Επιλογή επαγγέλματος

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
H καλύτερη σχολή της Ελλάδας με τα μέχρι στιγμή δεδομένα είναι το ΗΜΜΥ
μη παραπληροφορείς τον κόσμο. Στις μέρες μας που η οικοδομή περνάει κρίση οι αρχιτέκτονες και οι πολιτικοί μηχανικοί απλά περιμένουν .... μέχρι να τελειώσει αυτη η κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δηλαδή όσοι δεν σπούδασαν ΗΜΜΥ, ρε τσακοφόκε, θα ψάχνουν στον κάδο για να ζήσουν;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή όσοι δεν σπούδασαν ΗΜΜΥ, ρε τσακοφόκε, θα ψάχνουν στον κάδο για να ζήσουν;
:D Είπα ΗΜΜΥ επειδή :
α) Μου αρέσει το όνομα (ίσως είναι το καλύτερο όνομα που εχω δει σε ελληνική σχολή).
:D Η.:)Μ.:)Μ.:)Υ.:D
β) Μπορείς να ασχοληθείς με πάρα πολλά πράγματα (από οικοδομή (υπογραφές δηλάδη), μέχρι και ολόκληρο το χώρο την πληροφορικής, καθώς και ανάλογα με την ροή που θα διαλέξεις με πολλά άλλα πράγματα.

γ) Μπορείς να βγάλεις χρήματα από το 0 χωρίς να πας στρατό και χωρίς να ανοίξεις καν εταιρεία (όπως και στην πληροφορική).

Θα έλεγα ιατρικη΄(γιατί είμαι και με συμφέρει) αλλά η μισή Ελλάδα ιατρική σπουδάζει (οι πειρισσότεροι έξω) και αυτό πιστεύω ότι θα έχει επιπτώσεις στην μετά κριση εποχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Tελευταία βλέπω μια μανία των ΗΜΜΥτών να ψάχνουν για δουλειά στα...ΕΠΑΛ. :worry: Πού είναι ωρέ αδέρφια, οι προοπτικές με τις υπογραφές; Επόμενη διέξοδο στο επάγγελμα αυτό, βλέπω να είναι βοηθοί χειρούργου καμμένων εγκεφάλων ασθενών από το πολύ διαδίκτυο. Όχι άλλο Νταλάρα, Πάριο και Αλεξίου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tελευταία βλέπω μια μανία των ΗΜΜΥτών να ψάχνουν για δουλειά στα...ΕΠΑΛ. :worry: Πού είναι ωρέ αδέρφια, οι προοπτικές με τις υπογραφές;
είναι και μια προοπτική που δε την ήξερα καθηγητής στα ΕΠΑΛ :D
Η Ελλάδα περνάει κρίση κρίση οι καιροι είναι δύσκολοι παρόλα αυτά όποιος αγαπάει το επαγγελμα του ημμυ ή την πληροφορικής μπορεί να βγάλει λεφτά (π.χ developer σε android εφαρμογές ή apple εφαρμογές) γιατί απλά δε εξαρτάται από άλλους. Μπορεί να δουλέψει μόνος του και να βγάλει λεφτά......

Όποιος πάει ημμυ και θέλει απλα να βολευτεί στο δημόσιο ή σε μια εταιρία και να παίρνει 700 ευρω ας διαλέξει άλλη σχολή π.χ. νοσηλευτική πανεπιστημιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όταν επιλέγουμε μια επιστήμη..με στόχο να βγάλουμε λεφτά εκεί μετά χαλάει το πράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν επιλέγουμε μια επιστήμη..με στόχο να βγάλουμε λεφτά εκεί μετά χαλάει το πράμα.
Είπα πιο πριν πως πρέπει όποιοε σγσπάει το επάγγελμα του ημμυ ο λόγος που το είπα είναι ότι οι περισσότεροι πάνε ημμυ για την ψηλή του βάση και αυτό το πράγμα δεν είναι καλό.


Τα λεφτά καλώς ή κακώς στην καπιταλιστική κοινωνία που ζούμε ειναι σημαντικά. Δε μπορεί να μας ταιζουνε οι γονείς μας μια ζωή. Δεν είπα να γίνουμε ωνάσιδες (Αυτο΄εμένα δε μου αρέσει) αλλά να βγάλεις κάποια χρήματα να ζήσεις αξιοπρεπώς χωρίς να σε βοηθάει κανεις είναι κάτι απαραίτητο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
:D Είπα ΗΜΜΥ επειδή :
α) Μου αρέσει το όνομα (ίσως είναι το καλύτερο όνομα που εχω δει σε ελληνική σχολή).
:D Η.:)Μ.:)Μ.:)Υ.:D
β) Μπορείς να ασχοληθείς με πάρα πολλά πράγματα (από οικοδομή (υπογραφές δηλάδη), μέχρι και ολόκληρο το χώρο την πληροφορικής, καθώς και ανάλογα με την ροή που θα διαλέξεις με πολλά άλλα πράγματα.

γ) Μπορείς να βγάλεις χρήματα από το 0 χωρίς να πας στρατό και χωρίς να ανοίξεις καν εταιρεία (όπως και στην πληροφορική).

Θα έλεγα ιατρικη΄(γιατί είμαι και με συμφέρει) αλλά η μισή Ελλάδα ιατρική σπουδάζει (οι πειρισσότεροι έξω) και αυτό πιστεύω ότι θα έχει επιπτώσεις στην μετά κριση εποχή.

Κοίτα αν θες να τραβάς υπογραφές θα πας στους πολιτικούς που όπως είχα διαβάσει κάπου, στην Ελλάδα είναι οι μεγάλοι δερβέναγες. Δεν λέω πως είναι σωστό, πχ στο εξωτερικό απόφοιτοι θετικών τμημάτων έχουν την δυνατότητα να υπογράφουν μελέτες, απλά έτσι είναι τα πράγματα πάνω κάτω . Όσο για τα χρήματα στους ΗΜΜΥ, αν έχεις δική σου εταιρία που να κάνει ηλεκτρολογικές μελέτες και είσαι χρόνια στο επάγγλεμα και έχεις όνομα οκ πάω πάσο. Το ίδιο και αν είσαι προϊστάμενος στη ΔΕΗ (και πάλι, πριν την κρίση ίσχυαν αυτά). Αν όμως όχι ετοιμάσου για σκληρή εκμετάλευση, κάτι που βέβαια ισχύει σε όλους τους μηχανικούς και τρελό ανταγωνισμό στον τομέα της πληροφορικής, μιας και για πληροφορική συγκεκριμένα, θα πρέπει να συναγωνιστείς αποφοίτους όλων των συναφών τμημάτων.
Επίσης τα μεγάλα κεφάλια στο ΤΕΕ είναι κυρίως πολιτικοί μηχανικοί και κατανέμουν τα δικαιώματα ανάλογα.

Γενικά ισχύει ότι ο ΗΜΜΥ έχει μεγαλύτερο εύρος επιλογών, αλλά ο πολιτικός μηχανικός περισσότερες δυνατότητες εξέλιξης. Βέβαια τώρα που τα πράγματα είναι ρευστά αλλάζουν μέρα με τη μέρα πολλά.

Συμβουλές από κάποιον που τελειώνει το 1ο έτος φοίτησης στο τμήμα ΠΜ θεσσαλονίκης:
1)Να διαλέξετε αυτό που αγαπάτε. Προσπαθείτε να φανταστείτε τον εαυτό σας στο μέλλον. Αν και πάλι είστε μπερδεμένοι, κινηθείτε αφαιρετικά
2)Μακριά από πολιτικούς μηχανικούς απθ (και ημμυ απθ). Διαλέξτε κάποιο άλλο τμήμα.
3)ΜΗΝ διαλέγετε κοιτώντας τις βάσεις και την τωρινή κατάσταση. Αυτό το λάθος είχαν κάνει πολλοί φοιτητές παιδαγωγικού/φαρμακευτικής και τώρα χτυπάνε το κεφάλι τους.
4)Αν έχετε γνωστούς στη σχολή που σκέφτεστε ρωτήστε τους. Πάρτε διάφορες γνώμες, επεξεργαστείτε τες και διαλέξτε αυτό που σας ελκύει πιο πολύ
5) Κοιτάξτε τους οδηγούς σπουδών, αριθμό υποχρεωτικών θεμάτων,τομείς. Όσο πιο ευέλικτο το πρόγραμμα σπουδών τόσο το καλύτερο.
6)Και τέλος ξαναλέω, να διαλέξετε αυτό που αγαπάτε για να είστε ευτυχισμένοι παρά τις δυσκολίες που θα συναντήσετε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
:D Είπα ΗΜΜΥ επειδή :
α) Μου αρέσει το όνομα (ίσως είναι το καλύτερο όνομα που εχω δει σε ελληνική σχολή).
τι λες ρε; και επειδη εμενα μου αρεσει το ονομα ιστοριας, αρχαιολογιας και κοινωνικης ανθρωπολογιας πα να πει πως υπαρχουν προπτικες στον κλαδο; παμε καλα;
Tελευταία βλέπω μια μανία των ΗΜΜΥτών να ψάχνουν για δουλειά στα...ΕΠΑΛ.
ναι, και οπως εχω πει ξανα, χωρις παντα να εχουν την απαραιτητη παιδαγωγικη καταρτιση....:/:
όποιος αγαπάει το επαγγελμα του ημμυ ή την πληροφορικής μπορεί να βγάλει λεφτά (π.χ developer σε android εφαρμογές ή apple εφαρμογές)
και τι θα κανει; θα πουλα 1€ την εφαρμογη και θα πλουτισει; :confused:(που για να γραψεις εφαρμογες δεν χρειαζεσαι και τιποτα ιδιαίτερο, ο οποιοσδηποτε μπορει να ασχοληθει...)
Όποιος πάει ημμυ και θέλει απλα να βολευτεί στο δημόσιο ή σε μια εταιρία και να παίρνει 700 ευρω ας διαλέξει άλλη σχολή π.χ. νοσηλευτική πανεπιστημιου.
γιατι συγκεκριμενα πανεπιστημιου;:hmm:


ΥΓ χαιρομαι που επιτελους εμαθες τις ονομασιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgiosAuge

Νεοφερμένος

Ο giorgiosAuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδιά πως μπορώ να γίνω εφοριακός μπορεί να μ πει κάποιος την διαδικασία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παιδιά πως μπορώ να γίνω εφοριακός μπορεί να μ πει κάποιος την διαδικασία ?

Κοίταξε, εφοριακός δεν είναι επιστήμη... είναι ιδιότητα. Θα χρειαστείς πτυχίο ΑΕΙ, κατά προτίμηση οικονομικού τμήματος, όσα περισσότερα "τυπικά" προσόντα, δηλαδή ξένες γλώσσες, πιστοποίηση γνώσεων Η/Υ κλπ. Και φυσικά, το σημαντικότερο εφόδιο, ένα καλό μέσο... τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα!

Αλλά να σου πω κάτι;; Το δημόσιο διώχνει κόσμο, δεν παίρνει. Βέβαια, είσαι 15 χρονών κι έχεις καιρό μπροστά σου, αλλά το πιθανότερο είναι σε καμιά δεκαριά χρόνια, που θα βγεις στην αγορά εργασίας, τα πράγματα να είναι εντελώς διαφορετικά. Εχεις όλο το χρόνο μπροστά σου, να σκεφτείς τι σου αρέσει, ποιά είναι η κλίση σου, τι θα σου άρεσε να κάνεις, τι θα σε "γέμιζε" με λίγα λόγια και μετά να αποφασίσεις. Εξω από την ελληνική λογική του "βολέματος". Εντάξει, κι η εφορία δουλειά είναι και κάποιος πρέπει να δουλέψει κι εκεί, αλλά ξανασκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
παιδιά πως μπορώ να γίνω εφοριακός μπορεί να μ πει κάποιος την διαδικασία ?

Αγορι μου,στην συγκεκριμεη περιπτωση ρωτας πως να γινεις κλεφτης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgiosAuge

Νεοφερμένος

Ο giorgiosAuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
dr house βασικα απο περιέργεια ρώτησα ;s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Αγορι μου,στην συγκεκριμεη περιπτωση ρωτας πως να γινεις κλεφτης.

Γιατρέ μου για κλέφτης δεν ξέρω, ανεπάγγελτος όμως σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
παιδιά πως μπορώ να γίνω εφοριακός μπορεί να μ πει κάποιος την διαδικασία ?
Καλό θα ήταν να σπουδάσεις σε κάποιο τμήμα Λογιστικής.
Μην ανησχυχείς πάντως,είναι διαχρονικό το επάγγελμα...δε προβλέπεται να εκλείψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νταξ περα απο το οικονομικο που για να ειμαι ειλικρινης εχω καμποσες ενστασεις πιστευεις οτι το επαγγελμα του γιατρου τουλαχιστον μεχρι και την ολοκληρωση της ειδικοτητας ειναι ευκολο και μπορει να το κανει ο καθενας? Μιλαμε για πολλα χρονια σπουδων και πολλες ευθυνες.

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλές ειδικότητες που ταιριάζουν σε πολλά προφίλ ανθρώπων. Π.χ. εγώ αγχώνομαι υπό πίεση δε θα πάω καρδιολογία, μπορώ να πάω ουρολογία, είμαι πιο μεγάλος από το μέσο όρο φοιτητη δε θα σπουδάσω νευροχειρουργική δε θα έχω το χρόνο να γίνω καλός

Σε κάποιον που του αρέσει η επικοινωνία, οι αναλύσεις, το μεταφυσικό μπορεί να πάει ψυχιατρική, κάποιος που δε του αρέσει η κλινική μπορεί να πάει σε κάτι εργαστηριακό (μικροβιολογία, παθαν), σε καποιον που δεν αρέσει το νοσοκομείο ούτε το ιατρείο μπορεί να γίνει ιατρός της εργασίας.

Όσο αφορά τις ευθύνες ο ιατρός δεν έχει παραπάνω ευθύνες από έναν άλλο επαγγελματία ,η διαφορά είναι ότι έχει συνήθως άμεση ευθύνη, ένας φαρμακοποιός νοσκομείου έχει πολλές φορές παραπάνω ευθύνη από έναν ιατρό, ένας πιλότος , ένας πλοίαρχος, ένας δάσκαλος, ένας πολιτικός μηχανικός μπορεί να έχει παραπάνω ευθύνη από έναν ιατρό. Eνας βιολόγος που κάνει έρευνα μπορεί να παίζει με κάτι που θα αλλάξει για πάντα το μέλλον η ευθύνη του ειναι μεγάλη αλλά δεν αναγωρίζεται πολλές φορές επειδή δεν είναι άμεση.


Προσωπικά θεωρώ το επάγγελμα του νοσηλευτή πιο δύσκολο από του ιατρού (δε μπορώ να το κρίνω αντικειμενικά γιατί δεν έχω ασκήσει ιατρική θα μπορώ να το κρίνω σε λίγα χρόνια από τωρα) και ίσως είναι και το τελευταίο μου ποστ πριν φύγω από το ischool, αφού έχω πει πως όταν πάρω πτυχίο θα σταματήσω να μπαίνω.


Αν κάποιος λέει ότι δεν είναι η ιατρική για μένα εξαιίτας της δουλειάς και της ευθύνης προσωπικά πιστεύω ότι δε κάνει για κανένα επάγγελμα.

Αν ένας δε πάει ιατρική επειδή προτιμά ένα άλλο επάγγελμα καλύτερα (π.χ. βιολογία, φυσική) τότε καλά κάνει και δε πάει ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με καλυψε γενικα η απαντηση του Φοκου παντως. Ειδικα στο θεμα των ευθυνων εχει δικιο. Ενα πραγμα που σιγουρα πρεπει παντως ολοι να παραδεχτειτε ειναι οτι ο Φωκος ειναι απο τους λιγους φοιτητες ιατρικης -με το συμπαθειο παιδια :P- που δεν την εχει ψωνισει.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #96-97 προήλθαν από το θέμα "ΣΕΜΦΕ - Σχολή απάτη;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top