Ιδιαίτερα ή φροντιστήριο αγγλικών;

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κοίτα, αν είσαι σε ένα καλό επίπεδο μπορείς να κάνεις εντατικό μάθημα και να δοκιμάσεις να δώσεις για Lower τον Μάιο, και μετά από 1 ή 1,5 χρόνο φουλ μάθημα να δώσεις για Proficiency. Αλλιώς Lower τον Νοέμβριο και Proficiency σε 1-1,5 χρόνο.

Το IELTS απ' ό,τι ξέρω αναγνωρίζεται μόνιμα από τον ΑΣΕΠ αλλά στον ιδιωτικό τομέα το Proficiency είναι μονόδρομος.

Επίσης αν δώσεις IELTS τώρα και κάτι συμβεί και δεν πας στο πανεπιστήμιο μέσα στα επόμενα 2 χρόνια, τότε θα πρέπει να ξαναδώσεις.

Η βαθμολογία 6 έχει μεγάλη διαφορά από τη βαθμολογία 7,5. Αν είσαι κοντά στο Lower (επίπεδο Β1), στο IELTS είσαι γύρω στο 3,5-4,5 δηλαδή πολύ μακριά από το 7,5 ενώ και το 6 θέλει δουλίτσα.

To 6 στο IELTS είναι το ανώτερο επίπεδο του Lower (ας πούμε σαν να πάρεις Lower με Α), 6,5-7 είναι το Advanced (C1 - 1 χρόνος μετά το Lower) και το 7,5 είναι Proficiency (C2).

Όταν λέμε ένας χρόνος εννοούμε το διάβασμα που θα έκανες και η ύλη που θα κάλυπτες με περίπου 120-180 διδακτικές ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
τιμές στα εξέταστρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι, σόρρυ. Αλλά δεν θα είναι δύσκολο να τις βρεις με ένα ψάξιμο στον Γούγλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αποφάσισα να κάνω εντατικά μαθήματα το καλοκαίρι στα αγγλικά για να τα φρεσκάρω και αργότερα να ενταχθώ σε κάποιο τμήμα προετοιμασίας για lower. Έχει κανείς να προτείνει κάποιο φροντιστήριο(το ιδιαίτερο το απέκλεισα)στο κέντρο του Πειραιά. Με ενδιαφέρει το μάθημα να γίνει με την μορφή ιδιαίτερου και όχι με άλλα άτομα για να καλύψω κενά. Αν δεν θέλει να το αναφέρει δημόσια ας μου στείλει μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ιδιαίτερα είναι η καλύτερη λύση αρκεί ο καθηγητής να κάνει δουλειά , να έχει όρεξη και να αφουγκράζεται τις ανάγκες του μαθητή και το λέω αυτό γιατί είχα πέσει σε περίπτωση καθηγήτριας αγγλικών που ούτε έκθεση δεν ήξερε να διορθώσει αλλά ας όψεται που μου την είχαν συστήσει και περίμενα να τελειώσει η χρονιά να την ξεφορτωθώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αν και αγγλικά έκανα σε φροντιστήριο, ίσως να επέλεγα (τότε) να κάνω ιδιαίτερα τελικά.
Από τη μία στο φροντιστήριο με την παρέα είχαμε γελάσει πολύ και με την καθηγήτρια γενικά είχαμε άνεση και γινόταν ωραίο και ευχάριστο μάθημα, αλλά η ώρα δεν ήταν και πολύ μεγάλη για να καλύψει τα κενά κάποιων.
Γι'αυτό και μόνο τον λόγο θα προτιμούσα τα τελευταία χρονάκια λίγο πριν δώσω τότε να είχα κάνει ιδιαίτερα. Δεν κάναμε σοβαρή εξάσκηση και δεν τα πήγα και πολύ καλά όταν δίναμε (έτσι πιστεύω), παρόλο που το πήρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Επιλογη φροντιστηριου = 1/ ηλικια , θελω να πω οτι οσο μικροτερος τοσο μεγαλυτερα τα οφελη σου πξγαινωντας φροντ.

Οπως καταλαβαινετε πιστευω οτι οσο μεγαλωνεις τοσο καλυτερα τα ιδιαιτερα. Ειδικα για μεγαλους που γυρνανε στα Αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Προσωπικά δεν είμαι κατά ή υπέρ κανενός από τα δύο.Ωστόσο θεωρώ ότι όλοι αυτοί που υποτιμούν τα φροντστήρια έχουν άδικο.Αν ο μαθητής διαβάζει και δεν αφήνει κενά στην ύλη δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα(αναφέρομαι στο φροντιστήριο).Δεν ισχύει το στερεότυπο ότι αν κάνεις ιδιαίτερα θα μάθεις τη γλώσσα ενώ αν κάνεις φροντιστήριο όχι.Κατά την άποψή μου τα περισσότερα εξαρτόνται από την μελέτη του μαθητή και ένα μικρό μερος ευθύνης προσάπτεται στον δάσκαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Προσωπικά δεν είμαι κατά ή υπέρ κανενός από τα δύο.Ωστόσο θεωρώ ότι όλοι αυτοί που υποτιμούν τα φροντστήρια έχουν άδικο.Αν ο μαθητής διαβάζει και δεν αφήνει κενά στην ύλη δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα(αναφέρομαι στο φροντιστήριο).Δεν ισχύει το στερεότυπο ότι αν κάνεις ιδιαίτερα θα μάθεις τη γλώσσα ενώ αν κάνεις φροντιστήριο όχι.Κατά την άποψή μου τα περισσότερα εξαρτόνται από την μελέτη του μαθητή και ένα μικρό μερος ευθύνης προσάπτεται στον δάσκαλο.

Όταν εννοούσα κενά στο φροντιστήριο εγώ εννοούσα απορίες, που ο καθηγητής δεν μπορεί να σου λύσει και μένουν αναπάντητες, και όμως είναι σημαντικές για να κατανοήσεις κάτι.
Ναι ευθύνεται ο μαθητής κατά μεγάλο μέρος και όλα εξαρτώνται από το διάβασμα που θα κάνει αλλά με τον καθηγητή στο ιδιαίτερο υπάρχει αμεσότητα και μερικές φορές ρωτάς πιο άνετα και σε μια ώρα μόνος λύνεις περισσότερες δικές σου απορίες, παρά λιγότερες όπως στο φροντιστήριο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Προετοιμασία για το lower κάνω μόνη μου, σε φροντιστήριο μεν, σαν ιδιαίτερα δε.
Μου λείπει το οτι ήμουν σε τμήμα με άλλα παιδιά, αλλά έτσι προχωράω γρηγορότερα, βγάζω περισσότερη ύλη και καλύπτω εύκολα τυχόν κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν αρκετές επιλογές. Κοίταξα και στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση, στο Βρετανικό Συμβούλιο, σε φροντιστήρια κτλπ. Επειδή με ενδιαφέρει να πάρω κάποια στιγμή(όσο το δυνατόν πιο σύντομα)πτυχίο αγγλικών θέλω κάτι που να με καλύψει. Για τα δύο πρώτα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά θέλει αρκετά χρήματα και στην τελική δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει να αποκτήσω σχετικά γρήγορα το δίπλωμα που θέλω. Επειδή αναφέρθηκα σε φροντιστήριο σκεφτόμουν αποκλειστικά το μάθημα με την μορφή ιδιαίτερου. Καλύπτεις τα κενά αρκετά γρήγορα, λύνεις απορίες κτλπ. Το ιδιαίτερο για μένα θα ήταν η καλύτερη λύση αλλά δεν θέλω να ''μπλέξω'' με καθηγητές που δεν μπορούν να αποδώσουν.(Την έχω πάθει στο παρελθόν και ήταν και ο λόγος που στο τέλος δεν μπόρεσα να δώσω για κάποιο δίπλωμα). Οπότε όποιος μπορεί να προτείνει κάποιο καλό φροντιστήριο για ιδιαίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έχω βρεθεί με ιδιαίτερα τόσο μα τόσο χάλια που πιστεύω θα υπήρχαν 100 καλύτερα φροντιστήρια.

Πάντως το ιδιαίτερο συνήθως είναι καλύτερο αλλά και πιο ακριβό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τα ιδιαίτερα είναι πολύ καλύτερα απ' ότι τα φροντιστήρια και μερικές φορές βγαίνουν και πιο οικονομικά.Λοιπόν ακούστε την ιστορία μου.Φέτος είμαι β' γυμνασίου και στην 6η δημοτικού (πριν από τρία χρόνια δηλαδή) πήγαινα στο φροντιστήριο της γειτονιάς μου στην τάξη B' Senior (νομίζω πως είναι Α2-Β1 ή κάπου εκεί).Ωστόσο, μου φαίνονταν πολύ εύκολα τα μαθήματα και ήξερα ήδη τα περισσότερα πράγματα από τη γραμματική και το λεξιλόγιο (αυτά δηλαδή που θα κάναμε μέχρι τον Ιούνιο...).Έτσι λοιπόν η μητέρα μου ζήτησε από το φροντιστήριο να κάνω κάποια εξτρά μαθήματα αν γίνεται και να πάω στην επόμενη τάξη στο δεύτερο τρίμηνο (να πάω δηλαδή στη C' Senior) το φροντιστήριο όμως το αρνήθηκε (όπως το είχε αρνηθεί και παλιότερα) κ έτσι οι γονείς μου ξεκίνησαν να σκέφτονται για ιδιαίτερα.Την ίδια περίοδο μία ξαδέρφη μου με μία φίλη της είχαν φύγει μαζί πριν από λίγες μέρες από το ίδιο φροντιστήριο κ έκαναν ιδιαίτερα.Έτσι έφυγα κ εγώ και ξεκίνησα ιδιαίερα με την ίδια καθηγήτρια τον Οκτώβριο.Τελείωσα τη B' Senior το Δεκέμβριο (σε 2-3 μήνες δηλαδή και με χαλαρούς ρυθμούς), τη C' Senior δεν τη διδάχθηκα ποτέ γιατί η καθηγήτριά μου θεώρησε πω δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο να δω και πως απλώς θα χάναμε χρόνο.Έτσι τον Ιανουάριο ξεκίνησα μαζί της την Pre-Lower που νομίζω ότι είναι περίπου Β1+ , την οποία τελείωσα το καλοκαίρι και χωρίς πολύ διάβασμα.Τέλος το πρώτο τρίμηνο της α' γυμνασίου κάναμε μόνο practice tests και το Δεκέμβριο έδωσα το PTE B2 και το ΚΠΓ Β.Λοιπόν, πήρα το πρώτο με pass with merit και το δεύτερο με 87% (Β2)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν αρκετές επιλογές. Κοίταξα και στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση, στο Βρετανικό Συμβούλιο, σε φροντιστήρια κτλπ. Επειδή με ενδιαφέρει να πάρω κάποια στιγμή(όσο το δυνατόν πιο σύντομα)πτυχίο αγγλικών θέλω κάτι που να με καλύψει. Για τα δύο πρώτα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά θέλει αρκετά χρήματα και στην τελική δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει να αποκτήσω σχετικά γρήγορα το δίπλωμα που θέλω. Επειδή αναφέρθηκα σε φροντιστήριο σκεφτόμουν αποκλειστικά το μάθημα με την μορφή ιδιαίτερου. Καλύπτεις τα κενά αρκετά γρήγορα, λύνεις απορίες κτλπ. Το ιδιαίτερο για μένα θα ήταν η καλύτερη λύση αλλά δεν θέλω να ''μπλέξω'' με καθηγητές που δεν μπορούν να αποδώσουν.(Την έχω πάθει στο παρελθόν και ήταν και ο λόγος που στο τέλος δεν μπόρεσα να δώσω για κάποιο δίπλωμα). Οπότε όποιος μπορεί να προτείνει κάποιο καλό φροντιστήριο για ιδιαίτερα...

Απ'ό,τι έχω ακούσει δεν συμφέρει να πας στην Ελληνοαμερικανική Ένωση ή στο Βρετανικό συμβούλιο.Λέγεται ότι δεν καλύπτεαι γρήγορα η ύλη για οικονομικά συμφέροντα.Δεν ξέρω αν ισχύει ωστόσο θα σου πρότεινα να πάς σε κάποιο φροντηστήριο ή να κάνεις ιδιαίτερα με κάποιο καθηγητή σχετικό με αυτούς τους φορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τον τρόπο επιλογής φροντιστηρίου(κριτήρια) ή αν είναι προτιμότερο να κάνω ιδιαίτερα και εκεί πως να διαλέξω.

Είμαι 25 χρονών,έχω αλλάξει 5 καθηγητές σε ιδιαίτερο,έχω δώσει για lower 3 φορές(2 στην Γ' λυκείου και μία τον Μάιο που μας πέρασε) και δεν έχω καταφέρει ακόμα να το πάρω...:(

Δεν θα αντέξω και 4ρτη αποτυχία,βρήκα ένα παλιό φροντιστήριο από το 1970 και πολύ φθηνό με ευρωπαϊκό πρόγραμμα σπουδών όπως λέει,αλλά φοβάμαι να πάω...:/:

120e/μήνα=4.5 ώρες/εβδομάδα,το τμήμα 5-6 ατόμων ο καθηγητής παλιός(πρέπει να'ναι 58-60) με άριστη προφορά,δυνατός πολύ.

Σας ακούω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως είτε φρορντιστήριο διαλέξεις είτε ιδιαίτερο πρέπει να καταβάλλεις κι εσύ τις προσπάθειες σου , τώρα για μένα σου συνιστώ να βρεις κάποιον καθηγητή για ιδιαίτερο που να έχει εγγυημένη πείρα/εμπειρία να σε αναλάβει εξατομικευμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
120e/μήνα=4.5 ώρες/εβδομάδα,το τμήμα 5-6 ατόμων ο καθηγητής παλιός(πρέπει να'ναι 58-60) με άριστη προφορά, δυνατός πολύ.
Όλα αυτά καλά ακούγονται. Το ότι ο καθηγητής είναι δυνατός, πού το βασίζεις; Τα αποτελέσματά τους στις εξετάσεις πώς είναι; Έχεις μιλήσει με παλιούς μαθητές τους; Για σένα τι προτείνουν δεδομένου ότι έχεις δώσει και έχεις κοπεί τόσες φορές; Σου έδωσαν κάποιο placement test να κάνεις;

Για μένα το γεγονός ότι δίνεις και ξαναδίνεις χωρίς επιτυχία δείχνει ότι ενδεχομένως να έχεις βασικά κενά που δεν έχουν καλυφθεί. Με αυτό το σκεπτικό δεν ξέρω αν το να μπεις σε ένα τμήμα προετοιμασίας είναι η καλύτερη λύση, ειδικά αν τα υπόλοιπα παιδιά του τμήματος είναι δουλεμένα και έχουν ομοιγενές επίπεδο. Αλλά λύση δεν είναι να βρεις απλά καθηγητή για να κάνετε practice tests. Θα πρότεινα coursebook και γραμματική από την αρχή.

Το πλεονέκτημα του φροντιστηρίου έναντι του ιδιαίτερου είναι ότι θα μπορέσεις να κάνεις περισσότερες ώρες μάθημα με τα ίδια λεφτά, συνεπώς θα εκτεθείς περισσότερο στη γλώσσα (περισσότερο listening, περισσότερο speaking κλπ.). Το πλεονέκτημα του ιδιαίτερου είναι ότι θα μπορέσεις να δουλέψεις τα κενά σου με εξατομικευμένη διδασκαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα,γενικώς πάντως στο φροντιστήριο μου πούλησαν πολύ σίγουρη επιτυχία και ότι ακολουθούν την ευρωπαϊκή οδό εκμάθησης και άλλα τέτοια...

Το σίγουρο είναι πως έχω τα κενά μου,με την τελευταία μου καθηγήτρια (ιδιαίτερο) ξεκίνησα με tests,tests έκανα γύρω στα 50 αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα.

Κοίτα ήταν ο πρώτος καθηγητής Έλληνας που συνάντησα με ικανότητα να του μιλάς στα ελληνικά και να σου απαντάει στα Αγγλικά και δεν είπε λέξη ελληνικά,ήτα σοκαριστικό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Χαχαχαχα μάλλον δεν έχουν πέσει πολλοί καλοί καθηγητές στο δρόμο σου ;)

Τα τεστ, τεστ, ατελείωτα τεστ είναι εντελώς λάθος κίνηση για αδύναμους μαθητές. Σκέψου ότι τους δικούς μου τους στέλνω με 10-12 τεστ. Είναι υπεραρκετά για εξάσκηση αλλά πρέπει να τα δουλεψεις σωστά.

Η ευρωπαϊκή οδός εκμάθησης ποια είναι;

Τεσπα, εγώ προτείνω να πας σε άλλα 2-3 φροντιστήρια να τους δεις και να μιλήσεις και σε όποιο σου κάνει κλικ να γραφτείς. Μην προπληρώσεις τα δίδακτρα, παρακολούθησε τον πρώτο μήνα και αν μείνεις ικανοποιημένος και δεις ότι μαθαίνεις, συνέχισε, αλλιώς ψάξε αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top