Σπουδές στη Σκωτία

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
κοίταζα πρόσφατα ένα καλό και ενδιαφέρον μεταπτυχιακό στο UCL και χρεώνουν 7,750 λίρες. :/:είναι πολύ. πιστεύω. σε άλλες χώρες της Ευρώπης χρεώνουν λιγότερο...για το όνομα συμφωνώ πάντως,...του Λονδίνου έχουν πιο "δυνατό" πτυχίο στην αγορά.
οh yes! ναι ειναι πολύ για αυτο έλεγα πριν 4 χρονια σκωτια το λιγότερο 40000 και 1 μεταπτυχιακό τουλάχιστον 15000 λίρες.

Για τις σπουδές που θες, μονόδρομος η Σκωτία, αν μιλάμε μόνο για το Νησί.
οοοο αγαπητέ. Γιατί μονόδρομος; επειδή έχει mixed system;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
ναι το χω σκεφτει. αλλα δεν ειναι προτιμοτερο να τελειωσω σε 3 χρονια και αν χρειστει και θελω να γυρίσω να διαβάσω το ελληνικό αυτόν το χρόνο που θα χανα στη σκωτία; ειχα διαβάσει ότι η επιρροη του ρωμαικου στη σκωτία ουσιαστικά είναι ελάχιστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ναι το χω σκεφτει. αλλα δεν ειναι προτιμοτερο να τελειωσω σε 3 χρονια και αν χρειστει και θελω να γυρίσω να διαβάσω το ελληνικό αυτόν το χρόνο που θα χανα στη σκωτία; ειχα διαβάσει ότι η επιρροη του ρωμαικου στη σκωτία ουσιαστικά είναι ελάχιστη
Μη βλέπεις μόνο την εικόνα, αλλά όλο τον πίνακα. Ερώτηση κρίσεως: που αλλού στο χώρο του κοινοδικαιου ισχύει το ίδιο;
Στη θέση σου, δεν θα το επιχειρούσα. Ευνοητοι οι λόγοι. Σίγουρα όμως δε χάνεται κανείς, ανεξαρτήτως μέρους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Μη βλέπεις μόνο την εικόνα, αλλά όλο τον πίνακα. Ερώτηση κρίσεως: που αλλού στο χώρο του κοινοδικαιου ισχύει το ίδιο;
Στη θέση σου, δεν θα το επιχειρούσα. Ευνοητοι οι λόγοι. Σίγουρα όμως δε χάνεται κανείς, ανεξαρτήτως μέρους. ;)
ναι οκ.Τhanks. Ευχαριστώ ρε συ για τις συμβουλές σου κάθε φορά στο θέμα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrisssakis21

Νεοφερμένος

Ο Chrisssakis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει και εγώ να ψάχνομαι για σπουδές στην Βρετανία και πιο συγκεκριμένα στην Σκωτία και έχω καταλήξει στα εξής:
Αρχικά,στην Σκωτία τα δίδακτρα είναι δωρεάν τα πληρώνει η SAAS ενώ στην Αγγλία είναι 9.000ε και στην Ουαλία 3.000 και κάτι.Μπορείς όμως άμα θες να δανειστείς άτοκα αυτά τα λεφτά από την αγγλική κυβέρνηση.Όσο αναφορά τα entry requierements.Όλα τα πανεπιστήμια ζητάνε το απολυτήριο λυκείου ΜΕ πανελλήνιες και με μέσο όρο πάνω από 17.Άμα στοχεύετε για καλά πανεπιστήμια το απολυτήριο πρέπει να είναι πάνω από 18.5!Σε περίπτωση που δεν θέλεις να δώσεις πανελλήνιες ή δεν βγάλεις το μέσο όρο που χρειάζεται υπάρχουν τα foundation course στην Ελλάδα. Μπορείς να τα κάνεις παράλληλα με την 3ή λυκείου ή το καλοκαίρι μετά την τρίτη λυκείου άμα θες να μπεις τον Σεπτέμβριο μετά την τρίτη λυκείου στο πανεπιστήμιο ή μπορείς να κάνεις το foundation τον επόμενο χρόνο που ναι μεν θα χάσεις έναν χρόνο αλλά θα είσαι πιο σίγουρος ότι θα μπεις και εκεί που θες.Τα foundation κοστίζουν από 3.000 μέχρι 5.000 ανάλογα και το τι θα κάνεις(καλοκαιρινό,χειμερινό).Τώρα για το επίπεδο αγγλικής γλώσσας κανένα πανεπιστήμιο δεν δέχεται το proficiency του michigan και μερικά όχι όλα δέχονται το advance και το proficiency του cambridge(να μην έχουν περάσει όμως δύο χρόνια από τότε που το πήρες).Όλα δέχονται το IELTS με βαθμό περίπου 6.5 και πάνω (ανάλογα και με το πόσο καλό είναι το πανεπιστήμιο σου ζητάνε λιγότερο ή περισσότερο) και το toefl.Τέλος,για την ζωή στην Βρετανία το κόστος ζωής είναι περίπου 1000ε το μήνα για εστία,διασκέδαση,τροφή,βιβλία κ.τ.λ. .Για part-time δουλεία συνήθως οι φοιτητές βρίσκουν αλλά δεν σε αφήνουν τα πιο πολλά πανεπιστήμια να δουλεύεις πάνω από 20 ώρες την εβδομάδα ενώ σπουδάζεις full-time.Ελπίζω να βοήθησα για όποια απορία ρωτήστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
για πες schooliki καλά τα λέω; πες μας τις εμπειρίες σου;
Φίλε cosmopolitan, δε θα το πιστέψεις!!!! Ευτυχώς δεν έπεσα σε τίποτα περίεργα συστήματα!! Εδώ κάνω αυτό που έμαθα καλά να κάνω τόσα χρόνια!! Διάβασμα καθημερινό:hmm:. Τι είπες; Δεν είναι και τόσο καλό; Έλα ρε φίλε μια ιδέα είναι όλα:).
Πολύ καλές οι συνθήκες στο πανεπιστήμιο, είμαι ευχαριστημένος.
Είμαι εύκολος στις παρέες, έχουμε και το κολεγιακό σύστημα που βοηθάει, έχω και τον κολητό μου από το σχολείο, με λίγα λόγια περνάω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Φίλε cosmopolitan, δε θα το πιστέψεις!!!! Ευτυχώς δεν έπεσα σε τίποτα περίεργα συστήματα!! Εδώ κάνω αυτό που έμαθα καλά να κάνω τόσα χρόνια!! Διάβασμα καθημερινό:hmm:. Τι είπες; Δεν είναι και τόσο καλό; Έλα ρε φίλε μια ιδέα είναι όλα:).
Πολύ καλές οι συνθήκες στο πανεπιστήμιο, είμαι ευχαριστημένος.
Είμαι εύκολος στις παρέες, έχουμε και το κολεγιακό σύστημα που βοηθάει, έχω και τον κολητό μου από το σχολείο, με λίγα λόγια περνάω καλά.
Ωραίος, χαίρομαι...

Τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει και εγώ να ψάχνομαι για σπουδές στην Βρετανία και πιο συγκεκριμένα στην Σκωτία και έχω καταλήξει στα εξής:
Αρχικά,στην Σκωτία τα δίδακτρα είναι δωρεάν τα πληρώνει η SAAS ενώ στην Αγγλία είναι 9.000ε και στην Ουαλία 3.000 και κάτι.Μπορείς όμως άμα θες να δανειστείς άτοκα αυτά τα λεφτά από την αγγλική κυβέρνηση.Όσο αναφορά τα entry requierements.Όλα τα πανεπιστήμια ζητάνε το απολυτήριο λυκείου ΜΕ πανελλήνιες και με μέσο όρο πάνω από 17.Άμα στοχεύετε για καλά πανεπιστήμια το απολυτήριο πρέπει να είναι πάνω από 18.5!Σε περίπτωση που δεν θέλεις να δώσεις πανελλήνιες ή δεν βγάλεις το μέσο όρο που χρειάζεται υπάρχουν τα foundation course στην Ελλάδα. Μπορείς να τα κάνεις παράλληλα με την 3ή λυκείου ή το καλοκαίρι μετά την τρίτη λυκείου άμα θες να μπεις τον Σεπτέμβριο μετά την τρίτη λυκείου στο πανεπιστήμιο ή μπορείς να κάνεις το foundation τον επόμενο χρόνο που ναι μεν θα χάσεις έναν χρόνο αλλά θα είσαι πιο σίγουρος ότι θα μπεις και εκεί που θες.Τα foundation κοστίζουν από 3.000 μέχρι 5.000 ανάλογα και το τι θα κάνεις(καλοκαιρινό,χειμερινό).Τώρα για το επίπεδο αγγλικής γλώσσας κανένα πανεπιστήμιο δεν δέχεται το proficiency του michigan και μερικά όχι όλα δέχονται το advance και το proficiency του cambridge(να μην έχουν περάσει όμως δύο χρόνια από τότε που το πήρες).Όλα δέχονται το IELTS με βαθμό περίπου 6.5 και πάνω (ανάλογα και με το πόσο καλό είναι το πανεπιστήμιο σου ζητάνε λιγότερο ή περισσότερο) και το toefl.Τέλος,για την ζωή στην Βρετανία το κόστος ζωής είναι περίπου 1000ε το μήνα για εστία,διασκέδαση,τροφή,βιβλία κ.τ.λ. .Για part-time δουλεία συνήθως οι φοιτητές βρίσκουν αλλά δεν σε αφήνουν τα πιο πολλά πανεπιστήμια να δουλεύεις πάνω από 20 ώρες την εβδομάδα ενώ σπουδάζεις full-time.Ελπίζω να βοήθησα για όποια απορία ρωτήστε...
ακριβώς αυτά ισχύουν για φέτος. Πιστέψτε με τα foundation είναι κοροιδία. Το μόνο καλό είναι ότι έχουν κάνει τις συμβάσεις με τα πανεπιστήμια για να δέχονται κόσμο τους. Αν έχετε απολυτήριο 17 και πάνω προσπαθήστε και μόνοι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα και από μένα!

σκεφτομαι και εγω τις σπουδες στη σκωτια καθως απο οτι βλεπω η ελλαδιτσα μας δεν εχει μελλον!!

εχω βρει το University of St. Andrews το οποιο μου εχει κανει κλικ γενικα! :)
https://www.st-andrews.ac.uk/
βλεποντας τα requirements εχω μπερεδευτει λιγο και θα ηθελα τα φωτα σας!!
γραφει :

Apolytirion of Lykeio
Applicants would be expected to achieve an average of 17 or above, and two A Levels at a miimum of AB.

αυτο που εχω υπογραμμισει δε καταλαβαινω!!!

επισης αλλες 2 ερωτησεις!

1. μου χρειαζονται οι πανελληνιες ; ;

2. ποσο σιγουρο ειναι οτι το ssas θα μου δωσει τα χρηματα(των διδακτρων) για να παω να σπουδασω εκει ;;; Τι μου καλυπτει το συγκεκριμενο ;; ολες τις προπτυχιακες ;; ή μονο τον πρωτο χρονο ;



ευχαριστω πολυ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα και από μένα!
σκεφτομαι και εγω τις σπουδες στη σκωτια καθως απο οτι βλεπω η ελλαδιτσα μας δεν εχει μελλον!!

εχω βρει το University of St. Andrews το οποιο μου εχει κανει κλικ γενικα! :)
https://www.st-andrews.ac.uk/
βλεποντας τα requirements εχω μπερεδευτει λιγο και θα ηθελα τα φωτα σας!!
γραφει :

Apolytirion of Lykeio
Applicants would be expected to achieve an average of 17 or above, and two A Levels at a miimum of AB.

αυτο που εχω υπογραμμισει δε καταλαβαινω!!!

επισης αλλες 2 ερωτησεις!

1. μου χρειαζονται οι πανελληνιες ; ;

2. ποσο σιγουρο ειναι οτι το ssas θα μου δωσει τα χρηματα(των διδακτρων) για να παω να σπουδασω εκει ;;; Τι μου καλυπτει το συγκεκριμενο ;; ολες τις προπτυχιακες ;; ή μονο τον πρωτο χρονο ;



ευχαριστω πολυ!!!!!

Χρειάζεται απολυτήριο λυκείου με πανελλήνιες φυσικά , αλλιώς μεταξύ μας είναι τελείως κοροϊδία θα είχαν όλοι 19.9999.
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι πανελλήνιες είναι απαραίτητες το έχω ψάξει πολύ το θέμα.
Τα A-levels είναι οι <αγγλικές πανελλήνιες> (google it: GCE Advanced Level). Είναι αρκετά δύσκολες εξετάσεις αλλα με καλο διάβασμα αντιμετωπίσιμες. Όσον αφορά το SAAS σίγουρα καλύπτει τα δίδαχτρα προς το παρόν αν η ελλάδα βγει όμως από την ΕΕ τότε τίποτα δεν θα είναι σίγουρο.Το st andrews είναι απίστευτα δημοφιλές αυτή τη περίοδο στους άγγλους και τους αμερικανους καθώς εκεί σπούδασε ο πρίγκιπας που παντρεύτηκε πέρσι (δεν θυμάμαι το όνομα του). Συνεπώς ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος γι αυτό το λόγο αν θες να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες πρέπει να έχεις βαθμούς πάνω από τα minimum entry requirements , δηλαδή A*A στα A levels και 19+ στο απολυτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
μαλιστα...

δε καταλαβα ομως τι ειναι το A LEVELS κτλ..


:(


ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
μαλιστα...

δε καταλαβα ομως τι ειναι το A LEVELS κτλ..


:(


ευχαριστω
Είναι οι εξετάσεις που δίνουν οι Άγγλοι για να μπουν στο πανεπιστήμιο. Τiς δίνεις στην ελλάδα στο βρετανικό συμβούλιο. Υπάρχουν παρά πολλές επιλογές μαθημάτων. Τα νεαελληνικά ως Α-level δεν τα δέχονται συνήθως .Για να προετοιμαστείς γι αυτά η πας σε κάποιο ειδικό φροντιστήριο η ιδιετερα η μόνος σου distance learning από ίντερνετ. Για περισσότερες πληροφορίες δες google. https://letmegooglethat.com/?q=GCE+Advanced+Level
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
δε μπορω να βγαλω ακρη~|!!!!!!!!

εχω μπερδευτει!


λοιπον..

χρειαζομαι το απολυτηριο λυκειου μαζι με τις πανελληνιες
το πτυχιο απο το ielts
και αυτες τις εξετασεις ;;;;;
δηλαδη δινω εκει και μαθηματικα κτλ κτλ κτλ...
δεν ειναι μονο αγγλικη γλωσσα ;

καταλαβα νομιζω μπαινοντας εδω https://www.britishcouncil.org/greece-exams-professional-gce.html
ειναι μια εξεταση με ενα συνολο μαθηματων απο τα οποια θα διαλεξω 2 και θα τα δωσω!

σωστα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
κανεις ?


:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.

Λοιπόν είναι πολύ απλό , για να κανείς αίτηση στο St Andrews πρέπει να έχεις μέχρι να πας στο πανεπισημιο τα εξεις :α) απολυτήριο λυκείου με 17,5 μίνιμουμ 19++ για να έχεις πιθανότητες β) ielts με 6.5-7.5 ανάλογα με το τμήμα γ) 2 A levels (καθε α level αποτελειται από πολλά modules που δίνονται ξεχωριστά το καθένα ,διαλέγεις μέσα από μια γκάμα μαθημάτων ,συνήθως τα νέα ελληνικά δεν τα δέχονται από έλληνες ,για περισσότερες πληροφορίες για a levels πάρε το βρετανικό συμβούλιο) με βαθμούς AA ++ κατα προτίμηση δ)απολυτήριο γυμνασίου (προαιρετικό αλλά είναι μεγάλο bonus αν έχεις καλούς βαθμούς ε) στατική επιστολή από καθηγητή στ) personal statement είναι μια έκθεση που δείχνεις το ενδιαφέρον για το μάθημα και ουσιαστικά πουλάς τον εαυτό σου.

Πρέπει να έχεις όσο το δυνατόν καλύτερη αίτηση καθώς για πολλά μαθήματα η αναλογία ήταν 10-20 αιτήσεις για κάθε θέση , οι αιτήσεις γίνονται μέχρι 15 Ιανουαρίου του προηγούμενου έτους απο αυτό που θες να σπουδασεις .

Offer απο University of Edinburgh!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Offer απο University of Edinburgh!!


ευχαριστω για την απαντηση...

τι εννοεις με αυτο ;;

τι offer δηλαδη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση...

τι εννοεις με αυτο ;;

τι offer δηλαδη ;

Ειχα κανει αιτηση και με καναν δεχτο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ειχα κανει αιτηση και με καναν δεχτο!!!!!


μπραβο ;)

παιζει να εχει κανεις past papers ielts
και να μην τα χρειαζεται ;;

κανενα βιβλιο etc...!!!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω ολοκληρωσει τις αιτησεις μου για πανεπιστημια της Σκωτιας! Με δεχτηκαν το Εδιμβουργο, η Γλασκωβη, το Αμπερντιν και το Νταντι...Εχω αποφασισει πως η Γλασκωβη μου αρεσει περισσοτερο! Βεβαια δεν ειναι ακομη σιγουρο οτι θα φυγω διοτι οπως και να το κανουμε μεσολαβει και το οικονομικο! Προκειται ωστοσο να κανω αιτηση σε ιδιωτικη εστια (Victoria Hall) me enoikio 4.624 ευρω το χρονο! Συγκριτικα με ο,τι αλλο ειχα ψαξει ειναι το φθηνοτερο δεδομενου οτι θα εχω και προσωπικο μπανιο μονο δικο μου! Ελαβα υποψιν και τα εξοδα για βιβλια και εξοπλισμο...οποτε γυρω στα 5.500 ευρω....αντε και 1000 ευρω το χρονο διασκεδαση, φαγητο (ειμαι γενικα πολυ οικονομικκη) θεωρειτε οτι συμφερει περσσοτερο απο ελλαδα? παω για μοριακη βιολογια που στην ελλαδα εχει μονο ενα τμημα στην αλεξανδρουπολη και αυτο ειναι χαλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firebolt

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι παιδιά!
Τώρα που έχω ολοκληρώσει, σχεδόν, τις διαδικασίες για τη διεκδίκηση θέσης σε Σκωτσέζικο Πανεπιστήμιο (Με δέχτηκε το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης), είπα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες συμβουλές για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν αίτηση μέσα στα επόμενα χρόνια (ή και φέτος στα clearings).
Kαταρχάς, καλό είναι να έχετε στο μυαλό σας, από αρκετά νωρίς το ενδεχόμενο των σπουδών στη Σκωτία για να μπορέσετε να προετοιμαστείτε κατάλληλα. (Αυτό ισχύει και για σπουδές στη Βρετανία, γενικά, γιατί και εκεί, ένα περίπου, οι απαιτήσεις είναι οι ίδιες. Όταν λέω αρκέτα νωρίς εννοώ γύρω στην 1η ή 2α Λυκείου. Και αυτό γιατί θεωρώ αρκετά βοηθητικό να δώσετε κάποια A Level. Tα A Level, συνήθως, θέλουν 2 χρόνια για να ολοκληρωθούν χωρίς να πιεστεί κάποιος υπερβολικά, για αυτό αν τα ξεκινήσετε στην 1η Λυκείου, μέχρι την 3η θα τα έχετε σίγουρα τελειώσει και δε θα έχετε το άγχος τους ως τελειόφοιτοι. Τα πανεπιστήμια στη Βρετανία, ως επί το πλείστον, δε ζητάνε αποκλειστικά A Level για εισδοχή γιατί αναγνωρίζουν και τα δικά μας Απολυτήρια. Απλά, η ύπαρξη κάποιων A Level με καλό βαθμό μπορεί να χαμηλώσει τις απαιτήσεις τους για βαθμό απολυτηρίου ή συγκεκριμένων μαθημάτων. Εγώ, για παράδειγμα, που θέλω να σπουδάσω Computer Science, έδωσα κάποια A Level και πήρα διπλά offers από τα πανεπιστήμια (Το ένα λαμβάνοντας υπόψην τα A Level και το άλλο μόνο το Απολυτήριο). Το πρώτο offer μου ζήτουσε, συνήθως, πολύ χαμηλότερο βαθμό στο Απολυτήριο κάτι που είναι πολύ βοηθητικό, γιατί άλλο είναι να παίζεις πάνω στα όρια του 19-19,5 και άλλο του 17, 18 που μου ζητούσε το πρώτο offer. Ενδεικτικά, σας λέω οτι ένα πανεπιστήμιο μου ζητούσε Βαθμό Απολυτηρίου 18 ενώ με τα A Level το έριξε στο 16 (!). Καταλαβαίνω οτι στην Ελλάδα δεν είναι τόσο διαδεδομένα τα A Level (Στην Κύπρο, όντας χώρα της κοινοπολιτείας, είναι πολύ δημοφιλή και συνήθως τα δίνουν και άτομα που δεν ενδιαφέρονται καν για τα βρετανικά πανεπιστήμια), αλλά είναι καλό να τα ψάξετε. Εγώ έδωσα τα A Level του Applied ICT και των Pure Mathematics. Συγκεκριμένα, το A Level στο Pure Mathematics, ως ένα σημείο συμβάδιζε πλήρως με τα Μαθηματικά του σχολείου και δε με δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Τα Modules του Core είναι στην ουσία η ύλη Κατεύθυνσης του Λυκείου ενώ εκείνα του Further είχαν κάποια κεφάλαια που δε συμπεριλαμβάνονται στην ύλη του Λυκείου (Μιλάω πάντα με τα κυπριακά δεδομένα). Αν θέλετε, οποιαδήποτε, βοήθεια ή πληροφορία γύρα από αυτά τα δυο συγκεκριμένα A Level, ευχαρίστως να βοηθήσω. :)
Όσοι ενδιαφέρεστε για Ιατρική πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δώσετε A Level και μάλιστα όσα περισσότερα μπορείτε (πχ Biology, Chemistry, Physics, Mathematics) και με όσο πιο καλό βαθμό γίνεται γιατί οι απαιτήσεις είναι πολύ αυστηρές και οι ενδιαφερόμενοι πολλοί.
Όσοι ενδιαφέρεστε για Καλές Τέχνες και Αρχιτεκτονική, καλό είναι να προετοιμαστείτε από νωρίς γιατί όλα, σχεδόν, τα πανεπιστήμια ζητάνε Portfolio το οποίο θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει κάποια πολύ συγκεκριμένα σχέδια.
Όσοι ενδιαφέρεστε για Μουσική και Χορό θα χρειαστείτε σίγουρα Auditions.
Τώρα, όσον αφορά τις απαιτήσεις γύρω από τη γλώσσα, η σίγουρη λύση είναι τα IELTS. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο αναγνωρίζονται το Lower και το Proficiency που δίνετε εκεί στην Ελλάδα. Υπολογίζω οτι το Proficiency, λογικά, θα αναγνωρίζεται αλλά δεν παίρνω και όρκο. Τα IGCSE, πάντως, που δίνουμε εδώ στην Κύπρο, δεν αναγνωρίζονται από όλα τα Βρετανικά Πανεπιστήμια και για αυτό οι περισσότεροι δίνουμε και IELTS για σιγουριά. Έχω και κάποια past paper για όσους ενδιαφέρονται. :)
Τέλος, το θέμα των διδάκτρων. Στην Σκωτσέζικα Πανεπιστήμια για τους Σκωτσέζους και όλους του Ευρωπαίους πολίτες (Εκτός όσων διαμένουν σε Αγγλία, Ουαλία και Β. Ιρλανδία) τα δίδακτρα καλύπτονται από το SAAS, φτάνει να κάνετε όλες τις διαδικασίες από νωρίς και πολύ προσεκτικά.
Αυτά από εμένα. Υποθέτω, οτι με όσους πάτε το Σεπτέμβρη Γλασκώβη, μάλλον θα τα πούμε και από κοντά. ;D

(Συγγνώμη αν σας κούρασα, προσπάθησα να συμπεριλάβω στο post όλα όσα θεωρούσα σημαντικά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top