Επιλογή επαγγέλματος

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
και που θα καταληξει αυτο; τι θα γινουν ολοι αυτοι;

Αν δεν έγινα αντιληπτός, απλά ειρωνεύομαι. :P
Ως απάντηση στα ερωτήματά σου challenger, σου λέω ότι, ναι να σπουδάσουν όλοι αυτές τις 2 επιστήμες αφού δυνητικά τις θέλουν και μας ζάλισαν τον έρωτα κάθε χρόνο και θα γίνουν ότι έγιναν εδώ και δεκαετίες άλλοι πριν από αυτούς, μαζικοί άνεργοι ή ετεροαπασχολούμενοι (συντηρούμενοι από τους γονείς).

Τελευταία βλέπω μια στροφή αρκετών Ελλήνων πτυχιούχων ΗΜΜΥ προς την μέση εκπαίδευση σε μαθήματα πληροφορικής ή ηλεκτρολογίας. Τυχαίο; :hmm:Να ανησυχώ; Δουλευόμαστε; Από την άλλη βλέπω πτυχιούχους Ιατρικής εν αναμονή στην λίστα, με αρχικά συμπτώματα κατάθληψης. Γιατί ρε γαμώτο; Που είναι οι διαφημισμένες μουράτες προοπτικές να τους πιάσουν από το χεράκι και να τους βρούν καμία δουλίτσα των 5.000 €;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αν δεν έγινα αντιληπτός, απλά ειρωνεύομαι. :P
Με το μισο ischool να σπουδαζει εκει δεν ειναι και πολυ ευκολο να διακρινεις αν οντως πλακιζει καποιος που το λεει αυτο εδω μεσα....

Τελευταία βλέπω μια στροφή αρκετών Ελλήνων πτυχιούχων ΗΜΜΥ προς την μέση εκπαίδευση σε μαθήματα πληροφορικής ή ηλεκτρολογίας.
Ετυχε να εχω εναν τετοιον και ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, δεν ηξερε πως να αντιμετωπισει τους μαθητες....
(Φιλε, για καποιο λογο φτιαχτηκε και η ρημαδα η ΠΑΤΕΣ:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
οι γονεις μου με πιεζουν συνεχεια για να επιλεξω κατι
αλλα δεν ξερω και φοβαμαι μην αποτυχω τελειως (ειμαι θετικη)
προτεινετε κατι ρε παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εσενα τι σου αρεσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
οι γονεις μου με πιεζουν συνεχεια για να επιλεξω κατι
αλλα δεν ξερω και φοβαμαι μην αποτυχω τελειως (ειμαι θετικη)
προτεινετε κατι ρε παιδια
Συγγνώμη...αλλά τι είναι το επάγγελμα? Ντολμαδάκια ή μουσακάς να σου πω ποιο προτιμώ για να το επιλέξεις και εσύ?
Αποκλείεται να μην έχεις φανταστεί τον εαυτό σου να κάνει κάνει κάτι.
Σκέψου σε τι έχεις κλίση, ποια είναι τα χόμπυ σου, τι είναι αυτό που θα ήθελες να κάνεις κτλ κτλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ειμαι πολυ μπερδεμενος
ο πατερασ μου ειναι υδραυλικος και μου λεει να κανω κατι αναλογο
οχι υδραυλικος κατι καλυτερο αλλα να μπορω να τον βοηθαω
δεν τα βλεπω καλα τα πραγαματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ειμαι πολυ μπερδεμενος
ο πατερασ μου ειναι υδραυλικος και μου λεει να κανω κατι αναλογο
οχι υδραυλικος κατι καλυτερο αλλα να μπορω να τον βοηθαω
δεν τα βλεπω καλα τα πραγαματα

Κοίτα ότι παρατηρείται στροφή στη φύση και πίσω στα χειρονακτικά επαγγέλματα είναι αλήθεια. Αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός μάθε τέχνη και άστηνα και άμα πεινάσεις πιάστηνα...
Εσύ δεν έχεις φανταστεί να κάνεις κάτι στο μέλλον; Γιατί κακά τα ψέμματα, όση ανεργία και αν έχουμε, αμα κάνεις και μια δουλειά που την απεχθάνεσαι, δεν μπα να έχεις επιλέξει το καλύτερο επάγγελμα με αποκατάσταση, δε θα την κάνεις καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
ειμαι πολυ μπερδεμενος
ο πατερασ μου ειναι υδραυλικος και μου λεει να κανω κατι αναλογο
οχι υδραυλικος κατι καλυτερο αλλα να μπορω να τον βοηθαω
δεν τα βλεπω καλα τα πραγαματα

Η τέχνη του υδραυλικού σου κακοπέφτει; :hmm:Γιατί δεν γίνεσαι κομμωτής; Γενικά, για ποιο λόγο συνεχίζετε και εσείς η νεότερη γενιά σε αυτήν την χώρα, να απαξιώνετε τα χειρωνακτικά τεχνικά επαγγέλματα; Μόνο χειρωνακτικές μαλακίες ξέρετε κάνετε; Γίνεται μια κοινωνία να σταθεί μόνο με Γιατρούς και ΗΜΜΥτες;

Υ.Γ. Έχω το λόγο μου, που αναφέρομαι αποκλειστικά στην Ιατρική και στην ΗΜΜΥ. :worry: Όσοι ξέρουν το γιατί, καταλαβαίνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ειμαι πολυ μπερδεμενος
ο πατερασ μου ειναι υδραυλικος και μου λεει να κανω κατι αναλογο
οχι υδραυλικος κατι καλυτερο αλλα να μπορω να τον βοηθαω
δεν τα βλεπω καλα τα πραγαματα

Όρισέ μου το "κάτι καλύτερο" πρώτα. Από τι άποψη? Οικονομική? Να είναι μουράτη σχολή? Να μην είναι άπειρα χρόνια? Να ξεμπερδεύεις εύκολα? Να έχει μια σχετική αποκατάσταση? Όπως βλέπεις, υπάρχουν πολλά αν πιάσουμε αυτό το ρημάδι το "κάτι καλύτερο".:hmm:
Και καλώς ή κακώς την τέχνη του υδραυλικού δε χρειάζεται να τη σπουδάσεις σώνει και καλά για να μπορείς να βοηθάς τον πατέρα σου.
Δε γίνεται να μην έχεις φανταστεί τον εαυτό σου ως κάτι, ακόμα και ως προέκταση ενός χόμπι σου. Με βάση τις ασχολίες σου κοίτα τι σε ενδιαφέρει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
με το κατι καλυτερο εννοει ο πατερας μου να σχετιζετε καπως με την οικοδομη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
νεκροθάφτης να γένεις ρε συ, να μην πεινάσεις ποτέ 8)
άμα είσαι και λίγο βαμπίρρρ θα γουστάρεις.



btw, τι μας λες τι θέλει και τι λέει ο πατέρας σου.
πες εσύ τι θα σου άρεσε να κάνεις, να σου πούμε "ντου", "καλή επιτυχία" να τελειώνουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
[Από τη στιγμή μάλιστα που δεν σου λέει και κάτι συγκεκριμένο] έχει τόσο μεγάλη σημασία το τι θέλει ο πατέρας σου να γίνεις? Ποια είναι τα χόμπι σου? ΕΣΥ τι θα ήθελες να κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
με το τσιγγελι ενα-ενα θα του τα βγαλουμε...
μα απο την στιγμη που δεν ξερει ουτε ο ιδιος τι θελει, εμεις πως θα τον βοηθησουμε?
ποιος το νοημα να καθομαστε και να του προτεινουμε διαφορα επαγγελματα?
Εγω λοιπον, σου προτεινω να κατσεις να δεις ενα μηχανογραφικο και οποια σχολη σου κανει κλικ να τη σημειωνεις. Υστερα, απο αυτες που σημειωσες κατσε σκεψου ποια θα σου ταιριαζε! Και αν θα μπορουσες να φανταστεις τον εαυτο στο συγκεκριμενο επαγγελμα μετα απο χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
καλο μου φαινεται

τι γνωμη εχετε για τους λογιστες?
και γενικα κατι με οικονομικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Τι του λετε ρε του παιδιου,πηγαινε γινε ποδοσφαιριστης,και λεφτα εχει εκει και αποκατασταση και ολα.μαθε μπαλιτσα αγορι μου! (αλεφαντος) :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
καλο μου φαινεται

τι γνωμη εχετε για τους λογιστες?
και γενικα κατι με οικονομικα?

Έχουμε πάρα πολλούς από δαύτους. Και φέτος θα προστεθεί και άλλη μία :P
Αλλά εγώ έχω λόξα με τα οικονομικά και το management.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
με το κατι καλυτερο εννοει ο πατερας μου να σχετιζετε καπως με την οικοδομη
Η οικοδομη εχει πεθανει...
νεκροθάφτης να γένεις ρε συ, να μην πεινάσεις ποτέ 8)
άμα είσαι και λίγο βαμπίρρρ θα γουστάρεις.



btw, τι μας λες τι θέλει και τι λέει ο πατέρας σου.
πες εσύ τι θα σου άρεσε να κάνεις, να σου πούμε "ντου", "καλή επιτυχία" να τελειώνουμε. :P

Και αν ακολουθησεις τη συμβουλη της ποκ κορν θα μπορεις να της κανεις τα σαραντα να δει και ο πατερας σου οτι ασχολεισαι με τον κλαδο..:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
καλο μου φαινεται

τι γνωμη εχετε για τους λογιστες?
και γενικα κατι με οικονομικα?
η αληθεια ειναι πως υπαρχουν πολλου λογιστες, αλλα γενικα τα οικονομικα πιστευω ειναι μια καλη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εχει δίκιο ο econ, ό,τι σχετίζεται με τον κατασκευαστικό κλάδο έχει πεθάνει με την κρίση. Σπίτια πια δεν χτίζονται. Ωστόσο τα παρα-οικοδομικά ακόμα φυτοζωούν. Δηλαδή ο ηλεκτρολόγος κλπ. Εμείς είχαμε ένα πρόβλημα με την κουζίνα και βραχυκύκλωνε όλο το σπίτι και φωνάξαμε ηλεκτρολόγο και μας πήρε 300 ευρώ έτσι στην ψύχρα :P


η αληθεια ειναι πως υπαρχουν πολλου λογιστες, αλλα γενικα τα οικονομικα πιστευω ειναι μια καλη επιλογη

Ναι είναι μια καλή επιλογή εφόσον μετά από πτυχίο που πρέπει να είναι γενικό, εξειδικευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Σημασία έχει ότι μ' αυτό που θα ασχοληθεί βιοποριστικά (διότι πλέον για ένα αξιοπρεπές μεροκάματο αγωνιζόμαστε), να του αρέσει. Γιατί αν δεν του αρέσει και το κάνει επειδή το θέλουν οι γονείς του μόνο και μόνο για να τους ευχαριστήσει, θα είναι αποτυχημένος. Μετά θα του φταίνε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top