Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

Πληροφορίες για απαιτήσεις, δίδακτρα, αναγνώριση πτυχίου, προσεγγιστική πληρωμή ειδοκότητας .... κτλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να μάθω για σπουδές Ιατρικής στην Ελβετία, αν μπορεί κάποιος... :)

Αν ρωτούσες για Γερμανία, Αυστρία κάτι θα γινόταν. Ελβετία λογικά θα εξαρτάται από το καντόνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πληροφορίες για απαιτήσεις, δίδακτρα, αναγνώριση πτυχίου, προσεγγιστική πληρωμή ειδοκότητας .... κτλ....

Θα σου δώσω 2 link και ψάξ'τα με την ησυχία σου.
https://www.studysmart.gr/general-information-switzerland
https://www.universitieshandbook.com/el/directory/studies-tags/medicine

Γενικότερα για την Ελβετία, γνωρίζει πολλά ο Γιώργος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Πληροφορίες για απαιτήσεις, δίδακτρα, αναγνώριση πτυχίου, προσεγγιστική πληρωμή ειδοκότητας .... κτλ....

Πλήρως αναγνωρισμένο, εννοείται.Τουλάχιστον για να εργαστείς στην Ευρώπη, για τις U.S δε ξέρω τι παίζει.
Σύμφωνα με κάποιο site, η ιατρική ειδικότητα στην Ελβετία πληρώνει ~52.000 ευρώ.Φυσικά το κόστος ζωής είναι υπερδιπλάσιο από το αντίστοιχο της Ελλάδας για έναν φοιτητή.
Γενικά.
Προϋποθέσεις και διαδικασία εισαγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σπουδάζω Οδοντιατρική στην Ρουμανία και θα ήθελα να δώσω γενικές πληροφορίες σε όποιον ενδιαφέρεται.... Το πανεπιστήμιο ενδείκνυται για σπουδές, δίχως τα αίσχη των ελληνικών πανεπιστημίων, όπως αναφέρεται και πιο πάνω, είναι απαιτητικό, οργανωτικό, και μια ματιά στον χώρο θα ξεγράψει το περιβόητο ταμπού περί Ρουμανίας...Το κόστος ζωής είναι σχετικά μικρό, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης. Εξάλλου, η χώρα ολοένα και αναπτύσσεται, στον βαθμό που δύναται τουλάχιστον, οπότε η καθημερινότητα μπορεί να προσφέρει αρκετές ανέσεις. Τέλος, και το πιο σημαντικό, η γλώσσα είναι αρκετά εύκολη, δεν υπάρχει θέμα σχετικά με την εκμάθηση της.. Από προσωπικά ακούσματα, θα ήθελα να πω στους φίλους και τις φίλες εδώ στο blog, να αποφύγουν την Ιταλία, καθώς έχει καταντήσει αυτό που μέχρι πρότινος κατηγορούσαν την Ρουμανία. 'Οπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, το επίπεδο δεν είναι και το καλύτερο δυνατό πλέον. 'Εξάλλου, τα δίδακτρα και η καθημερινότητα είναι αρκετά πολυέξοδα, αλλά αυτό παραμένει ''υποκειμενικό''... :p Ευχαριστώ! Για πιο αναλυτικές πληροφορίες, ρωτήστε με... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ εσάς που μου δώσατε τα link :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

petrino

Νεοφερμένος

Ο petrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συνέχεια απο το προηγούμενο μήνυμα μου που πιθανον εξηγεί ορισμένες αλλαγές δυτικά και ανατολικά
Ο ιστότοπος που έδωσα είναι στα αγγλικά που θεωρητικά ξέρουν όλοι οσοι ενδιαφέρονται για σπουδές στο εξωτερικό και έχει χρήσιμες πληροφορίες για να καταλάβουμε τι τρέχει με την πανεπιστημιακή εκπαιδευση σε ορισμένες χώρες (και άλλες αργότερα) στην γειτονιά μας
Καθώς φαίνεται τα "ιδιωτικά" πανεπιστήμια της (ανατολικής) Ευρώπης για οικονομικοπολιτικούς λόγους δέχονται "εισβολή" από βορειοαμερικάνους φοιτητές που δεν μπορούν να σπουδάσουν στην χώρα τους (δεν μπαίνουν η δεν θέλουν να πληρώσουν τα υψηλά δίδακτρα)
Μια άλλη "εισβολή" γίνεται απο βορειοευρωπαίους (κυρίως Γερμανούς-Νορβηγούς) που δεν μπορούν να εισαχθούν στην χώρα τους και με ειδικές συμφωνίες κάνουν το 1ο-2ο έτος για να συνεχίσουν μετά στα πανεπιστήμια της χώρας τους.
Στις ιατρικές σχολές των ιδιωτικών αυτών πανεπιστημίων η καινούρια αυτή κατάσταση διαμόρφωσε συνθήκες για υψηλότερα δίδακτρα, αλλά πάντα χαμηλότερα από τα αμερικάνικα η τα caribeans (gurls and tan lol).
Υπήρξε επίσης και ανάγκη ανεβάσματος του επιπέδου σπουδών ώστε σήμερα να αναγνωρίζονται τα πτυχία τους από το Medical Board της Callifornia (μιλάμε για Πανεπιστήμια που είναι ανύπαρκτα στους διεθνείς καταλόγους αξιολόγησης με 1-2 εξαιρέσεις Βαρσοβίας, Καρόλου, Eotvos, Szeged).
Καθοριστική επίδραση στην εξέλιξη αυτή φαίνεται απο τις συζητήσεις να παίζει η εμφάνιση και η δραστηριότητα του βορειοαμερικάνικου Central European University (Soros).
Αυτά γενικά από το διαδίκτυο.
Για την ιατρική σχολή του Πανεπιστημίου του Pecs ο ιστότοπος αναφέρει για head hunters διασύνδεση τους με δανεισμό από το Πανεπιστήμιο, επιβάρυνση του κόστους σπουδών με επανεξετάσεις, λειτουργία μεγάλων εθνικοθρησκευτικών ομάδων με τράπεζες θεμάτων για εξετάσεις και σημαντική επιτυχία σ’ αυτές κλπ . Σενάρια; πραγματικότητα; και προσοχή στην αλληλογραφία στα blogs. Φαίνεται ότι κάποιοι μπορεί να είναι και αντιπρόσωποι γραφείων χωρίς να το δηλώνουν. Όλα αυτά μπορεί να είναι και υπερβολές αλλα….
Εδώ επαναλαμβάνω το αίτημα μου για πληροφόρηση από έλληνες φοιτητές εκεί για να έχω πιο σαφή εικόνα. Υπάρχει κάποιο blog, ηλεκτρονική διεύθυνση η κάποιο σημείο συνάντησης αν πάω εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voredor

Νεοφερμένος

Ο Voredor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ! Ενδιαφέρομαι για σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Ρουμανία. Αν υπάρχει κάποιος που σπουδάζει ιατρική σε αυτή τη χώρα, θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν θα μπορούσε να με πληροφορήσει για τα απαραίτητα δικαιολογητικά και προϋποθέσεις εισαγωγής στα πανεπιστήμια. Επιπλέον, (και το πιο σημαντικό), θα ήθελα να μάθω αν πρέπει να καταφύγω σε συγκεκριμένα γραφεία που θα μεσολαβήσουν για την εισαγωγή μου ( μετάφραση απολυτηρίου, αίτηση στο πανεπιστήμιο, κτλ...), και πιο το , κατα προσέγγιση , κόστος για αυτή τη δουλειά , η είναι κάτι που μπορώ να φέρω εις πέρας και μόνος μου χωρίς να εμπλακώ με τέτοια κυκλώματα..
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ! Ενδιαφέρομαι για σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Ρουμανία. Αν υπάρχει κάποιος που σπουδάζει ιατρική σε αυτή τη χώρα, θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν θα μπορούσε να με πληροφορήσει για τα απαραίτητα δικαιολογητικά και προϋποθέσεις εισαγωγής στα πανεπιστήμια. Επιπλέον, (και το πιο σημαντικό), θα ήθελα να μάθω αν πρέπει να καταφύγω σε συγκεκριμένα γραφεία που θα μεσολαβήσουν για την εισαγωγή μου ( μετάφραση απολυτηρίου, αίτηση στο πανεπιστήμιο, κτλ...), και πιο το , κατα προσέγγιση , κόστος για αυτή τη δουλειά , η είναι κάτι που μπορώ να φέρω εις πέρας και μόνος μου χωρίς να εμπλακώ με τέτοια κυκλώματα..
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

Αυτό θα πρέπει να το σκευτείς και να το ζυγίσεις μόνος σου Χρήστο αφού εξετάσεις προσεκτικά τι σου προσφέρουν τα γραφεία αυτά και τι θα ξόδευες εάν πήγαινες μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basil1994

Νεοφερμένος

Ο basil1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εκανες για το εαρινο εξαμηνο ή για το χειμερινο? Εδωσες φετος Πανελληνιες?Μεσω της Daad εκανες τη διαδικασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
παιδια θελω να σπουδασω ιατρικη στη γερμανια (μοναχο). εχω το c1, ειναι αρκετο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doc.lili

Νεοφερμένος

Ο Doc.lili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν θες άκουσε και τη γνώμη μου που είμαι ήδη γιατρός.σπουδασα στην βόρεια Ιταλία-bologna.οταν έδωσα εισαγωγικές το 2000 μετρούσε και παραμετρουσε ο βαθμός του απολυτηρίου.όσο υψηλότερος,τόσο το καλύτερο,γιατι συνψηφίζεται με το βαθμό των προφορικών και των γραπτών(στις παν-Ιταλικές)..κάποιος είπε ότι δεν μέτρα το απολυτήριο.ΛΑΘΟΣ.
Η Ιταλία τείνει να υποτιμάται απο τους έλληνες,γι'αυτό όταν πάμε εκει εμείς ή οι γονείς μας κάνουμε 10 χρόνια να τελειωσουμε(όσοι καταφέρουν να τελειώσουν..)τα πράγματα είναι πολυ δύσκολα,χρειάζεται να κανεις ζωη μοναχού για να τα βγάλεις πέρα με τη σχολή..ξεχνάς τη"φοιτητική ζωη"που όλοι ονειρεύονται..προσωπικα διάβαζα καθε μέρα τουλαχιστον 8 ώρες.διαλειμμα έκανα τη μέρα που περνούσαν το μάθημα-άντε και την επομένη-και 10 μερες Χριστούγεννα-20 καλοκαίρι.οι Ιταλοί μας βλέπουν γενικά με ρατσισμό και στους καθηγητές σηκώνεται η τρίχα όταν ακούνε ελληνικό όνομα στην εξέταση,γιατι έχουμε την νοοτροπία του μαγκακου που με διάβασμα-πασαλειμα θα ξεγελασουμε τους μαλακες τους Ιταλούς,θα τους κλάφτουμε και λίγο και θα γίνουμε γιατροι..με αυτήν ακριβώς την νοοτρόία πέρασαν γενιές και γενιές ελλήνων απο την Ιταλία,οπότε δεν είναι να ξαφνιαζεσαι με αυτό που συμβαίνει..όταν πας διαβασμένος στην εξέταση αλλάζουν όμως συμπεριφορά και σε σέβονται.αν όχι σε εξευτελιζουν μπρος στο αμφιθεατρο και σε κόβουν.προσωπικά τελείωσα με άριστα και δεν είχα κανένα πρόβλημα..Έν κατακλείδι:αν είχα ένα παιδι που ήθελε να κάνει ιατρική και ειχε ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ θα ήθελα να είχα τα λεφτά να το έστελνα εκει που σπούδασα κι εγω..αν έχεις την όρεξη να πάρεις ότι γνώση και τα μέσα που σου προσφερονται(σημειωτέον:τα περισσότερα ιατρικά μηχανήματα είναι ιταλικά!πχ MENARINI) σου προσφέρει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ επίπεδο μόρφωσης το οποίο θα καταλάβεις στο μέλλον συγκρινομενος με διάφορους συναδέλφους σου..κλείνοντας θελω να σας πω τα εξεις μελλοντικοί συνάδελφοι:μας ήρθε τώρα το καλοκαίρι τεταρτοετης απο μπραντισλαβα να κάνει κάποιο κλινική μέρος στο νοσοκομείο μας..το άτομο αυτο που πρόσφατα είχε περάσει την παθολογικη ανατομία(την οποια ειπε πωσ διαβασε συνολικα όχι πανω απο 2-3 εβδομαδεσ!!!!!)δεν γνώριζε τη διάφορα μεταξύ υπερτροφιας και καρκίνου του προστάτη.μου ονόμασε μαθήματα οπως η φυσιολογικά και ανατομία ως"χαβούζα"..αυτα είναι πολυ πολυ σοβαρά ατοπήματα στην ιατρική να ξέρετε..επίσης συνάδελφος απο βουλγαρία δεν ήξερε ούτε ποιες χημικές ουσίες είναι αντιβιωσεις,ούτε να διαβάζει αντιβιογραμμα ήξερε..πρέπει να πω όμως ότι γνωρίζω και άτομα απο Ρουμανία πολυ καλούς συναδέλφους.το κοινο σημείο(σχεδόν)όλων μας? ΤΟ ΔΙΆΒΑΣΜΑ!οπου κι αν είσαι να ξέρεις ότι η ιατρική είναι ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΙΆΒΑΣΜΑ αν θες να είσαι επιστήμονας και όχι μπακαλης που"βρήκε την άκρη...." η Ιταλία λοιπόν σου προσφέρει αυτήν την κουλτούρα και σε διαμορφώνει και στο χαρακτήρα..σε μαθαίνει να είσαι ταπεινός,δουλευτης και μορφωμένος ιατρικά και σαν άνθρωπος.αρκει να έχεις τους δεκτές σου ανοιχτούς
Και επειδη παιδια τα λόγια είναι φτώχια,ψάξετε στο google να δειτε αξιολόγηση όλων των πανεπιστημίων του ΚΟΣΜΟΥ..σας πληροφορώ ότι η bologna είναι στα πρώτα έξι πανευρωπαϊκά και στα πρώτα 60 στον κόσμο...όποιος θέλει να γίνει γιατρός γιατι το έχει μεράκι αυτός και όχι η μάνα του ή η γιαγια του,αξίζει τον(μεγάλο)κόπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αν θες άκουσε και τη γνώμη μου που είμαι ήδη γιατρός.σπουδασα στην βόρεια Ιταλία-bologna.οταν έδωσα εισαγωγικές το 2000 μετρούσε και παραμετρουσε ο βαθμός του απολυτηρίου.όσο υψηλότερος,τόσο το καλύτερο,γιατι συνψηφίζεται με το βαθμό των προφορικών και των γραπτών(στις παν-Ιταλικές)..κάποιος είπε ότι δεν μέτρα το απολυτήριο.ΛΑΘΟΣ.
Η Ιταλία τείνει να υποτιμάται απο τους έλληνες,γι'αυτό όταν πάμε εκει εμείς ή οι γονείς μας κάνουμε 10 χρόνια να τελειωσουμε(όσοι καταφέρουν να τελειώσουν..)τα πράγματα είναι πολυ δύσκολα,χρειάζεται να κανεις ζωη μοναχού για να τα βγάλεις πέρα με τη σχολή..ξεχνάς τη"φοιτητική ζωη"που όλοι ονειρεύονται..προσωπικα διάβαζα καθε μέρα τουλαχιστον 8 ώρες.διαλειμμα έκανα τη μέρα που περνούσαν το μάθημα-άντε και την επομένη-και 10 μερες Χριστούγεννα-20 καλοκαίρι.οι Ιταλοί μας βλέπουν γενικά με ρατσισμό και στους καθηγητές σηκώνεται η τρίχα όταν ακούνε ελληνικό όνομα στην εξέταση,γιατι έχουμε την νοοτροπία του μαγκακου που με διάβασμα-πασαλειμα θα ξεγελασουμε τους μαλακες τους Ιταλούς,θα τους κλάφτουμε και λίγο και θα γίνουμε γιατροι..με αυτήν ακριβώς την νοοτρόία πέρασαν γενιές και γενιές ελλήνων απο την Ιταλία,οπότε δεν είναι να ξαφνιαζεσαι με αυτό που συμβαίνει..όταν πας διαβασμένος στην εξέταση αλλάζουν όμως συμπεριφορά και σε σέβονται.αν όχι σε εξευτελιζουν μπρος στο αμφιθεατρο και σε κόβουν.προσωπικά τελείωσα με άριστα και δεν είχα κανένα πρόβλημα..Έν κατακλείδι:αν είχα ένα παιδι που ήθελε να κάνει ιατρική και ειχε ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ θα ήθελα να είχα τα λεφτά να το έστελνα εκει που σπούδασα κι εγω..αν έχεις την όρεξη να πάρεις ότι γνώση και τα μέσα που σου προσφερονται(σημειωτέον:τα περισσότερα ιατρικά μηχανήματα είναι ιταλικά!πχ MENARINI) σου προσφέρει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ επίπεδο μόρφωσης το οποίο θα καταλάβεις στο μέλλον συγκρινομενος με διάφορους συναδέλφους σου..κλείνοντας θελω να σας πω τα εξεις μελλοντικοί συνάδελφοι:μας ήρθε τώρα το καλοκαίρι τεταρτοετης απο μπραντισλαβα να κάνει κάποιο κλινική μέρος στο νοσοκομείο μας..το άτομο αυτο που πρόσφατα είχε περάσει την παθολογικη ανατομία(την οποια ειπε πωσ διαβασε συνολικα όχι πανω απο 2-3 εβδομαδεσ!!!!!)δεν γνώριζε τη διάφορα μεταξύ υπερτροφιας και καρκίνου του προστάτη.μου ονόμασε μαθήματα οπως η φυσιολογικά και ανατομία ως"χαβούζα"..αυτα είναι πολυ πολυ σοβαρά ατοπήματα στην ιατρική να ξέρετε..επίσης συνάδελφος απο βουλγαρία δεν ήξερε ούτε ποιες χημικές ουσίες είναι αντιβιωσεις,ούτε να διαβάζει αντιβιογραμμα ήξερε..πρέπει να πω όμως ότι γνωρίζω και άτομα απο Ρουμανία πολυ καλούς συναδέλφους.το κοινο σημείο(σχεδόν)όλων μας? ΤΟ ΔΙΆΒΑΣΜΑ!οπου κι αν είσαι να ξέρεις ότι η ιατρική είναι ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΙΆΒΑΣΜΑ αν θες να είσαι επιστήμονας και όχι μπακαλης που"βρήκε την άκρη...." η Ιταλία λοιπόν σου προσφέρει αυτήν την κουλτούρα και σε διαμορφώνει και στο χαρακτήρα..σε μαθαίνει να είσαι ταπεινός,δουλευτης και μορφωμένος ιατρικά και σαν άνθρωπος.αρκει να έχεις τους δεκτές σου ανοιχτούς
Και επειδη παιδια τα λόγια είναι φτώχια,ψάξετε στο google να δειτε αξιολόγηση όλων των πανεπιστημίων του ΚΟΣΜΟΥ..σας πληροφορώ ότι η bologna είναι στα πρώτα έξι πανευρωπαϊκά και στα πρώτα 60 στον κόσμο...όποιος θέλει να γίνει γιατρός γιατι το έχει μεράκι αυτός και όχι η μάνα του ή η γιαγια του,αξίζει τον(μεγάλο)κόπο..

πρότεινε άλλες καλές ιατρικές στην ιταλία. Τι γνώμη έχεις για torino, sassari, pavia?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Doc.lili

Νεοφερμένος

Ο Doc.lili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Pavia ξέρω ότι είναι αρκετά δύσκολα λόγω λίγων εξεταστικων.στη bologna έχει το καλό που βγάζουν συχνά ημερομηνίες για να δώσεις μαθήματα,γι 'αυτό πολλα παιδια απο padova-pavia έπαιρναν μεταγραφή σε εμας.το μιλανο λέγεται πώς είναι πιο βατό απο παβία,πάδοβα,σιένα..τορινο και sassari δεν ξέρω,πάντως φίλοι μου ιταλοι καταγομενοι απο τορινο και απο μιλανο ερχοντουσαν στη Μπολόνια..είναι η κατεξοχήν φοιτητουπολη στη β.ιταλια με πολυ κόσμο και απο Γερμανία Ισπανία Γαλλία κλπ(και με προγραμμα erasmus).. και αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο πανευρωπαϊκά..δηλ στη δυτική κ β.ευρωπη μετράει πολυ..Της Ρώμης το καθολικό(εχει δυο νομιζω..)λένε ότι είναι παλουκι.οπως επίσης και η Parma είναι παλουκι..προς αποφυγήν!!!δεν αποφοιτείς εκτός κι αν έχεις το Θεό μπάρμπα..(γνωρίζω μόνο 3 έλληνες που τελείωσαν εκει απο τους δεκάδες ή και εκατοντάδες που πήγαν..)..για 'μένα λοιπόν καλα είναι για ιατρική σε: bologna, Siena,Modena,δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες..πάντως να ξέρεις ότι αν πας να προετοιμαστεις για δύσκολο δρόμο..( μη με αναθεματιζεις!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sein1

Νεοφερμένος

Ο sein1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ελληνας στην Ιταλια μονο στην Ναπολη μπορει να την βγαλει φτηνα και να τελειωσει σε 7-8 χρονια... Εξυπνακηδες ελληνες στην Ιταλια δεν εχουν καλο τελος. ή δεν βλεπεις πτυχειο ή βλεπεις τα ραδικια αναποδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZorikiaGomena

Νεοφερμένος

Η ZorikiaGomena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γειά σας παιδιά!!! σπουδάζω νοσηλευτική στο ΤΕΙ Λαμίας και είμαι στον 3ο χρόνο. Θέλω πολύ να γίνω γιατρός και όλοι μου λενε για κατατακτήριες. Εγώ ψάχνω άκρη για ιατρική στο εξωτερικό χρησιμοποιώντας το πτυχίο νοσηλευτικης μειώνοντας τα χρονια ιατρικης έξω απο 4 πχ σε 3 ή 2. όποιος ξέρει πληροφορίες γι αυτό ή και ποιά χώρα είναι πιό καταλληλη ας στείλει !. Κάθε βοήθεια είναι χρήσιμη ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
γειά σας παιδιά!!! σπουδάζω νοσηλευτική στο ΤΕΙ Λαμίας και είμαι στον 3ο χρόνο. Θέλω πολύ να γίνω γιατρός και όλοι μου λενε για κατατακτήριες. Εγώ ψάχνω άκρη για ιατρική στο εξωτερικό χρησιμοποιώντας το πτυχίο νοσηλευτικης μειώνοντας τα χρονια ιατρικης έξω απο 4 πχ σε 3 ή 2. όποιος ξέρει πληροφορίες γι αυτό ή και ποιά χώρα είναι πιό καταλληλη ας στείλει !. Κάθε βοήθεια είναι χρήσιμη ! :)

Έχω πληροφορίες γιαυτό το θέμα...Πωλονία, Αγγλία, και ίσως Ουγγαρία και φυσικά Αμερική οπου ολοκληρο το σύστημα εισαγωγής στις ιατρικης στηρίζεται στην ύπηρξη κάποιου παρεμφερούς πτυχίου... Τωρα δεν είμαι σπίτι και δεν μπορώ να σου δώσω περισότερες πληροφίες,,,θα προσπαθήσω αργότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZorikiaGomena

Νεοφερμένος

Η ZorikiaGomena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ !
Δηλαδή αυτές οι χώρες που μετράνε ενα παρεμφερές πτυχίο μπορούν να σου κόψουν χρόνια σπουδών ;; λόγω κοινών μαθημάτων κλπ..;; Για χώρες με Αγγλικό σύστημα πχ Αυστραλία ισχύει το ίδιο ;;; όποτε βρείς περισσότερες πληροφοριες στείλε μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ !
Δηλαδή αυτές οι χώρες που μετράνε ενα παρεμφερές πτυχίο μπορούν να σου κόψουν χρόνια σπουδών ;; λόγω κοινών μαθημάτων κλπ..;; Για χώρες με Αγγλικό σύστημα πχ Αυστραλία ισχύει το ίδιο ;;; όποτε βρείς περισσότερες πληροφοριες στείλε μου !

Υπάρχουν χώρες-πανεπιστήμια που μετράνε ενα παρεμφερές πτυχίο και χώρες-πανεπιστήμια που απαιτούν ένα παρεμφερές πτυχίο... Για τις πρώτες δεν μπορούν να σου κόψουν χρόνια σπουδών...(Για παράδειγμα στα ελιτ πανεπιστήμια της γερμανίας μετράει πολύ θετικά στη διαδικασία εισαγωγής το να έχει κάποιος κάποιος πτυχίο σε παρεμφερή κλάδο, όμως στη συνέχια πρέπει να παρακολουθήσει κανονικά 12-13 εξάμηνα σπουδών!
Στην Αγλλία και Αμερική δεν είναι καθόλου απλή η εισαγωγή... απαιτούνται επιπλέον εξετάσεις γενικών και λοιπόν γνώσεων, συνεντεύξεις κλπ...
Στην Πωλονία γνωρίζω πως υπάρχει πρόγραμμα με τετραετή φοότηση δεν γνωρίζω όμως για τον τρόπο εισαγωγής κλπ....
Κάποια πανεπιστήμια στην Ουγγαρία δίνουν επίσης την δυνατότητα 4 ετούσ πτυχίου

Σου δίνω site πληροφοριων και μερικών πανεπιστημίων που προσφέρουν προγράμματα ιατρικής 4 χρονία (σ.σ: τα δίδακτρα δεν είναι και τόσο προσητά!)

https://2wl.wum.edu.pl/en/english-division/about-english-division
https://www.themsag.com/medical-school-in-hungary/cat_37.html
https://www3.imperial.ac.uk/ugprospe...ents/medicine/graduateentry/entryrequirements


!!! Μάθε πρώτα αν τα πτυχία αυτά (4 χρόνια) αναγνωρίζονται στην Ελλάδα, και αν η νοσιλευτική θεωρείται όντως παρεμφερής κλάδος (νομίζω πως παρεμφερή κλάδο εννοούν κάποιο κλάδο θετικών επιστημών) !!!

χρησιμοποιώντας το πτυχίο νοσηλευτικης μειώνοντας τα χρονια ιατρικης έξω απο 4 πχ σε 3 ή 2. ! :)

Τώρα το είδα αυτό... Τι εννοείς απο 4 σε 3 ή 2,,,, σιγα να μην σου δώσουν και πτυχίο σε ένα χρόνο! υπάρχουν 4ετή πρόγραμματα και 6 έτη προγράμματα, και στην Ελλάδα γνωρίζω πως κάποιος με πτυχίο οδοντιατρικής μπορεί να κάνει ιατρική 4 χρόνια,,,, αλλά και κάποιος με άλλο πτυχίο 5 χρόνια,,, δεν ξέρω λεπτομέρειες για αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZorikiaGomena

Νεοφερμένος

Η ZorikiaGomena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
:redface: οκ απλά επειδή συνέχεια μου δίνουν λάθος πληροφορίες δεν εχω γνώση του τι γινεται εξω. στη γερμανία πιστεύω θέλουν και γλώσσα. κ εγώ ξέρω αγγλικά και γαλλικά..γενικότερα μόνο τα βαλκάνια είναι πιο προσιτά σε δίδακτρα ;; υποτροφίες δεν παίζουν ;;; απ οτι εχω ακουσει ολλανδια και σκωτία έχουν χαμηλά δίδακτρα επίσης !:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top