Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
:redface: οκ απλά επειδή συνέχεια μου δίνουν λάθος πληροφορίες δεν εχω γνώση του τι γινεται εξω. στη γερμανία πιστεύω θέλουν και γλώσσα. κ εγώ ξέρω αγγλικά και γαλλικά..γενικότερα μόνο τα βαλκάνια είναι πιο προσιτά σε δίδακτρα ;; υποτροφίες δεν παίζουν ;;; απ οτι εχω ακουσει ολλανδια και σκωτία έχουν χαμηλά δίδακτρα επίσης !:worry:
Ναί τυχαίο παράδειγμα ήταν η Γερμανία... Αγγλόφωνα εκτός από Αγγλία, υπάρχουν σε Ιταλία (μόνο δύο πανεπιστήμια),Τσεχία, Ουγγαρία, Πολωνία, Σλοβακία, Λετονία, Λιθουανία, Ρουμανία, Βουλγαρία + Μάλτα (δεν έχω ίδεα τί γίνεται εκεί!)...
Πρώτα φτιάξε ένα χρονοδιάγραμμα: Σε πόσα χρόνια θέλεις να τελειώσεις, ποιές ειδικότητες σε ενδιαφέρουν, και αν είναι δυνατό να κάνεις την ειδικότητα στην χώρα που θα σπουδάσιες, τον τρόπο εισαγωγής στο πανεπιστήμιο και τον τρόπο εξέτασεις τον μαθημάτων και μετά δες το οικονομικό θέμα, Κόστος ζωής, Δίδακτρα (εκτώς και αν δεν τίθεται τετοιο θέμα για σένα)...
Ξεκίνα πέρνοντας τηλέφωνα στις πρεσβείς των αντίστοιχων χωρών,
Μετά κάνε ένα search στο ίντερνετ
Βρές κάποιο 'πρακτορείο' (δεν ξέρω πως λέγονται αυτά τα γραφεία) που αναλαμβάνει εγγραφές κλπ σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες και προσπάθησε επίσεις να συλλέξεις πληροφορίες και από εκεί,,, προσπάθω να πάρεις όσες περισσότερες πληροφορίες απο αυτούς χωρίς να τους δώσεις λευτά... μετά μάθε κατά πόσο τα πτυχία του έκαστου πανεπιστημίου είναι 'αναγνωρίσημα' στην Ελλάδα και
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
γνωριζει κανεις πληροφοριες για τα πανεπιστημια της Γαλλιας??Τροπος εισαγωσης κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Καλημέρα.
Σκέφτομαι να δώσω Ιατρική και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για το πως μπορώ να περάσω σε ένα πανεπιστήμιο ή Αγγλία ή Αμερική.
Ποια είναι η καλύτερη;
Χρειάζεται πτυχείο στη γλώσσα ή εξετάζουν το επίπεδό σου αλλιώς;
Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε.
Ευχαριστώ Πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Καλημέρα.
Σκέφτομαι να δώσω Ιατρική και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για το πως μπορώ να περάσω σε ένα πανεπιστήμιο ή Αγγλία ή Αμερική.
Ποια είναι η καλύτερη;
Χρειάζεται πτυχείο στη γλώσσα ή εξετάζουν το επίπεδό σου αλλιώς;
Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε.
Ευχαριστώ Πολύ.

Για αγγλία νομίζω θέλει να δώσεις το IELTS. Σίγουρα ενα απολυτήριο 18+ το χρειάζεσαι.
Αλλα Α λυκείου είσαι. Νωρίς δεν είναι ακόμα; Γιατί δε προσπαθείς για Ελλάδα και αμα δε τα καταφέρεις να φύγεις εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Για αγγλία νομίζω θέλει να δώσεις το IELTS. Σίγουρα ενα απολυτήριο 18+ το χρειάζεσαι.
Αλλα Α λυκείου είσαι. Νωρίς δεν είναι ακόμα; Γιατί δε προσπαθείς για Ελλάδα και αμα δε τα καταφέρεις να φύγεις εξωτερικό;
Ευχαριστώ
Δεν αποκλείω την Ελλάδα αλλά υπάρχουν κάποιοι προσωπικοί λόγοι που με ωθούν στο εξωτερικό.
Το κόστος πόσο είναι; Φαντάζομαι υψηλό.
Υπάρχει καμιά ελπίδα μέσω υποτροφίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ευχαριστώ
Δεν αποκλείω την Ελλάδα αλλά υπάρχουν κάποιοι προσωπικοί λόγοι που με ωθούν στο εξωτερικό.
Το κόστος πόσο είναι; Φαντάζομαι υψηλό.
Υπάρχει καμιά ελπίδα μέσω υποτροφίας;

υποτροφία; Πάρα πολυ δύσκολο. Υποτροφίες συνήθως για τα μεταπτυχιακά δίνονται. Για προπτυχιακά πρέπει να έχεις απολυτήριο 19.5, να έχεις κερδίσει κανένα μαθηματικό διαγωνισμό και άλλα παρόμοια.
Αγγλία απ' όσο ξέρω είναι 9000 τα δίδακτρα το χρόνο. + θες περίπου 1000 το μήνα να ζήσεις μια απλή ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Αγγλια υπαρχει η πιθανοτητα να μπεις καποιος απο το εξωτερικο.

Αμερικη δυστυχως ουτε υποψια πιθανοτητας.Δεχονται μονο εσωτερικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Ευχαριστώ
Δεν αποκλείω την Ελλάδα αλλά υπάρχουν κάποιοι προσωπικοί λόγοι που με ωθούν στο εξωτερικό.
Το κόστος πόσο είναι; Φαντάζομαι υψηλό.
Υπάρχει καμιά ελπίδα μέσω υποτροφίας;
To κοστος στο εξωτερικο ποικιλει αναλογα με τη χωρα που θα διαλεξεις... Προφανως μπορεις να βρεις φτηνα πανεπιστημια σε χωρες οπως βουλγαρια/ρουμανια κλπ με κοστος 5-6000+τα εξοδα σου που η ζωη εκει ειναι φτηνη/χρονο. Στην Αγγλια/Γαλλια εχω ακουσει για τιμες κοντα στα 20-25000/ετοςι (για τα καλα πανεπιστημια). Βεβαια στην Αγγλια απ οσο γνωριζω φιλοξενησε στο Campus του πανεπιστημιου και οι εγκαταστασεις εξαιρετικες οποτε γλυτωνεις περιττα εξοδα. Στην Αμερικη αν και εχω την εντυπωση οτι δεν γνωριζω αν ισχυει για προπτυχιακους φοιτητες εχω ακουσει για τα πρωτοκλασσατα πανεπιστημια (ΜΙΤ,Harvard) τιμες απο 50-60.000/ετος. Oσο για υποτροφιες για πολυ καλα πανεπιστημια πρεπει να χεις πολυ καλο βιογραφικο (πχ διακρισεις σε βαλκανιαδες, ολυμπιαδες κλπ αλλιως δυσκολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γιατί σε αυτό το φόρουμ πάντα αναφέρετε το mit και το Harvard όταν μιλατε για πανεπιστήμια της αμερικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Γιατί σε αυτό το φόρουμ πάντα αναφέρετε το mit και το Harvard όταν μιλατε για πανεπιστήμια της αμερικής?
Ε γι αυτα ξερω βρε αγορι μου γ αυτα λεω :P Προφανως σε αλλα πανεπιστημια το κοστος ειναι χαμηλοτερο αλλα το συστημα ειναι περισσοτερο αμερικοκεντρικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
για τις ιατρικες της Γαλλιας δεν ξερει κανεις τιποτα?????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
για τις ιατρικες της Γαλλιας δεν ξερει κανεις τιποτα?????????????

Στην Γαλλία δεν δέχονται άτομα εξωτερικού, για προπτυχιακούς φοιτητές ιατρικής θα πρέπει να δώσεις και κάποιες άλλες εξετάσεις και θα είναι πάλι δύσκολο να σε δεχτούν, άσε που το κόστος ζωής είναι πολύ ακριβό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Στην Γαλλία δεν δέχονται άτομα εξωτερικού, για προπτυχιακούς φοιτητές ιατρικής θα πρέπει να δώσεις και κάποιες άλλες εξετάσεις και θα είναι πάλι δύσκολο να σε δεχτούν, άσε που το κόστος ζωής είναι πολύ ακριβό.

Τι εννοείς δεν δέχονται; Ξέρω κοπέλα που σπουδάζει Ιατρική στο University of Burgundy. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τι εννοείς δεν δέχονται; Ξέρω κοπέλα που σπουδάζει Ιατρική στο University of Burgundy. :confused:

Εννοώ ότι είναι δύσκολο. Ρώτα αυτήν την κοπέλα από τι διαδικασίες πέρασε για να σπουδάσει εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εννοώ ότι είναι δύσκολο. Ρώτα αυτήν την κοπέλα από τι διαδικασίες πέρασε για να σπουδάσει εκεί.

Ε προφανώς σε κανένα Πανεπιστήμιο του εξωτερικού δεν σε δέχονται και τόσο εύκολα. Η συγκεκριμένη είχε ένα τεράστιο + ότι ήξερε πολύ πολύ καλά Γαλλικά. Πάντως τη δέχτηκαν παρ'ότι ήταν Θεωρητική κατεύθυνση. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πόσα χρόνια είναι η Ιατρική στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ε προφανώς σε κανένα Πανεπιστήμιο του εξωτερικού δεν σε δέχονται και τόσο εύκολα. Η συγκεκριμένη είχε ένα τεράστιο + ότι ήξερε πολύ πολύ καλά Γαλλικά. Πάντως τη δέχτηκαν παρ'ότι ήταν Θεωρητική κατεύθυνση. :hmm:

Σου ζητάνε να δώσεις και εκεί εξετάσεις εισαγωγής, αν ξέρεις καλά την γλώσσα + γράψεις καλά (πράγμα δύσκολο γιατί αυτά που ζητάνε τις περισσότερες φορές είναι άγνωστα για έναν Έλληνα/ίδα) τότε μπορείς να περιμένεις να σε δεχτούνε.

@Γατόπαρδος: Χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως η ιατρική σε ευρωπαϊκές χώρες είναι 6 χρόνια όπως στην Ελλάδα και στην Αμερική είναι 4, βέβαια δεν είμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ευχαριστώ
Δεν αποκλείω την Ελλάδα αλλά υπάρχουν κάποιοι προσωπικοί λόγοι που με ωθούν στο εξωτερικό.
Το κόστος πόσο είναι; Φαντάζομαι υψηλό.
Υπάρχει καμιά ελπίδα μέσω υποτροφίας;

Μπορείς να εξετάσεις και την επιλογή της Σκωτίας,όπου είναι δωρεάν για φοιτητές προερχόμενους από την ΕΕ.
@Γατόπαρδος: Χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως η ιατρική σε ευρωπαϊκές χώρες είναι 6 χρόνια όπως στην Ελλάδα και στην Αμερική είναι 4, βέβαια δεν είμαι σίγουρος.

Στον Καναδά επίσης 4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ας κανουμε μια συνοψιση:Την αμερικη και τον Καναδα ξεχαστε τους.Εκτος αν εχετε υπηκοοτητα λογω γονεα ή τρομακτικα μεγαλο τραπεζικο λογαριασμο.Αμα κανεις και καμια δωρεα 100,000$ τι να πω μπορει και να συκινηθουν.Για να σε δεχτουν (πραγμα αδυνατο) πρεπει να εισαι η εξαιρετικα καλος(επιπεδου διεθνους αναγνωρισεως) ή εξαιρετικα πλουσιος.Και ο αριθμος των πρωτων εχει αρχισει να λιγοστευει.

Στη γαλλια:Χρειαζεται μονο το απολυτηριο για αιτηση.Σαφως και να ξερετε πολυ καλα τη γλωσσα.Μπορει τυπικα να τους αρκει ενα B2 αλλα να στε σιγουροι πως το C2 ειναι απαραιτητο καθως θα γινεται παραδοση σε ορολογια απευθειας στη γλωσσα.Δεχονται αρκετες αιτησεις.Το 1ο ετος (καλειται PACES) μπορει να δεχεται και 50.000 ατομα.Απο αυτα ως ιατροι θα συνεχισουν κατι λιγοτερο απο 5000.Αυτο στο συνολο.Και για γαλλους και για αλλοδαπους.Καταλαβαινεις λοιπον πως ειναι πολυ δυσκολο.Για καλη-γνωστη ιατρικη δεν το συζητω,απιστευτα δυσκολο,αν οχι ακατορθωτο.Αλλα αμα το χετε μερακι και εχετε και το μπατζετ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
...... Χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως η ιατρική σε ευρωπαϊκές χώρες είναι 6 χρόνια όπως στην Ελλάδα και στην Αμερική είναι 4, βέβαια δεν είμαι σίγουρος.
Στις ΗΠΑ η Ιατρική είναι σε μεταπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top