Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γεια σας,

Είμαι νέος στο forum και έφτιαξα αυτό το topic για όσους θέλουν να σπουδάσουν ιατρική. Θα ήθελα σε αυτό το τόπικ όσοι γνωρίζουν πληροφορίες σχετικά με την ιατρική σε διάφορες χώρες της Ευρώπης να τις μοιραστούν για να βοηθηθούν όσοι έχουν απορίες κλπ. Ακόμη μπορείτε να πείτε τις απόψεις σας για το επίπεδο σπουδών στις διάφορες χώρες αλλά και τον τρόπο ζωής σε αυτές. (Με πολιτισμένο τρόπο και επιχειρήματα)


Σημείωση διαχειριστή:
Σε αυτό το θέμα συζητείται μόνο η εισαγωγή σε Ιατρικές Σχολές σε πανεπιστήμια της Ευρώπης.
Υπάρχει και γενικό θέμα για την Ιατρική στο Εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Λοιπόν κάνω αρχή:

Ιατρική στο UK:
Για εισαγωγή στις ιατρικές του UK πρέπει ο κάθε υποψήφιος θεωρητικά να έχει τρία Α Levels με βαθμό A σε τρία από τα Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Φυσική. Κάποια πανεπιστήμια ζητούν και τέταρτο μάθημα σε ΑS Level (“Μισό Α Level“) σε κάποιο άσχετο θέμα από τα θεωρητικά (ιστορία, κριτική ικανότητα, τέχνη, ψυχολογία, φυσική αγωγή κτλπ κτλπ).
Κάθε A Level είναι έξι εξετάσεις και κάθε χρόνο υπάρχουν «δύο εξεταστικές περίοδοι», τον Ιανουάριο και τον Μάιο. Κάθε εξέταση μπορεί να επαναληφθεί φυσικά αυτό μετρά αρνητικότατα για την εισδοχή στα πανεπιστήμια.
Πέραν των A Levels ο υποψήφιος πρέπει να περάσει και μια άλλη εισαγωγική εξέταση που γίνεται αποκλειστικά για τις ιατρικές στο UK (UMCAT/ BMCAT TEST). Αυτή η εξέταση σχετίζεται έμμεσα με την ύλη των A LEVELS άλλα έχει απώτερο σκοπό την αξιολόγηση της αντίληψης των υποψηφίων σε διάφορα θέματα που αφορούν τον κύκλω σπουδών τους).
Απαιτείται ακόμη από τους υποψηφίους να έχουν Active Life δηλαδή να ασχολούνται με δραστηριότητες όπως χώρο ή μουσική ή αθλήματα συμμετοχή στα κοινά (πχ βουλή των εφήβων, ή σε κάποια σχολική εφημερίδα) κτλπ και ακόμη απαραίτητο να έχουν εθελοντική εργασία σε ιατρικό χώρο.
Αν όλα αυτά ικανοποιήσουν τους αρμόδιους τότε ακολουθεί συνέντευξη από ειδική επιτροπή που απαρτίζεται από καθηγητές ιατρικής, ψυχολόγους, ερευνητές κτλπ όπου εξετάζει εξονυχιστικά τους υποψηφίους με ερωτήσεις από Γιατί επέλεξες να γίνεις ιατρός μέχρι τι αισθήματα σου αποπνέει η μόνα Λίζα του Da Vinci!)

** àΓνωρίζω άτομο με 4 Α levels (Μαθηματικά, Χημεία, Βιολογία, Φυσική) όλα με βαθμό Α (δηλαδή 24 εξετάσεις 50 ευρώ η κάθε μια με βαθμολογία 80+/100) και το εισαγωγικό τεστ με καλό βαθμό που δεν το δέχτηκαν καν για συνέντευξη! (φυσικά δεν ξέρω αν είχε Active life!.... φυσικά στην Ελλάδα ποιός μαθητής Δευτέρα και Τρίτη λυκείου έχει active life κατά τα ευρωπαϊκά πρότυπα!?!).
à Το 2012 τα δίδακτρα για τις ιατρικές στο UK τριπλασιάζονται(!) και κυμαίνονται μεταξύ 12 000 – 15 000 ευρώ το χρόνο).
à Το κόστος ζωής είναι τουλάχιστον 1000 ευρώ τον μήνα.
à Τα πανεπιστήμια στο UK είναι ψηλού επιπέδου και προσφέρουν καλές σπουδές.
à Στο UK μπορεί εύκολα κάποιος απόφοιτος να εισαχτεί σε πρόγραμμα για ειδικότητα σε αντίθεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως και στην Ελλάδα.
à Οι μισθοί των ειδικευομένων είναι αρκετά ψηλοί (φτάνουν τις 2 000 ευρώ!!!)…Για να μην λέμε μόνο τα κακά!

Κατά τη γνώμη μου αξίζει να σπουδάσει κάποιος ιατρική στο UK απλά είναι λίγο επίφοβη η διαδικασία εισαγωγής μιας και λόγω κρίσης παίζονται και κάποια συμφέροντα προς χώρες που δεν ανήκουν στην ευρωπαϊκή ένωση και πληρώνουν περισσότερα δίδακτρα. Εν πάση περιπτώσει πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να σπουδάζει ιατρική στο UK καλό είναι να έχει στη διάθεση του τουλάχιστον δύο χρόνια για προετοιμασία αλλιώς να μην το σκέφτεται καν.

Τσεχία:
Για εισαγωγή στις ιατρικές της Τσεχίας χρειάζεται απλά ένα καλό απολυτήριο και μια καλή βαθμολογία στο εισαγωγικό τεστ. Η σχετικά εύκολη πρόσβαση δεν σημαίνει και αντίστοιχη ευκολία απόκτησης πτυχίου. Στο πρώτο έτος εισάγονται αρκετοί μαθητές, πολλοί από τους οποίους αρκετά χαμηλού επιπέδου. Στο δεύτερο έτος όμως οι μαθητές του πρώτου έτους σχεδόν υποδιπλασιάζονται γιατί τα κριτήρια προαγωγής στο δεύτερο έτος γίνονται αυστηρότερα και οι εξετάσεις δυσκολότερες.
Τα δίδακτρα είναι γύρω στις 8 000 ευρώ τον χρόνο
Η Τσεχία είναι μια πολύ όμορφη χώρα με φτηνό κόστος διαμονής (γύρω στα 700 έχεις μια άνετη σχετικά ζωή), όμως μετά το πτυχίο κανείς δεν εγγυάται ειδίκευση στη Τσεχία ενώ, ακόμα και αν συνεχίσει για ειδίκευση στη Τσεχία κάποιος οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί λόγω του χαμηλού βιοτικού επιπέδου της χώρας και αν σκεφτεται να επιστρέψει στον τόπο του πρέπει να έτοιμος να δεχτεί τον ρατσισμό από κομπλεξικούς συναδέλφους του.

Ουγγαρία:
Ισχύουν περίπου τα ίδια με την Τσεχία με διαφορά στα δίδακτρα που είναι σχεδόν διπλάσια

Βουλγαρία – Ρουμανία:
Οι πιο αμφιλεγόμενες (από τους έλληνες) χώρες για σπουδές στην ιατρική.
Φτηνό κόστος ζωής,, εισαγωγή μόνο με απολυτήριο...
Προσωπική άποψη: Δεν γνωρίζω δεν απαντώ (!)

Γνωρίζει κανείς σχετικά με την ιατρική στη Ρωσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex Lask 9

Νεοφερμένος

Ο Alex Lask 9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα! Και εγω ιατρικη θελω. . .(μονο ιατρικη βασικα) Δινω φετος πανελληνιες και ειμαι αποφασισμενος αν δεν περασω εδω να παω στο εξωτερικο συγκεκριμενα στην ιταλια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Νομίζω πως θα πρέπει να ξανασκεφτείς το γεγονός να πας στην Ιταλία. Δεν έχουν ικανοποιητικό επίπεδο σπουδών.
Οι Ιατρικές στη Ρωσία είναι κλειστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex Lask 9

Νεοφερμένος

Ο Alex Lask 9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω εχω ακουσει πως το επιπεδο σπουδων ειναι πολυ καλο... Και σιγουρα υπαρχει καλυτερη οργανωση . . βασικα μιλαω συγκεκριμενα για το πανεπιστημιο sapienza της ρωμης . . για τα αλλα πανεπιστημια στην ιταλια δεν ξερω~!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Νομίζω πως θα πρέπει να ξανασκεφτείς το γεγονός να πας στην Ιταλία. Δεν έχουν ικανοποιητικό επίπεδο σπουδών.
Οι Ιατρικές στη Ρωσία είναι κλειστές.

Τι εννοείς ότι οι ιατρικές στη Ρωσία είναι κλειστές;
Αν γνωρίζεις οτιδήποτε άλλο για την ιατρική στη Ρωσία «διαφώτισε» :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝΕΣΤΗΣ1977

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΕΣΤΗΣ1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για Ρωσία το πρόβλημα είναι η γλώσσα που είναι δύσκολη, η αναγνώριση στην ΕΕ και Ελλάδα που είναι ζόρικη, το κλίμα.
Στη Ρουμανία, που έχουν και νόμπελ χημείας, και πλέον τα πανεπιστήμια έχουν φτιάξει υποδομές, εργαστήρια, έχουν καταξιωμένους καθηγητές -παγκοσμιοποιημένους, αναγνωρίζονται αυτόματα στην Ελλάδα, ΕΊΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΜΈΝΑ από ΕΕ και έχουνκαταταγεί σε ζώνες α.,β,γ,δ και έχουν χαμηλά δίδακτρα και χαμηλό κόστος σπουδών και φιλόξενο κλίμα για τους Ελληνες και υπάρχει μεγάλη παράδοση από Έλληνες που σπούδασαν ιατρική εκεί και διακρίθηκαν.Η Γλώσσα μαθαίνεται εύκολα και μάλλον βρίσκεις θέσεις να σπουδάσεις .δίνοντας εξτάσεις σε γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...Καταρχην θελω να σας αναφερω οτι ενδιαφερομαι παρα πολυ να σπουδασω ιατρικη ειναι αυτο που θελω πραγματικα απλα δυσκολευομαι λιγο στην διαδικασια αναζητησης του καταλληλου εκπαιδευτικου ιδρυματος σχετικα με αυτην...Πρωτον Μπορειτε να μου προτεινετε καποια πανεπιστημια που να προσφερουν ενα πολυ καλο επιπεδο σπουδων στην Ευρωπη σε αυτον τον τομεα και δευτερον ειναι καλη επιλογη να φυγω απο εδω για να φοιτησω σε καποιο πανεπιστημιου του εξωτερικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzina93

Νεοφερμένος

Η Tzina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι νέα στο φορουμ.Ειμαι η Τζίνα και σπουδαζω οδοντιατρικη στη Μπρατισλάβα..Εχω να πω σε οσους ενδιαφέρονται για σπουδές στο εξωτερικό και συγκεκριμένα σπουδές ιατρικής, οδοντιατρικής αλλα και φαρμακευτικής οτι μπορώ να σας φέρω σε επικοινωνία με ειδικούς αντιπροσώπους που 8α αναλάβουν εξ ολοκλήρου την πληροφόρηση και επειτα την εγκατάσταση και προσαρμογή σας στη Μρατισλαβα..Βρίσκομαι 3 μήνες στην Μπρατισλάβα και είμαι πολυ ευχαριστημένη απο το επίπεδο σπουδών.Το πανεπιστήμιο είναι απαιτητικό, γεγονός που δηλώνει οτι τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρά..Εάν θέλετε επιπλέον πληροφορίες πείτε μου.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzina93

Νεοφερμένος

Η Tzina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...Καταρχην θελω να σας αναφερω οτι ενδιαφερομαι παρα πολυ να σπουδασω ιατρικη ειναι αυτο που θελω πραγματικα απλα δυσκολευομαι λιγο στην διαδικασια αναζητησης του καταλληλου εκπαιδευτικου ιδρυματος σχετικα με αυτην...Πρωτον Μπορειτε να μου προτεινετε καποια πανεπιστημια που να προσφερουν ενα πολυ καλο επιπεδο σπουδων στην Ευρωπη σε αυτον τον τομεα και δευτερον ειναι καλη επιλογη να φυγω απο εδω για να φοιτησω σε καποιο πανεπιστημιου του εξωτερικου?


Γειά σου!!
Αρχικά 8έλω να σου πω για το πανεπιστήμιο Comenius στο οποίο είμα εγώ, στην Μπρατισλάβα. :)
Είμαι στη Σλοβακία τωρα και 3 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένη με το πανεπιστήμιο.Εγω βέβαια είμαι οδοντιατρική αλλά στα 2 πρώτα χρόνια έχουμε πολλα κοινά μα8ήματα με την ιατρική.Το επίπεδο είναι υψηλό και σέβονται και αναγνωρίζουν πάνω απο όλα τον μα8ητή και την προσπά8εια που καταβάλλει..Οσον αφορά το αν είναι καλή επιλογή να φοιτήσεις σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού εχω να σου πω οτι εαν 8έλεις πραγματικό ενδιαφέρον και οργάνωση απο τη σχολή σου χωρις κομματικοποιημένες παρατάξεις και φανατισμένους πρυτάνεις τότε το εξωτερικό είναι η καλύτερη λύση!! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
θέλω να σπουδασω ιατρική... έχω τελειώσει το σχολείο με άριστο απολυτήριο (19.5) αλλα λόγω κάποιων "αναποδιών" δεν κατάφερα να περάσω στην ιατρική.... Τέλοσπαντων έχοντας στην διάθεση μου 1.5 χρόνο προετοιμασίας αποφάσισα να φύγω για εξωτερικό...(όχι γιατί βαριέμαι να ξαναδώσω πανελλήνιες αλλά επειδή έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα η διαδικασία είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρα για μένα)...Λοιπον οι επιλογές είναι ΙΤΑΛΙΑ ή ΓΕΡΜΑΝΙΑ....
Ποιά απο τις δύο προτείνετε;
Τι γνωρίζεται για τον τρόπο εισαγωγής σε αυτές τις χώρες;
Σχετικά με τη γλώσσα γνωρίζω ελάχιστα ιταλικά και καθόλου γερμανικά, φτανει 1.5 χρόνος για να μάθω γερμανικά στη γερμανία σε επίπεδο σπουδων; (για ιταλικά δεν ρωτω γιατι ξέρω πως φτανει 1.5 χρονος!)
Όποια άλλη πληροφορία ή "εναλλακτική λύση" καλοδεχούμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΙΤΑΛΙΑ ή ΓΕΡΜΑΝΙΑ....
Ποιά απο τις δύο προτείνετε;
Τι γνωρίζεται για τον τρόπο εισαγωγής σε αυτές τις χώρες;
Σχετικά με τη γλώσσα γνωρίζω ελάχιστα ιταλικά και καθόλου γερμανικά, φτανει 1.5 χρόνος για να μάθω γερμανικά στη γερμανία σε επίπεδο σπουδων; (για ιταλικά δεν ρωτω γιατι ξέρω πως φτανει 1.5 χρονος!)
Όποια άλλη πληροφορία ή "εναλλακτική λύση" καλοδεχούμενη!
να ξέρεις ότι τα μαθήματα στην Ιταλία εξετάζονται προφορικά.

Εγώ θα πήγαινα Ιταλία :P
Παρόλα αυτά πιστεύω ότι καλύτερο όνομα έχει η Γερμανία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
να ξέρεις ότι τα μαθήματα στην Ιταλία εξετάζονται προφορικά.

Εγώ θα πήγαινα Ιταλία :P
Παρόλα αυτά πιστεύω ότι καλύτερο όνομα έχει η Γερμανία :P
σού απάντησα και στο άλλο τοπικ... αλλά είπα να τα ξαναπώ και εδώ μιας και είναι πιο κατάλληλος ο χώρος!

Λοιπόν

Ιταλία:
Για εισαγωγή στα ιταλικά πανεπιστήμια απαιτούνται εισαγωγικές εξετάσεις (βαθμολογία από τα 80) στα πιό κάτω:
Ιταλική κουλτούρα (40)
βιολογία (19)
χημεία (11)
Φυσική & Μαθηματικά (10)
Ο υποψήφιος μπορεί να κάνει άιτηση μόνο σε δύο πανεπιστήμια (1 ιταλόφωνο και 1 αγγλόφωνο)
Για την εισαγωγή είναι απαραίτητο ακόμη το απολυτήριο λυκείου θετικής κατεύθυνσης ανεξαρτητως βαθμολογίας.
Το επίπεδο των θετικών μαθημάτων στις εξετάσεις εισαγωγής είναι αρκετά εύκολο όμως η ιταλική κουλτούρα είναι ένα εμπόδιο για τους έλληνες υποψηφίους.
Οι βάσεις για τα περισσότερα πανεπιστήμια είναι γύρω στο 45
* Η γνώση ιταλικών θεωρείται απαραίτητη για τα ιταλόφωνα πανεπιστήμια (Β2). Για τα Αγγλοφωνα αιτείται πτυχίο στα Αγγλικά (IELTS κτλπ)
Για ειδικότητα στην ιταλία τα πράγματα είναι κάπως δύσκολα αφού δεν υπάρχουν αρκετές θέσεις και προκυρίσσονται διαγωνισμοί, λίστες αναμονής.



Γερμανία:
Γισ εισαγωγή στα περισσότερα γερμανικά πανεπιστήμια απαιτείτε άριστο απολυτήριο λυκείου με μαθήματα θετικής κατεύθυνσης και πτυχίο γερμανικών (testDAF lvl 4). Σε κάποια συγκεκριμμένα πανπιστήμια άπαιτέιται και συνέντευξη ή και εισαγωγικό τεστ. Ο υποψήφιος μπορεί να κάνει αίτηση μέχρι και σε 6 πανεπιστήμια.
Για ειδικότητα εξ όσων έχω ακούσει τα πράγματα είναι κάπως πιο εύκολα αφού δεν υπάρχουν λίστες αναμονής κτλπ.


ΓΕΡΜΑΝΙΑ Ή ΙΤΑΛΙΑ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ΙΤΑΛΙΑ ή ΓΕΡΜΑΝΙΑ....
Ποιά απο τις δύο προτείνετε;
Τι γνωρίζεται για τον τρόπο εισαγωγής σε αυτές τις χώρες;
Σχετικά με τη γλώσσα γνωρίζω ελάχιστα ιταλικά και καθόλου γερμανικά, φτανει 1.5 χρόνος για να μάθω γερμανικά στη γερμανία σε επίπεδο σπουδων; (για ιταλικά δεν ρωτω γιατι ξέρω πως φτανει 1.5 χρονος!)
Όποια άλλη πληροφορία ή "εναλλακτική λύση" καλοδεχούμενη!

Για σπουδές ιατρικής στα Ιταλικά Πανεπιστήμια μπορείς να παρακολοθήσεις είτε Ιταλόφωνο είτε Αγγλόφωνο πρόγραμμα. Για το Ιταλόφωνο χρειάζεται Πανιταλικό τέστ στην Ιταλική Κουλτούρα, Βιολογία, Χημεία, Φυσική και Μαθηματικά ενώ για το Αγγλόφωνο χρειάζονται και πάλι εισαγωγικές εξετάσεις στα ίδια μαθήματα και επιπλέον στην Αγγλική γλώσσα. Ο βαθμός του απολυτηρίου δεν παίζει ρόλο στην εισαγωγή.

Για την εισαγωγή στα Γερμανικά Πανεπιστήμια υπάρχουν μόνο γερμανόφωνα προγράμματα όπου χρειάζεται πολύ καλούς βαθμούς στο απολυτήριο και κάποιο πιστοποιητικό Γερμανικής επάρκειας (test DAF level 4).

Λοιπόν κάνω αρχή:
Ιατρική στο UK:
Για εισαγωγή στις ιατρικές του UK πρέπει ο κάθε υποψήφιος θεωρητικά να έχει τρία Α Levels με βαθμό A σε τρία από τα Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Φυσική. Κάποια πανεπιστήμια ζητούν και τέταρτο μάθημα σε ΑS Level (“Μισό Α Level“) σε κάποιο άσχετο θέμα από τα θεωρητικά (ιστορία, κριτική ικανότητα, τέχνη, ψυχολογία, φυσική αγωγή κτλπ κτλπ).
Κάθε A Level είναι έξι εξετάσεις και κάθε χρόνο υπάρχουν «δύο εξεταστικές περίοδοι», τον Ιανουάριο και τον Μάιο. Κάθε εξέταση μπορεί να επαναληφθεί φυσικά αυτό μετρά αρνητικότατα για την εισδοχή στα πανεπιστήμια.
Πέραν των A Levels ο υποψήφιος πρέπει να περάσει και μια άλλη εισαγωγική εξέταση που γίνεται αποκλειστικά για τις ιατρικές στο UK (UMCAT/ BMCAT TEST). Αυτή η εξέταση σχετίζεται έμμεσα με την ύλη των A LEVELS άλλα έχει απώτερο σκοπό την αξιολόγηση της αντίληψης των υποψηφίων σε διάφορα θέματα που αφορούν τον κύκλω σπουδών τους).
Απαιτείται ακόμη από τους υποψηφίους να έχουν Active Life δηλαδή να ασχολούνται με δραστηριότητες όπως χώρο ή μουσική ή αθλήματα συμμετοχή στα κοινά (πχ βουλή των εφήβων, ή σε κάποια σχολική εφημερίδα) κτλπ και ακόμη απαραίτητο να έχουν εθελοντική εργασία σε ιατρικό χώρο.
Αν όλα αυτά ικανοποιήσουν τους αρμόδιους τότε ακολουθεί συνέντευξη από ειδική επιτροπή που απαρτίζεται από καθηγητές ιατρικής, ψυχολόγους, ερευνητές κτλπ όπου εξετάζει εξονυχιστικά τους υποψηφίους με ερωτήσεις από Γιατί επέλεξες να γίνεις ιατρός μέχρι τι αισθήματα σου αποπνέει η μόνα Λίζα του Da Vinci!)

** àΓνωρίζω άτομο με 4 Α levels (Μαθηματικά, Χημεία, Βιολογία, Φυσική) όλα με βαθμό Α (δηλαδή 24 εξετάσεις 50 ευρώ η κάθε μια με βαθμολογία 80+/100) και το εισαγωγικό τεστ με καλό βαθμό που δεν το δέχτηκαν καν για συνέντευξη! (φυσικά δεν ξέρω αν είχε Active life!.... φυσικά στην Ελλάδα ποιός μαθητής Δευτέρα και Τρίτη λυκείου έχει active life κατά τα ευρωπαϊκά πρότυπα!?!).
à Το 2012 τα δίδακτρα για τις ιατρικές στο UK τριπλασιάζονται(!) και κυμαίνονται μεταξύ 12 000 – 15 000 ευρώ το χρόνο).
à Το κόστος ζωής είναι τουλάχιστον 1000 ευρώ τον μήνα.
à Τα πανεπιστήμια στο UK είναι ψηλού επιπέδου και προσφέρουν καλές σπουδές.
à Στο UK μπορεί εύκολα κάποιος απόφοιτος να εισαχτεί σε πρόγραμμα για ειδικότητα σε αντίθεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως και στην Ελλάδα.
à Οι μισθοί των ειδικευομένων είναι αρκετά ψηλοί (φτάνουν τις 2 000 ευρώ!!!)…Για να μην λέμε μόνο τα κακά!

Κατά τη γνώμη μου αξίζει να σπουδάσει κάποιος ιατρική στο UK απλά είναι λίγο επίφοβη η διαδικασία εισαγωγής μιας και λόγω κρίσης παίζονται και κάποια συμφέροντα προς χώρες που δεν ανήκουν στην ευρωπαϊκή ένωση και πληρώνουν περισσότερα δίδακτρα. Εν πάση περιπτώσει πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να σπουδάζει ιατρική στο UK καλό είναι να έχει στη διάθεση του τουλάχιστον δύο χρόνια για προετοιμασία αλλιώς να μην το σκέφτεται καν.

Τσεχία:
Για εισαγωγή στις ιατρικές της Τσεχίας χρειάζεται απλά ένα καλό απολυτήριο και μια καλή βαθμολογία στο εισαγωγικό τεστ. Η σχετικά εύκολη πρόσβαση δεν σημαίνει και αντίστοιχη ευκολία απόκτησης πτυχίου. Στο πρώτο έτος εισάγονται αρκετοί μαθητές, πολλοί από τους οποίους αρκετά χαμηλού επιπέδου. Στο δεύτερο έτος όμως οι μαθητές του πρώτου έτους σχεδόν υποδιπλασιάζονται γιατί τα κριτήρια προαγωγής στο δεύτερο έτος γίνονται αυστηρότερα και οι εξετάσεις δυσκολότερες.
Τα δίδακτρα είναι γύρω στις 8 000 ευρώ τον χρόνο
Η Τσεχία είναι μια πολύ όμορφη χώρα με φτηνό κόστος διαμονής (γύρω στα 700 έχεις μια άνετη σχετικά ζωή), όμως μετά το πτυχίο κανείς δεν εγγυάται ειδίκευση στη Τσεχία ενώ, ακόμα και αν συνεχίσει για ειδίκευση στη Τσεχία κάποιος οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί λόγω του χαμηλού βιοτικού επιπέδου της χώρας και αν σκεφτεται να επιστρέψει στον τόπο του πρέπει να έτοιμος να δεχτεί τον ρατσισμό από κομπλεξικούς συναδέλφους του.

Ουγγαρία:
Ισχύουν περίπου τα ίδια με την Τσεχία με διαφορά στα δίδακτρα που είναι σχεδόν διπλάσια

Βουλγαρία – Ρουμανία:
Οι πιο αμφιλεγόμενες (από τους έλληνες) χώρες για σπουδές στην ιατρική.
Φτηνό κόστος ζωής,, εισαγωγή μόνο με απολυτήριο...
Προσωπική άποψη: Δεν γνωρίζω δεν απαντώ (!)

Γνωρίζει κανείς σχετικά με την ιατρική στη Ρωσία;

Η εισαγωγή στα Αγγλικά Πανεπιστήμια για ιατρικές σπουδές είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις απλώς τα δίδακτρα διαμορφώνονται στις 25.000-52.000 ευρώ το χρόνο και επιπλέον η εισαγωγή είναι πάρα πολύ δύσκολη για τους Ευρωπαίους πολίτες.

Για την εισαγωγή στα Αγγλόφωνα προγράμματα των Τσέχικων Πανεπιστημίων για ιατρικές σπουδές χρειάζεται κάποιο εισαγωγικό τέστ στα μαθήματα της Βιολογίας, Χημείας, Φυσικής ή Μαθηματικών. Το ύψος των διδάκτρων διαμορφώνεται στα 10.000-12.500 ευρώ το χρόνο. Ο βαθμός του απολυτηρίου δεν παίζει ρόλο στην εισαγωγή.

Για την εισαγωγή στα Αγγλόφωνα προγράμματα των Ουγγρικών Πανεπιστημίων για ιατρικές σπουδές χρειάζεται κάποιο εισαγωγικό τέστ στα μαθήματα της Βιολογίας, Χημείας, Φυσικής και στη συνέχεια, προφορικό τέστ στη Βιολογία, Χημεία ή Φυσική και Αγγλική γλώσσα. Το ύψος των διδάκτρων διαμορφώνεται στα 9.500-10.500 ευρώ το χρόνο. Ο βαθμός του απολυτηρίου δεν παίζει ρόλο στην εισαγωγή.

Για την εισαγωγή στα Αγγλόφωνα προγράμματα των Ρουμανικών Πανεπιστημίων για ιατρικές σπουδές χρειάζεται κάποιο εισαγωγικό τέστ στην Αγγλική γλώσσα. Το ύψος των διδάκτρων διαμορφώνεται στα 4.200-5.000 ευρώ το χρόνο. Ο βαθμός του απολυτηρίου και οι βαθμοί της Βιολογίας και Χημείας δεν πρέπει να είναι λιγότεροι από 13 (ανάλογα το Πανεπιστήμιο).

Για την εισαγωγή στα Αγγλόφωνα προγράμματα των Βουλγαρικών Πανεπιστημίων για ιατρικές σπουδές χρειάζεται κάποιο εισαγωγικό τέστ στην Αγγλική γλώσσα. Το ύψος των διδάκτρων διαμορφώνεται στα 5.000-6.900 ευρώ το χρόνο. Ο βαθμός του απολυτηρίου και οι βαθμοί της Βιολογίας και Χημείας δεν πρέπει να είναι λιγότεροι από 13 (ανάλογα το Πανεπιστήμιο).

Δές τον παρακάτω πίνακα με τα αντίστοιχα κόστη διαβίωσης και το ύψος των διδάκτρων των προαναφερθέντων χωρών ανά πεδίο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    87.6 KB · Εμφανίσεις: 3,603
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mariaki.. :))

Νεοφερμένος

Η Mariaki.. :)) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σου Τζινα!! Εγω σε λίγες μέρες δίνω τις εισαγωγικες για την ιατρικη στο Safarik University.. Θα ήθελα να μου πεις περισσότερες πληροφοριες σχετικά με το πως είναι τα πράγματα στην Σλοβακία και γενικότερα τις εντυπωσεις των παιδιών που σπουδάζουν εκει ιατρικη ( αν το έχουν μετανιώσει, κτλ )..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moments

Νεοφερμένος

Η Moments αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σχετικά με τις σπουδές στην Γερμανία
σκοπεύω σε 1 χρόνο να πάω να σπουδάσω Ιατρική στην Γερμανία (Heidelberg)
καταρχάς για να πας Γερμανία πρέπει:
-> να έχεις ακολουθήσει την ανάλογη κατεύθυνση εδώ στην Ελλάδα
-> να έχεις συμμετάσχει με επιτυχία στις πανελλήνιες
-> να έχεις υψηλό βαθμό απολυτηρίου
-> να έχεις περάσει το TESTDAF ένα τεστ γερμανικής γλώσσας που η βάση αλλάζει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.

Τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γερμανίας για Ιατρική είναι:
Heidelberg (αν καταφέρεις να πάρεις πτυχίο, γίνεσε περιζήτητος)
Aachen (το οποίο γενικά είναι όπως η φοιτητική ζωή στην Βοστόνη)

γενικά στην Γερμανία δεν μπαίνει Ιατρική όποιος θέλει μιας και είναι περιζήτητος κλάδος
Το κόστος ζωής είναι ανάλογα το μέρος. Το Μόναχο είναι πολύ ακριβό σε σχέση με Δρέσδη ή Αμβούργο.
Η Χαηδελβέργη είναι κάπως ακριβή αν και το πανεπιστήμιο βοηθάει αρκετά (βρίσκει δουλειά στους φοιτητές).

Είναι πολύ δύσκολο να μπεις σε πανεπιστήμιο στην Γερμανία, ΕΙΔΙΚΑ σε Ιατρική σχολή
και θέλει πολύ διάβασμα και τρέξιμο και δεν είναι καμία σχέση με την Ελλάδα...σε 1 μάθημα να κοπείς 2 συνεχόμενες φορές, πρέπει να εγκαταλείψεις το πανεπιστήμιο. Επίσης, πριν μπεις σε περνάνε από κόσκινο (συνεντεύξεις κτλ.)
Αυτά ισχύουν για τα καλά πανεπιστήμια της Γερμανίας (Heidelberg&Aachen)
σε άλλα ίσως να είναι λιγότερα αυστηρά τα πράγματα (αν και δεν το νομίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michalis13

Νεοφερμένος

Ο Michalis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πάντως ενώ οι πρόσβαση στα γερμανικά πανεπιστήμια είναι πιο εύκολη και απλή διαδικασία από την πρόσβαση στα αγγλικά, και πάλι θέλει πολύ τρέξιμο... Φέτος έκανα αίτηση σε 6 πανεπιστήμια στη Γερμανία έχοντας ως στόχο την Ιατρική, και τώρα περιμένω αποτελέσματα.
-Για να σπουδάσει κάποιος στη Γερμανία (ιατρική, οι υπόλοιπες σπουδές είναι πιο απλές) χρειάζεται φυσικά άριστο απολυτήριο λυκείου (19,2 το δικό μου δεν ξέρω αν αρκεί) για να έχει καλές πιθανότητες εισαγωγής και φυσικά να διακρίνεται εύκολα ανάμεσα στις χιλιάδες Γερμανών αιτούντων, ενώ απαραίτητη είναι και η επιτυχής συμμετοχή του υποψηφίου στις Πανελλήνιες εξετάσεις.
-Προϋπόθεση επίσης είναι και η άριστη γνώση της γερμανικής γλώσσας (αφού τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά), καθώς και η κατοχή πτυχίου γερμανικών είτε C1/C2, είτε του TestDAF με βαθμό 4 και περισσότερο σε κάθε κομμάτι του τεστ (προφορικά, έκθεση, κτλπ).
-Μερικά πανεπιστήμια έχουν ως προϋπόθεση και την συμμετοχή σε ένα τεστ το οποίο λαμβάνει χώρα στη Γερμανία και σκοπό έχει την αξιολόγηση σε βαθμό γνώσεων, εξυπνάδας, παρατηρητικότητας και ταχύτητας αντιδράσεων του υποψηφίου. (Το τεστ αυτό είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε γνώσεις και κουραστικό, αφού περιέχει ασκήσεις βιολογίας σε βαθμό ιατρικής, φυσικής, οργάνωσης και μελέτης γραφικών παραστάσεων, κατανόησης κειμένων, καθώς και διάφορες ασκήσεις παρατηρητικότητας. Το τεστ διαρκεί πάνω από 7 με 7,5 ώρες με ένα διάλειμμα 1 ώρας για φαγητό)
-Επίσης άλλα πανεπιστήμια (π.χ. Βερολίνου) προσκαλούν τους υποψήφιους για συνέντευξη.
-Τέλος δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση, αλλά σε μερικά πανεπιστήμια έχει περισσότερες πιθανότητες να περάσει κάποιος αν έχει τελειώσει κάποια άλλη σχολή παρεμφερή με την ιατρική επιστήμη, όπως νοσηλευτική, ιατρικά εργαστήρια, βοηθός ιατρού κτλπ, ή να έχουν τελειώσει με τη στρατιωτική θητεία (αν πρόκειται για άνδρα υποψήφιο)
Γενικά αυτό που ενδιαφέρει τους Γερμανούς είναι να διατηρήσουν αυτό το πραγματικά άριστο επίπεδο σπουδών που προσφέρουν, και να σταματήσουν τις αρνητικές στατιστικές που δείχνουν τους φοιτητές να εγκαταλείπουν τις σπουδές τους. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο με αυτές τις πληροφορίες, μιας και είναι λίγο περίπλοκο το όλο σκηνικό. Πολλές πληροφορίες δίνει το DAAD το οποίο συστεγάζεται με το Goethe, στην Αθήνα, την Θεσ/νίκη και νομίζω και στο Ηράκλειο, αλλά είναι λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να κλείσεις ραντεβού, και αν δεν μένεις σε αυτές τις πόλεις υπάρχουν κι άλλες προφανείς δυσκολίες. Ρωτήστε οποιαδήποτε απορία για να αποφύγετε τα ομολογουμένως αρκετά λάθη που έκανα κι εγώ.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Πάντως ενώ οι πρόσβαση στα γερμανικά πανεπιστήμια είναι πιο εύκολη και απλή διαδικασία από την πρόσβαση στα αγγλικά, και πάλι θέλει πολύ τρέξιμο... Φέτος έκανα αίτηση σε 6 πανεπιστήμια στη Γερμανία έχοντας ως στόχο την Ιατρική, και τώρα περιμένω αποτελέσματα.
-Για να σπουδάσει κάποιος στη Γερμανία (ιατρική, οι υπόλοιπες σπουδές είναι πιο απλές) χρειάζεται φυσικά άριστο απολυτήριο λυκείου (19,2 το δικό μου δεν ξέρω αν αρκεί) για να έχει καλές πιθανότητες εισαγωγής και φυσικά να διακρίνεται εύκολα ανάμεσα στις χιλιάδες Γερμανών αιτούντων, ενώ απαραίτητη είναι και η επιτυχής συμμετοχή του υποψηφίου στις Πανελλήνιες εξετάσεις.
-Προϋπόθεση επίσης είναι και η άριστη γνώση της γερμανικής γλώσσας (αφού τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά), καθώς και η κατοχή πτυχίου γερμανικών είτε C1/C2, είτε του TestDAF με βαθμό 4 και περισσότερο σε κάθε κομμάτι του τεστ (προφορικά, έκθεση, κτλπ).
-Μερικά πανεπιστήμια έχουν ως προϋπόθεση και την συμμετοχή σε ένα τεστ το οποίο λαμβάνει χώρα στη Γερμανία και σκοπό έχει την αξιολόγηση σε βαθμό γνώσεων, εξυπνάδας, παρατηρητικότητας και ταχύτητας αντιδράσεων του υποψηφίου. (Το τεστ αυτό είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σε γνώσεις και κουραστικό, αφού περιέχει ασκήσεις βιολογίας σε βαθμό ιατρικής, φυσικής, οργάνωσης και μελέτης γραφικών παραστάσεων, κατανόησης κειμένων, καθώς και διάφορες ασκήσεις παρατηρητικότητας. Το τεστ διαρκεί πάνω από 7 με 7,5 ώρες με ένα διάλειμμα 1 ώρας για φαγητό)
-Επίσης άλλα πανεπιστήμια (π.χ. Βερολίνου) προσκαλούν τους υποψήφιους για συνέντευξη.
-Τέλος δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση, αλλά σε μερικά πανεπιστήμια έχει περισσότερες πιθανότητες να περάσει κάποιος αν έχει τελειώσει κάποια άλλη σχολή παρεμφερή με την ιατρική επιστήμη, όπως νοσηλευτική, ιατρικά εργαστήρια, βοηθός ιατρού κτλπ, ή να έχουν τελειώσει με τη στρατιωτική θητεία (αν πρόκειται για άνδρα υποψήφιο)
Γενικά αυτό που ενδιαφέρει τους Γερμανούς είναι να διατηρήσουν αυτό το πραγματικά άριστο επίπεδο σπουδών που προσφέρουν, και να σταματήσουν τις αρνητικές στατιστικές που δείχνουν τους φοιτητές να εγκαταλείπουν τις σπουδές τους. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο με αυτές τις πληροφορίες, μιας και είναι λίγο περίπλοκο το όλο σκηνικό. Πολλές πληροφορίες δίνει το DAAD το οποίο συστεγάζεται με το Goethe, στην Αθήνα, την Θεσ/νίκη και νομίζω και στο Ηράκλειο, αλλά είναι λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να κλείσεις ραντεβού, και αν δεν μένεις σε αυτές τις πόλεις υπάρχουν κι άλλες προφανείς δυσκολίες. Ρωτήστε οποιαδήποτε απορία για να αποφύγετε τα ομολογουμένως αρκετά λάθη που έκανα κι εγώ.:whistle:
Αυτο το πτυχιο πιστοποισησης γνωσης της γλωσσας απο ποιον οργανισμο διοργανωνεται;Ειναι και δω στην ελλαδα δυνατον να το δωσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να μάθω για σπουδές Ιατρικής στην Ελβετία, αν μπορεί κάποιος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να μάθω για σπουδές Ιατρικής στην Ελβετία, αν μπορεί κάποιος... :)

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top