινουν ποτε, οποτε δεν πειραζει, ας υπαρχουν και οι οικονομολογοι, οι οποιοι εχουν μαθει απλα τους ορους ενος παιχνιδιου, οχι της πραγματικοτητας!

Tραβηγμενη αποψη.Να υπενθυμισω πως δεν ζουμε 2 χιλιετιες πριν.Και εγω ειμαι της γνωμης οτι τα χρηματα εχουν καταστρεψει τον ανθρωπο.Απο την αλλη ομως τον εχουνε διευκολυνει στις συναλαγγες του.Η πραγματικοτητα ειναι οτι η μορφη της κοινωνιας αποτελειται απο την υπαρξη της οικονομιας και αυτο δεν θα αλλαξει.Με το ιδιο σκεπτικο και η πληροφορικη δεν υπηρχε παλιοτερα και την εφτιαξε ο ανθρωπος,οπως και τοσα αλλα πραγματα.Εξελισομαστε...Αν το καθε ηγετικο στελεχος ηξερε οικονομια δεν νομιζω να φταναμε σε αυτην την κριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ο άλλος λέει τα οικονομικά Φούσκα. Ο Paul Sweezy έλεγε την δεκαετία του 30 πως δίδασκε μπροστά σε 10-20 άτομα...κάποια στιγμή όμως τα αμφιθέατρα ξεχείλιζαν από κόσμο..Είχε έρθει Οικονομική κρίση,και ο κόσμος νοιαζόταν.Άρα αυτό που λές εσύ φούσκα είναι στην φύση της οικονομικής επιστήμης.Είναι ο κύκλος ύφεση -ανάπτυξη.Εσύ και άλλοι αδαείς πείτε το μόδα..Ακόμα και η σκέψη σου πάντως πως τα οικονομικά έγιναν μόδα για 2 δεκαετίες εξαιτίας του χρηματηστηρίου το οποίο παρεπιμπτόντως διήρκησε 1,5 χρόνο είναι άκυρη.Άσε που δεν νομίζω πως υπήρξαν νέες δουλείες στα οικονομικά εξαιτίας του χρηματιστηρίου δεδομένου πως χρηματιστής μπορει να γίνει ο οποιοςδήποτε που δεν έχει την ιδιότητα του οικονομολόγου.
Κατ αρχάς κάνε με παράθεση για να συννενοούμαστε.Κατά δεύτερον νομίζω ότι διευκρίνησα τι εννοώ φούσκα σε παραπάνω μήνυμα.Σε περίπτωση που κάποιοι δεν το είδαν θα το γράψω αναλυτικότερα.Από τα οικονομικά πεδία το μόνο που θεωρώ ότι ανταποκρίνεται στην αγορά εργασίας κατάλληλα είναι τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Λογιστικής Χρηματοοικονομικής. Tα υπόλοιπα στυλ μάρκετινγκ και ΟΔΕ τα θεωρώ πολύ εξειδικευμένα για προπτυχιακά και είμαι της άποψης ότι γίναν για να γίνουν. Τώρα σχετικά με το χρηματιστήριο.Δε ξέρω ποιος μπορεί να δουλέψει ως χρηματιστής(δεν είναι το αντικείμενο μου άλλωστε) αλλά μπορώ να πω από συζητήσεις που είχα ακούσει με άτομα που τώρα είναι στα 30+ και τελείωσαν τότε ότι αυτός ο αναβρασμός σχετικά με τα οικονομικά δημιουργούσε την ψευδαίσθηση ότι αυτός είναι ο "τομέας του μέλλοντος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
απλα και μονο σκεψου, οτι οι θετικες επιστημες ειναι κατι που υπαρχει! ενω η οικονομια, κατι που δεν υπαρχει, και το εφτιαξε ο ανθρωπος! απο την μια μερα, στην αλλη, ενα σωρο οικονομολογοι, θα μπορουσαν να σταματησουν να δουλευουν γιατι απλα δεν θα μας χρειαζοταν πια! σε ενα κοσμο καλυτερο!
Kαταλαβαίνω τι θες να πείς,αλλα να ξέρεις πως η παραγωγή πλέον θεωρείται δεδομένη..Η απόφαση και η διοίκηση θα ανοίξουν το δρόμο στην πρόοδο.Και μην ξεχνάς πως η οικονομία είναι κοινωνική επιστήμη που χρησιμοποιεί όλες της κατακτήσεις των μαθηματικών.Τι πιο όμορφο υπάρχει απο το να χρησιμοποιήσεις τα μαθηματικά προς όφελος της κοινωνίας?αλλο που μονο για οπισθοδρόμηση χρησιμοποιούνται απο τους οικονομολόγους.
Από τα οικονομικά πεδία το μόνο που θεωρώ ότι ανταποκρίνεται στην αγορά εργασίας κατάλληλα είναι τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Λογιστικής Χρηματοοικονομικής. Tα υπόλοιπα στυλ μάρκετινγκ και ΟΔΕ τα θεωρώ πολύ εξειδικευμένα για προπτυχιακά και είμαι της άποψης ότι γίναν για να γίνουν.
Συμφωνώ αλλα θα προσέθετα το στατιστικό και το ΟΔΕ για τους λόγους που και εσύ πιστεύεις.Το ΟΔΕ να ξέρετε όλοι πως είναι το κατεξοχήν τμήμα της λογιστικής.Τα αλλα τμήματα είναι καινούργια.Το ΟΔΕ και στο ΠΑΠΕΙ και στην ΑΣΟΕΕ ειναι απο το 1950
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
απλα και μονο σκεψου, οτι οι θετικες επιστημες ειναι κατι που υπαρχει! ενω η οικονομια, κατι που δεν υπαρχει, και το εφτιαξε ο ανθρωπος! απο την μια μερα, στην αλλη, ενα σωρο οικονομολογοι, θα μπορουσαν να σταματησουν να δουλευουν γιατι απλα δεν θα μας χρειαζοταν πια! σε ενα κοσμο καλυτερο!
ελπιζω να καταλαβες τι εννοω! παρολα αυτα, σε αυτο τον κοσμο, αυτα τα πραγματα μαλλον δεν θα γινουν ποτε, οποτε δεν πειραζει, ας υπαρχουν και οι οικονομολογοι, οι οποιοι εχουν μαθει απλα τους ορους ενος παιχνιδιου, οχι της πραγματικοτητας!

ουτε που φανταζεσαι που χρησιμευει η οικονομια....Ειναι ανησυχιτικο και θλιβερο εως και τραγικο να ειναι ισχυρογνωμονες ασχετοι ανθρωποι με κατι..και να ακουγονται τετοιες αποψεις!
Σκεψου μονο πως ζουσαν οι ανθρωποι πριν την οικονομια προ βιομηχανικης επαναστασης.
Οι επιστημες δημιουργηθηκαν απο τον ανθρωπο.Το γεγονος οτι η φυσικη και τα μαθηματικα εχουν μακρα ιστορια δεν μειωνει τις αλλες επιστημες. Τις δημιουργησαμε για να υπηρετουν τον ανθρωπο.Αν δεν τις χρειαζομασταν δεν θα τις χρησιμοποιουσαμε.
Θεωρω οτι γελοιοποιω τον εαυτο μου με το να εξηγω σε καποιον που θεωρει οτι μονο τα μαθηματικα κανουν τον κοσμο να γυριζει.
Αλλωστε οι ανθρωποι με πραγματικες γνωσεις...επιπεδο και ΜΟΡΦΩΣΗ ακριβως οπως οριζει η παιδεια και οχι η εκπαιδευση δεν θα ακυρωναν μια επιστημη στην αναγκη τους να εξιψωσουν τη δικη τους και να τροφοδοτησουν εναν γελοιο κομπασμο.
Νομπελιστες που εχουν αφιερωσει την ζωη τους σε μια επιστημη και δειχνουν σεβασμο, οχι μια αφελη κομπορυμοσηνη. Ενας φιλος ενος καθηγητη μου εχει παρει νομπελ και τετοιο κομπασμο δεν εξεφρασε ποτε..αλλα οταν χασεις κατι καταβαινεις καλυτερα την αξια του.Αν ησουν σε θεση να καταλαβεις τη σημερινη πολυπλοκοτητα του συστηματος χωρις την οικονομια θα εβλεπες τι εννοω.
Δεν εισαι...
Και μην ξεχνάς πως η οικονομία είναι κοινωνική επιστήμη που χρησιμοποιεί όλες της κατακτήσεις των μαθηματικών.Τι πιο όμορφο υπάρχει απο το να χρησιμοποιήσεις τα μαθηματικά προς όφελος της κοινωνίας?
τα μαθηματικα εχουν βοηθησει πολλες επιστημες...αυτο δεν τις κανει ανυπαρκτες ή καλο στοχο προς υποβαθμιση. σωστος !:thumbup::thumbup:
Από τα οικονομικά πεδία το μόνο που θεωρώ ότι ανταποκρίνεται στην αγορά εργασίας κατάλληλα είναι τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Λογιστικής Χρηματοοικονομικής. Tα υπόλοιπα στυλ μάρκετινγκ και ΟΔΕ τα θεωρώ πολύ εξειδικευμένα για προπτυχιακά και είμαι της άποψης ότι γίναν για να γίνουν..
γτ η ΛΟΧΡΗ δεν ειναι εξειδικευμενη. ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ουτε που φανταζεσαι που χρησιμευει η οικονομια....Ειναι ανησυχιτικο και θλιβερο εως και τραγικο να ειναι ισχυρογνωμονες ασχετοι ανθρωποι με κατι..και να ακουγονται τετοιες αποψεις!
Σκεψου μονο πως ζουσαν οι ανθρωποι πριν την οικονομια προ βιομηχανικης επαναστασης.
Οι επιστημες δημιουργηθηκαν απο τον ανθρωπο.Το γεγονος οτι η φυσικη και τα μαθηματικα εχουν μακρα ιστορια δεν μειωνει τις αλλες επιστημες. Τις δημιουργησαμε για να υπηρετουν τον ανθρωπο.Αν δεν τις χρειαζομασταν δεν θα τις χρησιμοποιουσαμε.
Θεωρω οτι γελοιοποιω τον εαυτο μου με το να εξηγω σε καποιον που θεωρει οτι μονο τα μαθηματικα κανουν τον κοσμο να γυριζει.
Αλλωστε οι ανθρωποι με πραγματικες γνωσεις...επιπεδο και ΜΟΡΦΩΣΗ ακριβως οπως οριζει η παιδεια και οχι η εκπαιδευση δεν θα ακυρωναν μια επιστημη στην αναγκη τους να εξιψωσουν τη δικη τους και να τροφοδοτησουν εναν γελοιο κομπασμο.
Νομπελιστες που εχουν αφιερωσει την ζωη τους σε μια επιστημη και δειχνουν σεβασμο, οχι μια αφελη κομπορυμοσηνη. Ενας φιλος ενος καθηγητη μου εχει παρει νομπελ και τετοιο κομπασμο δεν εξεφρασε ποτε..αλλα οταν χασεις κατι καταβαινεις καλυτερα την αξια του.Αν ησουν σε θεση να καταλαβεις τη σημερινη πολυπλοκοτητα του συστηματος χωρις την οικονομια θα εβλεπες τι εννοω.
;

φανταζομαι-βλεπω και καταλαβαινω που χρησιμευει η οικονομια, προσπαθω να διαβαζω οικονομια, τοσο ιστορια, οσο και την εξελιξη της, και σαφως εκτος απο τα πλαισια της σχολης μου!
σε αυτη την κοινωνια γεννηθηκα σαφως και θα συμβαδισω μαζι της! ωραια,εισαι γελοια που μου απαντησες, μην το ξανακανεις! οκ ? :D ουτως η αλλως το μονο που εκανες ειναι να γινεις ερειστικη, δεν βοηθησες στην εξελιξη της συζητησης!
δεν ακυρωσα καμια επιστημη, υπαρχουν τρομεροι οικονομολοι, που σαφως και τους εκτιμω, απλα σαν επιστημη για μενα δεν εχει το κυρος και την σοβαροτητα των μαθηματικων, αυτα γουστα ειναι, δεν υποτιμω, απλα ετσι ειναι στα ματια μου, νομιζω φυσιολογικο ειναι!
ποια δικη μου? τι λες ? τι νομιζεις οτι η επιστημη ειναι τσιφλικι του καθενος και κανουμε κοντρες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
φανταζομαι-βλεπω και καταλαβαινω που χρησιμευει η οικονομια, προσπαθω να διαβαζω οικονομια, τοσο ιστορια, οσο και την εξελιξη της, και σαφως εκτος απο τα πλαισια της σχολης μου!
σε αυτη την κοινωνια γεννηθηκα σαφως και θα συμβαδισω μαζι της! ωραια,εισαι γελοια που μου απαντησες, μην το ξανακανεις! οκ ? :D ουτως η αλλως το μονο που εκανες ειναι να γινεις ερειστικη, δεν βοηθησες στην εξελιξη της συζητησης!
δεν ακυρωσα καμια επιστημη, υπαρχουν τρομεροι οικονομολοι, που σαφως και τους εκτιμω, απλα σαν επιστημη για μενα δεν εχει το κυρος και την σοβαροτητα των μαθηματικων, αυτα γουστα ειναι, δεν υποτιμω, απλα ετσι ειναι στα ματια μου, νομιζω φυσιολογικο ειναι!
ποια δικη μου? τι λες ? τι νομιζεις οτι η επιστημη ειναι τσιφλικι του καθενος και κανουμε κοντρες ?

ναι κακως εκατσα και εξηγησα αυτονοητα πραγματα...διοτι ηταν πραγματικα γελοιο. και κοψε το βρισιδι γτ ριχνεις το επιπεδο. εγω δεν ειπα οτι εισαι για τον που***
αα και πρε χαμπαρι επιτελους οτι αλλο γουστα και αλλο υποτιμηση. και εμενα δεν μου αρεσει η φυσικη αλλα δεν ειπα για αυτην ο,τι ειπες εσυ. επισης οταν μιλας για σοβαροτητα των μαθημτικωων και λες οτι ειναι μεγαλυτερη απο της οικονομιας ....αυτοματα την υποβαθμιζεις....απλα πραγματα. εγω θα στα εξηγησω;
απλα και μονο σκεψου, οτι οι θετικες επιστημες ειναι κατι που υπαρχει! ενω η οικονομια, κατι που δεν υπαρχει, και το εφτιαξε ο ανθρωπος! απο την μια μερα, στην αλλη, ενα σωρο οικονομολογοι, θα μπορουσαν να σταματησουν να δουλευουν γιατι απλα δεν θα μας χρειαζοταν πια! σε ενα κοσμο καλυτερο!
οτι δηλ θα μπορουσαν να σταματησουν να δουλευουν γτ προφανως ειναι αχρηστη η δουλεια τους και χωρις αυτην θα ειχαμε ενα κοσμο καλυτερο. την οικονομια την εφτιαξαν ανθρωποι και τα μαθηματικα δεν τα εφτιαξαν ανθρωποι αλλα UFO ?
υπαρχουν και οι οικονομολογοι, οι οποιοι εχουν μαθει απλα τους ορους ενος παιχνιδιου, οχι της πραγματικοτητας!
παιχνιδι οι οροι της οικονομιας.
οκ boss βγαλε και την σκουφια σου να μας αποστομωσεις.
Αν ελεγα εγω <<ο κοσμος μπορει να ζησει χωρις τα μαθηματικα, ειναι εν ολιγεις αχρηστα εκτος πραγματικοτητας , χωρις αυτα ειναι σε ενα καλυτερο κοσμο αλλα ελα μωρεε εγω τα σεβομαι...δεν τα υποτιμω >> θα εβγαζε νοημα;λολ ρε σκεψου τι εγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ ενας στατιστικολογου και ενος μαθηματικου


(σε επαγγελματικο κυριως τομεα.... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ ενας στατιστικολογου και ενος μαθηματικου


(σε επαγγελματικο κυριως τομεα.... )

μια βασικη διαφορα ειναι πως ο στατιστικος γραφεται στο οικονομικο επιμελητηριο, δηλαδη εργαζεται σαν οικονομολογος-λογιστης, ενω ο μαθηματικος δεν γραφεται!
απο την αλλη ο μαθηματικος μπαινει στο κλαδο ΠΕ04 δηλαδη εργαζεται στην δευτεροβαθμια σαν καθηγητης μαθηματικων, ενω ο στατιστικος στο κλαδο ΠΕ19 (δεν ειμαι σιγουρος) και εργαζεται στην δευτεροβαθμια σαν καθηγητης οικονομικων!
απο εκει και περα, στον ιδιωτικο τομεα, πιστευω πως διεκδικουν πανω-κατω τις ιδιες θεσεις, οι οποιες σε μια κανονικη χωρα, ειναι παρα πολλες, αλλα θεωρω (αν και δεν ειμαι αντικειμενικος ισως) πως ο στατιστικος εχει περισσοτερες ελπιδες καθως γνωριζει διαφορα στατιστικα πακετα (spss, minitab, ... ) και γενικα κατα τις σπουδες του, δεν εχει χασει χρονο σε θεωρητικα πραγματα (τα οποια ναι οκ ειναι γαματα, και δεν τα υποτιμω εγω, αλλα το αφεντικο που θα πας αυριο να ζητησεις δουλεια)
αυτα γνωριζω εγω, απο εκει και περα, ας γινει καποιος διαλογος, αν και υπαρχει και αντιστοιχο θεμα νομιζω, στατιστικη vs μαθηματικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μια διόρθωση,ο στατιστικός ανήκει σε άλλο κλάδο από τον οικονομολόγο,οποτε στη ΔΗΜΟΣΙΑ δευτεροβάθμια δε μπορεί να διδάξει οικονομικά (στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι αλλιώς).Κατα τ'άλλα,δυνατό πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις !!!!


μια βασικη διαφορα ειναι πως ο στατιστικος γραφεται στο οικονομικο επιμελητηριο, δηλαδη εργαζεται σαν οικονομολογος-λογιστης, ενω ο μαθηματικος δεν γραφεται!
εισαι σιγουρος ή απλα το υποθετεις επειδη ειναι ασοε.
απο την αλλη ο μαθηματικος μπαινει στο κλαδο ΠΕ04 δηλαδη εργαζεται στην δευτεροβαθμια σαν καθηγητης μαθηματικων, ενω ο στατιστικος στο κλαδο ΠΕ19 (δεν ειμαι σιγουρος) και εργαζεται στην δευτεροβαθμια σαν καθηγητης οικονομικων!
εννοεις να κανει ΑΟΘ???
απο εκει και περα, στον ιδιωτικο τομεα, πιστευω πως διεκδικουν πανω-κατω τις ιδιες θεσεις, οι οποιες σε μια κανονικη χωρα, ειναι παρα πολλες, αλλα θεωρω (αν και δεν ειμαι αντικειμενικος ισως) πως ο στατιστικος εχει περισσοτερες ελπιδες καθως γνωριζει διαφορα στατιστικα πακετα (spss, minitab, ... ) και γενικα κατα τις σπουδες του, δεν εχει χασει χρονο σε θεωρητικα πραγματα (τα οποια ναι οκ ειναι γαματα, και δεν τα υποτιμω εγω, αλλα το αφεντικο που θα πας αυριο να ζητησεις δουλεια)
μμμ και δεν ειναι καλυτερο-απο μερια επαγγελματικων δικαιωματων- να παει καποιος μαθηματικο,να το τελειωσει και μετα να κανει εξειδικευση(μεταπτυχιακο) σε καποιο κλαδο Στατιστικης???
αυτα γνωριζω εγω, απο εκει και περα, ας γινει καποιος διαλογος, αν και υπαρχει και αντιστοιχο θεμα νομιζω, στατιστικη vs μαθηματικο!
αν και εκανα ενα search δεν το βρηκα,αν το βρεις δωσε link παρακαλω:)
Μια διόρθωση,ο στατιστικός ανήκει σε άλλο κλάδο από τον οικονομολόγο,οποτε στη ΔΗΜΟΣΙΑ δευτεροβάθμια δε μπορεί να διδάξει οικονομικά (στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι αλλιώς).Κατα τ'άλλα,δυνατό πτυχίο.
αρα σε δημοσιο σχολιο δεν μπορει να παει οκ.Η ερωτηση μου ειναι η εξης σε ποια δουλεια τον προτιμουν εναντι ενος μαθηματικου.Τελος,ποια η διαφορα απο ενα μαθηματικο π εχει κανει μεταπτυχιακο στον (π.χ) οικονομικο τομεα της στατιστικης????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μια διόρθωση,ο στατιστικός ανήκει σε άλλο κλάδο από τον οικονομολόγο,οποτε στη ΔΗΜΟΣΙΑ δευτεροβάθμια δε μπορεί να διδάξει οικονομικά (στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι αλλιώς).Κατα τ'άλλα,δυνατό πτυχίο.

οχι! σαφως και μπορει να διδαξει αοθ , αοδε , αρχες οικονομιας και οτι αλλο παιζει στην δευτεροβαθμια δημοσια εκπαιδευση!

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις !!!!


εισαι σιγουρος ή απλα το υποθετεις επειδη ειναι ασοε.
εννοεις να κανει ΑΟΘ???
μμμ και δεν ειναι καλυτερο-απο μερια επαγγελματικων δικαιωματων- να παει καποιος μαθηματικο,να το τελειωσει και μετα να κανει εξειδικευση(μεταπτυχιακο) σε καποιο κλαδο Στατιστικης???
αν και εκανα ενα search δεν το βρηκα,αν το βρεις δωσε link παρακαλω:)

αρα σε δημοσιο σχολιο δεν μπορει να παει οκ.Η ερωτηση μου ειναι η εξης σε ποια δουλεια τον προτιμουν εναντι ενος μαθηματικου.Τελος,ποια η διαφορα απο ενα μαθηματικο π εχει κανει μεταπτυχιακο στον (π.χ) οικονομικο τομεα της στατιστικης????


τα τμηματα στατιστικης (σχεδον, εχουν πολλες διαφορες) στην ελλαδα ειναι 3! ασοεε, παπει. σαμος! απο αυτα η ασοεε και το παπει γραφονται οικονομικο επιμελητηριο! η σαμος ακομα το διεκδικει!
εννοω πως κανει ολα τα μαθηματα οικονομικων στην δευτεροβαθμια δημοσια εκπαιδευση! και ειναι σε διεκδικηση και ο κλαδος ΠΕ04 δηλαδη μαθηματικος σε δευτεροβαθμια εκπαιδευση (που δεν νομιζω να γινει και ποτε)
ειναι καλο να τελιωσειι μαθηματικο. γιατι θα εχει πιο πολλες βασικες γνωσεις για να κανει μεταπτυχιακο αλλα δεν θα μπορεσει ποτε να εγραφει στο οικονομικο επιμελητηριο (βεβαια, αυτο νταξει δεν ειναι και τοσο τρομερο αρνητικο, απλα αμα γραφτεις θα εχεις παντα την επιλογη για λογιστικο γραφειο)
γενικα αμα καυλωνεις με μαθηματικα τρελα πηγαινε μαθηματικο να γουσταρεις και μετα κανε μεταπτυχιακο, αν απλα σου αρεσουν, πηγαινε στατιστικη να μην κανεις "περιττα" πραγματα! αμα δεν σ αρεσουν τα μαθηματικα τοτε το σπορ δεν ειναι για σενα!
γενικα απο οτι εχω καταλαβει, οι μαθηματικοι τους εχουν τους στατιστικους για πολυ γατακια, κατα την γνωμη μου πολυ αδικως, αλλα τελοσπαντων!
θεωρω καλυτερα τις απευθειας σπουδες στατιστικης, γιατι θα εισαι ενα βημα πιο μπροστα (σε περιπτωση που θες στατιστικη στανταρ) δηλαδη απο μαθηματικο θα θες 2 μεταπτυχιακα, ενα βασικο στατιστικη, και ενα πιο εξειδικευμενο, δημογραφια , ιατρικη κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
τα τμηματα στατιστικης (σχεδον, εχουν πολλες διαφορες) στην ελλαδα ειναι 3! ασοεε, παπει. σαμος! απο αυτα η ασοεε και το παπει γραφονται οικονομικο επιμελητηριο! η σαμος ακομα το διεκδικει!

Ανακρίβεια. Οι απόφοιτοι του τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών-Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών Πανεπιστημίου Αιγαίου εγγράφονται ως μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδας. Απόσπασμα από την κεντρική ιστοσελίδα του ΟΕΕ:

Μέλη του Ο.Ε.Ε.
Προϋποθέσεις Εγγραφής Μέλους


A

Ως μέλη του ΟΕΕ εγγράφονται υποχρεωτικά όλοι οι πτυχιούχοι των ελληνικών ανώτατων οικονομικών σχολών, δηλαδή του Οικονομικού Πανεπιστημίου της Αθήνας (πρώην ΑΣΟΕΕ), του Πανεπιστημίου Πειραιά (πρώην ΑΒΣΠ), του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (πρώην ΑΒΣΘ), των Οικονομικών Τμημάτων: του Πανεπιστημίου Αθηνών, του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Πατρών, του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Πανεπιστημίου Κρήτης, του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Πάντειου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, οι πτυχιούχοι ισότιμων Οικονομικών Σχολών του εξωτερικού και οι πτυχιούχοι Οικονομικών Σχολών ή Τμημάτων Πανεπιστημίων που θα ιδρυθούν ή θα μετατραπούν σε οικονομικές, εφόσον χρησιμοποιούν το πτυχίο τους για επαγγελματικούς λόγους στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα (N. 2515/1997)

Αποφάσεις Κ.Δ.

Οι πτυχιούχοι και οι κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων των τμημάτων οικονομικής κατεύθυνσης του Ανοικτού Πανεπιστημίου.
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Περιφερειακής Οικονομικής Ανάπτυξης του Παντείου Πανεπιστημίου και του Πανεπιστημίου Στερεάς Ελλάδας.
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων (πρώην Τμήμα Οργάνωσης και Διαχείρισης Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων της Σχολής Διαχείρισης Φυσικών Πόρων και Επιχειρήσεων) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Οι Πτυχιούχοι Οικονομικών Σχολών του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Οργάνωσης και Διαχείρισης Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου ακολουθώντας το πρόγραμμα οικονομικής κατεύθυνσης.
Οι Πτυχιούχοι του τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών Πανεπιστημίου Αιγαίου (ΠΕ09 ).
Οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Διοίκησης Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Οι Πτυχιούχοι του τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου με κατεύθυνση στη Χρηματοοικονομική Μηχανική.
Οι πτυχιούχοι του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου με την προυπόθεση ότι τουλάχιστον το 50% των μαθημάτων κορμού είναι οικονομικής κατεύθυνσης.
Οι Πτυχιούχοι του τμήματος Μάρκετινγκ και Διοίκησης Λειτουργιών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Β.

Υποχρεούνται επίσης να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ οι διδάκτορες ή κάτοχοι άλλου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ακόμη και αν δεν είναι κάτοχοι βασικού πτυχίου ανώτατης οικονομικής σχολής εφόσον αποδεδειγμένως χρησιμοποιούν το μεταπτυχιακό τους τίτλο σπουδών στις οικονομικές επιστήμες για να ασκήσουν οικονομολογικό επάγγελμα ως κύρια βιοποριστική απασχόλησή τους.

Γ.

Δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ και οι διδάκτορες των οποίων η διδακτορική διατριβή και η μετέπειτα αυτοδύναμη διδασκαλία σε ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα αφορούν στο γνωστικό αντικείμενο της οικονομικής επιστήμης, χωρίς τις προϋποθέσεις πτυχίου ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών .

Δ.

Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.


Πηγή:https://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41&Itemid=33&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
οχι! σαφως και μπορει να διδαξει αοθ , αοδε , αρχες οικονομιας και οτι αλλο παιζει στην δευτεροβαθμια δημοσια εκπαιδευση!
https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/1007-anatheseis-mathhmatwn-se-genika-lykeia.html

Μόνο με β'ανάθεση-πράγμα πολύ δύσκολο και συνήθως βραχυπρόθεσμο.


@alexhunter:Σε πόστο αμιγώς στατιστικής φύσεως,υποτίθεται πως ο υποψήφιος με προπτυχιακό κύκλο στη Στατιστική θα έχει ενα μικρό αβαντάζ απεναντι στον απόφοιτο μαθηματικού.Κατά τη διαδικασία πρόσληψης βέβαια παίζουν και αρκετοί άλλοι παράγοντες ρόλο,ο ιδιώτης δε θα σε πάρει μόνο για τα χαρτιά που θα του προσκομίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ανακρίβεια. Οι απόφοιτοι του τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών-Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών Πανεπιστημίου Αιγαίου εγγράφονται ως μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδας. Απόσπασμα από την κεντρική ιστοσελίδα του ΟΕΕ:
Μέλη του Ο.Ε.Ε.
Προϋποθέσεις Εγγραφής Μέλους


A

Ως μέλη του ΟΕΕ εγγράφονται υποχρεωτικά όλοι οι πτυχιούχοι των ελληνικών ανώτατων οικονομικών σχολών, δηλαδή του Οικονομικού Πανεπιστημίου της Αθήνας (πρώην ΑΣΟΕΕ), του Πανεπιστημίου Πειραιά (πρώην ΑΒΣΠ), του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (πρώην ΑΒΣΘ), των Οικονομικών Τμημάτων: του Πανεπιστημίου Αθηνών, του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Πατρών, του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Πανεπιστημίου Κρήτης, του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Πάντειου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, οι πτυχιούχοι ισότιμων Οικονομικών Σχολών του εξωτερικού και οι πτυχιούχοι Οικονομικών Σχολών ή Τμημάτων Πανεπιστημίων που θα ιδρυθούν ή θα μετατραπούν σε οικονομικές, εφόσον χρησιμοποιούν το πτυχίο τους για επαγγελματικούς λόγους στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα (N. 2515/1997)

Αποφάσεις Κ.Δ.

Οι πτυχιούχοι και οι κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων των τμημάτων οικονομικής κατεύθυνσης του Ανοικτού Πανεπιστημίου.
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Περιφερειακής Οικονομικής Ανάπτυξης του Παντείου Πανεπιστημίου και του Πανεπιστημίου Στερεάς Ελλάδας.
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων (πρώην Τμήμα Οργάνωσης και Διαχείρισης Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων της Σχολής Διαχείρισης Φυσικών Πόρων και Επιχειρήσεων) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Οι Πτυχιούχοι Οικονομικών Σχολών του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Οργάνωσης και Διαχείρισης Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου ακολουθώντας το πρόγραμμα οικονομικής κατεύθυνσης.
Οι Πτυχιούχοι του τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών Πανεπιστημίου Αιγαίου (ΠΕ09 ).
Οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Διοίκησης Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Οι Πτυχιούχοι του τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου με κατεύθυνση στη Χρηματοοικονομική Μηχανική.
Οι πτυχιούχοι του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου με την προυπόθεση ότι τουλάχιστον το 50% των μαθημάτων κορμού είναι οικονομικής κατεύθυνσης.
Οι Πτυχιούχοι του τμήματος Μάρκετινγκ και Διοίκησης Λειτουργιών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Β.

Υποχρεούνται επίσης να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ οι διδάκτορες ή κάτοχοι άλλου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ακόμη και αν δεν είναι κάτοχοι βασικού πτυχίου ανώτατης οικονομικής σχολής εφόσον αποδεδειγμένως χρησιμοποιούν το μεταπτυχιακό τους τίτλο σπουδών στις οικονομικές επιστήμες για να ασκήσουν οικονομολογικό επάγγελμα ως κύρια βιοποριστική απασχόλησή τους.

Γ.

Δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ και οι διδάκτορες των οποίων η διδακτορική διατριβή και η μετέπειτα αυτοδύναμη διδασκαλία σε ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα αφορούν στο γνωστικό αντικείμενο της οικονομικής επιστήμης, χωρίς τις προϋποθέσεις πτυχίου ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών .

Δ.

Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.


Πηγή:https://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41&Itemid=33&lang=el

οκε! ουτως η αλλως εγραφα πανω πως το διεκδικουν! περσι τετοια εποχη που εκανα μηχανογραφικο, δεν ειχαν το δικαιωμα απο την σαμο!

https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/1007-anatheseis-mathhmatwn-se-genika-lykeia.html

Μόνο με β'ανάθεση-πράγμα πολύ δύσκολο και συνήθως βραχυπρόθεσμο.


@alexhunter:Σε πόστο αμιγώς στατιστικής φύσεως,υποτίθεται πως ο υποψήφιος με προπτυχιακό κύκλο στη Στατιστική θα έχει ενα μικρό αβαντάζ απεναντι στον απόφοιτο μαθηματικού.Κατά τη διαδικασία πρόσληψης βέβαια παίζουν και αρκετοί άλλοι παράγοντες ρόλο,ο ιδιώτης δε θα σε πάρει μόνο για τα χαρτιά που θα του προσκομίσεις.

ΠΕ09 ειναι και οι στατιστικοι! (τουλαχιστον οι αποφοιτοι ασοεε) αρα α-αναθεση!
συνιθως οσοι κλαδοι ειναι β-αναθεση ειναι αποφοιτοι απο τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ΠΕ09 είναι ο κλάδος των οικονομολόγων.

https://www.prosvasis.edu.gr/%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%A0-%CE%95%CE%9A%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D/%CE%A0%CE%9509-%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%A9%CE%9D

ΔΕ θα ήταν λίγο παράξενο να μη μπορούν οι οικονομολόγοι να διδάξουν με α'ανάθεση ΑΟΘ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ΠΕ09 είναι ο κλάδος των οικονομολόγων.

https://www.prosvasis.edu.gr/%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%A0-%CE%95%CE%9A%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D/%CE%A0%CE%9509-%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%A9%CE%9D

ΔΕ θα ήταν λίγο παράξενο να μη μπορούν οι οικονομολόγοι να διδάξουν με α'ανάθεση ΑΟΘ; :P

μα, μπορουν οι οικονομολογοι να διδαξουν αοθ! μονο που για το δημοσιοι και οι στατιστικοι οικονομολογοι θεωρουνται!
τσεκαρε
https://edu.klimaka.gr/asep-anakoinvseis/asep-genika/843-titloi-spudwn-ptychia-symmetochhs-asep.html

https://www.oefe.gr/Μαθητές/ΡωτάτεΑπαντάμε/tabid/88/Default.aspx?qID=1236

και απο οτι βρηκα μολις τωρα και απο το τμημα της σαμου, εισαι στον κλαδο ΠΕ09
https://www.alfavita.gr/artro.php?id=5553
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Χουμ,ετσι οπως τα παρουσιαζεις φαινεται οτι ειναι οπως τα λες,my bad.

Το καλυτερο ειναι πως θα τα δουν και τα παιδια που ενδιαφερονται αμεσα,it's all for the best λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
@alehunter:Σε πόστο αμιγώς στατιστικής φύσεως,υποτίθεται πως ο υποψήφιος με προπτυχιακό κύκλο στη Στατιστική θα έχει ενα μικρό αβαντάζ απεναντι στον απόφοιτο μαθηματικού.Κατά τη διαδικασία πρόσληψης βέβαια παίζουν και αρκετοί άλλοι παράγοντες ρόλο,ο ιδιώτης δε θα σε πάρει μόνο για τα χαρτιά που θα του προσκομίσεις.

πολυ ενδιαφερον σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση
(αν δεν σου ειναι κοπος,bold,ποσοι και πιοι κυκλοι υπαρχουν??? )
οχι! σαφως και μπορει να διδαξει αοθ , αοδε , αρχες οικονομιας και οτι αλλο παιζει στην δευτεροβαθμια δημοσια εκπαιδευση!
οκ καταλαβα δλδ τα οικονομικα μαθημαρα;)




και ειναι σε διεκδικηση και ο κλαδος ΠΕ04 δηλαδη μαθηματικος σε δευτεροβαθμια εκπαιδευση (που δεν νομιζω να γινει και ποτε)
σαν προγραμμα σπουδων εχει ομοιτητες με το μαθηματικο???
ειναι καλο να τελιωσειι μαθηματικο. γιατι θα εχει πιο πολλες βασικες γνωσεις για να κανει μεταπτυχιακο αλλα δεν θα μπορεσει ποτε να εγραφει στο οικονομικο επιμελητηριο (βεβαια, αυτο νταξει δεν ειναι και τοσο τρομερο αρνητικο, απλα αμα γραφτεις θα εχεις παντα την επιλογη για λογιστικο γραφειο)
νομιζω και οι στατιστικολογοι δεν εχουν δικο τους επιμελητηριο???
γενικα αμα καυλωνεις με μαθηματικα τρελα πηγαινε μαθηματικο να γουσταρεις και μετα κανε μεταπτυχιακο, αν απλα σου αρεσουν, πηγαινε στατιστικη να μην κανεις "περιττα" πραγματα! αμα δεν σ αρεσουν τα μαθηματικα τοτε το σπορ δεν ειναι για σενα!
γενικα απο οτι εχω καταλαβει, οι μαθηματικοι τους εχουν τους στατιστικους για πολυ γατακια, κατα την γνωμη μου πολυ αδικως, αλλα τελοσπαντων!
:clapup::clapup::clapup:
θεωρω καλυτερα τις απευθειας σπουδες στατιστικης, γιατι θα εισαι ενα βημα πιο μπροστα (σε περιπτωση που θες στατιστικη στανταρ) δηλαδη απο μαθηματικο θα θες 2 μεταπτυχιακα, ενα βασικο στατιστικη, και ενα πιο εξειδικευμενο, δημογραφια , ιατρικη κτλ κτλ
καθε ενα μεταπτυχιακο ειναι να φανταστω στην καλυτερη 1 χρονος(παραπανω) σωστα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
πολυ ενδιαφερον σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση
(αν δεν σου ειναι κοπος,bold,ποσοι και πιοι κυκλοι υπαρχουν??? )
οκ καταλαβα δλδ τα οικονομικα μαθημαρα;)




σαν προγραμμα σπουδων εχει ομοιτητες με το μαθηματικο???
νομιζω και οι στατιστικολογοι δεν εχουν δικο τους επιμελητηριο???
:clapup::clapup::clapup:
καθε ενα μεταπτυχιακο ειναι να φανταστω στην καλυτερη 1 χρονος(παραπανω) σωστα????

Αρχικά στο προπτυχιακο προγραμμα υπαρχουν οι εξης διαφορες:
-Στο στατιστικο γινονται απο το 1ο εξαμηνο μαθηματα στατιστικης ενω απο τον μαθηματικο πρεπει να παρεις αναλογη κατευθυνση
-Εχω την εντυπωση πως απο το τμημα των μαθηματικων χρειαζεται και ενα μεταπτυχιακο στην στατιστικη για να φτασεις στο ιδιο επιπεδο.Βεβαια ο μαθηματικος θα εχει γνωσεις και σε αλλα πεδια
-Απο το στατιστικο εχεις καλυτερη προσβαση σε μαθηματα οικονομικου-χρηματοικονομικου,μαρκετινκ,λογιστικη κλπ αφου ανηκει στο πεδιο των οικονομικων σχολων
-Στο μαθηματικο φανταζομαι δεν διδασκονται τοσα στατιστικα πακετα
-Το μαθηματικο ειναι πιο δυσκολο και απαιτητικο(κανουν και περισσοτερη υποχρεωτικη θεωρια)
Στον τομεα εργασιας-προσληψης οι διαφορες οπως τις αντιλαμβανομαι είναι:
-Στην Ελλάδα πιστευω εχει αβανταζ ο στατιστικος.Γιατι λογικα θα εχει γνωσει απο πακετα,και οικονομικα μαθηματα.Επισης σκεψου 2 αποφοιτους.Εναν μαθηματικο και εναν στατιστικο.Ο πρωτος θα χρειαστει περισσοτερο ενα μεταπτυχιακο στην στατιστικη για να δουλεψει στον αντιστοιχο τομεα.Ο δευτερος μπορει να αναλωσει τον χρονο του σε ενα αλλου ειδου μεταπτυχιακο.
-Γραφεται σε οικονομικο επιμελητηριο
-Στο εξωτερικο πιστευω τα 2 επαγγέλματα έχουν ελάχιστες διαφορές

Συμπερασμα:Αν καποιος του οποιου του αρεσουν τα μαθηματικα αλλα τον κεντριζει πολυ περισσοτερο η στατιστικη ,εγω θα του προτεινα να παει στατιστικη. Ενα παραδειγμα.Σκεψου εναν απο ΟΔΕ και εναν απο ΛΟΧΡΗ.Και οι 2 μπορουν να γινουν λογιστες.Ποιος εχει το αβανταζ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top