[Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Από τη στιγμή που οι περισσότερες σχολές σου ανήκουν στο 4ο πεδίο και είναι πολυτεχνείο, στη θέση σου θα πήγαινα τεχνολογική και όχι λόγω ΑΟΔΕ ή ευκολίας.
Και ξέρεις γιατί;
Έστω ότι μένεις θετική κατεύθυνση ωραία; ωραία. Δίνεις πανελλήνιες. Βγάζεις πολλά μόρια και μπαίνεις πολυτεχνείο μιας και εκεί φαίνεται ότι τείνεις. Στον 1ο, 2ο χρόνο θα θες να φύγεις. Και ξέρεις γιατί; Γιατί τα μισά και μαθήματα στηρίζονται στον προγραμματισμό κυρίως στους ΗΜΜΥ συμβαίνει αυτό.
Εγώ χωρίς πολλά πολλά θα σου πω το εξής. Καταστάλαξε στη σχολή που θες περισσότερο και με βαση τι θα σε βοηθήσει στις σπουδές σου και όχι απλά να βγάλεις το 20 διάλεξε και κατεύθυνση.
Ότι και καλά, αυτό που κάνουν στην Γ' λυκείου είναι προγραμματισμός και αν δεν το κάνουν, θα έχουν έλλειμμα όταν πάνε στο Πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
συμφωνω με τον φιλο exc και επισης οτι στα 2 πρωτα χρονια κυριως κανουμε και πολυ προγραμματισμο,2-(αν τα επιλεξεις αντε και )3 max μαθηματα το εξαμηνο και πολλα ατομα δεν ξερουν τπτ καθως δεν νοιαζονται για pc αλλα μονο για ενεργειακα μαθηματα(θερμοδυναμικη κτλπ)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
τουλάχιστον ΄όταν θα πάνε στο πανεπιστήμιο θα ξέρουν τι θα πει αλγόριθμος.Και θεωρητικά θα ξέρουν τι παίζει...γιατί το μόνο πρόβλημα του ΑΕΠΠ στο σχολείο είναι ότι γίνεται θεωρητικά.Δεν σημαίνει ότι δεν παίρνεις κατι.
Μπα δεν ισχύει. Να είσαι σίγουρη ότι τους ξεκινούν από την αρχή και τους δίνουν αρκετά βοηθήματα για να μάθουν τα βασικά πριν προχωρήσουν.
Εγώ από θετική ήμουν και παρακολούθησα απρόσκοπτα προγραμματισμό, όπως και τα παιδιά της τεχνολογικής παρακολούθησαν απρόσκοπτα χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
δεν ξέρω τι ισχύει στις σχολές σας αλλά στο φυσικό του ΑΠΘ που τυγχάνει να έχω προσωπική εμπειρία δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Φυσικό ΕΚΠΑ εδώ και ήμουν από θετική.
Αφού έμαθα εγώ προγραμματισμό που δεν με ενδιέφερε και ιδιαίτερα, τότε μπορεί να μάθει και ο άλλος στο ΗΜΜΥ που θα τον ενδιαφέρει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αν δεν θέλει κάποιος να γίνει Γιατρός,Βιολόγος ή Χημικός, δεν αξίζει η Θετική.
Κάνει τον κύκλο έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ΑΕΠΠ δεν μπορει να θεωριθει βασης προγραμματισμου, μια χαρα θα τα παει και καποιος απο θετικη! 3 πραγματακια ειναι το ΑΕΠΠ, μεσα σε ενα μαθημα διδασκετε ανετα σε πανεπηστιμειο/πολυτεχνειο, απλα με την χρηση καποια πραγματικης γλωσσας...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iEmma

Νεοφερμένος

Η iEmma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ειμαι θετικη αλλα δεν ενδιαφερομαι για τις ιατρικες σχολες. Μ'αρεσει ομως η βιολογια και η χημεια και θα ηθελα να ασχοληθω με αυτα στο μελλον. Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η τεχνολογικη και γιαυτο σκεφτομαι να συνεχισω θετικη. Πολλοι μου λενε οτι ειναι αρκετα δυσκολα και οτι αν δεν εχω στοχο να γινω γιατρος θα φαω το κεφαλι μου τζαμπα... πιστευετε οτι οντως κανω βλακεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ειμαι θετικη αλλα δεν ενδιαφερομαι για τις ιατρικες σχολες. Μ'αρεσει ομως η βιολογια και η χημεια και θα ηθελα να ασχοληθω με αυτα στο μελλον. Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η τεχνολογικη και γιαυτο σκεφτομαι να συνεχισω θετικη. Πολλοι μου λενε οτι ειναι αρκετα δυσκολα και οτι αν δεν εχω στοχο να γινω γιατρος θα φαω το κεφαλι μου τζαμπα... πιστευετε οτι οντως κανω βλακεια??
Και εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα, αφού σ αρέσουν η βιολογία και η χημεία εγώ λέω να πας θετική:) Δεν χρειάζεται κάτι άλλο...ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρουν και τα μαθήματα της τεχνολογικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iEmma

Νεοφερμένος

Η iEmma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα, αφού σ αρέσουν η βιολογία και η χημεία εγώ λέω να πας θετική:) Δεν χρειάζεται κάτι άλλο...ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρουν και τα μαθήματα της τεχνολογικής
ακριβως αυτο σκεφτομαι και εγω:ρ αλλα απτην αλλη η βιολογια και η χημεια εχουν προοπτικες μονο στο εξωτερικο απ'οσο ξερω...ετσι δεν ειναι? εννοω αν θελει καποιος να γινει κατι περα απο καθηγητης πανεπιστημιου πρεπει να δουλεψει εξω και εγω θελω να παραμεινω στην ελλαδα. ποιες ειναι οι επιλογες μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ακριβως αυτο σκεφτομαι και εγω:ρ αλλα απτην αλλη η βιολογια και η χημεια εχουν προοπτικες μονο στο εξωτερικο απ'οσο ξερω...ετσι δεν ειναι? εννοω αν θελει καποιος να γινει κατι περα απο καθηγητης πανεπιστημιου πρεπει να δουλεψει εξω και εγω θελω να παραμεινω στην ελλαδα. ποιες ειναι οι επιλογες μου?
ε περίμενε, πρέπει να σκεφτείς πιο συγκεκριμένα σχολές. ψάξε και για τα ανάλογα θέματα, σίγουρα θα βρεις απαντήσεις:)
εγώ πάντως δεν το μετάνιωσα που πήγα θετική, οκ ζορίστηκα με βιολογία κυρίως(και χημεία) αλλά τα προτιμούσα σαν μαθήματα..ναι φαίνεται και από τη σχολή μου:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ειμαι θετικη αλλα δεν ενδιαφερομαι για τις ιατρικες σχολες. Μ'αρεσει ομως η βιολογια και η χημεια και θα ηθελα να ασχοληθω με αυτα στο μελλον. Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η τεχνολογικη και γιαυτο σκεφτομαι να συνεχισω θετικη. Πολλοι μου λενε οτι ειναι αρκετα δυσκολα και οτι αν δεν εχω στοχο να γινω γιατρος θα φαω το κεφαλι μου τζαμπα... πιστευετε οτι οντως κανω βλακεια??
κι εγω ακριβως το ιδιο με εσενα:) αρχιτεκτονικη θελω αλλα ειμαι θετικη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iEmma

Νεοφερμένος

Η iEmma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ε περίμενε, πρέπει να σκεφτείς πιο συγκεκριμένα σχολές. ψάξε και για τα ανάλογα θέματα, σίγουρα θα βρεις απαντήσεις:)
εγώ πάντως δεν το μετάνιωσα που πήγα θετική, οκ ζορίστηκα με βιολογία κυρίως(και χημεία) αλλά τα προτιμούσα σαν μαθήματα..ναι φαίνεται και από τη σχολή μου:whistle:
ναι το εχω ψαξει και για εδω και για εξωτερικο;) για το erasmus κυριως:P εσυ στη σχολη σου τι ακριβως κανετε? ποιες προοπτικες καριερας υπαρχουν απο εκει ας πουμε? :hmm:

κι εγω ακριβως το ιδιο με εσενα:) αρχιτεκτονικη θελω αλλα ειμαι θετικη;)
χαχα και εγω αρχιτεκτονικη ήθελα αρχικα αλλα πηγα θετικη και τωρα δε θελω πλεον γτ με κερδισε η βιολογια:);) δεν αντεχω το ΑΟΘ και τις εφαρμογες υπολογιστων! :blink: Σοβαρα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ναι το εχω ψαξει και για εδω και για εξωτερικο;) για το erasmus κυριως:P εσυ στη σχολη σου τι ακριβως κανετε? ποιες προοπτικες καριερας υπαρχουν απο εκει ας πουμε? :hmm:


χαχα και εγω αρχιτεκτονικη ήθελα αρχικα αλλα πηγα θετικη και τωρα δε θελω πλεον γτ με κερδισε η βιολογια:);) δεν αντεχω το ΑΟΘ και τις εφαρμογες υπολογιστων! :blink: Σοβαρα:P:P
ΑΟΔΕ εννοεις, οχι ΑΟΘ;)
κι εγω για αυτο τον λογο πηγα θετικη!:D δεν εχουμε τεχνολογικη 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
ειμαι θετικη αλλα δεν ενδιαφερομαι για τις ιατρικες σχολες. Μ'αρεσει ομως η βιολογια και η χημεια και θα ηθελα να ασχοληθω με αυτα στο μελλον. Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η τεχνολογικη και γιαυτο σκεφτομαι να συνεχισω θετικη. Πολλοι μου λενε οτι ειναι αρκετα δυσκολα και οτι αν δεν εχω στοχο να γινω γιατρος θα φαω το κεφαλι μου τζαμπα... πιστευετε οτι οντως κανω βλακεια??

Εάν σου αρέσουν τότε καλά κάνεις και ακουλοθείς θετική. Η θετική δεν είναι μόνο για τις Ιατρικές δλδ αμάν αυτά τα στερεότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί αυτή τη διαμάχη Θετικών Θεωρητικών.Και τα δύο είναι σημαντικά και τα δύο συντείνουν στο να κάνουν τον άνθρωπο πιο ολοκληρωμένο.Ο συνδυασμός αυτών των δύο επιστήμων κάνει τον άνθρωπο πιο δυνατό.Δεν νοείται Έλληνας που να μην γνωρίζει την ιστορία αν όχι της Ευρώπης της ΧΏΡΑΣ ΤΟΥ.Δεν νοείται Έλληνας να μην ξέρει να μιλάει τη Γλώσσα του και να λέει ότι δεν χρησιμοποιεί τα αρχαία ενώ τα χρησιμοποιεί ΚΑΘΕ στιγμή.Δεν μπορείς να [περηφανεύεσαι για την Ακρόπολη και να μην ξέρει για πιο λόγο υπάρχει ή ποιοι τον χτίσανε.Από την άλλη κάποια στιγμή κάποιος θα χρησιμοποιήσει μια εξίσωση για τους λογαριασμούς του.Όχι όρια και ολοκληρώματα που είναι ανώτατα μαθηματικά αλλά έστω τα βασικά. Ότι όταν δίνει ένας γονιός κατευθείαν αντιβιοτικό στο παιδί του δεν πρέπει.Να μην ξέρει τον κόσμο του τον ίδιο ,Πχ ότι τα τζάμια που σπάγανε όταν ήταν ένας άφωνος στις ταινίες δεν είναι μύθος.Ότι το μονοξείδιο του άνθρακα σε στέλνει πολύ σύντομα.Παράδειγμα τα παιδιά στη Λάρισα που πέθαναν.Πολλές γνώσεις των θετικών επιστημών είναι και θέμα επιβίωσης.Άνθρωπος είχε καθρεφτάκι μαζί του και είχε εγκλωβιστεί και καθώς ήξερε πράγματα για την οπτική και με την ανάκλαση του φωτός σε ένα γυαλί που βρήκε κατάφερε να τον δει το ελικόπτερό.Οι μονωτές δεν μπορεί να πιάσεις κάποιον που έχει υποστεί ηλεκτροπληξία με γυμνά χέρια.Α και για κάποιους θετικούς έχετε κάτσει να λύσετε άγνωστο στα αρχαία ? Και προς τπους θεωρητικούς που είναι λάτρεις του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.Ο Πυθαγόρας,ο Ευκλείδης ή ο Θαλής αρχαίοι Έλληνες δεν είναι?Δεν αξίζουν και αυτή το σεβασμό κάποιον θεωρητικών?Αυτά από ένα θετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

angelofdeath

Νεοφερμένος

Η angelofdeath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα!
Ειμαι μαθητρια της Γ' Λυκειου και παω θετικη κατευθυνση. Παρολα αυτα, σκεφτομαι να αλλαξω κατευθυνση τον Σεπτεμβριο και να παω τεχνολογικη, μιας και ακουω συνεχεια οτι οποιος δεν θελει Ιατρικη ειναι καλυτερο να παει τεχνολογικη αφου η θετικη θεωρειτε πιο δυσκολη. Ομως, υπαρχει το προβλημα του μαθηματος ΑΕΠΠ. Ο προγραμματισμος, γενικα, ειναι ενα μαθημα ευκολονοητο που αμα εισαι καλος μαθητης το καταλαβαινεις ή πρεπει και να το "εχεις"? Και επισεις, αξιζει να μεινω θετικη ή θα ηταν καλυτερο να παω τεχνολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida k

Νεοφερμένος

Η elpida k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Πηγαίνω δευτέρα Λυκείου και έχω επιλέξει Τεχνολογική κατεύθυνση.Πιστεύετε πως για μία μόνο σχολή του τρίτου πεδίου αξίζει να πάω Θετική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Όλοι στη θετική για μία πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida k

Νεοφερμένος

Η elpida k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
έχουν όμως στο μυαλό τους γενικότερα τις ιατρικές σχολές.Εγώ όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
έχουν όμως στο μυαλό τους γενικότερα τις ιατρικές σχολές.Εγώ όχι

Και εγώ τεχνολογική κατεύθυνση είμαι και ενδιαφέρομαι για παραϊατρικά επαγγέλματα (3 πεδίο). Πόσα μόρια χρειάζεσαι στο περίπου για να μπεις στη σχολή που σε ενδιαφέρει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top