Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Γεια σας,

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για τις σπουδές ιατρικής στην Γαλλία. Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής εκεί, μήπως θα μπορούσε να μας πει κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το κόστος ενοικίων/συγγραμάτων κλπ, την δυσκολία των μαθημάτων σε σχέση με τις άλλες χώρες, τα μαθήματα, τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γαλλίας και γενικότερα πληροφορίες που δεν βρίσκεις εύκολα μέσω του διαδικτύου??

Υ.Γ. Διάβασα πως μόνο το 17% των υποψηφίων περνάει στο 2ο έτος της σχολής και ανάμεσα στους υποψηφίους είναι και Γάλλοι. Άρα οι πιθανότητες να περάσει κάποιος ξένος είναι εξαιρετικά μικρές. Ισχύει αυτό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γεια σας,

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για τις σπουδές ιατρικής στην Γαλλία. Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής εκεί, μήπως θα μπορούσε να μας πει κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το κόστος ενοικίων/συγγραμάτων κλπ, την δυσκολία των μαθημάτων σε σχέση με τις άλλες χώρες, τα μαθήματα, τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γαλλίας και γενικότερα πληροφορίες που δεν βρίσκεις εύκολα μέσω του διαδικτύου??

Υ.Γ. Διάβασα πως μόνο το 17% των υποψηφίων περνάει στο 2ο έτος της σχολής και ανάμεσα στους υποψηφίους είναι και Γάλλοι. Άρα οι πιθανότητες να περάσει κάποιος ξένος είναι εξαιρετικά μικρές. Ισχύει αυτό??

https://www.ifa.gr/index.php/el/2010...05-23/2009-03-10-13-41-24/2009-04-07-07-56-46
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γεια σας,

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για τις σπουδές ιατρικής στην Γαλλία. Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής εκεί, μήπως θα μπορούσε να μας πει κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το κόστος ενοικίων/συγγραμάτων κλπ, την δυσκολία των μαθημάτων σε σχέση με τις άλλες χώρες, τα μαθήματα, τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γαλλίας και γενικότερα πληροφορίες που δεν βρίσκεις εύκολα μέσω του διαδικτύου??

Υ.Γ. Διάβασα πως μόνο το 17% των υποψηφίων περνάει στο 2ο έτος της σχολής και ανάμεσα στους υποψηφίους είναι και Γάλλοι. Άρα οι πιθανότητες να περάσει κάποιος ξένος είναι εξαιρετικά μικρές. Ισχύει αυτό??
Μακριά από Σορβώννη. Πολύ μεγάλα ενοίκια, ακριβή ζωή. Το ίδιο ισχύει για Μπορντώ. Η Λιλ έχει καλό πανεπιστήμιο, αλλά η πτήση γίνεται με ανταπόκριση. Δεν πρέπει να υπάρχει απευθείας. Λυών και Μασσαλία έχουν καλές Ιατρικές. Στη Μασσαλία, μάλιστα, το κλίμα θυμίζει Ελλάδα, οπότε θα είναι ευκολότερη η προσαρμογή.
Η Γαλλία είναι μία από τις δυσκολότερες χώρες για σπουδές Ιατρικής και δη Κτηνιατρικής. Όπως αναφέρεις, περίπου το 10-17% των φοιτητών καταφέρνει να περάσει στο 2ο έτος. Έχεις το δικαίωμα να εξεταστείς μέχρι και δύο φορές για την εισαγωγή σου στο 2ο έτος. Αν αποτύχεις, πακετάρεις και επιστρέφεις Ελλάδα.
Επιδόματα δίνονται σε αλλοδαπούς φοιτητές που προέρχονται από χώρες εντός της ΕΕ, αλλά με τον καιρό περιορίζονται λόγω έλλειψης κεφαλαίου. Ακόμα, παραδίδονται ενδοπανεπιστημιακά εντατικά μαθήματα για την εκμάθηση της γλώσσας πριν ή παράλληλα με τις σπουδές.
Επίσης, πολλά τμήματα Ιατρικής έκλεισαν φέτος (για 1-3 χρόνια) λόγω υπερκορεσμού του επαγγέλματος. Δε γνωρίζω ποια είναι αυτά. Γενικά, αυτή είναι γνωστή τακτική της γαλλικής κυβέρνησης.

Ό,τι άλλο θες, ρώτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μακριά από Σορβώννη. Πολύ μεγάλα ενοίκια, ακριβή ζωή. Το ίδιο ισχύει για Μπορντώ. Η Λιλ έχει καλό πανεπιστήμιο, αλλά η πτήση γίνεται με ανταπόκριση. Δεν πρέπει να υπάρχει απευθείας. Λυών και Μασσαλία έχουν καλές Ιατρικές. Στη Μασσαλία, μάλιστα, το κλίμα θυμίζει Ελλάδα, οπότε θα είναι ευκολότερη η προσαρμογή.
Η Γαλλία είναι μία από τις δυσκολότερες χώρες για σπουδές Ιατρικής και δη Κτηνιατρικής. Όπως αναφέρεις, περίπου το 10-17% των φοιτητών καταφέρνει να περάσει στο 2ο έτος. Έχεις το δικαίωμα να εξεταστείς μέχρι και δύο φορές για την εισαγωγή σου στο 2ο έτος. Αν αποτύχεις, πακετάρεις και επιστρέφεις Ελλάδα.
Επιδόματα δίνονται σε αλλοδαπούς φοιτητές που προέρχονται από χώρες εντός της ΕΕ, αλλά με τον καιρό περιορίζονται λόγω έλλειψης κεφαλαίου. Ακόμα, παραδίδονται ενδοπανεπιστημιακά εντατικά μαθήματα για την εκμάθηση της γλώσσας πριν ή παράλληλα με τις σπουδές.
Επίσης, πολλά τμήματα Ιατρικής έκλεισαν φέτος (για 1-3 χρόνια) λόγω υπερκορεσμού του επαγγέλματος. Δε γνωρίζω ποια είναι αυτά. Γενικά, αυτή είναι γνωστή τακτική της γαλλικής κυβέρνησης.

Ό,τι άλλο θες, ρώτα. :)

Σε τι μαθήματα εξετάζεσαι για να περάσεις στο 2ο ετός?? Αν είναι μαθήματα που τα αποστηθίζεις, καλώς...

Όσον αφορά την γλώσσα έχω Delf B2. Τα επιδόματα πάλι είναι ανάλογα και με τα εισοδήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σε τι μαθήματα εξετάζεσαι για να περάσεις στο 2ο ετός?? Αν είναι μαθήματα που τα αποστηθίζεις, καλώς...
Αυτό διαφέρει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Γενικά, οι Ιατρικές θεωρούνται θεωρητικές, κατά κύριο λόγο, σχολές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η αποστήθιση θα βοηθήσει κάποιον να ξεχωρίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αυτό διαφέρει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Γενικά, οι Ιατρικές θεωρούνται θεωρητικές, κατά κύριο λόγο, σχολές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η αποστήθιση θα βοηθήσει κάποιον να ξεχωρίσει.

Απλά για να περάσεις στο 2ο έτος, είναι μια λύση. :/: Και στην ιατρική κάποια πράγματα τα μαθαίνεις αναγκαστικά απ'έξω. Δεν γίνεται να μην αποστηθίσεις, έχει πολλές ονομασίες κλπ. +ότι θα είναι όλα στα Γαλλικά και είναι πολύ δύσκολο να ανταγωνιστείς τους ίδιους τους ντόπιους.

Π.χ. Monpeiller τι μαθήματα έχει? αν γνωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Απλά για να περάσεις στο 2ο έτος, είναι μια λύση. :/: Και στην ιατρική κάποια πράγματα τα μαθαίνεις αναγκαστικά απ'έξω. Δεν γίνεται να μην αποστηθίσεις, έχει πολλές ονομασίες κλπ.

Π.χ. Monpeiller τι μαθήματα έχει? αν γνωρίζεις.
Μακριά από Μονπελιέ. Από τις καλύτερες Ιατρικές της Γαλλίας => την επιλέγουν οι περισσότεροι άριστοι Γάλλοι. Επομένως, καταλαβαίνεις τι ανταγωνσμός θα υπάρχει.
Τα μαθήματα πρέπει να υπάρχουν στην αντίστοιχη ιστοσελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μακριά από Μονπελιέ. Από τις καλύτερες Ιατρικές της Γαλλίας => την επιλέγουν οι περισσότεροι άριστοι Γάλλοι. Επομένως, καταλαβαίνεις τι ανταγωνσμός θα υπάρχει.
Τα μαθήματα πρέπει να υπάρχουν στην αντίστοιχη ιστοσελίδα.

Κατάλαβα, no chance... :P Είναι αρκετά φημισμένο και μια γνωστή σπούδασε φιλολογία (νομίζω) εκεί, γι'αυτό ρώτησα. :P Έλεος πιο εύκολα περνάς με πανελλήνιες, παρά εκεί. :P

Η Γαλλία θα ήταν καλή για ειδικότητα, μεταπτυχιακά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Κατάλαβα, no chance... :P Είναι αρκετά φημισμένο και μια γνωστή σπούδασε φιλολογία (νομίζω) εκεί, γι'αυτό ρώτησα. :P Έλεος πιο εύκολα περνάς με πανελλήνιες, παρά εκεί. :P

Η Γαλλία θα ήταν καλή για ειδικότητα, μεταπτυχιακά κλπ.
Για ειδικότητα είναι όντως μια καλή επιλογή. Ωστόσο, φέτος «έκλεισε» και δε δέχεται άλλους, όπως και πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Αν δεν κάνω λάθος, μόνο κάποιες σκανδιναβικές (π.χ. Σουηδία) δέχονται ακόμα αλλοδαπούς. Αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Τα πράγματα έχουν στενέψει λιγάκι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Για ειδικότητα είναι όντως μια καλή επιλογή. Ωστόσο, φέτος «έκλεισε» και δε δέχεται άλλους, όπως και πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Αν δεν κάνω λάθος, μόνο κάποιες σκανδιναβικές (π.χ. Σουηδία) δέχονται ακόμα αλλοδαπούς. Αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Τα πράγματα έχουν στενέψει λιγάκι. :/:

Υποτίθεται πως αυτοί που αποτυγχάνουν στις πανελλήνιες, αλλά έχουν λεφτά, στρέφονται προς το εξωτερικό για να μπουν κατευθείαν στο πανεπιστήμιο. Αν όμως εκεί είναι 1000 φορές πιο δύσκολα τα πράγματα για να συνεχίσεις την σχολή, τι καταφέρνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Υποτίθεται πως αυτοί που αποτυγχάνουν στις πανελλήνιες, αλλά έχουν λεφτά, στρέφονται προς το εξωτερικό για να μπουν κατευθείαν στο πανεπιστήμιο. Αν όμως εκεί είναι 1000 φορές πιο δύσκολα τα πράγματα για να συνεχίσεις την σχολή, τι καταφέρνουν?
Απλούστατα δεν πηγαίνουν Γαλλία. Υπάρχουν πολλές χώρες με αξιόλογα πανεπιστήμια, που είναι, όμως, ιδιωτικά. Π.χ. Αγγλία*, Τσεχία, Βουλγαρία, Ρουμανία κ.λπ. Εκεί αν μπεις θα τελειώσεις, πράγμα που ασφαλώς δε σημαίνει ότι είναι εύκολες οι σπουδές.

*πρέπει να έχεις περάσει και τα A-levels.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Απλούστατα δεν πηγαίνουν Γαλλία. Υπάρχουν πολλές χώρες με αξιόλογα πανεπιστήμια, που είναι, όμως, ιδιωτικά. Π.χ. Αγγλία, Τσεχία, Βουλγαρία, Ρουμανία κ.λπ. Εκεί αν μπεις θα τελειώσεις, πράγμα που ασφαλώς δε σημαίνει ότι είναι εύκολες οι σπουδές.

Πάντως, άλλο να λες τελείωσα ιατρική στην Γαλλία και άλλο να λες στην Βουλγαρία. :P Έχει μεγαλύτερο κύρος το πρώτο.

*πρέπει να έχεις περάσει και τα A-levels.

Ναι... Άσε που το κόστος ειδικά για Αγγλία και τόσααα χρόνια, είναι απαγορευτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πάντως, άλλο να λες τελείωσα ιατρική στην Γαλλία και άλλο να λες στην Βουλγαρία. :P Έχει μεγαλύτερο κύρος το πρώτο.
Ανάλογα με τις επιδιώξεις σου. Αν π.χ. επιστρέψεις στην Ελλάδα, τα πτυχία είναι ισότιμα (αρκεί να αναγνωρίζονται απο το ΔΟΑΤΑΠ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ανάλογα με τις επιδιώξεις σου. Αν π.χ. επιστρέψεις στην Ελλάδα, τα πτυχία είναι ισότιμα (αρκεί να αναγνωρίζονται απο το ΔΟΑΤΑΠ).

Νομίζω πως αν η χώρα που σπούδασες ανήκει στην Ευρώπη, τα πτυχία αναγνωρίζονται χωρίς εξετάσεις.
Αν πας εξωτερικό δύσκολα επιστρέφεις, πιστεύω.

Γερμανία πιο δύσκολα τα πράγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Νομίζω πως αν η χώρα που σπούδασες ανήκει στην Ευρώπη, τα πτυχία αναγνωρίζονται χωρίς εξετάσεις.
Αν πας εξωτερικό δύσκολα επιστρέφεις, πιστεύω.

Γερμανία πιο δύσκολα τα πράγματα?
Δεν ξέρω πολλά για την αναγνώριση. Το σίγουρο είναι ότι θα φας κάνα τετράμηνο για σφραγίδες και μεταφράσεις.

Απ' όσο γνωρίζω, κάτι παρόμοιο με τη Γαλλία παίζεται κι εκεί. Το αρνητικό ( ; ) και των δύο χωρών η προϋπόθεση της πολύ καλής γνώσης της γλώσσας. Σπάνιο να βρεις αγγλόφωνα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δεν ξέρω πολλά για την αναγνώριση. Το σίγουρο είναι ότι θα φας κάνα τετράμηνο για σφραγίδες και μεταφράσεις.

Απ' όσο γνωρίζω, κάτι παρόμοιο με τη Γαλλία παίζεται κι εκεί. Το αρνητικό ( ; ) και των δύο χωρών η προϋπόθεση της πολύ καλής γνώσης της γλώσσας. Σπάνιο να βρεις αγγλόφωνα τμήματα.

Για Γαλλία έχω το πτυχίο, αλλά την γλώσσα κατά την γνώμη μου μαθαίνεις να την μιλάς άριστα μόνο όταν ζήσεις στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Για Γαλλία έχω το πτυχίο, αλλά την γλώσσα κατά την γνώμη μου μαθαίνεις να την μιλάς άριστα μόνο όταν ζήσεις στο εξωτερικό.
Αυτό εννοείται. Ακόμα και με C1 αντιμετωπίζει κανείς πολλά προβλήματα. Υπάρχει, όμως, μέριμνα για την καλύτερη προσαρμογή των φοιτητών ως προς το γλωσσικό ζήτημα από το εκάστοτε πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
1ον) Οσο και να πληρώνει ο γονιός, πιστεύεις οτι το παιδί αν δε στρωθεί θα τα καταφέρει; Ντάξει, στη Βουλγαρία είναι γνωστό οτι υπάρχουν λαδώματα στα αγγλόφωνα πανεπιστήμια, στα βουλαγαρόφωνα δεν παίζει όμως κάτι τέτοιο λογικά. Φαντάζομαι θα ειναι το ίδιο με τα δικά μας τα κολέγια. Στο ΑΠΘ δε γίνεται να λαδώσεις. Στο κολέγιο αθηνών όλο και κάτι θα γίνεται.
3ον) Γιατί να περάσει 6 χρόνια αέρα; Εχεις πάει Βουλγαρία και ξέρεις τι παίζει; Με την ίδια λογική, οι ξένοι που έρχονται στα ελληνικά πανεπιστήμια να σπουδάσουν (πχ ιατρική), τα ίδια θα λένε και για εδω. «Χαλαρά στην Ελλάδα, λαδάκι και περναώ μάθημα». Είναι έτσι; Οχι. Ε για την Βουλγαρία γιατί να είναι, στα δημόσια πανεπιστήμια;
5ον)Γιατί μπορεί να το γουστάρει. Παιδί απ' την γειτονιά μου πάτωσε στις πανελλήνιες, αλλά βγήκε εξωτερικό και το γουστάρει αυτό που κάνει και τα πάει τέλεια.

Ενα άλλο παράδειγμα. Μια φίλη μου στις πανελλήνιες έγραψε 7000 μόρια. Δε το είχε με τα μαθήματα. Πήγε σε δημόσιο ιεκ νοσηλευτικής. Βρήκε αυτό που της αρέσει. Ούτε φυσικές ούτε μαθηματικά. Θα μου πεις «ε, σιγα, ιεκ είναι, εύκολα τα πράγματα». Μπορεί να είναι εύκολα, αλλά τα περνάει όλα και με άψογο βαθμό.
Λοιπόν λαλίστατε, αρχικά θέτω 5 σημεια εκ των οποίων τρόπον τινά σχολιάζεις τα 3. Ξέρεις στα βουλγαρόφωνα τι παίζει; Με το ''λογικά'' πας να μου τεκμηριώσεις τι; Το τι φαντάζεσαι κράτα το για τον εαυτό σου. Εγώ ξέρω απόφοιτους βουλγαρόφωνων με 10 που φάγανε κόσμο.
Μάλλον στο επόμενο σου επιχείρημα, προσπαθείς να πιάσεις τίποτα στην τύχη. Άτοπος παραλληλισμός, ενώ δεν έχεις ιδέα περί Βουλγαρίας.
Καλή η θέληση, αλλά αν δεν μπορείς να στρωθεις, αστο. Δηλαδή το φυγόπονο αυτό πλάσμα, όταν δει μπροστά του παθολογική ογκολογία, αν δεν του κεντρίσει το ενδιαφέρον, θα πει "καλα γαματο" και ολα καλα;
«ε, σιγα, ιεκ είναι, εύκολα τα πράγματα» ΟΝΤΩΣ και το επίπεδο δεν διαφέρει απο αυτο των 7000 μορίων τόσο πια. Άτοπο επιχείρημα.

Επειδη εχω παει στη Βουλγαρια για σπουδες Ιατρικης αλλα εφυγα , μπορω να σας ενημερωσω επακριβως σχετικα με αυτο το ζητημα.1)Στην Σοφια συγκεκριμενα στα αγγλοφωνα τμηματα υπαρχουν παρα πολλοι Ελληνες(φαρμακευτικη,οδοντιατρικη,ιατρικη),και πιστεψτε με δεν ειναι ολοι του 5 οπως ισχυριζονται καποιοι εδω μεσα.Ειναι πολλα ατομα,που επιασαν ΕΜΠ και γενικα υψηλοβαθμες σχολες,αλλα δεν τους ικανοποιουσε τιποτε αλλο περαν της ιατρικης,συνηθως ειναι ατομα που εχουν πορωση για την ιατρικη,ενα αλλο ποσοστο ειναι οι γονεις τους γιατροι και στελνουν τα παιδια τους εκει,συνηθως απο Βορεια Ελλαδα,ενα ποσοστο ειναι οντως ατομα που εγραψαν κατω απο 10 στις πανελλαδικες,ΟΜΩΣ πολλοι απο αυτους αποδιδουν καλυτερα απο εναν με 20 στις πανελλαδικες,και εχω δει πολλες περιπτωσεις και με παιδια που εχω ακομα παρτιδες καθως και ατομα απο θεωρητικη που πηγαν ιατρικη ΚΙ ΟΜΩΣ τα καταφερνουν ,τα μαθηματα δεν ειναι πιο ευκολα στη Βουλγαρια απο τι εδω,αλλωστε πρεπει να διαβαζουν στα Αγγλικα τα μαθηματα,και εκτος αυτου,και εδω ειναι το οξυμωρο,το εκπαιδευτικο τους συστημα ειναι καλυτερο,διοτι αν δεν περασεις καποια μαθηματα μεχρι και την εξεταστικη του καλοκαιριου διαγραφεσαι,μπορεις να μεταφερεις μονο 2 νομιζω.Εδω περα,ξερετε πολυ καλα πως ειναι....,Το κοστος των διδακτρων αυξηθηκε απο το 2012-13 απο τ 6000 Ε τ χρονο για την ιατρικη στο 8000 για τ αγγλοφωνο,το ενοικο σπιτιου κυμενεται απο 150 Ε-500Ε για lux καταστασεις,εγω πληρωνα 250 Ε,το φαγητο ειναι μιση τιμη απο τι εδω αλλα ειναι και μιση ποσοτητα :D,(ειχα παει μια φορα να παρω ενα καταιφι και το βλεπα απο πανω και νομιζα οτι ειχε βαθος και αν και ηταν μιση τιμη απο δω ηταν χαλια ,κακης ποιοτητας και πολυ πολυ μικρο).Οπως καταλαβαινετε,το να ζησεις στη Βουλγαρια θελει κοτσια,και αν δεν τ θελεις πραγματικα δε μπορεις να ζησεις και να σπουδασεις εκει,δεν ειναι μονο η οικονομικη δυνατοτητα,γιαυτο δε μπορω να ακουω κατι αρλουμπες σχετικα με τ βαθμο των πανελληνιων ,δεν εχουν νοημα αυτα!Οταν πας στο εξωτερικο 18 χρονων οπως εγω και σ λειπει η χωρα σου θα σ πω εγω!Οι Βουλγαροι αλλωστε,δεν ειναι καθολου φιλικοι,και ειναι βαριεστημενοι και καταθλιπτικοι,και ναι σε ορισμενες περιπτωσεις λαδωνονται,οπως και στην Ελλαδα της διαφθορας φιλε,οπου δεν υπαρχει ελεγχος,αλλα εκει δεν πανε οι πλουσιοι που θα χωσουν το δεκαχιλιαρο,αυτοι πανε Αγγλιες και Harvard καταστασεις.Αυτοι που σπουδαζουν εδω περα ιατρικη και εχουν κομπλεξ με τα παιδια που σπουδαζουν στο εξωτερικο ,μην τρωγονται με τα ρουχα τους,αναγνωριζεται κανονικα απο ΔΟΑΤΑΠ,γτ ειναι ευρωπαικη χωρα,και σαν επιπεδο στις καταταξεις τουλ της Σοφιας ειναι υψηλο.Και μαλιστα εχουν καλυτερα προσοντα απο τι εδω,καθως διαβαζοντας την υλη στα αγγλικα,πιστεψε με πανδυσκολο γτ και γ μενα ηταν,μπορουν να κανουν καλυτερα μεταπτυχιακα και τους ζητανε πολυ οι Γερμανοι!
Λοιπόν με έπεισες. Θέλω να γίνω ενας ΗΡΩΑΣ. Θα πάω στην πολύ μακρινή και αφιλόξενη Βουλγαρία, που κανεις δεν θα μου κανει ταμεναδες επειδη αφηνω χρημα. Δεν θα κάνω σαν κάτι μαλάκες που θέλαν μονο Ιατρικη, γραψανε 18.300 και ξαναδωσαν πανελληνιες. Αυτοι ειναι losers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε φοιτητές ιατρικής Ελλάδος και σχολών εξωτερικού ο πιο καλός επαγγελματίας θα επιβιώσει στην αγορά εργασίας οπότε δε χρειάζεται να μαλώνετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top