Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στις ΗΠΑ η Ιατρική είναι σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

:confused: ως μεταπτυχιακό της βιολογίας ξέρω γω;

για φαρμακευτική/οδοντιατρική/κτηνιατρική το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
:confused: ως μεταπτυχιακό της βιολογίας ξέρω γω;

για φαρμακευτική/οδοντιατρική/κτηνιατρική το ίδιο;
Αν θυμάμαι καλά, πας Ιατρική ή από ένα προϊατρικό τμήμα ή από ένα άλλο τμήμα με κάποιες προϋποθέσεις, όπως π.χ. να έχεις διδαχθεί βιολογία. Δε νομίζω πως είναι απαραίτητο να είναι το τμήμα βιολογίας.
Οι προπτυχιακές σπουδές στις ΗΠΑ είναι πιο πλουραλιστικές στις επιλογές των μαθημάτων σε σχέση με την Ευρώπη. Είναι τέσσερα χρόνια και όχι τρία, που είναι το standard bachelor σε μας. Μπορείς να διδαχθείς και ένα δεύτερο αντικείμενο εκτός από το κύριο, και να οδηγηθείς στο μεταπτυχιακό μέσα απ' αυτό.

Χρησιμοποιώ τη λέξη "τμήμα", όμως δεν αντιστοιχεί στα τμήματα της Ευρώπης. Στην Αμερική δε γίνεσαι δεκτός σε τμήμα αλλα στο πανεπιστήμιο γενικώς. Η δήλωση του τι θέλεις να σπουδάσεις δε σε δεσμεύει. Μπορείς, αν θέλεις, να μη δηλώσεις τίποτα.
Νομίζω ότι η Διαμαντοπούλου ήθελε να περάσει κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα, καταργώντας τα τμήματα και δημιουργώντας κύκλους μαθημάτων, με εισαγωγή των μαθητών σε σχολή και όχι σε τμήμα. Ξέχασε βεβαίως ότι είμαστε στην Ευρώπη, με εντελώς διαφορετική πανεπιστημιακή κουλτούρα.

Για τα άλλα αντικείμενα που ρωτάς δε γνωρίζω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Η ιατρικη ειναι οντως μεταπτυχιακες σπουδες εκει.Αρχικα,τελειωνεις ενα κολλεγιο ,συναφες με ιατρικες επιστημες αν και εχουν υπαρξει και εισαχθεντες με τελειως ασχετα αντικειμενα(πχ ακομα και διοικηση επιχειρησεων δεν ειναι σπανιο) αλλα πολυ δυνατο βιογραφικο(ή και πορτοφολι),και επειτα δινεις εξετασεις εισαγωγης σε ιατρικη σχολη,το λεγομενο ΜCAT.Θα ηταν περιττο να πω οτι απαιτειται αριστος μεσος ορος απο το κολλεγιο και δη στα συναφη με βιολογικες επιστημες μαθηματα οσο και αριστο αποτελεσμα στις παραπανω εξετασεις.Το ιδιο ισχυει και για την νομικη στις ΗΠΑ.Για αυτο αλλωστε ενας ιατρος εκει(MD) θεωρειται κατι ανωτερο απο εναν κατοχο διδακτορικου (phD) αν και στην ελλαδα συνηθιζεται αρκετοι να τα συνδυαζουν-προσμετρουνται δηλαδη τα χρονια ιατρικων σπουδων ως εξτρα σπουδες και οχι ως απλο προπτυχιακο.

Για οδοντιατρικη/κτηνιατρικη νομιζω ισχυουν τα ιδια καθως οι υποψηφιοι παλι μεσω των MCATs κατατασσονται σε αυτες τις σχολες (εχουν συνηθως χαμηλοτερη βαση εισαγωγης απο τις ιατρικες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Νομίζω πως θα πρέπει να ξανασκεφτείς το γεγονός να πας στην Ιταλία. Δεν έχουν ικανοποιητικό επίπεδο σπουδών.
Οι Ιατρικές στη Ρωσία είναι κλειστές.
μα τι λες; ικανοποιητικότατο επίπεδι έχουν. Ειδικά η ιατρική στην ιταλία είναι καλή επιλογη

Για Ρωσία το πρόβλημα είναι η γλώσσα που είναι δύσκολη, η αναγνώριση στην ΕΕ και Ελλάδα που είναι ζόρικη, το κλίμα.
Στη Ρουμανία, που έχουν και νόμπελ χημείας, και πλέον τα πανεπιστήμια έχουν φτιάξει υποδομές, εργαστήρια, έχουν καταξιωμένους καθηγητές -παγκοσμιοποιημένους, αναγνωρίζονται αυτόματα στην Ελλάδα, ΕΊΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΜΈΝΑ από ΕΕ και έχουνκαταταγεί σε ζώνες α.,β,γ,δ και έχουν χαμηλά δίδακτρα και χαμηλό κόστος σπουδών και φιλόξενο κλίμα για τους Ελληνες και υπάρχει μεγάλη παράδοση από Έλληνες που σπούδασαν ιατρική εκεί και διακρίθηκαν.Η Γλώσσα μαθαίνεται εύκολα και μάλλον βρίσκεις θέσεις να σπουδάσεις .δίνοντας εξτάσεις σε γλώσσα.

τι διάκριση είχαν;

Σχετικά με τις σπουδές στην Γερμανία
σκοπεύω σε 1 χρόνο να πάω να σπουδάσω Ιατρική στην Γερμανία (Heidelberg)
καταρχάς για να πας Γερμανία πρέπει:
-> να έχεις ακολουθήσει την ανάλογη κατεύθυνση εδώ στην Ελλάδα
-> να έχεις συμμετάσχει με επιτυχία στις πανελλήνιες
-> να έχεις υψηλό βαθμό απολυτηρίου
-> να έχεις περάσει το TESTDAF ένα τεστ γερμανικής γλώσσας που η βάση αλλάζει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.

Τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γερμανίας για Ιατρική είναι:
Heidelberg (αν καταφέρεις να πάρεις πτυχίο, γίνεσε περιζήτητος)
Aachen (το οποίο γενικά είναι όπως η φοιτητική ζωή στην Βοστόνη)

).
?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MomentsΣχετικά με τις σπουδές στην Γερμανία
σκοπεύω σε 1 χρόνο να πάω να σπουδάσω Ιατρική στην Γερμανία (Heidelberg)
καταρχάς για να πας Γερμανία πρέπει:
-> να έχεις ακολουθήσει την ανάλογη κατεύθυνση εδώ στην Ελλάδα
-> να έχεις συμμετάσχει με επιτυχία στις πανελλήνιες
-> να έχεις υψηλό βαθμό απολυτηρίου
-> να έχεις περάσει το TESTDAF ένα τεστ γερμανικής γλώσσας που η βάση αλλάζει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.

Τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γερμανίας για Ιατρική είναι:
Heidelberg (αν καταφέρεις να πάρεις πτυχίο, γίνεσε περιζήτητος)
Aachen (το οποίο γενικά είναι όπως η φοιτητική ζωή στην Βοστόνη)

).

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????




δε μπορώ να καταλάβω τον παραλληρισμό βοστόνης - άαχεν,,, είναι σαν να λέμε κολοπετινιτσα - νεα υόρκη!!!
τόρα πέρα απο την πλάκα το πανεπιστιμιακό νοσοκομείο στο άαχεν θεωρείται απο τα μεγαλύτερα στη γερμανία, και θεωρείται απο τα καλά για την ιατρική,,, όμως σαν πόλη μάπα - έχω πάει -

sorry for the mistakes but i can not use the greek alphabet on my computer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

okie_dokie

Νεοφερμένος

Η okie_dokie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
SOS
Θέλω να μάθω για τις εισαγωγικές εξετάσεις για ιατρική στην Ιταλία.
Ξέρω είναι 80 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (μαθηματικά/φυσική, βιολογία χημεία και γενικών γνώσεων), αυτά για τα αγγλόφωνα τμήματα που βρίσκονται σε Ρώμη, Νάπολη, Μπάρι, Παβία και Μιλάνο. Σύμφωνα με αυτά που βρήκα εδώ:
https://www.globaledu.gr/el/spoudes-sto-exoteriko/spoudes-stin-italia/iatriki-stin-italia.html

Ξέρω ότι γίνονται προγράμματα προετοιμασίας στην Αθήνα, αλλά δυστυχώς δεν μένω εκεί, οπότε πως μπορώ να μάθω για παλαιότερα θέματα και ειδικά για τα πολλαπλής γενικών γνώσεων; :confused:

Οι εξετάσεις γίνονται Απρίλιο, οπότε αναγκαστικά θα προσπαθήσω για το ακαδημαϊκό έτος 2014 - 2015, μέχρι τότε θα προλάβω να προετοιμαστώ;
Επιπλέον, αυτές οι εξετάσεις που γίνονται; Αρχικά διάβασα, ότι γίνονται στο εκάστοτε πανεπίστημιο αλλά από το 2013 πραγματοποιούνται και στην Αθήνα; Ισχύει;

Άμα σπουδάζει κανείς εκεί κάθε πληροφορία, μου είναι σημαντική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium k

Νεοφερμένος

Η delirium k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.απανταω εδω φοιτητρια ιατρικης εξωτερικου με σκοπο να δωσω τις πληροφοριες σε σχεση με τα οσα εχω ζησει εγω μεχρι τωρα αλλα και να ζητησω και εγω αντιστοιχα. Στην ελλαδα ημουν για ενα ετος φοιτητρια κτηνιατρικης.εμεινα εκτος τψν οατρικων σχολων για 11 μορια και οι δικοι μου(γιατροι και οι 2)με απετρεψαν απο το να ξαναδωσω πανελληνιες.ετσι βρεθηκα στο safarik universu of kosice στην σλοβακια οπου καο ζω και φοιτω εδω και τρια χρονια.αν και τα πραγματα ξεκινησαν θετικα τα τελευταια χρονια εχουν αρχισει να παιρνουν αρνητικη τροπη...κατ αρχας πρεπει να εξηγησω πως στα πανεπιστηνια τηε κεντρικης ευρωπης (δε γνωριζω για τα βαλκανια)η επικινδυνη ζωνη για να χασεις ετος ειναι τα τρια πρωτα χρονια.οι εξετασεις περιλαμβανουν τοσο γραπτο οσο και προφορικο τμημα και εχεις δυνατοτητα το καθε μαθημα να το εξεταστεις 3 φορες μεσα στο ετος που το διδασκεσαι και αλλες 2 στονεπομενο χωρις συτο να σημαινει οτι ειναι επιτρεπτες ολες οι μεταφορες.αυτο αφ ενος γτ μκαθε νμαθημα αποτιμαται σε ενα καθορισμενο αριθμο ποντω και μπορεις να μεταφερεις μεχρι και 12 ενω καποια μαθηματα ειναι αλυσιδα που σημαινει οτι αν δεν εχεις περασει καποιο μαθημα ισως δε μπορεις να παρακολουησεις καποιο του επομενου ετους γεγονος που συνεπαγεται απωλεια ποντων και ισως και χασιμο χρονιας.το επιπεδο σπουδωννειναι μετριο με καποια departments να γελοιοποιουν πληρως το αντικειμενο τους και καποια να το κανουν ανουσιως δυσκολο.τα τελευταια χρονια που το πανεπιστημιο εχει δεχτει μεγαλο αριθμο μεταγραφων απο μπρστισλαβα τσεχια και ουγγαρια το επιπεδο σπουδων εχει υποστει καο αλλη καμψη.αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν εξακολουθει να το διατηρει υψηλοτερα του πανεπιστηνιου της μπρατισλαβας οπως μαθαινω απονφιλους που βρισκονται εκει. Επισης κατι ακομα που χει παρατηρηθει απο ολους ειναι η υπερδυσκολευση των μαθξματων του πρωτου ετους ετσι ωστε να πραγματοποιειται ενα ξεσκαρταρισμα των φοιτητων σε συντομο χρονο.γενικα πλεον ειναι κοινος τοπος πως ο χρυσος αοωνας της σλοβακιας εχει παρελθει και γενικα δε προτεινεται η επιλογη της χωρας για πρωτοετεις φοιτητες
Αν καποιος εχει περαιτερω αποριες ευχαριστως να βοηθησω.εγω θα ηθελα απο τη μερια μου οποιος εχει να εκφρασει μοα.σοβαρη αποψη για τα πανεπιστημια της βουλγαριαςνκαι κυριως της σοφια σε σχεση με μεταγραφες και τις σπουδες εκει.ευχαριστω πολυ καο συγνωμη για τα ορθογραφικα ειμαι απο κινξτο και μπλοκαρει το πληκτρολογιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana10

Νεοφερμένος

Η Diana10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια ενδιαφερομαι να σπουδασω ιατρικη στην ρωσια ,υπαρχει καποιος που εχει πληροφοριες για το θεμα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να μάθω για σπουδές Ιατρικής στην Ελβετία, αν μπορεί κάποιος... :)
Το καλύτερο μέρος να ψάξεις, είναι οι σελίδες των Πανεπιστημίων. Φερ' ειπείν, για την Λωζάνη, θα βρεις όλον τον κανονισμό σ' αυτήν την σελίδα. Με αναλυτικά κείμενα τι κάνεις σε κάθε έτος. 6 χρόνια (3 Bachelor + 3 Master). Στο Bachelor απ' τον 2ο χρόνο κι όλας έχεις και κλινικές εξετάσεις. Εδώ είναι και οι προϋποθέσεις εισαγωγής. Εδώ είναι και μια σύντομη παρουσίαση.

Κόστος ζωής, περίπου 1'000 - 1'200 Ελβετικά φράγκα τον μήνα, τα θες. Ίσως και παραπάνω αν βρεθείς στις ακριβές πόλεις (Γενεύη, Ζυρίχη). Αλλά αν πας σε φθηνή συγκατοίκηση (500 CHF τον μήνα) και δεν έχεις κι αμάξι (γιατί εγώ έχω), νομίζω ότι μπορείς να ρίξεις το κόστος και στα 800-900 CHF τον μήνα. Χωρίς τυχόν δίδακτρα.
Πόσο πληρώνεις σε δίδακτρα δεν έχω βρει, θα πρέπει να το ψάξεις. Αυτό που έχω "ακούσει" από φίλη μου στην Ιατρική εδώ, είναι πως τους δέχονται "όλους" στο 1ο έτος, αλλά κόβουν κόσμο στις εξετάσεις, στο τέλος του έτους.

Όσον αφορά αναγνώριση... Ελβετία ρε φίλε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν θα "αναγνωρίσει" Ελβετικό πτυχίο και μάλιστα Ιατρικής. Αν και, αν τελικά έρθει κάποιος Ελβετία για Ιατρική, δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να γυρίσει πίσω Ελλάδα μετά. Οπότε δεν σ' ενδιαφέρει η "αναγνώριση".

PS: 1 EUR = 1.2 CHF, απ' τον Σεπτέμβριο του 2011 έως και σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αν έχει ο μπαμπάκας και η μαμάκα περιουσία και εσείς δεν έχετε αναστολές να την σπαταλήσετε... Έχω φίλους Βουλγαρία - Σλοβακία, οι οποίοι δίνουν 9.000 ευρω ετησιως μονο σε δίδακτρα. Βάλε ενοίκια (στην Σλοβακία ειδικά είναι φωτιά), λεφτά για βόλτες κτλ. Μαζεύεται πολύ χρήμα στο όνομα της φυγοπονίας είτε προπανεπιστημιακά( πανελλήνιες) είτε και μέσα στο πανεπιστήμιο( λαδώματα, 1!! ανατομία συνολικά κτλ) ...
Και ερχονται μετά, μπαίνουν στην επετηρίδα και κάνεις ειδικότητα ή στα 35 ή στο εξωτερικό ( ίσως και χωρίς να το θες). Και αυτό επειδή ο άλλος είχε λεφτά :P Αν εγώ έγραφα 18.400( και γαμω τους βαθμους) δεν θα γινομουν γιατρος ή θα πρεπε να υποστώ ξανα τις πανελλήνιες. Ο φυγόπονος-άσχετος-γιος του πλούσιου πατέρα πετάει την περιουσία και γίνεται.... Χμμμ, άδικο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αν έχει ο μπαμπάκας και η μαμάκα περιουσία και εσείς δεν έχετε αναστολές να την σπαταλήσετε... Έχω φίλους Βουλγαρία - Σλοβακία, οι οποίοι δίνουν 9.000 ευρω ετησιως μονο σε δίδακτρα. Βάλε ενοίκια (στην Σλοβακία ειδικά είναι φωτιά), λεφτά για βόλτες κτλ. Μαζεύεται πολύ χρήμα στο όνομα της φυγοπονίας είτε προπανεπιστημιακά( πανελλήνιες) είτε και μέσα στο πανεπιστήμιο( λαδώματα, 1!! ανατομία συνολικά κτλ) ...
Και ερχονται μετά, μπαίνουν στην επετηρίδα και κάνεις ειδικότητα ή στα 35 ή στο εξωτερικό ( ίσως και χωρίς να το θες). Και αυτό επειδή ο άλλος είχε λεφτά :P Αν εγώ έγραφα 18.400( και γαμω τους βαθμους) δεν θα γινομουν γιατρος ή θα πρεπε να υποστώ ξανα τις πανελλήνιες. Ο φυγόπονος-άσχετος-γιος του πλούσιου πατέρα πετάει την περιουσία και γίνεται.... Χμμμ, άδικο;;;


Θα καταλάβετε ορισμένοι εδώ μέσα οτι δεν είναι μόνο οι πανελλήνιες; Γαμώ τα μόριά σας δηλαδή. Ελεος! Αυτά θα καθορίσουν αν θα γίνεις γιατρός ή όχι; Πάμε καλά;. Και σε άλλες χώρες υπάρχει το ίδιο σύστημα, τα παιδιά να δίνουν εξετάσεις όπως οι πανελλήνιες για να μπουν στα πανεπιστήμια. Οταν αυτοί δε περνάνε, φεύγουν σε άλλες χώρες. Γιατί στην Ελλάδα το κατακρίνουμε αυτό; Ναι, οκ έγραψες 19.000. Μπράβο. Θα γίνεις ο σουπεργαμάουα γιατρός που θα βρει θεραπεία για το AIDS.
Μπορεί να έχει λεφτά ο άλλος, εσένα τι σε νοιάζει; Τα δικά σου τρώει; Τη θέση θα σου φάει; Αν είναι καλύτερος, γιατί να μην στην φάει; Μπορεί ο άλλος που θα πάει Ελβετία να ξεσκιστεί να διαβάζει εκεί μέσα και να γίνει 5000 φορές καλύτερος απο 'σενα, που έβγαλες 19.000, και ας είχε βγάλει εδώ 5000. Δε γουστάρει φυσική, μαθηματικά και έκθεση. Δεν είναι ικανός δηλαδή να γίνει γιατρός ε;

Οπως το 'χω ξαναπεί, το μόνο που με ηρεμεί είναι οτι αυτή η κομπλεξο-νοοτροπία υπάρχει μόνο σ' αυτό το φόρουμ και στην πραγματική ζωή οι άνθρωποι σκέφτονται πιο λογικα και πιο νορμάλ.

ΥΓ: Για να σε προλάβω, σε ελληνικό πανεπιστήμιο σπουδάζω, δεν είμαι εξωτερικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Θα καταλάβετε ορισμένοι εδώ μέσα οτι δεν είναι μόνο οι πανελλήνιες; Γαμώ τα μόριά σας δηλαδή. Ελεος! Αυτά θα καθορίσουν αν θα γίνεις γιατρός ή όχι; Πάμε καλά;. Και σε άλλες χώρες υπάρχει το ίδιο σύστημα, τα παιδιά να δίνουν εξετάσεις όπως οι πανελλήνιες για να μπουν στα πανεπιστήμια. Οταν αυτοί δε περνάνε, φεύγουν σε άλλες χώρες. Γιατί στην Ελλάδα το κατακρίνουμε αυτό; Ναι, οκ έγραψες 19.000. Μπράβο. Θα γίνεις ο σουπεργαμάουα γιατρός που θα βρει θεραπεία για το AIDS.
Μπορεί να έχει λεφτά ο άλλος, εσένα τι σε νοιάζει; Τα δικά σου τρώει; Τη θέση θα σου φάει; Αν είναι καλύτερος, γιατί να μην στην φάει; Μπορεί ο άλλος που θα πάει Ελβετία να ξεσκιστεί να διαβάζει εκεί μέσα και να γίνει 5000 φορές καλύτερος απο 'σενα, που έβγαλες 19.000, και ας είχε βγάλει εδώ 5000. Δε γουστάρει φυσική, μαθηματικά και έκθεση. Δεν είναι ικανός δηλαδή να γίνει γιατρός ε;

Οπως το 'χω ξαναπεί, το μόνο που με ηρεμεί είναι οτι αυτή η κομπλεξο-νοοτροπία υπάρχει μόνο σ' αυτό το φόρουμ και στην πραγματική ζωή οι άνθρωποι σκέφτονται πιο λογικα και πιο νορμάλ.

ΥΓ: Για να σε προλάβω, σε ελληνικό πανεπιστήμιο σπουδάζω, δεν είμαι εξωτερικό ;)
1ον: Γαμας τα μόρια μας ( δικη μας επιτυχία) ενώ δεν γμας τα λεφτά του μπαμπάκα;( ο άλλος δεν μόχθησε ουτε δευτερόλεπτο):hmm:Αυτα θα καθορίσουν τι θα γίνει κάποιος;
2ον: Πιστεύω οι αδικημενοι και σε άλλες χώρες δεν πανηγυρίζουν, αλλά σε άλλες χώρες δεν υπάρχει και τέτοια αναμονή.
3ον: Ναι, την θέση μου θα φάει στην επετηρίδα για ειδικότητα και επειδή εγώ μπορεί να χάσω κανα εξάμηνο με λόγω κάποιας δυσκολίας κτλ, αυτός που λογικά θα περάσει αέρα στα 6 χρόνια Βουλγαροσλοβακίες, μπορεί και να προηγείται. Και αν είναι και ο μπαμπακούλης μεγαλογιατρός, εξασφαλισμένη και η πελατεία ;)
4ον: Ελβετία; Εγώ μίλησα για ανύπαρκτα κοπανατζίδικα διεφθαρμενα σε βουλγαρια κοκ. Αν ειναι τον 5.000 να μην πω τι θα πάρει στην Ελβετία...
5ον: Αν δεν μπορει να στρωθεί σε πέντε στοιχειώδη πραγματάκια φυσικής , μαθηματικών και έκθεσης ( μεταξυ μας δουλειά θέλει , όχι ταλέντο) , μάλλον δεν κάνει για κάτι τόσο απαιτητικό και υπεύθυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
1ον: Γαμας τα μόρια μας ( δικη μας επιτυχία) ενώ δεν γμας τα λεφτά του μπαμπάκα;( ο άλλος δεν μόχθησε ουτε δευτερόλεπτο):hmm:Αυτα θα καθορίσουν τι θα γίνει κάποιος;
2ον: Πιστεύω οι αδικημενοι και σε άλλες χώρες δεν πανηγυρίζουν, αλλά σε άλλες χώρες δεν υπάρχει και τέτοια αναμονή.
3ον: Ναι, την θέση μου θα φάει στην επετηρίδα για ειδικότητα και επειδή εγώ μπορεί να χάσω κανα εξάμηνο με λόγω κάποιας δυσκολίας κτλ, αυτός που λογικά θα περάσει αέρα στα 6 χρόνια Βουλγαροσλοβακίες, μπορεί και να προηγείται. Και αν είναι και ο μπαμπακούλης μεγαλογιατρός, εξασφαλισμένη και η πελατεία ;)
4ον: Ελβετία; Εγώ μίλησα για ανύπαρκτα κοπανατζίδικα διεφθαρμενα σε βουλγαρια κοκ. Αν ειναι τον 5.000 να μην πω τι θα πάρει στην Ελβετία...
5ον: Αν δεν μπορει να στρωθεί σε πέντε στοιχειώδη πραγματάκια φυσικής , μαθηματικών και έκθεσης ( μεταξυ μας δουλειά θέλει , όχι ταλέντο) , μάλλον δεν κάνει για κάτι τόσο απαιτητικό και υπεύθυνο.
Ας με πεις κομπλεξικο. Και στο αντικειμενο που σπουδαζεις, παιρνουν καθε χρονο 900 και έρχονται άλλοι τόσοι απέξω;

1ον) Οσο και να πληρώνει ο γονιός, πιστεύεις οτι το παιδί αν δε στρωθεί θα τα καταφέρει; Ντάξει, στη Βουλγαρία είναι γνωστό οτι υπάρχουν λαδώματα στα αγγλόφωνα πανεπιστήμια, στα βουλαγαρόφωνα δεν παίζει όμως κάτι τέτοιο λογικά. Φαντάζομαι θα ειναι το ίδιο με τα δικά μας τα κολέγια. Στο ΑΠΘ δε γίνεται να λαδώσεις. Στο κολέγιο αθηνών όλο και κάτι θα γίνεται.
3ον) Γιατί να περάσει 6 χρόνια αέρα; Εχεις πάει Βουλγαρία και ξέρεις τι παίζει; Με την ίδια λογική, οι ξένοι που έρχονται στα ελληνικά πανεπιστήμια να σπουδάσουν (πχ ιατρική), τα ίδια θα λένε και για εδω. «Χαλαρά στην Ελλάδα, λαδάκι και περναώ μάθημα». Είναι έτσι; Οχι. Ε για την Βουλγαρία γιατί να είναι, στα δημόσια πανεπιστήμια;
5ον)Γιατί μπορεί να το γουστάρει. Παιδί απ' την γειτονιά μου πάτωσε στις πανελλήνιες, αλλά βγήκε εξωτερικό και το γουστάρει αυτό που κάνει και τα πάει τέλεια.

Ενα άλλο παράδειγμα. Μια φίλη μου στις πανελλήνιες έγραψε 7000 μόρια. Δε το είχε με τα μαθήματα. Πήγε σε δημόσιο ιεκ νοσηλευτικής. Βρήκε αυτό που της αρέσει. Ούτε φυσικές ούτε μαθηματικά. Θα μου πεις «ε, σιγα, ιεκ είναι, εύκολα τα πράγματα». Μπορεί να είναι εύκολα, αλλά τα περνάει όλα και με άψογο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Χρήστο μιας και αυτοί που έρχονται απ'έξω είναι περισσότεροι απ'αυτούς που τελειώνουν εδώ.
Αλλά απ'την άλλη αφού υπάρχει η δυνατότητα να φύγει ο άλλος στο εξωτερικό γιατί να μη το πράξει εφόσον ξέρει ότι όταν γυρίσει θα έχει στρωμένη δουλειά;
Γιατί λοιπόν να χάσει άλλα 1-2 ή και περισσότερα χρόνια της ζωής του στις πανελλήνιες;
Πάντως πιστεύω ότι θα έπρεπε να περνούν από εξετάσεις μόλις τελειώνουν τις σπουδές τους στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Πάντως πιστεύω ότι θα έπρεπε να περνούν από εξετάσεις μόλις τελειώνουν τις σπουδές τους στο εξωτερικό.


Γι' αυτόν τον λόγο υπάρχει ο ΔΟΑΤΑΠ.
Εφόσον τα πτυχία τους αναγνωρίζονται, σημαίνει οτι έχουν το δικαίωμα να ασκήσουν το επάγγελμά τους στην Ελλάδα, καθώς επίσης τα μαθήματα που έκαναν είναι τα ίδια (ή σχεδόν τα ίδια) με τα Ελληνικά πανεπιστήμια. Υπάρχουν πχ πτυχία που δεν αναγνωρίζονται απευθείας. Αυτοί τότε δίνουν εξετάσεις.
Το ίδιο ισχύει και με τους Ελληνες. Αν ένας απόφοιτος ΑΠΘ θέλει πχ να πάει Βραζιλία και εκεί το πτυχίο του δεν αναγνωρίζεται, πρέπει να δώσει εξετάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν ένας ιατρός Βουλγαρίας η ρουμανιας ερθει Ελλάδα και γινει καλύτερος επαγγεματιας απο μένα θα ειναι επειδη το αξίζει και όχι λόγω λεφτων η συγγενών μεγαλοιατων

Επίσης καλός ιατρός δεν ειναι ούτε αυτός που μπαίνει πρώτος ούτε απαραίτητες αυτός που βγαινει πρώτος δε κάνουν οι βαθμοί έναν ιατρο καλο η κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γι' αυτόν τον λόγο υπάρχει ο ΔΟΑΤΑΠ.
Εφόσον τα πτυχία τους αναγνωρίζονται, σημαίνει οτι έχουν το δικαίωμα να ασκήσουν το επάγγελμά τους στην Ελλάδα, καθώς επίσης τα μαθήματα που έκαναν είναι τα ίδια (ή σχεδόν τα ίδια) με τα Ελληνικά πανεπιστήμια. Υπάρχουν πχ πτυχία που δεν αναγνωρίζονται απευθείας. Αυτοί τότε δίνουν εξετάσεις.
Το ίδιο ισχύει και με τους Ελληνες. Αν ένας απόφοιτος ΑΠΘ θέλει πχ να πάει Βραζιλία και εκεί το πτυχίο του δεν αναγνωρίζεται, πρέπει να δώσει εξετάσεις :)

Γενικα,δεν θα απαντουσα αλλα ο τονος σου ειναι εριστικος μεχρι αηδιας.Ο δοαταπ υπηρχε και υπαρχει για την αναγνωριση ξενων πτυχιων.Με την εισοδο ομως της Βουλγαριας στην ΕΕ,επαψε να ισχυει.Το γεγονος αυτο δεν συνοδευτηκε απο αναλογη αυξηση του επιπεδου των σπουδων στα Βουλγαρικα πανεπιστημια.Και ποσο μαλλον ηταν πιθανον να γινει κατι τετοιο εν μια νυκτι..Δεκαδες γιατροι σε χρονο dt καταφεραν και βρηκαν μια θεσουλα στην ελλαδα αφου επι χρονια αποτυγχαναν στις περιφημες εξετασεις του δικατσα οι οποιες ηταν μετριες προς ευκολες.Ολοι καταλαβαινουμε πως η εξαγωγη φοιτητων ειναι ενας τροπος αναπτυξης διμερων,τριμερων και παει λεγοντας οικονομικων σχεσεων.Ο τζιρος ,σου λεει, που κανουν στη σοφια τα παιδια των ελληνων μεγαλογιατρων δεν συγκρινεται με τα λεφτα που ξοδευει ο βουλγαρος σε 10 χρονια...

Οσο για το ποιος ειναι κομπλεξικος ή οχι φαινεται απο μακρια.Προφανως μιλας ετσι επειδη καποιος δικος σου σπουδαζει εκτος Ελλαδας.
Η ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα ισως παγκοσμιως που εχει καθιερωσει αυτο το καθεστως.Εφοσον εγω κατορθωσα και μπηκα στην ιατρικη της χωρας μου συμφωνα με τους δικους της ορους ακα πανελληνιες,δεν δικαιουμαι να βρω θεση πρωτος σε ειδικοτητα και αγροτικο;Ολες αυτες οι χωρες που αποτελουν το απιαστο ονειρο για καθε πικραμενο πχ ΗΠΑ,αγγλια,Καναδας εχεις δει τι ποσοστα προσφερουν σε international medstudents; Αυτα να ξηγιομαστε.

Δεν ξερω τι κανει ο αλλος στο εξωτερικο.Δικο του θεμα.Ας ειναι και ο καλυτερος γιατρος του κοσμου,ας ειναι και ο χειροτερος.Οι λογοι για τους οποιους πηγε ειναι δικοι του και αποκλειστικα δικοι του.Αλλα το να ερχεται επειτα με αξιωσεις σε μια χωρα που ηδη εχει υπερπληθωρα εγχωριων γιατρων...ε πως να το κανουμε ειναι κραυγαλεα αδικια..
Και να παιρνει θεσεις χωρις καμια εξεταση παρακαλω.
Αυτα ηταν γεγονοτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εφόσον κατοικεί στην Ελλάδα και παίρνει άδεια εξασκήσεως στην Ελλάδα δικαιούται και να σου φάει την θέση στο αργοτικό και να σου πάρει την πελατεία.

Μην ξεχνάς πως εσύ σπουδάζεις Ελλάδα επειδή τα δίνει ο κάθε Ελληνας πολίτης με την φορολογία δε δικαιούσαι όμως να έχει και πριμ ως προς την εργασία. Κοινως αριστευες στις πανελλαδικες και σε σπούδασε το δημόσιο τζάμπα σε μια σχολή (που στοιχίζει πολλά) μην περιμένεις να σου βρει και δουλειά το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Επειδη εχω παει στη Βουλγαρια για σπουδες Ιατρικης αλλα εφυγα , μπορω να σας ενημερωσω επακριβως σχετικα με αυτο το ζητημα.1)Στην Σοφια συγκεκριμενα στα αγγλοφωνα τμηματα υπαρχουν παρα πολλοι Ελληνες(φαρμακευτικη,οδοντιατρικη,ιατρικη),και πιστεψτε με δεν ειναι ολοι του 5 οπως ισχυριζονται καποιοι εδω μεσα.Ειναι πολλα ατομα,που επιασαν ΕΜΠ και γενικα υψηλοβαθμες σχολες,αλλα δεν τους ικανοποιουσε τιποτε αλλο περαν της ιατρικης,συνηθως ειναι ατομα που εχουν πορωση για την ιατρικη,ενα αλλο ποσοστο ειναι οι γονεις τους γιατροι και στελνουν τα παιδια τους εκει,συνηθως απο Βορεια Ελλαδα,ενα ποσοστο ειναι οντως ατομα που εγραψαν κατω απο 10 στις πανελλαδικες,ΟΜΩΣ πολλοι απο αυτους αποδιδουν καλυτερα απο εναν με 20 στις πανελλαδικες,και εχω δει πολλες περιπτωσεις και με παιδια που εχω ακομα παρτιδες καθως και ατομα απο θεωρητικη που πηγαν ιατρικη ΚΙ ΟΜΩΣ τα καταφερνουν ,τα μαθηματα δεν ειναι πιο ευκολα στη Βουλγαρια απο τι εδω,αλλωστε πρεπει να διαβαζουν στα Αγγλικα τα μαθηματα,και εκτος αυτου,και εδω ειναι το οξυμωρο,το εκπαιδευτικο τους συστημα ειναι καλυτερο,διοτι αν δεν περασεις καποια μαθηματα μεχρι και την εξεταστικη του καλοκαιριου διαγραφεσαι,μπορεις να μεταφερεις μονο 2 νομιζω.Εδω περα,ξερετε πολυ καλα πως ειναι....,Το κοστος των διδακτρων αυξηθηκε απο το 2012-13 απο τ 6000 Ε τ χρονο για την ιατρικη στο 8000 για τ αγγλοφωνο,το ενοικο σπιτιου κυμενεται απο 150 Ε-500Ε για lux καταστασεις,εγω πληρωνα 250 Ε,το φαγητο ειναι μιση τιμη απο τι εδω αλλα ειναι και μιση ποσοτητα :D,(ειχα παει μια φορα να παρω ενα καταιφι και το βλεπα απο πανω και νομιζα οτι ειχε βαθος και αν και ηταν μιση τιμη απο δω ηταν χαλια ,κακης ποιοτητας και πολυ πολυ μικρο).Οπως καταλαβαινετε,το να ζησεις στη Βουλγαρια θελει κοτσια,και αν δεν τ θελεις πραγματικα δε μπορεις να ζησεις και να σπουδασεις εκει,δεν ειναι μονο η οικονομικη δυνατοτητα,γιαυτο δε μπορω να ακουω κατι αρλουμπες σχετικα με τ βαθμο των πανελληνιων ,δεν εχουν νοημα αυτα!Οταν πας στο εξωτερικο 18 χρονων οπως εγω και σ λειπει η χωρα σου θα σ πω εγω!Οι Βουλγαροι αλλωστε,δεν ειναι καθολου φιλικοι,και ειναι βαριεστημενοι και καταθλιπτικοι,και ναι σε ορισμενες περιπτωσεις λαδωνονται,οπως και στην Ελλαδα της διαφθορας φιλε,οπου δεν υπαρχει ελεγχος,αλλα εκει δεν πανε οι πλουσιοι που θα χωσουν το δεκαχιλιαρο,αυτοι πανε Αγγλιες και Harvard καταστασεις.Αυτοι που σπουδαζουν εδω περα ιατρικη και εχουν κομπλεξ με τα παιδια που σπουδαζουν στο εξωτερικο ,μην τρωγονται με τα ρουχα τους,αναγνωριζεται κανονικα απο ΔΟΑΤΑΠ,γτ ειναι ευρωπαικη χωρα,και σαν επιπεδο στις καταταξεις τουλ της Σοφιας ειναι υψηλο.Και μαλιστα εχουν καλυτερα προσοντα απο τι εδω,καθως διαβαζοντας την υλη στα αγγλικα,πιστεψε με πανδυσκολο γτ και γ μενα ηταν,μπορουν να κανουν καλυτερα μεταπτυχιακα και τους ζητανε πολυ οι Γερμανοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γενικα,δεν θα απαντουσα αλλα ο τονος σου ειναι εριστικος μεχρι αηδιας
Ο τόνος μου δεν είναι ούτε εριστικός, ούτε μέχρι αηδίας. Απλά σου παρουσιάζω την πραγματικότητα ;)

Γενικα,δεν θα απαντουσα αλλα ο τονος σου ειναι εριστικος μεχρι αηδιας.Ο δοαταπ υπηρχε και υπαρχει για την αναγνωριση ξενων πτυχιων.Με την εισοδο ομως της Βουλγαριας στην ΕΕ,επαψε να ισχυει.
Και που μπήκε η Βουλγαρία στην ΕΕ τι σχέση έχει; Υπάρχουν πολλά αγγλόφωνα στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία που δεν αναγνωρίζονται εδώ τα πτυχία τους.


Η ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα ισως παγκοσμιως που εχει καθιερωσει αυτο το καθεστως.Εφοσον εγω κατορθωσα και μπηκα στην ιατρικη της χωρας μου συμφωνα με τους δικους της ορους ακα πανελληνιες,δεν δικαιουμαι να βρω θεση πρωτος σε ειδικοτητα και αγροτικο;
Σου απάντησε ο Φόκος: «Εφόσον κατοικεί στην Ελλάδα και παίρνει άδεια εξασκήσεως στην Ελλάδα δικαιούται και να σου φάει την θέση στο αργοτικό και να σου πάρει την πελατεία.»
Εσύ έξυπνε όταν θα πας εξωτερικό για ειδικότητα (γιατί στην Ελλάδα είναι δύσκολο αυτό)στη Σουηδία πχ, θα σ' άρεσε να σε σνόμπαραν και να σε θεωρούσαν υποδεέστερο;
Αν έχεις μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου και είσαι καλυτερος απο έναν Σουηδό, μαγκιά σου να μπεις για την ειδικότητα. Και ας φας τη θέση κάποιου που σπούδασε και ζει στη χώρα του.


Αλλα το να ερχεται επειτα με αξιωσεις σε μια χωρα που ηδη εχει υπερπληθωρα εγχωριων γιατρων...ε πως να το κανουμε ειναι κραυγαλεα αδικια..
Και να παιρνει θεσεις χωρις καμια εξεταση παρακαλω.
Αυτα ηταν γεγονοτα.

Για ποιον λόγο να περάσει απο εξέταση; Ότι κάνεις εσύ στην Ελλάδα, κάνουν και αυτοί στη Βουλγαρία. Και γιατί να μην έχει «αξιώσεις»; Αυτό δε το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top